Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23164) Angelotti


Angelotti
tag

Sziasztok!
Szeretnék megismerkedni ezzel a rendszerrel.. régebben próbálgattam már az ubuntut, hát annyira nem ízlett a dolog :). Most úgy döntöttem neki megyek még egyszer. :)
A Debiant akarom majd kipróbálni. Ebből melyik verzió a leginkább user barát? :)
Milyen felületet érdemes választani? (melyik ésszerűbb, átláthatóbb?) windowsos fejjel

3 rendszert szeretnék majd egyszerre használni.
WinXP SP3
Win7 SP1
Meg ugye a Debian

Milyen sorrendben kéne felnyalni a rendszereket? Vagy tök mind1 (gondolom mindegyikben van boot manager)
Linux hány partíciót használ?

köszönöm előre is a válaszokat!

(*)(*)

(#23165) CPT.Pirk válasza Angelotti (#23164) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ahogy írtad az oprendszereket, abban a sorrendben kell telepíteni őket, úgy a végére lesz egy Grub rendszerindítód benne mindhárom rendszerrel.

A Linuxnak 1 darab root partíció kell, a többi (swap partíció, külön /home) igény kérdése.

Windows (7-ig bezárólag) után mindenképpen KDE-s disztrót néznék, az olyan felület, amilyen a Windows lehetett volna.

Innen töltsd le a gépednek megfelelő, "zárt" Debian iso-t: [link] Ennek a képfájlnak a bootolásakor választható a kívánt felület, pl. az említett KDE.

szbalogh: lehet jó lenne frissíteni, de ahhoz meg kellene net... Amúgy add ki az lsusb parancsot mikor be van dugva az új pen és nézd meg mit ír ki rá. Az ad némi támpontot.

TAKÍÍ: gyakran része a Libreoffice a disztróknak alabpól. Ha nem, ott a csomagkezelő és felrakod belőle, pár kattintás. A Wines Realplayer helyett meg sok alternatíva van, pl. Smplayer, Vlc, DrgaonPlayer.
MS office Linuxra meg azt hiszem idén fog kijönni.
Driverekkel nem igen lesz dolgod valszeg.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23176) Ryle


Ryle
tag

Sziasztok!

Windows alól szeretnék ki írni pendrivera egy archlinux iso-t és mikor végig futnak a programok amivel lehet készíteni install pendriveot akkor a következő hibába ütközök mindig amikor bootolnék a rendszerre:

Programok amivel készítettem a pendrivokat:

Uniboot
Rufus
Linux Live Usb Creator
Universal Usb Creator

Ezt a hibát szeretném ki küszöbölni....

Válaszokat előre is köszönöm

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#23189) Fire/SOUL/CD válasza BoB (#23187) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Azért nem alkalmasak, mert az Arch-ban V6-os Syslinux leleldzik, ezek az USb creatorok meg lecserélik V4-esre általában, ezért a "Not a COM32R Image" üzenet.

A Win32DiskImager valóban esélyes lehet, de szvsz (anélkül, hogy megnéztem/kipróbáltam volna) még sem lesz az (persze ki kell próbálni)

Windows alá is telepíthető a dd, azzal kellene operálni vagy egy másik Live Linux lemezről bootolva legyártani a pendrive-t (szintén dd-vel pl)

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#23203) Fire/SOUL/CD válasza joecontra (#23199) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

1. Igen, a leamortizálni szócskát épp ezért tettem macskakörmök közé, mert valóban nem küldi el az örök vadászmezőkre(mint egyes low-level flash formatterek), csak épp Windows rendszerben egy használhatatlan pendrive marad utána... És nem, a Windows partíciókezelőjével nem lehet rendbe rakni azt a pendrive-ot, amit a Win32DiskImager + Arch Linux Hybrid ISO "szétbarmol", csak parancssorból. (Már ha a Windows partíciókezelőjére gondoltál)

2. Windows-ban RAW partíció nem létezik(nem is látszik), pontosabban ha egy partíció stílusa RAW lesz, akkor lehet menteni a menthetőt és újraformázni vagy újra kreálni a teljes partícióstruktúrát. Unallocated részt nyilvánvalóan nem látja a Windows, szóval az a 31MB-os rész, amit lát a Windows az egy FAT-es EFI rendszerindító partíció

3. Windows esetén pendrive particionálása alapjaiban tér el a Linux-tól, mert

Claude Leon
Windows csak egy partíciót enged létrehozni pendrive-okon vagy ha pl Linux alatt/egyéb módon többet is létrehoznak rajta, akkor is csak az elsőt látja... Szóval Windows alatt nem lehet "széjjel particionálni" egy pendrive-ot.

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#23222) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Windows particiom grub2ből kiválasztás után meg se nyikkan. Tegnap még jó volt.

sudo ntfsfix /dev/sda1 -re ezta választ kapom:
Refusing to operate on read-write mounted device /dev/sda1.
sda1 a windows particiom.
mit csináljak hogy jo legyen?

(#23231) bobalazs válasza CPT.Pirk (#23230) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Nincs rajta hiba, se sentinelbe, se checkdiskel. Mindjárt felnyomatom megint a Mint 13-at, de kérdés, hogy megtalálja e a windowst és melyiket fogja bootolni? telepítő folyamatot vagy régi rendszert? vagy egyiket se. :DDD

(#23244) sh4d0w válasza #59070464 (#23243) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Először mindig Windows-t telepítünk és csak utána Linuxot. Ha nem akarod Magad nagyon szivatni, akkor a gépet átállítod BIOS-módra, a Secure Boot opciót pedig kikapcsolod.

Ubuntu alá tehetsz ext4-et, de nézz körül itt a fórumon, hogyan kell SSD-vel használni - minden megvan itt vhol leírva, csak keresni kell. /-nek ha adsz 15 gigát, az sokáig elég lehet, swap area attól függ, mennyi memóriád van (4 giga fölött sokan nem használnak swapot), többi mehet a /home-nak.

Ubuntuból 12.04, ez egyértelmű. A 9 hónap support nem a telepítéstől számít, hanem a kiadástól, tehát július végéig tart - ezután nem lesznek frissítések a rendszerhez és arra sincs garancia, hogy a repository-k megmaradnak.

https://www.coreinfinity.tech

(#23255) Rimuru válasza Fire/SOUL/CD (#23251) üzenetére


Rimuru
veterán

Már felraktam jó "régen" a Windowst, ebben az Acer gépben nincs valami okos cucc, pendriveról csak UEFI-s telepítés akar indulni (Linux is), és inkább Linux segítségével intézem a dolgokat Windows mindenáron létrehozva minimum +1 partíciót bootnak (annyira nem ismerem hogy tudjam ezt hol kéne kilőni) inkább megcsinálom előre a particionálást biztos ami biztos alapon. Plusz amikor megvettem a gépet nem is volt még elérhető számomra Windows a Linux meg evidens úgyis ezt használom.

Milyen hibát kellene tapasztalom utólagos Windows telepítés során? Nehogy már bepánikoljon szegény hogy nem ő az elsődleges rendszerem és nem élvezhet előjogokat. :Y

Vigyázat, csalok!

