Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#28551) attiss66 válasza Irmscher 353 (#28549) üzenetére


attiss66
senior tag

4 hangfal kész , már csak a tüske kell alá, a centerrel még van bibi, mert nem jelöltem meg a vezetékeket, amikor szedtem szét

[ Szerkesztve ]

(#28552) attiss66 válasza Mikisys (#28550) üzenetére


attiss66
senior tag

Mindenesetre összepakolom ezt a valdus rendszert és majd kiderül, hogy milyen változás lesz hangzásban a reflexes verzióhoz képest. A bandpass sub-omnak is kifejezetten tetszik a hangja és jól is megy a rendszerhez/abban is impregnált papírhangszórók vannak.
A reflexes valdusoknak a hangja nem volt rossz, de én jobban szeretem a zárt rendszert és mivel a 2075H-nak szerintem a Qts-e 0.4 körüli/0.4 alatt zártban, 0.4 felet reflexben jó/, így határeset és ezért lesz jó zártban is. A mélyei nem lesznek olyan erősek, de szebb lesz a hangja, a mélyet meg adja a sub.

Felsőkategóriás hangfalnak is nekiállnék, de még olyan minimális az ezzel kapcsolatos tudásom, hogy az még nem igazán érdemes. :) Ezt, tudom a hegedűkészítésből/valamikor azt hitem, hogy a hegedűt rétegelt lemezből préselik gőzöléses eljárással, hát nem. :D/. Az első hegedűt, amikor készítettem, azt gondoltam, hogy lehet, hogy elsőre egy Stradivárit fogok készíteni. :D Nem is lett annak rossz hangja"ráéreztem" véletlenül, de ha most összehasonlítom a legújabb hegedűimmel, hát mondhatom van "némi "különbség. :) Amiket most készítek, ott már nagyon sok mester is kapaszkodhatna rendesen/és sok Stradivári is/, hogy így szóljon a hangszerük/de hiába, mert én tudom amit ők nem tudnak, de ők nem tudják, amit én tudok :)/ Az új hegedűim már szólnak úgy, mint a Stradivárik, sőt, hangzásversenyen meg is vernék őket. Szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy nem hinném, hogy bármilyen hegedű hangja felvenné a versenyt a legújabb hegedűimmel. Sok helyen teszteltem, sokféle akusztikus helyen és minden játéknál újra és újra lenyűgöz a hangjuk, mintha nem ismerném igazán a hangjukat/mindig felfedezek valami újat bennük/. Pedig játszottam már sok neves hegedűkészítő hangszerén, a nagy régiek közül. pl Nemessányi Félix Samun, Andrea Guarneri-n/ Niccolo Amati tanítványa volt, Stradivári "iskolatársa"/. Mostani olasz és magyar élvonalbeli hegedűkészítők hegedűjén/neveket nem említek/ is játszottam már. Mondhatni, nem maradtam le sehol. :) Voltam egy hegedűkészítőnél nemrégiben, nagyon oda van a hegedűiért. Megnéztem minden fekvésben a G-húrt/az elmond mindent/ és felül be volt fulladva. Ő ezt nem hallja? :) Na nem nagyon volt befulladva, de annyi pont elég, hogy kizökkentsen a játék élvezetéből. Az a baj, hogy a mostani hegedűkészítők ragaszkodnak a régi bevált módszerekhez és nem keresik az új utakat. prof Pongrácz Pál fizikusból lett hegedűkészítő írásaiból sokat lehet tanulni, akinek "szeme van hozzá".

Szóval a hangfalaknál is valami ilyesmi tervem lenne, bár az nehezebben megvalósítható a megfelelő tudással is, mert a hangszórókat ne tudnám legyártani, aztán a hangváltók alkatrészeit, kondik, ellenállások, tekercsek... A hegedűhöz "csak" fa kell, na a megfelelő fa, tudni kell mit mihez stb. 22 éve kísérletezek vele.

