Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) Sick Boy


Sick Boy
őstag

Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!

================================
Az eredeti hozzászólás:

Elkezdtem az OFF topicban, most akkor folytatnám itt.
Megérlelődött bennem, hogy linuxot telepítsek, nézegettem a ''nagy linux topic'' -ot, de egy kukkot sem értettem belőle, gondoltam, itt a tapasztaltabb userek adhatnák át tudásukat kevésbé tapasztalt usereknek (mint pölö ÉN)

nos, elegem lett a windows ötpercenként kiakadásaiból.
Van egy egész klassz masinám, az időm túlnyomó részében nem csinálok vele semmi különöset, csak ezeket:

netezés (mozilla)
néha DC++
word/excel/ppt
mp3-hallgatás
Appserv alatt PHP-nuke/e107-es oldalaim fejlesztgetése
néha film/klipnézés
képnézegetés / manipulálás
letöltött dolgok rendezgetése

egyszóval mindennapi tevékenységek, úgy érzem, ezeket linux alatt is lehet művelni.
Legyen ez tehát egyfajta ''buzdítás'' mindenkinek, hogy igenis, legyen bátorságotok nyílt forrású szoftvereket kipróbálni.

tehát akkor kezdem. Ugye az elgondolás megszületett.

de melyik disztribúciót válasszam? ezek vannak, amelyeket az évek során a PCWORLD-höz kaptam:

2002/06 SuSE linux 8.0 LiveEval
2000/08 SuSE linux 6.4 EV
2000/01 Corel linux OS
2003/07 SuSE linux 8.2 Desktop
2003/05 UHU-linux 1.0 Office változat
2004/04 UHU linux 1.1 Office változat
2004/02 SuSE linux 9.0 magyar
2004/07 Novell Suse Linux 9.1 magyar + openOffice.org

melyik lehet nekem a jó?
és állítólag miért is nem igazi linux a SuSE? (Loretto?)

kiderítettem azt is, hogy 2 partíció kell hozzá, mert az egyikre swappol, vagy mi, na ez mit jelent?

Van nekem egy HP digitkamerám, USB-n kapcsolódik, látja ezt a linux és van-e hozzá szoftver és tudja-e kezelni?

és a firewire portot?

kezdetnek ennyi, aztán majd meglátjuk!
előre is hálás vagyok a segítségetekért!

[kép]

[Szerkesztve]

----------------------------

Egy kis linux - abszolút kezdőknek gyorstalpaló:

egyéb források:

HUP Wiki: [link]

a vinyókról (NG):

az a baj, hogy sokan wines alapon, wines gondolkodásmóddal kezdtek neki a telpítésnek. az meg nem igazán fog menni...
linux alatt mindegy, hogy elsődleges (primary) vagy logikai partíción van a rendszer.

no akkor egy kis vinyó és part. tábla gyorstalpaló:
1. ide vinyók: 2 csatorna, csatornánként 2 eszköz.
primary master eszköz jelölése linux eszközként: /dev/hda
pri slave: /dev/hdb
sec master /dev/hdc
sec slave /dev/hdd.
tovább is lehet, ha betesz valaki egy pata raid kártyát, a logika gondolom érthető: /dev/hde-hdh. ezen belül vannak a partíciók.

a vinyó 0. sáv 0. track-je, tehát a legeslegeleső 512byte a master boot record. ennek utolsó asszem 16 byte-ja a part. tábla. pc-knél 4 partícióbejegyzés lehet itt. ezek vagy elsődlegesek, vagy kiterjesztettek. az elsődlegesnél nincs gond, egy partíció, mondja, hogy hol van a vinyón, kész. a kiterjesztettnél viszont egy másik, ''belső partíciós táblára'' mutat, amin belül létre lehet hozni további partíciókat. mivel ezek nem az mbr-ben szerepelnek, ezért logikaiak.

a partíciók jelölése az eszközön belül számmal.
pl. pri master vinyó 1. elsődleges, vagy kiterjesztett partíciója: /dev/hda1
2. elsődleges/kit. part: /dev/hda2

az érdekes dolgok itt kezdődnek: a kiterjesztetten belül a logikai partíciók hdX5-től kezdődnek, hisz 1-4 az foglalt.

a régi dosos időkben egy vinyón lehetett 1 elsődleges és 1 kiterjesztett partíció, a kiterjesztetten belül asszem max. 4 logikai. de a pc-nek nem eezk a korlátai, hanem 4 elsődleges vagy kiterjesztett partíció, kiterjesztetteken belül pedig nem tudom, hogy hány logikai (többfélét hallottam, még sose próbáltam ki, egyesek szerint tetszőleges számú, mások szerint kiterjesztettenként max 4.)

sata/scsi vinyóknál is hasonló a helyzet, annyi különbséggel, hogy sata esetén 1 csatornán 1 eszköz van, scsi esetén meg több, mint 2 is lehet. mindkét esetben /dev/sdXY típusú a partíciók jelölése, ahol X egy betű, Y egy szám, a képzésük azonos az ide-ssel.

és ami a legszebb: a linux bárhonnan tud indulni. tehát ha a hda3 egy kiterjesztett, és azon belül a hda7 egy logikai, amin a /, vagy a /boot van, onnan is el fog indulni.

hogyan tehetem a grubban alapértelmezetté a win indulását?

/boot/grub/menu.lst file-t kell szerkesztened.
van benne egy olyan sor, hogy default 0. itt a 0-t kell átírnod arra a számra, ahanyadik a win a listán (vigyázz, 0-tól kezdődik a számozás!)
az időt pedig a timeout sor átírásával tudod beállítani. de mindez benne van az említett file kommentjeiben is angolul.

Grub installálás

1. Bootolsz live cd-vel. Értelemszerűen olyannal, amiben van grub.
2. Nyitsz egy terminált.
3. Megnézed, hogy hol a linux partíciód.

fdisk -l

4. létrehozol egy könyvtárat a /mnt alatt

mkdir /mnt/part

5. Felcsatolod ide linux partícióját.

mount /dev/hdxY /mnt/part

6. Lemented a régi menu.lst fájlt hogy legyen mankó.

cp /mnt/part/boot/grub/menu.lst /valahova/masolni

7. Telepíted a grubot az mbrbe.

grub-install /dev/hdx

!!
8. Majd a /boot könyvtárba is!

grub-install --root-directory=/mnt/part

9. Kitöltöd a menu.lst fájlt az előzőleg elmentett alapján.

nano /mnt/part/boot/grub/menu.lst

10. reboot és nézed, hogy mi történik.

Ha ubi volt a boot cd akkor sudózol szorgalmasan, ha nem akkor meg su - val kapsz root terminált.

[ha ide illő, alapvető dolgot találsz, vagy tudsz, jelezd egy moderátornak, és berakja.]

a hozzászólást ngabor2 szerkesztette 2006. 08. 19-én 17:42-kor

[ Módosította: radi8tor ]

Powered By Poppy... | Buksi, Apa kiszökött!!!

(#11) aDM|RaL^ válasza Sick Boy (#10) üzenetére


aDM|RaL^
őstag

szoval, elhataroztam hogy felcsapok valami linuxot mert kezdő vagyok benne, és eddig csak winfost használtam...
haver ajánlotta a suse-t mert azt könnyű kezelni, mondom akkor legyen az.

megfogtam, telepítő cd-berak, boot from cd-rom. szépen telepíteni kell, amit akarsz, és még ügyesen rendezgeti a partíciókat is, ha szükség van rá. (nekem az volt, mert 2 winfos van a gépen, és kellett hely neki is). szépen kicsappantott egy részt az egyik winfos partícióból.

Aztan szepen erthetoen ment a telepítés, paff konfigurálás, és már lehetett is használni.

egy gondom van, zúg a hangkártyám alatta, és nemtudom miért mert windows alatt nem csinálja.
(ha vki tud vmi megoldást, akkor írja).