(#23270) #59070464 válasza ubyegon2 (#23266) üzenetére


#59070464
törölt tag

Azért nem tudok, mert Windows alól ezeket használom: MPC-HC nightly, madVR, LAVFilters, ReClock, VSFilter, Unified Remote for Android. Itt a madVR a legeslegfontosabb. De ezek mondhatni mind kellenek. Illetve a játék is Win alatt megy (BF3 multi, néha Dota2), szóval mindképpen kell egy Win 8.1 is.

/home egyenlőre akkor nem kell, de később ha megtetszene úgy a Linux, akkor majd lesz külön /home. Egyenlőre valóban jó így.

Ha később új distrot tennék fel, vagy csak ezt tenném újra, akkor fogom a 30 gigás Linux partíciót és törlöm, majd mehet rá az install? Ez nem fogja összekutyulni a most tökéletesen működő boot menüm, a másik partíción lévő Win-t vagy bármi egyebet?

Firefox vagy Chromium? :) Ha ez ízlés kérdése és nem egyértelmű, akkor elkzedem mindkettőt használni, aztán meglátom. Win alatt Chrome-s vagyok és van egy Nexusom, tehát nem hátrány ha PC-n is azt használom sync miatt.

Ez lehet noob question lesz, de Linux alatt használ valaki vírusírtót? :D

[ Szerkesztve ]

(#23293) kodmen


kodmen
tag

Sziasztok!

Nem sokára érkezik a Samsung 840 EVO 120Gb SSD-m, és a jövőbeli belakásával kapcsolatban érdeklődnék előre.
Egy windows 7 home premium -ot szeretnék telepíteni, mellé egy Linux Mint Petrát, UHU UBK MATE-et és még lehet, hogy kipróbálnék más disztrót.
A partíciókkal vagyok bajban. Arra gondoltam, hogy a windows-é lenne olyan 40 GB, ami nem fér rá, annak a HDD-n csinálok egy NTFS partíciót (az EXT-et látja normálisan a win valamilyen programmal, vagy a zenéket inkább az NTFS-en tároljam továbbra is a közös elérés miatt?). A Linux-oknak gondoltam egy egy 15 GB rendszerpartíciót, kivéve a tmp és a var mappákat a leírás szerint ramdisk-re (érdemes még valamit HDD-re pakolni?). A home-om külön hdd partíción van. A több linux verzió miatt (eltérő programverziókat használhatnak) nem lenne szerencsés mindegyikhez ezt csatolni, de nem is szeretnék mindegyiknek külön-külön partíciót. Továbbá úgy gondolom, hogy a programok könyvtárai, fájljai jobb helyen lennének az ssd-n. Ezért arra gondoltam, hogy a /home-ot nem venném külön, maradna a 15GB-os partíción, és a konkrét, nagy helyigényű tartalmat szoftlinkelném ( lenne egy fájljaim mappa a/home/user-en belül) a meglévő partícióról, így bármelyikről elérhető. Vagy fstab-bal kellene operálni és azzal felcsatolni valahogy?

Másik dilemmám a fájlrendszer. Érdemese több partíciót készíteni, hogy ha az egyikkel gond van, akkor a másikat továbbra is be lehessen vetni, vagy jobb egybe rakni az azonos típusú (ntfs, ext) területeket? SSD-re eddig ext2-4-ig mindent olvastam, melyiket érdemes? És a HDD-re? Sima otthoni használat mellé gondoltam, jelenleg ext3-at használok.

Előre is köszönöm!

(#23356) Mr.C


Mr.C
őstag

Üdv!
Segítséget kérnék mert egy picit össze kókányoltam a merevlemezem (user error volt belátom, még csak most ismerkedem linux-szal).
Adott egy 500 GB-s HDD, egészet töröltem, csináltam rá 2 partíciót (250-250) és az egyikre felraktam a Win 8.1-et. Eddig oké, ment, minden rendben volt. Csináltam egy bootable USB-t linux mint Cinnamon 16 Petrából, boot, majd felraktam úgy hogy az első lehetőséget választottam (kiírta hogy Petra felrakása Windows mellé). Nem sikerült, megállt. Újraindítás, boot USB-ről és ott már úgy raktam, hogy Petra lecserélése. Fel is rakta szépen ahogy ő akarta, de win már nincs rajta.
De elölről akarom kezdeni mert windows-t is akarok mellé
Viszont.
USB Image writer-rel USB-re kiírom a windows iso-t de nem bootol :(
így nézne ki a HDD

Hogyan tudnám a windows-t feltenni? úgy szeretném, hogy MINDEN törlődjön és ne legyen nyoma semminek ami eddig a HDD-n volt.

sudo rm -rf /*

(#23391) kodmen válasza BoB (#23387) üzenetére


kodmen
tag

Win nem kezeli az ext partíciókat, de állítólag vannak programok amik igen.

Igen, használtam régebben ilyet, de azt írták, hogy inkább csak Read only módban érdemes használni, mert az írással elronthat valamit.

Adat csatolás tiszta sor, eddig is a /mnt-n belül voltak csatolva. Ezért vagyok gondban, mert a /home/user/.program típusú tartalmakat az SSD adott külön home partícióról szeretném csatolni, a /home/user/dokumentumok típusúakat meg a HDD külön "kvázi home" partíciójáról. Ha a user csak simán a /home/user/-be ment valamit (mert az az alapértelmezett), akkor az az ssd-re kerül, holott én a HDD-re szeretném. Méghozzá úgy, hogy ez a user-nek ne okozzon bonyodalmat, plusz odafigyelési kényszert stb. És azt még nem is mondtam, hogy vannak közös fájlok is természetesen (a képek mehetnek adat partícióra végül is), amelyeket közösen szerkesztünk (ezt hard linkkel csináltam eddig, hogy ha ez egyikkel baj van, ott legyen a másik, bár ha "szinkronizál" és elrontja a másikat, akkor csak a helyet foglalja).

Claude Leon: igen, ezt használtam korábban.
you can force this if you really have to write on EXT4 partitions from Windows (this is not recommended)

Megfontolom az NTFS-t, bár ritkán használnánk. Lehet, írok egy rsync scriptet, ami a win partícióba szinkronizálja a fájlokat kikapcsoláskor, így meg vannak ott is. :C

(#23502) Mr.C válasza CPT.Pirk (#23501) üzenetére


Mr.C
őstag

Lehet nekem is ez lesz a véleményem az almáról, de mindenféleképp ki fogom próbálni, és cak utána vonok le következtetéseket. Most a manjaroval küszködtem, egyszerűen telepítés közben állandóan lefagyott, vagy ha sikerült is, utána vagy nem indult újra (mert ott lefagyott) v ha újraindult akkor meg bebootolni nem tudott. 2 lehetőség van, vagy rosszul töltöttem le, vagy mivel linux alatt csináltam a bootolható USB-t az unetbootin segítségével ezért azt nem szerette (mondjuk nem volt jó tapasztalatom eddig, mindig windows alatt csináltam az ilyet). De mondjuk az is lehet h egy nagy user-errorról van szó, dehát csak így lehet megtanulni-

sudo rm -rf /*

(#23560) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#23559) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Linux- fa inkább érdekességnek tűnt számomra, de tetszett, 20 percig biztos nézegettem. :)
Volt fenn LMDE is, de sok óráig frissítette magát pár kb- al, így nem volt hosszú életű. Most már legalább értem az LMDE létjogosultságát, legfeljebb a többiét kevésbé. Debianhoz még vissza fogok térni, csak nem a Gnome3 felülettel.