Gondolom egy jó hangfal elkészítéséhez is sok előtanulmány és kísérletezés szükségeltetik. Nekem egy kis "frissítésnek " jó ez a kis hangfalazás. :) Aztán majd kiderül, hogy mit tudok belőle kihozni, ha egy új hangfalrendszerbe fognék. :)

(#28553) bkercso válasza attiss66 (#28552) üzenetére


bkercso
nagyúr

Felsőkategóriás hangfalnak is nekiállnék, de még olyan minimális az ezzel kapcsolatos tudásom, hogy az még nem igazán érdemes.
A fejlődés sebessége a lényeg. Hogy érzed?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28554) Mikisys válasza attiss66 (#28552) üzenetére


Mikisys
őstag

A Qts 0,4 alatti jó reflex-dobozokhoz, afölött nem.
-
A hegedűkhöz nem tudok hozzáfűzni mást, legfeljebb azt, hogy nem egy-két évi használatra készültek a jobbak - és ez az ami a hangsugárzókra is kell, hogy jellemző legyen, ne kelljen már egy-két évente cserélni azokat. (Képletesen szólva, nem fehérnemű a hangszóró, hogy gyakran cserélgessük.)
Nálam egy jó hangsugárzó legalább 20-évig teljesítsen, persze nem full-terheléssel járatva és ez is egy szempont, a terhelhetősége is legyen kellően nagy, legalábbis az erősítőnkhöz képest.

Üdv!

(#28555) attiss66 válasza bkercso (#28553) üzenetére


attiss66
senior tag

Olyan csigaszerü. :D

Előszöris azt kell eldönteni, hogy milyen hangszórók legyenek, még az sincs meg, már ezt arra értem, hogy milyen hangzású legyen, a minőségek közt is. Egyik szempont, ami úgy gondolom, hogy biztos, hogy papírmembránú legyen. pl másik szempont, amit Mikisys írt, " ...a terhelhetősége is legyen kellően nagy". és egy másik szempont, amit írt "...nem egy-két évi használatra készültek a jobbak ... és ez az ami a hangsugárzókra is kell, hogy jellemző legyen, ne kelljen már egy-két évente cserélni azokat. "

[ Szerkesztve ]

(#28556) attiss66 válasza Mikisys (#28554) üzenetére


attiss66
senior tag

"Reflex dobozba jellemzően a Qts = 0,4 alatti hangszórók építhetőek, de mint mindig, itt is vannak kivételek." subvoice

Tényleg, erre pont fordítva emlékeztem.

Egy holland cég forgalmaz 2075 H hangszórókat, kérdeztem e-mail-ben tőlük/kiváncsiságból/, hogy mennyi a Qts-e a hangszórónak, azt írták válaszolnak hamarosan, ez volt vagy 2 hete. :D

[ Szerkesztve ]

(#28557) shalafi66 válasza attiss66 (#28556) üzenetére


shalafi66
veterán

Fogalmuk sincs róla, maximum a gyártó adatait kaphatod meg, de ugye nincs két egyforma hangszóró ezek között. :) Egyébként valószínűleg nem forgalmazzák, nincs készlet, legfeljeb tudnak a gyártól pótalkatreszt rendelni kb. 25000,-/db áron.

Egyébként a 2075 0,7 körül van. Gyenge a mágnes.

A Qts értéke nem meghatározó a dobozválasztás szempontjából. Ez olyan általánosság, ami nem mindig érvényes.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#28558) attiss66 válasza shalafi66 (#28557) üzenetére


attiss66
senior tag

"Egyébként a 2075 0,7 körül van. "

köszi :)

És egy ilyen gyenge mágnesű hangszórót betettek egy reflexdobozba?! hm?!

[ Szerkesztve ]

(#28559) shalafi66 válasza attiss66 (#28558) üzenetére


shalafi66
veterán

Természetes. :) Mozinak elmegy, legalább dögösebb lesz mélyben. :)

(#28554) Mikisys
:) Nem ez a lényeg, a hangsugárzó terhelhetősége nem kell, hogy magasabb legyen, mint az erősítő kimenőteljesítménye. Sőt. Egy kisebb erősítővel könnyebb megégetni a lengőcsévét, mert könnyebben vezérled torzításba. Utóbbit kell elkerülni, és ha mechanikai terhelhetőségen belül maradsz, örök életű lesz a hangsugárzód.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#28560) APONE


APONE
tag

üdv! ennek a bipoláris elko kondinak melyik végének kel a hangszóró pozitív csatlakozója felé néznie? :F a zöld s képen a kérdéses..

