Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) s0ulreaver válasza kapcs-ford (#49) üzenetére


s0ulreaver
tag

A kisütést lehet rosszul fogalmaztam totál lemerítére gondoltam.

Előző hozzászólásod úgy ahogy van hülyeség. Részemről befejeztem, úgy használod ahogy akarod, az akksigyáraknak is meg kell élni valamiből. De ha esetleg még mindig nem hiszed kérdezz meg hozzáértőket...

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#52) Gazala


Gazala
aktív tag

Melyik alma üzletben mondták ezt neked? Még hiszel a tündérmesékben, ez már a 21. század, technikai fejlődés, miért nem írnak az akksiról semmit a kézikönyvben, mert úgy használod ahogy akarod, használd úgy, hogy bennvan a fiókba egy évet azt vegyél újat, ha van ennyi pénzed, én mindennap használom akksiról is és nekem nincs arra erőm, hogy minden nap minden percben ki-be rakosgassam, meg ahogy AMD Power mondta, ha áramszünet van akkor is továbbmükszik a cucc és tényleg bejött mert volt áramszünet, egyébként azt csinálsz az akkuval amit akarsz, de mást ne vezess félre!

(#53) tonyo2


tonyo2
tag

Na akkor elmondom az én tapasztalataimat: Li-ion akksinál van csepptöltés, ugyanis ha 90egypár százalék alá csökken a feszültség, a notim rátölt.
Ezt én is tudom nagyon jól, hogy a gyártók azt mondják hogy nem szabad meríteni teljesen. DE: én már a mobiljaimnál is ha elkezdett gyenge lenni az akksi, totál lemerítetttem párszor majd fullra fel, és ismét a régi volt az üzemidő. Tudom ajánlani mindenkinek. Amikor a notimat megvettem 4.20perc volt az idő, amit kiírt az akksira. Benthagytam állandóan, és ez csak csökkent meg csökkent. Lement 3:20percre. Aztán mondom ez így nem lesz jó, kivettem amikor nem arról használtam, és mindig fullra lemerítettem és utána fel, amikor szükségem volt rá. És láss csodát, tegnap 5:05öt írt ki akksiüzemidőre, többet mint új korában :Y:Y

amúgy meg mindenki úgy használja ahogy akarja, de ennek a módszernek hála a 2 éves telefonom is ugyanaddig bírja mint zsír új korában.

[Szerkesztve]

A valóság olyan illúzió, amelyet az alkohol tartós megvonása idéz elő.

(#54) kapcs-ford válasza s0ulreaver (#51) üzenetére


kapcs-ford
őstag

Pont neked kellene megkérdezned hozzáértőket, hogy világosodj egy kicsit...

''egyébként azt csinálsz az akkuval amit akarsz, de mást ne vezess félre!''

Aláírás

(#55) sunone válasza kapcs-ford (#48) üzenetére


sunone
aktív tag

Kihagytad a negyedik tényezőt, a töltés számot. Egy akksit életében x-szer lehet feltölteni. Ha a gépben hagyod, 90%-os merülésnél rátölt, húzhatsz is egy strigulát az akksi rovására.;]

(#56) kapcs-ford válasza sunone (#55) üzenetére


kapcs-ford
őstag

Akkor tölt rá ha kb80%-alá csökken (nálam ez kb.30naponta).
A töltés számát valóban kihagytam ami átlag 300 (full discharge and recharge) mert általában az idő vasfoga hamarabb végez velük de annak aki napi 2x tölti ez valóban fontos tényező!

Aláírás

(#57) csoszogi


csoszogi
tag

lehet hogy hulyeseg, nem vagyok hozzaerto, ezert leirom amit hallottam: az akksiknak az eletkoraval attol fuggoene hasznalod-e vagy sem, ket hibaja biztos elojon hogy mitol fugg passz. szoval az egyik: kiszaradas, ez nem tom mit takar, de meg a szarazelem is kicsit nedves...:D masik meg buborekkepzodes az elektromos folyamatok miatt....:F

mint modtam halottam, hogy igaz-e a sok hozzaerto eldonti...
:DD:DD

(#58) s0ulreaver válasza Gazala (#52) üzenetére


s0ulreaver
tag

Most nem feltétlen üzletről van szó, nagyon el vagy tévedve. Ezeket mindenki tudja, rajtad és kapcs-ford-on kívül. Ugye telcsikben sem LION akksi van, és ott sincs csepptöltés.. Sőt. Sose létezett... (De amúgy az alma üzlet neve notebook.hu)

Nem tudom mit kell itt értetlenkedni. Ki mondta h. minden nap minden percben? Itt végig arról volt szó hogy tartós hálózati használat esetén az akksit nem szabad bennehagyni mert feleslegesen használódik.

mert úgy használod ahogy akarod

Hát persze. Meg formázni se kell. Sőt. Ahogy akarod. :C
De 16 évesen biztosan (jobban) tudsz mindent az akkumulátorok lelkivilágáról.

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#59) s0ulreaver válasza kapcs-ford (#54) üzenetére


s0ulreaver
tag

Igen, kettőnk között most az a kül. hogy én anno meg is tettem, és nem hasraütésszerűen adom a jobbnál jobb akksiromboló tanácsokat.

