Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2151) asprey


asprey
tag

Sziasztok! Lenne egy kérdésem hozzátok. Most vásároltam egy Asus Rog 703VM laptopot 2. évesen. Szeretném ujra pasztázni de meglepődtem mikor le vettem a hűtőt. Gpu (gtx1060) pasztázva van! Úgy tudtam, hogy a Cpu-t pasztázzuk (i7700) a gpu-ra hővezető lapkát szabad tenni. (Thermal Pad) Most akkor mit kell használni. Mellesleg valami igen kontár modon volt pasztázva a gép. Pedig akitől vettem szervizben tisztitatta ki és pasztáztatta. Valóban mert számlát is mutatott a munkárol.
Köszönöm a információt előre is.

(#2152) Raggie válasza asprey (#2151) üzenetére


Raggie
őstag

Amit lehet pasztázunk, amit nem arra thermal pad.
Ami a kritérium a pasztához: egyenletesen sík, lehetőleg polírozott felület, hogy ki tudja tölteni a paszta a kis teret a hűtendő és hűtő felület között.
Aminél ez nem adott és nagyobb variancia van a két felület között, oda megy a thermal pad.

Általában a GPU-t és a CPU-t is pasztázzuk, a GPU mamóriachipjeit és VRM-eket meg thermal pad-dal hűtjük.

Clint Eastwood FTW

(#2153) asprey válasza Raggie (#2152) üzenetére


asprey
tag

Köszönöm!

(#2154) default. válasza Raggie (#2152) üzenetére


default.
őstag

Sziasztok! RX470 kártyámat szeretném újrapasztázni. Kérlek adjatok tanácsot, milyen pasztát válasszak hozzá!
Illetve a memóriachipet és VRM-eket, amit Raggie kolléga említett, hol találom? Oda milyen pad kell ehhez a kártyához?

Köszönöm előre is, Üdv!

(#2155) Raggie válasza default. (#2154) üzenetére


Raggie
őstag

Szervusz. Milyen típus pontosan?
A GPU pasztázáshoz Kryonaut tökéletes.
A többihez kell a pontos típus, hogy tudjunk tanácsot adni.
Egyébként legtöbb boltban kapható már Arctic thermal pad vagy Thermal Grizzly Minus pad. Ezekre rákeresel árukeresőn és válogatsz! ;)

Clint Eastwood FTW

(#2156) default. válasza default. (#2154) üzenetére


default.
őstag

Pl. ebben a videóban hol láthatóak ezek? Illetve azokat nem szabad pasztával, kizárólag paddal? 0,5 mm-es Arctic Thermal Pad jó lesz oda?

[ Szerkesztve ]

(#2157) default. válasza Raggie (#2155) üzenetére


default.
őstag

Szia!

ASUS ROG Strix RX470 4GB

(#2158) Raggie válasza default. (#2156) üzenetére


Raggie
őstag

0:47-0:55-ig szereli le a kis hűtőbordát róla a srác.
De ha ez így van a tiéden is, akkkor ahhoz nem kell nyúlnod. Azt hagyd szépen békén. Csak a fő hűtőt szedd le az alatt pasztázz újra Kryonauttal és kész! :)

Clint Eastwood FTW

(#2159) default. válasza Raggie (#2158) üzenetére


default.
őstag

Rendben, nagyon köszönöm! Kérlek hadd terheljelek még pár kérdéssel (csak hogy szakmailag okosodjak):

Azok a memória lapkák?
Azt hogy érted, hogy ha így van az enyémen is? Azon a hűtőbordán van egy hővezető pad? Az a rózsaszínes izé? És ha igen, akkor azt nem kell cserélni?

(#2160) Raggie válasza default. (#2159) üzenetére


Raggie
őstag


sárga: GPU
zöld: memória lapkák(ezen a kártyán nincsenek hűtve : ejnye-bejnye ASUS :((( )
kék: VRM (tápellátó áramkörök)
narancs: VRM hűtőborda
piros: thermal pad a hűtőborda és a VRM chipek között

Úgy értettem, hogy ha a te kártyád is pontosan ilyen, mint ez a videóban, akkor a VRM bordát ne is piszkáld. Jó az úgy. Igazából azt is cserélheted, de anélkül hogy elég drágán vennél rá padokat nem hiszem, hogy érdemi előrelépés volna. Jó az a borda rajta, nem túl vastag és mindent elér a pad. Akkor szokták ezeket cserélni ha már 10 éves akártya vagy ha a dizájn szar és valamihez nem ér hozzá amihez kéne.

