Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Surviver


Surviver
csendes tag

Mélyen Tisztelt Fórumtársak!

Itt és most a PDA / notebook / mobilkütyü használatom legnagyobb ellenségéről szeretnék minnél több, minnél okosabb, minnél használhatóbb ötletet kapni. (gyk.: az akkumulátor élettartama / használhatósága lenne a fő csapásirány... :)))

A legégetőbb kérdésem pillanatnyilag az, hogy:

1. Hogyan érdemes használni a notebookot?

a) Folyamatosan hálózatról amikor csak lehet (akku a gépben)
b) Folyamatosan hálózatról (akku a gépen kívül)
c) Lemerül - feltölt - használ (hálózat nélkül) - lemerül - feltölt...

(Jelenleg nálam a ''c'' variáns a nyerő, úgy néz ki eddig bevált... :-P)


Surviver

Hát igen, a gépem... Valami lapos izé itt az asztalon, vagy mi... :-)))

(#2) jamez válasza Surviver (#1) üzenetére


jamez
senior tag

Függ az akku típusátol is:

NiCd aksikat (ha még vannak) ki kell sütni néha.
Újonnan ilyet venni nem szabad már.
a NiMh-t csak az elején szükséges ''formázni'' tehát 2-3 szor teljesen feltölteni és lemeríteni. Ezeket nem is szabad nullára használni.
A Liion-nal hasonló a helyzet.

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#3) col válasza Surviver (#1) üzenetére


col
addikt

Alapvető kérdés, milyen típusú aksid van.

De általános dolog és jótanács, hogy az aksikat (bármelyiket) a használatbavételkor le kell ''formázni''. 2-3 x teljes feltöltés és maximális lemerítés. Lehetőleg a normál töltési idejének 2-3x szoros időtartammal való töltési ciklussal.

Utána már nem kell lemeríteni állandóan, hanem csak néha célszerű ''kisütni'' és majdnem nulláról tölteni.

A Ni-Cd és Ni-MH aksik rendelkeznek úgynevezett memória effektussal is, ez azt jelenti, hogy amennyiben ''rátöltesz'' azt jegyzi meg töltendő szintnek. szóval ezeket az aksikat 3-4 használat után célszerű lemeríteni, kisütni. A Li-Ion aksik kevésbbé érzékenyek erre, nincs elvileg (!) memoria effektussuk. De az eljárás hasonlatos ezeknél is, annyi a különbség, hogy ezeket NEM szabad kisütni (pl. Mobiltelefonnál a töltővel..) Ha lemerülnek kikapcsolnak símán, a többi aksiknál lehet bármikor ilyen ''formázást'' kérni. Jót is tesz nekik.

A laptop és notebook esetében, ha már rendesen formázott az aksi, akkor elvileg ritkában kell lemeríteni és nem annyira érzékeny a töltővel, vagy anélkül való használatra. De az aksik szempontjából nagyon fontos, hogy ''dolgoztasd''. Tehát töltés és merítési ciklusokkal jól karbantartható és megnyújtható az élettartam.

Si Vis Pacem - > Parabellum. //// Iphone 6 Plus valamint egy Iphone SE (2022)

(#4) Luxurka válasza jamez (#2) üzenetére


Luxurka
tag

Kiegészítés:

Szerintem a NiMh-t néha érdemes lemeríteni csutra és feltölteni, mert ott még van memóriaeffekt
a Lion-t elvileg nem kell lemeríteni,
de nem árt neki (sőt ajánlják)

Ha pedig Pb aksid van akkor az 6 évig jó lesz, utána szeméttelep :) akármilyen márka (persze kocsihoz :P )

azt nem tudom, érdemes kivett aksival használni hálózatról.... biztos, hogy tároláskor is romlik egy kicsit a teljesítménye


[Szerkesztve]

(#5) tomcsi válasza Surviver (#1) üzenetére


tomcsi
senior tag

Mondom a saját tapasztalatokat. Én a notebookomat kiveszem az aksit amikor itthon használom. A gyártók előirják az ilyen használatott mert igy az nő az élettartama. Mobiltelefon aksi: NiMh - lemeritt teljesen majd feltőlt teljesen
Li-Ion, Li-Polymer - használom és ha kell rátöltök.

