- eldiablo: Mennyire strapabíró egy GShock?
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Boss81: Halott Torrentek keresése, törlése egyszerűen.
- t72killer: Fürdőkád kontra elektromosság: XXI.század
- oriic: A TOP 10 legtöbb hozzászólással rendelkező PH! felhasználó
- sziku69: Szólánc.
- Lenry: Melléképületblog - 4. rész - Kocsibeálló
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
anonymus89 #1581 üzenetére
A merevlemezen a használatban lévő szektorok össze vissza vannak és a legmagasabb sorszámú szektor feletti részig tud csak zsugorítani a Windows, az alá nem.
Használj külsős progit, azok megoldják a dolgot. Mindkét progi tud zsugorítani rendesen.
MOD
csak ez miatt nem feltétlen kell semmit sem tenni a partícióval, a klónozó progik megoldják a partícióméretek közti különbséget, csak az SSD teljes kapacitása azért legyen nagyobb, mint a mostani HDD-n a foglalt hely... -
válasz
anonymus89 #1579 üzenetére
Mennyi szabad hely van azon az 500GB-os meghajtón?
-
válasz
Fr@nkieWilde #1572 üzenetére
Particionálás előtt inicializálni kellene, de ez nem magyarázat arra, hogy a DISKPART miért nem látja (mert kellene).
Alaplapra van kötve vagy esetleg valami USB-s házban van a HDD? (ha utóbbi, az okozhat ilyen jelenséget) -
-
válasz
csabatasnadi #1550 üzenetére
Szerencsére több ingyenes particionáló alkalmazás is rendelkezésre áll ilyen célra, általában Merge Partition néven van bennük a funkció.
-
Ingyenes szoftverek is léteznek, amik megeszik reggelire az NG-t....
Macrium Reflect Free -
válasz
general #1142 üzenetére
Az alapfelállás az az, hogy van a rendszerpartíció(legacy avagy UEFI telepítéstől függően több segédpartíció is létrejön/jöhet), meg még egy (vagy több(de nem 22
)) adatpartíció.
Ez a felállás azért jó, mert a rendszerpartícióról(meg a szükséges segédpartíciókról) készített mentésből percek alatt visszaállítható a rendszer, anélkül, hogy az adatpartíciókon lévő adat sérüljön avagy arról külön mentést kelljen készíteni. Persze az is alap, hogy ha tényleg értékes/egyéni/pótolhatatlan stb adatok is van az adatpartíciókon, akkor azokról minimum még egy másik adattárolón is legyen másolat...Az, hogy egy HDD hány részre van felosztva, az abból a szempontból lényegtelen, hogy mennyire adatbiztos a dolog(értem ez alatt, hogy ha meghal a HDD, akkor tök mindegy hány partíció volt rajta). Én személy szerint a korábban felvázolt felosztást preferálom (idők kezdete óta), azaz nem kell túlcifrázni, 1 adatpartíció és azon megfelelő könyvtárszerkezet kialakítása...
Mivel maga az OS SSD-ről fut, szvsz, nem kell a nagy HDD-t felosztogatni, az lehet egyben is. (ha lenne még egy ugyanilyen HDD-d, akkor meg RAID tükör és akkor aztán minden automatikusan 2x íródik a HDD-re)
-
válasz
RoyalEKO #1111 üzenetére
1. az alaplap pontos típusa? (linkeld)
2. kötelező a SATA AHCI üzemmód
3. bizonyos esetekben szükséges, a SATA portnak megfelelő gyártó specifikus AHCI driver telepítése, ugyanakkor vannak esetek (tipikusan egyes Intel RST driverek esetén), amikor meg pont a bugos gyártó specifikus s AHCI driver az oka
4. merevlemezt újra kell inicializálni, nem pedig csak konvertálniUI: kb 9-ig még ráérek, ha adsz hozzáférést a gépedhez(teamviewer-el, talán ismered azonnali használathoz való verziót szedd le és indítsd el), akkor ránézek a HDD-re. ha esetleg így döntesz, keress meg privátba és egyből küld is el a teamviewer által adott azonosítót meg a kódot. (az érintett HDD-n semmi értékes adat ne legyen, mert adott esetbe szükséges lesz letakarítanom az egészet)
-
-
válasz
bwin.party #1091 üzenetére
51200 MB, mert a Windows 2-es számrendszeren alapuló mértékegység jelölést használ a kapacitásnál, azaz 1GB az nem egyenlő 1000MB-al, hanem 1024MB-al, ergo 50*1024MB=51200MB=50GB.
-
Betűjelet kell neki adni az OS lemezkezelőjével. WIN gomb+R(vagy start menü futtatás), beírod diskmgmt.msc és enter, majd jobb egér a meghajtó partícióján és Meghajtóbetűjel és elérési út módosítása/módosítás és az első szabad betűjelet kiválasztod a lenyílóból(ami NE A vagy B legyen!) és végig OKézod.
-
-
-
A művelet kivitelezhető természetesen, viszont körültekintéssel kell eljárni több okból is, mert egyrészt előtelepített gép lehet(erre utal a Recovery partíció megléte), másrészt lehet ott még segédpartíció, amit az OS lemezkezelője nem mutat. Most elméletben leírom, hogyan kellene kivitelezni(ha most csinálsz ilyet először és még tapasztalatlan vagy, akkor inkább teamviewer-en keresztül segítek).
1. Ilyen műveleteket nem OS alól, hanem megfelelő boot eszközről kell kivitelezni
2, Ez a megfelelő eszköz pl a Mini Tool Partition Wizard Home Edition (ingyenes) alkalmazás és ennek a bootlemeze segítségével létrehozott boot CD/DVD avagy pendrive
3. (Képedet veszem alapul), D partíciót átméretezzük(végéből lecsípünk 8GB-t)
4. D partíciót átmozgatjuk a meghajtó végére
5. Recovery partíciót mozgatjuk a D partíció elejéhez
6. C partíció méretét átméretezzük/megnöveljük a felszabadult 8GB-alMint írtam, az OS lemezkezelője nem ad megfelelő információt a kivitelezéshez, azaz mindenképp látnom kellene a teljes partíciószerkezetet ellenkező esetben nem biztos, hogy a leírtak szerint kell eljárni.
Ha gondolod, privátban keress meg és teamviewer-wn keresztül megmutatom, hogy lehet ezt kivitelezni.
(Viszont ha megkeresel, akkor legyél elérhető kb 30 percig, hogy pontot tegyünk a dolog végére)FoBCRaistlin
A belső meghajtók esetén mindig GPT partíció stílus van alkalmazva, ellenkező esetben csak 2TiB-t kapacitásnak látszana a meghajtó. Ahhoz, hogy 2TiB-nál nagyobb meghajtók kapacitás teljes egészében elérhető legyen, ahhoz kötelező ez a bizonyos GPT partíció stílus. Leírásodból elsőre ez lehet a gond, ugyanis nem minden -esetedben- TV tud ezzel mit kezdeni. Ahhoz, hogy ezt kiderítsük, ahhoz újra fogjuk inicializálni a meghajtót (ez minden rajta lévő adat elvesztésével fog járni) és csak 2TiB-t fog majd látni a HDD-ből a TV, de legalább azt látnia kell. Ehhez ezt kell tenned(lehetőleg ne rackbe legyen, mert néha az is gond, de egy próbát megér)
3. pont, de annyi különbséggel, hogy itt
"# bezárhatod a parancssort, és indítsd el a lemezkezelőt, egyből fel fogja dobni az inicializálási ablakot és ott a GPT-t válaszd." MBR-t válassz, ne GPT-t. (persze meg is kell egyből formázni a partíciót (elsődleges legyen és NTFS)Ezt követően próba, remélhetőleg így látni fogja a TV, de csak 2TiB-t. Ha ez így működik, akkor újra megpróbálkozhatsz a 3. ponttal és a GPT-vel, de ha így meg megint nem látná a TV, akkor sajnos csak 2TiB-t fogsz tudni használni.