2. hozzászólás:
http://prohardver.hu/rios3_forum.php?mod=40&id=184597&arc=f

[Szerkesztve]

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#60) Gazala válasza s0ulreaver (#58) üzenetére


Gazala
aktív tag

Nemtudom, nekem a telefonomba lion akksi van, gyári hiba? :F

(#61) s0ulreaver válasza Gazala (#60) üzenetére


s0ulreaver
tag

Hát nem erről beszélek? Telefonokat meg köztudottan érdemes csepptölteni, főleg formázáskor, azért is kell 12-16 órát tölteni. Mert ugye a gyorstöltés megvan pár óra alatt... kapcs-ford irta h. nincs csepptöltés. Majd ezután hátha elgondolkozik miket is irt.

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#62) Gazala válasza s0ulreaver (#61) üzenetére


Gazala
aktív tag

Legelső töltésnél ok a 16 óra, de uána felesleges!

(#63) s0ulreaver válasza Gazala (#62) üzenetére


s0ulreaver
tag

Egyáltalán nem! Úgy képzeld el az egész töltési folyamatot, mint amikor van egy poharad, és azt tökig megnyitott csappal akarod teleengedni vizzel. Hát persze hogy nem fog sikerülni. A töltő is amikor eléri azt a pontot amikor ő úgy érzi h. maxon van, átvált csepptöltésre, és a végét teletölti, nyilván lassabban, de igy az egész terület használva van. Szóval ez csak olyan ajánlott dolog.

Nekem eddig bevállt, 1,5 éves telefonom akksija szinte ugyanannyit bir mint kezdetek kezdetén.

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#64) Gazala válasza s0ulreaver (#63) üzenetére


Gazala
aktív tag

Én nemtudok telefonhoz viszonyítani, mert nem használok telefont!

(#65) s0ulreaver válasza Gazala (#64) üzenetére


s0ulreaver
tag

Nemtudom, nekem a telefonomba lion akksi van, gyári hiba?

Akkor ez mi volt?

De most nem is erről van szó. Hanem a LION töltéséről...

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#66) Gazala válasza s0ulreaver (#65) üzenetére


Gazala
aktív tag

Az az volt, hogy figyel egy telefon az asztalon de nem használom és lion akksi van benne!

(#67) sunone válasza kapcs-ford (#56) üzenetére


sunone
aktív tag

Használtm céges gépet akksi+táp párosról évekig, de nem rémlett, hogy üzemszerűen lement volna 100% alá a töltés.
Amikor megnyekent az akksi, néhány napos állás után bizony helyből 70%-ról indult, de működés közben végig 100-on ketyegett.
Szerintem gyakrabban rátölt gép az akksira mint 30 nap, inkább 3 percenkénti löketeket tippelnék..:F

(#68) 5xl


5xl
tag

könyörgöm, most akkor benne hagyjam vagy ne? ;]

mert két abszolút ellentétes vélemény csatázik itten.
amúgy meddig bírja egy aksi? évekig is elhúzza?

maffiozo nick: morr

(#69) alorinc válasza 5xl (#68) üzenetére


alorinc
tag

rakd a hűtőbe, ott évekig eláll :DD

(#70) 5xl válasza alorinc (#69) üzenetére


5xl
tag

na ne :))

(egyébként nem tenne jót neki - pára stb.)

maffiozo nick: morr

(#71) bogiboy


bogiboy
csendes tag

Hi!
Az én és aksiim története:)
több mint két éve már, hogy vettem magamnak és asszonyak egy 6210-es Nokiát.
Az aksi BLS-2N Li-ion, 3,6 volt. A következőt csináltam. Nem tudom, hogy hallottatok-e már, hogy egy autó aksit hogy töltenek. Na én ennek mintájára a következőt csináltam: telcsi lemerítve, az első három töltés 16 óra, majd teljesen megint lemerítettem. Utána megmértem azt, hogy a lemerített telcsim mikor irja ki a töltéskor, hogy feltöltve, majd még ennek az eltelt időnek a 60% át még hagytam rajta, hogy hagy töltse. Magyarul: abbamaradt a jobb oldali töltési jelek mozgása 2 óra 30 perc után/150perc*1,6= 240 perc/ és a töltést csak a kezdet után 4 óra múlva hagytam abba. Természetesen más nokia töltövel is töltöttem, csak a gyorstöltőnél természetesen figyeltem mindig arra a 160%-ra. És ez már így megy több mint két éve mindkét telcsinél, és még vígan bírja mindkét aksi az 5-6 napot:)
Korábban a 3210-es telcsinél is bevált a módszer csak azt fél év után ellopták:(
Ajánlom mindenkinek a fenti módszert, nekem bevált:)
Csá!
bogiboy

:-)

(#72) s0ulreaver válasza bogiboy (#71) üzenetére


s0ulreaver
tag

Ugye? :D Nekem is hasonló tapasztalataim vannak, 1,5 éves telcsi közel ugyanúgy teljesít.

