Keresés

Aktív témák

  • JFL

    csendes tag

    válasz Dr_Watson #38 üzenetére

    ''Konkrét hibát mondj amire nem jött még ki a javítás, különben ez a mondat csak a levegőben lóg.''

    [L]http://www.pivx.com/larholm/unpatched/[/L]

    ''No ez a rendszergazdák hibája, hogy nem tartják lépést. Ingyenes megoldások a Microsoft-tól vannak erre, amiket lehet és illik használni.''

    Valóban vannak. És illik is használni. De az ember nem biztos, hogy szeretne olyan patcheket telepítgetni, amik utána működésképtelenné tesznek eléggé fontos funkciókat (lásd a nem is oly régi XP patch: [L]http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;818043[/L]), netán a használhatatlanságig lelassítják a rendszert (szintén egy XP patch, sajnos pontos időpontra nem emlékszem, de utána lehet nézni, nem én találtam ki). Remek dolog a központi patch menedzsment, csak nem sokat ér az egész, ha a javítások kritikán aluli minőségűek, nem megbízhatóak, netán maga a Windows Update szolgáltatás hibája akadályozza meg az oly elengedhetetlen frissítések telepítését (Office 2000 SR-1 Registration Wizard hiba). Persze az applikált patchek nem mindegyike távolítható el. Ha a javítás tönkrevágja a rendszert, lehet újra telepíteni a szükséges dolgokat.

    Azt már meg se említem, hogy ha magában a hálózati eszköznek a (Microsoft által hitelesített) drivereiben van súlyos biztonsági hiba, akkor meg mennyit ér az egész patchelgetés (http://www.nextgenss.com/advisories/etherleak-2003.txt).

    ''illetve kíváncsi lennék arra, hogy pl az elmúlt évben, vagy akár idén, hány javítás jött ki a különböző disztribúciókhoz.''

    Nem sokat érsz a puszta számokkal. A két rendszer eltérő mennyiségű programot/csomagot tartalmaz, egy majd 10000 csomagból álló Linux disztibúció vs. Windows 98 összehasonlításból biztos az látszik, hogy a Win98 aztán nagyon biztonságos, mert sokkal kevesebb javítás jött ki rá, csak nem biztos, hogy ezzel kell mérni a biztonságosságot. Ezen gondolatmenet alapján a legjobb operációs rendszer az MS-DOS, mert 0 db biztonsági javítás van hozzá.


    Az általad felsorolt Linuxos vírusok egy jelenős része exploit, ami nem ugyanaz, mint a vírus. Remélem válaszképpen senkinek nem jut eszébe beollózni az összes Win32-es vírust. :)

    A Linux csoportmunka terén meglévő gyengeségével kapcsolatban teljesen igazad van, a Microsoft termékek és a Windows platform nagyon sok dologban sokkal, de sokkal jobb a Linuxnál, ezt azt hiszem senkinek sem jut eszébe vitatni. Nekem a legnagyobb problémám a Windowssal az, hogy egy olyan területen nyújt szinte értékelhetetlen teljesítményt (a biztonság kérdésköre), ami azért manapság igen fontos. Szép marketing-vakítással tele van a padlás, Trustworthy Computing, meg Windows 2003 is secure by default, meg a többi transzparensre aggatható jelmondat nagyon szépen hangzik, de mindaddig, míg nincs mögötte tartalom, addig a megbízhatóság és a biztonság terén szerintem a Windows és a Linux (a BSD-kről már nem is beszélve) nem tartozik egy kategóriába.

  • Finrod

    tag

    válasz Dr_Watson #38 üzenetére

    Bocs a kesesert a valasszal. Akkor nezzuk sorban:

    1. Virusok:

    Ha megnezed a listat amit bevagtal ide, eleg sok virust tobbszor is irtal, pl. mert tobb virushajkuraszo ceg listait masoltad ossze esetleg. Pl. Ramen, Lion, Slapper tobbszor is szerepel a listadban.

    Valoszinuleg szinten lehetne meg parat talalni amibol nem latszik elsore, de szinten ugyanaz, virusok teren nem vagyok teljesen up-to-date, igy nem tudom megmondani hogy ez hany kulonbozo virus. De nem annyi amit irtal.

    Valamint ha elgondolkozol miert irtam amit irtam, a cel az volt hogy hasonlitsd legy szives ossze a virusok szamat Windowsra es Linuxra, megis melyikbol van tobb, melyikbol jon ki tobb ugyanannyi ido alatt. A kovetkeztetest vond le magad.

