-
LOGOUT.hu
AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!
Új hozzászólás Aktív témák
-
frescho
addikt
2,3: CGA és MDA volt alapból, EGA és fölfelé már AT hozomány. Tök mindegy mire állítod, a boot mode-ot határozza csak meg, a progik kihasználják majd a VGA-t.
6: Azt állítod, hogy milyen chipekből van a RAM összerakva. Van ahol keverték és 512 a 256 + 64 64-es chipekből jött össze. Nézd meg mi van a lapodon. Jól kisakoztad, 640 vs 768, de a lapot te fogod a kezedbenDarthSun: Családi hagyomány, én ZX81 forrasztásánál voltam kisegítő személyzet. Azóta is tart a móka...
fatpingvin: A user supportot már átvette a fiatalság. Pedig neki még kevesebb a türelme...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #83913 üzenetére
A gépekhez kénytelen voltam megismerni kicsit a kapcsoló üzemű tápok lelkivilágát. Nagyon jól jön amikor mondjuk egy elpukkant Almának a tápegységét kell javítani, 3D nyomtatónak tápot gányolni, vagy a fiamat kell kicsit terelgetni az elektromos bringa világában. Annak a töltője és a vezérlése is szép kapcsolóüzemű és a kicsi kínai pilicka vezetéken és megfelelő hűtés nélkül akar több Ampert átszuszakolni.
XT BIOS-hoz: Van olyan, de ritka. A legtöbb esetben a HDD vezérlőn van az MFM kezeléséhez szükséges ROM, azt is debugerrel kell meghívni.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
A Commodore PC10 szériában is gyárilag ott az XTA kompatibilis IDE adapter. Ezeknél a gépeknél csak 8 adat bit van bekötve a 16 helyett, ezt kellett támogatnia a meghajtónak is. mondjuk nekem ilyen seagate HDD-m van, de vigyázok rá, mert elég ritka. Amit még meg lehet próbálni ilyen esetben az, hogy van olyan CF kártya ami ilyenkor 8 bites módban működik. De mindennél jobb az XT-IDE
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz jokeph #83870 üzenetére
gban: jól gondolod. Ha nem akarsz vele sokat vesződni, akkor XT-IDE a te fegyvered.
A VRM már a Socket 5-nél előjött. Ott még ugye lineáris szabályozók voltak és néhány esetben kapcsolóüzemű. Az első melegedett ,mint a fen, az utóbbi meg nem. Sőt tovább megyek, több Speccy halálát okozta a 7805 stabilizátor, mert a házba zárva elmelegedett sok óra játék után.
A VRM evolúciója amúgy érdekes, mert az elején ugye 1 feszültség volt, aztán lett két fesz. Aztán jött amikor már váltogattak órajelet, majd már feszültséget is PowerNow, C'n'Q, speedstep (intel) Jöttek a különböző C state-ek, most már nagy sebességgel kapcsolgatják le a proci egyes részeit, váltogatják a frekvenciát. Bónuszként a TDP is hazudik, mert aTDP/Vcore áram helyett több is folyhat, Intelnél sokkal, de az AMD-nél is igaz ez. Ráadásul magán a FET-en a CPU áramánál több folyik a tranziens átmeneteknél. Ezeket a tranzienseket nem szeretik főként, és melegszenek jobban, mint korábban. Szkóppal nézve ezek a gyors állapotváltások nagyon jól láthatóak voltak. A szűrés sem volt elég hatékony, meg lehetett szépen figyelni ahogy küzd a VRM. Aztán jött a konklúzió: az FX-et nem szeretik a gyenge lapok, de szerintem közben az AMD-nek kellett volna szigorúbb követelményt megfogalmazni a gyártók felé.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz hokuszpk #83846 üzenetére
Ki beszélt itt Intelről? Nagyon nem szeretem amikor elfogultnak gondolnak, mert az megkérdőjelezi a szakmai hozzáértésem. Az FX elsők között volt itthon a kezemben és elég hamar kiábrándultam belőle. Cserébe sokat tanultam a TDP/áram csúcsok méréséről. Mind a két oldalról olvasgatok whitepaper-ket és előfordult, hogy megjelenés előtt kaptam tesztelésre gépeket, rendeltem adott CPU-t/rendszert. Most pl. az új Intel generációval vagyok elégedetlen, ahogy korábban az FX volt a fekete bárány. De ugyanígy megvan a véleményem az Intel féle 14+++ mókáról és a szállítani képtelen AMD-ről is.
Visszatérve a TDP-re: Ryzenről mondjuk olvasd el ezt: [link] és esetleg ezt: [link] Láthatod, hogy a TDP-t már nem a maximum felvett teljesítményt jelenti, hanem egy elvontabb dolog lett ahol a különböző részlegek szüksgéletei, a pillanatnyi hőmérséklet és sok más dolog alapján vezérlik a CPU-t, hogy a lehető legjobb teljesítményt nyújtsa. Ezért sem érdemes már kézzel bohóckodni. A TDP már régen nem a maximumot jelenti, hanem egy valahogyan kalkulált átlagot jelent ahol tized másodpercekre a TDP-hez tarozó áramok többszöröse is folyhat.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz hokuszpk #83840 üzenetére
A tápellátást jobban meg tudja terhelni a nagyobb processzor, még akkor is, ha a max TDP megegyezik. Régen ugye a CPU tápfesz*áram szorzatból egyértelmű volt mire kell méretezni. Ma már a TDP nem azt jelenti amit régen, hanem egy csúszó ablak van ahol az arra átlagolt fogyasztás nem haladja meg az adott számot. Egy erősebb, vagy húzott processzornál a tápellátásért felelős FET-ek, kondik, tekercsek terhelése sokkal nagyobb, mert a pillanatnyi áram jóval nagyobb lehet. Ezzel arányosan a melegedés is nagyobb, vagy ha a szűrésért felelős alkatrészek nincsenek megfelelően túlméretezve, akkor ott is lehet probléma. A FET ráadásul igazán tranziens állapotoknál melegszik igazán. Bónuszként itt már nem csak sima PWM-ről van szó, hanem a szabályozási frekvenciát is változtatják. Amúgy nem újkeletű a probléma, már az FX szériánál is okozott ez gondot. Volt ahol akár 6 magos Thuban, vagy szénné húzott X4 simán ment nagyobb, de egyenletes terhelés mellett, míg az FX gyilkolta a mobo-t, throttlingolt a táp részleg stb. már alap beállítás mellett is.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #83756 üzenetére
Fundamentalista részleg jelen
Május utolsó hétvégéjén ha van kedvetek 8/16 bitelni, akkor a programba bekerült retro számítógépes játékok interaktív kiállítása
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Most gondolkoztam, hogy mikortól voltak a neten elérhető tesztek. Az tuti, hogy a 300A-t már netes tesztek alapján választottam, de valahol a jól tuningolható 166MMX-et is tuti, hogy már olvastam a neten. Ebben az időszakban már szakmányban cseteltünk. Szóval internet volt, csak nem örvendett még közismertségnek.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Fórum helyett volt levlista. HIX mond valakinek valamit? Volt ott minden. Vastól autón keresztül az élet értelméig.
