Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94198) CPT.Pirk válasza ceia (#94195) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Swap nem feltétlen szükséges, lehet helyette swap fájlban is, de arra is csak akkor van szükség, ha kevés a ram a gépben. Úgy mondjuk a fizikai ram felét szokták beállítani ilyen célra, ha szükség van rá.

Mivel SSD-re telepítesz, így teljesen mindegy, hogy hol van.

Viszont a Pop! az nem a megszokott Grub-ot használja a rendszer betöltésére, hanem systemd-boot -ot... Ez probléma lehet, nem tudom azzal a régi Windowsal mire fogsz jutni UEFI-s boot terén... Ha mindenképpen Win7-et szeretnél használni, akkor egy másik disztrót javaslok kezdésnek, olyat ami Grub-ot használ mert az minden gond nélkül meg fogja tudni csinálni a boot menüt. Pl. Linux Mint.

Pop!-nál akkor is kézzel kellene megcsinálnod a boot menüt, ha modernebb Windows lenne a gépen.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#94216) ceia


ceia
őstag

májkimiki Kösz, és azt nem tudod véletlenül, hogy a Mint is így partícionál, mint a Pop, csinál recovery-t az is, vagy csak egyet magának és kész?

ubyegon2 Oké, remélem, így van. Én ezt olvastam, valaki észrevette az aktivitást, és leírta. Akkor valószínűleg telepítéskor bejelölte a funkciót, mert nem figyelt oda, mit csinál.

Keef_Lee Minden mást Win7-en fogok csinálni, kényelmesen, a jól megszokott programokkal. Linuxban az a normális, ami nem okoz problémát, szépen települ, és szépen működik, felesleges erőforrászabálás és kémtevékenység nélkül. Tehát pl. nem az Ubuntu.
Vagy nem is a Zorin, az adatgyűjtése miatt sajnos az sem "normális", pedig mindent elkövettek, hogy különben nagyon is szimpatikussá tegyék, talán pont emiatt?
Onnan nézd, hogy What information we collect and when! [link]

berusbacsi Sokan dícsérik a Mintet, az első gondolatom éppen az volt. De a felülete számomra egy kicsit öreges. Talán azért, mert sokat olvasom, hogy a nagyszüleiknek is azt rakták fel, és jól elvannak vele. Ha nem ment állandóan, akkor még szóba jöhet, megpróbálhatom szebbé alakítani. Bár azt is olvastam, hogy pont kevésbé konfigurálható, mint más disztrók.

Azt hiszem, jobb lesz, ha veszek mégegy SSD-t, a Linuxnak. Így elkerülhető sok probléma. És arról bootolok, amelyik OS éppen kell.

Egyelőre köszönök minden hozzászólást, ha még lesz, arra már nem tudok válaszolni, csak holnap, mert most megyek vissza a jó kis windowsba. Most Puppyban voltam az újabb böngészője miatt, ami nélkül nem tudnék hozzászólni, válaszolni. (mert régebbivel nem működik a "küldés" gomb! Csakis az!) És ez CD-ről bootol, de ebből meg nem tudok semmi mást csinálni. :D

        it's more fun to compute

(#94222) ubyegon2 válasza ceia (#94216) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Oké, remélem, így van.

Ne reméld! Egyszerű tényként írtam le, nem azt írtam, hogy remélhetőleg így vagy úgy működik. ;)

Talán azért, mert sokat olvasom, hogy a nagyszüleiknek is azt rakták fel, és jól elvannak vele. Ha nem ment állandóan, akkor még szóba jöhet, megpróbálhatom szebbé alakítani. Bár azt is olvastam, hogy pont kevésbé konfigurálható, mint más disztrók.