Paulo81 - "...mert linux is lenne rajta."
Akkor feltételezem Windows mellé kerülne. ne dokkolóban partícionáld, hanem az SSD az alaplapra legyen kötve. A Windows telepítésekor pl 60GB-os partíciót hozz létre a Windows-nak(és nem kell több partíciót létrehozni), a maradék meg a Linux-é lesz, amit meg majd a Linux telepítővel jelölsz ki.
(Fontos, hogy elsőre a Windows legyen telepítve és utána a Linux)
Nem tudom mekkora kapacitású az SSD-d, de ha egy Linux-nak(akár a legújabb pl Ubuntu 14.04 LTS x64-ről is legyen szó) egy 20GB partíció az idők végezetéig elég.Windows telepítéséhez itt egy segédlet, amelyben keress rá a "2. módszer - 2 partíciót hozunk létre az SSD-n, az elsőt, egy 64GB méretűt a rendszernek, és egy másodikat (a maradék tárterületet) az adatoknak" részre.(az arról szól, hogy hogyan lehet nem az egész kapacitását elfoglaló partíciót létrehozni a Windows-nak)
-
-
-
Bejegyzésem vége felé megtalálod a Mini Tool Partition Wizard ISO letöltési lehetőséget és azt is, hogyan lehet boot-os pendrive-t létrehozni. Pendrive-ról beboot-olsz és ott lesz a Partition Recovery (vagy Restore) lehetőség, remélhetőleg segít.
-
válasz
mickemoto #871 üzenetére
Nem tudja a Lemezkezelő ezt sajnos. (csak akkor lehetne használni, ha az adatpartíció után lenne felszabaduló hely, de jelen esetben, a 100MiB-os és a C-rendszerpartíció törlésével az adatpartíció előtt lesz felszabaduló hely, és ezt már nem tudja az OS lemezkezelője megoldani)
-
Persze. (Bár "kicsit" eltértél a leírásomtól, mert akkor nem lehet logikai meghajtó a D, de ezzel már ne foglalkozz, jó ez így is)
mickemoto - Az meg simán kivitelezhető a korábban említett partíciókezelővel. (törlöd a 100MiB-os meg a rendszerpartíciót, majd ezt követően a jelenlegi adat partíciót meg átméretezed. Értelem szerűen boot-os eszközről kell elindítani a particionáló progit, ahogy írtam is)
-
Az az 1 elsődleges partíció 2 elsődleges partíció legyen (a 100MiB-os is rendszerpartíció és jelen esetben kötelező a megléte, onnan indul a rendszer)
Ha az E és F logikai meghajtón jelenleg még nincsenek adatok, akkor az OS beépített lemezkezelője is elég a feladathoz. Törlöd az F majd E logikai meghajtót, majd törölöd a teljes kiterjesztett(Extended) partíciót(az van zöld keretben), ezt követően meg a D partíciót kibővíted(jobb egér rajta/Kötet kiterjesztése).Mindegy hány darabra van felosztva a lemez, sebességére nincs kihatással.
-
Nincs gond a logikai meghajtókkal, csak arra nem lehet OS-t(windows-t) telepíteni(ha esetleg lenne ilyen igényed a jövőben), valamint teljesen felesleges ennyi darabra felosztani egy HDD-t (hacsak nincs valami speciális oka a dolognak)
mickemoto
Klónozod (MacriumFree) a 100MiB-os és a rendszerpartíciót együtt az SSD-re, lehúzod a HDD-t és kipróbálod, hogy az SSD-ről elindul-e és hibátlanul működik-e a rendszer, HDD visszadug és törlöd és egyesíted a megfelelő partícókat (Minittool partition wizard)Itt minden progit és segítséget (boot pendrive készítése az említett 2 progival stb) megtalálsz: [link]
-
Rossz AHCI driver van használatban vélhetően. Amikor egy nagyobb kapacitású meghajtó ilyen ismert kapacitásúnak látszik, akkor általában ez áll a háttérben. Tipikusan egy es Intel Rapid Storage driverek okozzák avagy épp az ellenkezője, ezen driverek hiánya.
Ha megírod az alaplapod pontos típusát, akkor megmondom, mi a teendő. -
Egyéb probléma áll(hat) a háttérben, pl elavult BIOS, avagy a BIOS helytelen beállítása (nem AHCI üzemmódban mennek a SATA portok mégsem), ellenőrizd és korrigáld ha szükséges. Ez t követően a korábban linkelt driverrel tegyél újabb próbát. Ha a helyzet nem változna, akkor pedig ezt telepítsd fel:
(STOR_allOS_10.6.0.1022.exe
Ennek fel kell mennie, mert 100% támogatja a chipset-edet (csak akkor nem megy fel, ha valami más gebasz van) -
válasz
scope2007 #804 üzenetére
Másik gépben parancssorból újrainicializálni a HDD-t. Ha így is valami hiba lép fel, akkor nyilván a HDD-vel nincs rendben valami.
Plavix
Nem megfelelő AHCI driver van használatban, ami általában úgy kerül fel, hogy az alaplaphoz tartozó chipset/INF drivert felpakolja a user és az lecseréli a normális AHCI drivert valami ezerévesre (alaplapodhoz tényleg egy őskövület van amúgy)
Ha ez a szitu(szinte biztosan ez), akkor telepítsd fel ezt: SetupRST.exe
Ha esetleg nem menne fel (mert arra nem emléxem, hogy biztosan támogatja-e a P45 chipset-et), akkor meg ezt telepítsd fel: iata_enu.exeHa ezt követően esetleg meg az a helyzet állna elő, hogy csak 2TB-osnak látszódna a HDD, akkor meg GPT partíció stílust kell alkalmazni.
-
-
-
Futtasd le ezt a progit, ez majd kiírja, ha rossz(vagy jó) az alignálás, csak hogy nehogy hibás számolás miatt elbeszéljünk egymás mellett. SSDOK
Ha valóban rossz az érték(ami W7-el partícionált meghajtó esetén kizárt amúgy), akkor is van lehetőség a korrekcióra utólag, adatvesztés nélkül, ingyenes szoftverekkel is. -
válasz
King Unique #793 üzenetére
"Több 3 TB külső MBR partíciós vinyóval láttam "próbát" és látták a tényleges tárhelyet egybe, v kamuzik mind ?"
Igen, illúzió. Ha ténylegesen MBR-re inicializálnál egy ilyen meghajtót, akkor ott is egyből 2TB-t látna az OS (nehogy bárki ezt eljátssza egy külső HDD-vel, mert utána csak gyári particionáló- és alignáló szoftverekkel lehet csak a 3TB-t visszanyerni, XP alatt nincs más út)"Az nem magyarázat fenti külső vinyós példára, hogy az NTFS fájlrendszer 4K szektormérettel tud 16 TB-os lemezeket is kezelni (ha adottak x64 OS, UEFI), ahogy ezen a 2 oldalon is említik "
Az NTFS fájlrendszer és "nem kezel lemezeket". A 16TB a legnagyobb egybefüggő fájlméretet jelöli. Ez szép is lenne, csak ugye ha MBR esetén csak 2TB-ot látsz, azon nehéz lenne egy 16TB-os fájlt kreálni(na meg persze ma még messze vagyunk egy 16TB-os lemezképektől)mclaren777
Simán csak GPT-re kell inicializálni a HDD-t és már használhatod is a teljes kapacitást. [link]UI: Elnézést azoktól, akik kerestek privben (is), de az év ezen szakaszában napi 12-16 órában telepítünk, pakolunk össze gépeket stb., nem sok időm van PH!-ra, de igyekszem válaszolni hétvégenként.