DarthSun: 4x-es sebességhez 600k tartozott. Ennek a felét-harmadát még a félnyomorék MFM vinyó is hozta egy gyorsabb 386-ban. Ott valaminek nagyon-nagyon el kellett mennie, hogy ne menjen az írás, vagy 1/3-os hibaarány legyen egy 486-nál jobb procival megáldott gépnél.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #83528 üzenetére
A dual kártyát nem tudom. Nekem egy 1,1 van 2,1-re tápolva. Gyakorlatilag szerver alkatrészekből épül fel. Simán be lehet szerelni több vinyót és akkor lehet rajta hozzá való OS-t használni. Dual bootot szépen lehet használni, a gyerek amikor lenyúlta ugyanígy használta egy 760-ra cserélve a gyári 1950-et.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
RN, szóval ellenállás háló lesz. Az nem rövidrezár, hanem nagy valószínűséggel ugyanazzal az ellenállással lehúzza 1 pontra. Terminálni szokás így mondjuk buszt, pl. SCSI-nél régen. Aztán persze lehet valami létra is R, de kissebb a valószínűsége.
KROK640: karcolni kisollóval is lehetett. Vacsi új, akkor horror dága 17-es IPS minden irányba állítható Samu TFT-t. Éppen totyogós fiam... Bónuszként felborította a gépet a benne lévő 4 vinyó ment a kukába, szerencsére annyit segített a RAID, hogy az adatokat le tudtam vakarni...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz zotyesz66 #83200 üzenetére
A múlt megszépíti az emlékeket. A szokásos kettőt lehet választani alapon: Stabil, olcsó és lassú lap volt. mivel kellet a vieókártyára a pénz ideiglenes megoldásnak jó volt. Thorton-t oldottam fel benne ami nem sokkal később egy Nforce deszkában megtáltosodott.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #83150 üzenetére
Furcsa, mert néha örömmel segít, néha morog. A működését megérteni már nem próbálom, az erre fordított energiát és időt inkább másba fektetem. A BRSZK-ra például eljön, előtte és utánna bíztat stb.
OFF: Nem értem az embereket. Csak Chrome böngészőt használ, még a levelezéshez és officehoz is a webes klienst használja. Leheten akár egy Chrome OS is, de mégis ragaszkodik az MS-he. Egy Minttel száguld 4Giga rammal a 155-ös Celeroncs még a pendrive-ról is, ezzel szemben Win 10-zel alig mászik. Mégis mi kell? Na mi? A Wingyóz, mert ahhoz ért. A fenéket ért: minden szart megnyit, tiszta virnyus és a deszktopra dobálja a cuccait... Rage OFF -> format c:
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #83146 üzenetére
Valahogy úgy. De már behoztam egy részét és holnap is lesz szürkület...
gban: A külső raktárban. Ezek a "PC lomok" amiket rendszerezni és állapottól függően megtartani/selejtezni kell.
Czo: Az Mwave az IBM kreálmány volt. Logikus, de valahogy mégis félre ment.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Főként azzal mennék vissza, hogy ne strapáljam magam azzal, hogy megpróbálom megérteni a nőket...
gban: Akkor majd megkérek valami link alakot.
Ma felpakoltam egy csomagtartónyi cuccot:
- Mwave mond valakinek valamit? modem és hangkártya egyben DSP-vel. Mellette volt pár 8 bites CD vezérlő és Adlib klón.
- Pár NYÁK ISA-CF adapterhez, egy délután fel lehetne fújni rá a cuccokat
- 386-os deszkák egy hatalmas dobozzal
- Egy XT (igazi IBM, nem klón) monitorral. Mondjuk ez utóbbi nem kapcsol be, pedig szükségem lenne rá
- 10 kg merevelemez mindenféle méretben (5.25" teljes magastól 2.5" 7mm-ig)
- VLB kártyákból több, mint fél tucat
- Némi ipari hulladék (Acorp SS7 - Asrock 775 között mindenféle)Még az a kérdés, hogy mikor fogom én ezt becsempészni a csomiból
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #83109 üzenetére
Valakinek a projectjét más linkelheti? Tehát tegyük fel B csinál egy sheetet ahol fel vannak tételesen sorolva a cuccok. C megtalálja és linkeli, hogy nézzétek, B keres társakat a projekthez. [E-H] pedig ott már jelentkezhet. Ezzel ugye nem történik B oldaláról hirdetés és C sem a sajátját ajánlja. Cska azért kérdem, merrt nem teljesen tiszták a szabályok, meg amúgy sem hívnak B-nek.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Az emlékek megszépülnek. Valahogy azt ritkábban emlegetjük, hogy akkoriban elég szarul ment és nem sokkal később jött rá még egy brutális megszorítás is. Mikor meg elindult volna fölfelé beesett egy .com lufi bónuszként. A csajozós/autós/gépes sztoriknak jobb az optikája, mint a 12 órás munkanapoknak és jeges esőben toronyugrásnak.
envagyok/Czo: lehetne, csak itt nem lehet megszervezni, mert rögtön lecsap a banhammer.
KrenAtesz: Simán össze lehet rakni. Nézd meg bacsis blogját, az SLI az ő kedvence. Bár én elengedném és vennék egy csúcs-csúcs kártyát és azon tolnám.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #83101 üzenetére
A 68040 kb. 486-os szint és így egy 32-es már szépen elég lenne bele, de a vaterán sincs. Na mindegy, majd befut egy a "low cost" almába. Már ha lehet ilyet bármelyik Apple termékről írni.
Kicsit elmélkedve: Mondjuk időnként van 1-2 gép ami ár/érték arányban jó, de az sem olcsó, mert a közép alá nem igazán mennek. De ha azt nézem, hogy most is egy 2015-ös gépről írok amire van friss rendszer és teljesen jól használható, akkor elosztva olcsó, csak a belépő költség magas. Az első ipad-et is circa 7 évig használtam... A nem apple fan almás felhasználó dilemmáját olvashattátok
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Akkoriban? Amit elértem, és nem elfutott, hanem én futtathattam rajta a dolgaimat.
DarthSun: Érdekes ez a SIMM kérdés. 16-os fehér holló volt, van egy szettem egy szerverből bányásztam, ha el tudtam volna cipelni, akkor a gépet is elhoztam volna, de volt vagy 40 kg... Most méretesebb EDO-t kergetek, mert a 68040 mellé jó lenne több memória, de mindenhol csak 8 Megás akad a kezembe. Egy 32-es olyan jól jönne, de nincs
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #83066 üzenetére
A 4MB volt a legtöbb gépben. De egy 486DLC 40 8 MB memóriával elég sokáig volt használható, egy gyengébb 486SX teljesítményét hozta sokkal olcsóbban. kb. egy lépéssel volt gyorsabb, mint a 386DX40, ha jobban belegondolok, akkor 95-ig elfogadható volt amin sokat segített a + memória. De az újabb dolgokra már erősen nem volt OK. Quake, Diablo vagy hasonló 96 fölötti cuccok már megfeküdték a gyomrát.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #83055 üzenetére
További hasonlóság is van
2MB-ot a 386SX-be raktak. Lehet mondnai, hogy az volt a korabeli Celeron. Órajelben rendben volt, de azért a 16 bites busz visszafogta a gépet. 4 RAM slotja volt a legtöbbnek, abba a következőket lehetett látni: 4x256 (ok, ez értelmetlen volt már akkor), 2x1M , 4x 1M SX-be 8MB-ot lapátolni kicsit tehénen a gatya mutatvány volt.