[Szerkesztve]

http://www.flickr.com/photos/dmrl - http://dmrl.hu - Spectrum ZX 48k

(#235) djyuri


djyuri
őstag

Fú,én is így vígyok vele. Én is így vettem az unokabáttyámon keresztül a ramirisról az user configomat(én válogattam össze). Ráadásul én emiatt egy teljesen full 10 lemezes linuxot(magyart) kaptam rá.Aszittem kipukkanok,amikor két napi kutakodás után megtaláltam,hogy mekkora a vinyómon a szabad terület,és mit látok: Nekem a szokásosnál nagyobb az a kezdö partíció (1500MB),
és a maradék 36GB-ból már most lefoglalt 21Gb-ot a beállított linux.
Viszonylatban szerencsém volt azzal,hogy teljesen be volt löve az os,de ÁÁÁÁÁÁ!
A barátaimmal akkor láttunk elöször müködö full verziós linuxot. És mivel nem kaphattam meg én is a telepítölemezeket,így nem akartam latörölni,mert ha már ilyen kedvesek voltak velem a tesómék,akkor miért ne?
Na most jöttek a fejtörések. A sok HELP! keresése. És képzeljétek egy hónapig nem adtuk fel. Pedig az elején,amikor megkérdeztem egy fösulis barátomat,
hogy: ''Hol a cdrom?'' ,akkor telenyomott nekem két A4-es oldalt rizsával,hogy hogy jutok el hozzá és emellé még rengeteget megjegyeztetett velem,akkor már azon tünödtem,hogy feladom.
(azt elárulom,hogy egy hónap múlva feladtuk:O:O:O:O:O:O
Sík idegbetegek lettünk:(( )

De két éve XP-zem és ha kell valakinek,akkor 98 és milleniumozok,de otthon csak XP,mert a vinyóimat teljesen elintegrálta a linux még anno. Oké,azóta vettem másik vinyót,de sose figyeltem,hogy ne az xp-vel varázsoljak NTFS-re,mert az is elintegrálja a vinyót: Csinál belöle FAT32.5-öt. Ez nemtom mit jelent,de a szervízesek ezt mondták és ahol ugyanígy az XP-vel fatoltal,ott ugyanez történt.
Namost én akkor sem adtam fel. Egy hétig ide-oda fatolgattam a vinyómat és KB. 32-33.-dikra sikerült feltennem a milleniumot,de csak két órát bírta. Úgyhogy azóta XP-ém van. De jobban jártam!:) Több barátom szenved az me-vel,de csomó játékunk van,ami csak win9x-en megy (pl.:Tiberian Sun)
Tom ez már igencsak régi,de mindenki szeret sziesztázni és olyan jól esik:C
DE én szeretnék linuxot is a gépemre. nem muszáj,hogy lássa egymást a két oprendszer. A lényeg az az,hogy hallottam egy extra linux frissítésröl,ami egy egyfajta windows emulátor és ez lehetövé teszi,hogy menjen rajta Pl.: XP-és játék is.
Én most véresen komolyan elhatároztam magamat,hogy februártól elmegyek linuxot tanulni,mert a jövöben szükségem lesz rá és nemárt,ha addigra legalább úgy ismerem,mint az XP-ét.
Tom ezek nagy szavak,de Einstein is megbukott matekból és lám!
Szóval én csak ennyit akartam,szerniten jó ez a topik...sok érdekeset találtam és ez indított meg...Úgyhogy köszönöm skacok!!!! :C:C

(#247) escie válasza 8472 (#246) üzenetére


escie
őstag

mivel nincs lilo sem. :D
grubbal bootol az uhu, márha az 1.1-et használod...

a /boot/grub/menu.lst -et kell szerkesztened. azt nem tudom megmondani, hogy hogy, nincs windowsom. de a kulcsszó a chainloader. dobd fel a témát a nagy linux topicban, hátha...

a hanggal kapcsolatban pedig nézz szét az uhulinux.hu-n a tudásbázisban...

I'm back, baby!

(#506) Szali


Szali
tag

Másik kérdésem: Egy teljesen tuszta vinyóra milyen sorrendben kell windowst és linuxot telepíteni? egészen pontosan Windows XP-t és Fedora 4-et grub-bal. Jól emléxek, hogy először a win-t kell felrakni egy NTFS pertícióra, aztán hagyni helyet a linux különböző partícióinka, és később a Lin telepítése során a grub majd felismeri a ''helyzetet'' és be lehet állítani, hogy olyan bootmenüt alakítson ki, amiből lehet választani, hogy melyik oprencer induljon?

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#556) zLegolas válasza Gyuri16 (#553) üzenetére


zLegolas
őstag

Idézek:
A rendszertöltő
A Linux békésen megfér más operációs rendszerrel egy merevlemezen, legyen az akár egy másik Linux, Windows, DOS, stb. Ilyen multiboot rendszerindítást lehetővé tevő programok Windows-ra is léteznek. A számítógép indításakor egy menü jelenik meg, ebből választható ki a használni kívánt operációs rendszer. Linux-on sokáig a Lilo volt a legismertebb ilyen alkalmazás, amely mára jobbára átadta a helyét a szélesebb lehetőségeket kínáló Grub számára.
...
Röviden annyit kell tudnunk, hogy egy merevlemez felosztható több logikai részre -úgynevezett partícióra-, amelyek mindegyikén más-más fájlstruktúrát, vagy akár operációs rendszert van lehetőségünk elhelyezni. A mellékelt ábrán egy három partícióra osztott merevlemez vázlata látható.

Minden merevlemez tartalmaz egy Master Boot Record-nak nevezett, 512 byte méretű adatterületet. Az ezen a területen lévő bejegyzések hivatottak indítani a merevlemezre telepített operációs rendszert. Ez a fél kilobájtnyi terület magától értetődően nem elegendő komolyabb programok tárolására, egy több operációs rendszer indítását lehetővé tevő, úgynevezett bootloader program ennél nagyobb helyet igényel. Ezt a problémát úgy oldották meg, hogy a MBR-ban csupán egy utalás található, amely megmutatja a tényleges rendszertöltő program helyét, így az gyakorlatilag bármekkora méretű lehet.


Egyébként eddíg szerintem mindent mintaszerűen csináltál, indulni a rendszertöltő fog, ahonnan tudod választani az indítani kívánt mindenfélét (XP, Win)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#560) zLegolas válasza DukeFX (#558) üzenetére


zLegolas
őstag

1. Hogyan oldom meg, hogy a Linux ne piszkáljon be a Master Boot Recordba?
Magyarul: maradjon az XP-s Boot-menü.

Miért baj, ha belepiszkál? Egy utasítással Win-ből helyreállíthatod bármikor.
Egyébként asszem, hogy megmarad az XP-s indítómenü, csak nem az gyün bé legelébb. Magyarán: GRUB bejön, abból Windows menüpont kiválaszt, XP indítómenü bejön. Asszem legalábbis, hogy így van, nekem nincs otthon Win-em, de mintha így láttam volna valahol. Mindjárt ír valaki, hogy igazam van-é...

2. Hogyan állítom be a Boot.ini (az XP-ben), hogy Linux is induljon. Van Loadlin-em, de ezt nem írhatom be a Boot.ini-be...
Szerintem sehogy, Billyék nem arról híresek, hogy nagyon támogatnák a Linux használatát. Lehet, hogy megy a dolog, de én 95%-ra mernék állítani, hogy nem.
Erre avló a GRUB meg a LILO.


Ja, kifelejtettem, hogy a GRUB-ot oda telepíted, ahová akarod, pl. akár floppyra is. Ekkor floppyról bootolsz, Linux indul, user örül. Amíg a floppy be nem falcol, szal nem nagy 5let szerintem...
Na ne félj mán' attól a szegény pingvintől annyira, azt úgysem fogod félévente újratelepíteni, mint a má$ik rendszerdet...:D

[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#672) MikySoft


MikySoft
tag

Sziasztok!

Jelenleg Windows XP Professionalt használok, és rengeteg gondom van vele.
Arra gondolltam, hogy kipróbálom a Linuxot hátha az jobb. Namost a kérdés az az lenne, hogy ha van 2 partícióm, akkor meg lehet e azt csinálni, hogy az egyiken Linux a másikon Windows?

-bocsi a láma kérésért.:)

a gépem a következő: PIII 1300 Mhz, 256 MB SD RAM, Nvidia GeForce 2 MX 200 (64mb),Fastfame 3vih alaplap, 80 GB Samsung winyó.
erre melyik Linux lenne jó? NAGYON KEZDŐ VAGYOK LINUXBA!!!:)
ezért valami olyat kéne ajánlani ami hasonlít nagyon az XP re.

amiket csinálom a gépen:

-Internet (Vezeték Nélküli hálózat) (Mozilla)---> megy rajt a Mozilla? Mennyire tudja kezelni a Wireless hálózatot?
-Zion++---->ez megy rajt?
-word/excel/power ponit
-X-HUB--->ez megy rajt?
-My IP Kliens
-MSN
-Webkamera

naggyából ennyi..

5 leteket előre is thx



[Szerkesztve]

(#702) ragazzo


ragazzo
őstag

Üdv. Jelenleg a gépemben két winyó van, az egyiken windows, a másikon pedig mandrake 10.1. Az egész LILO-val indul, itt választom ki, hogy melyiket töltse be. Arra gondoltam, hogy a mandrake-t lecserélem egy UHU-ra, mert nem igazán jött be, és nem jutok vele egyről a kettőre. Itt több kérdés is megfogalmazódott bennem.
1. Magamban mennyire fogok boldogulni, a linux telepítéssel, mert eddig csak xp-t raktam fel, de ott ''csak'' kattingatni kellett.
2. Honnan fogom tudni, hogy a ''jó'' winyóra teszi fel a linuxot, mert nem akarom elbaltázni a windowst.
3. Mivel gondolom reinstallnál törlődik minden, így nem lesz LILO-m, hogyan választom ki, hogy mi bootoljon be bekapcsolásnál?
4. Ha esetleg elrontom a telepítést, attól még fog menni a windowsom?
5. Megoldható-e, és hogyan, ha linuxot akarok futtatni, akkor azt egy telepítő lemezről tegye me (CD vagy kislemez)?

