Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • urandom0

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz urandom0 #21690 üzenetére

    Egyébként még mindig azt gondolom, hogy túl gyorsan akarsz haladni, de ez nem így megy. Egészen a múlt hétig nem voltál tisztában olyan alapfogalmakkal, hogy mi a PHP kimenete, de közben receptes appot írsz.....
    Nade mindegy is, hagyjuk. Próbálok segíteni.

    Szóval, van a webszerver, ami nálad Apache (de lehetne nginx, lighthttpd, caddy, stb., sok van). Annak van egy modulja, a PHP, ami a PHP kódot végrehajtja, és elkészíti a PHP kimenetet, amit visszaad az Apache-nek, majd az Apache ezt berakja a HTML dokumentum megfelelő helyére, és kiküldi a kliensnek (a böngésződnek).
    És van egy különálló adatbázis program, a te esetedben az SQLite3, amit SQL nyelven lehet kezelni.

    Csakhogy a PHP-t és az SQLite3 adatbázis programot valahogy össze kell, hogy együtt tudjanak dolgozni, és hogy tudd a PHP-ból az SQL-t használni. Erre valók a PHP SQLite3 függvényei (pontosabban osztálya).
    Eddig gondolom minden világos.

    Nézzük ezt a tutorialt: https://brainbell.com/php/sqlite.html
    Kezdjük onnan, hogy "Create or Open SQLite Database".

    <?php
    $db = new SQLite3('brainbell_db.sqlite');
    echo 'Connected to the database.';
    $db->close();

    Ez a három sor mit csinál?
    Készít egy új SQLite3 objektumot, amit visszaad a $db változóba. Az objektum konstruktorának egyetlen paramétert ad át, azt, hogy "brainbell_db.sqlite", ez lesz az új adatbázisfájlunk neve. Az SQLite3 osztály ennek megfelelően elkészíti az adatbázist.
    Utána jön egy echo, amelyben kiírja, hogy 'Connected to the database.', végül az utolsó sor lezárja az adatbáziskapcsolatot.

    Namost itt jó lenne tudni, hogy miért kell lezárni a kapcsolatot, egyáltalán mi ez a kapcsolat, mi az osztály, mi az objektum, mi a metódus, mi a konstruktor, stb. Erről most csak annyit írok, hogy a kapcsolat azért kell, mert az adatbáziskezelő program (adatbázisszervernek vagy angol rövidítéssel RMDBS-nek szokás hívni) egy, a PHP-tól különálló program, amihez valahogy kapcsolódnunk kell. A végén pedig azért kell lezárni, hogy a kapcsolathoz lefoglalt erőforrások fel tudjanak szabadulni.

    Menjünk tovább.

    Creating a Table in SQLite DB

    <?php
    try {
    $db = new SQLite3('brainbell.db');
    $db->query('CREATE TABLE IF NOT EXISTS user_table
    (name, email, UNIQUE (email))');
    echo 'Table Created';
    $db->close();
    }
    catch (Exception $e) {
    echo $e->getMessage();
    }

    Nem feltételezem rólad, hogy a try..catch szintaktikával tisztában vagy :)
    Pedig jó lenne. Na mindegy, nézzük a lényeget:
    $db->query('CREATE TABLE IF NOT EXISTS user_table (name, email, UNIQUE (email))');

    Mit csinál ez a sor?
    Meghívja az imént létrehozott $db objektumunk query metódusát, és átad neki egy stringet, ami egy SQL lekérdezést tartalmaz. Ha ezt meg tudod csinálni, akkor gyakorlatilag mindent meg tudsz csinálni (még ha nem is tökéletesen).

    Nézzük meg ezt az SQL lekérdezést, vajon mit csinálhat?
    CREATE TABLE IF NOT EXISTS user_table (name, email, UNIQUE (email))

    Ez arra utasítja az RMDBS-t, hogy hozzon létre egy táblát (ha még nem létezik) user_table néven, aminek legyen kettő mezője, name és email. Az email mezőt egyedi kulcsnak (unique key) állítja be, ami azt jelenti, hogy nem lehet két azonos e-mail című rekord a táblában (ez logikus is, hiszen két felhasználónak nem lehet azonos e-mail címe). Ezt az SQLite szépen le fogja kezelni, hibát fog dobni, ha két ugyanolyan e-mail címet akarsz bevinni.

    Innen nem megyünk tovább, hanem szépen megnyitjuk a W3C SQL tutorialját, mert abban bizony benne van az, hogy kell adatokat módosítani ill. törölni.
    Adatok módosítására az (egyik) módszer az SQL UPDATE eljárása: https://www.w3schools.com/sql/sql_update.asp
    Adatok törlésére pedig a DELETE eljárás: https://www.w3schools.com/sql/sql_delete.asp

    Ha valami nem tiszta, kérdezz.

Új hozzászólás Aktív témák