4MB a 386DX-nél volt tipikus. A 8 RAM slotba ugye 4 ugyanolyat kellett betolni, így a 4x 1M volt a sweet spot. A 8x256 bővítés szempontjából zsákutca volt, de láttam olyat aki 4x 1M + 4x 256k kombót használt és a feles RAM-ot szépen cache meg RAMdrive célra használta. Pl. ay XCOM játékok megtáltosodtak a smartdrive-tól a sok kis állományukkal.Maguk a procik amúgy 24 és 32 bites címbusszal rendelkeztek, se a chipset, se a pénztárca nem bírta volna kifizetni
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Úgy döntöttem felhagyok a retrózással és új hobbiba vágok bele. Már megrendeltem a konténert, ha valakinek kell valami a régi lomjaimból, akkor vihető.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Szolg közl: Nem emlékszem kinek ígértem XT-IDE NYÁK-ot. Ha nem jelentkezik érte az elkövető a héten, akkor a sorban másodikra származtatom át.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #82554 üzenetére
Igen, kinek mi. Csak itt 2 nap alatt a leírások önellentmondásba kerültek. Simán elfogadom ,hogy nosztalgikus valakinek egy 939, de egy sokak által ma is használt core i-nél nem látom a retró faktort. A különlegességet, mint a kínai lapot elolvasom és az tényleg vicces mit összehoztak, ahogy a PCE-ből ISA átalakítást is. Teljesen jó, hogy itt vannak, mert nem egysíkú a beszélgetés. De ezek akkor is inkább érdekességek, mint retró cuccok. Amúgy én is hoztam már hasonló témát, pl. a 3d nyomtatást.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz MasterDeeJay #82549 üzenetére
Vagy pl. a 9700 a Z170-ben...
Mindenkinek: Nem értem, hogy hogyan lehet az, hogy egyszer azt írjátok le a Core sorozat még ma is használható, aztán meg azt, hogy retró. Azt még elfogadom, hogy nem csak maximum 16 bit. Még az is elmegy, hogy youngtimerbe soroloható az out of orderes procikból 1-2 fasjta, mondjuk addig amíg nem volt több thread meg több száz MB RAM. De ez már önellentmondás.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Attól függ mit futtatsz rajta. Egy 486, gyenge pentiumnak adhatsz te világ RAM-ját, akkor sem lesz jobb. Mondjuk ha azt a 8MB-ot nem használod ki amit nem tud cachelni, akkor lassabb se. Nem tudod valahogy befoglalni? más arch, de IIsi almánál is van abból gond, ha az alaplapi RAM-ot használják a progik és a megjelenítés is. Ott az a trükk, hogy a disk cache-t addig növeli az ember amíg az alaplapi memóriába már nem fér be csak a videó buffer.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #82330 üzenetére
Ezek a 2011-XP pár is "edge case" amit csak pár elvetemült próbálgat. Ez a 8 biteseknél is így van. Egy C64, Speccy vagy akár BBC Micro is jól dokumentált, sok szoftver elérhető. Még a bővítőkártyák, pl. egy REU is. De amikor valami helyi utángyártott cuccot talál az ember, akkor lehet tippelgetni fél információk, cikkben megemlítések alapján.
Aztán sokszor átértékeli magában az ember a dolgokat miután olvasgat kicsit. Sokszor dicsértem már nektek az Amigát. Amit nem tudom írtam-e, hogy az Apple II tudása már 87-ben mennyire megközelítette azt. Persze brute force módon közelítették meg a dolgot, mert mindent CPU-ból kellett megoldania, de a grafikai és hang képességei partiban voltak. Ha az alap gépeket nézzük, akkor kompenzálta az A2000 lassabb procijához képest a cca. 2-3x gyorsabb 68020-as. Ha az árat is nézzük, akkor az Amigát szépen ki lehetett stafírungozni, erős turbókártyával mindennel ismét átvette a vezetést. Amit még így utólag lehet látni, hogy ezen a ponton kellett volna a Commodore-nak nagyon gyorsan a lovak közé csapni a fejlesztéssel, hogy a még meglévő előnyük megtartsák.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #82324 üzenetére
Na ja, csak PC-hez találsz dokumentációt. Pl. a csomagszerkesztéshez biztos lehet szoftvert meg valami leírást találni. Amikor mondjuk egy Apple II europlus frankofón átalakítása van az asztalon ami a korai II átalakításának valamelyik helyi nagykeres átberhelése, na akkor mehet a vakaródzás és kapcsolási rajz nézegetés. Térképes hasonlattal, ha el is tévedsz legalább valami régi térképet elő lehet túrni, a másiknál meg valami monda szerűségből kéne kitalálni, hogy mist a kerekerdő melyik szegletében megy a rohangálás. Ja és mielőtt panasznak venné valaki, én így szoktam leszállni és még élvezem is.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #82317 üzenetére
Áhh ez még nem retró ahol igazán ultra fokozaton lehet szopni. Ez sima PC amire van program és át is tudod lapátolni egyszerűen na és még tippeket is kaphatsz, hogy milyen irányban érdemes futni az erdőben.
Nah egy itthon nem igazán elterjedt, amúgyis ritka gépnél már bekötött szemmel csinálhatod. Erősen hiányos térképek alapján rohngálsz összevissza a faerdőben azon filózva, hogy a valahonnan összevakart progit milyen módon fogod felvarázsolni a gépre.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz MasterDeeJay #82172 üzenetére
Hűűű egy ilyen nagyon jól mutatna a HT mellett. EGyrészt gratulálok hozzá. Másrészt: Én is akarok egy ilyet!
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #82145 üzenetére
Ne nyafogj, gyere el. A PC-khez én sem szólok hozzá. Elolvasom, de csak a személyes kötődés, mint pl. a 939 vesz csak rá, hogy hozzászóljak. De attól még elolvasgatom, megnézegetem, (troll on) már csak azért is, hogy megismerjem a leendő retró cuccokat (troll off )
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #82140 üzenetére
Végül kerestem mást. Amit találtam: Low Cost Mac (Jó vicc...) de már az erősebb fajtából. Sárgaságban szenved, de a benne lévő LC-s 68040 proci nagyjából egy szinten van a korai 486SX-ek tudásával. A 68030-as IIsi-hez képest a sebessége fenomenális.
DarthSun: Ez csak kifogás. Amiket bedobálok IGAZI retró gépekhez sem szól senki hozzá. Pedig lassan komplett 68k sort és a Z80-as gépparkom is felsoroltam. Szóval gyere csak, akár együtt is mehetünk szombaton, amikor már minden ki van pakolva és csak a fun megy.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #82123 üzenetére
Természetesen van még egy kis USB-s DAC is. Nem csúcs, de ez már rendesen hallgatható ott ahol a kis Hertz-ek már fulladoztak. Kényelmes, könnyed zenéhez jó, klasszikust is viszi. Tere lehetne több, de mindent nem lehet, a ráfordított keretből így is kihoztam amit lehetett.