Egyelőre ennyi, előre is köszi a válaszokat a (nektek láma) kérdésekre.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#715) MikySoft válasza ngabor2 (#714) üzenetére


MikySoft
tag

Particion Magiccal... azzal elviloeg meglehet, hogy az egyik particióból leszedek valamennyit, és azt egy másik partba rakom be...már volt erre példa az én gépembe..

de erre kevés lesz a 80 gigás vinyóm...valószínű (más okból is) de vennem kell mégegy 80 ast..

1. 80 gigás (2 partició (NTFS) Windows
2. 80 gigás (2 partició (Linux fájlrendszer) ( Linux)


valahogy így nézne ki...

(#747) Batman válasza akasp (#746) üzenetére


Batman
őstag

Felrakod Windowst!
Majd csinlász egy üres particot , legyen mondjuk 10Gb így bőségesen felfér rá a Suse-d és még lessz helyed is.
Majd berak a Suse teleptő elindít, értelemszerűen válaszolsz a kérdésekre nem nehéz.
A megadod neki a particot ahova akarod rakni, ez lessz a ''/'', majd 250-512 vagy akármennyi swap-ot , 512Mb bőven elég.
Mikor rákérdez ,hogy az MBR-t hova írja megadod neki azt a hdd-t ami a biosban be van állítva, amiről bootol a gép.

Ennyi.
üdv
Batman

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#894) steveetm válasza emitter (#888) üzenetére


steveetm
őstag

Zavar? Felőlem azt használ amit akar. De ezekkel a wingyógyos megnyilvánulásaival már elásta magát.
Komolyan érdekelne, mi az ami olyan használhatatlanná teszi a tömegek számára a windowst? Az hogy fizetni kell érte? Nem valószínü, mert úgyis lenyúlja, és ezek utána köpköd re, le wingyógyozza, szerinte használhatatlan stb. Feltelepít naponta 150 nextnextnextes codecet, programot, csodálkozik hogy hetente bedől, stb.
De tudod mi a folytatása a user friendly windowsnak?

ok, megy vmien x, jujdeszép, összeszenved vmi videólejátszót is, de azér jólenne néha játszani is.
Innentől kezdve lehet akármien userfriendlynek beharangozott linuxod, vagy nem ismeri fel a kártyád, vagy felismeri és atid van és úgyis gányolnod KELL, kész pont, nincs más mód arra, hogy oan teljesítményt csikarj ki a kártyádból ami szinte semmire nem elég. NV kártyád van, és? tök jó, viszonlyag eccerüen felmegy a driver, csak szöveges módban kell nextet nyomkodnod, kapsz még valami teljesítményt is, de ott is ott a gány. Cedega p2ped nem lesz, csak ha megveszed vagy ellopod, (húzd alá szted a kiváncsi kezdő linuxosok meiket fogják csinálni)khm, kölcsönkéred vkitől, de kitől? Ja majd itt a fórumon megkérdezed, persze a telepítő az jó eséllyel nem deb rpm vagy iesmi, hoppá, megint lehet ''gányolni''.
Húú és dejó most a kiváncsi linuxosnak, felment a cedega, elindul a game vagy nem. első eset, elindul 100ad annyi fpsel megy. pfujpffgeciszar linux, nemindul el -> ''gányol'' -> pfpfujgeciszar linux. Ez lesz a vége.
Nincs mindenre telepítő meg varázsló, ha lenne is, bedöglik valami, és ott a ''gány''.

Linuxot használni nem lehet komolyabb érdeklődés és tanulni vágyás nélkül, ennyi, pont. Persze, van suse redhat meg stb amik jó eséllyel feltelepülnek mindenre és egy tök jó rendszert adnak alád amiben netezel meg szöveget szerkesztesz meg stb, de jó eséllyel belefutsz valamibe, hogy vagy nincs net mer nem ismeri fel hálókártyát, vagy videókártyát, vagy most nincs hang és ezeket csak ''gányolással'' tudod megoldani. gentoo kernel config készítőjével se jöjjön senki, mer ahhoz is gépelni kell, meg tudni miaz a kernel, meg mikor kell igent meg nemet nyomni.

Nagyon szívesen segítek kezdőknek, akik pl szopnak mer frissen telepített linuxon 0kép, egy 2.4 es alapkernelü distroról átálltak 2.6ra nagy kíszenvedve és be sem bootol a kernelük, vagy ugyanaz a driver beforgatva új kernelbe, mégse tölti be a hálót stb, stb, stb.

De mikor jönnek hogy xy kernel opció mire való, meg ''pfejpfuj wingyógy szar, aggyatok nekem nextnextnextes kodeket meg medilejáccót, hát ien még abba a szar wingyógyba is volt'', szal...


Más, UTFG, RTFM stb. Igenis meg kell tanulni olvasni. pont. főleg ha igen részletes magyar nyelvü man is van, rohadt sok doksi 10000000+1 problémáról már a neten, sőt akár itt a fórumba is, akkor lécci, hagy küldje már az ember olvasni egy picit, mikor 3 klikk és kb 3 sort kéne beírni hogy legyen pl egy médiaplayere, fordítás árán.

Ez az ifju linux titán is bele fog futni napokon belül még1 hasonló próblémára aztán még1be, és kb ennyi a volt a linuxos pályafutása és megy vissza a szar wingyógyjához, amit olyan jó fikázni hogy csak na. Mer szar. pff.

Üdv.: steveetm

(#974) zLegolas válasza Rickenstein (#966) üzenetére


zLegolas
őstag

Hát, a hiba nem a számítógépben van, ez biztos.
Nem is az op.rendszerben, ez is biztos.
A könyvtárrendszer sem kesze-kusza, ez is biztos.

Mellesleg az NTFS korrekt írása nem megoldott a Linux-ban, bár vannak próbálkozások.
Öööö... mielőtt erre reagálnál egy kérdés: az istenkirály Windows Akármi képes alapból reiserfs, ext2, ext3 stb... fájrendszer írására? Neeem? Pedíg szabad forráskódú, nem úgy ugyi az NTFS. :U


Semmi gond, nem neked való és kész.


[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1113) Tyrael


Tyrael
senior tag

hülye kérdés:
Windows bootloader-evel be lehet inditani egy telepitett linux rendszert?
szal mert 3 OS van a gepemen, WinMe, WinXp, Linux.
grubbal szoktam betolteni az oprendszereket, csak ebben azt utalom, hogyha valamiert le akarom szedni a linuxot, vagy ujra kell telepiteni valamelyik winfos-t, akkor elszall a grub az mbr-bol.
viszont ha linux sajat particiojaba toltenem be a grubot, es azt meg tudnam hivni (vagy akar kozvetlenul el tudnam inditani a telepitett debian-t) akkor sokkal egyszerubb lenne az eletem, hisz csak egy boot.ini-t kene visszamasolgatnom a telepitesek utan.
Elore is koszi, valasz akar priviben is johet.

Tyrael

(#1114) escie válasza Tyrael (#1113) üzenetére


escie
őstag

tudomásom szerint nem tud a windows bootloader-e linuxot bebootolni.

I'm back, baby!

(#1123) zLegolas válasza gergo186 (#1119) üzenetére


zLegolas
őstag

Kábé ez kell neked, a leírtak többnyire Fedora-ra is igazak... Bocs, ha hosszú.


A rendszertöltő
A Linux békésen megfér más operációs rendszerrel egy merevlemezen, legyen az akár egy másik Linux, Windows, DOS, stb. Ilyen multiboot rendszerindítást lehetővé tevő programok Windows-ra is léteznek. A számítógép indításakor egy menü jelenik meg, ebből választható ki a használni kívánt operációs rendszer. Linux-on sokáig a Lilo volt a legismertebb ilyen alkalmazás, amely mára jobbára átadta a helyét a szélesebb lehetőségeket kínáló Grub számára.

...Röviden annyit kell tudnunk, hogy egy merevlemez felosztható több logikai részre -úgynevezett partícióra-, amelyek mindegyikén más-más fájlstruktúrát, vagy akár operációs rendszert van lehetőségünk elhelyezni.
...
Minden merevlemez tartalmaz egy Master Boot Record-nak nevezett, 512 byte méretű adatterületet. Az ezen a területen lévő bejegyzések hivatottak indítani a merevlemezre telepített operációs rendszert. Ez a fél kilobájtnyi terület magától értetődően nem elegendő komolyabb programok tárolására, egy több operációs rendszer indítását lehetővé tevő, úgynevezett bootloader program ennél nagyobb helyet igényel. Ezt a problémát úgy oldották meg, hogy a MBR-ban csupán egy utalás található, amely megmutatja a tényleges rendszertöltő program helyét, így az gyakorlatilag bármekkora méretű lehet.