Tudtam volna hasznosítani ezt a fordítást, mikor először áttértem Linuxra, ha értek hozzá. (no, ez jó kis paradoxon volt) :Y

Egyébklnt nekem ez a MINT 16/64 elég stabilnak tűnik, bár minap valamivel megöltem :W , de 2, bootnál feljött egy ablak pár betűválasztó opcióval, nyomtam egy F- et (ha jól emlékszem) és 2 perc múlva visszaállt egy előbbi működő állapot kb fél órával azelőttről. :C Csak pislogtam.
Ilyesmi a Windowsban nem 5 perc szokott lenni három gombnyomással. :C

[ Szerkesztve ]

(#23963) gery2123 válasza Gebriel (#23960) üzenetére


gery2123
őstag

A legegyszerubb módja!
Pendrive NTFS formaz!
Az ISO megnyit és ami benne van kicsomagol a Pendrive - ra. Ez működik, és Windows alatt is ennyi az egész windows USB install...... :-D
Linux kiírasa már nem megy így.

-- PSN_ID: GerY2123

(#23968) gery2123 válasza MasterMark (#23964) üzenetére


gery2123
őstag

Hát ha nekem bebootolt akkor másnak is. A win -es telepítő is csak leformázza ntfs-re és rámásolja a dolgokat. Hidd el én így nem egy gépre raktam már fel Win7, és 8-at is. Ha jól tudom az NTFS-re való formázással a windows eleve létrehoz egy boot sektort, és akkor a Linux is. Próbáld ki, nekem megy minden gond nélkül, de a Linux nem, ahhoz kell az Unetbootin, vagy más :)

Hát ezt nem tudom, de az tuti hogy nekem a a volt laptopjaimon, és a párom laptopján is ugyanígy csináltam, és annó az asztalin is. Mondjuk nem 2004-es gépek voltak de már egy 4-5 évesek tuti.

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#23970) CPT.Pirk válasza gery2123 (#23968) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez azért működhet így, mert Win alatt ha formázod a pendriveot, akkor rögtön aktív partíciót hoz létre, ami azt jelenti, hogy a boot flag be van kapcsolva.

A boot flag is a 1-byte value in a non-extended partition record, within a master boot record. Its primary function is to indicate to a MS-DOS/MS Windows-type boot loader which partition to boot. In some cases it is used by Windows XP/2000 to assign the active partition the letter "C:".[1] The active partition is the partition where the boot flag is set. [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24014) #89874944


#89874944
törölt tag

Sziasztok!

most telepítettem debian 7.4-et a gépre (amd apu, amd64), a végén azt írta vegyem ki a cd-t, hogy az új rendszer indulhasson el, de a windows indult helyette, semmi bootloadert nem dobott fel :U
3 winyó van a gépemben, 1 ssd meg 2 hdd. A win7 az ssd-n van, a debiant a második winyóra raktam. Ezen a második winyón más partíciókon még volt pár windows, ezek közül egy windows vista-t talált a debian, a win7-et nem. Vmi GRU-t az első meghajtóra rakott :F
Szóval hogy tudom elindítani a debiant?

[ Szerkesztve ]

(#24540) tvamos válasza Rimuru (#24539) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem nagyon ertek hozza, ha valami nem megy magatol, megprobalom kiguglizni, es/vagy megkerdezem itt. Nem ilyedek meg a terminaltol, de fejbol nem tudok semmit.

Regen azert alltam ra a Peppermit / Lubuntu-ra, mert a netbook a Windows alatt nagyon rosszul teljesitett.

Most azert hasznalnam, mert a Windows meghal a sok felinstallalt programtol. Linux alatt kellemes a bongeszes, egy-ket dokumentumot gyorsan ossze lehet dobni. Kis Eclipse, PCB tervezes... Ha kell a Windows, akkor meg vagy dual boot, vagy virtualis gep. Ez utobbi azert tetszik, mert csak azt az egy alkalmazast telepitem, es futtatom alatta, ami vegkepp nem megy Linux + Wine alatt.
Jatekra nem nagyon hasznalnam, de azert szeretnem az RC repulo vezetest gyakorolni a gepen.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24578) |DavidWoody|


|DavidWoody|
tag

Sziasztok !

Olyan problémám lenne , hogy csináltam egy bootable LM16 Cinamonn disket ( USB Image Writerrel ) egy LM16 MATE alatt egy 8gb-s pendrive-ra és most az alap rendszerem nem is látja a pendrive-ot , a windowsom pedig formázást kér rá , de a formázás utáni kapacitásra 1,13 gb-t ad meg. Kérdésem , hogy hova lett a maradék 6 giga , illetve , hogy miért nem látom a driveot linux alatt. Előre is köszönöm.

-woody-

(#24655) mzx válasza rii (#24639) üzenetére


mzx
senior tag

Én még a cpu kímélő Transmission torrent kliens-t ajánlanám.
DC-zni meg nyugodtan rakd fel a wine-t (Windows "emulator"), az alá meg a windows-os APEX DC-t. Tökéletesen fut. :)

(Alá úgy tudod telepíteni, hogy simán csak letöltöd az exe file-t és enter / dupla jobbegérgomb; nem kell ehhez elindítani a wine-t , legalábbis alap esetben linux boot-tal indul, nem zavar sok vizet, nem igazán terhelő, régi gépet használok, ebből tudom).

Sok más előnye miatt is megéri wine-t telepíteni: vannak windows progik, melyek tökéletesen futnak így linux alól is, de persze sokuk tökéletlenül, vagy egyáltalán nem fut némelyik (játékok többsége pláne nem, és vigyázz a média alkalamások nagy részével is wine alatt).

________________________

(#24654) eastsider :

Ahogy hallottam, a win 8 eléggé terhelő. Nem használtam sose, de saccra egy mai ubuntu verzio is esélyesen gyorsabb. Ráadásul 16 GB RAM-od van. Én régi gépet használok, bő 10 évest, P4, 1 GB RAM-mal, és Linux Mint illetve Ubutnu is futott már rajta, remekül.

Win már fent van? Az jó, mert egyszerűbb, ha előbb az kerül fel, a grub (boot-olásnál oprendszer választó) miatt. Szerintem egyszerű a telepítés, én kezdőként elboldogulok egy ubi (ubuntu) telepítéssel. Értelemszerű, írja, amit kell, grafikusan megadhatod a partíciókat, figyelmeztet, ha meglevőt jelölsz be törlésre stb. De ha elakadsz, kérdezz. Ha itt vagyok, reagálok, ha tudom esetleg a választ, vagy más, aki épp itt van.