Clint Eastwood FTW

(#2161) default. válasza Raggie (#2160) üzenetére


default.
őstag

Nagyon szépen köszönöm a kimerítő választ!

(#2162) default.


default.
őstag

Egy utolsó kérdésem lenne felétek: a hővezető paszták meddig állnak el minőségromlás nélkül? Érdemes 1g helyett pl. 5g kiszerelésűt venni?

Köszönöm szépen,
Üdv!

(#2163) detroitrw válasza default. (#2162) üzenetére


detroitrw
addikt

Egy normális pasztával a pasztázás 3 évig simán fennmaradhat (feltéve ha normális hőmérsékleten tartja a hűtőd)
1g-al min. 2-3x tuti át lehet kenni a cpu-gpu párost

Ha csak magadnak lenne akkor ezek alapján fölösleges az 5g :U

persze ez szvsz :K

(#2164) default. válasza detroitrw (#2163) üzenetére


default.
őstag

Rendben, köszi szépen! Lakótársam laptopjába is kell majd belőle, de ezek szerint még így is elég lesz bőven az 1g. Köszönöm még egyszer mindenkinek! Üdv!

(#2165) LP700-4


LP700-4
tag

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem felétek, hogy a thermal grizzly kryonaut állaga másnak is olyan volt, hogy ilyen száraz, tömörebb nehezen kenhető és ilyen nagyobb darabokban lejön a proci tetejéről mikor a kis lapáttal kente? Egy mx-4-hez képest sokkal szárazabb nekem. Lehetséges, hogy mikor vettem már régen több éves lehetett a boltban? Néztem videókat és ott sokkal folyékonyabb mint nálam volt.

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#2166) #65537792 válasza LP700-4 (#2165) üzenetére


#65537792
törölt tag

Akkor valószínű régi volt, nem volt jól tárolva vagy sérült. Ne rakd fel!!!

[ Szerkesztve ]

(#2167) LP700-4 válasza #65537792 (#2166) üzenetére


LP700-4
tag

Még pár hónapja volt ez az eset és felkentem, de nem tapasztaltam, hogy rosszabb lenne mint az mx-4, sőt, jobb volt pár fokkal, de tegnap mikor leszedtem a hűtést, akkor is az volt, hogy kb. a fele a hűtőn maradt ilyen foltokban és akkor vált nálam nagyon furává a dolog. De akkor megy vissza rá az mx-4.

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#2168) #65675776 válasza LP700-4 (#2167) üzenetére


#65675776
törölt tag

A Kryonaut pont abban különbözik a legtöbb hővezető pasztától, hogy oldószermentes. Ergo az idő múlásával nem változik az állaga és a hővezető képessége.

(#2169) #65537792 válasza #65675776 (#2168) üzenetére


#65537792
törölt tag

Én biztos nem kentem volna fel, ha ilyen érdekes állaga lett volna ahogy leírta.

(#2170) LP700-4 válasza #65675776 (#2168) üzenetére


LP700-4
tag

Akkor marad fent ez. Azért is kérdeztem meg ezt, mert nem volt romlás a hőmérsékletekben, csak kicsit meglepődtem, hogy ilyen mikor leszedem a hőtőt és jóval sűrűbb mint egy mx-4.
Azt nem tudtam, hogy ez oldószermentes és nem lesz kihatással rá a az idő múlása.
Köszönöm a válaszokat!

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#2171) csiga8 válasza LP700-4 (#2165) üzenetére


csiga8
senior tag

Igen, pont ugyanezt tapasztaltam, ezért lett helyette MX-4.

(#2172) LP700-4 válasza #65537792 (#2169) üzenetére


LP700-4
tag

Nem volt csontszáraz és nem úgy maradt a procin és a hőtőn mint amikor már az ember újrakeni a gyári 5 éves pasztás. Már sajnálom, hogy tegnap nem fotóztam le. :/

[ Szerkesztve ]

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#2173) Floyd80


Floyd80
addikt

Üdv, tegnap újrapasztáztam (MX4) a VGA-t (RTX 2060), mert nem bíztam a gyári pasztában és nulla javulás, sőt mintha 1-2 fokkal rosszabb lenne. Először középre tettem egy cseppet, utána x-ben, de semmi javulás. Fura, mert előtte a 1060, R9 280 esetében is volt eredménye az újrapasztázásnak. Ilyen jó pasztát tettek volna egy low budget kártyára? Vagy pár nap kell amíg beáll?