Particionálás
A továbbiakban feltételezem az elsődleges és kiterjesztett partíciók fogalmának, illetve azok lehetőségeinek és korlátainak megközelítő ismeretét.

Figyelem! A particionálás fokozottan veszélyes művelet, az adatvesztés elkerülésének érdekében ajánlott a legnagyobb óvatossággal eljárni!

A telepítés során a legegyszerűbb dolgunk akkor van, ha egy teljesen új, formázatlan merevlemezzel van dolgunk. Ekkor nyugodtan támaszkodhatunk a SuSE ajánlatára, nem tévedünk nagyot, ha változtatások nélkül elfogadjuk.
Abban az esetben, ha más operációs rendszer, például Windows mellé szeretnénk Linuxot telepíteni, a telepítés helyének megválasztása okozhat egy kis fejtörést. Könnyű dolgunk van, ha egy már meglévő, teljes Windows partíciót (például „E”) szabadítunk fel az új rendszerünk számára. Annak ugyan nincs semmi akadálya, hogy ezt a területet a telepítés során jelöljük meg mint célállomást, de abszolút kezdőknek inkább azt tanácsolom, hogy egy hozzáértő ismerőssel a kiválasztott partíciót (akár Windows alatt) egyszerűen töröltessük. A lényeg, hogy a kérdéses területen egyáltalán ne legyen semmiféle partíció, így ha elfogadjuk a telepítő ajánlását, akkor a telepítő program automatikusan ezt választja ki célterületként és biztosan ide kerül az új rendszerünk.

Gyakran előfordul, hogy a szükséges helyet a meglévő partíciók átméretezésével kell felszabadítanunk. Ezt a SuSE telepítése során, grafikus felületen könnyen megtehetjük. Az átméretezés megkezdése előtt lehetőleg mentsük el a fontos adatainkat, minimalizáljuk az adott partíción lévő adatmennyiséget, és feltétlenül töredezettség-mentesítsük a területet!
Windows alatt több nagyszerű particionáló program is a rendelkezésünkre áll, például a a közismert Partition Magic, a Paragon Partition Manager, vagy az Acronis Partition Expert. Kézenfekvő megoldás a SuSE első CD-jéről bootolva elvégezni a partícionálást, de szükség esetén a legtöbb Linux Live CD-t segítségül hívhatjuk, például a Knoppix valamelyik változatát. Ezek általában tartalmazzák a Parted, vagy a Qtparted, programot, melyek többek között alkalmasak partíciók átméretezésére is. Meg kell még említenünk az ingyenesen használható Ranish Partition Manager -t is, ennek előnye, hogy egy indító floppy lemezre másolva egy igazi mobil eszközt kapunk (http://www.ranish.com/part/).
A ma leggyakrabban kapható 80-120 GB-os winchesterek elgondolkodtató lehetőségeket nyitnak a felhasználó előtt. Nézzük csak, mire is gondolok...
A SuSE 9.0 átlagos igények esetén megközelítőleg 2...2,5 GB-ot foglal el a merevlemezen. Legyünk nagyvonalúak, és szánjunk rá 5 GB-ot, így bőven lesz helyünk CD képmás fájlok számára is. 2-3 hasonló méretű partíció esetén egy időben akár több, egymástól teljesen független Linux rendszert is működtethetünk a gépen. Ez előnyös, ha időnként szeretnénk kipróbálni más disztribuciókat is, akár a SuSE újabb kiadását a meglévő, aktuálisan használt rendszerünk mellett. A példáinkban szereplő számítógépen jelen pillanatban például békésen megfér egymás mellett a Red Hat 9.0, a SuSE 8.2 és a SuSE 9.0. A fennmaradó merevlemez területre kerülhetnek az általánosan használt fájlok, például képek, dokumentumok, és egyebek.

A SuSE Linux jellemzően két partíciót készít magának. Az első, az általánosan használt adatterület Linux native bejegyzéssel fog megjelenni. A típusa alapértelmezésben Ext2, általános célra ez felel meg leginkább. A Windows-os FAT partíción kívül a Linux kezeli még például az Ext3, JFS, Reiser, XFS fájlrendszereket is. Jelen pillanatban a Windows NT és XP rendszerek által támogatott NTFS partíciók olvasása lehetséges csak, az írása a Microsoft által nem publikált specifikációk miatt még nem kiforrott. Várható, hogy a közeljövőben ez a probléma is megoldásra kerül.

A telepítő létrehoz egy második, úgynevezett swap partíciót is, a memóriakezelés (lapkezelés) elősegítése céljából. Ennek funkciója leginkább a Windows rendszerek virtuális memóriájának felel meg. Általános szabály, hogy a mérete legyen a számítógépbe épített operatív memóriatár méretének kétszerese-négyszerese, de csak extrém esetben van szükség 512 MB-nál nagyobb swap partícióra.

A Linux a merevlemezeket a következők szerint azonosítja:
Primary Master -hda
Primary Slave -hdb
Secondary Master -hdc
Secondary Slave -hdd
Ha egy lemez több partícióra oszlik, akkor a fenti betűjelölések kiegészülnek egy számmal is. Például:
hda1 -az első merevlemez első partíciója
hda3 -az első merevlemez harmadik partíciója
hdb1 -a második merevlemez első partíciója ...stb.
A Yast nagyon egyszerűen átvezet a merevlemezünk használatba vételének egyes fázisain. A fenti alapok elsajátítását követően bárki nekiláthat a merevlemeze átpartícionálásának. Az alábbi példa egy 4 GB -os merevlemez felosztását mutatja:

Eszköz Méret F Típus Csatolás Kezdet Vég Használja Címke
/dev/hda1 3,8GB F Linux native / 0 497 /
/dev/hda3 196MB F Linux swap swap 498 522


Magyarázatra szorulhat még a csatolási pont fogalma. Nos, a Linux speciális könyvtárszerkezetet (lásd: A fájlrendszer fejezetben) használ, amelyben minden könyvtárnak jól meghatározott feladata van. Ezt egy faszerkezetként kell elképzelnünk, a töve elágazik ágakká, azok további alágakká, stb. Egy új fájlrendszert (például CD, floppy, új merevlemez, hálózati elérési út, stb...) ebbe a fába kell beillesztenünk. Az a pont, ahová az új „ágat” beillesztjük, a csatolási pont. Például egy hordozó fiókban lévő winchester számára létrehozunk egy mobilrack könyvtárat a gyökérben (vagy tetszés szerint más helyen), ennek megfelelően módosítjuk az /etc/fstab fájlt, beállítjuk a megfelelő jogosultságokat az eszköz eléréséhez, csinálunk egy szimbolikus linket az asztalra, és kész, az ikonra kattintva már használhatjuk is az eszközt.


[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1152) qwertly válasza ragazzo (#1150) üzenetére


qwertly
addikt

Szia köszi a választ :) leis szedem az ubuntut és kiprobálom, suséval azért keztem mert olvastam róla és még jó kis könyvet is megvettem.De a tankönyvbe nincsen sok minden leirva és azokra keresem itt a választ.A bootolásal kapcsolatba aszt szeretem volna megtudni,hogy valamilyen windowsos programmal betudom-e állitani,hogy melyik rendszer induljon el anélkül,hogy a billenyüvel mattatnom kellene.

(#1153) Sianis válasza qwertly (#1152) üzenetére


Sianis
addikt

''A bootolásal kapcsolatba aszt szeretem volna megtudni,hogy valamilyen windowsos programmal betudom-e állitani,hogy melyik rendszer induljon el anélkül,hogy a billenyüvel mattatnom kellene.''

Persze, mert a Win az olyan! ;]

Ubuntu-t ha felteszed, észlelni fogja, hogy van Win-ed, és induláskor látni fogod a listában, kiválasztod és kész. Grubnál be lehet állítani, hogy default saved-et indítson, ilyenkor, ha a menu.conf-ban az adott OS indítása előtt van egy savedefault jelző, akkor a rendszer mindíg az utolsó saved -et fogja elindítani, persze ez billentyűvel azonnal megváltoztatható, de ez így kellemes kényelmi funkció.

(#1311) mr_knight válasza Sianis (#1310) üzenetére


mr_knight
senior tag

Ati 9600xt. És egy kérdésem lenne ! Mikor BOOTol a gép akkor ugye bejön a GRUB és alapból 10ms van arra, hogy az ember kiválassza melyik OS-t szeretné elindítani. Alapból a Linux indul el, de a Windows-t is elindítja rendesen, ha ráenterezek. Az lenne a kérdésem, hogy a Windows kéne előre rakni, hogy azt indítsa el alapból és 3ms legyen a késleletetés. Meg lehet ezt oldani ? :)

Válaszodat előre is köszönöm. Üdv, mr_knight ! :R

(#1321) mr_knight válasza Sianis (#1320) üzenetére


mr_knight
senior tag

Huh. :D Ez nekem kínai. :) Inkább bemásolom az egészet. És sorry előre is a hosszú szövegnek, de, ha megkapom a választ 5 percen belül akkor kitudom törölni... Na hajrá ! :)

# menu.lst - See: grub(8), info grub, update-grub(8)
# grub-install(8), grub-floppy(8),
# grub-md5-crypt, /usr/share/doc/grub
# and /usr/share/doc/grub-doc/.