    2. Konkret hiba:

    Nem tudok konkret hibat mondani, ugyanis nem fogom visszakeresni, valamelyik hirben lattam valamelyik portalon amit olvasok: HWSW, Prohardver, a nehai Root.hu, Prog.hu. Valamelyiken olvastam a hirt, es mivel honapokkal ezelott, ezert nem emlekszem melyiken. A hir tartalmat roviden ossze tudnam foglalni: IE minden verziojaban kihasznalhato kritikus hiba (weblaprol letoltodo kod futtatasa, ha jol remlik). Javitas egyelore nincs. Azota korulbelul az utobbi ket hetben lattam csak kritikus IE es Outlook hiba javitasa cikket a fent emlitett portalokon. Nem olvastam el, csak feltetelezem hogy a fentebb emlitett hibat javitja. Ergo pozitivan allok a dologhoz, feltetelezem hogy azt a hibat javitottak ki amire eloszor nem adtak kozre javitast. Tudom magamrol hogy nem szoktam olyan dolgokra hivatkozni amik nem tortentek meg, ergo a magam reszerol nem erzem szukseget hogy elokeressem olyan weblapokon, amik kozul legalabb egyen eleg nehez keresni a hirek kozott, egy masik pedig azota megszunt. Vagy elhiszed, vagy nem.
    Nem erint kulonosebben erzekenyen, ha nem hiszed el, akkor sem.

    3. Rengeteg Microsoftos lista letezik.

    Lehet. Keszseggel elhiszem, valahogy megsem az vonult be a koztudatba hogy a Microsoft termekeknek jo az onkentes levlistas supportja. Esetleg lehet hogy azert mert a hasznalhato infokat szolgaltato Microsoft support formak jellemzoen nem ingyenesek?


    4. En meg a Linux viszonteladosag/support

    Nem vagyok Linux viszontelado, viszont a fogalom kicsit onellentmondast tartalmaz. Linuxot maximum forgalmazni lehet de viszonteladni... :)
    Mindenesetre nem ebbol keresem a kenyerem. En is technikai emberke vagyok, informatikus es szabadidomben rendszergazda. Supporttal olyan szinten foglalkozom, hogy ha valaki kerdez valamit es tudok ra valaszolni akkor valaszolok. Ingyen.

    5. ... Licence szakerto a legjobb ajanlatot fogja osszeallitani.

    Szerintem a feladatra tovabbra sem allithato ossze versenykepes aru Microsoft termekhalmaz.

    6. Oktatas szuksegessege uj Microsoftos programverziokra atallaskor kevesebb mint Linuxra atallaskor

    Szerintem ez sem igaz, egy ablakos feluletnel jellemzoen annyira hasonloak a dolgok, hogy amit az egysegsugaru felhasznalo hasznal, azt pontosan ugyanugy be lehet allitani. Rengeteg olyan window-manager van amivel teljesen Windows-szeru kornyezetet kapsz. Tehat az atallas semmi gondot nem fog okozni. Egy atlagos windows-felhasznalo a kovetkezo dolgokat hasznalja:
    - levelezes
    - szovegszerkesztes
    - tablazatkezeles
    - bongeszes
    - chateles valamilyen nem web-es chat-klienssel

    Ha ezeket oda teszed neki ahol eddig megszokta, egy hasonlo ikonnal, esetleg atnevezed hogy azt higgye ugyanazzal van dolga, akkor szinte eszre se veszi hogy lecserelted az ablakozo felulet alatt a nem lathato dolgokat. 95%-ban nem fogjak eszrevenni. Esetleg azon hogy kevesebbszer halt meg alatta a gep/bongeszo/egyeb program.

    Ezenkivul esetleges celprogramokat hasznal a feladatahoz, ez viszont nem specifikusan altalanosan Windows-hoz vagy altalanosan elterjedt es/vagy Microsoft-hoz kotheto dolog, ezert nem jellemzo abbol a szempontbol hogy mennyire konnyu atallni esetleg. Ez vagy megvan a celplatformon es akkor ugyanugy nez ki, vagy nincs es akkor nem lehet atallni.


    7. a. Rendszergazdak hibaja ha nem birnak lepest tartani:

    Tavaly volt valamikor egy cikk tobb portalon is egy neves kozvelemenykutato felmereserol, miszerint a Windows-os rendszergazdak keptelenek lepest tartani a frissitesekkel. Nem akarok nevet mondani, hogy melyik kozvelemenykutato volt, mert nem ismerem. A cikk viszont megjelent az indexen is, es szakmai portalokon is, valoszinuleg te is lathattad, ha akkoriban nem voltal epp tavol a nettol.