(#6) PeliScan


PeliScan
addikt

Némi érdekes adalék, főleg NiMH >> Bővebben: link

(#7) Surviver válasza col (#3) üzenetére


Surviver
csendes tag

Nos az akku Li-Ion, de nem újonan került hozzám a masina, így a ''formázása'' elméletileg már megtörtént. Így már csak az üzemszerű használattal kapcsolatos okosságokat todom nagyon szépen megköszönni... :))


Surviver

Ui.: Azért ha valakinek van még javaslata, ne kíméljen... IDE VELE!!! :DD

[Szerkesztve]

Hát igen, a gépem... Valami lapos izé itt az asztalon, vagy mi... :-)))

(#8) tomcsi


tomcsi
senior tag

Nekem csak egy kérdésem lenne vettem egy használt notit. Az aksi most ''csak'' 2órát bir. A gyári adatok szerint mennie kéne 3,5órát. Mi modon tudnám azt elérni, hogy az aksi legalább a 2,5órát hozza...:F Ja és az sem baj ha többet..:DD

Az aksi Li-Ion 8 cellával.


[Szerkesztve]

(#9) col válasza Surviver (#7) üzenetére


col
addikt

A Li-Ion aksik viszonylag tűrőképesebbek, és ha a formázás már megvolt (jól, rosszul), akkor sok tennivalód nincs.
Egy fontos dolog: a Li-Ion aksik jól és hosszabban bírják a terhelést, de a kisülési fázisuk gyorsabb. Magyarul dolgozik, dolgozik, aztán egyszercsak ''hirtelen halál'' :) A végső fázisban gyorsabban merül és hirtelen.
A Ni-xx (Mh és Cd) aksik kevesebbet bírnak, de egyenletesebb a kisülésük, viszonylag hosszabb ideig bírja még alacsony kapacítással is.
(Pl. mobiltelcsinél lehet észrevenni, hogy a Ni-xx aksisok még sokszor egy napot is csipognak, hogy aksi fesz alacsony, de bírja, ezzel szemben, ha a Li-Ion egyszer elkezd ilyet tenni, akkor célszerű viszonylag gyorsan töltőért kapkodni :)

Si Vis Pacem - > Parabellum. //// Iphone 6 Plus valamint egy Iphone SE (2022)

(#10) col válasza tomcsi (#8) üzenetére


col
addikt

Lásd fent.

A formázással nagyon jót, vagy nagyon rosszat tudsz tenni, meghatározó az aksik élettartama szempontjából. Ha ez már megvolt, akkor az aksi szempontjából ''eldöntött'' a további sorsa.
Max annyit tudsz tenni, hogy néhányszor hagyod teljesen lemerülni használattal teljes töltés után. Ezzel kicsit lehet még javítani a helyzeten, de csodákra ne számíts. :(

Persze a jelenlegi 2 óra és a gyári 3,5 óra azért csalóka. Mert nem mindegy, hogy mit használsz, milyen progit, vagy eszközt. P.l DVD lejátszó, vagy a CD állandóan pörög stb.. Szóval nem mindegy az sem, hogy mennyire terheled a géppel az aksit. Ezek a gyári adatok zömmel átlagos használatra készülnek.

[Szerkesztve]

Si Vis Pacem - > Parabellum. //// Iphone 6 Plus valamint egy Iphone SE (2022)

(#11) Luxurka válasza tomcsi (#8) üzenetére


Luxurka
tag

Vedd lejebb a proci órajelét. Akkor a ventik is lassabban pörögnek majd.
Plusz ami még nagyon hasznos, hogy leveszed a kijelző fényerejét.

Sajnos az akist teljesítményét javítani nem tudod :)

(#12) col válasza Luxurka (#11) üzenetére


col
addikt

Azért erre mérget ne vegyél :))

Si Vis Pacem - > Parabellum. //// Iphone 6 Plus valamint egy Iphone SE (2022)

(#13) tomcsi válasza Luxurka (#11) üzenetére


tomcsi
senior tag

A proci órajelét lejjeb nem tudom venni. Eleve egy Speed Steppes proci és magának szabályozza a órajelet. A kijelző minimumon van..:(

(#14) tomcsi válasza col (#10) üzenetére


tomcsi
senior tag

Ez a 2 óra ez átlagos használat mellet jött össze. Tehát internet, fájlok megnyitása...tehát minden olyan ami csak vinyó müvelet..