-
Semmi gáz, én sem olvastam vissza, lévén, hogy egy másik topiktársnak adott válaszom kapcsán írtál először... Azt a HSz-t megnéztem (abban ugye nincs szó virtuális gépről), visszább meg nem olvastam...
Szóval akkor éles rendszer és pl SATA porton fityegő HDD esetéről van szó, akkor annak sincs jelentősége, hogy 32 avagy 64 bites az OS, lévén, hogy semmi köze a dologhoz, mivel az MBR-ben (ami az első fizikai szektor a meghajtón, 512 byte méretű) van tárolva a partíció kezdete (több egyéb dolog mellett) azon a bizonyos 32 bites értéken és ezen nem változtat az OS. 32 bites rendszer esetén is használhat 2TiB-nál nagyobb meghajtó, csak kötelezően GPT partíció stílus kell, hogy legyen.
(Ha egy 2TiB-nál nagyobb kapacitású meghajtót rendszermeghajtónak használnál, akkor kötelező a 64 bites OS, mert csak az képes boot-olni róla UEFI támogatás is kell ilyenkor))Virtuális gépen mindegy, ott bármi lehet, mert lehet GPT-ben telepíteni, miközben a fizikai HDD MBR és lehet Linux-ot is telepíteni Ext4 fájlrendszerrel, miközben a fizikai HDD NTFS fájlrendszerű, stb stb...
-
Virtuális gépen semmi sem az, mint aminek látszik, egy illúzió az egész. (Az én HDD -m most SSD-nek mutatja magát virtuális gép alatt, mert azt akartam, de attól még csak egy HDD...)
Éles rendszer alatt ezt nem fogod kivitelezni MBR-elSzóval nem "bajom" van a virtuális gépekkel, csak legközelebb ezt az apróságot említsd meg, hogy virtuális gép alatt particionálnál, meg használnál HDD-t, mert akkor nincs miről beszélni, mert nem érvényesek azok a szabályok alatta, mint éles rendszerek alatt.
-
Könyörgöm ne fárasszuk egymást... VIRTUÁLIS GÉP meg Linux meg GParted?
Még mit fogtok kitalálni bakker...
Akkor leírom érthetően Windows alatt egy fizikai meghajtó legnagyobb felhasználható kapacitása 2TiB, amennyiben MBR partíció stílus van használva. Ha nagyobb kapacitású a meghajtó, akkor GPT partíció stílust kell használni.UI: A felkiáltójelek meg azért vannak ott, mert nem is lehet formázni. (inaktív a zöld pipa a GParted-ben, amivel a módosításokat alkalmazni tudnád)
-
Mert a szektorok száma ÖSSZESEN 32 biten tárolódik. 32 bites szám határozza meg, hogy melyik szektoron kezdődnek, pl
1. partíció 64. szektortól kezdődik és 1000 szektor méretű
2. partíció 1064. szektortól kezdődik és 2000 szektor méretűA partíciók nem fedik egymást, a partícióstruktúra lineáris, azaz ahol az egyik végződik, onnantól kezdődik a másik, nem kezdődhet 2 partíció ugyanazon a szektoron stb, ergo 2 a 32.-en-1 szektor (4GiB-1) lehet a legmagasabb szektor, ahol egy partíció kezdődhet. 2 TiB feletti terület eléréséhez nem elég ez a 32 bit, márpedig MBR-nél ez van.
Ebből meg már remélem egyértelmű, hogy teljesen mindegy hány részre akarod felosztani a HDD-t, MBR esetén akkor is csak 2TiB-t tudsz elérni. (Normális partícionáló progik meg sem engednék, hogy a 2. 1,5TB-os partíciót létrehozd, vagy levágnák 500GB-re...)
-
"akkor sem működik, ha az utolsó partíciót kicsivel a 2 terrás határ előtt akarom létrehozni?" ha nem, akkor miért nem?
Nem, és azért nem amit írtam...A 3Tb-os példád esetén sem tudod kivitelezni, mert csak 1 db 1,5 Tb-os partíciót tudsz majd létrehozni, meg még 1 db 500GB-osat...
A Rocko66 által linkelt példákkal meg nem kell foglalkozni, mert az USB-s meghajtó és mindenféle hibás adatokat lehet USB-ről beolvasni, mindenféle zöldségeket ad vissza a firmware (nézd meg az első képet, ott szerinte 11MB a szabad terület, a foglalt meg 0MB. Pont ennyire értelmetlen az MBR is, mert nem az)
Az USB-s meghajtók firmware-je emulál bizonyos dolgokat, hogy olyan OS "alatt" is lehessen használni, ami amúgy nem is támogatja a pl GPT-t (pl XP sem támogatja semmilyen formában sem a GPT)
Nagy kapacitású meghajtókat (2TiB-nál nagyobb terület is felhasználva) csak speciális particionálással (gyártó adja), jumpereléssel és/vagy szintén gyártó által mellékelt driverrel/utility-vel lehet elérni.
Ilyenkor a meghajtó "hazudik" az OS felé, mert nem tehet mást, de ez nem azt jelenti, hogy az XP kezeli a GPT-t, mert erről szó sincs. -
Egy partícióból elveszel helyet, majd az így felszabadult szabad helyet hozzácsapod a C-hez. A #756 hozzászólásomban lévő progi alkalmas a feladatra. (Windows lemezkezelőjével ez nem minden esetben kivitelezhető) Itt egy példa az átméretezésre/mozgatásra: [link]
diablo666 - "az normalis,hogy 1 terras vinyobol csak 931-et lat a rendszer"
Igen, az. A gyártók 10-es, míg a rendszer 2-es számrendszerben adja meg, ez utóbbi esetben 1024 a váltószám, nem 1000."telepitett win7 utan hogy tudok normalisan particionalni...?"
had ne mondjam (de azért mondom), hogy ezt előtte is meg lehetett (kellett) volna tenni..."a win 7 disc management-nel 470 giga a max amit le lehet vagni
ez miert van?"
Mert a beépített lemezkezelő nem tud adatvesztés nélkül dolgozni ill. átfedett területeken lévő adatok mozgatását sem támogatja. neked is csak a A #756 hozzászólásomban említett progit tudom javasolni, azzal kivitelezhető. -
"Csak gyors kérdésként annyi, hogy particionálni tudok-e úgy egy 1,5 TB-os hdd-t, hogy van már rajta pár GB adat, vagy teljesen üresnek kellene lennie?"
Adatvesztés nélkül is kivitelezhető a dolog, csak megfelelő progi kell hozzá általában, pl EaseUS® Partition Master Free EditionVirtuális memóriát csak simán átteszed egy HDD-re és kész.
Anubis_9
Particionálni mindig kell (1 partíció is partíció), különben csak levélnehezéknek használhatod a HDD-t.
Adattárolásra használt HDD maradhat egy darabban is, természetesen egy 3TB-os HDD-n kötelező a GPT partíció stílus. -
Inkább dobj egy képet a lemezkezelőről, mert azt hiszem nem értem, hogy mit is szeretnél, vagy ha értem, akkor meg nem tudom mi lehet a gond a kép meg talán segíteni fog.