Elképzelésem sincs, hol olvasol ennyi marhabaromságot a Linux Mint-ről és ki az a nagyeszű, aki ilyeneket ír, hogy kevésbé konfigurálható...ha lehet, ne ott olvass disztrókról! Nagyszülőknek meg nem azért rakják fel sokan, mert öreges, hanem azért, mert idősek is vígan elvannak vele, a kezelőfelülete hasonló a Windowshoz. Ettől még olyan kinézetűre alakítod, amilyenre akarod, ez kb minden DE(asztali kezelőfelület) esetén így van.

Azt hiszem, jobb lesz, ha veszek mégegy SSD-t, a Linuxnak. Így elkerülhető sok probléma. És arról bootolok, amelyik OS éppen kell.

Win7 és legacy (nem UEFI) telepítés esetén nem sok gondod lesz, de egy külön SSD-re is telepítheted nyilván.

Ez nem az enyém volt, de ha a Mint öreges, akkor mi a Debian? (Siduction inkább, de tök mindegy)

forrás

[ Szerkesztve ]

(#94548) sh4d0w válasza Rowon (#94540) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Eleve nem is ertem, minek raktad ra? Amikor nyomsz egy frissitest, oda kerulnek az atmeneti allomanyok, amelyeknek a futtatasara szukseg lehet a frissites soran. Boot soran is elkepzelhetonek tartom, hogy kerulnek oda dolgok, amelyeknek futniuk kellene.

Egy rovid tortenet egy nagy multirol, amelyik kitalalta, hogy a /tmp-rol leveszi az everyone write jogot, mert akkor az milyen secure. Middleware admin bemegy reggel, inditana a unixon futo middleware Windows-on futo klienset, de belogolas utan a kliens egy szo nelkul bezarja magat. Masodik, harmadik adminnak is. Irany a sysadminhoz, rakkasztotta a trace-t es kiderult, hogy vmi idiota tenyleg vegrehajtotta a valtoztatast, levette a /tmp-rol az everyone write jogot. Ennekokan a kliens, amikor atmeneti allomanyokat irt volna a /tmp-be, elszallt, mint a gyozelmi lobogo.

https://www.coreinfinity.tech

(#94744) CPT.Pirk válasza SunMount3r (#94742) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

C2D proci, 2GB ram. Tulajdonképpen bármelyik népszerű disztróval meg tudod ezt csinálni, mondjuk egy Linux Mint-et írj ki penre és bootolj be róla. Gondolom Windows alól kellene, fogd a Rufus progit és azzal mikor kérdezi, akkor DD módban írd ki.

Ha lassúnak érződik, mert USB2 portról biztosan nem lesz gyors semmi se, akkor lehet egyszerűbb disztrókkal is próbálkozni, pl. Lubuntu LTS.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#94759) sh4d0w válasza tordaitibi (#94757) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nagyon szivesen.

Egyebkent a Windows az, ami nem csinalja jol. A Unix rendszereket majmolta a Windows - es teszi egyebkent ma is -, de mindig csak annyit valtoztat(ott), hogy nehogy veletlenul kompatibilis legyen barmivel is. Nehany pelda:
- \ a / helyett az utvonalakban
- a: b: c: meghajto-betujelek, mikozben egyebkent pont ugyanugy a device-ra hivatkozik a melyben (safe mode-ban latszik is bootolas soran)
- ma mar powershellben pont ugyanugy kell meghivatkozni az allomanyokat, mint amin eppen disputazunk
- a gyakran hasznalt unix-parancsoknak megfelelo alias be van allitva powershellben (van ls, cp, cat, mv stb.).

Alighanem batran jelenthetem ki, hogy inkabb a Microsoft-fele megoldas a rossz, mert oket csak az vezerelte, hogy ne teljesen ugyanolyan legyen, mint a megszokott rendszerek, de egyre inkabb ugy tunik, hogy ok tettek rossz lora.

Ha adhatok egy jo tanacsot: lehet vele nem egyeterteni, hogyan kell meghivni egy allomanyt, de tanulj meg egyutt elni ezzel.

https://www.coreinfinity.tech

(#94867) PCProfessor válasza urandom0 (#94861) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

1x fordult elő, hogy gpu váltás miatt nem indult. Át kellett írni a dolgokat, miután utánanéztem.