## default num
# Set the default entry to the entry number NUM. Numbering starts from 0, and
# the entry number 0 is the default if the command is not used.
#
# You can specify 'saved' instead of a number. In this case, the default entry
# is the entry saved with the command 'savedefault'.
default 0

## timeout sec
# Set a timeout, in SEC seconds, before automatically booting the default entry
# (normally the first entry defined).
timeout 3

## hiddenmenu
# Hides the menu by default (press ESC to see the menu)
#hiddenmenu

# Pretty colours
#color cyan/blue white/blue

## password ['--md5';] passwd
# If used in the first section of a menu file, disable all interactive editing
# control (menu entry editor and command-line) and entries protected by the
# command 'lock'
# e.g. password topsecret
# password --md5 $1$gLhU0/$aW78kHK1QfV3P2b2znUoe/
# password topsecret

#
# examples
#
# title Windows 95/98/NT/2000
# root (hd0,0)
# makeactive
# chainloader +1
#
# title Linux
# root (hd0,1)
# kernel /vmlinuz root=/dev/hda2 ro
#

#
# Put static boot stanzas before and/or after AUTOMAGIC KERNEL LIST

### BEGIN AUTOMAGIC KERNELS LIST
## lines between the AUTOMAGIC KERNELS LIST markers will be modified
## by the debian update-grub script except for the default options below

## DO NOT UNCOMMENT THEM, Just edit them to your needs

## ## Start Default Options ##
## default kernel options
## default kernel options for automagic boot options
## If you want special options for specifiv kernels use kopt_x_y_z
## where x.y.z is kernel version. Minor versions can be omitted.
## e.g. kopt=root=/dev/hda1 ro
# kopt=root=/dev/hdb3 ro

## default grub root device
## e.g. groot=(hd0,0)
# groot=(hd1,2)

## should update-grub create alternative automagic boot options
## e.g. alternative=true
## alternative=false
# alternative=true

## should update-grub lock alternative automagic boot options
## e.g. lockalternative=true
## lockalternative=false
# lockalternative=false

## altoption boot targets option
## multiple altoptions lines are allowed
## e.g. altoptions=(extra menu suffix) extra boot options
## altoptions=(recovery mode) single
# altoptions=(recovery mode) single

## nonaltoption boot targets option
## This option controls options to pass to only the
## primary kernel menu item.
## You can have ONLY one nonaltoptions line
# nonaltoptions=quiet splash

## controls how many kernels should be put into the menu.lst
## only counts the first occurence of a kernel, not the
## alternative kernel options
## e.g. howmany=all
## howmany=7
# howmany=all

## should update-grub create memtest86 boot option
## e.g. memtest86=true
## memtest86=false
# memtest86=true

## ## End Default Options ##

title Ubuntu, kernel 2.6.12-9-386
root (hd1,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.12-9-386 root=/dev/hdb3 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.12-9-386
savedefault
boot

title Ubuntu, kernel 2.6.12-9-386 (recovery mode)
root (hd1,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.12-9-386 root=/dev/hdb3 ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.12-9-386
boot

title Ubuntu, memtest86+
root (hd1,2)
kernel /boot/memtest86+.bin
boot

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/hda1
title Microsoft Windows XP Professional - magyar
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1

(#1452) Cathfaern válasza sanyixXx (#1451) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Természetesen odafele is :) De igazából az is tökéletesen megfelel, ha csinálsz egy NTFS vagy FAT32-es partíciót, a linux (hasonlóan a windows-hoz) úgyis partícionáló programmal kezd, ott be lehet állítani, hogy formattálja le az adott partíciót magának.

(#1460) zLegolas válasza sanyixXx (#1456) üzenetére


zLegolas
őstag

A rendszertöltő
A Linux békésen megfér más operációs rendszerrel egy merevlemezen, legyen az akár egy másik Linux, Windows, DOS, stb. Ilyen multiboot rendszerindítást lehetővé tevő programok Windows-ra is léteznek. A számítógép indításakor egy menü jelenik meg, ebből választható ki a használni kívánt operációs rendszer. Linux-on sokáig a Lilo volt a legismertebb ilyen alkalmazás, amely mára jobbára átadta a helyét a szélesebb lehetőségeket kínáló Grub számára.
Ezen jegyzet keretében nem kívánom a merevlemezek felépítését, működését, felosztását részletesen tárgyalni. Elég annyit tudnunk, hogy egy merevlemez felosztható több logikai részre -úgynevezett partícióra-, amelyek mindegyikén más-más fájlstruktúrát, vagy akár operációs rendszert van lehetőségünk elhelyezni. A mellékelt ábrán egy három partícióra osztott merevlemez vázlata látható.
Minden merevlemez tartalmaz egy Master Boot Record-nak nevezett, 512 byte méretű adatterületet. Az ezen a területen lévő bejegyzések hivatottak indítani a merevlemezre telepített operációs rendszert. Ez a fél kilobájtnyi terület magától értetődően nem elegendő komolyabb programok tárolására, egy több operációs rendszer indítását lehetővé tevő, úgynevezett bootloader program ennél nagyobb helyet igényel. Ezt a problémát úgy oldották meg, hogy a MBR-ban csupán egy utalás található, amely megmutatja a tényleges rendszertöltő program helyét, így az gyakorlatilag bármekkora méretű lehet.


Szal úgy állítasz be mindent, ahogy úri kedved kívánja.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1496) dr_strange válasza tomika (#1495) üzenetére


dr_strange
senior tag

megfelelően felparticionálod a merevlemezt, feltelepíted az egyik disztribúciót, beállítod a bootmanagerét, hogy induláskor választhass a windows és a linux között (a botmanager bekerül a primer merevlemez master boot recordjába), utána felteszed a másik disztribet is, létrehozol egy bejegyzést a bootmanager menüjében, és mennie kell.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1504) zLegolas válasza tomika (#1502) üzenetére


zLegolas
őstag

A rendszertöltő
A Linux békésen megfér más operációs rendszerrel egy merevlemezen, legyen az akár egy másik Linux, Windows, DOS, stb. Ilyen multiboot rendszerindítást lehetővé tevő programok Windows-ra is léteznek. A számítógép indításakor egy menü jelenik meg, ebből választható ki a használni kívánt operációs rendszer. Linux-on sokáig a Lilo volt a legismertebb ilyen alkalmazás, amely mára jobbára átadta a helyét a szélesebb lehetőségeket kínáló Grub számára.
Ezen jegyzet keretében nem kívánom a merevlemezek felépítését, működését, felosztását részletesen tárgyalni. Elég annyit tudnunk, hogy egy merevlemez felosztható több logikai részre -úgynevezett partícióra-, amelyek mindegyikén más-más fájlstruktúrát, vagy akár operációs rendszert van lehetőségünk elhelyezni. A mellékelt ábrán egy három partícióra osztott merevlemez vázlata látható.
Minden merevlemez tartalmaz egy Master Boot Record-nak nevezett, 512 byte méretű adatterületet. Az ezen a területen lévő bejegyzések hivatottak indítani a merevlemezre telepített operációs rendszert. Ez a fél kilobájtnyi terület magától értetődően nem elegendő komolyabb programok tárolására, egy több operációs rendszer indítását lehetővé tevő, úgynevezett bootloader program ennél nagyobb helyet igényel. Ezt a problémát úgy oldották meg, hogy a MBR-ban csupán egy utalás található, amely megmutatja a tényleges rendszertöltő program helyét, így az gyakorlatilag bármekkora méretű lehet.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1524) tomika


tomika
aktív tag

Problémák:
1. A Suse-re felraktam az nvidia drivert. Meg is jelenik indításkor az nvidia logó. De 720x400-at állít be akármilyen felbontásra rakom be. Pedig a monitort is felismeri.
2. Hogy lehet meghajtót mountolni?
3. Először az Uhu-t raktam fel, utána a Suse-t. Amikor csak az Uhu volt fenn, akkor a bootmanager felajánlotta, hogy Uhu vagy Windows. Miután felkerült a Suse is, akkor az ő bootmanagere jelenik meg, ami nem ajánlja fel lehetőségként az Uhu-t. Szeretném ha mindhárom lehetőség megjelenne.
4. Biztonság szempotjából elég a beépített tűzfal? Vagy kellene mellé valami más tűzfal/spyware/vírusírtó?

[Szerkesztve]

(#1584) tomika válasza tomika (#1583) üzenetére


tomika
aktív tag

/dev/hda3 / reiserfs acl,user_xattr 1 1
/dev/hda1 /windows/C ntfs ro,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0
/dev/hdb1 /windows/D ntfs ro,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0
/dev/hda5 /windows/E vfat users,gid=users,umask=0002,utf8=true 0 0
/dev/hda4 swap swap defaults 0 0
/dev/hdb3 swap swap defaults 0 0
proc /proc proc defaults 0 0
sysfs /sys sysfs noauto 0 0
usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0
devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0
/dev/hdb2 /data1 auto noauto,user 0 0
/dev/dvdrecorder /media/dvdrecorder subfs noauto,fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0
/dev/cdrecorder /media/cdrecorder subfs noauto,fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0
none /subdomain subdomainfs noauto 0 0

jelenleg így néz ki. Nem értem, elméletileg a második oszlop, az a mounting point, azaz ahova a mountolást kérem. Akkor miért az van ott, hogy windows/C? Azt simán írjam át, ahova mountolni akarom? pl.: felhasználó/mnt/C? Szeretném, ha külön könvtárba mountolná a partíciókat. A másik, hogy azt szeretném, hogy minden felhasználónak írási olvasási joga legyen a vfat-ra.

(#1733) PWR válasza vamzi (#1730) üzenetére


PWR
aktív tag

én ezt tenném: vagy átméretezném a C-t, ahol van még hely vagy a 10 gigás üres területre tenném (ha jól értettem ez vagy üres partició vagy particionálatlan terület) - 10 giga elég a swap-nak (amit doc már emlitett) és a rencernek is böven.

Még valami:
A telepitésnél az MBR felüliródhat és ha nem teszi be a Linux telepitö a bootloader menüjébe a Windows-t, akkor neked kell manuálisan megtenned telepités után ahhoz, hogy a Win-t is tudjad bootolni. Ebben is biztos segit itt vki :)

Üdv

(#1829) Batman válasza ballington (#1828) üzenetére


Batman
őstag

fat32 - linux és windows is egyaránt tudja írni és olvasni.
ntfs - csak win tudja írni és olvasni , linux gond nélkül olvassa (vannak rá modszerek , hogy írja is de azok nem a legtökéletesebbek)

Te döntöd el , hogy a win-es rendszered mire rakod, de azt ugysem fogod irogatni szal mehet ntfs-re.

Vannak megoldások , hogy win alól lássuk és írjuk a linuxos partíciókat amik többé kevésbé egész jók.
Amugy a rendszered vagy ext3-ra vagy reiserfs-re rakd fel, amugy lehet érdemes kipróbálni reiser4-et is én még nem használtam nincs tapasztalatom róla de állítólag gyorsabb mint a többi.

A kívánt partíciók száma attól is függ milyen disztrót akarsz használni, mindegyiknél más kiosztás célszerű.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#2005) Sipi válasza ballington (#2003) üzenetére


Sipi
addikt

Nem hiszem, mivel alapesetben csak Windows-os partíciókat lát, Te pedig valószínűleg nem FAT32-re formáztad azt a boot partíciót... :)
Egy akármilyen Linux cédéről (livecd, installcd) bebootolva azonban csatolhatod, átírhatod, lecsatolod, reboot.

Affen, és a mod: ha Windows-ra telepítesz valami ext2 fájlrendszert olvasó plugint, és ext2-re (esetleg ext3-ra) formáztad, akkor igen. De jóval egyszerűbb a cédé-boot.

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2065) escie válasza VladimirR (#2062) üzenetére


escie
őstag

azt írják valahol, hogy az rc.local-ban kell felmountolni. most ez vagy azt jelenti, hogy boot alatt nem lehet még felmoutolni smb-t, vagy azt, hogy rossz helyen kerestem. mindenesetre működik a dolog. tehát azt a parancsot kell kiadatni automatikusan, amit eddig kézzel.
nálam ez úgy működne, hogy az /etc/init.d/local.start -ba kéne írni az ominózus parancsot. ez gentoo, a te disztródban másképp lehet...
ennek működnie kell, de elég workaround jellegű megoldásnak tűnik. őszintén megmondom, sosem csatoltam még smb megosztást, fogalmam sincs, hogy működik. lehet, hogy van valami oka, hogy nem lehet boot-kor csatolni, passz...
majd valaki okosabb megmondja, én csak találgatni tudok..
itt írták, amúgy: [link]
(esetleg fstabban megadnád júzernek guest-et, jelszónak meg semmit?
ebben a formában: username=windowsuserename,password=windowspassword)
--
nvidia ügy:
nagynehezen összraktam...
szóval az van, hogy a kororaa ''sima'' nvidia-driverrel izzítaná a tnt2-t, de azt újabban a nvidia-legacy-driver hajtja. ha ez livecd, akkor rövidtávon szopás, meg kell várni az új verziót. ha telepítve van, akkor fel kell tenni a legacy drivert...
gondolom régebbi kiadás ez a kororaa, még azelőtti, hogy szétvált volna a modern, és a legacy driver...
szóval jelen esetben, #2064 sajna igaz. és ahogy kinéz, nem is lesz újabb kiadás, mivel a gpl fagyi visszanyalt. :(

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#2192) rene85 válasza Jester01 (#2191) üzenetére


rene85
aktív tag

Volt némi szabadidőm és fura módon most felment az ubuntu 6.06 (én szerintem a szöveges install miatt...). megtalálta a windowst is, ami a másik vincseszteren van (a ''sima'' debian nem találta meg), állítólag átírta az mbr-t is, de mikor újraindítottam a gépet, mégis a mandriva lilo boot managere jött be... úgyhogy megpróbálom az mbr-t lenullázni a windows telepítőcd-vel, aztán újra ubuntu, hátha ezzel nem kell annyit szenvedni mint a susével. ha mégse történik semmi akkor megyek és megcsinálom amit mondtál. DE: a települt rendszer csak úgy hajlandó elindulni, ha az xorg-ban a screen[0] vagyis az agpsnek érzékelt, integrált alaplapi vidkártya van beállítva, és a biosban is azzal indítom a rendszert. ilyenkor a kde is elindul minden szép és jó, de én a ''rendes'' vidkártyámat akarom használni linux alatt is... ha pedig átírom arra az xorg.conf-ot, és azzal indítom a linuxot, egy bizonyos pont után mindig újraindul. de megpróbálom amit mondtál:D ja és KÖSZI NAGYON!

[Szerkesztve]

(#2214) Sianis válasza rene85 (#2213) üzenetére


Sianis
addikt

Szia!

Nekem eddig bármikor megtalálta az Ubuntu a Windows-t. Ha meg nem? Akkor megtanítottam neki fél perc alatt, hogy tudja hol van. A bootmanager meg beépül az mbr-be, neked azzal nem kell törődni.

Támogatás: Mindkettőnél pénzbe kerül a hivatalos támogatás. Ubuntut meg talán PH!-n többen használunk, ezért az ingyenes supportból többet kaphatsz.

Sianis

(#2354) antonee


antonee
tag

négy napja raktam fel az uhu 2.-t elég jó, csak a nyomtatóm nem akar menni. kipróbáltam az összes illesztőt ami volt a vez.pultban. semmi. ( canon ip 1000) de ezenkivül egész jó ez a rendszer, a beállitásokkal nem volt semmi problémám, pedig soha nem használtam azelőtt mást mint windows-t . ebből következik, hogy a parancsokhoz semmi közöm, és igy is ment minden a grafikus szoftvereken keresztül ( amire nekem egy átlagfelhasználónak szüksége van: cd- dvd irás K3B ,DVD Shrink ; letöltés:eDONKEY ; internet :Firefox ; látom a hálózati gépeket, tudja olvasni az NTFS-t , levelezés :Sylpheed ; fájlcsere :gFTP ; Gnome Commanderrel szoktam dolgozni a fájlrenszerben ) szóval pár kisebb hiányosság ellenére kellemesen csalódtam. a biztonság meg csak hab a tortán a windows-hoz képest. ;) ;) ;)

[Szerkesztve]

CMOS a tuning vége. (MSIK8N SLI-FI;AMD64 3500+(2497);INNO 7800GT;2X512 KINGMAX HARDCOR;)

(#2360) grabber válasza ngabor2 (#2359) üzenetére


grabber
addikt

Próbáltam kiadni a parancsot de nem enged hozzáférni

# menu.lst - See: grub(8), info grub, update-grub(8)
# grub-install(8), grub-floppy(8),
# grub-md5-crypt, /usr/share/doc/grub
# and /usr/share/doc/grub-doc/.