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#73) sunone válasza bogiboy (#71) üzenetére


sunone
aktív tag

bogiBoy, képzeld, korábban vettem egy használt 3210-est a piacon kéz alól és olyan jó akksija volt, hogy évekig vígan bírta az aksi az 5-6 napot. :))

(#74) Alex91


Alex91
félisten

A Li-Ion akksiknal formazni nem kell, azt a gyarban megcsinaltak :). Ezeket egyaltalan nem szabad kisutni (nem is lehet, elektronika alapban gatolja, de mindig vannak ugyes emberek :).) Ezekre nyugodtan ra lehet tolteni, memoria effektus szinte nincs. Es ha mar egyszer terheltek, akkor terhelni is kell, tehat nem igazan erdemes kivenni, es elrakni a spajzba hosszabb idore :DD.
Ugy 2-3 ev alatt tonkremennek, ha hasznalod, ha nem.

Szerintem azert erdemes kihasznalni a cikklust, tehat feltoltott akksit lemeriteni, es utana megint feltolteni. Igy alapvetoen talan egy kicsit az elettartamot lehet novelni (bar ez nem biztos), kapacitas valtozasra ez nincs befolyassal. (Es ajanlani szoktak a teljes lemeritest azert is, hogy a toltottseg jelzest ujra bekalibralja a gep.)

Szerintem nem kell akksit kivenni halozati hasznalatnal. Gondolom a toltest elektronika ugyis leallitja, ha mar nem kell.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#75) Alex91


Alex91
félisten

Es kapcs-ford-nak van igaza! :)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#76) chan


chan
csendes tag

hadd szóljak én is hozzá

ha hálózatról használod, és forrósodik a laptop (és vele együtt az akku is) akkor vedd ki az akkut. ha hűvös marad akkor hagyd benne nyugodtan. mert ez számít igazán, a felmelegedés baromira árt az akkunak hosszabb távon.
csepptöltés az nem nagyon van sztem.

ha tárolod hosszabb időre, fele töltöttségen érdemes.
vagy 100%-ra feltöltve tárolod és előveszed minden héten-hónapban 1-1x és lemeríted használattal, utána feltöltöd rögtön 100-ra (ne halogasd a feltöltést!).
ha csak simán tárolod akkor 25 fok alatt tedd (és persze fele töltöttségen!).
tárolás közben ne érintkezzen fémmel meg ilyenekkel.

új akku megvételkor majdnem lemerült? akkor elég régóta ülhetett a dobozában.. .li-ionnak baromi alacsony az önkisülése ugyanis.. 1 hónap alatt max néhány % elvileg, és tapasztalataim szerint is. (ni-mh-nak jó nagy az önkisülése ezzel szemben pl.)

laptop akkuk ritkán bírják 2-3 évnél tovább, mert egyrészt melegednek a legtöbb laptopban, másrészt simán megesznek a laptopok 1 A-t vagy akár többet is rossz esetben. a li-ion meg jobban szereti, ha kisebb áramerősséggel merítik. 1C felettivel nem szabad meríteni (1C = pl. 2600 mAh-s akkunál 2,6 A-rel való merítés az 1C, mert ennyivel merül le 1 óra alatt elvileg).
a telefonakkuk, pda akkuk, stb. tovább is bírhatják könnyen, mert kevésbé terhelődik az akku. persze szigorúan a feltöltési ciklusokon belül :)
bár egy telefonakkunak meg pl. elég kicsi a kapacitása, márpedig nagyobb kapacitású akku tovább bírhatja.

de ha vki esküdözik hogy a laptop akkuja 1 év után még mindig tökéletes, az nem jelent semmit, mert 1 évig röhögve bírják legtöbb esetben. ugyanígy telefon akkunál se jelent semmit az 1,5 év tökéletes működés... nehéz azért a li-iont tönkrevágni, mert kisütni úgysem tudod, kb. cellánkénti 3V alatt már nem kapcsol be a gép. de ha vhogy mégis 3V alá tudnád vinni (pl. kiszeded cellákat és úgy sütöd ki...) az kissé gázos. 2V alatt meg végképp.

ha már ciklusok: elvileg nem gáz, ha mondjuk 80%-ról töltöd fel, mert az csak a ciklus egy része, a maximális ciklusok száma teljes ciklusokból van kiszámolva.

elkalibrálódás miatt lehet érdemes lemeríteni teljesen (idézőjelben teljesen), és utána feltölteni jól, laptop akkuim épp ezt produkálják (?). amúgy nem feltétlen szükséges.

egyébként meg nem sok mindenre kell figyelni egy li-ion akkunál, csak ne merítsd 0%-ra ha nem muszáj... meg a tárolásra kell figyelni (amit már leírtam fentebb). ennyi kb.

az sajnos valszeg igaz h akármit teszel úgyis megdöglik egy idő után :( de ez az idő simán lehet jóval több, mint 2-3 év. ez tapasztalat, vannak régi li-ion akkujaim (használtan vett) és még simán mennek :D

...egy dolgot nem tudok biztosra: nagy baj-e ha legtöbbször 10-20% alá merítem a li-ion akkut, és utána feltöltöm 100%-ra? 0%-ra (=3V) azért igyekszem nem lemeríteni :)
de ez a legeslegvitatottabb kérdés amúgy is. ti mit gondoltok?