[link]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2174) Raggie válasza Floyd80 (#2173) üzenetére


Raggie
őstag

Ventik ugyanolyan fordulaton mennek?

A Kryonaut talán jobb választás már az MX-4-nél. Én azt használom a VGA-imra.

Egyébként volt valami probléma a gyári pasztával? Meleg volt a kártya? Ha nem, akkor nem érdemes megbonogatni ezeket...

Clint Eastwood FTW

(#2175) #65537792 válasza Floyd80 (#2173) üzenetére


#65537792
törölt tag

Lowbudge ez jó. :))

Nincsenek beállási idők. Vagy jó vagy nem. Melyik típus?

Thermalpadok a helyükön? Nem túl kevés a paszta?

[ Szerkesztve ]

(#2176) Floyd80 válasza Raggie (#2174) üzenetére


Floyd80
addikt

Igen, ventik ugyanúgy pörögnek. Pár hónapos a kártya, de nálam kicsit melegebb volt pár fokkal, mint amit a többi tulaj írt, nem vészes persze, de nem gondoltam volna, hogy az MX4 nem tetszik neki. Az volt a terv, hogy a mostani 68-69 fok helyett az új pasztával ilyen 66 körülire menne, akkor nem kellene alulfeszelni, de tegnap még 72-be is benyalt 3D Markba. Mondjuk a képen látszik, hogy a gyárban szépen raktak alá, vagy inkább a talpat kenték fel, mert ki volt tolva a nagy része ( + a réztalp is szépen össze volt karcolva)

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2177) Raggie válasza Floyd80 (#2176) üzenetére


Raggie
őstag

Hát ilyen hőfokoknál én nem nyúltam volna hozzá. 80-85 fokig semmi bajuk nincsen ezeknek a modern GPU-knak.

Clint Eastwood FTW

(#2178) #65537792 válasza Raggie (#2177) üzenetére


#65537792
törölt tag

Azért 68 fokra azt hinni, hogy rossz enyhe túlaggódás szerintem.

(#2179) Floyd80 válasza #65537792 (#2175) üzenetére


Floyd80
addikt

Jó akkor úgy mondom, hogy a kategóriájában az olcsóbbak közé tartozik :) Gainward GS 2060.Ott van pár kép a linkben a másik topicból, a padok a helyükön maradtak. Először kevés pasztával próbáltam, utána raktam rá X-ben dögivel, ugyanaz lett az eredmény. Le is volt alkohollal tisztítva, csavar rendesen szorul. Nyilván nem kötöm fel magam, de fura, hogy korábban azért pár f okot sikerült hozni. Persze azok öregebb kártyák voltak, de már ez is amit letöröltem gyárit eléggé porózusnak tűnt, úgyhogy nem hiszem, hogy valami drága cucc lett volna. De lehet hogy ez nem is paszta volt hanem thermal pad, mert a szélein eléggé gumis volt.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2180) detroitrw válasza Floyd80 (#2173) üzenetére


detroitrw
addikt

Igen előfordulhat, hogy nem segít semmit se a pasztázás (mármint, hogy a gyárihoz képest nem hoz javulást)
nekem is volt ilyen, aztán rájöttem a venti kevesebbet forog :)) (érdemes lenne azt is csekkolni)

javasolnám a pasztázáskor, hogy inkább kend szét egyenletesen a felületen s ne mindenféle mintát rajzolj
ügyelve annak vastagságára mert minél vastagabb annál gyengébb a hatásfoka
a képet elnézve a réz lemezkét biztos, hogy tükrösítettem volna (legalább a karcokat, barázdákat eltüntetni)

de hangsúlyozom nem fogsz feltétlenül jobb eredményt kapni
és a pasztáknak is van "bejáratási" ideje (mivel több összetevős nem feltétlenül fogod °C-ba észrevenni)
szvsz ~20 terhelt üzemóra elég neki
azt is figyelembe kell venni, hogy a pasztáknak is van teljesítmény görbéje (ami kizárt hogy lineáris), tehát "alacsony" hőfokon arányaiban nem lesz akkora javulás mint magasabb tartományba
lehet, hogy pl. 60°C-ig nem érdemes pasztát cserélni (feltéve, ha előtte eddig nem 50°C volt :) ) [ahol a külső körülmények azonosak!]