(Meg azt is írd le röviden, hogy mit szeretnél, pl: "Egy új adatpartíciót szeretnék létrehozni a lemez végén" vagy hasonló...) -
"Olyan kérdésem lenne, hogy windows 8 alatt van-e valami extra tudni való partícionálás előtt(az ssd-t szeretném particionálni, amin a rendszer is van). "
Saját maga alól nem fogja kivágni a fát... Ha az SSD-n már van rendszer, akkor a W8 telepítőlemezről bebootolva le kell törölni a partíció(ka)t és újra létrehozni. -
-
Most nem térek ki rá részletesen, hogy mi különbség a partíció stílusok és a fájlrendszerek között és hogy milyen korlátokkal rendelkeznek, ehelyett csak annyi vonatkozik rád, hogy:
MBR partícióstílust használj és NTFS fájlrendszert, mert egy 500G-s HDD esetén semmilyen méretkorlátozásban nem vagy érintett.King Unique - "De "simán" zsugorítással, v a MiniToolt csak felinstallálva nem is lehet , nem engedi windows, v mi?"
1. Van amikor a lemezkezelővel is kivitelezhetőek feladatok (nem tudhatom, hogy esetedben ez járható út vagy sem)
2. Külső alkalmazások esetén célszerű nem OS alól elvégezni ilyen műveleteket, mert érhetnek kellemetlen meglepetések. Pl volt olyan ügyfél, ahol a partíció átméretezés közben egy paranoid módra állított víruskergető megakasztotta a folyamatot (minden bedőlt)... Szóval ilyen és ehhez hasonló esetek elkerülése végett célszerű boot-os eszközökről elvégezni ilyen feladatokatAnnyi biztos, hogy ha sikerül is a zsugorítás és az új partíció létrehozása (mindegy, hogy lemezkezelővel vagy sem), akkor annak a partíciónak elsődleges partíciónak kell lennie, egyébként nem telepítesz rá OS-t...
-
válasz
King Unique #740 üzenetére
Kicsit feljebb linkeltem itt a MiniTool® Partition Wizard Home Edition 7.8 ISO-t. Abból gyárts le egy bootlemezt vagy boot pendrive-ot (szintén megtalálod ennek menetét a bejegyzésemben) és arról bootolva elvégezhető a feladat (elméletben, mivel a tényleges partíciószerkezetet nem látom)
-
Sajnos ehhez a partíciószerkezethez nem lehet hozzányúlni, pontosabban lehet, de nem elég csak egy partíciókezelő alkalmazás. (Esetedben a rendszer a hibernálási fájlokat és azzal kapcsolatos egyéb "teendőket" a külön erre acélra beélesített partícióra/partíción végzi)
Sajnos azt nem tudom, hogy kiterjesztett partíción, logikai meghajtónak lehet-e hibernálási attribútumot adni...
Elsődleges partícióval nem lenne gond, csak nálad az már nem lehet több sajnos... -
-
Az előtelepített gépek partíciószerkezetére mindig vigyázni kell, már ha valaki azt szeretné, hogy a beépített recovery stb funkciók is maradéktalanul működjenek. Azt nem tudom, hogy mit sikerült most elbaltázni(már ha el lett baltázva), de az előtelepített gépek rendszerét más módon lehet csak klónozni.
Példák az előtelepített gépek klónozására: [link] | [link] -
Nem tudom a géped adatait, elsősorban a memória mennyiség érdekelne, ugyanis 8 vagy több giga ram miatt szokott így eltűnni egy 60G-s SSD kapacitása. Azt tudni illik, hogy a W7 a fizikai memória méretével megegyező 2db fájlt is létrehoz(virtuális memória meg a hibernáláshoz kell). Ez 8G RAM esetén 16G-t csip le kapásból az SSD-ből.
A megoldás ez esetben az lehet, hogy fix méretűre állítod a virtuális memória méretét (pl 1024 MB) a hibernálást meg letiltod.
Azért erre gondoltam elsőre, mivel nekem 20G szabad helyem van egy 64G-s SSD-n és nagyságrendileg nagyobb szoftvereket használok, mint amit Te felsoroltál (pl AutoCAD, Adobe teljes fejlesztőcsomag, Blender, RAD Studio stb stb)kekec@
W7-el előtelepített gépről van szó? (ez fontos, mert akkor vannak olyan plusz partíciók, amikre figyelni kell)
Milyen szerzet az az SSD, ami 200GB kapacitású?Krisztina87
W7 esetén csak egyetlen esetben van létjogosultsága az UEFi installnak, ha a rendszermeghajtó kapacitása nagyobb, mint 2TiB. Minden egyéb esetben teljesen értelmetlen, így esetedben is, hisz egy "mezei" 500GB-os HDD-re szeretnéd telepíteni.
A W7 telepítése ez esetben hagyományos módon zajlik, csak nem UEFI installt kell indítani. Ezt úgy tudod megtenni, hogy az alaplapod boot menüjét használod, amikor megjelenik a boot menü, ott 2x fog látszódni(pl ha DVD-ről telepítenél) a DVD meghajtó. Egyszer pl AHCI: DVD meghajtó blablabla, meg még1x UEFIVD meghajtó blablabla néven. Értelem szerűen ne az UEFI előtagos lehetőséget válaszd.
A W7 telepítővel meg majd tudsz particionálni, létrehozol egy pl 60G-s partíciót a rendszernek, a maradékot meg az adatoknak -
válasz
sajti_pajti #726 üzenetére
Igen, ha csak adattárolásra használod, akkor lehet egyben az egész HDD, azaz a 3TB.
(Magát a 32 bites OS-t nem fogod tudni telepíteni rá, de adattároláshoz használni tudod 32 bites OS alól is) -
válasz
PikkPukk #723 üzenetére
Az még kafa dolog, hogy legtöbb helyen hibás / hiányos az MBR leírása, mert elfelejtik említeni, hogy a particiók össz mérete nem lehet több, mint 2 TB.
Ez így azért értelmetlen, mert akik tudják az MBR felépítését, azok tisztában vannak azzal, hogy a partíció(k) mérete és kezdete szektorszámban van megadva egy 32 bites előjel nélküli DWORD formájában.
Innentől kezdve meg meg nincs félreértés mert 2^32*512(ez a szektor mérete byte-ban)= 2TiBSzóval édes mindegy, hogy hány partíció van (MBR-ben amúgy csak 4 lehet max, a többi csak logikai), 2TiB-nál magasabb szektorokat nem lehet elérni...
De a lényeg, hogy most oké minden.
sajti_pajti
32 bites OS alatt csak adattárolásra tudod használni(szóval tudod használni arra, amire szeretnéd), rendszerlemezként viszont nem (OS-t nem lehet indítani róla). -
válasz
PikkPukk #719 üzenetére
"A BIOS-ban a SATA módot 2TB-nál nagyobb winyó esetén mindenképp AHCI módba kell állítani, mert IDE módban sose fog a 3TB összejönni?"
Nagy kapacitású meghajtók esetén mindenképpen AHCI javasolt (nem utolsó sorban Vista óta AHCI-ben illik telepíteni, ha a deszka támogatja)"A Win7-et amúgy IDE módú BIOS beállítással installáltam, s utólag átállítva AHCI-re kékhalált kapok.
Akkor érdemes Win7 reinstall AHCI módban, és akkor lesz 3TB a winyó Win7 alatt?"Igen, ez teljesen természetes dolog. Ha utólag próbálod átállítani az üzemmódot, akkor azt így próbáld, ahogy itt la vagyon írva: 6. SATA IDE módban telepítettem a Windows 7-t, utólag át lehet állítani SATA AHCI módra?