(#15) col válasza tomcsi (#14) üzenetére


col
addikt

Akkor marad a többszöri teljes feltöltés és lemerítés, kíméletesen. Dolgoztasd meg és hátha segít. Mást nem nagyon tudsz tenni sajna. :(

Si Vis Pacem - > Parabellum. //// Iphone 6 Plus valamint egy Iphone SE (2022)

(#16) Surviver


Surviver
csendes tag

:)) Emelkedj feljebb... :))

Hát igen, a gépem... Valami lapos izé itt az asztalon, vagy mi... :-)))

(#17) 9CS


9CS
senior tag

A mai Li-Ion akkumulátorokat túl lehet még tölteni? Első töltésnél, úgy tudom ajánlott sokáig tölteni, de nem akarok mellette gubbasztani.

'' - Tizenkettőt üt az óra, térjenek márrrrgghhhh... ''

(#18) Flashy


Flashy
veterán

(#19) Rez_Grof


Rez_Grof
őstag

Asus notiba fogok aksit (Li-ion) cserélni. A noti tud valamiféle akku formázást. Ez rögtön a leg első használatnál kell meg csinálni, vagy először töltsem föl teljesen és utánna eresszem rá?? Asus A2500L a tipusa, az aksi A42-A2 tipusú

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#20) Freddy TNT


Freddy TNT
őstag

Most lesz egy láma kérdésem, de hát ez egy akkus topic :D

Van egy szünetmentesem és abban van (ki tudja milyen) de 12Voltos és 6 Ah-s akksik. Na már most az a bibi, hogy egyrészt már öregecskék,másrészt meg egy nagy konfig van rákötve,így olykor nem tud időben kilépni winfowsból,mert egyszerűen nem bírják az akksik.

Egyrészt nincs most pénzem,másrészt kiadta az agyam, hogy van nekem itt két zsír új,formázott akkumulátor amik szintén 12 voltosak, csak éppen 100Ah-s (ha nem lenne érthető,akkor autó akksik :DDD )

Na már most a kérdés az, hogy rá lehet-e kötni az UPS-t ? (nyugodt szívvel, hiszen nem tudom, hogy az akksi töltő része,meg a diagnosztikai cuccok mit szólnának hozzá) :U

[Szerkesztve]

(#21) maross


maross
veterán

nekem egy olyan kerdesem lenne, hogy ha ritkan hasznalok egy aksit (tegyuk fel marhara nincs ra szuksegem, notebookot csak halozatrol hasznalok), akkor azt lemeritve vagy feltoltve taroljam? mennyi idonkent szukseges ''karbantartani'', hogy ne romoljon tovabb?

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#22) L3zl13 válasza maross (#21) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Nyugalmi állapotban úgyis kisül egy idő után szóval ha tényleg olyan ritkán használod, akkor jóformán mindegy.
Egyébként meg lemerítve szerintem, nem véletlenül nincsenek feltöltve az új akksik sem.

Aki hülye, haljon meg!

(#23) maross válasza L3zl13 (#22) üzenetére


maross
veterán

oke, koszi :). es nem lesz baja vajh? nem kell mittudomen havonta/negyedevente feltolteni?

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#24) L3zl13 válasza maross (#23) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Ezt már nem tudom sajnos... :(

Aki hülye, haljon meg!

(#25) Freddy TNT válasza Freddy TNT (#20) üzenetére


Freddy TNT
őstag

Egy hozzáértő legyen szivges erre is válaszolni. előre is Kössz !

(#26) maross


maross
veterán

up

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#27) Gazala válasza maross (#23) üzenetére


Gazala
aktív tag

Havonta kétszer merítsd le és tölsd fel, én például ha hálózatról használom akkor is bennthagyom, mert ezt javasolták itt páran, meg a negyedik talpa csak így van meg és így nem billeg :):) a gyártó tudhat valamit ;);)

(#28) Emitel


Emitel
tag

Ha hálózatról megy a gép és benne van az akksi is, akkor az nem árt az akkumulátornak? ílyenkor csak a hálózati feszt használja?Mennyire rövödíti meg így(az ilyen használat) az akksi élettartamát? Őszintén szólva én nem szeretem , kényelmetlen úgy használni, hogy ha hálózatról megy, akkor akksi kivesz.
Nekem 3 hónapos a gépem 3.5 órát megy netezéssel akksiról.

(#29) Gazala válasza Emitel (#28) üzenetére


Gazala
aktív tag

Nem kell minden topikba megkérdezni, amúgy ott felette a válaszom!

(#30) sekli


sekli
addikt

Csak egy kérdés: Mikor használjátok akku-ról a géped, nekem valahogy mindig van kéznél a net mellet áram is, vagy a metrón játszotok?...:)

(#31) Gazala válasza sekli (#30) üzenetére


Gazala
aktív tag

Én például a szobámból lekapom hálózatról és megyek a nappaliba lefekszek a TV elé, ölemben a gép azt mehet a GTA SA :):)

(#32) s0ulreaver válasza L3zl13 (#22) üzenetére


s0ulreaver
tag

Mindenkinek: ha hálózatról használjátok a gépet, akkor ki kell venni az akksit. FELTÖLTVE kell tárolni, és havonta egyszer érdemes feltölteni.

Hálózati használat esetén folyamatosan csepptöltés van, ami nem tesz jót neki hosszútávon.

L3zl13: azt hiszem kb féltöltéssel kerülnek ki a notik a gyárból. Vagy teljes. De tudomásom szerint semmiképp sem töltetlenül.

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#33) Goose-T válasza s0ulreaver (#32) üzenetére


Goose-T
veterán

Nem hinném, hogy sokat számít. Előző munkahelyemen laptopom volt, másfél évig minden áldott nap hálózatról ment. Ha elővettem a vonaton vagy valahol, mindig hozta ugyanazt az időt, semmit nem romlott. Persze Dell notebook volt, nem tudom, hogy a gagyi gyártók aksijai bírnák-e ezt.

Eladó gitáros cuccok: http://tinyurl.com/94uy6j9b *** Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#34) Gazala válasza s0ulreaver (#32) üzenetére


Gazala
aktív tag

Csak az én notimnál ha kiveszed az akksit akkor nem lesz negyedik talpa és billeg és nem akarom egérpaddal kitámasztani, szerintem azért csinálták így, hogy bennelegyen, amúgy a szünetmentes tápegységből is kikapod az akksikat mindig?

(#35) Gazala válasza Goose-T (#33) üzenetére


Gazala
aktív tag

Mit értesz gagyi gyártón? :F:F

(#36) 5xl válasza Gazala (#35) üzenetére


5xl
tag

persze most már acer-t nem írunk! ;] :B

maffiozo nick: morr

(#37) Gazala válasza 5xl (#36) üzenetére


Gazala
aktív tag

Hát ne is :):)

(#38) tonyo2


tonyo2
tag

Szerintem feltöltve kell tárolni az akksit. Arra még nem gondoltatok hogy a gyártók is feltöltik fullra, csak az 1-2 hónap alatt lemerül? mert ha félig töltenék fel, vagy még addig se, míg ideerne a boltba, meg mire megveszed nem lenne benne semmi szufla

A valóság olyan illúzió, amelyet az alkohol tartós megvonása idéz elő.

(#39) Cargo


Cargo
tag

Nah mostmár megegyezésre kéne jutni hogy mi legyen mert egyik fél aztmondja hogy hagyuk bent az aksit másik fél meg aztmondja hoy vegyük ki. A többi vitáról nem is beszélve... :D NEkem egy liion aksi fekszik itt mellettem és még mindig nem tudom mit csináljak vele. (tegyem be vagy hagyam kint) Valami nagyon okos ember a témában hozzá szolhatna... :D

nothing

(#40) Gazala


Gazala
aktív tag

Az Acernél a gyártó úgy alakította ki, hogy mindig benn kell hogy legyen, mert különben (ahogy elmondtam többször is) nem lenne negyedik talpa és billegne, a gyártó tudhat valamit! :):)

(#41) csoszogi válasza Gazala (#40) üzenetére


csoszogi
tag

Az Asus-nal (L2000E) is igy van kialakitva, a bal also lab egybe van epitve az akksival, szoval kiveszed billeg....Ja es van egy szep nagy lyuk is a helyen vagyis alatamasztani sem lehet. Az akksi Li-ion, ket eves volt februarban a lab miatt vegig bennt volt az akksi. Hogy mennyit bir halozati aram nelkul??? Passz nem ugy hasznalom.

de majd megkerdezem a felesegem, mostananban o hasznalja, hatha tobb infoja van.....:):)

[Szerkesztve]

(#42) Gazala válasza csoszogi (#41) üzenetére


Gazala
aktív tag

Előre is hálás vagyok :R:R

(#43) s0ulreaver válasza Gazala (#34) üzenetére


s0ulreaver
tag

Az már a te notid baja.

Bocs hogy megpróbáltam hasznos tanácsot adni. Talán megkérdezhetnél egy hozzáértőt, oksi? Kettőnk közül nem én fogok pofáraesni, az tuti.

Szünetmentes is tuti ki van találva valahogy lehet nincs csepptöltés vagy valami....

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#44) s0ulreaver válasza Gazala (#40) üzenetére


s0ulreaver
tag

Ezt most így hasraütésszerűen találtad ki vagy esetleg nagy Acer-expert vagy? Vagy biztos forrásból tudod?

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#45) s0ulreaver válasza Cargo (#39) üzenetére


s0ulreaver
tag

notebook.hu kedves munkatársai szívesen elmondják neked h. lion-t csepptöltés miatt nem szabad bennehagyni.

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#46) s0ulreaver válasza tonyo2 (#38) üzenetére


s0ulreaver
tag

Persze hogy feltöltve. LION akksit csak ún. kisütéskor szabad totál lemeríteni, azt is 1-2 havonta. Máskülönben nem.

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#47) tonyo2


tonyo2
tag

Hogyha állandóan bennevan az akksi, akkor az magától is merül, nem feltétlenül mennie. Tehát ha lemerül mondjuk 96%ra, ami pár nap alatt megvan, akkor a noti rátölt. Tehát nem kedvez neki a sok töltés, aki szinte csak hálózatról használja, az vegye ki,és havonta 2X használja egy kicsit, majd fullra merítse le, majd fullra fel, és akkor minden rendben lesz. Saját tapasztalatból mondom, higgyjétek el ez beválik mindenkinek. Aki meg nem hiszi járjon utána...

A valóság olyan illúzió, amelyet az alkohol tartós megvonása idéz elő.

(#48) kapcs-ford válasza s0ulreaver (#45) üzenetére


kapcs-ford
őstag

Lion akksiknál nincs csepptöltééééés!
Az akksit (Lion) nyugodtan a gépben lehet hagyni, a töltést egy a BIOS-ban levő program szabályozza ha csökken a fesz. 75vagy85% alá.
A Lion akksikra 3 dolog ártalmas:

1, Teljes lemerülés
2, Szélsőséges hőmérséklet, leginkább a hő
3, Idő múlása... amit a ''fiókban tartás'' sem tud megelőzni.

Használni kell az akksit mert ketyeg az ideje mindenféleképpen kinek a fiókjában, kinek a gépében szünetmentesként használva.

Aláírás

(#49) kapcs-ford válasza s0ulreaver (#46) üzenetére


kapcs-ford
őstag

A Lion akksit jobb ha nem sütöd ki... honnan veszed ezeket a fax.agokat?

Aláírás

(#50) LukE válasza Freddy TNT (#25) üzenetére


LukE
veterán

feltoltesnel lehetnek vele gondok, a tolto aramkor annyi aksira van meretezve, ahany gyarilag ven benne. Gyartotol/inteligenciatol/vedelemtol/profitehsegtol fuggoen vagy mukodik, vagy megzakkan, vagy megsul.

Aksirol uzemelesnel (nalad azert nem annyira, ha egyebkent eleg nagy az ups, csak az aksik szarok) akkor lehet gond, ha sokkal tovabb kell mennie az inverternek, mint normal esetben kepes lenne ra. Tulmelegedes egy ido utan, es egyeb kellemetlensegek.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.