[ Szerkesztve ]

(#24664) mzx válasza eastsider (#24662) üzenetére


mzx
senior tag

Még 10 GB is elég, bár biztosabb a 15 GB. Ha nagyon csupasz verzióval is megelégszel, 4 GB-ból is kijön - csak viszonyításképp mondom. (Van, aki bátorított arra, h 4 GB pendrive-ra telepítsek ubit, bár határeset.)

Igényfüggő. Gondold végig, csak alapcélra kell-e neked linux, vagy teleraknád app-okkal.

Arra javaslom, ügyelj, gyökérnek legyen legalább 4 GB particio, az a biztos; és javasolt külön home particio, bár kinek hogyan... ha csinálsz, legyen az is legalább 4 GB. Szívtam már kicsire méretezettel. Szóval összesen jobb, ha van 10 GB a teljes linux-nak. Több nem muszáj, csak ha telepakolod utólag.

Ja, és file tárolásra is csinálhatsz külön particiot - én pl jobb szeretem így, elkülönítve a rendszertől. De mivel már van rajta nálad windows, a linux látja az ntfs file rendszert is, tehát az elég. Bár egy miimum ext4-es file rendszerű particio még gyorsabb a linux számára (és azt a windows is, megfelelő segdéprogival, látja szintén).

[ Szerkesztve ]

(#24718) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Linux telepítését mindig szabad partícióra kell indítani. Én elkövettem azt a hibát, hogy a C: meghajtót szántam az Ubuntunak és össze is borította nekem a partíciós táblát (a Windows nem kellett, azt akartam kiváltani). A két másik Windows meghajtómat egybe vette, és hiába láttam foglaltnak (látszódtak az adatok vagyis, hogy mennyire foglalt a meghajtó) hozzá férni már nem lehetett.

Ma már így csinálnám: a C: meghajtóból lecsípnék 10-15GiB-et a Windows partíciókezelőjével és csak utána indítanám az Ubuntu Windows mellé telepítését. Ha nem kellene a Windows, akkor pedig a 'Más' opciót választanám és a partíció kezelőben a particionálatlan területre indítanám a telepítést és tenném a '/'-et valamint a boot-ot. Aztán amint felment az Ubuntu, a gParteddel megszüntetném a C: meghajtót és ide terjeszteném ki az Ubuntu meghajtóját egyrészt, másrészt meg a Windows partíciót terjeszteném ki szintén erre a területre. Az NTFS partíció automatikus felcsatolása bootoláskor, picit sem macerás, tudok benne segíteni.
A Swap érdekes kérdés: amikor utoljára használtam Linuxot, akkor még az ökölszabály a fizikai memória kétszerese volt (10-12 évvel ezelőtt). Ma már vagy nem szükséges, vagy ha memóriaigényes alkalmazást kívánunk a későbbiekben futtatni, akkor a fizikai memóriával megegyező (bár 4GiB-nél többet szerintem akkor is értelmetlen adni) területet kell választani.

Én így csinálnám, talán nem írtam túl nagy marhaságokat.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24725) Fritz Teufel válasza mzx (#24722) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Pontosan így jártam és is. A Ubuntu felcsatolta nekem az NTFS-t, de nem osztotta ki a jogosultságokat. akár csak neked. A torrent letöltéseket az NTFS partícióra irányítottam, így amikor elindítottam bármelyik torrent klienst, volt több órás konzisztencia teszt, majd elakadt. Majd megőrültem vele, mire rájöttem arra, abban a pillanatban megy a mount, amikor az NTFS partícióra megyek. Mivel a torrent kliens nem férhet hozzá, így az indításakor ő elvesztette a letöltési helyet. Aztán ráakadtam a leírásra: az etc/fstab-ot kell mósodítani gedit-tel, így: ez az én példám
UUID=6FC979640AE2E767 /media/Windows ntfs-3g defaults,windows_names,locale=hu_HU.utf8 0 0

Neked csak a vastag részt kell személyre szabnod. Az UUID-t megtalálod a gParted-ben.

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24730) Fritz Teufel válasza mzx (#24729) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

1. gksu gedit /etc/fstab

2. Bemásolod, mint nálam, az aljára:
UUID=6FC979640AE2E767 /media/Windows ntfs-3g defaults,windows_names,locale=hu_HU.utf8 0 0

3. módosítod a UUID-t és megadod a létező útvonalat, ahova fel akarod csatolni (vastagon kijelöltem a módosítanivalókat)

4. Ment

5. Reboot és örül...

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24734) Fritz Teufel válasza mzx (#24731) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Igen, válaszd le a partíciót.
Aztán a gParted-ben nézd meg az NTFS UUID címét, mert az azonosítja a maghajtót a rendszer számára.
Nálam ez: UUID=6FC979640AE2E767

gksu gedit /etc/fstab - ez a parancs root joggal, szerkeszthető módban nyitja meg az fstab-ot a gedit texteditorban.

Itt több sort fogsz látni, az enyémhez hasonlóan. Ugorj az utolsó sor végére és egy enterrel hozz létre egy új sort.
Ide kell bemásolni, azt az egy sort, amit megadtam:
UUID=6FC979640AE2E767 /media/Windows ntfs-3g defaults,windows_names,locale=hu_HU.utf8 0 0

Itt írd át a UUID-t a tiedre.

Most jutott eszembe, hogy kell címkét is adni az NTFS partíciónak. Nálam ez a Windows. Ezt a gpertedben egy pillanat alatt el lehet végezni. Kell, mert így adod meg a felcsatolás útvonalát:

/mnt vagy /home vagy /media ami tetszik és az NTFS címkéje
vagyis: /mnt/Windows vagy /home/Windows vagy /media/Windows

Az utánuk lévőket nem kell módosítani, azok pár más dolgot kódolnak: írás/olvasás és a fájlrendszer lokalizációját - ezt már magyarra állítottam.

Elnézést, az eredeti sorokban zavaró módon volt vastag betűs rész, ez zavarhatott meg :(

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24740) mzx válasza mzx (#24738) üzenetére


mzx
senior tag

Decepticon:

Tippem - ezen belül, hogy
ntfs-3g defaults,windows_names,locale=hu_HU.utf8 0 0
a címke név ez?:
windows_names

Tehát ha ehelyett mondjuk azt írom:
JAJDEJOCIMKE_names
akkor JAJDEJOCIMKE lesz a cimkenév?
És ez lesz a mappa neve is az alatt, ahova felcsatolja boot után az fstab?

[ Szerkesztve ]

(#24742) mzx válasza Fritz Teufel (#24741) üzenetére


mzx
senior tag

Értem, bár furcsálom, h itt a file rsz típusaként "windows" van megadva, mivel az ntfs, bár ntfs-sel kezdődik... de még mindig nem tudom, hogyan adjak meg címkét. Azt írtad, kötelező.

