Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • runner 125

    nagyúr

    ..kicsit elsüllyedt ez topik már, de sebaj. ;]

    Egy kérdésem volna; elkerítettem szegélykővel egy kis részt, teleszórtam fakéreggel, noh most.. valószínűnek tartom h valamelyik kutya tuti elkezdi kaparni.

    Tudok ez ellene tenni valamit? Nyilván nem fogom villanypásztorral körbekeríteni, de pl. vmi spray esetleg létezik?

    ...körbefújnám. :)

    Köszi

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz fekeandras #282 üzenetére

    Naagy, áá, biztos nem kerítem el őket :)

    ...inkább erre kellene kitalálni valamit, ez egy 5x1 méteres terület..pont a ház tövében.

    :U

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz runner 125 #281 üzenetére

    ...noh kutyás topikban megkaptam a választ; szalmiákszesz illatát nem szeretik. ;]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz TexT-BoY #285 üzenetére

    "há itt a kert" címszóval. :D

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz gardener #288 üzenetére

    Fu, ez mér elkerülte a figyelmem, de köszi. :R

    ..kitaláltuk, h valamikor csinálunk egy kerti tavat. :))

    Ezzel kapcsolatban kellene minden infó, milyen fóliát, milyen szivattyút (állandóan menne), stb, stb.

    Köszönöm előre is. :R

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz TexT-BoY #307 üzenetére

    Köszönöm. :R

    A képeket szívesen megnézném mindenképpen. :K

    ..egyelőre a mederformára is ötleteket gyűjtök, a terület nagyon nagy, így viszonylag szabadon áshatok. Terveim szerint köbö 15-20 m2 -es lenne a meder.

    Az első elképzelésem az volt h csinálnék egy csobogós részt (terméskövekből megépítem a szélén), illetve lenne egy kis szökőkút a közepén, bár ha a kettő együtt nem megy, akkor a szökőkút kieshet. Szal' ez által meglenne a víz körforgása. A rendszerbe valahova gondolom egy szűrőt is jó volna beiktatni. :U

    Meglehet h telepítenénk bele 1-2 díszhalat is. -Mi legyen a tó maximális mélysége? :U
    Én ~ 1 méterre gondoltam.

    ..ha kiástam a medret, a fóliát egyszerre rakhatom is bele? Vagy kell valami "rothadásgátló réteg" is a kettő közé?

    A taviföld helyett apró kavicsokkal is ki lehet tölteni a tó medrét nemde? (nem szeretnék nagy esésű partot, hosszan mélyülne.)

    Köszi még egyszer!

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz TexT-BoY #309 üzenetére

    Ahaaa, noh majd fotókról ne feledkezz meg, köszi. :R

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz TexT-BoY #309 üzenetére

    Fotók? :B :B :)

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz TexT-BoY #312 üzenetére

    :R

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    ..jah és igen, esetleg növényeket + követ / sziklát Vas vagy Gy-M-S megye területéről honnan lehetne szedni" ? ( :D )

    :R

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz hossszú #315 üzenetére

    Vannak különböző füstölők, azok elég hatásosak.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Sziasztok!

    Volna ~ 30m2 tófóliám eladó.
    Amit vásároltam, annak ~ a fele lett felhasználva.
    A fólia teljesen új, összeragasztott -tóépítők által, 1,2mm vastag.

    Pontos mérete; 520x580cm + még 3-4 m2 van az egyik felén.

    Szombathely, Sopron környékén házhoz szállítom.

    Ekkora tóhoz ~ 23m2 kellett.

    Kedvező áron vihető!

    Akit érdekel keressen a 06 70 592 4483-as telefonszámon, vagy a mark0827 kukac freemail pont hu e-mail címen.

    Köszönöm.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Hi all!

    ...most kéznél vannak még a fotók, úgyhogy gondoltam megosztom veletek. (Bár a saját tavamról még nem csatoltam, de majd keresek arról is :) )

    Szóval, 2 hete elkezdtük csinálni egy barátomnál a tavat, ketten. Egyelőre egész szépen alakul, már nagyjából az egész meder ki lett kavicsozva, megépítettem a kő falat - arra kerül még egy nagy zárókő, ami "vízesés" jelleggel fog majd funkcionálni, s természetesen sok sok növény.
    Méretek: 120 cm a legmélyebb pontja, 8 méter a leghosszabb, és 5,6 m a legszélesebb. A kőfal 95cm magas lett.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz runner 125 #335 üzenetére

    ..gyorsan lefotóztam enyémet is, bár ez fele akkora kb, de a legmélyebb pontja ennek is 100-120cm környékén mozog.

    Őszi képek, nem a legszebbek, de azért a lényeg látszik. Most nyáron kerültek bele a növények, a tó 1 éves, szóval még várom, h nőjenek, és szaporodjanak.. :)

    Óh, nincs több helyem, a másik kettő a link alatt megtekinthető.