Nem tudom, hogy chipset drivert feltoltad-e. Ha igen, akkor nem biztos, hogy sikerrel jársz, ez esetben reinstall, de most már a leírásom szerint (megfelelően beállított BIOS, megfelelő SATA portra kötött meghajtó, nem kell chipset driver és nem kell AHCI driver sem elsőre, stb)
"És a BIOS sosem fog 3TB-t mutatni? Mert ott sem látok 3TB-t semilyen beállítással sem a SATA listában..."
Nézd meg, nincs-e egy jumper rádugva a HDD-re ami 2TB-ra korlátozza le, bár vadiúj WD HDD-n nem szokták lekorlátozni, max utólag esetleg XP-s használathoz (ne csak automatikusan lehúzz valamit, előbb a HDD tetején olvasd el a jumper kiosztást és hogy az miért felel)
USB porttal meg ne kísérletezz... -
válasz
PikkPukk #716 üzenetére
"... ha törlöm diskpart / clean-nel, és GPT-re inicializálom, akkor sem változik a helyzet"
Akkor egyértelmű a hiba oka, ami 2 dolog lehet
1. A W7/W8 alap AHCI driverét használod, amely ritka esetben ilyen anomáliát okoz
2. felpakoltál Intel chipset csomagot és ezáltal egy bináris hulladék Intel AHCI driver-t is (pályafutásom alatt ezidáig csak intel driver esetén találkoztam ilyen jelenséggel)Megoldás elég egyértelmű: Egy megfelelő verziójú Intel RST driver kell
(ha tudnám az alaplapod pontos típusát, akkor megmondanám pontosan melyik drivert pakold fel)
Ezt telepítsd fel: iata_enu_11.6.0.1030.exe
jelszó: fscd -
válasz
adam0010 #699 üzenetére
Ilyen cuccokhoz nem szoktunk 2TB-nál nagyobb HDD-t javasolni, mert sokszor problémás a dolog.
Konkrétan ezt a Samsung TV-t nem ismerem, de vélhetően ugyanaz a gondja, mint a többinek, azaz NTFS fájlrendszerrel 2TB a korlátja. Annyit tehetsz, hogy megpróbálod FAT32-re leformázni a partíciókat, hátha, úgy látni fogja (igaz a FAT32 fájlrendszernek egy korlátja lesz, nevezetesen, hogy 4GB-nál nagyobb fájlt nem lehet majd rámásolni...) -
-
-
válasz
atlasz52 #683 üzenetére
Ájvi - "Hogy lehet elindítani azt a win7-es op.rendszert ami dinamikus lemezen van?"
Sehogy. Annyit próbálhatsz meg, hogy ezzel a progival és ily módon átkonvertálod. (csak saját felelősségre) -
válasz
jocika55 #679 üzenetére
Töltsd le ezt |MiniTool® Partition Wizard Home Edition 7.8| (én fiókom, nyugodtan töltheted), majd készíts egy boot CD-t vagy pendrive-ot belőle. (boot pendrive készítését itt leírtam)
Ha ezzel megvagy, akkor boot-ol be a CD vagy pendrive-ról és ezzel a partíciókezelővel próbálj életet lehelni bele.
-
-
"win7 telepítésnél ugyanúgy particionálható a lemezterület mindenféle trükk nélkül?"
Igen, az "SSD-hez" (pontosabban a HDD-ben lévő NAND-okhoz) nincs hozzáférésed, azt kizárólag olvasási gyorsítótárként használja a meghajtó.
(ha elsőre látszólag nem is lenne gyorsabb a meghajtó, az nem gond, kell legalább 5-6 újraindítás, mire "eldönti" a meghajtó, hogy milyen állományokat másoljon a NAND-okba) -
Egyszerűsítsd le, hogy mi is akkor a kérdés?
(elkezdetem olvasni az előzményeket, de abbahagytam, követhetetlen az egész, fogalmam sincs, hogy ebbe a topikba miért írtál, vagyis, hogy mit is szeretnél megkérdezni partícionálás kapcsán)Ettől függetlenül: Én XP esetén mindig azt javaslom, hogy 2TB-os legyen max. a HDD kapacitása, azzal biztosan nem lesz gond. Bár vannak különböző -általában gyártó specifikus- alkalmazások(speciális partícionáló és formázó alkalmazások), amelyekkel -elméletben- XP alatt is használható 2TB-nál nagyobb kapacitású HDD, ettől függetlenül én sosem foglalkozom velük, mert gyakorlatban meg sokszor csak gond van velük.
USB-n mi látszik és mi nem? Ez megint egy másik történet, USB firmware-től függ, ami leegyszerűsítve annyit jelent, hogy épp milyen alaplapod van, attól függ, hogy látszik-e USB-re kötött nagy kapacitású HDD teljesen avagy sem. -
válasz
Bootyhunter #655 üzenetére
-
válasz
King Unique #631 üzenetére
MBR és GPT partícióstílus van, ezek közül csak 1 lehet egy adott meghajtón, vagy ez vagy az.
Hagyományos telepítésnél csak MBR, UEFI-ben csak GPT lehet, utólag nem lehet konvertálni.USB-n nem particionálunk semmit, csak ha semmi lehetőség nincs alaplapra bekötni az adott meghajtót, persze USB-n közel sem biztos, hogy minden összejön. Ebből adódóan az sem biztos, hogy használni tudod a 3TB-os HDD teljes kapacitását USB...
(A hagyományos és az UEFI installnak csak akkor van jelentősége, ha a rendszermeghajtónak szánt drive nagyobb, mint 2,2TB(vagy valami rejtélyes okból mindenáron GPT partícióstílust használó meghajtóról akarsz rendszert indítani). Ha csak adattárolásra szolgálna a HDD, ahhoz nem kell UEFI install, de még csak UEFI támogatottságú BIOS/alaplap sem)
-
válasz
hegegabi80 #626 üzenetére
Az advanced format ilyen szempontból lényegtelen, 100GB az 100GB, azaz ugyanúgy kezeld, mint bármelyik HDD-t. (500GB-os HDD-k nem feltétlenül advanced format-osak, de ha csak nem XP-t használsz, akkor lényegtelen is)
-
válasz
tapppeeer #620 üzenetére
"Valamint még annyi kérdésem lenne, hogy a rendszergazdai jogosultságot hol találom?"
W7/W8 esetén(sőt bizonyos korlátozással Vista esetén is) a rendszergazda fiók nem jár automatikusan admin joggal. Ez azt jelenti(most a konkrét problémát figyelembe véve), hogy külön kell admin joggal futtatni bizonyos alkalmazásokat, így (ebben az esetben) a parancssort is.W7 esetén: Start, beír CMD és CTRL+SHIFT+ENTER
-
válasz
tapppeeer #618 üzenetére
1. MBR és GPT partícióséma létezik, előbbi Legacy BIOS módban, utóbbi UEFI módban. Bármelyik módban is indítottad a telepítést, a telepítő automatikusan csak az egyik vagy másik partíciósémát tudja létrehozni, ergo ez az oka, hogy Legacy-ban módban indított telepítésed nem tudta GPT-t alkalmazni.