[ Szerkesztve ]

(#28561) bkercso válasza APONE (#28560) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mindegy, attól bipol. :)
A hifi topikba nem merném beírni ezt... ;]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28562) shalafi66 válasza bkercso (#28561) üzenetére


shalafi66
veterán

Nem. 😀 Attól nem polarizált.

Egyébként azok után, hogy a Hifi készülékekben hemzsegnek a polarizált elkók, kevéssé lehet komolyan venni az általános utálkozást. 😀

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#28563) Primary92


Primary92
senior tag

Nem találom a hsz-t, ahol valaki (talán shalafi) ajánlott valakit, aki meg tudná javítani a leégett Reflex R50 (biradiális) magassugárzómat. Tudna valaki segíteni?
A legközelebbi a használatkor már lesz a rendszerben limiter és gerjedés gátló is.

(#28564) Primary92 válasza Primary92 (#28563) üzenetére


Primary92
senior tag

Hmm.. Kaptam egy tippet: miért nem kérdezem meg a Reflexéket? :W

(#28565) stultus78


stultus78
tag

Hogy kell kiszámolni hogy egy hangszórónak mekkora űrtartalmú doboz kell?

Konkrétan ez?

Tudtommal a Vas. Nem konkrétan azt jelenti vagy igen?

[ Szerkesztve ]

(#28566) bkercso válasza shalafi66 (#28562) üzenetére


bkercso
nagyúr

A mindegy-re írtam, nem volt utálkozás. Kivételesen. :DDD

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28567) attiss66


attiss66
senior tag

Na, voltam néhány napja kiméretni a valdus400-at és a valdus200-at.
Amikor megnézte a teszteredményt a frontnál a srác azt mondta, hogy ettől ne várjak nagy eredményt. :D
Aztán meghallgattuk vele a kedvenc elektronikus zenéjét, azt mondta azzal tesztel mindent, mert azt nagyon ismeri.
Azt mondta hallgatás közben, hm, nem is rossz, rosszabra számított a frekigörbe alapján. Azt is mondta, hogy a mélye egy kicsit több, mint kéne, de azt is hozzátette,l hogy az lehet a szoba kis mérete és a tüske nélküli hallgatás miatt van. Valóban, a házamban meghallgattam a helyén, tüskével és ott nem volt sok a mély, inkább egy kicsit több lehetne./de nem gond, mert a háttér is mélyhiányos, de 2/3 gyapjúkitöltés helyett 3/3 -ra kitöltöttem és megjelent a mély jobban. A frontot is feltöltöm még gyapjuval./ A magasakat nem méltatta:D,/darabosak :)/ azt mondta, voltaképpen ezeket nem is magasak, csak olyan ciripelők :D najó :), nrmbaj, mert az egyik mélyközép nyomatja a magasakat/. A középtartományra viszont azt mondta, hogy az elég szép a frekigörbén is és az lényeges.
A centert összeszereltem, a magasa nem szól. Ez már régebben se szólt szerintem, azért kellett mindig hangosítani. A hangszórója pedig rendben van, 6.7 ohm-ot mértem rajta a multiméterrel. Vagy a váltó alkatrészek, vagy a vezetékeknél lehet valami gubanc szerintem.
Tesztelve a hangfalrendszer filmmel a helyén, sokkal jobb, mint reflex korában. Feszesebb, tisztább, gyorsabb, részletesebb, voltaképpen egy sokkal szebb, hang, mint a reflexes módban. Elégedett vagyok az eredménnyel, jó ötlet volt a zárttá alakítás. Van egy mélykiemelése 150Hz-körül/szerintem a 100-at feltoltam 150-re a zárttal. :), de azt nem is nagyon veszem észre film közben, hogy hol van/.
A bal oldali háttér viszont be-be döng, és valószínüleg azért, mert közel van a falhoz, a másik oldali nem döng be sehol, megcseréltem a két hátteret és megint a falközeli döngött be, amelyikre megcseréltem/de máshova nem lehet tenni, a falon kéne majd valami csillapítás/