Mi lelte a logoutot már megint? Eltűnt egy adag hozzászólás egy frissítésre. Pedig csak FET-ről akartam nézni a képeket és mire visszaléptem eltűntek...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #82121 üzenetére
Ha már hang a téma. Írtam, hogy mi lett végül pár hónappal ezelőtt a nappaliba az upgrade? Egy Focal chorus 716s kelti azóta a zajt és nagyon jól megy a 316BEE NAD-hoz. Szépen szól a háttérben halkan, de ha kell ki tudja tölteni a szobát, mert megvan hozzá az ereje. Persze megvannak a határai, de nagyon bejött.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ohh a jó kis A3000-es felhúzva 2.4GHz-re... Az X2 előtt az volt és ha jól emlékszem ment volna tovább is, de nem volt értelme kifacsarni, majd nyáron várni, hogy odakozmáljon. de az még 6600GT-vel volt párosítva. Az a gépem akkori mércével jó sokáig megvolt folyamatosan fejlesztgetve. Legalább 3 videókártya járt benne: 6600GT, 1950Pro, 3850
DarthSun: Azért nem mindegy, hogy 1-1 teszt erejéig, vagy több hetes uptimeokkal volt stabil a rendszer. (kernel forgatás, videó encoding és még ki tudja mifene ment azon a gépen.) A maiakat már ezért sem piszkálom. 10%-ért nem fogok szívni. Amikor még volt benne 20-30%, azért simán lehajoltam, de az utolsó 10%-ot akkor is benne hagytam, hogy inkább atom stabil legyen a cucc.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #82000 üzenetére
Létezett még dualban is. De single-ben nem volt igazán értelme még a Tua-hoz sem igazán volt szükség az extra sávszélességre, hacsak nem húztad 2-es fokozatba az utánégetőt ahol már az utolsó % is számított. Az igazság az, hogy annyira későn jöttek, hogy már nem volt értelme megvenni.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz frescho #81993 üzenetére
Nah itt a vége, elkészült 10 kék. A DB25-nél a tervezők nem tudom milyen foglalatot használtak, a végén elgurult a gyógyszer és raktam alá kapton szalagot, hogy ne zárja rövidre a szerencsétlen MCU lábait. Így viszont nem lehet hátul leforrasztani, hogy stabilan álljon, de úgyis marad mind, én meg majd óvatosan használom.
Sebességétől nem kell elájulni, de minden viszonylagos. Egy fiókból előkapart SD kártyával fele annyit fut, mint a 4G-ás Baracuda, ez félúton van a gyári és a tuningos között. Az elérési idő gyakorlatilag 0 és csendes. Hihetetlen, hogy mennyire elszoktam a vinyók hangjától. Ja és a külső verziót csak rádugom és már tudok is róla bootolni. Szóval szódával elmegy kategória, még ki kellene próbálni Amigával és valami PC-vel is.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Nem lehetetlen küldetés és ha nem akarsz Amigázni, vagy más sima RGB kimenetes gépet rákötni, akkor nem érdekes paraméter. Én viszont ha vennék, akkor biztos figyelnék rá, mert van itthon pár ilyen gép.
Masik téma: blueSCSI n+sok: szereztem más fajta SD kártya foglalatot, este megpróbálom felrakni a PCB-re.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Azt nézd meg, hogyha van adatlap hozzá, hogy mekkora sávszélességet adnak meg és mekkora sorfrekvenciáig tud lemenni. Az elsőt gondolom nem kell magyarázni. Az utóbbi akkor érdekes, ha később rá akarsz kötni mondjuk Amigát, mert akkor jó, ha tudja a 15 kHz-et.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz fatpingvin #81917 üzenetére
Nyitott kapukat döngettek, mert MiSTer-re van ilyen core. talán Ao486 néven fut vagy ilyesmi. lmgtfy
Keresés eredménye alapján OPL és DA támogatás mellett már MT32 is van. Egészen kipofozták amióta nem néztem rá Bővebben: [link]
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #81909 üzenetére
Ne add fel. Az MT32 egy midi modul és a general sound fontokról van szó. Volt a midi szabvány és az ahhoz tartozó hangszerek. Ezek közül az MT32 kvázi szabványnak számított. A saját RAM-mal megáldott kártyákba be lehetett tölteni a hangszereket akár jobb minőségben is. PErsze ezt kezelni kellett a drivernek/szoftvernek amit a programozók sokszor nem tettek meg, így aztán a legjobb kártya is tud szarul szólni. Így aztán mindenkinek meg kell találni a saját ízlésének megfelelő mintákat és azt használni.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Armagedown #81898 üzenetére
Nem volt elég egyértelmű amit írtam: nem lesznek jók. Ne használj bontott kondenzátort csak hogy spórolj 100 Ft-ot. Lehet 5 év múlva elkezdenek ereszteni. Autóra felteszel bontott féktárcsát vagy szíjat?
SMD még szarabb. Ráadásul ott még kevesebb amihez forrasztani lehet, hamarabb felzabálja az elektrolit.
Pár elrettentő példa:
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Armagedown #81883 üzenetére
Bontott alkatrész. Nem tudod mennyit és hogyan ment. A legnagyobb baj, hogy ezekben az elektrolit alattomos módon megeszi a szigetelést és egyszer elkezd szivárogni. Hiába méred a paramétereit így egy ketyegő bombát forrasztasz be. A500-nál írtam is erről: [link]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz benedekco #81858 üzenetére
Meg a normális minőségű kondenzátorokra és a megfelelő feszültségre. Ugyan kevesebbet használjuk az új cuccokat én mégis a következőt szoktam javasolni:
1. Méretre figyelni, lehet elfér, de néha nagyon szűk a hely.
2. Jó minőségű low ESR kondi (Pana, Rubycon, Nichicon...)
3. Minimum a ráírt fesz és hőmérséklet, de inkább egy lépcsővel fellépni, ha elfér. (85->105C, 16V->25V)OFF: 3d nyomi part2 elkészült
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz fatpingvin #81843 üzenetére
Nah a tényállás: Működik. Már amit össze tudtam rakni. A jó hír, hogy a kínai klón blue pillek ugyan valamiért veszett lassan íródnak meg, de ha már egszer minden megvan, akkor látják az SD-t és a teszt alma is látja őket. Mielőtt elkiabálnám, hogy minden jó vagy egy bibi: csak az SD foglalat trágya. Legkisebb hőre (levegős állomás) a műanyag olvad, mint a fagyi. Pákával viszont nem lehet hozzáférni. Ráadásul még kontaktos is egy része. Most 20 foglalatból 6-ot sikerült felrakni úgy, hogy működjön is, de már tocsogtam a folyasztószerben, hogy valahogy felimádkozzam. Mielőtt jön valaki, hogy de ez SMD, annak elismerem, hogy igen, nem értek hozzá. Ezért nem szerettem az XT-CF-et sem, mégis valahogy azok elsőre működtek...
Nah megyek keresek valahol másik (drágább, de jobb) fajta foglalatot.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz fatpingvin #81841 üzenetére
Őőőőőő nézd meg jobban azt a képet...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #81713 üzenetére
Kimaradt egy vesszo, a PS mar desktop. Laposbol a legregebbi egy convertible, a parjat bacsia szokta kiallitani.
https://frescho.hu
-
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #81709 üzenetére
Zene és pakolás.
Polcoztam és pakoltam. Lassan, de bizonytalanul haladok a PC részleggel is. A fene se gondolta volna, hogy ennyi PC-s vackot szedtem össze. Eredeti PC, XT, PCjr, rackelt AT, PS/1 és PS/2 IBM laposok egész szériája, Compaq sorozat dual P4-ig. Na meg a hozzá valók. Alaplapok, syquest, Zip, monitorok és minden más fingilingi. Könyvekből és dobozos szoftverből is összeszedtem két polcnyit.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #81698 üzenetére
Topiclakónak hála jutottam hozzá. Egy ideje rakosgattam, de itt jó helye lesz. 4GB, teljes magas vinyó. Szép flex hanggal. A kékből megcsináltam a külső verziót is. DB 25-re megy és a gép meletti ZIP-et is ki tudom váltani vele. Emuban felmásolok mindent ami kell egy image-be és máris át tudom vinni az adatot. Mondjuk a System 7.0.1 2G partíciókat kezel, de a gyári 40MB-os vinyóhoz képest ez végtelen helyet jelent.
FoxiestFox: Köszi, nem csak szép, de gyors is.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #81695 üzenetére
Inkább csak szerver vonalon. AMD is van, mert biza az jobb lenne. Csak a szállítással vannak gondok nem is kicsit.
Nade a lényeg mára, hogy elindult a kék. Valahogy sikerült legányolnom a nem éppen jól sikerült kínai blue pillt és sikerült felforrasztani egy jobban működőt. Ebből már rendelhetek többet, mert szépen működik
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #81680 üzenetére
Kis szakmai büszkeség/háttér: Az adatok mellé meg kell nézni az árakat és máris lehet dönteni. Mivel évekig ez is a munkám volt, ezért az ár/érték arányt árgus szemekkel figyeltem és természetesen a kedves igénylők által használt szoftverekhez valót válogattam. Pont a héten hallottam vissza, hogy régebben a konkurenciánál dolgozó ember meglepődött, hogy mennyire hatékonyan a vas állományunk és a kihasználtság. Természetesen ebben a rendszermérnöki csapat keze is vastagon benne van akiket egy ideig vezettem, de már csak "házasságban élve" osztjuk meg a véleményünk egymással. Végülis így is beleugatok a dolgaikba a partvonalról még ma is, ja és Fülén rendszeresen leverem őket Dynablaster-ben. A hálózatosokkal viszont vigyáznom kell, mert gyúrnak a játékra...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #81678 üzenetére
Az a baj, hogy a v4 még mindig drágább a v3-nál, ráadásul az Intel ott ment el a fogyasztási gondok miatt a sok mag felé. A 3640 sweet spot. Persze van gyorsabb asztaliba, de az nem lesz olcsóbb. Talán a 1650 v4 6 maggal, de magasabb órajellel 40k körül, de az sem olcsó már. Mondjuk all core-t ráhúzva a 2640 v4 10 magjára már más liga, hacsak nem single thread-ről van szó. Közben ott a fogyasztás is, szóval nehéz. 2643-at ajánlanám, de az nem olcsó. Problémás, ha van DDR3, akkor van olcsóbb választék. De ezt neked kell tudni mit akarsz
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #81651 üzenetére
Neked most DDR3 vagy DDR4 van? 2640 mind a kettőbe akad. Azok az olcsó procik tetején voltak, elég gyakoriak és már nem annyira lassúak.
fpeter84: Elvileg holnap elérem az ásatással a megfelelő réteget, a könyves dobozok mögött kell, hogy legyen a NYÁK. Már ha megvan....
Közben befutott egy pár más fajta hamis blue pill. Ebbe legalább a szoftver bement, majd megpróbálom átforrasztani, hátha működik.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #81626 üzenetére
Az már megvolt, most visszatértem a DOS-os gyökerekhez. Természetesen a legkeményebb módban tolom, az elején volt olyan amikor örültem, hogy néhány katonám túlélte a küldetést. Aztán lassan kikupálódtak.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #81623 üzenetére
Érdekes, hogy kis korkülönbség mennyit jelent. Középiskolában persze, mi is szerettünk volna olyan gépet, mint a gazdagabb osztálytárs, de ez nem jelentett semmilyen rangot a középiskolában. Számoltattunk gépet napokig egy rosszul beállított renderrel vagy a felvételire felkészülve amíg 3-man matekoztunk a 4. próbálta megtalálni az elbújt sectoidot valahol a pályán.
Az általad írt időszakban sem számított rangnak, hogy kinek mennyi fragje volt. Helyette az volt érdekes, hogy mekkora partit toltunk UT-ben és mennyit röhögtünk amikor megállított a fakabát a kispók árát többszörösen kitevő gépekkel az utasok ölében. Közben ment a fejlesztés, de okosan, mert kellett másra a pénz és volt amikor az oldalbordával mentünk videokártyát venni (1950Pro)
Ma meg nagyon befagyott a gép. A 9700-2060 kombó szódával simán elmegy. Főként mert tanulás mellett ugyan az Enemy Unknown-t befejeztem és a Crysis sorozat legéhesebbtagjáhozhoz is elég volt a gép. A következő a Terror from the deep lesz, de csak ha a IIsi teszteléséhez előszedett Warlords-ot végigtoltam. Mondjuk ez utóbbihoz jól jött a 20% tuning (20->24MHz) a 68030-nak
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz #94257664 #81595 üzenetére
Abban arnnak igaza van teljesen, hogy hallgatni kell. Talán 1 éve szenvedtem, mert a kis Hertz-ek már nem voltak elegek a kinyitott nappaliba. Most egy Focal pár van a NAD erősítőre kötve egy olcsóbb DAC-cal megspékelve. Amit hallgatok teljesen jól szól. OK, egy kicsit több tere lehetne a most szóló Palladio-nak, vagy dögösebben düböröghetne a lábdob a One-ban, de ez csak addig érdekes amíg fel nem ülök a zene hullámzására és hagyom, hogy vigyen. Mivel erre bőven alkalmas, nincs benne akkora luk amin leeshetnék nem nézelődök tovább. mindezt úgy, hogy mértem hangfalat, erősítőt többször is mert kellett, meg azért is mert érdekelt. De ezeknek a közelébe nem megyek műszerrel amíg tetszik a hangjuk.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Értem, hogy miért tartod az A500-at még évekig jónak, de gondold végig, hogy 1-1 fejlesztés mennyi ideig tart és az mikorra vált megfizethetővé. 87-ben ott voltak a 386-ok, de olcsó tömegcikké 91-ben lettek a legendás 386DX 40-nel. (Olcsó persze idézőjelben, mert nekünk az is horror volt, de mi csóró magyarok voltunk akkor és ma is...)
87-ben megjelent az Adlib, várható volt, hogy a PC is rendes PCM hangot fog tudni inkább előbb, mint utóbb. Tehát az A500 87-es bejelentése után már azon kellett volna erősen dolgozni, hogy mire kijön a PC-s kártya addigra már egy lépéssel előttük járjanak, ráadásul úgy, hogy arra már legyen fejlesztés (játékok) is.
A C= managementjének erre kellett volna figyelmet fordítani, de a kutyaütők nem állították irányba a mérnököket. Ha másra nem, akkor a Mac II és a PS/2 megjelenésére fel kellett volna kapniuk a fejüket és elővenni a hajcsárpálcát.
A történet a továbbiakban az, hogy 90-re volt FM és PCM is az SB-vel, a VGA grafika kinézetre hozta az A500 szintjét és amit az Amiga chipset megoldott hardverből azt a PC izomból hozta. Ráadásul az AMD 386 91-es megjelenésével már megfizethetővé is vált a PC-s játék. Olcsó nem volt, de megfizethető igen...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #81540 üzenetére
Mert nem ismered a PET-et és a Trinity tagjait. De az A1000 sem néz ki fröccsöntött gyerekjátéknak.
Még a PC megjelenése után is az Apple II volt az egyik legjelentősebb oktatási/office számítógép.
arn: A gond az volt, hogy a PC-k ára folyamatosan zuhant. Aztán szépen fentről lefelé felzabálták az Amiga piacát. Az 5-7 év előny a minimális fejlesztések mellett szépen elolvadt Pont ezért írtam ,hogy 87-re a technológiai előny kezdett elfogyni. Aztán jöttek a klónok.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ha kifejezetten konzol lett volna 5 év után akkor is cserélni kellett volna. 85-ben jött ki az OCS és az ahhoz képest tényleg jobb AGA csak 92-ben. De home computerként definiálták aminél a játék dominált ugyan, de volt komolyabb felhasználás is. Ha a C64-t nézzük, akkor a 128-cal már keresték az utódot, de azt is csak átmenetinek szánták. De aztán a management beült a kényelmesbe és a szokásos updatek sem érkeztek meg. Pedig látták a konkurenciánál ahogy tolják felfelé a RAM-ot, procit, grafikát szépen lépésről lépésre.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #81512 üzenetére
"1992, 1995, 1997 majd 1999-től..."
Amit felvetsz már értelmetlen. Gyakorlatilag '92-re eldőlt a kérdés és már csak az volt a kérdés meddig húzzák. 94-ben csődbe ment a Commodore.
Az jobb kérdés, hogy 87-ben hogyan merték kihozni a big box A2000-et ugyanazzal a procival amivel 85-ben bemutatták az akkor már A1000 néven futó Amigát. Mert a low end A500-ban még értem a dolgot, de az A2000-ben???
Hasonlóan jó kérdés, hogy mi tartott 1990-ig, hogy 68030-at rakjanak egy gépbe alapból és 640x480-as felbontású (non interlaced production mode) képet csiholjanak végre ki.Most tegyük fel a következőt, lépcsőzetes fejlesztés mellett:
87-ben már 68020-szal hozzák ki alapból az A2000-et
88-ra elkészül az ECS, az A500-ban alap az 1MB RAM
89-re 68030 + VGA szabványú kimenetre (monitor kompatibilitás) dolgozó chipsetet fejlesztenek ahol a hang CD minőségű és további RAM-mal a felbontás/színmélység tovább emelhető. Ez adja az A3000 alapját
90-ben Az A500+ a piacon marad olcsó gépnek, a 4 SIM foglalat (egyszerű RAM bővítés akár 4MB fast RAM-ig) és IDE port abban is megjelenik és kap egy dupla órajelű 68010-et, hogy tartsa a lépés a konkurenciával. A3000+ jelzéssel emelt órajelű CPU-s verzió is kapható.
91-es CES-re Az A3000 és A500+ közé megérkezik a 68020 alapú 2MB-os A600 az A3000-ben bemutatott chipkészlettel.
92-ben az A500-at kivezetik, az A600 marad a belépő gép. Az A3000 áttervezve, olcsósítva marad a középkategóriás dobozos gép, de megjön a vadi új chipset multimédia támogatással, 68040-re alapozva. Ekkor már pletykálnak az új szériáról amit az Apple-Motorola-IBM-Commodore quartett fejleszttette procira alapoznak valamiféle unix alapokon...Semmi olyat nem írtam aminél a fejlesztések szétforgácsolódtak volna. Amit kifejlesztenek szépen ütemezett késéssel tolják le az olcsóbb kategóriába. 3 gépet tartva a piacon folyamatosan van big box, közepes és olcsó gépük. De még az olcsó is fejlődik, mert minden évben jön valami: egy kis RAM (esetleg jó bővíthetőség), dupla órajelű proci (20-30% boostot jelent csak, de az is számít), IDE port...
Érdemes megnézni az Apple-t. Pedig ők is döglődtek a prémiumba tolással, de volt portfólió amiből a kedves kuncsaft választhatott.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Amigások nem érthetikre egy unortodox választ fogok írni, de érdemes elgondolkozni, hogy mi vagy ki okozta az Amigák kihalását:
Az A2000 felújítgatásával párhuzamosan a korabeli '87-es újságokat is olvasgatom. A megjelenésekor a byte-ban korrekt review jelent meg róla. Apró gond, hogy egy negyedéven belül megjelent a Mac II és a PS/2 is.
Az addigi grafikai fölény elolvadt, mint az Alpok gleccserei az globális felmelegedés hatására. Még maradt belőle, mert a blitter még mindig gyors animációt tett lehetővé és össze lehetett szinkronizálni külső videójellel. Az új Mac II 640x480-at, dual monitor támogatást tudott. A PC akár 1024x768-ra is képes volt, mondjuk a hozzá való monitor szállítására még várni kellett, de pár hónap megérte annak akinek ekkora felbontásra volt szüksége.
Hangban az Amiga még erős versenyző maradt, de a Mac II-be bekerült új ASC alulról közelítette az Amiga tudását. Papíron néhány ponton még jobb is lehetett a Commodore termékénél, de a valóságban nem igazán volt hozzá szoftveres támogatás.
A homlokomon a ráncok akkor sűrűsödtek amikor nézegettem, hogy milyen procik voltak elérhetők. A Mac II és a legerősebb PS/2 is simán lekörözte az Amigát. Ha már hosszabb időre nézem, akkor a 68k alapú gépek kollektívan kezdtek el lemaradni a PC-k mögött. Persze az A2000-hez lehetett CPU kártyát venni és a géphez volt SCSI, RAM és PC emulátor is, de mire az ember felszerelte lecsökkent az árelőny. Az árelőny pedig fokozatosan is szűnt, ha nem eredeti IBM-et néztem, hanem a klónokat, pedig azok között is volt sok jó minőségű, márkás darab.