2. W7 esetén csak 1 esetben van létjogosultsága az UEFI install-nak, nevezetesen, ha a rendszerlemez kapacitása nagyobb, mint 2,2 TB, minden egyéb esetben felesleges. W8-nál már van értelme a dolognak kisebb kapacitású, rendszerlemeznek szánt meghajtók esetén is, mert vannak olyan UEFI szolgáltatások, amelyet a W8 ki tud használni (W7 nem)
3. WIN gomb +R, beírod diskmgmt.msc és enter, így indul a lemezkezelő. inicializálni nem fogsz tudni, ha elő van particionálva a meghajtó már (hiába törölsz le vele minden partíciót), ehhez parancssor kell
# zárd be a lemezkezelőt, ha meg van nyitva
# indítsd el rendszergazdai jogosultsággal a parancssort, írd be hogy DISKPART és enter, majd add ki az alábbi parancsokatLIST DISK
SELECT DISK X (ahol X a HDD-d sorszáma, amit a LIST DISK parancsnál látsz)
LIST DISK (ezt most csak azért használtam ismét, hogy lásd, hogy valóban a megfelelő eszköz lett-e kijelölve, egy csillag lesz a kijelölt eszköz előtt a listában)
CLEAN
EXIT# bezárhatod a parancssort, és indítsd el a lemezkezelőt, egyből fel fogja dobni az inicializálási ablakot és ott a GPT-t válaszd.
UI: parancssornál nagyon ügyelj, ne legyél figyelmetlen vagy kapkodó, mert ha nem jó lemezt jelölsz ki, akkor kérdés- és figyelmeztetés nélkül takarítja le a kiválasztottat.
-
-
válasz
partyanimal #613 üzenetére
[link] - értelemszerűen esetedben az 1. pontban a D, 2. pontban a C partíció értendő.
-
válasz
Roland76 #611 üzenetére
A gyártók előírják, hogy nagy kapacitású HDD-k esetén AHCI üzemmód kell és megfelelő AHCI driver, csak ezen nagyon gyakran a felhasználók átsiklanak.
Először írd meg, hogy pontosan milyen alaplapod van (privátban) és milyen OS-t használsz, utána leírom a menetét a dolognak.
(Bár adatalapodon fel van tüntetve alaplap, de ha véletlenül nem arról van szó, akkor csak feleslegesen írnék, ezért kellene a pontos típus) -
válasz
decibeldrag #604 üzenetére
Azért ne tarsd magad hülyének, mert olyan dologgal találkoztál, amit eddig nem ismertél/tudtál.
A fórum pont azért van, hogy lehessen segítséget kérni.Amúgy szívesen!
-
válasz
decibeldrag #601 üzenetére
Egy 500GB-os MBR partícióstílust használó HDD-ről törlöm a partíciókat, majd konvertálom GPT-re.
1. Alaphelyzet
2. Először az ADAT (G) partíciót törlöm
3. Majd a RENDSZER (F) partíciót törlöm
4. Konvertálom GPT-re
5. Majd létrehozok 1 darab egyszerű kötetet (NTFS fájlrendszerrel)
6. Végeredményha így sem megy, akkor meg az Easeus-al old meg úgy, ahogy korábban írtam.
-
válasz
decibeldrag #599 üzenetére
Mármint mit, nem sikerül inicializálni?
Ha van egy kis időd, akkor csinálok pár képpel illusztrált leírást, mert amúgy is le akartam takarítani az egyik HDD-mről a W8-at. Az MBR partíciósémát használ, van 2 partíció is rajta, szóval ha gondolod lépésről-lépésre bemutatom a dolgot...
-
válasz
decibeldrag #597 üzenetére
Lemezkezelővel szintén az összes partíciót letörlöd, majd a lemezen(nem a nem partícionált területen) jobb egér és lemez inicializálása, a megjelenő ablakban pedig a GPT partícióstílust választod.
(Ha nem lehetne inicializálni, akkor először le kell választani, szintén a jobb egeres menüben van)Szerk - [link] (parancssoros résszel az elején nem kell foglalkozni, csak a többivel, de így talán szemléletesebb miről is írtam)
-
válasz
decibeldrag #595 üzenetére
Nem a programokban van a hiba.
2TB-nál nagyobb kapacitású HDD-ket csak akkor tudsz teljes egészében használni, ha GPT partícióstulust használsz. (Az MBR partícióstílus korlátja ez a 2TB)Mondjuk ehhez nem kell külön progi, az OS lemezkezelőjével is kivitelezhető, de ha véletlenül még fent van az Easeus, akkor azzal így lehet [link] (előtte minden partíciót törölni kell a HDD-ről)
-
Több, ingyenes(és remek) particionáló alkalmazás is a segítségedre lehet, pl
EaseUS® Partition Master Home Edition
AOMEI Partition Assistant Home Edition -
válasz
maestro87 #586 üzenetére
"De akkor a C-n nincs semmi? Mert nem mertem hozzáfűzni az egészet az E-hez nehogy ne induljon el az OS, mivel most nincs időm újrarakni az egész rendszert."
A jelenlegi C-n van az XP telepítve, ha először átkonvertálod az E-t primary-ra, majd egyesíted a C-vel, akkor elméletben 1 db partíciód lesz, amiről az XP fog elindulni gond nélkül. Mint írtam, elméletileg ennek így kellene működni, gyakorlatban meg majd kiderül.De a C az Primary. Akkor ilyenkor mi van?
Úgy értettem a kizárt jelzőt, hogy az kizárt, hogy egy rendszerindító partíciót át tudj konvertálni logikaivá, mert akkor arról nem indul többet OS."Igazából sose tudtam, hogy mi a különbség logikai és primary között"
MBR partícióstílus esetén a lemez első szektorában található az MBR. Ez mindösszesen 512 byte méretű, több dolgot is tárol/tartalmaz, pl a partíciókról alapvető infókat. Kicsi méretéből adódóan összesen csak 4 darab partíció adatainak tárolására van lehetőség. Ezért van az a megkötés, hogy 3 vagy kevesebb partíció esetén legyen elsődleges, 4 vagy több partíciónál az utolsót Extended partícióként kell létrehozni(3 elsődleges, majd a 4. Extended), mert csak Extended partíción "belül" lehet logikai meghajtókat létrehozni, elsődleges partíción "belül" nem.
A létrehozható logikai meghajtók száma az angol abc betűit követve Z-ig tarthat, azaz elég szép számú logikai meghajtó hozható létre. Hozzáteszem semmi szükség nincs ennyi meghajtóra/partícióra, mert az OS-nek kell egy külön partíció, meg még egy az adatoknak, esetleg még egy valami egyéni ok miatt, de aki(home user) pl 20 meghajtót hoz létre, annak elmentek otthonról.A logikairól elsődlegesre való konvertálás önmagában nem jár adatvesztéssel, ilyen csalamádé esetén viszont nem tudom/nem tudhatom mi fog történni.
A Partiton Magic régen, még XP esetén teljesen jól használható szoftver volt, de Vista/W7/W8 esetén egyenesen tilos használni, mert rég nem fejlesztik, egész pontosan miután megvette a Symantec, azóta rá se néztek jóformán, alkalmatlan az újabb OS-ekhez.
Szóval Easeus, AOMEI, Paragon stb ingyenes szoftvereket használj.
-
válasz
maestro87 #583 üzenetére
Jó kis csalamádé ez a partíciószerkezet, nem tudom, hogy ez a Te kezed munkáját dícséri vagy sem, de nem így kellene kinéznie.
"És az lenne a kérdés, hogy miért nem lehet a már egyszer megnövelt tárhelyet újra lecsökkenteni ha azon van szabad hely?
Pl. nem engedi lecsökkenteni a Disk1/E lemezt, pedig a C-ből adtam neki pár napja 10GB-ot, és nem engedi lecsökkenteni a Disk2/G lemezt sem (csak 1,8Gb-ot enged)."