[ Szerkesztve ]

(#24747) mzx válasza Fritz Teufel (#24746) üzenetére


mzx
senior tag

Kész, siker, köszi még egyszer nektek colomb2 és Decepticon. :)

(Egyébként mielőtt boot-oltam és leválasztottam, az után se engedte a gparted a címkét megnézni...)

Egy apróság:
itt, hogy
ntfs-3g defaults,windows_names,locale=hu_HU.utf8 0 0
a windows_names helyett HALANDZSA_names -t adtam meg; ez nem gond? Mire utal ez a X_names sor?

[ Szerkesztve ]

(#24753) mzx válasza Fritz Teufel (#24750) üzenetére


mzx
senior tag

Közben felmerült egy gond az fstab műveletet követően:
a csatolt ntfs particio (ami home alá raktam) nem enged semmit mozgatni a kukába, hanem jelzi, h nem lehet oda, és akarom-e véglegesen törölni - igen válaszra véglegesen törli, más további opció nincs, csak cancel.

Előre is köszi a leendő választ, bocsi, de csak felugrani volt most időm, holnap majd visszanézek.

Egyébként nem lehet, h ez okozta?:
itt, hogy
ntfs-3g defaults,windows_names,locale=hu_HU.utf8 0 0
a windows_names helyett HALANDZSA_names -t adtam meg; ez nem gond? Mire utal ez a X_names sor?

A többit köszi neked és a többieknek. :)

(#24749) CPT.Pirk:
oké, köszi a választ. :)

[ Szerkesztve ]

(#24755) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Ugyan ez van Ubuntu alatt is alapértelmezett partíció kezelőként. Valóban fel lehet vele csatoltatni a partíciót, de éppen ez okozta az a galibát, amit mindennek az elején írtam. Az fstab-ba nem írta be a felcsatolt partíciót, így például az arra a partícióra irányított torrentek állandóan elakadtak. Illetve bármi elakadt, ha onnan volt futtatva. Tényleg jó dolog az az alkalmazás, csak nem oldja meg a problémát. Legalább is Ubuntu alatt nem. Csak az fstab manuális szerkesztése segített, ami meg pofon egyszerű. 2002-ben használtam utoljára Linuxot, két hete nyüstölöm és nekem sem okoz problémát.

Még egyszer: ennyi az fstab szerkesztése:
1. gksu gedit /etc/fstab <- nyitja az fstab-ot szerkesztésre
2. sudo blkid <- itt meg tudod nézni a felcsatolandó partíció UUID-ját vagy a pontos helyét...
3. egy újabb sorba bemásol:
UUID=6FC979640AE2E767 /media/Windows ntfs-3g defaults,windows_names,locale=hu_HU.utf8 0 0
4. ment, kilép reboot

Megjegyzés: csak az első kép oszlop szerkesztendő - vastag betűvel jelöltem a 'nem piszkáljuk részeket'
tehát az UUID és a csatolási pont, a többihez nem nyúlunk, ahogy azt colomb2 korábban már írta.

mzx
Igen, az lehet a probléma. Ha nagyon nem tetszik, akkor a 'windows_names' törölhető onnan, minden más marad.

Egyébként mások nem is szokták a 'windows_names' -t beírni, de itt is lehet sokféleképpen csatolni, ez csak egy példa, nem akarom túlbonyolítani. Akár így is nézhet ki:
/dev/sda1 /mnt/Kutyafüle ntfs-3g defaults,locale=hu_HU.utf8 0 0

Ha valakit érdekel a téma, úgy is utána tud olvasni, mint ahogyan én tettem.

Ennél egyszerűbben nem lehet csinálni, ha már bootoláskor fel akarom csatoltatni.

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24763) mzx válasza Fritz Teufel (#24759) üzenetére


mzx
senior tag

Ne hari, de nem értem, mire gondolsz - hol kell megnyitni és mit? :F Valahogy folyton félreértjük egmást. :DD

(#24755) Decepticon
"Igen, az lehet a probléma. Ha nagyon nem tetszik, akkor a 'windows_names' törölhető onnan, minden más marad."

Oké, törlöm, még ma fogok reboot-olni, és akkor meglátom, mi lett. :) Köszi.

(#24752) CPT.Pirk
Na igen, de nálam folyton rá kellett kattintani az ntfs paritcióra, Nautilusban, minden boot-oláskor, hogy csatolja.

(#24754) ubyegon2
Nálam, Mint9-ben, ami még gnome-os, udisks néven van, tud mount-olni is, de parancssoros. Legalábbis graf megfelelőját nem találtam még meg, ha létezik.

(#24761) Penty
"Igaz, ez a külső meghajtóm nem NTFS, hanem EXT4-es. Nem tudom, ennek van-e jelentősége ez esetben..."

Van! Pont ez volt a problémám!

[ Szerkesztve ]

(#24809) Rimuru válasza rii (#24805) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerinte attól függ mit akarsz. Használható conky is, de ott van pl vnstat, nethogs, stb.

(#24807) mzx:
Most kell azt a rész szerkesztened amire mondtam hogy ne piszkáld. :) Azt alakítom át amit írtál hogy mi lett, egyszerűen az user id-t kell beszúrni, uid="szám". A számot megkapod úgy hogy terminálba beírod ezt: echo $UID
ntfs-3g defaults,windows_names,locale=hu_HU.utf8,uid=1000 0 0

A következő újraindításnál (újracsatolásnál) már elvileg működni fog.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#24815) CPT.Pirk válasza alpihun (#24814) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Passz, az UEFI-s alaplap, de grafikus menüje van, nem lehet benne nagyon elrejtve. Mindenesetre ideiglenes boot eszközt az F12-vel tudsz választani. Ha ott kiválasztod a vinyódat és bejön a Windows, akkor meg kell keresned a boot beállítást, ha nem jön be, akkor valami más gond van és valszeg használnod kell a Winsows dvd-t az indítás helyreállítására.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24821) Rimuru válasza mzx (#24818) üzenetére


Rimuru
veterán

A Linuxos és Windowsos jogosultságok nem egyeznek meg nem érdemes kavarni őket, amúgy meg ha majd megcsinálod amit írtam(írok) akkor a saját normál felhasználódé lesz.

Terminálba normál felhasználóddal beírod ezt: echo $UID
Ilyesmit kapsz, innen a szám kell nekünk (nálam 1000 nálad lehet más lesz):
cc@cc> echo $UID
1000

Utána szerkeszted az fstab-ot, azon belül a megfelelő sort (ami az NTFS-hez kapcsolódik), azt a rész kell változtatni ahol van a defaults stb. Követed a szintaktikás ha új dolog írunk be akkor kell egy vessző és beírod azt hogy uid=1000 (neked az a szám kell az 1000 helyére amit kiírt az első parancs.
Egy példa sor:
/dev/sda3 /mnt/Win ntfs-3g defaults,uid=1000 0 0

(#24820) mzx: Igen, de neked lehet nem 1000 kell, erre van az első parancs, lásd eme hozzászólás off-ba tett része.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#25047) ELECT


ELECT
csendes tag

Még egy valószínűleg egyszerű kérdéssel fordulok hozzátok: particionálásnál kéne egy kis segítség, mert emlékszem, hogy valami kellett a boot fájloknak ubuntu alatt, vagy valami ilyesmi.
tehát most elementary OS-t telepítek, és ezeket hozom létre:
-root partíció (ext4)
-swap (cserehely) itt csak írjam be hogy 8000mb ha 4gb ramom van? Vagy 8192?
-home (ext4) ennek mennyit ajánlott adni, ha csinálok külön datát is?
-data (ext4)

szóval itt még kelleni fog majd valami? nem windows mellé telepítem.

(#25207) didros


didros
senior tag

Köszi a válaszokat! Még egy kérdés: Külön NTFS partíción tárolja a srác a filmeket, adatokat. Egyelőre így is hagynám, mert nem lehetek benne biztos, hogy maradni fog a linux a gépen. Nem okoz ez semmilyen problémát, ugye? Az újabb linuxok gondolom már írják, olvassák az NTFS partíciót gond nélkül, igaz? Mondjuk nálam a Lubuntu minden alkalommal jelszót kér ha megnyitom a windowsos partíciókat, de feltételezem, hogy valahogyan be lehet állítani azt, hogy ne kérje..

(#25966) mefistofeles

háááááát
Nem kis küzdelmek után sikerült live alatt is felélesztenem a netet (ne tudjátok meg mit szenvedtem egy @ jelért...) és elég bátorságot éreztem, hogy belevágjak a telepítésbe. A particionálásnál azonban megint megakadtam...
Adott ugye egy 320 Gb-os sata2 merevlemez, több NTFS particióval. A kubuntu számára elkülönitettem 20 Gb tök üres helyet (particionálva sincs) A telepítő lát is mindent de ha rákattintok a 20 Gb üres területre nem történik semmi csak kiemeli (bekékül) az adott terület. Alul van négy lehetséges továbblépésről gomb, új partició, törlés meg effélék asszem de mind inaktív. Most akkor innen jöhet a telepítés? Nem kell a kiosztással bajlódnom? Itt ugye azt írta egy kolléga, hogy 4 Gb memónál már nem kell swap partició, a kubuntu.hu szerint viszont 4 Gb memónál 2 Gb-ot kell megadni neki...... Meg kell egy gyökér? vagy mi meg egy a mappáknak is.
Tudom zagyva amit írok de nem tudom ételmesebben. Így nem merek továbbmenni. Mit csináljak? particionáljam telepítés előtt még windowsból azt a 20 Gb-ot? Mire? ...és hogyan osztom el a területet? Kijelölöm a 20 Gb-ot tovább (jobb alaul) és ott? ......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#25976) mefistofeles válasza ubyegon2 (#25974) üzenetére

Oké elismerem én vagyok a hülye....
(mondjuk ehhez képest egy 15 évvel ezelőtti fapados windows particionálása és telepítése kismiska volt)

Ha elérek a telepítésnél a partició kiválasztás menühöz, ez fogad:
értelemszerűen a zárójelesek az én megjegyzéseim

-/dev/sda
-/dev/sda1 367 Mb (ez lesz a windows indító particiója amit mindig létrehoz a merevlemezen)
-/dev/sda2 83519 Mb (ezen van maga a windows is..)
-/dev/sda3 187695 Mb
- nem haszn 22 20 Mb (ez a linuxnak féretett particionálatlan terület)
-/dev/sda4 26467 Mb

-/dev/sdb
-/dev/sdb1 4005 Mb (ez a pendrive amiről telepíteném a linuxot)
-/dev/sdb2 0 Mb (ez passz)

na most ha kijelölöm az üres területet akkor alaul a négy gom (New part tab; Add; Change; Delete) inaktív
legalul van még egy legördülő menü, "Device for boot loader installation" amiben az összes fenti meghajtót kiválaszthatom, alapból dev/sda (kivéve a particionálatlan helyet)

jobbra lent a visza és a tovább gombok
Én innen nem merek továbblépni......

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#26269) Fritz Teufel válasza teleahocipöm (#26266) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

A rendszer szól, ha frissítés érkezett. Ráadásul éppen annyira bonyolult futtatni, mint a Windows updatert. Az más kérdés, hogy ma elbszták a frissítő egyik komponensét, így csak manuálisan lehet futtatni. Nyilván korrigálják majd, de ma már másodszorra próbálom feltenni, mert nekem frissített ugyan, de restart után low memory problémával leáll a boot. Picit mérges vagyok... :s

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#26406) Fritz Teufel válasza Apollyon (#26403) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Szerencséd van, nálam a Fedora is bedőlt. Szerintem túlmelegedett a videókártya. A Gnome-ban van egy három fokozatú venti beállító, azt tettem fel, de amikor elkezdtem haszálni az FF-ot, sikított a venti. Nem találtam megoldást a dpm-re Fedora alatt sajnos. Annyit hogy az újabb Radeonokat a 3.12-es kerneltől gyárilag támogatja. A mienk meg sajnos régebbi. Kénytelen voltam hard resettel leállítani és most nem bootol. Remek... Nem tudom... érdemes kipróbálni a Debiant vagy egyből a Windowst dobjam fel?

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#26538) mzx


mzx
senior tag

A grub-ot hogyan tudom módosítani, vagy törölni?

A PC-n van egy windows xp, a linux mellett, de egy ideje a windowst problémás boot-olni, olyannyira, hogy a grub el se indul, a windows hibája miatt. Ennél fogva a linux se indítható. Feltételezem, hogy ha a gub-ból kiveszem a win-t, vagy törlöm a grub-ot, akkor el fog indulni a linux ismét.
Jól gondolom? Ha igen, akkor áll a kérdésem, azaz a hsz-em első mondata. Köszi előre is annak, aki segít megoldani.

[ Szerkesztve ]

(#26557) mzx válasza ubyegon2 (#26555) üzenetére


mzx
senior tag

Hű, jónak látszó linkek, köszönöm! Szóval holnap a "bibis" pc közelében leszek, és megoldom.
Arra gondoltam most, h pár lényeges előzményt vázolok, hátha még pontosabban átlátod, mit érdemes tennem és mit nem:

Számomra eddig ismeretlen okokból azon a pc-n levő két, egy-egy benne levő hdd-n levő oprendszer (win ill linux) nem akart elindulni, hanem hosszú percekig tökörészett.

Idén áprilisig szinte sose volt gond e két rendszer indulásával, éveken át. Most májusban viszont egyszer fagyott a linux indulás, de ekkkor a win-es hdd-n a win i boot még oké volt! Utóbbit boot-olva akkkor csináltam egy chkdsk-t, tehát vindózos "csek diszk"-et, hdd javitót, a másik vinyóra, tehát arra, amin a linux van; ez használt is, minden ujra régi lett, mukodott minkét hdd-s oprendszer.