A fentiek alapján '87 után az Amigát elkezdte beérni a konkurencia. Még volt pár terület ahol előnyben volt, de hiányzott az igazi fejlesztés. Az AGA chipsetes A1200 és A4000 bejelentése 1992-ben történ. A köztes 5 évben egy kicsit alibinek tekinthető ECS jött csak ki. A hang semmit sem fejlődött.
Vajon melyik volt inkább a C= csődbemenetelének az oka?
- A Commodore vezetése elbaltázta. Nem fejlesztettek, csak felélték a technikai előnyüket.
- A PC klónok szaporodtak, erősödtek, okosodtak miközben csökkent az áruk és idővel a sok lúd disznót győzött.[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #81485 üzenetére
Mivel DDR4-et akarsz használni, ezért v3-ra tippelek. Az a 2609 ritka szar választás. 1.9GHz elég lapos és nincs turbo. A turbó hiánya miatt talán el tudja érni egy C2 alapú cucc single thread teljesítményben, de az ott már izzadni fog.
Ennél kicsit combosabb procit érdemes berakni amin van rendes turbo clock, de még olcsó. Mondjuk egy 2640 v3 aminek a 8 magja alap órajelen 2.4GHz-en fut, de tud boostolni 3.4-ig. Erre jöhet az all core turbo. Ennél az EFI-be kellett valamit behackelni, ha jól emlékszek, de a kölyökkel fél délután alatt letoltuk és nem lehet túl bonya, ha nem maradt meg semmi belőle, mert nem szívtunk vele.
Több aranykor is volt:
- Az első, hogy egyáltalán volt bármilyen gép. Az, hogy az 1kb RAM és a fólia billentyűzet eléggé limitálta a dolgokat nem szegte a kedvem
- A második a C64 volt. Gondolom nem kell részletezni.
- PC korszak eleje szenvedés volt szedett-vedett gépekkel, de már akkor is tuningoltam, ment az assembly és a Turbo C. Na meg a játékok: XCOM, DOOM, Scorch...
- A következő nagy dobás az SS7-Pentium3-K7 versenyfutás ideje volt. Mondjuk a sokat emlegetett BH6-300A volt a csúcs.
- A 939-C2D-Phenom2-Corei versenyfutás a korabeli videókártyákkal és tuninggal még érdekesnek bizonyult, de aztán ellaposodott az egész. De ezek már modern, még ma is használható cuccok.[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Bile Demon #81471 üzenetére
Haswell Xeon megy a deszkába. (X99 már ugye 2011-3 foglalatos, ha jól tippelek) Ha csak 3-3.2GHz-es turbót tud tartani, akkor is annyival gyorsabb C2C egy C2-höz képest, hogy annak esélye sincs utolérni. Ráadásul van még mellé brutális RAM sávszélesség és cache is, tehát nem csak maga arch, de a nyers erő is a Xeon oldalán van.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #81428 üzenetére
Működni fog, gyereknek is pöcc röff indult. Érdemes az all core turbo hacket is rátolni és kész.
Postánál a helyi erők határozzák meg a minőséget. Ahol most lakok egy tróger van, sose csönget, mindent csak bedobál és menj be érte. Az előző helyen meg képes volt bármit behajtogatni a postaládába, még a kerámia lapot is. Jelige: erősebb, mint okos.
Írás témában: Minek írjak, ha több hét mire bármi is átmegy a rendszeren miközben már szinte semmi sem jelenik meg? Ráadásul a közösséget is baszogatják az olyan faszságokkal, hogy nem tudom azt mondani, hogy találtam egy C64-et 5k-ért, de már van 3, ezért bárkinek ennyiért átadom? Az előző csak példa, C64-et nem adok át senkinek!!!
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
-
frescho
addikt
válasz fpeter84 #81406 üzenetére
Ha EEPROM, akkor azt meg lehet írni magában a vezérlőben és érdemes foglalatolni. Hogy mi kell hozzá? Fél marok szabvány TTL IC, egy EEPROM, meg pár apróság. Itt nézheted meg kb. mit tud: [link]
DarthSun: ahogy fpeter írta ez ilyen kis mikrovezérlő. Lényegében egy mini számítógép ROM/RAM-mal a fedélzeten. Megfelelő programmal egyik irányból SD kártyáról olvas, másik irányba pedig SCSI lemeznek néz ki. Na amit csináltam oda kell a megfelelő méretű flash és az időzítésre is érzékenyebb az átlagnál amit a kis kínaiak nem tudnak produkálni a másolataikkal. Az a legbosszantóbb amikor a programozó azt hiszi, hogy 128k flash van benne, de a valóságban csak 64, mert ezek ravaszul átállítgattak státusz biteket én meg bőszen vakaródzok, hogy miért nem megy. Végül az ST flash író progija kinyögte, hogy nyemám a verification.
fpeter84: Na igen, a modern gépeknél már IDE vezérlő van. A youngtimerekben viszont akad bőven SCSI. Rendeltem egy adag PCB-t, de már bejelentkezett rá pár barátnő, következő, alma, nap. A gond most az, hogy nem tudok egy párra sem összeszedni megfelelő minőségű alkatrészt. Többet emiatt, meg amiatt sem építek, mert önköltségi áron sem adhatnám át másnak, mert még a végén bannolnak. Amúgy ebay-en sokkal jobbak a tapasztalataim, mint ali-n.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz fpeter84 #81383 üzenetére
Mivel szeretsz forrasztgatni, ezért a 8 bites IDE-re tudok egy jó megoldást. Valahol még van elfekvő NYÁK-om hozzá, örömmel adok egyet, ha még nem dobtam ki mérgemben. EPROM égetőd van?
DarthSun: Az ali-t én feladtam. Jött 3 fajta blue pill onnan. Mind annyira hamis, hogy nem lehet felprogramozni. Ezek képesek lemosni a feliratot és a nagyobb flash-es verziót felszitázni. De a programozó elárulta őket. ez a bluscsi nem akar összeállni az istennek se.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Igen, az az időszak nagyon pörgött. Az sem volt semmi ,hogy egy architektúra mekkora teljesítményt fogott át. A folyamatos simogatásnak köszönhetően kis túlzással szinte havonta emelték kicsit az órajelet.
A Cx mellett volt még más is, igaz tömegesen nem játszottak, de ha már beszélgetünk a korról említsük meg őket. Ha a felvásárolt, majd AMD név alatt kiadott cégeket nézzük, akkor a Nexgen volt még az SS7 idejében igen erős. Az IDT Winchip mondjuk nem volt éppen szupergyors és gyakori, de ha jól emlékszek a VIA ezeket vette alapul a C3 sorozathoz. 0-ról indulva ott volt még a Transmeta a Crusoe-val, de az már később jött. Van is valahol egy ilyen laposom, fel kellene éleszteni.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Főként azonos órajelen volt jó. Még az FPU sem lett volna gáz, ha azonos órajelű Pentiummal vetjük össze, az FPU meg kompenzálta volna a hátrányt. Erre a Cyrixnál belecsapták a ventillátorba az anyagot:
- késtek
- az első sorozat melegedett, mint a fene
- a 75MHz-es órajel, de úgy a kezdeteknél az egész 6x86 BIOS támogatása gyenge volt
- behozták a PR számozástHa a fentiekből az utolsó kettőtől eltekintett az ember, 2.5x66-on hajtotta a PR200-at és a vételárat hasonlította a konkurenciához, akkor jó kis proci volt. Nekem is volt sima, L és MX is. Az utóbbi már tényleg jó volt, de a 166MMX-et úgy lehetett húzni, hogy mennie kellett.