A mérési eredmények kinyomtatva:

a front

a háttér

az egymillás hangfala frekigörbéje és az impulzusa, összehasonlításként nyomatta, valdus 400-ammal kinyomtatta

[ Szerkesztve ]

(#28568) lattila03


lattila03
újonc

Sziasztok!
Adott egy 8-16 ohmos erősítő és van hozzá egy 6 ohmos 3 utas oszlop hangfalam. Tudom ez így nem egészséges az erősítőnek(van benne védelem).
Kérédsem az lenne, hogy van e valami egyszerű megoldás, hogy 8 ohmossá varázsoljam?

Mondjuk maga a hangfal dinamikájával sem vagyok elégedett. A papíron 89 db/w/m
Így arra is gondoltam, hogy teszek bele másik nyomót. Találtam is egy 8 ohmosat ami 93 db es, de itt is jön a gondom mert még mindig 6 ohm a hangfal, nem? A hangváltó miatt. Azon érdemes cserélni valamit, hogy 8 ohmossá varázsolodjon?:)
Gondolom egy-két szaki fogja a fejét ezt olvasva, de én nem vagyok nagyon jártas a témában és meg kellett kérdeznem :D

(#28569) attiss66


attiss66
senior tag

Ilyet fogok késziteni a mélyhangok elnyeletésére, főleg a falközeli háttérsugárzónál.
Üveggyapot helyett háztartási vattát fogok összepréselni.

"Membránlapos rezonátor

A mélyhangok elnyeletésére a porózus anyagoknál sokkal optimálisabbak a lap rezonátorok, amik sokkal kisebb méret mellett nagyobb hatásfokkal dolgoznak. Érdemesebb tehát ezeket alkalmazni basszuscsapdának.

Nagy sűrűségű, merev üveggyapot lapot használunk az első felületen, ami elnyeli a magasabb frekvenciákat, de az alacsonyabbak tovább haladnak a nagytömegű rugalmas lap felé, amit rezgésbe hoznak. Ilyen lapot készíthetünk például a porózus elnyelőknél megismert bejárati szőnyegből is. A gyapot lap és a rugalmas membrán között a távtartó biztosítja a szükséges légrést. A fa keret tulajdonképpen nagy szilárdságú falakból álló légmentesen szigetelt doboz kell hogy legyen. Ezt úgy is elérhetjük, ha több vékonyabb réteget ragasztunk egymásra. A dobozba helyezhetünk porózus elnyelő anyagot is, de ekkor figyeljünk, hogy az ne érhessen hozzá a membránhoz.

Egy házilag is könnyen elkészíthető másik megoldást láthatunk a következő ábrán, ahol a kőzetgyapot lemez a csillapító hátsó részében kerül elhelyezésre, előtte egy vékony filc (carpet felt underlay) található, amit pl. padlószőnyegek alá szoktak beépíteni, hogy puhább legyen rajta lépkedni és hogy kíméljék a szőnyeget. Valószínűleg a laminált padlólapok alá használt lépészaj csökkentő alátétek is jók lehetnek, de én még nem próbáltam ki. Ezt követi kifelé haladva egy nagy-sűrűségű (10-20 kg/m2) rugalmas membrán lap, amit a már ismert bejárati gumiszőnyegből is elkészíthetünk, ha nem akarunk kifejezetten akusztikai célra készült lapot vásárolni. Következő elem újból egy filc lap. Figyeljük meg, hogy a három membrán szabadon képes mozogni a csillapítóban, csak az őket körülvevő geometria határozza meg helyzetüket, más módon nincsenek rögzítve (csavar, szög, ragasztó, stb...). Közöttük megfelelő mennyiségű légrést kell hagyni! Ezután fa lécek tartják össze és stabilizálják a keretet, amit egy textil réteg fed le. Ez elsősorban esztétikai okokból kerül beépítésre, de figyeljünk rá, hogy akusztikailag láthatatlan legyen, azaz a hang át tudjon rajta haladni. Ezt legkönnyebben úgy állapíthatjuk meg, ha át tudunk fújni vagy látni rajta. Használhatunk ide hangfal textilt is. Az elem sarkaira érdemes műanyag védőket szerelni, ezzel mozgatáskor, szállításkor megvédhetjük az amúgy sérülékeny fa sarkokat.

