Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) updog


updog
senior tag

Köszi az írást, eskü pont a napokban filóztam, hogy röffentsem be a régi gépem, a megpusztult vinyó nélkül :R

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#2) CaNNa3IS


CaNNa3IS
senior tag

Nekem van 2db CF-IDE panelem de az tény hogy macerásabb a cf.
SD kártyák szinte ingyen vannak de valahogy a CF még egy picit talán retróbb.
Mindenesetre ez egy jó ötlet köszi.

Stay up Stay humble Ride hard Get stoked

(#3) Krugszvele


Krugszvele
aktív tag

PATA -> SATA és így ssd nem működik?
Az lenne az igazi ugrás.
Megnéznék egy windows 98-at működés közben egy core i3 procival meg egy ssd-vel.

Az a baj hogy a windows pont olyan ütemben lassul, mint ahogy a hardver gyorsul.

(#4) DarthSun válasza updog (#1) üzenetére


DarthSun
nagyúr

+(#2) CaNNa3IS is --

:R Örülök ha bárkinek is hasznosak a retro agymenéseim :)

(#3) Krugszvele : PATA -> SATA sztem működik retro gépben is, főleg hogy a Loew csomagban (immár ingyenes) van Win98- hoz, TB- os háttértárakhoz is driver, valamint TRIM- es meghajtó is, sőt még DOS alá is. SSD- ből viszont csak újat veszek, melyből kettő tartalék van (fél és 1 TB- os), de azokat inkább a készülő Ryzenhez szánom, retro géphez még elég drága kellék. Core iXX géphez viszont már nem létezik Win98 chipset driver. Core2Duo/Quad+néhány AGP- s 775 lap amihez még van ilyen driver, azokkal építhető a leggyorsabb 98- as gép. Eddig én azonban csak S478 fronton próbáltam ezt ki, 4GHz- en hajtott Prescottal megy a jelenlegi leggyorsabb 98- as gépem.

(#5) razorbenke92 válasza Krugszvele (#3) üzenetére

Ugyan sem a gép, sem az OS nem retro, de én cseréltem már mSATA->IDE(44) átalakítással régi notebookban merevlemezt: Toshiba Satellite sm30 és SSD - azaz a 10 éves gép ami még nem érett a kidobásra

tl;dr: Az olcsó eBayes adapter erősen szűk keresztmetszet. Jobbnak tűnőt (drágábbat) nem igazán találtam, amit igen, az pedig árban versenyzett egy gyárilag IDE SSD-vel. Ennek ellenére persze nagyot táltosodik a masina.

A témához hozzászólva:

Van egy ilyenem a fiókban, még vár a bevetésre. Sikerült vennem egy szűz PS2 70004-et, aminek az alaplapja még a FAT modell redukciója, így megvannak rajta a IDE csatlakozók. Kíváncsi vagyok, hogy Kratos meddig vár egyik pályáról a másikra, ha egy Class10-es SD adja alá a lovat :DDD

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#6) bob011


bob011
tag

Mennyi most egy ilyen sd ide adapter?

(#7) DarthSun válasza razorbenke92 (#5) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Biztosan gyorsulni fog a betöltés, a jobbik kártyával nálam nagyon nagyot gyorsult, a gyenge noname, az meg olyan amilyen - tűrhető az is, azt csak a mérete miatt vettem, de utólag megtudtam hogy DOS alatt is működik a 32GB- os is.

(#6) bob011 : [link], nem egy nagy összeg...

(#8) bob011 válasza DarthSun (#7) üzenetére


bob011
tag

Köszi! Lehet benevezek egyre.

(#9) mr_ricsi válasza CaNNa3IS (#2) üzenetére


mr_ricsi
veterán

" a CF még egy picit talán retróbb."
Baromi nehéz olyan CF kártyát találni, amiről bootolni lehet.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#10) DarthSun válasza mr_ricsi (#9) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Az SD kártyát is partícionálni, formattálni kell az adott gép vezérlőjéhez. A gyári FAT32, ami rajtuk van, nemjó, legalábbis avval nekem hibázott, gondolom nem kompatibilis a retro BIOS pálya/fej/szektor számokkal, kiosztással, track mérettel. Ha hozzáigazítod a vezérlőhöz a CF- et, akkor is van boot probléma ?

(#11) Hieronymus válasza mr_ricsi (#9) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Azt hiszem a link segít áthidalni a problémát.
https://www.techwalla.com/articles/how-to-set-a-cf-card-to-fixed-mode

A kártya cserélhető egységként jelzi magát, ezért felül kell írni fix meghajtóra, hogy ne okozzon gondot.
A CF kártyáknak van/volt indrustrial változata, ami fixdisk mutatta magát és több írási ciklust viselt el.

Szokás szerint, saját felelősség a program használata.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#12) mr_ricsi válasza DarthSun (#10) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A kártyát a bios felismerte, de "removable media"-ként.

A konzumer CF kártyák így vannak beállítva. Vannak ipari kártyák, amelyeket HDD-ként ismer fel a bios, de ilyenekből csak kicsi kapacitással tudtam volna beszerezni, horror áron.

A Sandisknak van egy progija (ATCFWCHG), amivel néhány kártya a firmwareben kapcsolható removable/HDD mód között, de nem találtam olyan kártyát sem, amit a progi kezelni tudott volna.

Elvileg létezik olyan CF-IDE kártya is, ami minden CF kártyát HDD-nek tud hazudni a biosoknak, de ez annó nagyon drága lett volna. (TrueIDE adapter kártya)

Hozzáteszem, hogy én akkoriban még windows XP-t szerettem volna a notira telepíteni, 16 vagy 32GB-os CF kártyával. Egy HDD-hez hasonló sebesség csak minimum 800x-os CF kártyával lett volna elérhető, ami még most sem olcsó.

Inkább feladtam, és vettem használtan egy 40GB-os Toshiba HDD-t. Az működik még most is.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#13) DarthSun válasza mr_ricsi (#12) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Amúgy CF esetén ezt a removable media problémát nem is tudtam, nincs is IDE-CF konverterem. Ha így nézem akkor úgy tűnik jól döntöttem az IDE-SD mellett. A két kipróbált kártya mindegyike HDD- ként megy benne, a 32- essel gyorsabb az általános működés mint HDD- vel, a 8- as pedig hasonló sebességet ad (de utóbbi gagyi kártya), a 4- es Maxellel is kipróbálom majd, az gyorsabb a nagygépben is, mint a gagyi 8- as.
Talán az lehet ?, hogy az IDE-SD konverter sikeresen hazudja a vezérlőnek, hogy a benne levő media fixed drive ?

(#14) razorbenke92 válasza DarthSun (#13) üzenetére

IDE-CF esetén azért van rizikófaktor, mert ezekben a "konverterekben" nincs feltétlenül aktív vezérlő. A CF kártyák natívan támogatják az IDE szabványt, a konverter egy egyszerű csatlakozó átalakító (plusz némi bővítéssel pl. Master-Slave jumper, power). A gép azt látja, amit a kártya mond magáról.

Egy IDE-SD adapternél van egy vezérlő, ami IDE - SD között fordít, mindkét irányba emulálva a szükséges jellemzőket.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#15) DarthSun válasza razorbenke92 (#14) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Nem tudtam ezt így részleteiben :R . Mindössze az árak/praktikusság alapján döntöttem. De akkor az IDE-CF a jövőben is kiesik nálam.

(#16) mr_ricsi válasza DarthSun (#15) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A CF2IDE is parktikus volt anno. A profi fotósoknak csak egy elektronika nélküli átalakítóra volt szükségük, hogy a CF kártya tartalmát a PC-jükön szerkeszthessék. Nem volt általános igény a bootolhatóságra.

Egyébként szerintem csak a windowst érinti a probléma. Linuxot biztosan lehetne bootolni eltávolítható meghajtóról is. Talán w10-zel is működne, de 1GB RAM-mal nem lenne egy rakéta.

SD2IDE vagy SD2Sata kártyából létezik olyan is, amelyen 2-4-8-stb SD foglalalt van, és ezeket az SD-kártyákat RAID0 szerűen össze tudja fogni. (Összeadódik a sebesség és a méret.)

Én használok ilyet 2 SD kártyával, és mutatja a működés jeleit. És tisztában vagyok a kockázatával.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#17) mr_ricsi válasza razorbenke92 (#14) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Van CF2SATA kártyám is, amelyen biztosan kell legyen átalakító chip. Azzal sem sikerült bootolnom. (Igaz, ezt kevéssé próbálgattam, mert PATÁs notiba szerettem volna CF kártyát tenni.)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#18) DarthSun válasza mr_ricsi (#16) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Linux fut removable mediaról is, legalábbis live- ként biztos, HDD- re portoltat még nem próbáltam visszamásolni penre, hogy úgy is elindul-e. Retro gép esetén nincs kockázat, legalábbis én azokon nem tartok pótolhatatlan adatokat. A teszteredményeket is mentem penre és a nagygépre is. A fotógépben/telefonban keletkezett képekről is készítek mentést több helyre is. Tökéletes biztonság azonban nincs, HDD, SSD is meghibásodhat, de ha a több helyen is tárolt mentések egyszerre vesznek el, az már nagyon nagy szívás.
A több SD foglalatos kártya...no ez megint új info :) .

(#19) mr_ricsi válasza DarthSun (#18) üzenetére


mr_ricsi
veterán

dualSD
quadTF
dualSD2CF

Csak példaként linkeltem, ne ezeket vedd meg.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#20) DarthSun válasza mr_ricsi (#19) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Kössz :R Lehet hogy majd valamikor kipróbálok egy ilyet is.

(#21) Alpi.


Alpi.
addikt

Én jó ideje Ide - sata átalakítót használok a legnagyobb elégedettséggel (néha engem is meglep. :DDD ).
Vettem 2 db.-ot, több mint egy ezres volt Aliexpress-en és pár darab kis ssd-t. 32, 64 -eseket. Egyrészt jó, mert, ha hiszitek, ha nem, gyorsabb, mint az ide hdd-k ! :D Másrészt, ami szintén előny, működik olyan, egyébként már sata-s lapokkal, amik nem igazán díjazzák az ssd-t ! Pl. Nforce 2 -esek. Nálam azok gyönyörűen, random fagynak ssd-vel, a saját sata port-on (vezérlővel). Viszont ide - sata átalakítóval prímán üzemelnek ! És tényleg nagyon gyors !

Egész konkrétan [ebből] vettem 2 db.-ot !

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#22) DarthSun válasza Alpi. (#21) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Az is jó megoldás. Nekem az egyetlen hátrányának az tűnik, hogy annál az átalakítót közvetlenül a lapra (vagy régi kártyás vezérlőnél, a kártyára) kell csatizni. Tesztpadon nem gond, de pld beépítve már inoghat a kis kiálló panel is, vagy valaminek útban van, kábel megfeszíti...ilyesmi :U

(#23) Alpi. válasza DarthSun (#22) üzenetére


Alpi.
addikt

Lehet kábel közte, de még sosem próbáltam úgy. :)
Akkor gyakorlalag 2 kábel lesz, egy ide a lap-átalakító és egy sata az átalakító-hdd/ssd közt.
Legalábbis így hírtelen, korán reggel megoldhatónak tűnik. :)

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#24) DarthSun válasza Alpi. (#23) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Nem megoldható, IDE kábelből csak anya-anya létezik és a panelen is anya van. A lapon, valamint az IDE vezérlőkön van csak apa, tehát oda kell közvetlen csatizni magát a panelt. IDE fordító kábel nemtom hogy létezik-e, én még nem találkoztam olyannal.

(#25) Alpi. válasza DarthSun (#24) üzenetére


Alpi.
addikt

Tényleg ! :D Na, korán volt még ehhez !
Csak akkor lehetne odébb a laptól, ha Ide hdd-t működtetnénk sata portról, de azt hiszem ez kevés embert izgat fel ! :D

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#26) Hieronymus válasza Alpi. (#21) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Az emlékeim szerint a Nforce 2 csak SATA1 támogatást kapott.
Az SSD-k minimum SATA2 csatolón kommunikálnak. A visszafelé kompatibilitás problémás.
Ezeket a kis méretű SSD-et szoftverből talán vissza lehet kapcsolni SATA1 módba. A nagyobbakat már bizonyosan nem.
Az átalakító működik a SATA2 módban. Ezért megbízhatóbb a kapcsolat.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#27) Alpi. válasza Hieronymus (#26) üzenetére


Alpi.
addikt

S478-as lapokban, de s939-nél mennek. Nforce 2-nél van ez a gond csak nálam. Legalább is, amilyen lapokkal volt dolgom, azok közül. Random fagy, tehát van, hogy betölt az os, megy is x ideig, aztán merevre fagy az egész, de ez simán megtörténik akár egy xp install alatt, lehet, hogy a 3. mp-ben. "Túl alacsony" az ssd latency-je szerintem vagy valami ilyesmi lehet. Nem nagyon róhatjuk fel Nekik, mert erre nehéz lett volna anno gyúrni. :)
Volt egy félelmetesen híg#ar ssd-m, valami 32Gb-os korai madár, ami konkrétan ki bírt kapni hdd-ktől nagyjából minden mutatóban, azzal jó volt ! :D
Kár, hogy ezen kívül semmi más nem volt jó azzal az ssd-vel ! :D Emlékszem az xp telepítésnél, rendesen visszafogta a Cd-romot ! :D Komolyan ! Sokkal lassabb volt ha arra raktam az XP-t, mint bármi másra ! :)
Nem is tudom, hova lett, most hogy így szóba került ! Mondjuk nem is akarom igazán ! :DDD
Ha esetleg meg tudjátok, légyszi ne mondjátok el ! :))

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#28) DarthSun válasza Alpi. (#27) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Érdekes egy SSD lehetett. Nálam az IDE-SD- ben a gyenge 8GB- os kártya kb úgy megy mint egy HDD, vagyis nem pontosan, kis fileok írása lassúbb, de az olvasása gyorsabb. Összességében kb HDD szint. A 32- es Toshiba kártyával viszont marhagyors, az biztosan lenyom minden korabeli vinyót. Így már használat közben is rendkívül praktikusnak tartom ezt a kis panelt. Ráadásul egy összeszerelt gépben is elfér akárhol, nem is kell neki HDD-SSD hely, súlya szinte semmi, akárhova oda lehet fogatni, egy műanyag gyorsbilinccsel is. Asszem rendelek még panelből néhányat, meg az 1500FT- os Toshiba 32GB SD- ből is egy marékkal :D , ez a kombináció sztem még egy XP- s gép esetén is brutál lesz. Ez sokkal egyszerűbb történet, mint régi SSD- k után vadászni, azok előéletét sem tudni, ki tudja mennyit használták, akár TRIM nélkül, bármelyik pillanatban readonly lehet akárhány nand bennük. SD pedig ha kifárad szerva itt, csere ott :DDD .

(#29) Alpi. válasza DarthSun (#28) üzenetére


Alpi.
addikt

Gondolom belül, a burkolat alatt, szalagos magnó lehetett ! :D

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#30) DarthSun válasza Alpi. (#29) üzenetére


DarthSun
nagyúr

:DDD

(#31) mr_ricsi válasza DarthSun (#22) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Nekem az egyetlen hátrányának az tűnik, hogy annál az átalakítót közvetlenül a lapra (vagy régi kártyás vezérlőnél, a kártyára) kell csatizni. Tesztpadon nem gond, de pld beépítve már inoghat a kis kiálló panel is, vagy valaminek útban van, kábel megfeszíti...ilyesmi "

Ez valójában nem probléma. IDE-s HDD csatija is olyan, mint az alaplapé, és abból sem törik ki az átalakító. De ha valaki nagyon aggódik, akkor akkor a SATA-kábelt gyorsrögzítővel kösse ki valahova. És akkor a sata-kábel tartja pozícióban az átalakítót.

A 80-eres IDE-kábelt jobb kihagyni, mert az egy kontakthiba-halmaz.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#32) DarthSun válasza mr_ricsi (#31) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Ezekben is van igazság. Amúgy nekem eddig a molex tápcsatlakozók okozták a legtöbb problémát, főleg ha toldás is volt bennük, az igényes :DDD alumínium saruk, ha lazán kapcsolódnak, nem viszik át a kellő Ampert. Némelyik annyira szorul hogy nehéz összedugni, némelyik pedig laza. Az IDE-SD- n viszonylag jó, de mondjuk annak elég egy kis lófütty áram is.

(#33) mr_ricsi válasza Alpi. (#27) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A SATA2-es HDD-k/SSD-k vissza tudnak kapcsolni SATA1 módba, a SATA3-asok viszont csak SATA2-be.

Az NForce2 délihídja csak a SATA1-et támogatja. A régi SATA2-es SSD-d vissza tudta magát állítani, az újabb SATA3-asok már nem tudják.

S478-as lap nem hiszem hogy lett volna NForce chipsettel. S939 AMD lap viszont létezett NForce4 chipsettel, amelyek nagyobb része már SATA2 kompatibilis.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#34) mr_ricsi válasza DarthSun (#32) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A normális anyagból készült Molexek kitágult érintkezőit össze lehet nyomni pl. óráscsavarhúzóval.

"az igényes :DDD alumínium saruk"
A molex érintkezőjének ónozott sárgaréznek kellene lennie.

De hát a kínai ipar fejlettségét mi sem mutatja jobban, mint hogy alumíniumból is tudnak rézkábelt készíteni. :)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#35) DarthSun válasza mr_ricsi (#34) üzenetére


DarthSun
nagyúr

Alkímia...

(#36) Alpi. válasza mr_ricsi (#33) üzenetére


Alpi.
addikt

Nem Nforce-al, hanem sata 1 -re írtam ezeket. Mármint, hogy ezek is sata 1-es vezérlők, mégis mennek ssd-vel. Legalábbis s939 biztosan, de 95%-ra emlékszek, hogy 478-ba is jó volt ! :D

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.