Mert először az E partíciót át kell konvertálni Primary-ra (ráálsz az E-re és bal oldalt ott az opció convert to Primary) néven"A D-n van most az XP, mégis mikor akarok menteni valamit akkor automatikusan a C meghajtót ajánlják fel a programok."
Igen, mivel mindegy, hogy melyik partícióra van telepítve az OS, ha azt elindítod, akkor mindig a C betűjelet fogja kapni. Ergo inditsd el az OS-t és az adott progik konfigjába írd át az útvonalakat másik helyre."A C-hez azt írja, hogy System partíció és nem is engedi átkonvertálni logikaivá"
Ezt kizárt dolog, mivel csak Primary partícióra lehet telepíteni OS-t, mivel csak Primary partícióról lehet rendszert indítani (Logikai nem lehet aktív státuszú, ha nem az, akkor nem indul rendszer)Jegyezd meg, hogy ha (MBR partícióstílus esetén) 3 vagy kevesebb partíciót akarsz egy meghajtóm, akkor mind elsődleges legyen. Ha többet, akkor jön csak szóba az Extended partíció és azon belül a logikai meghajtók.
A hsz-om elején lévő csalamádé jelző erre utalt, főleg a DISK2-re, ahol felváltva vannak az elsődleges és logikai "partíciók". Ilyen partíció szerkezetet nem szabad létrehozni, OS-el nem is lehet amúgy.Ha nekiállsz és végrehajtod a javasolt dolgokat, akkor azt csak saját felelősségre tedd, mert ilyen csalamádé partíciószerkezet esetén adatvesztés is befigyelhet!!!
d.beni
Ha teljes egészében adattárolásra használod, akkor nyugodtan maradhat egyben. -
-
Sajnos nem tudom mit lehetne kezdeni ezzel a partícióstruktúrával, úgy, hogy a rendszer se sérüljön és az adatok se szenvedjenek kárt avagy valami adatmentővel kelljen utólag menteni a menthetőt. Amikor átméretezted a partíciót, akkor az unallocated részen nem kellett volna létrehozni új partíciót, hanem azon mód a D-t kellett csak volna átméretezni, hogy a C-ből lecsípett részt "lefedje". 2 lehetőséged marad
1. Így marad ahogy van
2. Samsung HDD-t lehúzod, majd ezt követően a D-t (linkelt képed alapján a D-t) átkonvertálod logikai meghajtóvá (easeus adatvesztés nélkül tudja ezt) de ezt csak saját felelősségre -
-
-
Miért, írtam olyat, hogy azon állíts is bármit? (most nehogy egyenként végigkérdezd az összes beállítási lehetőséget, mert egyből beledugom a citromfejem a gyümölcscentribe...)
UI: Ha már a 2. partíciónál tartasz, akkor ez azt is jelenti, hogy probléma nélkül sikerült átméretezés és ott meg is vannak az adatok ugye?
-
Természetesen Primary és NTFS.
(feltételezem 2 részre lesz csak osztva és nem akarod még 15 részre darabolni a nagyobb területet)asound
Ez az "átka" az előtelepített gépeknek. A rendszerépítők némely cégnél be vannak lőve, amikor (többek közt) ilyen partícióstruktúrákat gyártanak le.Van olyan gyártó, aki erre figyel és külön adat partíciót is hagy a user-nek, na HP nem az a gyártó.
(Én nem kedvelem az előtelepített kütyüket, egyszerűbb egy üres lapos és venni OEm W7-et hozz, még ha pár ezressel több is így a dolog, de akkor olyan nem fordulhat elő, hogy pl meghal a HDD és onnantól a megvett OS-ednek annyi, max 1 hét kutakodás után, miután valahogy a gyártóval sikerült értekezni, küldenek még plusz jó pár ezresért egy recovery lemezt. (mert a user ezt elfelejtette legelőször létrehozni. Az ilyen előtelepített kütyükön a matricán lévő serial-t csak ez speckó OS fogadja el, ha egy eredeti telepítőlemezről próbálkozna az ember egy tiszta telepítéssel, na az nem biztos hogy összejön, mert az nem eszi meg a serial-t)
-
Most akkor ugye egyben van az 500G? Ha igen, akkor
1. Jobb egér a partíción és Resize/Move
2. Partíció végét (jobb szélét ha tetszik) megfogod az egérrel és elkezded húzni a bal széle felé. Az ablakban jelzi folyamatosan a partíció méretét, addig húzd, amíg 50000 nem lesz.
Ez a "fogd és vidd módszer" helyett akár be is írhatod ezt az értéket a Partition Size-hez. Okézd le.
Mindez képben: [link]
3. Ha mindent rendben találsz, akkor katt a jobb felső részen található Apply gombon.
(A műveletek visszavonhatóak, mindaddig, míg az Apply-t nem használod)
(Semmi más alkalmazás ne legyen megnyitva, a művelethez valószínűleg újra fogja indítani a gépet és eldolgozik egy ideig majd)Ha eddig megleszel, akkor (szerencsés esetben) lesz egy 50G-s partíciód, rajta a 35G adattal, meg egy méretes, nem particionált terület. Ezt szintén lehet az Easus-al particionálni, de a W7 lemezkezelője is megfelel már ehhez(elsődleges (primary) NTFS partíció legyen), már csak formázni kell ezt a partíciót. Ha ez is megvan, akkor a 35G adatot egyszerűen átmásolod erre nagyobbra
Leírni tovább tartott, mint megcsinálni, de ha bármit nem értesz, akkor inkább írj.
-
1. Itt javasolt progival megteheted.
2. 50G elég lesz a rendszernek
3. Játékkal (meg képek, meg zene meg stb) nem kell terhelni a rendszerpartíciót (ha rendszermentő alkalmazásokat is használsz esetleg, akkor sokkal kevesebb adatot kell elmenteni, azaz pár perc alatt megvan, meg a visszaállítás is) Nem kötelező c:\program files-ba telepíteni egy játékot sem, csak a játék telepítésekor az egyéni/custom stb telepítési módot válaszd és a c:\program files helyett pl d:\games-t írsz elé.
pl c:\program files\EA Games..... helyett d:\games\EA Games.... és kész. -
Jobban járnál ha nem bolygatnád.
Mondjuk visszaolvasva kihagytam egy lényeges dolgot pluszban, nevezetesen, hogy jelenleg 4 elsődleges és egy nem lefoglalt logikai "partíció" van a kütyün. Normál esetben ilyen nem is lehet, ez a rendszerépítők "remekműve".
(Szabványos esetben max 4 elsődleges partíció lehet, más nem, vagy 3 elsődleges és 1 kiterjesztett és azon belül több logikai meghajtó. Ha most a C-t ketté osztanád, akkor az már se elsődleges nem lehetne, se logikai) -
"Csak annyit szeretnek hogy a doksiaimat kulon tudjam kezelni a win fajloktol. "
Hát csak ez miatt elég "veszélyes" játékba kezdtél...Ebben az esetben csak és kizárólag sector by sector, mert csak így kerül át pontosan az összes byte/az összes partícióstruktúra stb egy másik lemezre. (ezért kell akkor lemez, mint a mostani) Ha a mentést nem fájlba készíted, hanem klónozod esetleg a mostani lemezt, akkor az eredetivel teljesen megegyező lemezt kell kapnod, azaz arról is indulnia kellene rendszernek.
Azonban mindezt egybevetve, csak azért amit írtál Én nem bolygatnám a dolgot, mert elméletben ez megoldható, de gyakorlatban nem mindig úgy működnek a dolgok, ahogy kellene. (Pl sec by sec-el lemented, szeletelés felborítja a recovery szolgáltatást, megpróbálod visszaállítani a korábbi állapotot, ami látszólag siekrül, de ennek ellenére még bootolni sem lehet már a régi lemezről.
Szóval csak saját felelősségre!
-
látod erről beszéltem, van ott még partíció bőven és előtelepített kütyüknél ez így is van "jól".
Ha megbolygatod ezt a partícióstruktúrát, akkor a beépített recovery szolgáltatás nem minden esetben fog már működni, azaz, amiért plusz pénzt adtál ki (jogtiszta előtelepített OS), azt a továbbiakban nem tudod használni, hiába van a Windows telepítő a Recovery partíción. (lásd 501-es hozzászólás, hogy mi is ez a gyári recovery szolgáltatás, ami a Te gépeden is van jelenleg)Ennél a modellnél jól látszik, hogy a D betűjelet szabadon hagyták, így a a Recovery és Tool partíció betűjele nem fog elcsúszni, ami esetleg a gyári visszaállítás szolgáltatásnak bekeverhetne.
Elméletben tehát semmi akadálya nincs annak, hogy a C partíciót feloszt 2 (kizárólag 2) részre, azonban ennek ellenére célszerű lenne egy teljes HDD mentés, sector by sector módszerrel egy másik eszközre (ehhez közel akkora kapacitású HDD kell, mint a mostani), mert ha még sem tolerálja a felosztást, akkor legalább vissza lehet ebbe az állapotba állítani a lemezt.
-
Előtelepített gépeken min. 2 partíció van, de inkább több, csak nem látod.
Először ki kell deríteni, hogy mégis hány és milyen partíció található a lemezen, ezt egyszerűen megoldhatod ezzel a progival (ezzel lehet is majd adatvesztés nélkül darabolni a későbbiekben, de először egy képet dobj a progiról, hogy milyen partíciókat lát)
Free EaseUS® Partition Master Home Edition -
-
válasz
gtasystem #507 üzenetére
Akkor X akták, nem tudom. Végül is mindegy, mert 30-32G-s SSD-n nem fogsz elférni.
Nekem 64G-s Samu van, és a felhasználható terület 53,6G, ami abból adódik, hogy egy 64G-s SSD-ből alapból kb 59G-t lehet használni, ehhez meg még hozzájön az Over Provisioning nálam (hogy mi ez, arról írtam az SSD topoikban, keress rá meg a Spare Area kifejezésre) és így lesz ennyi a tényleges felhasználható terület.Na most egy 32G-s SSD-nél is arányaiban ennyivel kevesebb helyet fogsz csak elérni, és az igen necces lesz, tekintve mekkora adatmennyiségről írtál (még ha 21G, akkor is necces)
Szóval szerintem egy 64G-s SSD-ben gondolkozz és probléma letudva.
-
-
-
válasz
Szabikaa20 #500 üzenetére
Acer-nél általában az ALT+F10-el tudod előcsalni a lapos indulásakor a kívánt menüt és ott a Restore System from factory default lehetőséget lehet választani. Ez persze csak akkor működik, ha előtelepített a kütyü és nem lett módosítva a partíciókban semmi. Arra ügyelj, hogy típusa válogatja, de a fent említett funkciók némelyik típuson az adatpartíciót is újra létrehozzák (ha nem lenne olyan lehetőség, ahol csak az OS visszaállítását kéred), azaz az ott lévő adatok elvesznek. Ennek olvass utána pl a kütyühöz adott kis könyvben, hogy így van-e, illetve a Restore System from factory default választása után is még tájékoztathat erről.
-
-
Jó kérdés, elméletben egyben hagynám mind az SSD-t, mind a HDD-t. SSD-n a rendszer, HDD adattárolásra. Esetleg azon még el lehet meditálni, hogy az SSD-t megfelezd, pusztán azért, mert akkor csak a rendszer lenne a C-n, D-re meg lehet telepíteni játékokat stb.
Ez akkor lehet fontos, hogy ha backup/restore progit használsz, akkor feleslegesen nem kell sok adatot elmenteni ahhoz, hogy egy esetleges rendszerösszeomlás/vírusfertőzés stb után vissza tudd állítani a rendszert. (Hisz ha játékokat is telepítesz, azok akár 10-15G-t is pakolhatnak fel)Formázni meg nem kell az SSD-t (mármint lassú formázás felesleges)
-
-
válasz
Askformore #482 üzenetére
Hát nem véletlen, hogy nem az OS lemezkezelőjét javasoltam ehhez a feladathoz...
Csak azt tudom mondani, hogy meg kell próbálkozni más ingyenes partícionáló progival. Ha azok sem látják rendesen a külső HDD-t, akkor a fontos adatokat lementeni róla, és rendesen újraparticionálni az egészet.
2 ingyenes progi: [link] | [link]Ha ezek is rosszul látják a külső hdd-t, akkor azzal van gond is, mindegy, hogy az OS mit brekeg.
-
válasz
Askformore #478 üzenetére
Ha engedi, akkor persze, "nyomj rá egyet".
(Ha olyat írna ki, hogy adatok fognak elveszni, akkor értelemszerűen ne folytasd a műveletet)
Ha ezzel megvan, akkor jobb egér az üres területen/Új egyszerű kötet/kövesd az utasításokat és majd lesz egy ablak, ahol egy lenyílóból lehet fájlrendszert választani, remélhetőleg engedi a FAT32-t is. -
válasz
Askformore #476 üzenetére
Igen, ettől féltem, hogy a külső HDD is elsődleges. Az Easues-t uninstalálhatod, gép restart.
Ha megvagy, akkor itt a lemezkezelőben jobb egér a partíción/Kötet zsugorítása és nézd meg a megjelenő ablakon, hogy tudnál-e 42G zsugorítani rajta. -
válasz
Askformore #474 üzenetére
Lemezkezelőben nézd meg, hogy ott minek látja az OS. Elsődlegesnek, vagy valóban logikainak? Kipróbálhatod, hogy a lemezkezelő mennyit tudna zsugorítani rajta, hátha tud 42G.
De csak próba, átmenetileg ne tedd meg. -
válasz
Askformore #472 üzenetére
Azt a Windows írja ki és akkor teszi, ha valami gondja van az USB-s eszközzel.
Most akkor sikerült úgy kijavítania az OS-nek, hogy most már az OS is unallocated-nek látja?
Vagy hogy érted?
Új hozzászólás Aktív témák
- CURVE - "All your cards in one." Minden bankkártyád egyben.
- Milyen monitort vegyek?
- Xbox Series X|S
- Steam, GOG, Epic Store, Humble Store, Xbox PC Game Pass, Origin Access, uPlay+, Apple Arcade felhasználók barátságos izgulós topikja
- Autós topik
- Fotók, videók mobillal
- iPhone topik
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- MW2 - MW3 játékosok baráti köre
- Asztrofotózás
- További aktív témák...
- SAMSUNG 2TB 990 PRO M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7450-6900 MBs - Eladó!
- Verbatim Vi5000 2TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új, bontatlan - Eladó!
- 1 TB 2280 M.2 PCI-E NVME SSD BAZÁR - Samsung, SK Hynix, Kioxia, WD, Micron
- Crucial P3 Plus 4TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - Eladó!
- SK Hynix Platinum P41 2TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7000-6500 MBs - Eladó!
- Így lesz a Logitech MX Keys magyar billentyűzetes
- Bomba ár! HP EliteBook 850 G1 - i5-4GEN I 8GB I 256GB SSD I 15,6" FULLHD I Cam I W10 I Gari!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 5070Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Lenovo X1 Carbon G4: i7-6GEN I 16GB I 256GB SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- Honor Magic6 Lite 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest