Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Zotwoo


Zotwoo
tag

Gratulálok a cikkhez.
Ez végre egy hiánypótló írás. Mindig is el szerettem volna kezdeni az ehhez hasonló otthoni javításokat. Most kedvet kaptam hozzá! :)

Zotwoo

(#2) Pistiboy88


Pistiboy88
aktív tag

Jó írás, de nekem pár dolog hiányzik. Fontos az ESD védelem, mert eleg sérülékenyek az elektronikus alkatreszek, ezek alatt ertem az IC-ket.
Forrasztáshoz a pisztoly páka nem a legjobb, mivel elektromos áram és feszültség folyik át a pákahegyen, s ez kárt tehet a lapban. Ilyen műveletekhez egy indukcios vagy fűtőbetétes páka az ajánlott. Egy ónszippantó és egy tekercs jó minőségű forrasztóón is jól jöhet. Esetleg ha ROHS a lap akkor ólommentes forraszanyag.
Még az alaplapi elemet is ajánlott eltávolítani.

Bocsi, nem bántásnak szántam a kiegészítést, csak én is már pár alaplapot mehjavítottam,s nekem is van tapasztalatom. :)

[ Szerkesztve ]

(#3) fero02


fero02
veterán

Bontott kondik, pillanatforrasztó páka, 0 szakmaiság. :(

Lehet valaki épp a cikked olvasása után fogja végleg tönkretenni az amúgy még javítható lapját.

(#4) 8th


8th
addikt

Mivel filléres alkatrészekről van szó én soha semmilyen körülmények között nem forrasztanék be használt kondikat. Amikor megláttam azt a lengyel piacos forrasztó pisztolyt rendesen kikerekedett a szemem. Én is egy ugyan ilyennel szoptam évekig, tekergettem rá a vékony rézdrótot ezerrel aztán meguntam és vettem egy forrasztóállomást 5000-ért a Conrad-ban. (Már van olcsóbban is: [link]) Én az akkor elérhető legolcsóbb leggagyibbat vettem de az is ég és föld a régihez képest. Forrasztópisztollyal már csak hangszóróvezetéket forrasztok semmi mást. :N

mod: Egy hónappal ezelőtt javítottam egy elpukkant kondis P4 lapot.: [link] [link] [link]. Nem nagy dolog egy kondicsere otthon is simán kivitelezhető aki mégsem szeretne nekiállni az vigye be bármelyik számtech boltba vagy tv szerelőhöz, 2-3ezer forintért ~10perc alatt megjavítják.

[ Szerkesztve ]

(#5) szaszayanou válasza fero02 (#3) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Azért nem olyan vészes a helyzet. Gyorspákát én sem ajánlanék ilyesmihez, de bontott alkatrészre úgyis csak a rutinosak fognak elkezdeni vadászni.

Ónszívó sodrat még beleférhetett volna a cikkbe, mint alternatíva az ón eltávolításához.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#6) Vladi


Vladi
nagyúr

Ejj! Nagyon érdekes és fontos téma, de nagyon sok a hiba. :(

Egy ennél sokkal részletesebb leírást szívesen fogadnék. Meg jól megcsinált képeke esetleg videót!
Meg árakat, meg hogy milyen probléma esetén kell cserélni stb. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7) szcsi


szcsi
tag

Hát azért tapasztalataim szerint nem mindig ilyen egyszerű a dolog.
Először is, ha nincs az embernek szerencséje akkor a kondi úgy sül ki, hogy visz magával még valamit.
Túl forró vagy túl hideg pákával könnyű megégetni a lapot is.
No meg a használt kondi is lehet olyan öreg, hogy 1-2 hétnél tovább nem bírja a gyűrődést.
Ha ilyenre adom a fejem, akkor általában új, és eggyel magasabb feszültségű kondival szoktam pótolni a régit.