(#2181) Floyd80 válasza Raggie (#2177) üzenetére


Floyd80
addikt

Bajuk nincs, a Radeonnal már átélteltem ezt a kazán korszakot, utána a 1060 60 fokon szinte megváltás volt, bár ott nem mutatta, hogy a VRM hány fokos, ahogy az RTX se.

Ennél kb. 65 fokig jár úgy a venti, hogy elviselhető a zaj, ezért is alulfeszeltem.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2182) Floyd80 válasza detroitrw (#2180) üzenetére


Floyd80
addikt

Köszi a tippeket, akkor még egy kis szétkenést kipróbálok, aztán úgy hagyom. :) Durva, hogy ilyen karccal beteszik, ami van nálam Thermalright proci hűtő, olyan hibátlan alja van, mint egy tükörnek.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2183) Quentin82


Quentin82
csendes újonc

Sziasztok!

Ryzen 5 3600 CPU-ra milyen pasztát tudnátok javasolni?

Előre is köszi a segítséget. :)

[ Szerkesztve ]

(#2184) PadaVaJ válasza Quentin82 (#2183) üzenetére


PadaVaJ
tag

Szia.

Már nem emlékszem ki linkelte (tudom kicsit régi, de volt igazan változás).

Thermal Paste Air Cooling Results kisebb érték jobb.

GELID Solutions GC Extreme PRO szerintem jó árban van.

Thermal Grizzly hez képest biztos. 5gramm még féláron sincs.

[ Szerkesztve ]

A parti végén a gyalog és a király is ugyanabba a dobozba kerül.

(#2185) Raggie válasza Quentin82 (#2183) üzenetére


Raggie
őstag

Kryonaut vagy MX4.

Clint Eastwood FTW

(#2186) PadaVaJ válasza Raggie (#2185) üzenetére


PadaVaJ
tag

Eddig amit olvastam a táblázat elég jól fedi a valóságot.

Kihagytad a Thermal Grizzly - Hydronaut ot pedig sokan dicsérik azt is.

A parti végén a gyalog és a király is ugyanabba a dobozba kerül.

(#2187) Quentin82 válasza Raggie (#2185) üzenetére


Quentin82
csendes újonc

Köszi a tippeket mindkettőtöknek.

(#2188) #65675776 válasza Floyd80 (#2176) üzenetére


#65675776
törölt tag

És a többi tulaj is ugyanolyan házban, ugyanolyan ventilátorelrendezéssel, ugyanolyan procihűtővel használja? Mert a felsoroltak egyenként is képesek akár 5-10°C-kal is elvinni a VGA hőmérsékletét.

(#2189) humilislupus


humilislupus
tag

Sziasztok. Vettem thermalgrizzly conductonaut pasztát 3 videokártyát szertnék újrapasztázni. Csak utolag merültek fel bennem kétségek hogy szabade-e ezzel ,illetve hogy mennyire praktikus erre a célra. Van akinek van tapasztalata erről?

(#2190) detroitrw válasza humilislupus (#2189) üzenetére


detroitrw
addikt

minden folyékony fém paszta tartalmaz gallium-ot, ami megeszi az alumíniumot
tehát ha a felkent paszta érintkezne alu-val akkor oda tilos!!! használni

(#2191) humilislupus válasza detroitrw (#2190) üzenetére


humilislupus
tag

Köszi a gyors választ. Ezt jó tudni.

(#2192) Floyd80 válasza #65675776 (#2188) üzenetére


Floyd80
addikt

Átnéztem az RTX topicot, persze volt nagyon szellős ház is 62 fokkal, volt 68 fokos is, a sajátomat nem mondanám rosszul szellőzőnek, tény elölről kevés jut be az oldalrácsokon, de ha leveszem az elejét akkor se jobb a helyzet. Ha fenn van oldallap, ha nincs, proci, vga kb. ugyanannyit melegszik, ebből gondolom, hogy jól szellőzik. Nagy házban azért a VGA-hoz levegőt juttatni nem egyszerű. Tény most nagyon meleg van, ez is becsapós, néha megy a klíma szobában, néha nem, pár fok is nagy különbségeket csinálhat.

Mindegy, szereztem tegnap Kryonautot csak úgy kipróbálni. Először is, nem tudom kenni, mind a spatulán végzi, pillanatok alatt összeáll, nem terül, nekem ez nem megy, ha ujjal nyúlsz hozzá, akkor meg az ujjadon marad az egész. Pedig YT videó is van ahol szép folyós és kenhető.

Szóval így X-ben vittem fel, procin úgy néz ki kicsit jobb, mint az MX4, VGA-n ugyanaz, nem hozott semmit. Most semmi oldallap, előlap nem volt a gépen, ment a hetven fok felé.

Reggel megnéztem újra, 68-69 fok Kingdom Come-ben egy kis séta után, szépen terült rajta, de kipróbáltam utána még a Chill Factort, amit az ARO-M14-hez adtak. Ez fehér és nem is a CFIII, hanem valami régibb, de premium van ráírva. Ezt lehetett kenni az egészre és ilyen 66 foknál megállt, szoba hőmérséklet nem változott, teszt nagyjából ugyanaz volt.

Lehet ez jobban reagál a sima chip+hűtőtalp kettősre, mint a kupak + hűtőtalpra az MX4, Kryo (?). Majd megnézem este, hátha csak pillanatnyi "siker".

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2193) detroitrw válasza Floyd80 (#2192) üzenetére


detroitrw
addikt

az oldallap fel-le, ki-be fújáshoz annyit írnék, hogy érdemes lenne terhelés közbe végigtapizni a gépet, hogy hol érezni esetleg megrekedt meleg levegő
ill. mivel a gépedbe van meleg levegő az a legjobb, ha a kifújásnál meleg levegő áramlik ki ekkor biztos lehetsz, hogy nem csak kevered a levegőt hanem egyszerűen kivezeted azt :K (persze ehhez célszerű a hőforráshoz közel lennie a ventinek)

(#2194) Floyd80 válasza detroitrw (#2193) üzenetére


Floyd80
addikt

Köszi, most raktam be a radira még két ventit, hogy a VGA felé menjen valami levegő, fenn van két 14-es, meg hátul egy 14-es. Olcsó Arctic P14-esek, de most nem fogok még 20-30 ezerért ventiket venni.

A proci hőfokra végre azt mondom, hogy ezt akartam, bőven 60 fok alatt, a VGA meg rohadjon meg ahol van. :) Viccet félretéve kicsit visszafogtam, hogy ne legyen 70 fok közelében, meg amúgy is coil whine van high fps-nél és 1.05 V-nél, de simán elmegy 0.94V-vel és alap turbo órajellel, nem kell az afölötti boost egyelőre.

A VGA újrapasztázás (MX4, Kryo, Chill Factor) végülis nem ért semmit, tehát a gyári nem volt gagyi és öreg sem persze, ennyit tud a kártya ebben a házban. A Kryo nem kenhető vmiért, az MX4 meg simán a Kryo spatulájával, végül utóbbit hagytam most fenn.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2195) detroitrw válasza Floyd80 (#2194) üzenetére


detroitrw
addikt

(a kép alapján) csak a hátsó venti mozgatja a levegőt a többiekhez képest másik irányba?

(#2196) #65537792 válasza Floyd80 (#2194) üzenetére


#65537792
törölt tag

Az mi? Smink tükör?

(#2197) Floyd80 válasza detroitrw (#2195) üzenetére


Floyd80
addikt

A fentik is pull-on vannak, tehát három tudja kihúzni a levegőt.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2198) detroitrw válasza Floyd80 (#2197) üzenetére


detroitrw
addikt

Értem (még reggel volt s becsapott a szemem :)) )

akkor egy olyat próbálnék meg, hogy mindegyik venti pull-os legyen és a vga alatt legalább 2 takarólemezt kivennék (hogy onnan áramoljon a levegőt)
ill. fent a hátsó falon lévő ventit kiiktatnám mert nagyba növeli a turbulens áramlást

(#2199) Floyd80


Floyd80
addikt

Ez a Silver King sztem új a piacon.

[link]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2200) Raggie válasza Floyd80 (#2199) üzenetére


Raggie
őstag

Wow, jól néz ki. Bár magyar boltokban nem találtam sehol ilyet...
És ebayen 1 grammja kb 9ezer Ft... :Y ez kábé duplája a CLU-nak és a Conductonaut-nak.

Clint Eastwood FTW

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.