Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) wody21


wody21
tag

Mi történik akkor, ha a BIOS Mode "Legacy", és nem támogatott a Secure Boot State?

(#2) Hieronymus válasza wody21 (#1) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"a BIOS Mode "Legacy""
Ha régebbi az alaplap akkor ez van. Lassabb a boot folyamata.

"nem támogatott a Secure Boot State"

Egy oldalról nézve, bármilyen op.rendszer telepíthető.
A másik oldalról nézve, oly módon támadhatóak az op.rendszerek, hogy a Windowson belül felismerhetetlen marad a beavatkozás.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#3) Doky586 válasza wody21 (#1) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Azt jelenti hogy legacy (azaz örökölt) módban telepíteted. A múlt évtizedből (Noé idejéből) való gépek csak ezt tudják..

Olvass utána hogy mivel tud többet (mivel jobb) az UEFI. Itt a blogban nem célom ennek javítását leírni ha korszerűbb géped van és csak az installt rontottad el.

[ Szerkesztve ]

(#4) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

ha az ALIGN nem egész szám, azt hogy lehet utólag korrigálni újratelepítés nélkül? ugyanis a windows telepítő automata partícionálója az összes szabad helyet felhasználja és ő ezt a 4K-s dolgot abszolút nem nézi....3

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#5) dugo_ válasza st3v3np3t3r (#4) üzenetére


dugo_
veterán

Minitool megoldja adatvesztés nélkül:
https://www.partitionwizard.com/download.html

(#6) Doky586 válasza st3v3np3t3r (#4) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A win7-8-10 már jól alignál. Valószínű még XP-vel hoztad létre a partíciót és azóta csak klónoztad.

Sok particionáló tool tudja javítani (pl minitool, linuxban gparted, stb), de ha biztosra akarsz menni a fontos adatokról készíts előtte mentést.

(#7) st3v3np3t3r válasza Doky586 (#6) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

XP?! :DDD haha... azt már csak max VPC-n haszálok (használtam)
win7tel lett partícionalva a 120GB-os ssd, de a leírás szerint osztottam a bájtokat és nem lett egész szám a végeredmény

dugo_ köszi a tippet, hétvégén kipróbalom

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#8) joghurt


joghurt
addikt

És a GPT? Legutóbbi Win10 telepítésem MBR módban hozta létre a partíciós táblát.

Meg annyit tegyünk hozzá, hogy a lista több eleme is olyan, hogy az átállítása után lehet újrahúzni az egész rendszert, mert nem fog bebootolni. Ha a Windows automatikus "javítója" nekiállt, akkor már visszaállítás után sem.

A tej élet, erő, egészség.

(#9) Doky586 válasza joghurt (#8) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"MBR módban hozta létre"
...akkor az 1.pont "Legacy" eredményt mutat.

"hogy az átállítása után lehet újrahúzni az egész rendszert"
Egyszerűbb sok esetben kihagyni az átállîtási procedúrát és egyből újrahúzni a rendszert.. :B

(#10) Cucuska2


Cucuska2
őstag

8: Úgy általában a telepítés után nem célszerű a windows 10 alap beállításait elállítgatni, kikapcsolgatni szolgáltatásokat, vírusirtót, frissítéseket, csak azért mert okosabbnak hisszük magunkat a sok száz microsoftos mérnöknél..

Hát nem tudom, amikor kiderült, hogy eggyel bétább branchbe rak át, hogyha megnyomod a windows frissítések keresése gombot, akkor szerintem egyszerű okosabb lenni párszáz mérnöknél.

Amúgy pedig a FOSS a jövő, mindenki használjon pingvint és ópenszósz szoftvereket.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#11) joghurt válasza Cucuska2 (#10) üzenetére


joghurt
addikt

#9: A BIOS/UEFI és az MBR/GPT nem ekvivalens. Ld. [link]
Ha a gépen csak egy böngésző van fent, akkor nyilván egyszerűbb újrahúzni. Vannak azért ennél összetettebb, belakott rendszerek is.

#10: Vagy amikor a sok száz okosabb microsoftos mérnökön átmegy egy olyan frissítés, ami hazavágja a működő dolgokat. A múltkori bukta után apróság a mostani, ami a VMWare 15-ös előtti verzióit öli meg.

[ Szerkesztve ]

A tej élet, erő, egészség.

(#12) st3v3np3t3r válasza joghurt (#11) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

oké, de a #9-es eselteg egy magyar nyelvű leírást is mellékelhettél volna, ugyanis nem minden PH! tag tud perfekt angolul, a netes fordítók meghát olyanok,higy $z@rt sem érnek...mert nem tudnak normálisan fordítani...

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#13) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha valaki tudja hogy kell ellenőrizni a TRIM működését külső program nélkül (csak azokkal ami egy win10 telepítése után rendelkezésre áll) az ossza meg ezen információt velem is. köszönöm.

(#14) joghurt válasza st3v3np3t3r (#12) üzenetére


joghurt
addikt

Pre-GoogleTranslate kor. A BME német nyelvű képzése. Adott informatikai tárgyból az előadó csak angol nyelvű doksit oszt.
- De tanár úr, és aki nem tud angolul, az dögöljön meg?
(A tanár némi töprengés után)
- Igen, az dögöljön meg.

Angol nyelvű leírást találtam elsőre. Ha gondolod, keress rá a kulcsszavakra a magyar nyelvű oldalak között.

A tej élet, erő, egészség.

(#15) st3v3np3t3r válasza Doky586 (#13) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

powershell és parancssor van win10en ,mind2 esetben rendszergazdaként kell indítani

SSD TRIM ellenőrzés
"fsutil behavior query DisableDeleteNotify"
ha az érték 0 akkor be van kapcsolva, ha 1 akkor ki van kapcsolva a TRIM
"fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0" trim bekapcsolása
"fsutil behavior set DisableDeleteNotify 1" trim kikapcsolása

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#16) st3v3np3t3r válasza joghurt (#14) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

hálás köszönet a segítőkészségedért...

megoldottam... akinek nem erőssége az angol, itt van egy magyar leírás link,IS

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#17) Doky586 válasza st3v3np3t3r (#15) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ez szüksêges de nem elégséges feltétele a TRIM-nek, az esetek 99% -ban nem ezzel van gond ha nem működik.
(ahogy ezt a cikkben már leírtam)

[ Szerkesztve ]

(#18) st3v3np3t3r válasza Doky586 (#17) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

a trim parancsot ugyebár az os küldi az ssd-nek,hogy fizikálisan is törölje a felszabadult blokkot vagy ne,erről nagy a vélemény megoszlás, hogy jó ha be van kapcsolva mert javítja az ssd teljesítményét,biztonságosabb a törölt adatokra nézve
vannak akik szerint nem jó ötlet,mert csökkenti az ssd élettartamát,növelve az "összes írt bájt "(tbw) értéket és lassítja az ssd-t,viszont kevésbé biztonságos az adatokra nézve

az hogy az ssd támogatja-e a trim utasítást azt egyenlőre szerintem csak külső appal lehet ellenőrizni sajnos,van egy trimcheck alkalmazás 32/64bites verzióban link

aztán lehet majd egy későbbi windows verzióban lesz majd lehetőség az ssd-ből való kiolvasásra

a windowsok kezelik a trim utasítás küldését, viszont mint sem ér,ha az ssd meg nem tudja kezeli

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#19) Hieronymus válasza Doky586 (#13) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nem kell ellenőrizni.
A mai SSD-k és a Windows 7 vagy újabb Windows rendszerek natívan támogatják ezt a funkciót. Kikapcsolni sem lehet.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#20) Doky586 válasza Hieronymus (#19) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sajnos ellenőrizni kell. Rengetegszer előfordul hogy a sata v usb driver vagy chipset driver (pl nForce) megakadályozza a trim működését. (hiába küldi az os és hiába ismeri az ssd, a kettő közt elakad)

[ Szerkesztve ]

(#21) plömplöm válasza Hieronymus (#19) üzenetére


plömplöm
őstag

jézusom
"Kikapcsolni sem lehet"

elev cmd:
fsutil behavior query disabledeletenotify

ha valamiért valaki ki akarná kapcsolni, mert perszehogy ki lehet (Disable TRIM support for SSDs with NTFS):
fsutil behavior set disabledeletenotify NTFS 1

erre azt fogja mondani pld a hdsentinel, hogy :
"Az SSD TRIM funkciója támogatott de inaktív. Javasolt az operációs rendszer, lemezvezérlő vagy annak illesztőprogramjának frissítése az optimális teljesítmény eléréséhez.", és a teljesítmény 80%-ra áll.

microsoft docs

jalátom, már írták is. akkor nem ez a kérdés? vagymi?

[ Szerkesztve ]

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#22) st3v3np3t3r válasza Doky586 (#20) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

tanusítom... vettem egy "noname" maxell 120gb-os ssd-t leakciózva az intersparban 8300Ft-ért(ne részletezzük az árat),azt betettem a hp 2530p laptopomba,arra friss win10 telepítéssel az ssd life azt írta,hogy trim:supported,disabled...
viszont ha win7et tettem rá,feltettem a laptop összes driverét és azt frissítettem win10re akkor a trim: supported,enabled.

majd lecseréltem egy kingston 240gb-os msata ssd-re, újratelepotettem a win10et,arra bezzeg úgy tette fel kapásból, hogy a trim támogatott,bekapcsolva... utána vettem egy fujitsu t730as laptopot, abba beletettem a maxell ssd-t, friss telepítés, és erre a t730ra úgy tette fel, hogy be volt kapcsolva a trim... számomra a jelenség érdekes...

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#23) st3v3np3t3r válasza dugo_ (#5) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

feltettem, próbáltam az "align all partition"-t az ssd-n, de azt írta,hogy nincs szükség beavatkozásra...

közbe észrevettem, hogy nem jó számot vettem osztandónak :D elvesztem a sok bájtok között...

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#24) Tamás88


Tamás88
őstag
LOGOUT blog (1)

32GB ram mellett kikapcsoltam a lapozófájlt, úgysem fog betelítődni a memóriám. Meg amúgy is, ez még a Windows 95-98 (XP) idején volt nagyon fontos.

(#25) st3v3np3t3r válasza Tamás88 (#24) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

mind2 laptopom win10x64-el fut, az egyik 4gb ddr2,a másik 6gb ddr3... mindkettőn ki van kapcsolva a lapozófájl és sose reklamált hogy nincs szabad ram

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Hello!

Csekkoltam ezeket, de pár dolog nem lett világos:

Win7 Sp1 és egy 2011-ben vásárolt T4300 Procis Samsung laptop:

A System Information-el nekem nem mutatja a BIOS mode-ot, egyszerűen nincs ilyen bejegyzés, viszont a setupact.log file-ból kinézve akkor ezek szerint nekem nem UEFI módban van???:
IBS Callback_BootEnvironmentDetect: Detected boot environment: BIOS

Aztán:

4 USB-s külső winyó van a noti-ra kötve és persze benne a saját rendszer winyója. Ez így rendben van?

[ Szerkesztve ]

(#27) st3v3np3t3r válasza SunMount3r (#26) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

szia, lehet,hogy a laptopod nem támogatja az uefi boot módot... van ilyen... bár a processzor típusa helyett jobbnlett volna ha a laptop modell típusát írtad volna,ugyanis a boot mód nem a processzortól függ..

4usb-s külső hdd?! annyi meg minek?! :DDD nem gondolkoztál azon,hogy egy nagy mértettel kiváltod a 4et?

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#28) SunMount3r válasza st3v3np3t3r (#27) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Samsung R528, de ezzel szerintem még ennyit se érek el.

A winyóim meg úgy vannak ahogy, mert így alakult, folyamatosan vettem az újakat, ahogy az anyagiak megengedték, 1TB-osak és legalább 20K-ba kerültek egyenként, úgyhogy nem fogom őket csakúgy kidobni. Egy 4-5GB-osra meg most nincs keret, de a meglévőket akkor is hülye leszek kihajítani, ha lenne. De nem tudom most hogy jött ez a témához. Sőt nemsokára veszek még egy 1TB-osat :D , mert kezdek helyszűkében lenni. Sok a kábel és a porolni való az igaz, de jelenleg jobbat nem tudok. Tervben van egy épített NAS, de arra most még nincs keret, addig a Noti-t muszáj használnom erre a célra. De ezek a winyók majd a NAS-ra is szépen rá lesznek kötve ugyan úgy.

(#29) Doky586 válasza SunMount3r (#26) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ez egy 2009-ben megjelent (azaz már 10éves) proci. Én a helyedben azért legalább évtizedenként vennék új gépet.. :K

A win7 nem profitálna az UEFI módból, így felesleges vizsgálgatni, az is látszik a képedből hogy ez csak IDE mód, de ilyen vén géptől felesleges többet elvárni, főleg ha majd egy évtizedig ez téged se zavart. USB lemezekhez pedig nincs köze az AHCI-IDE módnak.

[ Szerkesztve ]

(#30) st3v3np3t3r válasza SunMount3r (#28) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

én kisebbekkel számoltam:DDD

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#31) adamssss


adamssss
veterán

Nagyon hasznos írás volt. Köszönöm.

Nekem a 6-os pont segített most a legtöbbet a többi rendben működik.

:R

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#32) Tamás88 válasza Doky586 (#29) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog (1)

Egy SSD csodákra képes.

(#33) Nyíl


Nyíl
tag

Nálam a secure boot nem kapcsol be. A bios mód uefi, a bitonságos rendszerindítás állapota ki. Megnéztem a biosban elvileg van ilyen opció, be lehet kapcsolni: secure boot : enabled + secure boot mode : standard, de fölötte szürkén az olvasható, hogy secure boot state : disabled (ezt nem tudom módosítani) . Akkor az opció ellenére sem tudom bekacsolni secure boot -ot?

(#34) Nyíl válasza Nyíl (#33) üzenetére


Nyíl
tag

Azt hiszem megtaláltam az okát, tárgytalan az előbbi ...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.