én így gondolom innen-onnan összeszedett infókból... tapasztalatom még nincs elég, mert csak 1 éve használok li-ion akkukat (viszont jó sokat, szóval előbb-utóbb lesz vmi tapasztalat is). eddig jól mennek... viszont megnézhetnétek a másik akkus topicban ugyanebben a témakörben a hozzászólásom.. ha vki tud válaszolni megköszönném :)

[Szerkesztve]

(#77) chan


chan
csendes tag

az kimaradt h laptop akkuk azért is halnak hamarabb mert sok cella van bennük és elég ha 1 megdöglik vmiért :)

(#78) HummeRC


HummeRC
senior tag

Na erre mindjárt írok egy rövidet. :)

[Szerkesztve]

(#79) HummeRC


HummeRC
senior tag

Nem hittem volna hogy ennyi tévhit van még 2005-ben is az akksikról.

Chan speciel rátapintott a lényegre.

Akkor kezdjük az elején.

Alapvetően a mai elektromos berendezésekben altalában három fajta akkumulátort használnak.

1. ólom (PB) alapú
2. Nikkel (Ni-Cd, Ni-MH) alapú
3. Lithium (Li-Ion, Li-Po) alapú
akkumulátorokat.

Itt most az utolsó kettőről szólnék bővebben. (És azt is csak a közforgalomban kapható akkukról. A speciális ipari akkuk ettől eltérő adatokkal rendelkeznek a terhelés és töltés kapcsán.)

A készülékekben használt akkumulátorok cellákból állnak.

(Kb úgy kell elképzelni, mint mikor pl a tv távirányitóba berakod az elemeket. Ez a távirányitó szempontjából onnantól egy darab áramforrás!)

A nikkel alapú akkumulátorok viszonylag korlátok nélkül (szélsőséges körülmények között) használhatók. Hirtelen, nagy áram leadására tervezték.

Az Ni-Cd (Nikkel kadmium, névleges 1,2 volt cellánként, töltve kb 1,35-1,40volt) akkumulátorok igen nagy árammal terhelhetőek, viszont gyorsan kisülnek. Ez azt jelenti, hogy a teljes névleges kapacitás (C) akár 5 szörösével is terhelhető maradandó sérülések nélkül, viszont tölteni csak a névleges kapacitás (C) maximum 1 szeresével szabad, de inkább javasolt a maximum félszeres töltés (0,5C). Tartós használat előtt formázni kell, hogy kinyerhető legyen a teljes kapacitás! Minden használatkor (vagy utána) ki kell sütni, mivel nagyon (!) érzékeny a 'memória-effektusnak' nevezett jelenségre.
(Ezt most nem fejteném ki bővebben, vaskos elektronikai szakirodalmak szólnak a témáról.)
Kb 150 töltést birnak ki teljesen feltöltött-lemerült használatkor úgy, hogy a teljes kapacitásukat le tudják adni. Ezután jelentősen csökken a kinyerhető kapacitás. (magyarul gyorsabban merül.) Rendszeres használat nélkül gyorsan 'önkisül' (magától lemerül, akkutól függően akár néhány nap alatt is), ezért célszerű töltetlenül tárolni, hogy ne önkisüléstől merüljön le, hiszen akkor lehet előlről kezdeni a formázás lassú folyamatát.

Az Ni-MH (Nikkel metalhidrid, névleges 1,2 volt cellánként, töltve 1,3-1,35volt) akkumulátorok még nagyobb árammal terhelhetőek, (akár a névleges kapacitás 8 szorosával tartósan, rövid ideig akár 15 szörösével is) és max. 2C-vel lehet tölteni károsodás nélkül, de javasolt inkább a 0,5C töltés. Használat előtt formázni kell, a már fentebb leirt ok miatt. Kisütni nem muszály minden alkalommal, elég kb 2-3 töltésenként, de arra vigyázni kell hogy az akkumulátor cellánkénti feszültsége ne essen 0.9 volt alá!
Kb 300 töltést birnak ki teljesen feltöltött-értékig meritett használatkor teljes kapacitással, utána gyorsabban merülnek. Rendszeres használat nélkül lassan 'önkisül' (akkutól függően 1 hét alatt kb 70%-ra, 2 hét alatt kb 35-40%-ra) tehát
töltve kell tárolni és legalább kéthetente teljesen kimeriteni és feltölteni, hogy ne magától 'önkisüljön' és ne essen cellánként 0,9 volt alá, mert onnantól nagyon ritkán (és akkor is nagyon lassan) forditható vissza a merülési folyamat és az akkucella mehet a kukába. (szigorúan környezetvédelmi szelektivbe! ;) )
Az Ni-MH akkukra szokták mondani: ''Use it, or lose it!'' szabad forditásban: ''Használd, vagy dobd ki!''

A Nikkel alapú akkumulátorok hátránya a nagy tömegük és a méretük, előnyük a nagy terhelhetőségük és a nagy kapacitásuk.

A lithium-os akkumulátorok ezzel szemben tartós, kis áram felvételére lettek tervezve. Előnyük hogy kis tömegük ellenére is, kisebb kapacitással (Ni-hez képest), nagyobb volt-ot adnak le. Hátrányuk hogy nagy terheléstől azonnal végleg tönkremennek.

Az Li-Ion (lithium ion, névleges 3,6volt cellánként, töltve 3,61-3,75volt) kis árammal terhelhető, tartósan a névleges kapacitás 1 szerese (1C), rövid ideig (jó hűtés mellett) másfélszerese (1,5C). A cellákat tölteni csak speciális, kimondottan li-ion tudású töltővel szabad és maximum 1C-vel lehet, de javasolt a teljes névleges kapacitás egytizede. (1/10C) Használat előtt formázni nem kell (kb 5%-ot számit), de lehet csak arra kell vigyázni, hogy a cellákat nem szabad 3,3volt alá meriteni, mert ez alatt károsodik (nagyon lassú töltéssel részben javitható), 3 volton pedig teljesen tönkremegy és a korábban vázolt 'kuka-effektus' jön képbe! ;] Kisütni nem kell és használattal sem szabad cellánként 3,3 volt alá meriteni!!! Rátölteni lehet, minden további nélkül!
Kb 500 töltést bírnak ki teljes kapacitással (ha nincs 3,3volt alá meritve, nincs túlterhelve és előirás szerint van töltve), utána hirtelen veszitik a kapacitásukat, majd nem sokkal később teljesen elveszitik az akkumulátor képességüket.
Rendszeres használat nélkül nagyon lassan 'önkisül' (több hónap) de mivel nem szabad elérnie a 3,3volt-os merülési határt ezért töltve tároljuk! Biztonsági okokból legalább 2 havonta teljesen töltsük fel.

A Li-Po (lithium polymer, névleges 3,7volt cellánként, töltve 3,74-3,92volt) kis árammal terhelhető, tartósan a névleges kapacitás 1 szerese (1C), viszont rövid ideig (nagyon-nagyon jó hűtéssel) akár 5 szöröse is! A cellákat tölteni csak speciális, kimondottan Li-po tudású töltővel szabad és maximum 0,9C-vel lehet, de javasolt a névleges kapacitás egytizede (1/10C). Használat előtt formázni nem szabad! Kisütni nem kell és használat közben sem merülhet cellánként 3,4volt alá! Ha mégis jobban kimerülne, akkor 3,3volt alatt már többnyire visszafordithatatlan, e fölött (nagyon lassú töltéssel) tízből kilencszer helyrehozható. Rátölteni lehet, minden további nélkül.
Kb 600-700 töltést birnak ki teljes kapacitással (ha nincs 3,4 volt alá meritve, nincs túlterhelve és előirás szerint van töltve), utána hirtelen veszitik el a kapacitásukat, majd teljesen az akkumulátor képességüket.
Rendszeres használat nélkül nagyon lassan 'önkisül' (több hónap), de mivel nem szabad elérnie a 3,4volt-os merülési határt ezért töltve tároljuk! Biztonsági okokból legalább 2 havonta teljesen töltsük fel.

A töltés folyamán a töltő nem a teljes töltési idő alatt a maximális töltőárammal tölt, hanem a töltés elején alacsony árammal kezd, majd fokozatosan emeli a maximálsi értékig és a töltés végéhez közeledve egyre inkább csökkenti a töltőáramot. Ez azért kell, nehogy túltöltse az akkumulátort. Túltöltéskor és túlterheléskor az akkumulátor szokatlanul melegszik-forrósodik, ami káros az akkura és balesetveszélyes! (Kritikus esetben Ni és Li-ion akksinál szétfolyáshoz, Li-po akksinál robbanáshoz és a környezet felgyújtásához vezethet, mivel a benne lévő folyadék kimondottan gyúlékony!!!)

Amint látszik az akkumulátorok és töltésük nem gyerekjáték. Ezt a gyártók is felismerték és a több cellából álló akkukat (mobiltelefon, laptop, pda, stb akksi) belső elektronikával látták el, ami átveszi tőlünk a töltés felügyeletét. Az akksik belső elektronikája véd a túlmelegedéstől, a túltöltéstől és a túlzott kimerüléstől is.

Teljes tévhit az, hogy pl a telefon, vagy a laptop tölt! Az maximum a gyártó által beprogramozott időben/értékek elérésekor áramot ad az akkumulátornak, de a töltést az akksi saját elektronikája végzi! Egyes gyártóknál még ez sincs, hanem folyton áram alatt van az akksi, és onnantól majd szintén a saját elektronikája szabályozza a töltést.

Tehát nyugodtan hagyja rajta szépen mindenki az akkumulátorát, az majd teszi a dolgát. A különböző trökközések a töltéssel igazából semmit nem érnek, mivel ez csak önáltatás, az akkumulátor belső elektronikája úgyis felülbírál.

El kell azonban mondjam, hogy a gyártók és forgalmazók mikor azt mondják hogy első használatkor hagyjuk rajta legalább 16 órát a töltőn az nem azért van mert akkor jobban megformázzuk az akksit és ha 20 órát hagyom rajta akkor lesz egy ''nagyon bika, örökéletű, sosem lemerülő'' akksim. Ez pusztán azért van, mert ma magyarországon 220V 50Hz van előirva hálózati áramnak. Elméletben igy is van. Gyakorlatilag azonban ez az érték sohasem 220V, hanem hol több, hol kevesebb. Éppen ezért a készülékek ''töltői'' (amik gyakorlatilag nem is töltők, hanem áramátalakitók, a 220V-ot alakitják pl 6-9-12-14,4V-ra tipus függő) nem mindig adják le a megfelelő áramot, hanem van amikor kevesebbet. (Többet normális esetben nem szoktak, ha mégis akkor az garanciális hiba! Lásd pár évvel ezelőtt a nokia, az alcatel, az ericsson, és a réges-régi pannonos cipőkanál esetét. Sorban mentek vissza garanciába a ''töltők''.) Ha pedig kevesebbet, akkor több idő kell az akksinak a feltöltődéshez, mivel a készülékek kikapcsolt állapotban is fogyasztanak, és mindig az kap prioritást. Hát ezért van a 16 órás ''formázásos'' duma. A vásárlók nagy többsége úgysem értené meg, igy inkább kiszúrják a szemüket ezzel a mesével és mindenki nyugodt. Ami a legrosszabb, hogy többnyire az eladók sem tudják az okát, csak ''ez van mondva, ezt igy kell, ez igy jó!''

Végezetül néhány kép az akkumulátorokról és a belsejükről.
Az elvi felépitése a laptop és a telefonakkuknak megegyezik.

Átlagos laptop akkumulátor kivülről:
[kép]

Cellák elhelyezkedése egy laptop akkuban:
[kép]

A töltést vezérlő elektronika:
[kép]

Az elektronika bekábelezve cellánként és hőmérővel:
[kép]

Ha esetleg érdekel valakit, akkor van egy mini-videó felvételem arról, hogy hogyan robban fel egy töltőelektronika nélküli lithiumos akksi, a nem lithium-tudású töltővel való túltöltéskor. Ha szóltok feltöltöm valahova és belinkelem. (kb 5mb)

Remélem tudtam segiteni és sok kétséget eloszlatni. :Y

(#80) chan válasza HummeRC (#79) üzenetére


chan
csendes tag


köszi a kimerítő postot! :)

1-2 kérdésem lenne azért:

sajnos pda-ban sikerült 1-2x is 6,6 V alá meríteni a li-ion akkut (két cellás, azaz cellánként 3,3 V alá), a gép 6,0 V-on kapcsol ki. azért ''sikerült'' ezt elérni, mert ha 7 V alá megy akkor baromi gyorsan esik a feszültség és mire észbe kapok, máris 6,6 V alatt van :((
kérdés: már 1-2 ilyen eset is károsítja jelentősen az akkut?? ha már lement 7V-ra, és 1 perc alatt 6,6V alá, akkor már tökmindegy végül is, 1 perc ide vagy oda (tehát 6,5V nem rosszabb annyival mint 7V?)... vagy mégse?
nagyon lassú töltéssel utólag még javíthatok vmit, vagy ezt akkor kellett volna? :)

másik: régi telefonomban ni-mh akku van. 1 évig nem használtam, mert telefont váltottam, akkut benne hagytam viszont (biztos nem kellett volna, de elfeledkeztem szegényről). odaadtam most a telefont apámnak, simán feltöltődött, és működik is szépen. ez hogy van mégis? :)

a 16 órás töltésről: sajnos én nem értettem egészen a magyarázatod, tudnál segíteni kicsit? pl. akkor tök nem számít, ha a gép mondjuk 4 óra töltés után kiírja hogy 100%, és a LED is zöldre vált?? :)
és ez miért csak első töltésnél számít?


érdekelne a videó igen! :)):Y

[Szerkesztve]

(#81) chan válasza HummeRC (#79) üzenetére


chan
csendes tag

még vmi:

''...egy dolgot nem tudok biztosra: nagy baj-e ha legtöbbször 10-20% alá merítem a li-ion akkut, és utána feltöltöm 100%-ra?''

(kiigazítás: nem 10-20% ALÁ merítem, hanem 10-20%-IG, tehát alá nem!)

erre mit mondanál? (egyébként 10%-nál még 7V felett van a két cellás akku, tehát 3.5V felett cellánként)
jobb-e így használni, vagy inkább mindig dugjam a gépet töltőre ahányszor csak tudom? :F :F

továbbá:
http://it.news.hu/rios3_forum.php?mod=40&id=180011&arc=f
itteni kérdésemre a laptop akkuimról mit mondanál? :)


köszi!

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#82) BFeco válasza HummeRC (#79) üzenetére


BFeco
aktív tag

Néhány kigészítés.