    01
    02

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz DopeBob #337 üzenetére

    Sajnos az ilyen tavaknak ez a hátránya. Noh és a másik, h nehezen fog helyreállni fél köbméter víz természetes biológiája. Sokkal könnyebben fog zavarosodni, zöldülni, stb.

    Talán kavicsokkal lehetne próbálkozni, kisebb - nagyobb darabokkal megtámasztva kirakni, bár jobban jártatok volna, ha ástok.

    Miénkről pár friss kép:

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Espla #341 üzenetére

    Köszi.

    Jaja, én csináltam az egészet. Tavi növényeket kaptam, a dombban lévőket vettem.

    Legmélyebb pontja 120 körül van. Tófóliás, kb 10 wattos szivattyú van benne, de pont elég.

    Egyébként fentebb van egy tavalyi kép róla - számomra is durva, h mennyit változtak a növények azóta. :D

    A csobogó egyébként mészkő + flexibilis csemperagasztó. Illetve annyi még, h a tófólia is úgy lett lerakva, h a csobogó alatt is van. Így, ha véletlenül is nem a csobogón folyna vissza a víz, a fólia visszavezeti.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz fagylalt #345 üzenetére

    Szia,

    Kicsit ugyan én is később, de reagálok rá.
    (Ezt a hsz.-t priviben írtam meg egy itteni user-nek, úgyhogy bemásolom neked is.)

    Először is; keress rá Google-ben, van index fórumon kerti tavas topik, ott iszonyú sok hasznos infót találsz.

    A pontos tófólia vastagságra már nem emlékszem, elég sok méretűt lehet venni, célszerűbb minél vastagabbat.

    Ahogy én csináltam; először is érdemes fél árnyékos helyet keresni a tónak, h ne tűzze mindig a Nap, mert akkor könnyen oxigén hiányos lesz a víz, ami sem a halaknak, sem a növényeknek nem jó.

    Amint megvan a tónak szánt terület, ki kell jelölni a méretét. Ezt teheted karókkal leszúrva, végigmadzagolva, vagy ahogy akarod. Én már kicsit bánom, h nem csináltam nagyabb tavat, úgyhogy ha a terület engedi és lehetőségeid adottak, csinálj minél nagyobbat - nem fogod megbánni, ráadásul a nagyobb mennyiségű tóvíz természetes biológiája előbb feláll.

    Kezdődhet az ásás. A legfontosabb, h szinteket kell kialakítani a tavon belül, de ezt szerintem leírja minden tóépítős cikk. Itt arra kell figyelni, h ne csináljon az ember túl meredek partszakaszokat, mert azon semmiféle kavics/kő nem fog megállni, szépen legurul minden és ott fog virítani a mű, fekete fólia, ami felettébb nem esztétikus látvány. Úgyhogy mindenképpen minél laposabb szögben, minél sekélyebb lejtése legyen egy egy lépcsőfoknak.
    Nyilván ahogy haladsz befelé, egyre mélyülsz. Célszerű a legmélyebb pontot minimum 90cm - de inkább több - mélyre kiásni. Így át tudnak telelni a halak, nem fog befagyni az egész.
    Ahogy az enyémen is láttad, a kitermelt földet nem vittem el, hanem mellé csináltam egy kis dombot, amire készült a csobogó, és került bele csomó növény. De, ha gondolod, el is talicskázhatod a földet, ízlés kérdése.

    Amint kiástad a tavat, a következő lépés a partvonalak _vízszintbe_ hozása. Nagyon fontos ez is, mivel ha feltöltöd majd vízzel, nagyon bután fog kinézni, ha valahol már majdnem kiönt, valahol meg épp h csak eléri az egyik lépcsőszintet a víz.
    Így mind a partvonalat, s mind a lépcsőfokokat vízszintig kell tölteni / le kell szedni belőle földet. Ehhez egy nagy vízmértékre és egy minél hosszabb, egyenes lécre lesz szükséged - lehetőleg akkorára, ami átéri az egész tavat minden irányba.

    Ha, megvolt a szintezés, mehet az egész mederbe a geotextília. Ez meggátolja a gyökerek, vakondok feljövetelét, ez által a föld felől nem fogja átszúrni semmi a fóliát.
    Következő lépésként mehet bele a tófólia. Amit előtte nap - ha nem akkora méretben vetted - tólfóliaragasztóval össze kell ragasztani. Átfedésnek 20-25cm-t minimum hagyj rá.
    Szépen rá lehet húzni a tófóliát, majd óvatosan - lehetőleg ne koszos bakancsban (kövek miatt, nehogy megsérüljön a fólia) bele kell menni, és le kell súlyozni mindenhol, h szépen felfeküdjön a mederre. Ezek után már mehet bele a víz. Legjobb megoldás ha kútvízzel töltöd föl, ugyanis az természetesebb, mint a klórozott csapvíz - noh és olcsóbb (már, ha van kút.) Ha, nincs, marad a csípvíz. Az is jó, viszont itt is egy fontos lépés: lehetőleg minél előbb _ be kell oltani_ a csapvízzel töltött kerti tavat. Ezt nagyon egyszerűen meg tudod oldani. Kimész egy közeli tóra és egy vödör vizet mersz belőle, majd az otthoni beleöntöd. Ezzel a lépéssel nagyon sokat teszel h a természetes víztisztaság, jó biológia felálljon.
    Ha, belekerült a tófólia és a víz is a széleit érdemes leásni - az az egy 20-25cm-rel nagyobb ívekben vágd le a szélét. A módi egyszerű; széles ásólapáttal egy valaki beleás, majd "megtágítja" kicsit, s bele lehet tuszkolni kézzel a fóliát, utána csak meg kell jól taposni a földet, és már nem is fog felállni a szélén lévő fólia.