A membrán anyaga (sűrűsége, rugalmassága) és mérete határozza meg a csillapított frekvenciát, amit nem egyszerű kiszámítani.

A membrános csillapítók működési elvének megértésében sokat segít ha játszottunk már valaha, vagy láttunk billiárd mérkőzést. Amikor a billiárdgolyó az asztal szélén lévő puha rétegnek ütközik, akkor megáll, a puha réteg összenyomódik, elnyeli a mozgási energiát, majd egy bizonyos részét visszajuttatja a golyóba, ami ekkor ismét elkezd gyorsulni, de most az ellenkező irányba. Ugyan ez történik a levegő részecskékkel is, amikor a hanghullámban a falnak ütköznek."

[ Szerkesztve ]

(#28570) AMDFan


AMDFan
addikt

Sziasztok!

A Dayton Audio RS225-8 hangszóróval van valakinek tapasztalata?

Két utas, zárt hangfalat szeretnék építeni, 8" mélyközéppel, ehhez keresem az ideális hangszórót maximum ~40ezer forintig.

(#28571) attiss66


attiss66
senior tag

Na ezekről az oldalakról lehet tanulni, jobb és sokrétübb, mint a subvoice, bár az se rossz. :)

https://microchips-sound-studio.blogspot.com/2015/12/teremakusztika-gerilla-modszer-2-resz.html?fbclid=IwAR1vAWulPOu5tAmoRZ4IQiyGbFQTyn7f8gZJGDo8mpjFuSaKnJqZwXYSqt8

[ Szerkesztve ]

(#28572) SlyChocolate válasza attiss66 (#28571) üzenetére


SlyChocolate
senior tag

Köszi az oldalt.
Bár egy sima linkbe jobb lett volna betenned......

(#28573) attiss66 válasza SlyChocolate (#28572) üzenetére


attiss66
senior tag

[link]

[ Szerkesztve ]

(#28574) attiss66


attiss66
senior tag

Na ez a jó. Elfelejtettem a linkelést. Nem töröltem a http-s szöveget.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#28575) attiss66


attiss66
senior tag

"Ideális zárt doboz

Dobozba szerelve a hangszórót pneumatikus elemek kapcsolódnak a membránjához. Ezek az elemek könnyen helyettesíthetők mechanikai majd villamos elemekkel. Zárt doboz esetén a hangszórót egy ideális esetben légmentesen lezárt Vb térfogatú dobozba helyezzük. (Megjegyzendő azonban, hogy a valóságban nem célszerű légmentesre tömíteni a dobozt.) A zárt légtér a membránfelülettel megnyomva, rugóként hat vissza a membránra, mely rugó másik vége mechanikai állórésznek vehető doboz belső oldalfalakon támaszkodik fel. Ezzel egy plusz rugó jelenik meg a rendszerben, ami azonosan hat a hangszóró saját felfüggesztésével, azzal közös elmozduláson van."

"Ez a plusz rugó, amint az a rajzon látható, azonos hatású a hangszóró Cms rugójával, össze lehet vonni őket. Ekkor egy új, keményebb (kisebb engedékenységű) rugó hat a lengőrendszerre, ez elhangolja a rezonanciafrekvenciát és vele együtt a jósági tényezőket. A dobozba szerelt hangszóró ezen paramétereit az s-eket c-kre cserélve így jelöljük: fc, Qmc, Qec, Qtc. Ideális dobozt feltételezve mindhárom paraméter arányosan és egyformán növekszik, mégpedig a rugónövekedéssel négyzetgyökös arányban (4-szeres rugóerő növekedéssel 2-szeresére növekszenek). Az így előálló nagyobb rezonanciafrekvencia miatt az alsó határfrekvencia is feljebb tolódik, minél kisebb a doboz annál feljebb."

[link]

Elgondolkodtató. Egy vagy néhány 10 mm-es furat a doboz aljára és azok a tróger impulzusválaszok lehet kisimulnak alsó tartományban, Qtc is csökken. Először csak kitöltöm még gyapjúval, így is menni fog lefele a Qtc, ha jónak látom marad úgy. Ha nem, furat a front aljába. Ha nem jól viselkedne, visszatiplizem oszt marad úgy. :)

"...sokszor kompromisszumra kényszerülünk olyan dobozhangolással, ami még elfogadható frekvenciaátvitel és tranziens szempontjából, és mechanikailag még jól működik benne a hangszórónk. Ha a hangszórók mechanikai határait tekintve csak a frekvenciamenet szerinti ideálisnál kisebb dobozban működik jól, de ott Qtc túl nagy, akkor több csillapítóanyaggal kell valahogy lejjebb hangolni Qtc-t. Nem kötelező a Qtc=0.707 érték hajszolása, egy 0.8-0.9 érték is nagyon jónak számít..." hmmm...nougye :D

[ Szerkesztve ]

(#28576) magery válasza attiss66 (#28567) üzenetére


magery
tag

Hát mindkét görbe iszonyatosan gáz. Főleg a magas tartományban. Komoly gondok vannak a váltóval és a magasakkal.

[ Szerkesztve ]

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#28577) bkercso válasza magery (#28576) üzenetére


bkercso
nagyúr

Meg a méréssel. THD-t és fázist nem kellett volna mérni? :U

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28578) magery válasza bkercso (#28577) üzenetére


magery
tag

Na meg impedanciát.

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#28579) attiss66 válasza magery (#28576) üzenetére


attiss66
senior tag

A hangfal viszont jól szól. :D Ezen volt meglepődve a mérős is. :) ennyi :) Sokkal jobban tetszik, mint reflex korában. Ez már eredmény.

Most van a frontban 425 gr kártolt gyapjú, még teszek bele vagy 200 gr-ot és javít még a hangján.

[ Szerkesztve ]

(#28580) attiss66 válasza bkercso (#28577) üzenetére


attiss66
senior tag

"THD-t és fázist nem kellett volna mérni?"

Azt nemtommi :)
Én a Qtc-re lettem volna kiváncsi, de azt nem tudott mérni. kár

(#28581) bkercso válasza attiss66 (#28580) üzenetére


bkercso
nagyúr

Én a Qtc-re lettem volna kiváncsi
Ott van az a lecsengésmérésben.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28582) magery válasza attiss66 (#28579) üzenetére


magery
tag

A frontoknál van egy 5dB-es hosszú árok. Azt azért igencsak meg lehet hallani. A hátterek még rosszabbak. Össze kell hasonlítani egy jó hangfallal. A gyapjú a magasokon nem fog segíteni.
Egyforma a két pár hangfal? Csak egy-egy mérést látni.

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#28583) attiss66 válasza bkercso (#28581) üzenetére


attiss66
senior tag

A frekigörbéből ki lehet horgászni? Hol van az, mennyi akkor vajon? :)

magery: ott nála lehetett is hallani, hogy mélye kicsit mélyebb, mert kicsi volt a szobája és nem is tüskéken állt/ezt ő mondta/, de a házamban még kevés is volt a mély, ezért teszek még bele több gyapjut, hogy lejjebb vigyem a Qtc-t.
Hangzásra egyformának tűnik a két front, de a mérő azt mondta, csak egyet vigyek mindegyikből, leméri oszt biztos olyan a másik is, mondta ő/vagyis gondolom gondolta/ :).

[ Szerkesztve ]

(#28584) attiss66 válasza magery (#28582) üzenetére


attiss66
senior tag

"A frontoknál van egy 5dB-es hosszú árok"

ez a magasnál van 8-12 KHz-nél?

és 150 Hz-nél az a kiemelés? az gondolom a gyapjumennyiség növelésével lejjebb megy valamit, nem?

És az ő egymillás hangfalának a frekigörbéjéről mi a vélemény?

[ Szerkesztve ]

(#28585) AMDFan válasza attiss66 (#28584) üzenetére


AMDFan
addikt

"És az ő egymillás hangfalának a frekigörbéjéről mi a vélemény?"

Ezt a két hangfalat hol mértétek meg? Ugyanis ha nem szabadtérben, akkor nem a hangfalat mértétek hanem a hangfalat + a szobát, és azon belül is az aktuális pozíciót a szobában.

(#28586) olajecset válasza AMDFan (#28585) üzenetére


olajecset
tag

Ez így van, én a 20m2-es szobában kb 1m eltolással mértem, és mintha másik hangfal lett volna. De ha ugyan azon a helyen mértem két különböző hangfalat, hasonló volt a mélytartomány.

[ Szerkesztve ]

(#28587) attiss66 válasza AMDFan (#28585) üzenetére


attiss66
senior tag

Egy kis csillapítatlan szobában, kb 3x5 m-es alapterületű, max 2.5 magasságú panellakásban. Tehát nem egy süketszobában, van szabadtéren. A mérőmikrofon kb 1m-re volt a dóm alatt pár centire.
Én úgy magamban arra gondoltam, hogy nem kellett volna e lejjebb tenni a mérőmikrofont/még pár centivel/ Na jó, a méréshez semmit nem értek., mivel a felső középmély teljes tartományban sugároz és az is adja a magasat.

És ezzel kapcsolódóan eszembe jutott mostanában, hogy én házilag nem tudok e kialakítani e pl. hangszóró paraméter mérést, hangdoboz mérést és szobaakusztika mérést, ha van egy jó mérő mikrofon alapnak. Mik kellenek még ahhoz vajon. Nem egy fullos/fulldrága :)/ mérőfelszerelésre gondolok, de olyanra ami már aránylag korrektűl mér.

Mérőmikrofonra erre gondoltam: [link]

[ Szerkesztve ]

(#28588) AMDFan válasza attiss66 (#28587) üzenetére


AMDFan
addikt

KB 50e Ft-ból megvan egy mérőmikrofon + hangkártya.

Én ezekkel mérek, tökéletesen elégedett vagyok vele.

Visszatérve a szobai mérésre, ott sosem fogod kimérni a hangfal valós karakterisztikáját. Tudok mutatni mérést, ahol a 2 milliós Focal SM9-et mértük egy 30nm-es nappaliban, 1 méterről, és ott is nagyon durván beleszól a szoba, pedig free airben lineáris elvileg (nem mértük meg free airben). Persze ha adott akusztikai körülmények közé akarod illeszteni a DIY hangfalaidat, akkor igazából nem fontos a szabadtéri mérés. Komoly gyártó viszont tudtommal free airben mér, mert csak az lehet a referencia.

(#28589) bkercso válasza olajecset (#28586) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ezért nem (csak) a frekigörbét kéne mérni, hanem vízesésdiagrammot és torzítást

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28590) magery válasza attiss66 (#28583) üzenetére


magery
tag

Biztos olyan a másik is! Hát besz@rok. Szerintem rossz mérő embert választottál.

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#28591) magery válasza attiss66 (#28584) üzenetére


magery
tag

A görbe 200Hz-től ad értékelhető eredményt. Alatta csak találgatni lehet. Sajnos beleszól a szoba a mérésbe. Egy frekvenciagörbe szinte semmit nem mond egy hangfalról.

[ Szerkesztve ]

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#28592) attiss66 válasza AMDFan (#28588) üzenetére


attiss66
senior tag

Köszi a mérőmikrofon és a hangkártya linket. Nem is drága korrekt méréshez. Az a véleményem, hogy beruházok majd egy ilyen mérőfelszerelésre. Más nem kell a méréshez? pl. pc-re gondolok stb. adatok feldolgozása.
Konkrétan nekem az adott akusztikai körülményeket mérném majd vele, tehát ahol hallgatózva lesz a rendszer. Persze egy szabadtéri mérés se ártana, az is érdekelne hogyan viselkedik külső tényezők beleszólása nélkül.