Windowson legalább felismerte, bootolt, bármilyen hardvert váltottam(ami elég gyakori). Akkoriban nem tudtam, hogy ezt linux nem úgy kezeli(beismerem félig user errornak).

A lehető legfrissebb dolgokon vagyok, patchelt, buherált csomagokkal. Évek alatt nem volt gond egyikel sem. Pedig nem olvasom arch fórumokat/nem naponta frissítek. :R

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#94884) tordaitibi válasza szbalogh (#94879) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha szerteszéjjel vannak bizonyos rendszerfájlok, a Zsugorítás eszköz se mindentudó.

Hibernálást kikapcsolni, lapozót levenni fix 1gigára, ha van 8GB RAM akkor megszüntetni, gyors rendszerindítást kikapcsolni. (ezeket utána visszakapcsolni, kivéve Fast Startup, azt dualbootba kötelező kikapcsolni!)
Ekkor se fogja tudni a teljes, pl.80GB-ot lezsugorítani.
Ubuntunak elég 30GB, bár annak se árt a swapfile deígy is elég.
Ha ezt engedi, hajrá, majd a /home alól mindent irányíts át a Windows C partíció megfelelő mappáira.
Pl. Downloads, Képek, Videók, böngésző letöltési könyvtára, mentések stb.stb.
Így gyakorlatilag üres marad a home, nem fog hízni és sokáig elég lesz ekkora /.
Ez akkor megy ha nincs jelszavas felhasználói fiók a Winen (bár ezen jellemzően simán átverekszi magát pláne ha a régi ntfs van a kernelbe) és nincs Bitlocker, különben tutira elhasal.
Viszont ekkor meg tutira kicsi lesz pár hét-hónap múlva a 30-40GB /

Ha bátor vagy, a Fast startup kikapcsolása és reboot-laállítás után a live Ubuntu Gparteddel kierőszakplhatod a C zsugorítását.
Nem veszélytelen mutatvány, bár kicsi az esély de meghalhat a Win.

[ Szerkesztve ]

(#94889) PCProfessor válasza szbalogh (#94885) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Legyen külön. Meg sem tudom számolni hányszor verekedett össze linux meg windows dual boot ha 1 lemezre telepítettem. :W

[ Szerkesztve ]

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#94890) CPT.Pirk válasza PCProfessor (#94889) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valóban jobb a külön élet, de amúgy gondot nem kellene okozzon a dualboot. A Win7 korszak óta dualboot rendszer van mindegyik gépemen, sosem volt ilyen gond.

Egyszer láttam olyat a W10 első kiadásai idején, hogy EFI-s telepítésnél egy Windows update átállította a boot sorrendet és betette a Windowst elsődlegesnek, amitől nem volt grub, de egy sorrend váltással vissza lehetett tenni...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95216) daninet


daninet
veterán

[rant]
Miért nincs linuxra egy olyan egyszerű és sokoldalú lemezkészítő mint a rufus windowson?
Ma azt az egyszerű feladatot kellett megoldani, hogy csináljak egy linux majd egy win telepítőt és fogalmam sincs miért ennyire nehéz:

Balena etcher a starting felirtatnál nem jut tovább, gondolom emelt jogokra vár de nem dobja fel a jelszó mezőt. Több éves fórumtémákat találtam hogy hát ez igen gond, majd javítják (és elvileg javították is :F )

gnome multi writer mindenféle számokat írt ki, hogy másol 20-50Mb/s sebességgel, de 20 perc alatt nem tudott elkészíteni egy meghajtót és tűzforró volt a flash drive mikor megszakítottam

Image Burner a suse repóból: összeomlott másolás közben. De még a system monitor is összeomlott tőle mikor ki akartam lőni :D

Ventoy - ok legyen ventoy, mindenki ezt dícséri. Felrakom az install scripttel, rámásolom az iso-t. bootolok róla, kiválasztom az ISO-t, felvillant egy hibaüzit amit nem lehet elolvasni mert 1 tized másodpercig van ott majd grub rescue :W

tudom, user error, skill issue stb. De miért kell ennyire nehéz legyen ez?
Bekapcsoltam asszony laptopját és rufussal megcsináltam 2 perc alatt a meghajtót amivel 1.5 órát coptam előtte :F
[rant over]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#95224) tordaitibi válasza daninet (#95216) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A Balena nekem még sose mondott csődöt, nem tudom mi van nálad.

Windowst nem olyan egyszerű kiírni mert az install.wim fájl nagyobb 4GB-nál, nem mennék bele itt a linux topikba hogyan kell darabolni.
Lehet ezen hasal el a Balena.

Ha normális korszerű gépre kell a telepítő, formázd meg a pendrivet NTFS-re, a kicsomagolt vagy felcsatolt iso tartalmát drag&drop egérrel húzd át a pendrájvra és kész vagy a Win telepítővel.

NTFS bootpendrájvot eddig nekem 10+ éves gépek is támogatták UEFI szinten.

[ Szerkesztve ]

(#95496) urandom0 válasza lck (#95479) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ha bent van a disztró repójában az adott kiegészítő, akkor onnan kell telepíteni. Fedorában pl. bent a Dash to dock, ha kijön a Fedora 40 a Gnome 46-tal, a Dash to dock is kompatibilis lesz már vele. Gondolom, a Solus is.

Amúgy a Gnome-nak pont az a titka, hogy nem szabad telerakni mindennel :)
Vagy ha az ember telepakolja, akkor olyasmikkel pakolja csak tele, amik a használatot nem változtatják meg jelentősen, hanem tényleg csak kiegészítik azt. Én pl. csak a GSConnectet, az Appindicatort, a Steal my focust és egy clipboard managert használok, de mindegyik nélkül el tudok lenni.

Én kb. 10 éve nem használok asztali ikonokat semmilyen rendszerem sem, szerintem nagyon meg tudja törni a workflowt az, hogy ha el akarsz érni valamit az asztalon, akkor minimalizálnod kell az ablakokat, utána meg visszanyitogatni. Ráadásul az ember (és a programok is) hajlamos teleszemetelni az asztalt mindenfélével.
Szerintem start menü se kell, egy programindító kell csak, az meg van. Nyomsz egy Windows billentyűt, megjelenik a dash, oda kirakod a gyakran használt programjaidat, a többit meg eléred az alkalmazásrácsból.

Gnome alatt nincs értelme az asztalra bootolni, mert nincs ott semmi. Az alkalmazásokat a dashról vagy az app rácsról indítod, és mivel a gyakran használt appokat a dashra rakod, ezért olyan nézetbe érdemes bebootolni, ahol rögtön a dasht látod.

(#95532) cigam válasza dances (#95530) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Filesystem type ntfs3
Ezen Windows van, vagy csak ntfs fájlrendszert használsz? Sanszos, hogy "piszkos" állapotba került, és ezért nem engedi felcsatolni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#95538) CPT.Pirk válasza dances (#95536) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Próbálkozhatsz Gparted-ben a partíció ellenőrzésével, de...

Szerintem bootolj be egy Windows telepítőt, de ne indítsd el a telepítést, hanem azt hiszem shift + F10 kombóval nyiss egy CMD ablakot, onnan pedig majd fogsz tudni chkdisk-et futtatni a problémás partíción.

Ha nincs rá különösebb indokod, akkor az ntfs-t célszerű lenne elhagyni, mert nincsenek meg Linux alatt az eszközök a karbantartásához.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95544) I02S3F válasza tordaitibi (#95543) üzenetére


I02S3F
őstag

Vannak ilyen bootolható windows lemezek is, mint a Hiren's bootcd. Az is jó megoldás!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.