## default 3
# Set the default entry to the entry number NUM. Numbering starts from 0, and
# the entry number 0 is the default if the command is not used.
#
# You can specify 'saved' instead of a number. In this case, the default entry
# is the entry saved with the command 'savedefault'.
# WARNING: If you are using dmraid do not change this entry to 'saved' or your
# array will desync and will not let you boot your system.
default 0

## timeout sec
# Set a timeout, in SEC seconds, before automatically booting the default entry
# (normally the first entry defined).
timeout 3

## hiddenmenu
# Hides the menu by default (press ESC to see the menu)
#hiddenmenu

# Pretty colours
#color cyan/blue white/blue

## password ['--md5';] passwd
# If used in the first section of a menu file, disable all interactive editing
# control (menu entry editor and command-line) and entries protected by the
# command 'lock'
# e.g. password topsecret
# password --md5 $1$gLhU0/$aW78kHK1QfV3P2b2znUoe/
# password topsecret

#
# examples
#
# title Windows 95/98/NT/2000
# root (hd0,0)
# makeactive
# chainloader +1
#
# title Linux
# root (hd0,1)
# kernel /vmlinuz root=/dev/hda2 ro
#

#
# Put static boot stanzas before and/or after AUTOMAGIC KERNEL LIST

### BEGIN AUTOMAGIC KERNELS LIST
## lines between the AUTOMAGIC KERNELS LIST markers will be modified
## by the debian update-grub script except for the default options below

## DO NOT UNCOMMENT THEM, Just edit them to your needs

## ## Start Default Options ##
## default kernel options
## default kernel options for automagic boot options
## If you want special options for specific kernels use kopt_x_y_z
## where x.y.z is kernel version. Minor versions can be omitted.
## e.g. kopt=root=/dev/hda1 ro
## kopt_2_6_8=root=/dev/hdc1 ro
## kopt_2_6_8_2_686=root=/dev/hdc2 ro
# kopt=root=/dev/hda2 ro

## default grub root device
## e.g. groot=(hd0,0)
# groot=(hd0,1)

## should update-grub create alternative automagic boot options
## e.g. alternative=true
## alternative=false
# alternative=true

## should update-grub lock alternative automagic boot options
## e.g. lockalternative=true
## lockalternative=false
# lockalternative=false

## additional options to use with the default boot option, but not with the
## alternatives
## e.g. defoptions=vga=791 resume=/dev/hda5
# defoptions=quiet splash

## altoption boot targets option
## multiple altoptions lines are allowed
## e.g. altoptions=(extra menu suffix) extra boot options
## altoptions=(recovery mode) single
# altoptions=(recovery mode) single

## controls how many kernels should be put into the menu.lst
## only counts the first occurence of a kernel, not the
## alternative kernel options
## e.g. howmany=all
## howmany=7
# howmany=all

## should update-grub create memtest86 boot option
## e.g. memtest86=true
## memtest86=false
# memtest86=true

## should update-grub adjust the value of the default booted system
## can be true or false
# updatedefaultentry=false

## ## End Default Options ##

title Ubuntu, kernel 2.6.15-27-386
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-27-386 root=/dev/hda2 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-27-386
savedefault
boot

title Ubuntu, kernel 2.6.15-27-386 (recovery mode)
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-27-386 root=/dev/hda2 ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-27-386
boot

title Ubuntu, kernel 2.6.15-23-386
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-386 root=/dev/hda2 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-386
savedefault
boot

title Ubuntu, kernel 2.6.15-23-386 (recovery mode)
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-386 root=/dev/hda2 ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-386
boot

title Ubuntu, memtest86+
root (hd0,1)
kernel /boot/memtest86+.bin
boot

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/hda1
title Microsoft Windows XP Professional - magyar
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/hdd1
title Microsoft Windows XP Professional - magyar
root (hd1,0)
savedefault
makeactive
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
chainloader +1



[Szerkesztve]

(#2400) hektor24


hektor24
aktív tag

Üdv mindenkinek!
Lenne egy olyan problémám, hogy felraktam az UHU-Linux 2.0 DVD-t, viszont ez kinyírta az XP és a Vista bootolását. Van 3 winyóm: egy 250GB SATA150-es, amin az XP-m volt, egy 250GB SATA300-as, amin a Vista-m volt és egy 160GB SATA150-es, amire az UHU-Linuxot tettem fel. A Linux telepítő megkérdezte, hogy hova tegye a GRUB-ot, először a 160-asra tettem, amin a Linux is van, de így a vista-s indítómenü jött be, aminél csak a 2 Win közül lehet választani, hogy melyik induljon. Aztán gondoltam, hogy akkor biztos az XP-s winyómra kellene tenni a GRUB-ot, így meg is csinálta az indítómenüt, a Linux simán futott, viszont csak 1 Windows-t látott, ami szerintem az XP lett volna, ha elindult volna. Rányomtam, hogy a Win induljon és csak nagy fekete képernyő fogadott, bal felül villogó kurzorral, Ctrl+Alt+Del-lel újra tudtam indítani a gépet. Ha tudja valaki, hogy mit rontottam el, kérem írja meg! Most visszaraktam csak az XP-t, a vista-s winyómat leformáztam, az most full üres és a 3. SATA winyón még rajta van az UHU-Linux, de indításkor csak az XP jön be, mert a telepítő felülírta a MBR-t. A Vista-t már nem szeretném visszatenni, viszont szeretnék az XP-m mellé egy működő UHU-Linuxot. Hogyan telepítsem az XP-m mellé és ezt a GRUB-ot hova kell tenni, hogy működjön rendesen az az indítómenü? Előre is köszönök minden segítséget!!!!!

(#2408) dr_strange válasza hektor24 (#2407) üzenetére


dr_strange
senior tag

Ha az elsődleges merevlemez master boot recordjába telepíted a GRUBot, gépindításkor az jön be elsőnek. A grub menüjében így meg tudod adni a gépen lévő összes oprendszert, a windowst is.
Lehet, hogy így telepítve a grubot az uhu automatikusan megtalálja és beírja neked a gépen lévő oprendszereket a menübe, mint pl az ubuntu teszi. Ezt nem tudom, mert még életemben nem használtam UHUt. De ha nem így tenne, a grub menüje akkor is szerkeszthető utólag, annak mikéntjéről leírások tucatjai találhatók netszerte.

Remélem, segítettem.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#2587) Gucunya


Gucunya
tag

tudtok mondani egy jó linuxot(lehetőleg magyar)??
és azt meg tudjátok mondani hogy egy vinyót 2 particióval, fel lehet etnni rá a windows xpt, a másik particióra a linuxot???
vagy ha másik vinyót veszek?
h döntöm el melyiket akarom épp használni??melyiket bootolja??
mien progi kell hozzá?
prticio magic -kel pl??
előre is kösz

1 leszel, vagy 0; vagy élő, vagy hulla. Második helyezet nem létezik!

(#2598) adam_454 válasza Gucunya (#2587) üzenetére


adam_454
tag

1 legtöbb nagy disztró suse mandriva ubuntu debian... van magyar nyelve általában telepitéskor vagy bootoláskor ki is lehet választani
2. két partició kevés lesz kel minimum 3 elsn az xp szeret terpeszkedni másodikon monjuk a linux a 3ikon meg linux swap esetleg a 4iken meg adatok de vigyázz mert alapból nem tudják irni a linuxok az ntfst
3 ha másik vinyót veszel is ez a helyzet, de ha már setup után uj vinyó akor uj vinyó uj setup a felteszed a linuxot az feltesz 1 grubot vagy 1 lilot ami pedig ilyen boot menu és képes majdnem az összes op rendszer partició hardver bootoltatására vagyis te választasz h xp v linux.
4 nem kell semien + progi linux install megteszi
5 bár z nem kérdés fontoss h előbb windows és csak utána linux setup
ha most ismerkedsz a linuxxal akkor ubuntut ajánlom gyorsan felmegy 1 átlag gépre és jó a supportja persze azé guglizni jó ha tud az ember. jah és 32bites linuxot használj ha nem tod h ez mit jelent nem baj ne érdekeljen most még majd ha jobban ismered őket.

(#2660) atis917


atis917
csendes tag

Sziasztok!

Úgy gondoltam , kipróbálom a linuxot.
(Már nézegettem UHU 1.2 Livecd-t, de nem ment rendesem.)

Eddig egy keveset olvasgattam róla.
Windows XP mellé tervezem.

Eddig idáig jutottam:
2 új partíció: 1 GB (swap) 15GB (rendszer)
töltök lefele 2 distribet Ubuntu 6.10 és SUSE 10.2
A kérdéseim: melyiket érdemes felrakni a kettő közül?
Az probléma, hogy a 64 biteseket töltöm?
Az NTFS-t egyik se írja alapból? Mert szeretnék bittorrentet használni, hol linuxal, néha meg Winnel.

atis917

(#3090) tzs84 válasza ccsk_h (#3089) üzenetére


tzs84
tag

előszöris partícionálj, csinálj kb 5-10g helyet
vagy lehet kevesebb is de gondolom nem akarsz az első linuxodnál csomagokat válogatni

ha ntfs-t kell méretezned akkor gparted livecd, előtte windowsban chkdsk x: /f, 2x reboot, utána méretezés

és írd be a konfigodat

(#3122) .Ches7er.


.Ches7er.
csendes tag

Hello! Teljesen kezdőként vágnék bele a linuxba, mivel elegem lett a windowsbol, és érdekelnek az új(számomra) dolgok.. Utánaolvastam neten, többek között ittis, hogy mit-hogy kéne elsőként. El is kezdtem rögtön, letöltöttem uhulinux.hu-ról a 2.0as uhulinux dvd.iso változatát, kiirtam dvd-re, csak miutan bejön a legelső linux ablak a boot után és rámegyek hogy telepítés, tölt egy kicsit, majd a bal felső sarokban megjelenik ''egy Linux felirat, egy sorozatszám és alatta egy számsor'', és ennyi, innen nemcsinál semmit(vartam vele vagy 2 órát, de semmi). :(
Ha valaki tudna valami segítséget adni ez ügyben, esetleg mire kell odafigyelni teljesen kezdőként, mi az ami fontos lehet, azt nagyon megköszöném. :)
(Kicsit elkeserít, hogy így kezdek bele már rögtön a legelején, de nemadom fel(remélem))
Üdv: András

!!

(#3153) .Ches7er. válasza Vladi (#3152) üzenetére


.Ches7er.
csendes tag

Hát egy kicsit mostmár igen, mivel elmentem bótba, és vettem egy RedHat/Fedora teljes referencia leiras, eligazito 1200 oldalas csodat, amihez persze van ''eredeti'' dvd telepito is.
Ezzel mar hibatlanul bootol, bejon a telepito, mukodik, csakhat nehogymar mukodjon, hda-nak a dvd-rw-t ismeri fel es azt irja hogy nincs merevlemez a gepbe, gondolom az lehet a baj hogy csak egy ata port van az alaplapon(ezen van a dvd-rw), a hdd pedig sata2-es..
A telepites elejen kiirja es megkerdezi hogy be akarom-e kezzel konfiguralni, megneztem ez mit is takarna, hat eleg ijeszto dolgok tarultak elem, ugyhogy inkabb hagytam. :(

Kiprobaltam, hogy kivettem egyik vga-at semmi nem valtozott, szerintem az mindegy. Viszont miutan elkezdtem a linux telepitest es elekadtam, utana a windows csak 5x-re alt fel, lefagyott, meg fekete kepernyozott..
Erosen kezdek elbizonytalanodni meger-e ennyit nekem a linux :( :(
De azert meg nem adom fel, hatha van valami megoldas(es tudja is esetleg valaki, es lesz olyan szives megosztani velem :U )
Amit nagyon megkoszonnek.

Atmehetunk masik topikba tolem, ha itt mar off, csak majd ird ide hogy melyik-be. köszi

!!

(#3221) looszg válasza fobee000 (#3220) üzenetére


looszg
csendes tag

Megpróbáltam ubuntuval is. Ugyanez a probléma:

A LiveCD grafikus menüje szépen bejön, majd a Bootoláskor végigmegy a Loading casper/vmlinuz, aztán a Loading casper/initrd.gz is.
Ezután kiírja, hogy Unable to locate RSDP, és ezután végeszakad mindennek: bal felső sarokban villogó kurzor, és a Caps Lock-ot se lehet kapcsolgatni, szóval teljesen lefagy.

Biztos valami hardverbaj lehet, de mi? Csak linuxxal csinálja. Windowst szereti.

Loósz Gábor; http://www.mevisor.hu

(#3281) dany27


dany27
őstag

sziasztok!

Egy olyan kérdés milyen linuxot ajánlatok annak aki már használt egy ideig linuxot(kb 1-2hét).
Windowsban tapasztalt vok szval ha nehéz a telepítés az sem gond ha tudtok hozzá adni vmi írást!
Csak az a lényeg h jó legyen!
Eddig ilyeneket használtam:
Open Suse 10.2
Ubuntu vmelyik verje erre nem emléxem pontosan!!

Amire kéne:
netezés
php-zás
töltögetés
meg játék


Erre mit tudtok ajánalni ??
Jah meg könnyen rá lehessen venni arra h írjon NTFS partíciót is!!

[Szerkesztve]

(#3308) --=Gefi=-- válasza Tv (#3307) üzenetére


--=Gefi=--
tag

Az eddigi postjaid alapján nem úgy néz ki, hogy egyikből sem tanulnál semmit, mindenképpen fogsz. Nehezebb lesz mint a Windows, de hát ez is adja a szépsége egy részét (amikor 3 hét után sikerült belőni a grafikus felületet nvidia kártyával még x évvel ezelőtt, akkor határtalan boldogság fogott el :) )

Segíteni az egyszerűbb disztribúciókban biztosan tud mindenki. Meg a bonyolultabban is. Ezzel nem lesz gond :). Angol nyelv mindegyikben alapból benne van általában (ahonnét meg te töltöd, abban meg biztosan).

Teljesen mindegy, hogy milyen linuxot raksz fel, mindegyikhez van bootmenedzser, amivel XP-t meg minden más oprendszert is tudsz indítani, ha éppen majd az kell.

''Your life, your choice...''

(#3520) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Sziasztok! Meguntam a windows XP-zést, úgy döntöttem letöltöm az Ubuntut, azt, amelyikhez 2009-ig van támogatás.
64 bites AMD-m van ez lenne lényegében az első linuxom (már volt kettő de csak 10 perc erejéig, egyik live cd másik meg már nem is tudom miért)

1:Magyar szerverről valamiért nem lehet letölteni, mert nincs kapcsolatot hoz ki, minden más szerverrel működik (európa) úgyhogy egy Cseh szerverről el is kezdtem letölteni a 6.06.1 editiont.
Ebben is van alapból magyar nyelv, amit az előző hozzászólásokban említettetek?

2:Ha jól értem, letöltöm ezt a ~700MB-s filet, kiírom egy CD-re utána bootolok cd-ről és indulhat is a móka.

3:Most 3 particiom van, ebből egy amin most van az xd+2 amin többi dolgam vannak, de szeretném, ha ez megmaradna, az xp-set meg leformatálni és erre telepíteni (ugy tudom ketté kell osztani) ez lehetséges telepítésnél ugye?

Válaszotokat előre is köszönöm! :))

(#3523) Babetta-X válasza doc (#3522) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Hú ez remek, eddigiekből nagyon tetszik a linux, egyedüli gond, hogy DC ami nekem hiány, de az meg majd megy windows emulátorról.

A telepítős dolog még mindig nem tisztázottm, remélem az lesz

3 particióm van, NTFS-ek, ebből 2-őn eddigi adataim vannak, egyiken meg a widnows xp. Gondolom akkor elég ezt az egyet megosztani kétfelé, swap meg sima helynek, és jólezs,a maradék kettőben meg tudok böngészni mint eddig.

remélem ma eljutok odáig, hogy linux alatt legyen net, menjen az mp3 meg valami videó. :C

(#3562) Siriusb


Siriusb
veterán

Mit tanácsoltok? Adott dual bootos rendszer grubbal, grub linux partíción. Ez utóbbira raknám fel ubi helyett a süsüt. Simán formattálhatom a linux partíciót telepítéskor, vagy előtte állítsam helyre a windows bootolást, tehát tüntessem el a grubot?

(#3859) zsoi válasza #25954560 (#3846) üzenetére


zsoi
senior tag

kipróbáltam a pxe komp. kártyával de nem hajlandó felvenni az IP-t...
ezt látom a windows alatti bootp program logjában:
Bootp error: [10040] Erro readinf from socket. (2 gépen is próbálva)

google ezt írja erre:
Message too long.
A message sent on a datagram socket was larger than the internal message buffer or some other network limit, or the buffer used to receive a datagram was smaller than the datagram itself.

Van 5leted vagy javallott a haladó topic?

A PC olyan mint a nő: nem lehet kiszámitani hogy reagál 5 perc múlva... :)

(#3887) Marty8


Marty8
tag

jó estét!
Suse linux 10.3 van fent a gépemen, és egy ntfs particiót akartam vele felismertetni.
találtam egy leírást, ezt... itt nem tiszta ez teljesen.
ha valaki segítene, megköszönném.

hup-on olvastam:
Gondolom ntfs particióról van szó.
Több megoldás is van:
1. Létrehozol egy fat32-es particiót adatcserére, mert azt tudod windows és linux alól is írni/olvasni.
2. pendrive-ot használsz, bár ebből már a fél gigásnak is rendesen megkérik az árát.
3. Elméletileg létezik megoldás arra is, hogy ntfs-t írj linux alól, de nem ez nem teljesen biztonságos. Szóval inkább az első kettő valamelyikét ajánlom.

persze a pendrive kilőve:), és csináltam egy fat32-t windóz felületről, ezt hogyan kell felismertetni vele?

M a t y a s

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.