"Tudok mutatni mérést, ahol a 2 milliós Focal SM9-et mértük egy 30nm-es nappaliban, 1 méterről, és ott is nagyon durván beleszól a szoba, pedig free airben lineáris elvileg"

na, akkor lehet, hogy nem is olyan rosszak a paraméterek a tuningolt varfiknál. ;)

végülis jól hangzik, 66%-osra voltak kitöltve gyapjuval./a méréskor/ azóta a center és a háttér már 99% -on van gyapjúzva és javult a hangjuk, a center érthetőbb, nyíltabb lett, a háttérnél meg előjöttek a mélyek. A frontokat is ki fogom tölteni 99%-ra gyapjuval és természetesen várom a javulást mélytartományban/és talán a középen is javít, vagy nem?/

magery: "Biztos olyan a másik is! Hát besz@rok. Szerintem rossz mérő embert választottál." hátlehet :)

bkercso: Ezért nem (csak) a frekigörbét kéne mérni, hanem vízesésdiagrammot és torzítástazokat

Ezeket/vízesésdiagram, torzítás/ lehet mérni azokkal az eszközökkel, amit AMDFan linkelt be?

[ Szerkesztve ]

(#28593) attiss66 válasza AMDFan (#28588) üzenetére


attiss66
senior tag

Ja és a szobaakusztika mérésre is tervben lennének a mérőeszközök, amiket belinkeltél, ezt kifelejtettem az előző kommentből.

(#28594) bkercso válasza attiss66 (#28592) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem is drága korrekt méréshez.
Erről mit tudsz? Vagy krdés akart lenni? :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28595) attiss66 válasza bkercso (#28594) üzenetére


attiss66
senior tag

Na jó, ez csak egy következtetés volt, hogy korrekt az a mérőrendszer, mivel tökéletesen meg van elégedve vele és feltételezem, hogy ért hozzá.. :)
Én, mint laikus mi másból indulhatok ki, minthogy elhiszek egy ajánlást. :) A Behringer név ismerős, nem rossz márka.
Vagy neked más a véleményed? Vagy tudsz te ajánlani egy más mérőrendszert? :)

(#28596) bkercso válasza attiss66 (#28595) üzenetére


bkercso
nagyúr

Behringer-Hányinger ;]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28597) bkercso válasza attiss66 (#28567) üzenetére


bkercso
nagyúr

A frontot képes volt úgy kinyomtatni, hogy az impulzusválasz gráfján az időskála 100-szorosra van összenyomva??! :U
Tudnám, minek költesz mérőrendszerre.. Olvasással és megértéssel kell kezdeni, hiába mondjuk itt sokan. Az automatikus írástól semmi nem változik. :R

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28598) AMDFan válasza attiss66 (#28595) üzenetére


AMDFan
addikt

A Behringer nem egy nagy márka, tucatgyártó, de ezeket a 20 ezer körüli mérőmikrofonokat nem a Behringer gyártja, meg nem is a Dayton audio, meg nem a minidsp, meg nem a sonarworks, hanem valami kínai oem gyártó, és kottára ugyanaz van benne, csak átmatricázva más néven adják el, pár ezer forint különbségű kisker áron. A lényeg az, hogy +-2-3 dB-en belül korrekt mérést lehet vele csinálni, ami abszolút elég ahhoz, hogy a szoba 20dB-es kioltásait és kiemeléseit detektáld, és valamilyen szinten korrigálni tudd vele.

Természetesen kell hozzá egy PC, és valamilyen szoftver is, amivel a méréseket végzed. Ebből én a Room Eq Wizzardot (REW) ajánlom, ingyenes, könnyen átlátható, és több mérési eredményt is megmutat amikre kíváncsi vagy: pl. frekiválasz, vízesés, utózengési idő stb...

(#28599) perempe válasza AMDFan (#28588) üzenetére


perempe
addikt

felesleges beruházás

* Brahms: 4. szimfónia *

(#28600) attiss66 válasza bkercso (#28597) üzenetére


attiss66
senior tag

Az írás nem automatikus, pont akkor írok, amikor én akarok. :D

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.