És a számtech boltosok védelmében:
Ha valakinek megcsinálsz valamit 2-4000Ft-ért ami ugyanúgy tönkremehet pár héten belül, akkor sose mosod le magadról, hogy nem végeztél jó munkát, és csak a vevő zsebébe nyúltál. Inkább eladsz egy újat, vagy garis használtat 8-15 ezer forintért, és van esélyed arra, hogy következőleg is visszajön a vevő.
Elvégre egy alaplapon van 10-20 kondenzátor, kicserélsz kettőt, még mindig van legalább 8 ami bármikor púposodhat. Mint ahogy az autók fényszórója is kb egyszerre szokott kiégni...

A sípcsont egy olyan eszköz, amivel éles szélű bútorokat lehet megkeresni a sötét szobában

(#8) olbaidhun válasza fero02 (#3) üzenetére


olbaidhun
őstag

+1 sajnos ez így nem állja meg a helyét.

7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

(#9) salaud


salaud
aktív tag

A cikk félrevezető, és rossz tanácsokat ad, leginkább a hogyan tedd tönkre az alaplapod címet kellett volna kapja!

1, Pisztolypákát nem használunk alaplapon!!!!

2, Használt kondenzátort nem építünk be, filléres az új. Kinézetről nem mondod meg, milyen belül, simán belerakhatsz egy ugyanolyan vackot, mint amit kiszedtél.

3, Kondenzátor csere esetén az összeset érdemes cserélni, ha egy meghalt, jó eséllyel a többi is haldoklik.

És akkor nem beszéltem a többrétegű nyákról, ami forrasztás közben sérülékeny, nem beszéltem a kondenzátor márkák közti minőségkülönbségről, a hőtűrésről, az LRS fontosságáról, az alul/felül méretezésről, sőt, a méret is lényeg, pár mm különbség is számíthat. És akkor az ESD-ről még említést sem tettünk.

Ne biztass hülyeségre másokat, azért mert te megcsináltad, és oltári szerencsével működött.

[ Szerkesztve ]

A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt. Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!!

(#10) 8th válasza szcsi (#7) üzenetére


8th
addikt

"Ha valakinek megcsinálsz valamit 2-4000Ft-ért ami ugyanúgy tönkremehet pár héten belül, akkor sose mosod le magadról, hogy nem végeztél jó munkát, és csak a vevő zsebébe nyúltál."

Ó, ez ismerős szitu. Haversrác alaplapján heteken belül megint elszálltak a kondik persze megint egyszerre, mind. A történet röviden: 1 > 2 > 3.
Nem nagyon akarta megérteni, hogy a hangosan ciripelő sokéves Codegen tápja a fő problémaforrás ami egy másik gépet is hazavágott úgyanígy pár héttel korábban. Mondtam neki az legyen az első, hogy vesz egy márkásabb stabil tápot. Már jó pár napja nem beszéltünk de merem remélni a helyi boltos fószer (aki mellesleg egy utolsó szarházi tróger és a számtech.-világban járatlan vevőt azzal kúrja át amivel csak tudja) nem valami hulladék Mercury, Codegen, HKC csodára beszélte rá mert azon 5 forinttal nagyobb haszna van vagy mert azt úgy sem tudná másnak eladni.

[ Szerkesztve ]

(#11) jaja1981


jaja1981
addikt

Hát erre a cikkre nem írnék semmit.
Ez így ön és közveszélyes.

A pákáról már írtak előttem, hogy ez a páka sok mindenre jó, főleg nehezéknek.

Használt kondit nem építünk be, mert így kicseréled a szart egy kevésbé szarra, lehet akár 1 hónapig is elmennek. Új kondi nem kerülhet többe 100-200Ft-nál.

Másik a kondinak van több tulajdonsága is, mint a feszültség és kapacitás, és vannak ajánlott és nem ajánlott gyártók.
Én sem értek ennyire hozzá, hogy konkrétumokat írjak, ezért nem is írok ilyen cikkeket.

Szóval én ezt a cikket ebben a formában nem reklámoznám, házi gányolásnak elmegy, de ezt elég ha Te csinálod, ne buzdíts rá senkit.

(#12) ncc1701


ncc1701
veterán

Használt kondik, istenem... Eleve alaplapon nem csak a púpost kell cserélni, hanem az összeset, legalább a púpos körül. És újra! Nem összeg. A kapacitás kb nem érdekes, nagyobb lehet, feszkó is maradjon annyi, mint az eredetié. Pisztoly páka, hát... Maradok a Welleremnél. :)

(#13) Puro


Puro
aktív tag

Ne haragudj, de ez így egy nagy kókányolás :DDD Az ide való ESR kondik kb 100-200Ft körül mozogak.
Már írták, nem figyeltem...

[ Szerkesztve ]

(#14) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Meg kell hogy védjem a pisztolypákát (a normális, régi verziót, nem azt a vackot, amit manapság árulnak belőle), ugyanis tényleg jól lehet vele alaplapon kondit cserélni, no meg egyáltalán meg tudja olvasztani a forraszanyagot.
Valaki írta az 5000Ft-s bázisos pákát, nekem 12000Ft-s van, de azt hiába tolom neki, az életbe nem tudja megolvasztani, mert a nyák elviszi azt a kis meleget, amit át tud adni...

Az, hogy használt kondit nem szerelünk be, tulajdonképpen szakmailag helyes, de a valóság az, hogy előbb dobod el az alaplapot kiöregedés miatt, minthogy megint kondi baja lenne. Van egy dobozom tele alaplapról bontott kondival, ha valamit cserélni kell, szépen keresek benne egy megfelelő példányt és kész, nem kell túldramatizálni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15) PC-rev-RM válasza 8th (#10) üzenetére


PC-rev-RM
tag

A hülyeség nagy úr.
Nagyon OFF, de: azt figyeltem meg, hogy 2 fajta ember van: aki hallgat az okosabbra, meg aki lesz@rja, mit mond a másik, nem látja, hogy jót akar neki és a hibából sem tanul. Persze szívesen beolvasna az ember ilyeneknek, de ha belőlük (is) él... :DDD

"My GPU maker took more money from me than yours did from you! My GPU maker is #1!"

(#16) ibmfan


ibmfan
tag

Hasznos cikk.

Aki nem ért hozzá, először mindenképpen rossz lapon próbálkozzon, senki se számítson arra, hogy az első alkalommal övé lesz a legszebb forrasztás (tapasztalat), sőt van egy-két lap, aki kifejezetten szivatja a próbálkozót, istenért nem akar megmaradni rajta a cin :)

/ Telefonon: +36203566618 / Hétköznap 9 - 18 között elérsz /

(#17) Puro válasza CPT.Pirk (#14) üzenetére


Puro
aktív tag

Igazad van, nekem is van régi pisztolypákám, gyakrabban használom, mint a forrasztóállomást. De! Az a végtelenségig melegíti a huzalt, ami az ilyen bonyolult és kis forrszemű alaplapoknál nem tesz jót, mert egy erősebb nekitolás és a nagy hő miatt fel is válhat a fólia. Aki smd forrasztással is foglalkozik, annak elengedhetetlen kellék egy jobb minőségű fűtőbetétes vagy indukciós forrasztóállomás, amibe rengeteg féle hegyet lehet pakolni egészen a kis tű vastagságtól a balta méretig, ami már képes átmelegíteni rendesen a területet. Ezek az alaplapok direkt úgy vannak tervezve, hogy vonja el a hőt a melegedő alkatrészek alól, lehet pl a 3. réteg egy tele gnd. Ilyenkor jól jön még, ha van pluszban az embernek egy 2 funkciós hőlég állomása, amivel egy kicsit rá lehet segíteni.

Az sem nagyon helytálló, hogy használt kondikból javítunk, mert ugye nem mindegyik tud úgy hibás lenni, hogy felpúposodik. ESR mérő erre a célműszer.

[ Szerkesztve ]

(#18) jaja1981 válasza CPT.Pirk (#14) üzenetére


jaja1981
addikt

Nekem Weller pisztolypákám van, az is jó, de nem ilyenekre.
Meg van Weller forrasztó állomásom több heggyel és állítható hőfokkal, na az való ilyen munkákra.

Rendes páka kell, az a lényeg. Én is használtam noname pákákat több kevesebb sikerrel, de a Weller nekem bejött. :)

(#19) Angel1981


Angel1981
veterán

Jó kis cikk, köszönjük!
Mondjuk szerintem a használt kondi felejtős.

[ Szerkesztve ]

(#20) cinkoxid


cinkoxid
senior tag

Szerintem vannak benne hasznos dolgok is, amiből tanulni lehet. Sokszor cseréltem már kondikat, de mindig elolvasom az ezzel kapcsolatos cikkeket. Főként az érdekelne, hogy multiméterrel hogy tudom megállapítani a kondi kapacitását. Papám magyarázott valami olyasmit, hogy kisülési időt kell figyelni, de hogy pontosan hogyan történik, azt nem tudom, pedig ilyenkor nagyon hasznos lehet. Eddig 3 monitorban cseréltem kondit és szerencsére mindnek ez volt a baja. Használtra cseréltem ki őket és azóta is működnek (1-2 éve). Lehet ,hogy szerencsém volt, de éppen ezért lenn jó egy olyan cikk, ahol a kapacitás mérését elmagyarázzák.
Illetve szerintem arra is sokan kiváncsiak, hogy egy rövidzárlatot kapott alaplapnál hogyan lehet megállapítani, hogy éppen melyik alkatrész ment tönkre rajta. Miket kell mérni, kapcsolási rajzon hogy kell eligazodni, stb.

(#21) joecontra


joecontra
addikt

Köszi a leírást! :R

Üdv,
J

(#22) CPT.Pirk válasza Puro (#17) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Többnyire minden másra a bázisos pákát használtam, kivéve most, mikor elégett benne a fűtő betét, majd kell vennem egy másikat. A TRP megmaradt az alaplapokra, meg vastag vezetékek megforrasztására.

Sok alaplapot forrasztottam már, ezekről nem igen jön fel a fólia (nekem még soha nem jött fel), ellenben a régi nyákokkal, azokat meg mindegy mivel forrasztja az ember, ott vigyázni kell.

jaja1981: Jah, csak ne lenne bitang drága a Weller cucc. Persze csak egyszer kell megvenni, de még a vásárban is 50k-t kértek a sima bázisos Wellerért...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23) joecontra válasza joecontra (#21) üzenetére


joecontra
addikt

Bár az a pisztolypáka nekem is szemet szúrt.

Én inkább fűtőbetétes pákával állnék neki, ha neki mernék, mert egy alaplapot azért nem mernék otthon javítgatni, de az én vagyok.

Üdv,
J

(#24) Rive


Rive
veterán

Jujj.

- bontott kondik dolgában: kell néhány éves tapasztalat, hogy az ember rájöjjön, miféle kondi reciklálható és mi az, amire rámérni sem érdemes. És: ami reciklálható, azt is mérni kell!!! Mindig!!!
- ahhoz is kell némi tapasztalat, hogy honnan lehet megfelelő kondit szerezni. Az, hogy az ember csak úgy bemegy az első kézreeső bótba, tipikusan nem működik, még főfaluba' se!
- Pillanatpáka már a PIII-as lapoknál is ciki volt, mai lapoknál egyenesen bűn!!!
- A billegtetős módszer kiszedéshez még csak-csak, de berakáshoz mindig ki kell takarítani minimum az egyik furatot!
- az alaplapi jelzések nem egyértelműek, van néhány alaplap, amin pont fordítva jelölnek!
- ha egy alaplapon egy kondi hibás, akkor a lapon az adott típusba tartozó összes kondit cserélni kell, mindig!

Bocs, de ez így, ahogy a bejegyzésben szerepel, konkrétan taknyolás :(

Ui.: a kommentekre reagálva: forrasztóállomásnál nagyon sokat számít a szabályozható hőmérséklet és a teljesítmény. Alaplap forrasztásához kell a 70-120W, a klasszikus Weller a minimum. Sajna alaplapon ennyi még SMD forrasztáshoz is kell néha, pl. a Konrad most akciózott 8W-os 'SMD-forrasztó' pákát - semmire se jó :(
- Használt kondit lehet használni, megfelelő típus- és forrásismerettel. Van olyan lap, amiről tuti kondikat se bont az ember, és van olyan kondi, amit működő lapról se... És akkor még mérni is kell.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#25) Puro válasza cinkoxid (#20) üzenetére


Puro
aktív tag

Ha kínai multimétered van, akkor átrakod ellenállat mérésbe és ráteszed a kondira. Nagyjából hibátlan kondinál, ahogy töltödik, az ellenállás megy felfelé, amíg a műszer végtelent nem mutat. Ha nem mutat semmit, akkor kuka, ha kis ellenállást mutat akkor is kuka. A 10e körüli műszerek már mérnek pár száz mikroig, ott egyértelmű a mérés folyamata, de még az sem biztos. Kondira leginkább az ESR mérő műszert szokták használni, az halál pontos és ha van egy kinézetre jó kondid, de mondjuk szar, akkor ez ki fogja mutatni (pl a több száz vagy kV-os impulzus kondik, amik kívülről épek, de belülről szakadt, esetleg átüt). Alaplap zárlat javítás, aktív alkatrész csere egyáltalán nem mezei usereknek való, legalább hobbi szinten érteni kell az elektronikához. Kapcsolási rajz pedig hétpecsétes titok. Beültetési rajzról kell esetleg visszarajzolni a szóban forgó részt, érteni kell az alkatrészek működését, adatlapok, temérdek mérés stb. Még egy öreg rókát is megizzaszthat.

[ Szerkesztve ]

(#26) Wyll


Wyll
őstag

Ajánlom a témához szintén kondenzátor-csere-forrasztásos témájú cikkemet, mely monitorral mutatja be ugyanezt, csak a forrasztásos rész talán részletesebb!

Amúgy :R

Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Wyll

(#27) Vladi válasza 8th (#10) üzenetére


Vladi
nagyúr

Azt a tápot ki kellett volna vágni az ablakon. kodegány árban is lehet kapni jó tápokat!!

Egyébként ha a sok hozzáértő összeverődött, igazán csinálhatnátok már egy részletes, képekkel és laikusoknak szánt magyarázattal tartkított cikket az alaplapok kondenzátorairól, azok cseréjéről. A hibák diagnosztizálásáról. Jah ha már ott vagytok ilyen a többi kártyával is, meg a táppal... köszike. :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#28) Puro válasza Wyll (#26) üzenetére


Puro
aktív tag

Na ez jó, de még kitérhettél volna arra is, hogy kapcsüzemű tápokba célszerű 105fokos esr kondit pakolni, mert a mezei idővel tönkremegy.

(#29) Wyll válasza Puro (#28) üzenetére


Wyll
őstag

Bizonyára azért nem tértem ki rá, mert monitor volt a téma :D
Amúgy is megkaptam a topikban, hogy esr így meg úgy, meg szakember, stb... pedig igazából nincs jelentősége (monitornál persze).

Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Wyll

(#30) kromatika


kromatika
veterán

Köszi a nagyon hasznos és jó írást.

(#31) 8th válasza Vladi (#27) üzenetére


8th
addikt

Nem nem. :N Az egész gépet kellett volna belevágni a kukába, úgy ahogy van. Így nézett ki a konfig.: P4 2.8GHz, 2x 512/400, GF 7600GS, 120 vagy 160GB HDD (nem emlékszem pontosan), DVD-RW egy nyeklő nyakló fekete Mercury házban. Mondtam neki cserélje le valami modernebbre a játékok már szinte el sem indulnak rajta. "Jó még ez". Az, hogy a 720p youtube videót nem viszi a gépe és sima több lapos web böngészés is megterhelő már neki ha a háttérben fut más is az szerinte mellékes. Ja és persze lassú, hangos minden rohadt drága hozzá (lap, ddr ram, agp vga) és egy sima legolcsóbb 2magos LIano-hoz képest ami sokkal erősebb, leeszi a fejét is. Ráhagytam. Ha neki jó az hát nekem is. Ilyenekkel nem tudsz mit csinálni.

(#32) flash-


flash-
veterán

sziasztok
ezt minden forrasztó előélet nélkül meg lehet próbálni?vagy előtte meg kéne tanulni forrasztani ilyen dolgokat?hogy gyakoroljak forrasztani?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#34) szcsi válasza flash- (#32) üzenetére


szcsi
tag

Hát először nézz szét a hobbielektronikán, csinálj valami egyszerűt (pl feszültség-fordulatszám szabályzó, kapcsolópanel, ledes óra stb), meg olvass utána, hogy elméletben hogyan is kell jól forrasztani. És persze gyakorolj.
Ha nem forrasztottál még, akkor ne ezzel kezd, mert egy életre elmegy tőle a kedved, és még az alaplapot is elrontod. :)

A sípcsont egy olyan eszköz, amivel éles szélű bútorokat lehet megkeresni a sötét szobában

(#35) cinkoxid válasza Puro (#25) üzenetére


cinkoxid
senior tag

Köszönöm a választ :R
Igazából nagyon érdekel az informatikai eszközök javítgatása, azért is kérdeztem. MEnnyibe kerül nagyjából egy jobb ESR mérő? Nézegettem korábban ,de nem tudom melyik a jó márka, melyik igazán megbízható, stb.

(#36) Zotwoo


Zotwoo
tag

Ez engem is érdekelne.

Zotwoo

(#37) chey


chey
csendes tag

Jó cikk, köszönöm szépen!

Valóban veszélyes pisztollyal forrasztani a kondenzátort, de őszintén emelem kalapom a szerző előtt, hogy meg tudja vele csinálni, mivel a stabilizálatlan hőmérséklet miatt jóval nehezebb, mint egy stabilitált hőmérsékletű páka esetén. :R :R Nem mindenkinek van pénze 15.000 Ft-os állomásra, viszont ha az ember először próbanyákon, hibás eszközökön gyakorol, utána viszonylag nagy biztonsággal nekieshet hőn szeretett alaplapjának is.

Üdvözlettel: Dani

(#38) cinkoxid


cinkoxid
senior tag

Vatera LCM3
Mondjuk egy ilyenre gondoltam.

(#39) Puro válasza cinkoxid (#38) üzenetére


Puro
aktív tag

Ez tökéletes, ez van nekem is. Készre szerelve picit drágább, de ez van, én is így vettem. Régebben egységcsomag formájában lehetett kapni, de kifutott. Teljes dokumentáció is van hozzá, szóval a vállalkozó kedvűek egy picikét olcsóbban utánépíthetik.

(#40) sonar


sonar
addikt

Érdekes cikk lehetne, de inkább csak egy kis iromány. Eléggé szakbarbár, de tény, hogy pillanatpákával is sok mindent meglehet csinálni, de azért az ember legyen már annyira igényes, hogy legalább nem reklámozza. Vagy ha már ilyen írásra adja a fejét legalább hívja fel az olvasók figyelmét, hogy hogyan kellene jól csinálni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#41) Ironhand


Ironhand
tag

Valóban az bár elég sok amatőr van, de a profik is így kezdték :C

PM! az gyorsabb!

(#42) Puro


Puro
aktív tag

Hát persze, attól függetlenül, hogy én is elutasítom a pisztolypáka használatát alaplaphoz meg smd-re, még nem jelenti azt, hogy régebben nem azzal csináltam. A saját kárán tanul az ember. Drót vége elvágva, összetekerve meg tűhegyesre köszörülve, azt mehet is. :D

[ Szerkesztve ]

(#43) Ironhand válasza Puro (#42) üzenetére


Ironhand
tag

Igen előbb a kár szokott lenni, előbb-utóbb csak sikerül :))

PM! az gyorsabb!

(#44) cinkoxid


cinkoxid
senior tag

SMD-t hogy a legérdemesebb forrasztani? Vettem egy alaplapot, ami "teszteletlen" volt, és az alapos átvizsgálás során észrevettem ,hogy az egyik smd hiányzik, valamint egy másik össze volt olvadva a mellette lévővel. Viszont annyira pici, hogy nem tudom rendesen odaforrasztani. A lap indul, viszont mindig megáll az egyik post code-nál, ezért remélem ,hogy ez javítana rajta. Azért itt kérdem, mert biztos olvassa olyan, aki ért ehhez.

(#45) kerekfej válasza Rive (#24) üzenetére


kerekfej
addikt

Használt kondit lehet használni, megfelelő típus- és forrásismerettel. Van olyan lap, amiről tuti kondikat se bont az ember, és van olyan kondi, amit működő lapról se... És akkor még mérni is kell.

Ezzel maximálisan egyetértek.

Például ha van két rossz alaplap ami ér mondjuk 3k-t ha jó, akkor annak nincs értelme, hogy csak új kondikra 2.5k elköltünk (vidéki boltokban általában noname-t lehet ha egyáltalán kapni).

[ Szerkesztve ]

(#46) jaja1981 válasza cinkoxid (#44) üzenetére


jaja1981
addikt

Kis teljesítményű, hegyes tűvel szerelt hőfokszabályzós páka kell, vékony, alacsony olvadáspontú cinnel és csipesz is kell.
Meg kézügyesség. :)

(#47) Onadiar válasza kerekfej (#45) üzenetére


Onadiar
csendes tag

Sziasztok!

Örülök akinek tetszett én kb 2-3 éve folyamatosan javítom az alaplapokat ezzel az eljárással amit le is írtam. A netezős gépembe jelenleg is egy általam így elkészített lap üzemel tökéletesen. Lehetne ezt ragozni és drágább alkatrészekkel vagy éppen szerszámokkal nekiesni, de ha nem kell hozzá drága cucc akkor minek költenél rá fölöslegesen. Én például nem engedhetem meg magamnak, hogy drága szerszámokat vegyek, inkább ilyen kis dolgokkal megcsinálom. Az én tapasztalatom, hogy eddig még mindegyik sikerült. A forrasztó sose tette tönkre a lapot semmi gond nem volt vele.

Remélem aki átlát a dolgon annak segítettem. Sajnos nem felelhet meg mindenki ízlésének.

Szép napot kívánok mindenkinek és remélem nem bántottam meg senkit.

Sziasztok!

Amiben tudok segítek! Csak kérdezz bátran!

(#48) fondorlatos


fondorlatos
aktív tag

Bátor vagy és lehet, hogy sikerült pár kondenzátort úgy kicserélni, hogy utána működött az alaplap, de szerintem felelőtlenség arra bíztatni az embereket, hogy essenek neki a kondicserének megfelelő forrasztópáka, mérőberendezés (ESR és kapacitásmérő) és elektronikai tapasztalat nélkül.

Remélem kijavítod/bővíted a cikket, ha komolyabban érdekel a téma, már eddig is sok hasznos tanácsot írtak az emberek a hozzászólásokban.
Amúgy köszi a írást!

(#49) Trebron09


Trebron09
őstag

Szerintem Te ezt ide akartad írni, csak félrement:
[link]
:)

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#50) Thunderzolee

Azért csak óvatosan a kondenzátorok beszerzésével, nehogy meglepetés érje az embert. :D

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.