Visszatérve arra, ami a napokban zajlott:
Szóval pár napig oké volt megint, de a napokban megint tökörészve, fagyogatva indul a linux-os rsz, azon a pc-n, ám de ezek után már a win-es hdd-ról a win se akart eliundulni!
Ha jól rémlik, a bios-ban is valami furát tapasztaltam, de már nem emlékszem, ekkor mit. Nem nyúltam hozzá évekig, a jump-hoz sem a hdd-n, de ezek után átjumpereltem a linuxos hdd-t, és végre gyorsan indult a rendszer, egészen addig a pontig, amikor a grub-nak kellett volna bejönnie. De ekkor egy windows-os hibát írt ki:
"hiányzik az ntldr file. CTRL+ALT+DEL-lel restartoljon"
Utána olvastam, ha kell, szól és belinkelem, mit írt a mikro szaft erről.

AMIT PLÁNE NEM ÉRTEK: ekkor kihúztam a gépházban a win-es hdd-t, reboot, de megint ugyanaz a hiba! Ez hogyan lehetséges? A kihúzott vinyó a win-es, mégis kijelezte a win hibát megint, az előbb idézett hibaüzit ismét...

Még egy fontos megemlitendő: köv. lépésem erre az volt, h a win-es hdd-ről lehúztam a master bus-t, a linux-osról a slave-t, és felcseréltem. Ezután ismét reboot, megint ugyanaz az ntldr -es hibaüzi, tehát a vindózzal volt baja, megint.

u.i.: kíváncsiságodra visszaírtam (pm). Láttad? tudom, semmi extra, de mégis.... ;)

[ Szerkesztve ]

(#26580) mzx


mzx
senior tag

Fejlemények:

Mindent visszaállítottam az eredeti állapotára, és a következőre jutottam:

Tehát levettem a linux-os hdd-ről a jumpert, ahogyan jumper nélkül találtam a gépházban a napokban. A slave-t dugtam rá. A master-t meg a win-es hdd-re. Tehát az eredeti állapota ez volt.

Végre megjelent a grub, ahogyan régebben is, csakhogy rájötem, miért jött be nehezen a windows. Azért, mert mint most kijelezte, próbált segíteni a másik merevlemezen, amin linux van telepítve. Bár a napokban hiába léptem be a fő windows fiókomba, 10 percen át fagyott. Most nem fagyott, belépett, de mire engedett belépni, eltelv kb 5 perc. Erre írta ki, hogy javítani próbálta a linuxos hdd-t. Aztán lehet , h a tegnapi windows telepítő kavart be annak, vagy az is bekavart.

Szóval legalább végre a windows-os hdd boot-olt, a szabályosan jelentkező grub-ból egyelőre azt próbáltam. Az kijelezte a file kezelőben a linux-os hdd-t is, de nem mertem kipróbálni még, h rálép-e, nehogy fagyjon ismét. Inkább archiválni kezdtem a win-es hdd tartalmát. Eltelt kb fél óra, erre spontán restart-olt a gép, és kijelezte az alábbi, szürke sorokban látható hibát , ez esetben is!

A pláne, hogy MEGINT forró volt a linux-os hdd, mint ahogyan tegnap tapasztaltam! Tehát itt lehet a bibi, sztem ebből kellene kiindulni, hogy meg lehessen fejteni, mi a hiba oka. (Lehet, h mégis kellene rá egy jumper, ahogyan ma délelőtt teszteltem többnyire?) Tehát feltételezem, h azért spontán reboot-olt a gép, mert forró lett a linux-os hdd, nemde? Most várok kicsit, míg kihűl, és reboot-olok, hogy legalább archiválhassam tovább a win-es hdd egy részét, de igyekszem majd ez után rálépni a windows-ból a linux-os hdd-re is. Aztán azt is archiválom, amennyire lehet.
De persze jó volna kideríteni, mi miatt forrósodik fel a linux-os hdd. És akkor vélhetőleg az egész problémakör megoldódik.

Egyébként a tegnapi egyik megjegyzésemre, miszerint meg fogom nézni, mit ír ki:
"[amikor] csak az [a win-es hdd] van bekötve, és boot, ekkor végre nem ír ntldr hibát, sajnos nem jegyeztem meg, mit írt ki, de most megnézem."
Most megnéztem, idézem:
error: no such device: {itt egy hosszú halandzsa szerűség}
grub rescue: {ITT A KURZOR VILLOG, PARANCS SOROS ÜZEMMÓD}

[ Szerkesztve ]

(#26588) mzx


mzx
senior tag

Köszönöm a kiegészítéseiteket, meg mindent, amiben segítettetek. :) Bár tul képp magamtól jöttem rá végig mindenre, utólagos megerősítéseiteket köszönöm. A jumperelés kapcsán általatok írtak viszont részben újdonságok voltak számomra, azok is hasznosak.

Végülis arra jutottam, hogy linux live cd azt jelzi: nem tudja másolni a linuxos hdd file-jait. Szerintetek esetleg valahogyan másolhatóak mégis? Ugyanis a live cd file kezelője kijelzi a file-okat, mégpedig a méretükkel együtt. De ha másolom, nulla byte-ot másol, és hibajelzést ad.

A windows-os vinyó most már oké, tehát rájöttem, a linux-os vinyó zavart be neki, fizikailag mindent az eredeti állapotra állítottam vissza, így win-es hdd boot-ol, bár eleinte zavarta a boot-ban, h a linuxos hdd tartalma hibás, de ezen túljutott a win xp. Ráadásul futattam saját magára check disk-et, lemezjavitót, sikeresen. A tegnapi windows telepítő butasága talán rontotta is a linux-os hdd állapotát, nem tehetek erről, de eléggé unintelligens win xp telepitő cd lemezről van szó (korábban itt írtam róla eg mondatot). A chkdsk windows parancs legalább visszaálította a windows-os hdd működését. Sajnos egy idő után (ma) a windows nem érzékelte a linux-os hdd-t, csak a BIOS, így a win-es chkdsk parancsot nem tudtam a linux-os hdd-re alkalmazni.

Ha mégis tud vki megoldást legalább a file-ok archiválására, a linux-os hdd kapcsán, addig nem lépek, aztén a kövi lépésnek azt látom, hogy linux-os hdd radir, azaz újratelepítek rajta Lubuntu 10.04-et. Azt elbírta ez az 1999 -es gyártmányű PC, évekig, és most is el fogja.

Új kérdésem: a telepítő automatikusan megoldja a grub-ot? Ami ugye most, hogy fizikailag visszaállítottam mindent a régibe, már most működik újra. Szóval windows-os vinyó a master, a BIOS szerint, és régen is az volt a master. az volt ráadásul korábban telepítve, utána telepítettem anno a Lubuntu-t, ami utóbbi e hónapban tönkrement. Szóval nem kell már bajlódnom grub-bal, ugye? A Lubuntu totűl reinstall megoldja, nemde? Tehát figelembe veszi, h a PC-ben van egy műr telepített windows-os oprendszer, és belerakja a grub-ba? Ugyanis első telepítéskor így járt el automatikusan. Ha volt már telepítve windows, és csak utána telepítek linux-ot, akkor grub-ra nézve egyszerűbb a szitu, automatikusan létrejött linux telepítéssela grub. Csak azon aggódom tehát, h linux REinstall esetén is automatice rendben lesz-e a grub?

[ Szerkesztve ]

(#26592) mzx válasza Tonyk (#26589) üzenetére


mzx
senior tag

Dehogynem. Adott esteben látja. :) És rendbe teszi. Mivelhogy a linux-os hdd-n épp csak kb 10 GB ext3 volt, a nagyobb része ntfs partíció. :)

Korábban többször is helyreállíttattam windows-os chkdsk paranccsal az ntsf sérült file-jait.

Jó, persze attól függ, hogyan értjük, mit értünk ez alatt. Ugyanis valóban, maga a linuxos partíció nem állítható helyre windows-ból, tudtommal sem. De az én linux-os hdd-men windows által is értelmezhető partíció is volt. (Nem beszélve h létezik windows-ra ext3 / ext4 érzékelő, olvasó is.)

Mostanra sajnos már nem látja a windows-om a linux-os hdd-m ntsf partícióját, de, mint írtam, ma már a linux live cd meg épp csak látja, de már nem olvassa.

Az utóbbi 2 hozzászólóra annyit reagálok, hogy most olvasom őket, és igen, mint itt írom én is, mint Decept is, van ext4 olvasó win-ben. Heylreállító nincs. De én NEM linux-os particiorol, hanem linux-os (B)merevlemezről(/B) írtam mindvégig. :) Azon meg miért ne lehetne, többek között, ntfs particio IS. ;)

[ Szerkesztve ]

(#26595) sh4d0w válasza mzx (#26592) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Tehát nem a linuxos partíció állományait raktad rendbe, hanem egy windows-ost. Az meg, hogy lehet olvasni egy extX fájlrendszer tartalmát, nem egyenlő azzal, hogy írni is lehet - mondjuk windows-os eszközre nem is bíznék ilyen feladatot.

Még anno at NT4 idejében a rendszer helytelenül, NTFS-nek ismerte fel a HPFS partíciókat (OS/2) és gyönyörűen össze is kócolta. Azóta windows-nak nem engedem, hogy a sajátján kívül más fájlrendszerre is írkáljon.

https://www.coreinfinity.tech

(#26598) mzx válasza sh4d0w (#26595) üzenetére


mzx
senior tag

Sokadszorra irom ugyanazt, mint pl most te is, az első bekezdésedben. ;)
Ráadásul tegnap óta póbálom megoldani a problémámat, és alapvetően magam jöttem rá, mi a helyzet, és részben sajnos szomorú a helyzet, összeomlott több év után a Lubuntum. De sebaj, a fontos file-okról volt másolatom. :) A windows-t meg helyreraktam. :)
Ezt csak azért teszem hozzá, mert tegnap óta sokadszorra úgy fogalmazok, hogy van abban a PC-mben egy linux-os MEREVLEMEZ = HDD = VINYÓ. ;-) (Más kérdés, h több particióra osztottam anno, és a rajta levő ntfs-en levő file-jaimat szeretném megmenteni, bár ne mvészes, ha nem sikerul, ez esetben.)

Tényleg jól jöttek viszont a megerősítések abnban, amit vélek, és a jumperelés, mint számomra újdonság tegnap óta, az általatok írtak közül, szintén jól jött nekem mint infó. :) Köszönöm a segítségeket. :)

Van viszont egy új kérdésem, lentebb feltettem: linux REinstell esetén a grub autometice hasnzálható lesz úgy, hogy a windopws megmaradt?

Kedves Decept, rendi tőled, h aggódsz értem, de egyébként nem vagyok ideges, sőt, örülök a segítségeknek. Pusztán csak ezen utóbbi tényezőben a többiek talán félreértettek engem, te visoznt érted, hogy két hdd van a gépben, az egyiken win ,a műsikon linux, DE van ntfs particio a linux-os HDD_n (nem linux-os partición.) :) A léyneg h neked is köszönöm a segítésgeket. :-)

(#26596) Decepticon
Ezen a ponton viszont lehetséges, h nem fogalmaztam pontosan, ezért pontosítom: a linux-os hdd-n levő ntfs partíció tartalmát szeretném menteni, de a linux live cd nem tudja másolni, HOLOTT látja a file-okat, méretükkel együtt. Sajnos volt rajta egy olyanfajta linux particio is, amit már nem lát a linux live cd... Annak tartalma végleg elveszett.

[ Szerkesztve ]

(#26600) mzx válasza Lathronos (#26599) üzenetére


mzx
senior tag

Először is köszi neked is a reagálást. :) Nézzük sorra:
Hú, ezt nem egészen értem ,h " ne egy közös rendszerindítójuk legyen, hanem te választhasd ki melyik HDD-ről szeretnél rendszert indítani", mivel ez számomra egy és uganazon opciónak hat, lehet h mert kezdő linux-osvagyok, és nem látom át jól a dolgot. Tehát eddig közös grub volt, ha jól fogalmazok(?), de mivel grub, ezért lehet benne választani, melyik boot-oljon. Szerintem valamit nem értek jól ezen a ponton(?)

Na, tehát jelen állás szerint , és régóta is van egy működő grub azon a PC-n, ami tegnap nem akart előjönni, de sorra írtam hsz-eket ennek kapcsán is, és hogy miként lett megint hasznáhatóa grub-om. Na most, ez maradni fog úgy, ahogy van, ha ujrainstallálom a linux-ot? Ez volna a legegyszerűbb, ha így történne.

"a GRUB-ot a Windows-os HDD-re szeretnéd telepíteni, hogy a 2 külön HDD-n lévő OS egy azon rendszerindítóból legyen futtatható?"
Fogalmam sincs, melyik hdd-re települt a grub. Ezt egyébként tegnap kérdeztem is, van-e tipp-je valakinek erre, a leírásaim alapján. Vagy hogy hogyan tudom detektálni. De még nem tudom a választ rá. Hogyan szeretném? A lehető legegyszerűben. ;) Talán épp úgy, ahogyan eddig is volt, mert évekig jól működött. Csak éppen jelen hónapban halódni kezdett a Lubuntu.

"Miért nem használsz te is debian-t, mint mi itt páran? Az sokkal stabilabb mint az Ubuntu"
Ha jól tudom, a Debian-hoz nagyobb szakértelem kell, mint egy Ubuntu / LinuxMint disztróhoz és társaihoz, én meg utóbbiakhoz is épp csak konyítok. :) A másik, nyomósabb oka, h Lubuntut raktam és raknék rá megint, az az , mint írtam: 1999-es, nagyon régi gyártmányú PC-ről van szó (P3), a Lubuntu meg az általm eddig megismert disztró közül messze a legkevésbé CPU terhelő, messze a leggyorsabb. ;) Bár ha jól tudom , a DEbian seterhel nagyon, nem tudom, mennyire gyors, és hogy régi gép elbírja-e. e tartok attól, h a Debian nekem túlságosan nehezen hasnzálható lenne. Ehhez képest, ha jól tudom, egy Ubi "szájbarágósabb"(?) :) Azaz nekem, kezdőnek való.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.