    Apropó, ha csobogót is akarsz építeni mellé, akkor magát a tófóliát is úgy kell tervezni, h a _csobogó alá_ is kerüljön belőle. Így ha járatod a szivattyút, ami forgatja a vized, nem fog elfolyni olyan mértékű víz, ha esetleg a csobogó kövei alá kerül - a fólián visszafolyik a tóba. Építés előtt a tó legmélyebb pontjától a csobogó tervezett tetejéig egy 3/4"-os sima öntözőslagot húzz fel, majd arra rá építsd a csobogót. Nyilván úgy, h ne terheld le, hisz akkor nem tud folyni bent a víz - majd arra tudod rákötni a szivattyúdat, noh és így nem fog látszni a slag.
    A csobogó köveihez én flexibilis csemperagasztót használtam. Idén talán már 4 éves lesz, és meg sem moccant az azóta összeragasztott csobogó.

    Szivattyút tekintve olyat kell venni, ami a tó méretéhez ajánlott. Az enyém egy kb 3-4m3-es tó lehet, nem nagy, így egy kicsike - talán 20 wattos - szivattyú dolgozik benne néha.
    Egyébként zárt körforgásos , nem is értem h jön ide a nyitott? Ezt hol olvastad? Elfolyatni a tóból a vizet? Nem látom értelmét.

    Egyébként nagy melegekben inkább még utána kell tölteni, mert a maradarak is oda fognak szokni, s folyamatosan leszállnak inni, illetve eleve párolog el belőle. Úgyhogy, ha eddig nem volt kutad, célszerű furatni. :)

    Visszakanyarodva még kicsit a tóra; amint belekerült a víz és be lett oltva, minél több növényt érdemes rakni bele. Hála ég nekem volt egy tavas barátom, akitől úgy kaptam őket, de kimész a helyi tavakhoz, nádat, ezt azt onnan is tudsz hozni vödörbe.
    A partszakaszoknak ezért is van szerepük, így a cserépbe (műanyag, nekem abban vannak) bele tudsz ültetni mindent, s csak egy minimálisan kell körberakni kövekkel, meg fog már maradni.
    A növényeknek nem csak esztétikai szerepük van, hanem a már párszor említett természetes víztisztasághoz, természetes biológiához is hozzájárulnak, így nem fog bezöldülni, algásodni a vized.

    Mindez forintosítva;
    Azt tudni kell rólam, h amit tudok mindent magam csinálok meg, így elve az ásásra egyéb munkálatokra nem számolok semmit, viszont ahogy írtam már, idén lesz 4 éves, fejből már mindenre pontosan nem emlékszem, de megpróbálom összeszedni.

    - Tófóliából azt hiszem 5x6 méter ment bele, ami úgy 20-23.000ft volt akkor.
    - Geotextília olcsóbb holmi, talán 5-6k-t fizettem érte.
    - Szivattyúból mint említett kis teljesítményűm van, 5k-ért vettem
    - A dombban látható növényekért (azokat nem kaptam, csak vízi növényeket) fizettem 18.000-et kertészetnél.
    - A mészkövekért megint 15.000-et (jó pár száz kg-t hoztam, akkor volt vagy 4-5k 1 mázsa)
    - Kavicsot azt úgy szedtük egyik barátommal - viszont ezeket a nagyokat le akarom cserélni majd, kicsi, apróbb kaviccsal sokkal esztétikusabb, úgyhogy - nyilván ez is tó méretfüggő - azt hozatni kell majd. De egy átlag 5-6-7m3-es tóhoz 2 m3 kavics elég a partra. Erre fuvarral együtt 15.000-et leeht számolni.
    - Vízfeltöltés ára, - ki tudod számolni ha csapról csinálod
    - Halakat megintcsak kaptam.

    Nagy vonalakban az akkori árakon kb. 85.000ft-ban lehetett, munkadíj nélkül. (Talán beleszámoltam mindent.)
    Azt azért hozzá tenném, h nem egy hétvége alatt lehet megcsinálni precízen egy tavat. Sajnos én is elkapkodtam kissé, így a partvonal nem mindenhol lett egyforma, s most már a csobogót is máshogy csinálnám.
    Noh meg az is idő, mire minden növény elburjánzik, kikel.

    Hajrá!

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz runner 125 #336 üzenetére

    Úf, azért majd' 3 év alatt történt némi átváltozás. :))

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés