Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1201) Gondwana válasza *Ropi* (#1199) üzenetére


Gondwana
addikt

Amikor legutób Pinocchio meg Cinderella egy történetben szerepeltek, akkor épp arról volt szó, hogy kidobták őket meseországól, mert Hamupipőke félreérthetetlen pózban sikoltozta, hogy „Hazudj még!”

:B

... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

(#1202) *Ropi* válasza Gondwana (#1201) üzenetére


*Ropi*
félisten

:K

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1203) RoryBreaker


RoryBreaker
aktív tag

Sziasztok!

Érdeklődnék tőletek, én gyerekcipőben járok e téren még.

Felszerelésről kérdeznék.

A helyzet az, hogy a jelenlegi vázam elég zajos. De persze nem kell csodát várni egy Canon 600D-től.
Van hozzá egy 17-55 f2,8, egy 70-200 f4L és egy 60mm 2,8 Macro.

Most oda jutott a helyzet, hogy esküvőfotózáshoz fejleszteni kellene a dolgokat.

A pénz ami lenne rá, ha eladom ezt mind, akkor kb. 600.000,- ft.

Ebből ti mit vennétek?
Nem is tudom mennyire kellene nekem a full frame, nem igazán döntöttem el, de ha a pénztárcát nézzük, egyáltalán nem. 7D-re gondoltam és hozzá valami L-es obira. a 24-105 nem elég fényerős, a 24-70 2,8 pedig méregdrága.

Megköszönöm a javaslatokat és bocs, ha amatőr a kérdés.

Rog Strix B-760i Gaming Wifi, 32 GB DDR5@6000, i5-13500, Asus RTX 4060 OC Dual, 1TB Samsung 980 Pro, Be Quiet Pure Power 1000W Gold 80+, Noctua NH-12UA + Noctua házventik, Asus AP201 Mesh ház

(#1204) End-ru válasza RoryBreaker (#1203) üzenetére


End-ru
aktív tag

Örök klasszikust idézve :)

Zajban nem leszel előrébb a 7D-vel. Apsc-re az alap L-es obik meg értelmetlenek. Ez a 17-55, 70-200 F4 kombó szerintem nem rossz kiindulási alap. Egy portrémarkolatot szerezz be, mert nap végére úgy kell majd lefeszegetni az ujjaidat a vázról :)

„A mélység nem cél, hanem figyelem, türelem és önmagad csendje.”

(#1205) RoryBreaker válasza End-ru (#1204) üzenetére


RoryBreaker
aktív tag

Van portrémarkolatom, meg is őrülnék nélküle... :)

Köszi! :)

Rog Strix B-760i Gaming Wifi, 32 GB DDR5@6000, i5-13500, Asus RTX 4060 OC Dual, 1TB Samsung 980 Pro, Be Quiet Pure Power 1000W Gold 80+, Noctua NH-12UA + Noctua házventik, Asus AP201 Mesh ház

(#1206) ateszm válasza End-ru (#1204) üzenetére


ateszm
senior tag

és miért ne kérdezhetne ilyet,ha a topic neve Esküvőfotózás kezdőknek ? :F

(#1207) RoryBreaker válasza ateszm (#1206) üzenetére


RoryBreaker
aktív tag

Mert lehet úgy gondolták, hogy ez a topic nem igazán a hardver megvitatására szolgál?

Vagy passz :D

Rog Strix B-760i Gaming Wifi, 32 GB DDR5@6000, i5-13500, Asus RTX 4060 OC Dual, 1TB Samsung 980 Pro, Be Quiet Pure Power 1000W Gold 80+, Noctua NH-12UA + Noctua házventik, Asus AP201 Mesh ház

(#1208) End-ru válasza ateszm (#1206) üzenetére


End-ru
aktív tag

mert "aki eljutott olyan szintre ami elegendo ahhoz h normalisan megorokitsen egy akarmilyen esemenyt, nem fog mar olyan kerdeseket feltenni hogy"

„A mélység nem cél, hanem figyelem, türelem és önmagad csendje.”

(#1209) RoryBreaker válasza End-ru (#1208) üzenetére


RoryBreaker
aktív tag

Ez 1 nézőpont, egy ember véleménye. Minden ember más és máshogy működik.

Ez 1 nagy faszság. De biztos azért mondom, mert én tettem fel ilyen kérdést.

Szóval lehet támadni, elviselem, nem fáj. :D

[ Szerkesztve ]

Rog Strix B-760i Gaming Wifi, 32 GB DDR5@6000, i5-13500, Asus RTX 4060 OC Dual, 1TB Samsung 980 Pro, Be Quiet Pure Power 1000W Gold 80+, Noctua NH-12UA + Noctua házventik, Asus AP201 Mesh ház

(#1210) ateszm válasza End-ru (#1208) üzenetére


ateszm
senior tag

És miért nem,ha szabad kérdeznem? Én is foglalkozom hobbi szinten rendezvényfotózással néha be-be csúszik egy két esküvő,de ha valamiben nem vagyok biztos,akkor kérdezek. Ha ez történetesen a technika,kinek mi jött be melyik gyutáv melyik lencse akármi,akkor arra való a fórum,hogy kérdezzünk. Hozzáteszem hobbi,és teljesen amatőr szinten. A profi az úgyis kineveti,és magasról leszarja az amatőrt (tapasztalat) tisztelet a kivételnek.

(#1211) duni84 válasza RoryBreaker (#1209) üzenetére


duni84
aktív tag

igaziból az a baj, hogy a 600e az sarkosan lenne elég mondjuk egy tamron 24-70 vc és 70-200 vc kombóra és akkor még nincs se vaku, se váz, se egy fix, amit mondjuk sűrűn használnál portrézásra (85,100,135, kinek melyik jön be). 600-ból tippre azt tudnád összehozni, amid most van. vagy a 60mm helyett lehetne egy portré obit meg vakut mindenképp. és természetesen mindenből legalább kettőt, hogy ha ott és akkor elromlik, akkor ne száradjon le a mosoly a megrendelő és a te arcodról egyszerre. sajnos cirka másfél millió alatti induló összeggel nem érdemes belevágni. és akkor még nem is beszéltünk a számítógépről, amin fel fogod dolgozni (monitor, számítási kapacitás, esetleg tablet, szoftver licenszek ... szerintem a másfél millióval alá lőttem, mert eléggé elszaladtak a deviza árfolyamok. vagyis inkább a huf szaladt el lefele, mert dollárban nézve nem sokkal lett drágább semmi sem), mert a fényképezőgépnél nem érnek véget a kiadások, az csak kb a 2/3 része az indulásnak. kevés a bemeneti infó a jó válaszhoz, de persze ettől még lehet félmegoldásokkal nekiindulni, de nagyobb lesz a bukta a használt cuccaid eladásával és a picit jobb megvételével, mert értelemszerűen a sokáig használható cuccokat, mint a fenti 2 obi nem fogja senki sem eladni, csak a "majdnem" dolgok pörögnek a a használt piacon, ahogy jó vázból is leharcoltat tudsz sajna venni

#metszéspontok

(#1212) Andrew31


Andrew31
senior tag

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#1213) End-ru válasza ateszm (#1210) üzenetére


End-ru
aktív tag

Nem azt mondtam, hogy nem lehet kérdezni, hanem arra próbáltam finoman utalni, hogy ha az illető ott tart, hogy van x pénzem, mit vegyek, mert mostantól esküvőfotós vagyok, akkor az azt sugallja, hogy még nem kellene ilyet vállalnia. Ettől függetlenül a mostani felszerelésével is korrektül meg lehet csinálni egy esküvőt, többen ilyen kombóval kezdik szerintem.
De ez a kolléga szerint egy nagy faszság, úgyhogy szerintem azt csinál amit akar :D

„A mélység nem cél, hanem figyelem, türelem és önmagad csendje.”

(#1214) duni84 válasza End-ru (#1213) üzenetére


duni84
aktív tag

ez nekem is eszembe jutott, hogy ha belegondolok, nálunk is a 450d, 24-105L és 70-300 is usm egy 50 1.4-essel + 430 ex2 vakuval karöltve volt az induló, azt meg a mostani felszerelése simán lepipálja, azaz nem érdemes az egészet elpasszolni, aztán újba fektetni, de ha épp nulláról kellene kezdenem relatíve lowbudget megoldással, akkor tuti, h a tamron 24-70 vc, tamron 70-200 vc, eos 6d és yn568 négyessel indulnék neki, de ezek is együtt pár percnyi szünet a komment írásában 1.2m lennének és még nincs fixem vagy 4-5 marék akku és semmiből sincs tartalék. minőségben viszont biztos, h kiszolgálnának addig, amíg mondjuk megkeresi az ember velük a fixek árát és még egy váz árát és még vaku árát és blablabla. szóval ha lehet tanácsolni, én nem adnám el a teljes szettet egyszerre, mert 600e ráfordítással olyat nem lehet, ami akár már közép távon (mondjuk 2015 végére) ne lenne nagy ráfizetés.

#metszéspontok

(#1215) *Ropi* válasza RoryBreaker (#1203) üzenetére


*Ropi*
félisten

Vakut vegyél, a többi maradhat: csak tudni kell őket használni. ;) Én 3 db 40D-vel fotóztam tavaly tavaszig (Canon 17-55/2.8 IS és Canon 70-200/2.8L IS volt rajtuk meg valami UWA).

Olvasd el ezt, biztosan rávilágít pár dologra, ami még nem jutott eszedbe. ;)

(#1214) duni84: Miért, nincs Sigma 50/1.4 ART-otok (vagy neki írtad, hogy neki nem lesz annyi pénzből)? :B

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1216) duni84 válasza *Ropi* (#1215) üzenetére


duni84
aktív tag

belekukkantottam a táskába és szerencsére még megvan a sigma :) a 600 ezerre írtam, h abba már fix nem fog beleférni. ez a "cikk" meg tényleg mintha az eredeti kérdésre lett volna előre megírva. az "apróságok" és a "nem fényképező" eszközök ára emészt fel majdnem ennyit. meg azért is írtam le, hogy pl részünkről mivel indult a dolog, hogy lássa a kérdező: amilye van, az egy vakuval és a kedvenc gyútávú fix-szel kiegészítve pont elég is lehet, aztán elemenként lehet újítgatni, ha nincs véletlenül erre a célra félretéve még az eredeti terven felül még egy millió. aztán ki tudja: ha holnap reggel ugrik egyet a pannon puma, akkor eljön a kánaán. a váratlan javításokra meg szigorúan minimum 150ezret félre kell tenni és nem hozzányúlni más célból.

#metszéspontok

(#1217) *Ropi* válasza duni84 (#1216) üzenetére


*Ropi*
félisten

Amúgy is csak elemenként újítva érdemes csinálnia, (persze úgy, hogy csak az esküvőzéssel keresett pénzből forgat vissza bele): ez egyúttal a létjogosultságát is bizonyítja, hogy jól csinálja amit csinál, mert eleget keres vele. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1218) RoryBreaker


RoryBreaker
aktív tag

Köszönöm a hozzászólásokat, pláne annak, aki értelmesen "szólt" és segítőkész volt :)

A faszságot erre értettem: "aki eljutott olyan szintre ami elegendo ahhoz h normalisan megorokitsen egy akarmilyen esemenyt, nem fog mar olyan kerdeseket feltenni hogy d5100-at vegyek, sigmat vegyek vagy tamront vegyek..."

Minden ember más, ahogy írtam, engem pl. érdekel, hogy más emberek mivel oldják meg az esküvőket. Mindig is nagyon érdekelt a technikai rész és a fotósok felszerelése. Sokat nézek fotósoktól fotókat és akkor tudom, hogy mivel csinált ilyet, mivel lehet megoldani a helyzeteket. Ezzel a kérdéssel látom hatalmas nagy badarságot tettem és ez miatt most kutyaütő idióta vagyok. (a fentebb lévő "örök igazság" szerint)

Az én meglátásom az esküvőfotósokkal kapcsolatban az, hogy aki tényleg letett valamit az asztalra és szépen, normálisan, felelősséggel csinálja a dolgát, van 1 "valamirevaló" honlapja és netán szájról-szájra terjed az épp házasodni kívánó vagy már házasodott párok körében (mert ez a szerintem legjobb reklám), az 80%-ban egy nagyképű, nagyrészt mindenkit lenéző szar ember. Persze, hatalmas tisztelet a kivételnek.

Abban persze van igazság, hogy manapság minden idióta fotósnak hirdeti magát és van szép csecse honlapja, facebook oldala, és köze nincs a fotózáshoz. De a nagy "profiknak" már mindenki ilyen, aki mer egy számukra nem kívánatos kérdést feltenni egy ilyen topicban.

Persze az is érthető, hogy ezek az emberek magukat jó színben próbálják feltüntetni. Marketing. Még ezt is megértem.

De azt már nem értem meg, hogy miért kell ócsárolni azt, aki máshogy csinálja a dolgát. Pl. tegnap olvastam egy honlapon, (a fotós úr magát fényezni akarását),
a lényege nagyjából az volt, hogy az nem esküvőfotós és mindenki nagyívben kerülje azt, akinek free domainokon van honlapja (ultraweb, freeweb, shp, wix) továbbá az sem, akinek nincs olyan gépe, ami egyszerre 2 kártyára ír szinkronban.
Miről beszél ez? De most komolyan. Ennyire kell a pénz? Így kell reklámoznia magát?

Kegyetlenül szánalmas dolognak tartom az ilyesmit. Még ebben az országban is.
Rühellem az ilyen önimádó faszfej embereket. És sok ilyen van, bár ez baszta ki legjobban a biztosítékot :)

De lehet, hogy csak én vagyok így vele.
No a lényeg, hogy kiírtam magamból, az én napom, már ezzel jobb :D

És tényleg, tiszteletem a kivételeknek!

További szép...akármit is csináltok... :)

Rog Strix B-760i Gaming Wifi, 32 GB DDR5@6000, i5-13500, Asus RTX 4060 OC Dual, 1TB Samsung 980 Pro, Be Quiet Pure Power 1000W Gold 80+, Noctua NH-12UA + Noctua házventik, Asus AP201 Mesh ház

(#1219) .DLL válasza RoryBreaker (#1218) üzenetére


.DLL
veterán

Hát jah, és nem biztos, hogy attól mert ilyeneket ír, még van köze a művészethez. Ugyan így a sok kezdő "xy photography" közül is van aki tehetséges, és van aki csak tavaly megvette 1. tükörreflexes gépet, úgyhogy mostmár esküvőket is vállalhat, olcsón. És ha olyanok adják tovább az ajánlást, akiknek szintén nincs szemük hozzá, mert még a mobilos bármi is tetszik nekik, vagy rokoni kapcsolatban állnak az illetővel, akkor a következő Pár az ajánlás hatására simán őt választja és még olcsó is volt: tök jó.
Egy tehetséges fotós meg lehet lemarad a lehetőségről (persze jön majd más) de voltak itt belinkelve vérlázítóan f°s képek, amikre ránézve meg a lelkiismeretes embernek megy fel az agyvize.

Egyébként Canon vonalon csak Full-Frame felé tudsz feljebb lépni, mert még a 70D sem sokkal zajmentesebb, mint a 600D, a 7D-ben meg konkrétan ugyan az a szenzor, max a Jpeg motor más, de az nyilván mindegy. 7D a fókuszrendszer miatt lehet érdekes, de APSC vonalon a 17-55 és a 70-200 f/4L legendás objektívek, esetleg fényerős fix lencsékre lehetne cserélni, ha bevállalod a cserélgetés rizikóját.
Másik lehetőség: Nikon, ahol jobban tudsz a sötétből részleteket előhozni, nekik is van 17-55/2.8 , 70-200/f4, bár ez nem áll meg 600 lepedőből.

*Ropi*, vaku: +1 (vagy +2 :D )

(P.H.)

(#1220) *Ropi* válasza RoryBreaker (#1218) üzenetére


*Ropi*
félisten

Címezd nekem nyugodtan, mert mindenki tudja, hogy az én oldalamon olvastad (ők is olvasták). ;) Hozzáteszem: elég sokan személyesen ismernek a fórumtagok közül vagy szakmai oldalról, vagy azért mert többüknek fotóztam az esküvőjét, vagy onnan, hogy privátban megkerestek és segítettem nekik megoldani valamilyen problémájukat, tehát tudják, hogy milyen (nem) vagyok. ;) Egyébként azzal kezdődik az említett szösszenet, hogy "...már többször elgondolkoztam rajta, hogy leveszem ezt az írást az oldalról, de végül mindig meggyőztem magam, hogy maradjon: ugyan nagyon marketingszagúnak és önfényezősnek tűnik, de nem rólam szól: azért írom, hogy megértsétek, miért orosz rulett egyrészt egy nem profi, másrészt egy nem kifejezetten esküvői fotográfus kollégára bízni eme legszemélyesebb, legbensőségesebb pillanataitok méltó megörökítését..." - nem véletlenül: én is jobban örültem volna, ha nem kell ilyeneket leírnom, de már többször kerestek meg párok azzal, hogy retusáljam a más által készített képeiket, mert úgy ahogy vannak vállalhatatlanok, ezért jogosnak érzem, hogy felkészítsem őket. Két fajta rossz kép van: az egyik, amikor az elkapott pillanat jó, csak a fények rosszak: ez még talán javítható. A másik, amikor rossz pillanatot kap el a fotós: ezzel nem is érdemes foglalkozni. Amikor megkérdeztem, hogy miért az adott fotóst választották, akkor az volt a válasz, hogy "láttuk, hogy nagyon szép tájképeket készít". No igen: egy esküvőn leginkább tájképeket készítünk... ;) Az emberek (főleg egyszerre több ember koordinálása) fotózása jóval összetettebb feladat, mint egy mozdulatlan mező megörökítése - és van, aki még azt is órákig elhúzza, hogy a szerinte megfelelő képet elkattintsa. Ugyanígy, aki stúdióban zseniális beállított képeket készít még nem biztos, hogy jó akciófotós lesz. Ennyit az emberi vonatkozásokról, a dolog technikai oldala az, hogy elég sokan járnak hozzám a hazai esküvőfotós és videós szakmából technikai dolgokban tanácsot kérni vagy adatmentésre, így első kézből látok rá a felmerülő problémákra (zárójelben mondom, hogy azért járnak hozzám mert tudják, hogy maximalista vagyok és csak olyat ajánlok nekik, ami nekem is beváltan működik): ezért mertem nyugodtan leírni, mert mind saját tapasztalat. Abban igazad van, hogy köztudottan nem reklámozok, mégis jövőre lesz 10. éve, hogy fotózásból élek: talán mégiscsak tudok valamit ami miatt továbbajánlanak (egyébként nincs szükségem önfényezésre: megteszik ezt a volt párjaim, amikor megadom az elérhetőségüket a leendő ügyfeleimnek, hogy rólam beszélgethessenek: így első kézből kapnak bizonyítékot, hogy milyen vagyok élesben fotózás közben). Abszolúte nem nagy az arcom, csak tisztában vagyok az értékeimmel. ;)

Nézzük a Te oldaladat: n+1-edikként betoppansz, hogy feltedd ezt a kérdést: tökéletes módszer a biztosíték kiverésére, ne csodálkozz a válaszokon, amiket kaptál! Kb. mintha a sebészek fórumán kérdeznéd, hogy "Gondoltam a holnapi ebéd és a délutáni szieszta között megpróbálkozom egy agyműtéttel: milyen csontfúrót és szikét használjak?"...Ha azzal kezdted volna, hogy "X.Y. vagyok, Z éve fotózom [Itt linkeled a képeid galériáját is!], gondoltam, hogy megpróbálkozom az esküvőfotózással..." akkor mi láthatjuk, hogy milyen szinten vagy és annak megfelelően tudunk tanácsot adni. Egyébként az, hogy mi mit szeretünk és mit ajánlunk az teljesen mindegy, mert neked kell tudnod, hogy milyen látószögekkel (talán fixekkel) dolgozol a legkényelmesebben, ami munkánál elsődleges fontosságú a sebesség szempontjából... ;)

"7D-re gondoltam és hozzá valami L-es obira. a 24-105 nem elég fényerős, a 24-70 2,8 pedig méregdrága."

Miért is akarsz APS-C vázra full frame nagylátót venni: hogy garantáltan kitolj magaddal? Mert a 24 mm kezdő APS-C-n ugye ekv. 39 mm: ez eléggé szűk tud lenni, ha nincs hova hátrálnod bajban vagy. APS-C-re a Canon legjobb üvege az a 17-55/2.8 IS (ez is ekv. 28 mm-el indul), amid most van. Akkor vegyél FF nagylátót, ha megfelelő vázra váltasz mellé! És nagyon hamar tanulj meg korrektül vakuzni ha még nem tudsz, mert anélkül esélytelen vagy!

Tehát: mióta fotózol és hol tekinthetjük meg az esküvős [vagy bármilyen] anyagaidat, hogy érdemben tovább tudjunk haladni?

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1221) *Ropi* válasza .DLL (#1219) üzenetére


*Ropi*
félisten

Eszerint Te nem olvastad. ;) :DDD

Egyébként még mindig 1 db vázról beszélünk, amit venni fog: mit csinál, ha az az 1 db váza az esküvő közepén helyrehozhatatlanul elromlik? :N

A 7D tud dual ISO-t az osztott szenzorkiolvasása miatt: ez azért hasznos tud lenni.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1222) m3ss válasza RoryBreaker (#1218) üzenetére


m3ss
veterán

lehet nem kellene ennyire tamadolag fellepni, amugy eleg hasznos tanacsokat kaptal...
de h visszakanyarodjunk a temahoz, sztem 2db 5d1, 28 2.8, 50 1.8II, 2db 500 yn-val meg lehet csinalni normalisan egy eskuvot. persze nem arthat tobb obi. ez kijon 350-bol kb. crop + 17-50 is jo, csak legyen tartalek, mindenbol minel tobb. foleg rutinbol :D

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#1223) Andrew31 válasza *Ropi* (#1221) üzenetére


Andrew31
senior tag

Mit, mit?.. Add meg neki a számodat! És ne csinálj nagyon programot aznapra!.. :DDD

Amúgy tényleg gáz, mindenkinek el kell kezdenie valahol, az tény, de ha nem tud az ember belefektetni, akkor könnyen bekövetkezhet az, amiről te is írsz, elromlik valami (gép, kártya, akármi), aztán lehet futni, mert tuti megölnek. :s
Rengeteg videó van a Yt-on is, ahol bemutatják a táskájuk tartalmát a fotósok, majd hozzáteszik, hogy Ja, és ebből mindből van még egy (vagy több), mert ezt így érdemes (nem kötelező!) elkezdeni. Tény, hogy itthon nem jár annyi pénzzel az egész, stb. lehet kifogást keresni, de biztosan nem véletlenül nem kezdik a "csúcson", esküvőzéssel az emberek.
Csak visszább kell lapozni, szoktunk itt linkelgetni elrettentő példákat, azért csak nem az a cél valakinek, hogy azzá váljon. :F

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#1224) *Ropi* válasza m3ss (#1222) üzenetére


*Ropi*
félisten

"...lehet nem kellene ennyire tamadolag fellepni..."

Konfliktuskezelésből egyes, újabb mínusz az esküvőfotózással kapcsolatban: ott másodpercenként találkozik az ember önmegvalósító rokonokkal és egyéb zavaró tényezőkkel, amik a végletekig felhúzhatják ha nem tudja őket a helyén kezelni. Egyszer ragadtatja el így magát, utána soha nem hívják többet abba a társaságba akármilyen csiribiri képeket is csinál. ;)

(#1223) Andrew31: Az a gond, hogy tényleg bátrak buták az emberek amíg meg nem szívják. Nemrég egy kolléga hívott telefonon, hogy egy teljes polgári anyagát bukta el azért, mert ugyan 5D3-a van neki is (tehát két kártyás váz), de spórolási célzattal csak egy CF kártyát használt benne és az menthetetlenül halottra megdöglött. Szerencsére egy korábbi tanácsomra több kis kártyát használt, így a többi kép megmaradt. :) Utána persze rögtön elrohant kártyákat venni (176.000 Ft-ot költött 4 db kártyára), de hát az már csak csók volt a halottnak: azokat a képeket nem hozta vissza. Nem irigyeltem, amikor a párnak ki kellett magyaráznia a történteket: az esküvő árának a felét vissza is adta nekik. Gondolj bele: mekkora szakmai öngyilkosság az, hogy a pár a kérdésre ("Milyenek lettek a képek?") azt válaszolja, hogy a polgári semmilyen, mert elvesztette a fotós... :N Ha házasodni akarnál és fotóst keresnél ezután mernéd őt választani? :N Ezeket a történeteket mindenki gondosan titkolja, ezért csak nagyon kis százalékuk kerül napvilágra: nem elég hangsúlyosak. Jobban fel kellene hívni rájuk a figyelmet, de nem nagyon kivitelezhető, mert én nem fogok senkinek alátenni, viszont név nélkül csak ijesztgetésnek veszik a legtöbben, vagy egy rossz marketingtrükknek, mint az előbbi példa mutatta... :N

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1225) Real_Necro válasza *Ropi* (#1215) üzenetére


Real_Necro
veterán

"...átlagosan 2-3 órát szoktunk beszélgetni a párokkal az első találkozásunkkor. A rekord majdnem 4 óra volt egyszer. :)"

:))

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#1226) cOxeR válasza RoryBreaker (#1218) üzenetére


cOxeR
Ármester

Kicsit meg kellene fordítani a dolgot... és akkor másként látnál dolgokat.
Bár ezt pasiként nehezebben fogod megérteni, mint pl egy nő, akinek az életében sokkal kardinálisabbak az esküvői fotói. - tippelve, hogy pasi vagy

Mi lenne, ha a Te esküvődre egy olyan ember menne, aki előtte 2 hónappal még egy fórumon kérdezgeti, hogy még is mi az a minimális összegből felépíthető felszerelés amivel lehet esküvőt fotózni?
A másik oldalról nézve, erre mondaná azt az ember, hogy ilyen fotóst választani "faszság" - téged idézve
Vagy megvonnád a válladat és had szóljon, jó lesz az, lesz ami lesz? :)
Rengeteg pórul járt ember van, a héten két olyan párral is dolgoztam együtt, akik mérhetetlenül bánják, hogy nem jól választottak esküvői fotóst, hogy szarok lettek az esküvői képeik.
Ezek az emberek, azért léteznek, mert tele van a piac azokkal az emberekkel, akik belekontárkodnak olyan dolgokba, amire nincsenek felkészülve. Sem felszerelés tekintetében, sem tapasztalatban, sem semmiben. :)
El kell kezdeni valahol... de maximális körültekintéssel... mert itt nem a holnap megismételjük eseményekről beszélgetünk... és mély sebeket lehet ejteni embereken... amit nem tudnak utólag orvosolni.

Ebben természetesen az emberek is hibásak, mert sokan nem mérlegelnek, mert nem látnak bele az esküvőfotózás bugyraiba, nem látják, mitől profi egy szolgáltató és mitől lehet rábízni az esküvő megörökítését.

Tetőt sem építhet akárki, aki képes lenne rá, mert van három kalapácsa és össze tud szegelni két lecet... kicsit túl sok tömegszerencsétlenség lenne, mikor ráborul egy társasház teteje a bentlakókra. :)

(#1227) .DLL válasza *Ropi* (#1221) üzenetére


.DLL
veterán

Igen, volt amit olvastam, van amit nem, ez pl. kimaradt. :B

Szerintem kezdőként maximálisan ki kell emelni a párnál, hogy kezdő az illető ebben a műfajban, és így lehet elindulni ezen az úton.
"Tessék ezek az eddigi képeim, de ez a második esküvőm, az elsőn is csak barátként voltam, és tartalék felszerelésem sincs, viszont csak X összegért vállalom, ha ti is vállaljátok a rizikót. Ha ez a kockázat nektek nem fér bele, akkor megértem, keressetek mást /vagy ajánlok mást."
Jól látom?

[ Szerkesztve ]

(P.H.)

(#1228) Andrew31 válasza .DLL (#1227) üzenetére


Andrew31
senior tag

Ilyen beszélgetés eleve nem születik. Ha valaki olyan bal%°#, akkor úgyis menőnek hiszi magát, bevállalja, lelkiismeretes ember pedig eleve nem fog bele profizmus nélkül.

Ez kb. olyan, mintha valaki 100m-en olimpiát szeretne nyerni, csak úgy, mert miért is ne? Megvesz hozzá mindent, profi cipőt, stb. Más meg egy egész életet erre tesz fel, mert tudja, hogy ezt bizony fel kell építeni. Vajon kié lesz a siker?

Nagyon elkalandoztunk, lehet, hogy a mostani párnak a mostani eredmények bőven megfelelnek majd, de ha tovább ajánlják, akkor becsúszhatnak a korábban vázolt szituációk is.

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#1229) .DLL válasza Andrew31 (#1228) üzenetére


.DLL
veterán

Lehet nem hangsúlyoztam ki eléggé, hogy az esküvőfotózás útján elinduló fotósok emeljék ki azt a részt hogy ők kezdők. Mármint az esküvői témakörben.

Ezzel arra akartam reagálni, amit ropi mondott, hogy a párnak tetszettek a fotós korábbi képei, csak éppen nem esküvőifotó témában.

Aki már régóta fotózik, se más területen, netán szakirányú végzettsége is van, persze annál is előjöhet az az eset, hogy nagy arca van, és ő már nagybetűs fotós, de jó esetben (megint a naivitás beszél belőlem) látja magán hogy igen, már tud jónéhány dolgot, de van mégtöbb, amiben nincs tapasztalata, így azt csak óvatosan kezdi el kipróbálni, művelni. De hát nem mindenki ilyen. :/

De mondom az, hogy "tessék itt vannak az eddigi képeim" rész szintén fontos, és ha nincs közöttük jónéhány különböző tetszetős esküvői kép, akkor azért egy józan párban fel kell merüljön, hogy aha, de mi esküvőre akarnánk felkérni, itt meg olyan nincs.

[ Szerkesztve ]

(P.H.)

(#1230) Andrew31 válasza .DLL (#1229) üzenetére


Andrew31
senior tag

Jah, így már kerekebb, bevallom, most ismét el kellett olvasnom, amit írtál, mert nem feltétlenül emlékeztem... :D
Valóban, én tulajdonképpen arra reagáltam, hogy valaki totál amatőr, és nincs semmilyen értékelhető fotója, te pedig nem erről írtál. :U
Nem feltétlenül kellett volna neked, válaszként írnom.

[ Szerkesztve ]

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#1231) *Ropi* válasza Real_Necro (#1225) üzenetére


*Ropi*
félisten

Miért, mit írtam? 3:5x-nél néztünk az órára, ha jól emlékszem. :))

(#1226) cOxeR: Maximálisan egyetértek. Nem tudom, hogy lehetne ezt úgy kampányolni, hogy ne marketingpróbálkozásnak vegyék...Amire meg rájönnek, hogy mégsem az, már késő. Az a legrosszabb, amikor valaki reménnyel telve felkeres, mert valakitől hallotta, hogy talán tudunk rajta segíteni, majd a képanyaggal szembesülve rá kell döbbenteni, hogy annyira mínuszos, hogy már annak is örülhet, ha 1-2 használható képe lesz. A 2500-ból...Ezek az érzelmi törések olyan dolgok, amiket pénzben nem lehet kifejezni: az a minimum, hogy kifizettetik a fotóssal az egész esküvőt és újra csinálják egy hozzáértőbb fényképésszel. Amerikában és Angliában már voltak ilyen perek. Majd megtanulják, hogy nem olyan könnyű pénzkereset, mint amilyennek kívülről látszik, hogy csak kattintgatnak, meg haverok-buli-Fanta-csajozás... :N

(#1227) .DLL: Sajnos nem mindenki ilyen korrekt, hogy magától elmondja ezeket a párnak, mert inkább arra játszik, hogy "repülőstarttal" indítja a karrierjét: igaz, amit (#1228) Andrew31 ír: "Ha valaki olyan bal%°#, akkor úgyis menőnek hiszi magát, bevállalja..." ;) És ezt nem a rosszmájúság mondja belőlem, hanem a megtörtént esetek, amikről a pároktól tudok. Viszont elejét lehet venni azzal, hogy megkérdezi a pár a versenyzőt, hogy mióta fotóz esküvőket és ami már benne volt az írásomban, hogy kérnek tőle fotókönyveket és teljes anyagokat. Ezek alapján kis tévedési lehetőséggel le tudják ellenőrizni, hogy milyen szinten van az illető.

(#1228) Andrew31: "Ez kb. olyan, mintha valaki 100m-en olimpiát szeretne nyerni, csak úgy, mert miért is ne? Megvesz hozzá mindent, profi cipőt, stb. Más meg egy egész életet erre tesz fel, mert tudja, hogy ezt bizony fel kell építeni."

Jó meglátás: ugyanaz, mint ennek a korábbi hozzászólásomnak a végén a Gazdagmamis történet vezérgondolata.

(#1229) .DLL: Volt velem second shooterként egy egyébként kitűnő divat-, és portréfotós. Tervezhető témákban nagyon jó képei vannak, de az esküvő pörgésében elvérzett. Ráadásul úgy, hogy előre elmondtam neki mindent, hogy mit hogyan állítson be, csak a gombot kellett volna nyomnia. Ehelyett olyan hibákat vétett, hogy leragadt ISO 1600-on egy kistelével, amitől a készülődés és az egyházi esketés általa készített beltéri képeinek a 95%-a bemozdult, így kukázható volt. Szerencsére a kötelezőket én lőttem meg, mert ha nem lettem volna ott, akkor erről a két mozzanatról nem nagyon lenne kép. Egy esküvő nagyon nagy pszichikai nyomást jelent a feladatát felelősséggel végző fotós számára: tudatában kell lennie, hogy minden körülmények között használható képeket kell készítenie. És ez az, ami sokaknak eszébe sem jut. :U

Tiszteljük meg a párokat, akik életük egyik legszebb napjának a megörökítésének felelősségével megbíznak, hogy nem tesszük számukra rossz értelemben felejthetetlenné!

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1232) *Ropi* válasza RoryBreaker (#1218) üzenetére


*Ropi*
félisten

"Pl. tegnap olvastam egy honlapon, (a fotós úr magát fényezni akarását),
a lényege nagyjából az volt, hogy az nem esküvőfotós és mindenki nagyívben kerülje azt, akinek free domainokon van honlapja (ultraweb, freeweb, shp, wix) továbbá az sem, akinek nincs olyan gépe, ami egyszerre 2 kártyára ír szinkronban.
Miről beszél ez? De most komolyan. Ennyire kell a pénz? Így kell reklámoznia magát?

Kegyetlenül szánalmas dolognak tartom az ilyesmit. Még ebben az országban is.
Rühellem az ilyen önimádó faszfej embereket. És sok ilyen van, bár ez baszta ki legjobban a biztosítékot :)"

Így újra végigolvasva a "hízelgésedet" hagytam időt magamnak átgondolni és leülepíteni, hogy Veled ellentétben ne izomból válaszoljak: kezdjük ott, hogy nem akartad észrevenni, hogy korrektül segítettem Neked: a legolcsóbb megoldást javasoltam a vaku vásárlásával, amivel nagyobb pénzbefektetés nélkül el tudsz indulni és utána ha már kialakultak a szokásaid eldöntöd, hogy mit (nem) akarsz venni.

Emellett látom a lényeget sem fogtad: nem én fényezem magam, hanem Te minősítetted le magad nulla alá. Megnéztem a csekket: 1 évre 2540 Forint a .hu végződésű domain (az más kérdés, hogy a honlapomat én csináltam így ingyen volt: ha egy jobb fajta sablont veszel az pluszban kerül valamennyibe). Eszerint Te minimális 2540 Forintot nem vagy hajlandó arra áldozni, hogy a nullánál igényesebb honlapot mutass a leendő ügyfeleidnek? Egy vizuális tartalmi szolgáltatásban, ahol a potenciális ügyfél elsőként a weboldaladdal találkozik, mint a virtuális megjelenéseddel? Az ingyenes weboldalak a bannereikből élnek: szerinted hogy lehet igényes fotós szolgáltatást reklámozni azzal, hogy fölötte egy kutyaeledel / fűnyíró / Anal Intruder 2000 reklámját tolják az arcodba? Már ne is haragudj, de ez Téged minősít. Végigasszisztáltam innen a fórumról is több, sikeres esküvőfotós kolléga kinövését: ők megköszönték a tanácsaimat és nem "sírtak", hogy bele kell feccölni egy vállalkozásba, amiből később pénzt akarnak kivenni. Konkrétan tudom, hogy mennyit öltek reklámokba azért, hogy köztudatban legyenek: minimum a teljes felszerelésük árát még egyszer csak az első évben (mondjuk ők nem is a 30.000 Ft-os kuponos kategóriába pozicionálták magukat). Jobb ha szem előtt tartod azt, amit a mondás is tart: "nincs ingyen tej".

A másik, talán még súlyosabb dolog ami jellemez, az a minősíthetetlen stílusod: ha ezen a pályán akarsz érvényesülni akkor nagyon sürgősen tanuld meg önmagad kontrollálni!

Részemről lezártam: ha visszajössz egy normális hozzáállással újrakezdeni akkor segítek szívesen, de ez így nem működik, hogy segítséget kérsz és amennyiben nem tetszik a kapott válasz akkor még Neked áll feljebb. Pont, ennyi.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1233) Andrew31 válasza *Ropi* (#1232) üzenetére


Andrew31
senior tag

Jaaa, hogy te nem is adsz pénzt a tanácsaid mellé? :Y

:DDD

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#1234) *Ropi* válasza Andrew31 (#1233) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nem, csak az időmet: múltkor felhívott valaki vadidegenül, cca. 1+ órán át tartott szóval, mialatt esküvős kérdésekről faggatott... :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1235) Andrew31 válasza *Ropi* (#1234) üzenetére


Andrew31
senior tag

A pár meg előtte állt, mi? És most mit nyomjak meg? :))

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#1236) Gondwana válasza Andrew31 (#1233) üzenetére


Gondwana
addikt

Velem egyszer előfordult, hogy amikor a pár már nagyon alkudozott volna a fotózás árára, megkérdeztem, hogy esetleg ajándékot mit vigyek nekik?

... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

(#1237) Andrew31 válasza Gondwana (#1236) üzenetére


Andrew31
senior tag

Jó, hát magyarok vagyunk.. :) Jó, ha az ember tudja,m hol a határ.

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#1238) Real_Necro válasza *Ropi* (#1234) üzenetére


Real_Necro
veterán

Akkor legközelebb ne hívjalak letiltott számon? :DDD ;]

Túúúl jó szíved van! ;)

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#1239) *Ropi* válasza Andrew31 (#1235) üzenetére


*Ropi*
félisten

Szerencsére később volt az esküvő. :)) 1 órával. ;] ;) :DDD

(#1236) Gondwana: Már majdnem mindenki sportot űz az alkudozásból, mintha a piacon lennének. Egy esetben szoktam engedni: ha azt látom, hogy valóban nagyon akarnak és tényleg nincs pénzük. Úgy vállaltam már be ingyen is esküvőt is: biztosan fizető munkát adtam át helyette másnak. Ha viszont húspiac jellege van a dolognak és Excel táblával felvértezve csak arra megy ki a játék, hogy minél olcsóbban minél többet hozzanak ki belőle, akkor felállok és elköszönök (Jellemzően az utcáról beesőkkel szokott ez lenni, akik nem tudják, hogy hogyan dolgozom: akik ajánlás útján kerülnek hozzám, azok tisztában vannak a munkamódszereimmel és az áraimmal.). Mondjuk olyanra is volt már példa, hogy felalkudtak... :))

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1240) *Ropi* válasza Real_Necro (#1238) üzenetére


*Ropi*
félisten

:B

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1241) Andrew31 válasza *Ropi* (#1239) üzenetére


Andrew31
senior tag

És hogy ráztad le a felalkudókat? :DDD Csak hogy tudjuk hogy kell.

[ Szerkesztve ]

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#1242) *Ropi* válasza Andrew31 (#1241) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nagy duzzogva engedtem nekik, hadd alkudjanak... :))

Sok pár amikor válaszol az előzetes kérdéseimre az árajánlat megadásához még nem tudja a pontos részleteket, amire viszont személyesen találkozunk addigra már többször beszéltünk és rávilágítok olyan lehetőségekre is, amikről addig nem tudtak: a találkozásunkig van idejük átgondolni és pontosítani az elképzeléseiket. Pl. rájönnek, hogy szeretnék még a készülődést is megörökíttetni, vagy a fotózás képeit az interneten élőben közvetíteni, stb...Így lesz a fél napos programból egész napos és egyéb szolgáltatásbeli plusszok... :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1243) duni84 válasza *Ropi* (#1239) üzenetére


duni84
aktív tag

a legbosszantóbb az a mondat, amikor az alkudozás oka, hogy "az esküvői költségvetés már így is ennyi meg annyi millió forintnál jár, valahol picit faragni kell a költségekből". pl amikor tankolni járok, akkor bennem is felmerül, hogy a kútnál megkérdem nem lehetne-e 400 helyett 40 forint/liter, mert már így is baromo sokba került ez a meseszép maserati :W mintha attól, h X és Y szolgáltató korábban jó eséllyel megvágta szegény párt, Z szolgáltató eszközei kevésbé amortizálódna és még a munkaidejében is lassabban telnének a percek. továbbá még jó tanács annak, aki az elején van (hardver apróra is ugyanúgy ráillik): aki erősen alkudozik a nyilvánvaló klisékkel, annál a fizetés is nehézkesen/késve/sehogy fog menni.

#metszéspontok

(#1244) *Ropi* válasza duni84 (#1243) üzenetére


*Ropi*
félisten

Egyetértek. :K

Én egyszerűen elmondom, hogy ennyibe kerül a tudásom, az energiám, az időm és az eszközeim amortizációja. Ha megértik (99%-ban meg szokták) akkor oké, ha nem akkor elbúcsúzunk egymástól. Sok fejfájás spórolható meg vele. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1245) m3ss válasza *Ropi* (#1244) üzenetére


m3ss
veterán

erdekes, nalam 1 ember alkudozott idaig. mondjuk ilyen osszegekbol alkudozni... :DDD
inkabb csak irnak vmi lelkes emailt, de jok a kepeid stb...irok nekik vmi arajanlatot, aztan se kep se hang. mostanaban rakerdeztem mar par emberre...vegen mindig az a valasz h talaltunk vmi olcsobb helyi fotost :U

na mind1, ha belejovok egyszer, vmikor..majd csak kifizetnek :D

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#1246) *Ropi* válasza m3ss (#1245) üzenetére


*Ropi*
félisten

"inkabb csak irnak vmi lelkes emailt, de jok a kepeid stb...irok nekik vmi arajanlatot, aztan se kep se hang."

Ezek az Excel ügyfelek. ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1247) Andrew31


Andrew31
senior tag

Kinek megy már jól? Nekem még csiszolnom kell rajta.
De hát nem is leszek soha profi esküvőfotós....

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#1248) Gondwana válasza Andrew31 (#1247) üzenetére


Gondwana
addikt

3 éves kora óta így csinál a fiam, ha nem akar elmenni WC-re, de kell neki.

... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

(#1249) Andrew31 válasza Gondwana (#1248) üzenetére


Andrew31
senior tag

Akkor benne megvan az x faktor. :))

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#1250) *Ropi*


*Ropi*
félisten

Igazi "gyöngyszemet" találtam: fél órája vinnyogva fetrengek rajta. :D Igazi akciódús videó: Dragonball rajongóknak kötelező darab, a végéről már csak a csillagkapu hiányzik, ami magába szippantja őket. :))

Ez sem rossz. :DDD

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.