    Ez nekem nem igazan ugy tunt mintha a rendszergazdakat allitotta volna be hibasnak.


    7.b. Kozponti patch management es ekvivalens megoldas linuxon.

    A megoldas roppant egyszeru, a cron-ba minden gepen beleteszed, hogy minden ejjel futtasson le egy apt-get update; apt-get dist-upgrade-et. Az /etc/apt/sources.list-be beleteszed a sajat repository-dat, amelyre felrakod azon csomagokat amelyeknek a frissiteset engedelyezni akarod.

    A repository-t (egy sajat kozponti gepen, nem minden gepen kulon) automatikusan frissited azon csomagokkal amelyeket leellenorizted hogy nem rontanak el semmit. Jellemzoen nem rontanak el semmit, adodoan a Linuxos rendszerek sokkal modularisabb felepitesebol. Ha valami megis osszeveszik valamivel, azt altalaban a leirasaban megtalalod. Ezen csomagokat kiveszed a repository-bol.

    Tudom ez kicsit Debian-specifikus, de apt vegul is van mar rpm-re is.

    Kell ugye egy darab rendszergazda aki olvassa a debian-security-announce listat. Meg esetleg egyeb listakat amire meg boven van ideje.


    8. Hol mondtam azt hogy nem kell rendszergazda Windowsra?

    Nem, ezt valoban nem mondtad. Ez csak az altalanos attitud a Linuxot kritizalok kozott, en pedig nem csak neked valaszul szantam amit irtam, hanem a helyzet altalanos tisztazasa vegett, bar ketsegtelen hogy ugy tunt hogy csak neked szol.

    9. Windowson nem produkalhat barmikor szoftverelkonfiguralast a felhasznalo.

    Igen korultekintoen kell beallitani egy rendszert hogy ne lehessen Windowson valami malort csinalni. Nem allitom hogy lehetetlen. De a rendszer alapvetoen nem akadalyoz meg minden ilyesmit.

    Pl. a felhasznalonak sajat desktopja van. veletlenul letorolheti a bongeszo vagy a levelezo ikonjat es eszre se veszi, amikor csinalja, hogy mit is csinal. aztan persze hivja a rendszergazdat, hogy nem tudja elolvasni a leveleit. pl. nekem is eltunt a desktopomrol az IE ikonja valaminek a hatasara. Tuti hogy nem toroltem le. Nem azt allitom hogy 5 mp-nel tovabb tart visszarakni. De tuti hogy nem en toroltem le vagy kapcsoltam ki.

    10. Vallakozoi resz.

    Most hirtelen nem egeszen tudom mire utalsz.


    SUMMA: idejöttél és rámöntöttél egy csomó gondolatot,

    Ez gondolom onmagaban meg nem baj.


    kiforgattad a szavaimat,

    Ez szerintem nem stimmel. Azt elismerem, hogy azt nem allitottad, hogy Windowsra nem kell rendszergazda. Viszont mint irtam feljebb is, nem csak neked szantam valaszul a dolgot, hanem altalanossagban a Linuxot ero csusztasakon alapulo osszehasonlitasoknak is. Ketsegtelen hogy ezt nem jeleztem elore. Ezert elnezest.

    hülyének állítottál be,

    Ezt legy szives mutasd meg hol. Hulyenek nem allitottalak be szerintem, csak olyannak aki mindenaron Microsoft termekeket akar ajanlgatni akkor is ha mar korabban emlitettek hogy el akarnak szakadni a Microsofttol. Ezt pedig ha jol latom te is elismerted.


    megrágalmaztál, hogy félretájékoztatom az embereket,

    Azzal hogy egyoldaluan kozolted hogy szerinted ezekkel a plusz koltsegekkel kell szamolniuk Linux valasztasa eseten, anelkul hogy konkretan leirtad volna az osszes koltseget mindket alternativa eseten, azzal szerintem igenis felretajekoztattad az embereket. Ezzel jogod van nem egyeterteni, en tovabbra is igy latom. Bovebben errol meg a vegen.

    pedig csak próbáltam alternatívát mutatni a topic indítójának és előrevetítettem néhány problémát és gondolatot, amikre ingerülten válaszoltál.

    Egy olyan alternativat amit az indito beirasaban elore kozolte hogy nem kivanatos.
    Az ingerultseg az stimmel, de ez meg az en elojogom, alapvetoen ingerultte tesznek a nem teljesen targyilagos es mindenre kiterjedo osszehasonlitasok amelyek valamiert azt mondjak hogy a Microsoft termeszetesen jobb, akkor is ha dragabb, es van benne csomo olyasmi amire viszont tulajdonkepp semmi szukseg viszont fizetni kell erte. Alairom, nem csak te idezted elo. Ha ugy tetszik, vedd ugy, hogy belekerultel a szorasba.


    Legyen jó napod és nem vitatkozom veled, mert nekem nem érdekem, hogy egy flame-be belemenjünk.

    Szerintem flame-nek azert nem kene nevezni amit irtam, mert ha megnezed eleg sok objektiv dolog volt benne.

    Nem vitattam és nem fikáztam a Linux létjogosultságát és a megoldásait sem, csak annyit mondtam vele kapcsolatban, hogy a csoportmunka támogatását nem látom megoldottnak.

    Nem vitattad, es nem fikaztad. Egyszeruen szot sem ejtettel rola, viszont Microsoft termekeket emlegettel, anelkul hogy az alternativakrol szot ejtettel volna.

    A groupware tamogatast hogy nem latod esetleg igazolva, az esetleg a sajat hibad is lehet. Ugyanis leteznek csoportmunka alkalmazasok Linuxra is. Pl. phpGroupware, courier.

    Arrol nem beszelve hogy a kovetelmenyekben szo sem esett csoportmunkarol. Naptar funkcionalitas volt. Ezt te onkenyesen a csoportmunkaval azonositottad. Amellett hogy csoportmunkara is vannak megoldasok, naptarra meg tobb. Arrol nem is beszelve hogy korulbelul egy nap munkaval lehet irni egy webes naptar alkalmazast, ami megoldja az ertesitesek kikuldozgeteset is.

    Emiatt az egyetlen dolog miatt ajanlottad te azt, hogy maradjanak a Windows platformon es persze vegyek meg meg a Microsoft Small Business Servert, ami magaban $1500 az alapvaltozatban, nem tudom milyen dolgokat kell meg hozza megvenni esetleg meg pluszba, hogy a windows licencekrol ne is beszeljunk, es az igenyelt funkcionalitas kivalthato egy napi munkaval.

    Nem tudom, de 1500 dolcsit nem sok programozonak fizetnek egy napi munkajaert.

    Hogy ez esetleg erdekes szinben allitja be a targyilagossagodat? Lehet. Van az ugy. Ne mondd hogy egyaltalan nincs semmi igazsag abban amit irtam.

    Akkor most vissza arra, hogy:

    megrágalmaztál, hogy félretájékoztatom az embereket,

    Meg mindig ugy veled hogy teljesen targyilagosan a kovetelmenyek figyelembe vetelevel, a jellemzo alternativak mindegyikenek figyelembe vetelevel es a kerdezo tudomasara hozasaval valaszoltal a kerdesekre?

    Amennyiben erre a valasz nem az hogy igen, akkor igenis felretajekoztatod az embereket. Hogy esetleg azert valaszoltad azt korabban mert nem voltal tisztaban az osszes alternativaval, akkor is felretajekoztattad ot. Maximum nem szandekosan.


    Részemről ez itt bejefeződik.

    Reszemrol is. A kovetkezteteseket mindenki vonja le maga.



  • joysefke

    veterán

    válasz Dr_Watson #38 üzenetére

    Dr_Wattson! Csak nem az MS-től kapod a fizetésedet, hogy ennyire fanatikusan magyarázod a bizonyítványukat?
    Nem flémelni akartam, de érdekel..l

  • samson

    tag

    válasz Dr_Watson #38 üzenetére

    >>nem fikáztam a Linux létjogosultságát és a megoldásait sem, csak annyit mondtam vele kapcsolatban, hogy a csoportmunka támogatását nem látom megoldottnak


    miert nem? van egy par megoldas: pl phpgroupware

  • WN31RD

    addikt

    válasz Dr_Watson #38 üzenetére

    ''Egy szóval sem említettem, hogy ingyen megkapja, azt mondtam, hogy keressen egy korrekt kereskedőt, mert nyílván kap mennyiségi kedvezményt és egy licence szakértő a legjobb konstrukciót fogja neki ajánlani ami nem minden esetben azonos a listaárral.''

    Tudnál mondani egy hozzávetőleges (de konkrét) összeget, hogy pl. 25 Windows XP + Office XP licensz beszerzése mennyibe kerülne egy cégnek? Enélkül ugyanis a fentebb idézett kijelentésed (a te szavaiddal) ''csak a levegőben lóg''.

Aktív témák

Hirdetés