A NiMH és NiCD max kisütőáramnál tévedsz, A NiCd tud max 10C, a NiMH max 3 C kisütőáramot. Az összes barkácsgépben (fúró, csavarhúzó stb.) NiCd akku van (fényképezőgép vaku is gyorsabban feltöltődik NiCd-al). Ah kapacitásban viszont a NiMH a nyerő, azonos méretben.
Feltöltött Li-ion és Li-polimer akku feszültsége 4,1-4,2 V! 3,6 -3,7 V-nál már igen csak kevés ''szufla'' van bennük (30 -40 % alatti).
''...
A töltőre kapcsoláskor az elektronika megállapítja a cella feszültségét és a maximális töltőáram 10...15 %-ával elkezdődik a töltés. Amikor 2-3 perc multán a cellafeszültség eléri a 3,6 V-ot, a töltés 1C-nek megfelelő árammal folytatódik mindaaddig, amíg a cellafeszültség 4,2 V-ra emelkedik, ami mintegy 40...60 perc múlva következik be. Ekkor a cella töltöttségi foka 75 %-körüli értéket ér el.
Ezután a töltés 4,2 V feszültségen folytatódik és tart még 60...120 percig, mialatt a töltőáram a maximális érték 10...5 %-ára csökken. Általában a teljes töltési idő 100...180perc, típustól függően....
....
A lítium akkumulátorokat a felhasználás előtt nem kell formázni, teljesen felesleges a töltés befejeződése után még órákig a töltőn hagynunk, mivel a védő áramkör legkésőbb 180 perc elmultával leállítja a töltést.
.....'' Forrás Rádiótechnika 2005/07, 382. oldal, A NiCd, NiMH, Li-ion, Li-polimer akkumulátorokról 3. Bucsás Péter a szerző.

----
>Ez pusztán azért van, mert ma magyarországon 220V 50Hz van előirva hálózati áramnak. Elméletben igy is van. Gyakorlatilag azonban ez az érték sohasem 220V, hanem hol több, hol kevesebb. Éppen ezért a készülékek ''töltői'' (amik gyakorlatilag nem is töltők, hanem áramátalakitók, a 220V-ot alakitják pl 6-9-12-14,4V-ra tipus függő) nem mindig adják le a megfelelő áramot, hanem van amikor kevesebbet..... :Y

Egy notebook, vagy PDA kapcsolóüzemű tápegységét nem érdekli a 230 V ingadozása simán stabil marad a kiment (15- 21 V típustól függően ill. 5 V PDA-nál) 180...250 V AC bemenő melett is!
----
Az egy cellás készülékek sokkal hosszabb életűek, az akkura vonatkoztatva, mint a több cella soros (NiCd, NiMh) valamint soros és páruzamos ( Li-ion) elemekből álló akkupakkot használók. :(( Mindig van egy gyengébb láncszem a csapatban.

MRX33MG/A, 20XW0056UK, MQ1F3YC/A, SM-S908B/DS

(#83) kapcs-ford


kapcs-ford
őstag

A notimnál a mobmeter progi 22%-os wear level-t mutatott ... Egyszer 0,7%-ig merítettem a z akksit majd a legközelebbi teljes feltöltés után a wear level értéke 8%-ot mutatott.

Elvileg nem szabad lemeríteni ennyire de ezekszerint néha segít a ''kisütés''.

Aláírás

(#84) chan válasza BFeco (#82) üzenetére


chan
csendes tag

''mivel a védő áramkör legkésőbb 180 perc elmultával leállítja a töltést.''

ez sajnos szimplán nem igaz.
ugyanis nekem 180 percnél simán tovább tart az akkuim egy részének feltöltése :))

(#85) chan válasza kapcs-ford (#83) üzenetére


chan
csendes tag

kapcs-ford: akkor jól éreztem én :)
de persze lehet h ez csak elkalibrálódás volt. nemtom...??

[Szerkesztve]

(#86) vivo válasza sekli (#30) üzenetére


vivo
csendes tag

Én sokszor szoktam különböző kávézókba, vagy csak a város egy-egy pontján leülni programozni, eset a Dunapart kiváló terület. Valamint egyrészt vidéken élek és 2 óra buszozás szintén lehetőséget ad az aksi kihasználására.

Egy viszonylag régi IBM-en van, de az aksiját felújíttattam, és akkor 2 órát bírt vele, de egyszer csak meggondolta magát (1 hónapja) és azóta 3,5 órát bír, ami nagyon szuper (bár csak hosszab távon is bírná), de mobil munkavégzéshez a 3,5 már elég jó.

A felújjításkor egyébként kiderült, hogy az aksi elektronikája is tönkrement, és nekem azt javasolták, hogyha hálózatról megy folyamatosan, akkor szedjem ki, ezt meg is szoktam tenni.

A végtelenbe és tovább!

(#87) atala


atala
addikt

Sziasztok!

Teljesem össze vagyok zavarodva. Ugye mindenki úgy tudja, hogy a Ni-MH akkukat meg kell formázni az első használatbavételkor. Általában azt tanácsolják, hogy 12-16 óráig hagyjuk rajta a töltőn, majd merítsük le, és ezt ismételjük meg 3x.
Igen ám, de a mostani ceruza akku töltőm 2A-el tölt, feltöltés után csepptöltésre áll, és 6 óra után teljesen kikapcsol a készülék, tehát hiába hagyom rajta 12 órát. Akkor most elég neki a telejes feltöltés (1,2ó) vagy hagyjam rajta 6 óráig amíg ki nem kapcsol a készülék?

Valamint ezt olvastam ennek van valami alapja?
''Ha a feltöltöttséget jelző fény világít, lehetőleg mihamarabb vegyük ki az akkukat a töltőből!
Minden további csepptöltés ártalmas lehet az akkuknak. Ez a figyelmeztetés különösen igaz a NiMH akkukra, met az ilyen típusú cellák rosszul tűrik a túltöltést.''

(#88) chan válasza atala (#87) üzenetére


chan
csendes tag

''Ha a feltöltöttséget jelző fény világít, lehetőleg mihamarabb vegyük ki az akkukat a töltőből!
Minden további csepptöltés ártalmas lehet az akkuknak. Ez a figyelmeztetés különösen igaz a NiMH akkukra, met az ilyen típusú cellák rosszul tűrik a túltöltést.''


tapasztalatom ennek ellentmond.
sőt a töltő manualja azt állítja hogy hagyjam nyugodtan benne a ni-mh-kat amíg akarom..... és csak használat előtt vegyem ki (ez utóbbi stimmel, mert nagy az önkisülésük ni-mh akkuknak)
azért hetekig nem hagyom rajtaa töltőn :)

(#89) atala válasza chan (#88) üzenetére


atala
addikt

Én is így gondolom. Tudnak sületlenségeket írni.
De még mindig nem tudom, miként formázzam meg az aksikat a töltőmmel. :(

(#90) atala


atala
addikt

UP:))

(#91) misa_reg


misa_reg
csendes tag

Sziasztok! Egy Compaq Aero 1520-as PDA-hoz szerettem volna új akkut vásárolni, viszont kis hazánkban senki nem tud ilyet reális áron.
Tudnátok ajánlani valamit hogy hogy újíthatnám fel az akkut? Ha szétszedem ebben is lesznek cellák, amik cserélhetőek újra?
A három érintkező mire szolgál? Gondolom az egyik a 0, másik +3.7V, harmadik?

Akku főbb paraméterei:
Li-Ion, 3.8V, 600mAh, 50.04 x 31 x 7mm
Li-Ion, 3.7V, 850mAh, 50.04 x 31 x 7mm

Vagy létezik ekkora/ennél kisebb méretben hasonló mobiltelefon akku amit bele tudnék építeni?

Linux forever

(#92) gurgo


gurgo
tag

Sziasztok! :)

Új Asus notebookommal kapcsolatban merült fel bennem a kérdés, vajon hogy használjam a gépet hálóról tartósan (Li akksival benne, vagy anélkül).

Átolvasva a topikot, azt vontam le, hogy semmi gond nem lesz ha benne hagyom, függetlenül attól, hogy hosszan használom-e a gépet hálóról. Amire figyelnem kell az az, hogy rendszeresen ne meritsem le az akksit kikapcsolásig, és ha esetleg hálós üzemben gyanúsan melegedne az akksi, akkor vegyem ki, mert az árt neki.

Erre kérnék szépen egy rábólintást, ha jól értettem meg a dolgokat, illetve kiigazítást ha mégsem így lenne. :B

Köszönöm szépen a segítséget! :R :R :R

(#93) gurgo válasza gurgo (#92) üzenetére


gurgo
tag

Egy UP...Hátha ír valaki valami okosat ;)

(#94) atosz válasza gurgo (#92) üzenetére


atosz
őstag

Jol ertetted. Ettol fuggetlenul 1-2 hetente nyugodtan hasznald akkurol, mert onkisulese a Li-Ion akkuknak is van, es ugy is lemerul egy ido utan 96-92% ala, es ez esetben ratolt a tolto, ami egy ciklusnak megfelel. Ez esetben akkor mar jobb ha kicsit jobban megvan jaratva az aksi. Amugy meg ha hasznalod ha nem, par ev utan ugyis eleg sokat veszit a kapacitasabol.

(#95) S.Feri válasza atosz (#94) üzenetére


S.Feri
őstag

Szerintem alap, hogy néha lenullázom az akksit. ;)

De untam már a telet, a tavasz is kimaradt, de mindent bepótolok, úgy kipörgetem a nyarat. :)

(#96) Pompi válasza S.Feri (#95) üzenetére


Pompi
MODERÁTOR

A nullázást mondjuk kifejezetten nem szeretik a li-ion akksik.

Még szerencse, hogy általában annyira intelligensek, hogy ezt nem engedik meg maguknak, vagyis hamarabb kilövik maguk alól a gépet (telefont stb.)

Feel Good Inc.

(#97) S.Feri válasza Pompi (#96) üzenetére


S.Feri
őstag

Ok az idézőjelet lefelejtettem. :B

De untam már a telet, a tavasz is kimaradt, de mindent bepótolok, úgy kipörgetem a nyarat. :)

(#98) amargo válasza HummeRC (#79) üzenetére


amargo
addikt

[link]

Li-Ion és a Lithium-Polymer között lényeges különbség a ciklus élettartam, miért nem ilyeneket tesznek a notikba?

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#99) sssent válasza amargo (#98) üzenetére


sssent
senior tag

Van egy olyan sanda gyanúm, hogy egyszerűen az ára miatt. Amellett, hogy elvileg tartósabb, még sehol nem találtam ellenérvet a Li-Pol-al szemben és a Li-Ion mellett. De ha nem ezért, akkor engem is érdekelne a dolog.

(#100) amargo válasza sssent (#99) üzenetére


amargo
addikt

Igen az árát elfelejtettem írni. Pont ez az, hogy a notihoz ultrabay slim ként már ilyen aksikat adnak, de rendes aksiként még Li-Ion van. Gyanítom az ára lesz a ludas.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.