A Cx 5x86 későn jött és nagyon rövid ideig volt. Mintha maga a Cx is csak átmeneti szükség megoldásnak gondolta volna.
A WT és WB közötti teszteknél a külöbség nagyon függött a szoftvertől, de ahogy írtad 5%-nál nem volt az több a valóságban. Egy dzsunka alaplap vagy egy fake L2 cache sokkal több különbséget jelentett még akkor.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz fpeter84 #81332 üzenetére
Meglepődnél, hogy milyen szutykokon futtattak dolgokat emberek, mert csak arra tellett. Az igaz, hogy én már akkor jó ideje Celeronon voltam, de a barátnőmnél a régi 5x86-om volt még mindig, persze 160MHz-en. Régen volt...
Még az első 2 magosak is inkább csak P4 Cerka szintet tudtak csak. A J1900 volt az ami meglepően már jól sikerült. Desktopként linuxxal 5-6 oldalig elballag, de felette belassul. Főként, ha még fut mellette 1-2 más program, mondjuk egy slack, levelező program 1-2 megnyitott PDF.
KROK640: DX3 nem létezett. De ha belegondolsz az lett volna a DX4 logikus neve, mert az órajelet háromszorozta, nem négszerezte. De az Intel marketingesei erősebbek voltak, mint a mérnökök.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
-
frescho
addikt
A lustaság fél egészség és nagyon egészséges akarsz lenni Még egy további haszon, hogy eszembe juttattad az öreg kollégát akit kedveltem és meglepett a telefonközpont távvezérlésével.
A 180MHz-es 5x86 nagyon tud hasítani, de csak ha a PCI busz is kibírja. Ami érdekes lenne 2x 60-on megkergetve összeereszteni 4x33-as beállítással.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Szép dolog a lustaság. A turbó gomb kapcsolóját nem lehetett volna a jumperre kötni?
Egy idős kolléga mindezt komplett EWSD-vel csinálta meg 2007 körül, mert lusta volt elmenni a laborig, hogy software cserénél megnyomjon még pár gombot. Ott azért betérdeltem, mert nyugdíj előtt arduinózni azért nem az átlag.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz MasterDeeJay #81270 üzenetére
Vagy egy okos fejlesztű NOP-pal próbálta behangolni a kártyát...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #81260 üzenetére
Ez felismerte az 1977-es Byte címoldalát és arra pampog. Most feltöltöm scp-vel, erre varrjon gombot.
IIsi = Macintosh IIsi
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ha csak a hazai helyzetet nézed, akkor persze. Nem volt pénz, tehát a legolcsóbb cuccokat hozták be. Mondjuk nem csak szemét volt, mert néha akadt 1-2 kint olcsó/megbízhatónak számító cucc itthon is:
Apám igényes volt, tőle kaptam/örököltem alkatrészeket: DTK alaplap (Egy turbo XT lapom még most is van tőlük), Miro S3-as videokártya. Így lett a gépem egy időben karácsonyfa, mert amúgy kb. semmi értelme nem volt a streamernek otthonra. De az öregem hozta amit bent már ki akartak dobni én meg felhasználtam, mert nehogy már a polcon legyen csak.
Barátomnak meg PS/1-es gépe volt. Szerintem ma is menne, ha nem rakja ki a tárolóba és lovasítja meg valaki az alját. Mondjuk nem tudom mit kezdtek vele a monitor nélkül amiben a táp volt.
Használt Olivetti gépeket is néha meglepően jó áron hoztak be, igaz aki olyat vett később pislogott a bővíthetőségnél.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ugyanúgy, mint a win 95 idejében, csak pár eltéréssel. Először is fémből volt rendes kulccsal az elejében. Másodszor a csata a fenekében ISA port szerűen nézett ki. Ja és a legfontosabb volt benne egy rendes papst venti. Aztán jött az olcsósítás és a műanyag vackok.
Érdekes visszanézni, hogy miként jutottunk el a lakás árú gépektől a mai olcsó vasakig. Amúgy szerintem a PC-re is valami komolyabb rendszerből származott át a technika nagy része. Mondjuk azon szoktam bosszankodni, amikor hatalmas újításnak kiáltanak ki valamit ami évtizedekkel korábban már létezett. (pl.: AMD IMC)
Mai gépes morgás: Elvileg ma minden egyszerű, könnyen átvihetők az adatok. aztán mégis küzdeni kell pár pdf átmásolásával a laptop és a tablet között, mert szándékosan nehézkesre tervezték, hogy a saját áruházukat, olvasójukat, lejátszójukat stb. stb. használja az ember. Az meg beszól a 45 éves újságból scannelt oldalakra, hogy copyrightos...
Mai gépes öröm: Ugyan a IIsi a 25% tuningot nem bírta, de a 20%-ot sikerrel veszi. 24MHz-en lefutott 999 kör a benchmarkból. Igaz valahol a 256. körnél megkattant az eredmény kijelzés, de a külön indított 1000. körnél megint jó értéket írt ki.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Két floppy meghajtó és a tape elvitt rögtön 3 helyet. Dobj mellé egy syquest vagy ZIP meghajtót is, ezzel megvan a 4 hely. Aztán jöhettek ezek a "kis" teljes magasságú merevlemezek. Most lapátoltam be az egyik almába egy 4G-s darabot. Szép nagy... Még jó, hogy a bővítőkártyánál csak a ROM-ok érnek hozzá, azok kerámia háza meg úgyis szigetel. Vinyóból meg több is belement, szóval meg is vagyunk vagy nem?
"Akkoriban rackek nem voltak" De biza voltak. Ide is dobtam már be képet az eredeti IBM AT-ról ami rackes kivitelben került hozzám. Gyári, IBM-es házban van. Egy desktopnak jobban örülnék, de ez így még ritkább
Otthon nekem volt ilyen házam. 2 vinyó, két floppy, egy tape és 2 HDD volt benne (egyik ugye a szokásos rackes) Na meg a vízhűtés tartálya is elvitt a tetején 1-2 helyet. Homegány volt, de akkor nagyon pengének számított... Persze ebből nem minden látott ki a világba, de a sima toronyba nem fért volna be az tuti.
Még egy ami eszembe jutott: A régi cuccoknál a vinyók rendes magasságúak voltak, tehát nem elég, hogy mondjuk RLL és 5.25, de rögtön 2 helyre tehénkedett be.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
Új hozzászólás Aktív témák
- Home server / házi szerver építése
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Fűzzük össze a szavakat :)
- Szólánc.
- Asszociációs játék. :)
- Vicces képek
- Forza sorozat (Horizon/Motorsport)
- Media Player Classic és Home Cinema (MPC-HC)
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Házimozi belépő szinten
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest