-
LOGOUT.hu
AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!
Új hozzászólás Aktív témák
-
frescho
addikt
válasz hobizoli #112546 üzenetére
Nem ezt írtad. A között, hogy "a kisrepulobol kiugros ejtoenyos mpeg-1 tesztvideot 30fps-l letolta full screen-ben" nem jelenti, hogy a játékokban jobb lett volna. Arról nem írtál, hogy játékokban is jobb lett volna a kártyád. De ha mégis, akkor kérlek emeld ki az eredeti hozzászólásból.
A következtetésed eredménye helyes volt, de a dedukció amit leírtál az helytelen. Az MPEG dekóder és a játékok alatti sebesség között nincs ok-okozati összefüggés.
envagyok: Az átvezető videókon segített, ez levezethető a hozzászólásból. Az állítás viszont nem egyenesen következik: A játék sebessége jobb lett az MPEG gyorsítástól?
Most pont sikerült két olyan configot is összeraknom ami akkoriban volt nekem. Aztán átépítettem arra mait szerettem volna. Majd egy olyanra amiről álmodoztam. Talán a következő volt ami még élmény volt, az utolsó már nem annyira.
KROK640: Első trendi gép 98 végén a 300A @450-en volt. Az volt akkoriban az optimális felső közép választás.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz hobizoli #112535 üzenetére
Aztán az a kártya a videókon kívül semmi máson nem segített. A játékok, a Windows mind jobban ment a 100-as procival. Tehát a konklúziód falsch volt. Viszon még jobb húzás volt a jumperek kis igazgatásával a procit 1-2 lépéssel felhúzni.
arn: Persze ma már könnyű. Most is 8k egy 386SX és 10 egy 386DX alaplap, mint akkor, csak ez az összeg elinflálódott. Akkor a fél várost bejártuk, hogy spóroljunk annyi pénzt amiből tudtunk venni egy doboz lemezt. Időnk volt, pénzünk sokkal kevésbé.
envagyok: Mondjuk azért, mert nosztalgiázni akar az ember gyermeke.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #112517 üzenetére
Nem igaz, jó és erős hűtés lehet halk is. A FOP32-vel párszor tizen W-ott fogasztó procikat hűtöttünk brutális zaj mellett. Ma félig passzívan hűtöm a 95W-os procit. Akkor egyszerűen nem volt jó és elérhető hűtés. Vizet is házilag tákolgattunk az elején.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ne PC-ből indulj ki, nekem az másodlagos platform, meg aztán nem is hithű . Amiga és az biza ha PAL, akkor 50Hz-es.
KROK640: Azok a gépek nem a hatalmas fogyasztás, hanem a szar hűtés miatt voltak hangosak. Egy mai hőcsöves cucc szerűséggel venti nélkül sem melegednének túl.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #112455 üzenetére
De ha egyszer csíra volt és azt hitték, hogy majd miattuk lesz minden sok szálas. Végülis így lett, mert kitolták az Intelből a 8 magot, de ehhez kellett egy olyan proci amit meg is vettek az emberek. A Ryzen 2. szériája hozta el szerintem az igazi áttörést.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #112452 üzenetére
A teljesítményére céloztam. Ha nem lenne meg a szleng jelentése: [link]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #112443 üzenetére
Az AMD is visszatért ehhez a felépítéshez. A szoftverek 1-2 éves lemaradaással tudják követni a vasat legjobb esetben. Ha pedig valaki nincs diktálási pozícióban, akkor meg nagyjából soha. Az AMD tanulhatott volna a K6 3Dnow esetéből, ott is apránként jöttek patchek.
arn: Egyre inkább úgy érzem, hogy fizethetek, de nem lesz tökéletes. Az újabb think-ek okosabbnak tűnnek és arányosan drágábbnak is. Az lenne a z igazi, ha capture-t is támogatnák direktben, de ne álmodozzak. Szóval akkor nekilátok gyűjtögetni.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #112441 üzenetére
A második szériánál kicsit javítottak a frontenden, de így is gyenge maradt. Ha 1 mag terhelését vesszük 100%-nak, akkor két magot terhelve egy modulban csak 160%-ra gyorsult. Egyértelműen nem tudta etetni a frontend a magokat. Arra tippelek, hogyha teljesen kigyúrják a frontendet, akkor nem nyertek volna helyet a szilíciumon, ugyanott lettek volna, ergo visszajutnak a kezdő állapothoz. Ezért nem érte meg azt kigyúrni. Amit elképzeltek az volt, hogy majd a programokat optimalizálják a felépítéshez, de a pár % miatt senki sem fordított rá külön libeket.
Próbálgattam és GCC-vel újrafordítva programokat akár 20-25%-ot is gyorsulhatott egy program. Távolról emlékeztetett a 8088 optimalizációs csodájára, ha valakit érdekel, akkor ez utóbbiról tudok kicsit mesélni, az végre retró, elvégre kívül 8 bites
Az FX legfontosabb újítása a brutális thermal és power management volt. Ez okozta a táp áramkörök rángatását, melegedését, throttlingját. A korábbiakhoz képest sokkal gyorsabban váltott üzemállapotot amit le kellett volna kezelnie az alaplapoknak. Jó tanulópálya volt a gyártóknak.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Eddig a think felé hajlok egy dolog miatt.
Nekem fontos, hogy tartsa meg a bemenetei frissítési frekit. Ha az 56,6Hz, akkor maradjun annyi. Demóknál a frissítés váltás el tud törni dolgokat. Ezzel hogy áll az OSSC? A felskálázás kevésbé hat meg. A sima CVSB bemenet viszont jól jönne.
Pikari: Rosszul emlékszel, csak egy viszonylag kis méretű saját bufferük volt. A frontend közös volt egy modulban. [link]
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz hobizoli #112428 üzenetére
Nem ez volt a baj, hanem a frontendet durván alul méretezték. A két "magot" nem volt képes etetni az utasítás dekóder. Ezen akartak spórolni, de nagyon nem jött be, nem gondolták végig. Az egy szálas gyengeség meg a "mag" gyengesége miatt volt, mert arra számítottak, hogy majd mindenki beleugrik a sok-sok szálas programok írásába. Nem is értam ezt miből vették amikor pár százalékuk volt csak.
arn: Köszi szépen. Sajna ettől nem lettem okosabb, drágák és mindegyiknek megvan a maga nyűgje. Szóval még nincs meg a szent Grál, de legalább drága.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #112424 üzenetére
Hónapokkal a CPU megjelenése előtt megszereztem a hozzá való AM3-mas lapot Japánból. Ott dobta piacra először a cég és pont volt rá lehetőség, hogy elhozza valaki. Aztán csak vártam a procit és vártam... Végül úgy jártam, mint éji bogár. Rohadt nagyot koppantam Adtam nekik sok lehetőséget, volt pár különböző, sőt van is, de nem zártam a szívembe.
FoxiestFox: A fakó színeket nem javítja ki. Azonban a hirtelen tranzienseket jobban elkeni. A DA átalakításnál a fázishibák, pontatlan órajel nagyon hamar kiűtközik. A múltkor ugye morogtam a változó beállítások miatt. A vicces, hogy a Windows driver regiszter szinten vezérli a kártyát és itt ami X vagy Y pixel kell, hogy legyen annyi is, egyedül a kép kezdődik 1-2 sorral odébb, de ezzel együtt lehet élni. Csak éppen a DAC és annak szűrése/tápja valami fenomálisan botrányos. Persze az is lehet, hogy kicsit már a kondenzátorok is kezdenek kiszáradni, de 3 különböző kártya kipróbálása után már ezt sem tartom valószínűnek. Szóval a CRT és a Windows driver is bejött.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
-
frescho
addikt
Már ha a bemeneti kép is akarja.
A szerencsétlen Tridenten új feature-t fedeztem fel. Pontosabban tudtam, csak nem sejtettem, mert régen a monitorra kentem. Szóval az törpént, hogy a Win 3.1-nek megmondtam, hogy én most 800x600 256 színt várok el tőle. Szerencsétlen 386SX persze dobott egy hátast, mert ez alig több, mint 3x több RAM mozgatást jelent, mint az alap 640x480 16 színnel. Na szóval szépen el is indult, én meg állítgattam a DA-t, hogy szép legyen a kép. Rájöttem, hogy ez a DA ennyit tud, kicsit csíkos, kicsit zizis, de megy. OK, akkor elindítom a tesztet. Na innen jött a vidám mutatvány, mert lélegzik a kép. Igen, még a DA kártyán is látom, hogy terhelés hatására bevibrál, szinkronban mozog stb. Közben az egész gép nem fogyaszt 20W-ot, tehát ez nem a táp, hanem a Trident.
Régen a CRT sokkal toleránsabb volt, nehezebben esett ki a szinkronból és elmosta a komolyabb hibákat. Itt nem ez a szitu, láthatóan van egy terheléstől függő moduláció a kimeneten. Na mindegy, ez ennyit tud, így kell szeretni. Hogy is volt az, hogy ide a hulladék jött?
Ez az új retrothink még mindig horror áron van. Előbb vagy utóbb beáldozok egy 1200-est érte, de még nem szántam rá magam.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #112391 üzenetére
Ez ilyen volt, fogadd el így.
Rájöttem, hogy mi a baja a DA kártyának. Kontaktos. Furcsa, hogy a PCIe foglalatba dugott kártya egyszer úgy dönt, hogy elkezd a megszokottnál jobban melegedni és kontaktossá válni. Vagy csak volt egy software upgrade és a kettő együtt. De a fene egye meg!
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz jokeph #112361 üzenetére
Úgy bizony. Csak le kell ragasztani , meg összekötni 2-2 tapmancsot.
Viszont a capture kártyám megőrült az upgrade-től. 30 másodperc alatt fagyasztja meg a gépet attól, hogy elindítom az OBS-t. Most szerelhetem vissza, hogy tutira menjek...
hobizoli: Ezek a tuningok azért elég logikusan mentek. Fesz emeléshez a referenciához kell hozzányúlni. Ha vlaami új IC volt, akkor adatlap elő, azt kis méregetéssel megvolt, hogy mit kell csinálni. Az analóg időkben, mint pl. 486-nál még az a megoldás is volt, hogy a jumper helyett egy potmétert kötött be az ember és szépen beállította mondjuk a 3.8 vagy 4V-ot.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz hobizoli #112327 üzenetére
mert nincs egyensulyban
Istenem, de sok ilyen gépem volt. kb. 6 év alatt szerintem 2-3 havi rendszerességgel építettem át a gépem. Éppen volt kis pénz, akkor valami fejlődött, aztán megint várni kellett. A vidd el, használd egészséggel XT-ből így lett apránként más gép. Az Amigából kifutotta a monitor és a kártya hozzá, elvégre a Trident ment 8 bites slotban, de már csak ST-225 fért bele a maradékba, az is kölcsönbe félig. Tudtam, hogy a következő lépést csak ki kell várni, a nyári keresetből alakult 386SX +2MB RAM. Aztán lett 4MB RAM, mert már nem indultak el az új dolgok, de az MFM maradt. Intermezzóként a 80MHz-es kristályt 96-ra cserélve máris gyorsult a gép cca 20%-ot. Jött egy alkalmi hangkártya-CD kombó, egy írt CD után a hellyel már kevésbé voltam bajban és a lemezeket sem kellett cserélgetni, hogy visszatöltesm amit éppen letöröltem. De a legjobb az volt, hogy már volt hangja. Kicsit később merevlemez is akadt a gépbe, hihetetlen 80, vagy 120MB volt? Aztán a videókártya kapott több RAM-ot, mondjuk sok értelme nem volt, de olcsón utánam vágták. Igenám, de a nagyobb felbontást már nem bírta csak interlacedben a monitor, az is cserélődött. Azután befutott a kettes vágányra egy DLC-s deszka, hálásan megköszöntem. Valamivel később ez kapott egy DX2-őt ami 80 helyett 100-on járt, mást nem lehetett tenni 5V-os volt szegénykém. Valami hűtőházas meló után 8MB RAM lett benne. A vinyó egyre jobban szorított és kellett volna valami VLB-s kártya, de csak az utóbbira futotta a Danonos melóból. A sörösök jobban fizettek és az adatbázisokat jobban szerettem a túrórudi számolgatásnál. Ebből lett gyorsan vinyó, majd átmeneti megoldásként leesett egy 5x86, de csak ISA kártyával, mert az úgyis átmeneti. Aztán a koleszban akadt másodkézből S7-es lap és bele egy 6x86, na meg egy Miro S3-as kártya. Talán ez volt az első ami viszonylag kiegyensúlyozottan volt közepes gép. Procik jöttek-mentek, néha alig tudtak bemelegedni a foglalatba. Majd az egész ment a levesbe és betámadtam a görögöket, utánuk meg az első igazán jó PC-m: 300A cerkával 98 dec 24-én..
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #112318 üzenetére
T42p amit kibírt mellettem az egy csoda volt. Beutazta velem a világot. A kijelzőjét nem szerettem, de amúgy jó darab volt. Elég sok volt belőle, párnál elhullott a GPU forrasztás, de 3 évesen cserélve ez sem volt akkor gond.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #112304 üzenetére
miután használtan kivásároltm az Asszony használta jó darabig. Sokkal jobb lett, mint a későbbi T30-as. Na azokat kimondottan rühelltem.
KROK640: Erősen kell akarni, na meg egy átalakító sem árt hozzá. Volt drága pénzért és olcsón is. A slot1 hátrányos helyzetű volt, mert egymásba kellett őket dugdosni. Gépmozgatás után az volt az első, hogy ellenőrizni kellett, hogy a helyén legyen.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #112299 üzenetére
MMX és K6 mellett találtam minden félét meg a keveréküket, de a 125W elég keskeny volt. Upgrade-nél voltak meglepő dolgok amikor ATX-nek nézett ki, de mégsem az volt a cucc, mert a gomb nem nyomógomb volt, hanem kapcsoló a kamu ATX-ben.
Le voltatok maradva, a Celeronra váltás felénk 98-99-ben történt. Akinek nem futotta rá, az K6-ot próbált hergelni a gépbe.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #112287 üzenetére
A nagy kérdés, hogy ez merre volt vidéken?
125W-os táp-ot P1-hez adták? Vagy esetleg macskát dobálni?
2000-ben az 5x86 már keskeny volt a P1-el együtt. Felénk a belépő a K6/3 volt. Akinek kevésbé futott a szekér az ment a lepattanóra, a lecserélt alkatrészeknek mindig volt piaca és mivel cimborák voltak, ezért egy kerítés építést is simán be lehetett számítani egy videókártyába.
Az emlgetett pályaváltásnál egy 600E-t vágtak hozzám. Ősszel-télen kaptam egy T20-at ahogy lejárt a próbaidő, az után lett rendelve. 2001-ben bent a cserélt gépek már P4-ek voltak. Egy Compaq munkaállomásom még megmaradt... Amikor kérdeztem, hogy de miért az volt a válasz, hogy többe kerülne lassú géppel dolgoztatni az embereket. Amikor már benti melót végeztem, akkor a gépben 2 vagy 2.4-es Northwood jött és emlékszem, hogy az első között kaptuk páran ezeket. Ez nyár eleje lehetett, mert a szemem műtötték a tavasszal és az után volt.
Lanpartyra ahova jártunk két ember ugrott bele RDRAM-os P4-be. Amikor láttuk az ár/érték arányt, akkor mi kivártunk. A Tua Cerka tuningolva kitolta a BX idejét sokaknak. De ez már ugye bőven GHz fölött ment és több embernél is láttam. Aztán Athlon XP lett, majd az cserélődött Thorton -> Bartonra unlockolva procira.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #112284 üzenetére
Az milyen táp volt? A 98-ban vett "kék gombos házzal" nekem ilyen gondom nem volt. Választhattam azt a házat, meg egy 2x drágábbat, így jár aki dec 24-én megy gépet vásárolni. Most vagy neked volt peched, vagy nekem mázlim.
A múltkor valaki linkelte a miklandos árlistát. Akkor olvasgattam a PÁF-ot, ott is volt amúgy tápról szó: [link] Ezek szerint lehet én vagyok mázlista, de ezek a gépek tuti 100W alatt fogyasztottak. Akkor azok milyen tápok voltak maik még ennyit sem tudtak?
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #112280 üzenetére
A MHz mellé ne feledd a félig igaz 486 szériát: DLC, SLC.
Mert akkoriban átlag FPS mérés volt. aztán amikor multiban jöttek a nagy csaták, akkor átment képregénybe az egész. A bencheknek megvan a maguk hibája. A DOS-os időkben ezekkel nem voltunk igazán tisztába, de még a 2000-es évek elején sem. De akkor már sokkal több lehetőség volt.
DOS benchmarkra visszatérve:
Hogy lehet az, hogy egy proci több teszben 30-40%-kal sőt van amiben 80-nal gyorsabb, aztán a végén doom-ban 6% az előnye?
De van még durvább, Landmark, PMIPS +150 és +192%-os teljesítmény. Wolfeinsteinben már csak +18% az előnye.Ez lehet találós kérdés is: Mi okozhatta ezt?
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #112266 üzenetére
A 3 merevlemez Raid5 kártyával tuti többet fogyasztott, mint a régi merevlemezem. Úgy nagyjából a dupláját. DVD meghajtó van benne.
Nem terheltünk mindent egyszerre. CPU-grafika igen, de hogy közben CD-t írjunk senkinek nem jutott az eszébe.
A gépben 4 portos hálókártya van, ez valamikor szerverként volt használva, így került hozzám. Sőt egy hangkártya/modem kombó is ül benne, hogy minek azt nem tudom.
Ez a gép többet fogyasz, mint amim akkoriban volt. Ha kevesebbet akarnék etetni vele, akkor kibelezem. Simán tudnék 20-25W-ot spórolni csak a RAID kiírtásával, CF kártyával és a G450 Trióra cserélésével. A második proci többet evett most, mint amit felsoroltál és azok jó része nem volt a többségnek, vagy külső tápról ment. Webkameráról akkor még senki sem hallott, a korábbi modemem külső tápos volt, tuner kártya is ritka volt és az sem gyakori, hogy az ADSL miatt bent legyen egy hálókártya.
Akkoriban simán használtuk ezeket a tápokat a boldog tudatlanságban és működtek évekig. Mai fejjel bátrak voltunk, de ettől még ez volt.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #112226 üzenetére
VP6 1 darab 1GHz-es P3-mal CPU stress tesztelve 75W alatt van paraszthajszállal. A gépben még egy disk, Matrox G400, RAID és háló kártya volt. Radeon 9200-re átcserélve a fogyasztás jelentékenyen esik, 67W-ra. Két procival 100W fölött eszik kicsivel (102-103 között ingázik), de ugye 1 CPU-s configról volt szó. Azt hozzá teszem, hogy linux alatt konzolról terheltem, mert a két procit akkor még csak Win 2k alatt lehetett volna még kihasználni. Szóval a grafika még ehetne többet, de még úgy is a kényelmes távolság van 100W-ig. A táp egy öreg 350-es 350PNF volt.
Van még kérdés?
Ja a procik 01-es Malay 1.75V-os SL52R típusúak. Ami érdekes, hogy akkor a TDP még értelmes volt, ha jól keresem, akkor ez 30W-os és a második proci ennél kevesebbel növelte kicsivel a rendszer fogyasztását. Ha táp hatásfokát is figyelembe veszem, akkor a 28W növekedésből olyan 22-23W lehet a proci. Valószínűleg a RAM keresztmetszet vagy valami kevés neki a lapon, ezért nem tudja koppig kihajtani a szuflát belőle.
Még egy: Már elfelejtettem, hogy ezek a régi házak milyen harapósak a feneseesen beléjük.
KROK640: Az Intel már meghúzott hasonló a lapot a 486SX-szel... A nagyobb szám, újabb név marketing ereje.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
-
frescho
addikt
válasz Pikari #112215 üzenetére
Mi köze a K7-nek a P3-hoz? Az a felvett teljesítmény, nem amit a tápnak le kell adnia. Akkor még a veszteség is sokkal nagyobb volt. 1 vinyó, hangkártya, vidikártya, DVD író, meg a megszokott rack volt a felállás. De ha gondolod holnap leballagok és megmérem a dual P3-mat, hogy az mennyit eszik.
arn: Írtam, hogy nagyon kedvező volt az ár. Meg végre futotta rá, miközben a 98-as 300A óta csak egy TNT2-re, meg vinyó cserére jutott, de ezekre spórolni kellett, míg akkor lett mozgástér. Az eredeti terv a továbbpasszolás volt, de aztán maradt nálam. Steppingre nem emlékszem, de nem slot-os volt, átalakítóval ment.
Jobban belegondolva, ha azt a lét amit akkor kaptam értelmesen fektettem volna be, akkor... Na de hagyjuk, mert így megismertem olyan embereket pár lan party miatt akik később segítettek jó állást találni. Szóval a fene tudja.
Mindreader: Itt ül mellettem. Ha mindenki csak ekkorát tévedne, akkor kevésbé lennének frusztráltak az emberek. Úgy kezdődött, hogy beragadt a nyomtatóba a papír és én segítettem neki.
FoxiestFox: Nem volt nagy eresztés. Egy MX-re is megérte lecserélni. A driverei kimondottan szarok voltak.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #112201 üzenetére
2000 nyár végén/ősz legelején amikor elkezdtem felépülni a tanári fizetésből és jött egy nagyon-nagyon kedvező ajánlat...
Pikari: Vagy csak emlékszem a gépeimre. De ha már google, akkor keressünk rá mennyit is fogyaszthatott.
R100 23W [link]
CPU 29W [link]
Merevlemez, CD, hangkártyára 20W bőven elég.Összesen 80W, ez bőven alatta van ennek:
codegen táp a valóságban kb 100w körül volt.
Sőt a 7500 csak átmeneti megoldás volt, mert a TNT2 után erősen nem vált be és egy fizuval később már valami Gef MX ment a gépben. Aztán meg egy 8500. Cserélgettem, mert volt rá végre keret és lelkesedésben sem volt hiány. Még a Tua Cerka is megjárta a gépet mielőtt cserére került. A táp meg nem változott. Mondjuk nem csoda, ezeken nem volt extra táp csati.
arn: 2000 nyarán váltottam állást, a tanári fizut tripláztam ezzel, hirtelen lett pénzem. De lehet, hogy a proci nem augusztusban, csak szeptemberben lett meg. Az tuti, hogy október előtt, mert még nem követtem el egy azóta is tartó hibát.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #112195 üzenetére
Khmm...
"Egy 800 mhz fölötti bármilyen p3 konfig a maga idejében csak egy magazinok oldalairól hivogató hiú ábránd volt, nem egy olyan konfig, amit ténylegesen össze lehetett volna kalapálni annélkül, hogy mindenből a csúcskategóriát vásárold."
Az 1000EB 2000 nyarán már nem volt csúcs, de közel volt hozzá. De minden más nem az volt. A BX-es BH6 már elavult volt. Ahogy a 7500-as radír sem rúgott labdába a Gerősök mellett.
A tápos rész is butaság, az egész gép nem evett 100W-nál többet.
"szerintem ezeket az 1 ghz körüli tartományokat érdemes volt kihagyni, és megvárni, hogy letisztuljon legalább annyira a helyzet, hogy a 200w-os codegen tápok helyett legyen valami olyan is, ami fel tudja kapcsolni a gépet."
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #112148 üzenetére
Az viszont az előnye, hogy nem fogsz szétcsúszni.
A szobám ellepték a 386-os alaplapok. Ezek komolyan mondom fényre jönnek és már a 486-ok is felütötték a fejüket. Holnap vissza fogom őket paterolni a helyükre. Ha csak 10 játék van, akkor nem fognak letámadni a többiek
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Mindreader #112092 üzenetére
A birkák meg bevették...
DarthSun: A vicc az, hogy nem itt vezették be a rezes technikát, ebben megelőzte őket a konkurencia. De a név jól hangzott...
Árlisták közé vegyétek fel ezt a német gyüjtést is: [link]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #112061 üzenetére
BIOS-hoz is vannak ilyenek AMI és AWARD-hoz most próbálgattam, lehet vele nyerni akár 10%-ot és lehet full resetig tuneolni is a lapot
KROK640: Voltak nagy hangú AMD ellenesek. Leég, szar stb. Pedig a már Socketes verziók jók lettek. Nekem azért nem lett hamar, mert a BX-et sokkal olcsóbb volt tovább tápolni.
vrob: Igyekszik az ember. Most renderelődik a magyar verzió, 1 héten belül jön az is, csak még át kell nézni 2x. Az kimondottan vicces, hogy az angolban 4 ember után is benne maradt egy németes 89. Még jó, hogy nem achtundneunzig-ot mondtam
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #112051 üzenetére
Brandben is be lehet állítani elvégre az 50MHz szabványos órajel volt. Inkább csak annyi, hogy azok Intelt támogattak aminek a beállításaival elindult az AMD is. A többi meg már jumperelés kérdése, csak ki kell sütni melyik állítja az FSB-t.
Márpedig a legtöbb lap hulladék. Fake cache, minimális beállítási lehetőségek, a VGA-ra már morogtam stb. Viszont meglepő, hogy még így is működnek elég stabilan. Főként az AMD 386SX-ek és DX-ek bírják a strapát, még ha lassúak is.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Mindreader #112029 üzenetére
Pár hete ADSL cuccokat forrasztgattunk for fun. Nem szedtük nagyon szét, csak ici-pici darabokra. Aztán a döglött cuccot inkább kivágtam a helyéről, hogy kíméljem a nyákot. Felváltva levegő és rendes pákával melengetve szépen sikerült lepucolni. Elvoltunk vele vagy 2 órát
vrob: Így jártam. mikor, hol? Ezek még a Cyrix 486-os cuccok előtti mind. Én is 8900CL-t használtam, később az ET4000 sem lett volna gyorsabb a 386SX mellett. Később a DLC+VLB, majd 486DX2 hozta el a nagy előrelépést.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #112016 üzenetére
Behúzták szépen az ethernetet. A házba üvegen 1G jött be, beszélgettem a szakemberrel amikor szerelték az eszközöket. Amúgy tök normális HP switchek voltak, szóval nem alsó polcról építkeztek. A kaptárnak legalább megvolt az előnye, hogy nagyon költség hatékonyan tudták ezt kiépíteni és aki tervezte okosan jövőállóan gondolkozott. A felhasználók nagy része alig használta a netet, így maradt bőven sávszélesség a garantáltan felül.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #111997 üzenetére
"így akar netezni." OK, hogy itt mindenki, de azért nem ennyire.
30 évvel ezelőtt már otthonról is használtam. nekem nosztalgikus, de nem hiányzik. Szóval olyan, mint a zsiráf, vagy a víziló.
20 éve már 10Mbit-es garantált, amúgy 100Mbit-es hálóm volt a szolgáltatótól. A lakásba költözésnek legalább ennyi előnye volt.vrob: Szuper vagy. Komolyan mondom, hogy egy sörre a vendégem vagy. Ha még több van, akkor még a hálám is üldözni fog. A korabeli vasak elfoglalták a kedvenc olvasgatós fotelem. Szerintem akkor ez több havi fizu lett volna.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #111978 üzenetére
Khmmm. Mert retró topicban van és ez a kattanása? Amúgyis ebben az időben ez egy kellemes délutáni project, nem túl bonyolult. Két modemet össze tud fütyültetni. Nem kell se usernév, se telefonszám. Két terminál között lehet üzengetni, fájlokat küldeni. Ha meg rendes szolgáltatást akar akkor majd megoldja linux alatt, egy BBS-t telepíteni nem nagy kaland. A tartalom már érdekesebb téma.
LMY4Y: [link]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #111957 üzenetére
Köszi szépen! Sajnos amit keresek arról nincs archive. 1992-95 közötti kellene. Minél több, annál jobb. Az újságokban inkább csak összerakott gépek vannak sajnos. Budapesti Extra vagy bármi másból is tutik lennének a hirdetések, azokban voltak alaplapok, procik stb.
Újabb tanulság: 4 darab 386-os baby lapból 3 fake cache-t kapott.
Tothg86: Megfelelő beállításoknál elvileg NTSC jelet fogsz kapni. Mi itt Európában PAL (régebben SECAM) használunk. Kell hozzá szerencse amúgy, hogy megegyék a TV-k, mert ami kijön a kártyából a szabványt csak messziről közelíti. Már ha közelíti és nem éppen távolodik tőle. De nem lesz szerencséd, erről morogtam a napokban...
Mindreader: Simán össze lehet kötni a kettőt egy csavart érpárral. AT kóddal elvileg rá tudod venni, hogy tone nélkül is összefütyüljenek. Jó szópakozást!
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #111907 üzenetére
Ebből a studiomonitorból elfogadnék párat. Egy JVC és egy SONY van és mind a kettő hihetelen. Szépek a képeik, mindent elfogadnak és mellé üzemórában is verhetetlenek. Az utolsó nem csoda, erre tervezték őket Csak annyira felment az áruk, hogy felejtősek
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #111905 üzenetére
Köszi, már láttam. Asionometrynek jó összefoglalói vannak.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Fenyő #111900 üzenetére
Tudom, de ahogy leírtam a cél nem a sebességrekordok döntögetése volt.
Egy érdekes tanulság: A lapok gari címkéin jól látszik, hogy mennyivel voltunk lemaradva. 94-ben nyugatabbra már keményen a 486 volt a fő vonulat, a 386 már erősen belépő szint volt. Itthon meg kilóra mentek a 386-os gépek és még voltak 286-ok.
DarthSun: A visszamenetelhez jutott eszembe egy videó. ÉRdemes megnézni, hogy egy "egyszerű" tranzisztorral vagy később majd eltérítéssel mit küzdöttek össze.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Az i486SX25-öt nehezen életre rugdostam benne. Az látszik, hogy a DLC kicsit gyorsabb, a 386DX meg alatta van. Ezekhez még elég a lap, de most leitattam egy Soyo lapot, hogy tisztába tegyem. Ha megszárad, akkor SX25-től fölfelé azzal megyek tovább. Az is csak 5V-os, de ez legyen a legkevesebb.
Fenyő: Köszi, van ODP-m és egy Kingston féle emeletes 5x86. Szóval Ezzel a lappal már jó leszek. Esetleg egy PCI-ost még összeeresztek vele, hogy profitál-e bármit is az 5x86 a PCI-ból. Van egy szintén SIS-es valahol, a Soyohoz az van a legközelebb.
Az időzítéses és jumperelgetős dolgok megvoltak annó. A legdurvábbat már meséltem, az 50MHz-en járatott VLB-hez válogatni kellett a kártyát. Ez volt akkor amikor nagyon kevés pénzből kellett kihozni a maximumot. A 386SX-em még stabil volt 48Mhz-en, más 486SLC-t vett és választós batch-et írtunk hozzá. A 40Mhz-es SLC amúgy karcolja a DX40-eket és ahogy emlékszem értelmezhetően olcsóbb volt, így az SLC 4MB vs DX40 2MB döntés nem volt kérdés. Egy jó DLC 40 viszont már másik liga volt akkoriban is.
fpeter84: A legrosszabb amikor valahol valamilyen az órajel nem stabil. Primo élesztésnél mit szívtam össze ezzel. Hol indult, hol nem, a kép hajladozott...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Pár 3Dmark és Doom eredmény:
386DX cache Opti lapban: 16,6 és 7,0
Előző lap cache nélkül: 8,1 és 2,8A mindenes lap kamu cache mellett, de FPM memóriával 0WS stb. stb.
DX40: 11,3 és 4,4
DLC40: 19,6 és 8,7arn: Nem visz félre mert pont ezt a z időszakot akarom bemutatni. Egy full PCI SIS vinne félre, mert köze nem lenne ahhoz amiről írni akarok. Például hogy ugyanolyan 386SX40-es lapok között simán van 20% diffi. (Pontosan: 22,38% és itt már mindegyik ki volt optimalizálva a BIOS-ból, más toolhoz szándékosan nem nyúltam.) Vagy a lenézett 486SLC-ről aminél nagyon nem mindegy, hogy melyik cég tervezte. Mennyit számít 1kb cache és ahol van az alaplapi. Na és persze, hogy ezekkel a gépekkel milyen módon játszottunk. Most ért véget pont a diavetítés.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #111885 üzenetére
Azon már túlvagyok A Tridentek között is lehet azért szép eétéréseket mérni. 10.4 és 11,6 között szórnak. A leggyorsabb egy 8900D lett. 14,5% különbség van a két vége között és ezt egy lassú 386SX-nél mértem. Egy gyorsabb gépnél jobban nyílhat az olló ahogy egyre jobban az átviteli sebesség lesz a szűk keresztmetszet. Ráadásul ez a csoda Trident kibírja a 20MHz-es ISA buszt. Sajna a hangkártya már nem, de 40/3-mon már minden flottul megy.
fpeter84: Ami megízható az a sebességmérés. Ha tudod, hogy valahol 16 bites módban megy, akkor ahhoz képest kb. fele-kétharmad sebességet fogysz mérni.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #111882 üzenetére
Nekem azért kellett volna, hogy rendesen össze tudjam mérni a 386DX-et, DLC-t és az alap 486-kat úgy, hogy csak a proci változik. De ez így képtelenség.
envagyok: Sebességmérésből jól látszik. Mindegy neki a block méret ugyanolyan lassú.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Az a baj, hogy egy olyan lapot keresek ami egyszerre tud mindent. Olyat már találtam ami 486 VLB és PCI is egyben, de nem vagyok még vele boldog.
Nem kell mondani, most leteszteltem egy adag ipari hulladékot. komolyan mondom, hogy kár volt veszni hagyni az Amigát annyival fejlettebb volt. De a management zsé zsebretevő mutatványa és balfaszkodása mellett már az is csoda, hogy még az 1200, majd a CD32 kijött.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Nem ez egy frankó lapnak nézett ki. Aztán hiába kapcsolom fel vagy le a cache-t nem hatja meg. Ja és amikor kipakolva ráindítottam akkor is kiírta, hogy van benne 1024k SRAM. Itt van a leírása: [link]
A baj az, hogy a viszonylag kevés ilyen lapom van ami 386/486 VLB és 33.5 + 5V-ot is kezel. Konkrétan ezt aláltam meg eddig, pedig tuti van egy másik is.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Na és hogy még viccesebb legyen belefutottam egy olyan fake cache-es lapba ahol nem csak a chip kamu, de a vezetékek sincsenek bekötve. Hiába cseréltem ki a chipeket... Most keresgélhetem, hogy VLB-s lapból mi működik még, nem fake stb. stb.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ez azért lehet, mert ketté vált a tervezés. Nem az a mérnök írta a kódhoz a táblát aki tudta, hogy mit kell tenni a jobb, élesebb kép kedvéért. Helyette ez már egy kódhányóhoz került. Aztán egyre jobban ebbe az irányba mentünk. Ma már aki lapátolja a sorokat 5-6 réteggel van a vas felett...
DarthSun: Mert nem tudták megvalósítani ipari méretekben megfelelő sebességgel, kihozatallal, méretben stb. Sok-sok év kutatás kellett hozzá. Elektroncső már létezett, tehát vákuum, elektrosztatikus eltérítés és az katód is megvolt, tehát tudtak elektronágyút építeni. Már jóval korábban röntgeneztek, a film helyett kellett a foszforeszkáló bevonat és mehetett a móka, csak mágnesen eltérítés kellett még mellé.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Mert azok táblázatait is hozzá nem értő programozók irogatták. Nem értem miért nem alkalmaztak valakit aki ismeri a számológépet. OK, ez csak költői kérdés volt, ma már olyanok dolgoznak a programokon akik már írás helyett is csak a tabot nyomják. Már ha tudják mi az a tab és nem csak kattintgatnak.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Egy XO pontossaga toredek szazalek. A problema a VGA BIOS iro fejeben volt. Egy dupla osztast, tehat pontosabban sima szorzast kellett volna elvegezniuk es a kapott eredmenyt a megfelelo valtozo listaba, tombbe, structba, vagy amibe eltarolta bemasolni. Szerencsere egy CRT rohadt tolerans volt. 20% elteressel rohogve mentek,a DA hibait szepen elkentek...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Az a fura, hogy egyértelműen levannak írva az időzítések. Ha valaki használt egy órajelet és azonos chipnél ezek megegyeznek, akkor ugyanannyira kellene "kezdődnie" a képnek. Most behasalok számokat, de szemléltetni jók: mondjuk 28 pixel a szinkron, 32-vel a felfutó él után jön a megjelenített kép, és azután újabb 32-vel kezdődik a következő szinkron. Megnéztem a regisztereket és ezeknek a csodás dzsunkoperátoroknak +-10-15%-ra sikerült ezt eltalálniuk. Olvasni, vagy számolni nem tudtak?
fpeter84: Akor még jobb, a goldstarra írták, hogy az a leginkább barátságos darab. A Win 3.0-át én is felerőszakoltam a leglassabb IBM PC-re.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Rájöttem, ami bosszant, hogy mindenki mondogatja, hogy húúú de kompatibilis. A fenéket, hasraütés szerűen készültek a dolgok. Azonos Trident chip és BIOS mellett is eltér két kártya, ha máshol készült. Végülis mindegy, a lényeg, hogy a bench eredményeket fel tudom venni. Így a jó kis batch file elintéz mindent, nem kell mellette ülnöm és jegyzetelni, elég időnként kártyát cserélni és újra rúgni.
Nem néziről meg ez jutott eszembe...
fpeter84: Ugye, hogy a Goldstar ment? Nem saját találmány valahol olvastam amikor az XT-IDE-t tanumányozgattam évekkel ezelőtt. Gratula a sikerhez! Az elért sebesség kb. az amire kb. számítani lehetett, egy XT-hez bőven jó. Ha azt nézed, hogy a RAM-ot meg tudod tölteni 3 másodperc alatt, akkor meg főként. Van még egy tipp: Ha nagyon nagy kártyával használod sok állománnyal és nyomsz egy DIR-t, akkor nem lefagy, hanem gondolkozik. A PCJr sok másodpercig képes ezt előadni.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #111759 üzenetére
Így van. De ezek ilyenkor 8 bitesként viselkednek. Az BOOT EPROM eleve 8 bites, szóval annál ez nem is meglepő. A Goldstar IDE viszont nekem is új volt. Persze állítgatni kellett egy ideig mire működőképesre lehetett rugdosni. Csak jumperes hálókártyával jött nekem össze, PnP-vel nem. Mondjuk csak bohóckodás volt, mert van XT-IDE és XT-CF mini kártyából elég itthon, maximum ki kell szedni egyik gépből és átdugni a másikba.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #111800 üzenetére
Ezt te csak úgy érzed, de ha tényleg jól megnézi az ember, akkor ott van egy kis moare. Na meg ha kártyát cserélsz ,akkor a monitor minden alkalommal kalibrálhatja magát újra.
arn: Nem lesz pixel pontos. Az OSSC is super samplingol legtöbbször. A másik gond meg amit írsz, hogy vannak üzemmódok amiket össze tud keverni a szerencsétlen. De most ezt az egészet nehezíti, hogy elvileg ugyanaz az üzemmód, mégis kártyánként változik amit be kellene állítani, hogy tuti képet kapjak. Most ott tartok, hogy lesz*om és vízszintesen digizek valami brutális órajellel és hagyom, hogy körbe keret legyen. Majd a vágó progiban körbenyírom, ha nem is lesz tökéletesen kockás pixeles, de az időt töredékére csökkenti.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #111798 üzenetére
A fenéket kompatibilis. Annak néz ki, de a valóságban egy monitor borzasztó toleranciával kezeli a bejövő jelet. A C64-ről legalább köztudott, hogy messziről ugatta a szabványos PAL vagy NTSC jelet. Itt meg bekamuzták, azt mégsem.
Nade amin felhúztam magam:
Gondoltam kicsit PC-zek, előszedtem pár baby AT lapot. Kezdjük azzal, hogy a lukak random vannak a lapokon. A bench jó a feléhez, a másik felénél 3-4 mm-rel arrébb vannak lukak. Van amelyiknél rögtön ovális, hogy hátha. Aztán van amelyiknél nincs meg az egyik luk. OK, semmi gond, az a 3 ami tuti mindig ugyanott van maradt csöcsös, a többi pedig csak megtámasztót kapott.
Előszedtem hozzájuk ISA vidióta kártyát, gondoltam megkeresem, hogy melyik a leggyorsabb. Ráakasztottam a digitalizálót. A képfrekvenciát sem tudják stabilan ugyanannyin tartani, de ezt megoldja a DA kártya. A sorfreki és pixel frekvencia elvileg ebből adódik, de azzal már nem tud automatikusan mit kezdeni, hogy a kép csúszkál jobbra-balra-fel-le. A szinkronjelhez képest képtelenek tartani, hogy mennyi pixelre/sorra kezdődik a megjelenített kép. Ez elvileg kvázi szabvány volt, de a gyakorlatban mindenki beírt valamit a saját gyártmányának a BIOS-ába. Ezért aztán minden kártyacsere után lehet állítgatni a DA kártyát. Ha nincs meg, hogy miről van szó pontosan, akkor itt próbáltam tanárkodni róla: [link]
Itt nedves álomban sincs kompatibilitás. Van amelyik a szigurú módba állított monitorral nem hajlandó képet adni. Az öreg Dell persze mindent megeszik, de ez miez?!?
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Nah kimorgom magam: A fene essen a PC magával is csak nyomokban kompatibilis tákolmányába. Minden egyes kártyához lehet digi profilt kreálni, mert még a Tridentek maguk között sem azonos pixel órajellel rendelkeznek. Ahány dzsunka annyi hasraütés. Ennek örömére a sebességük is szór, mint az állat. Mindig emlékeztetnek ezek a szutykok, hogy mi is a baj velük...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #111783 üzenetére
Csak példát írtam ,hogy mi maradt ki. Nagyon sok jó és főként ötletes játék volt még a 3D/Win 98 éra előtt. Van amire nem is emlékszem már, csak a játékmenetre. Ezek egy részét még Amigán játszottam és a crack intro-ja jobban megvan, mint maga a game. Pl. volt egy területfoglalós. Vagy ott volt a Horde. JA és volt valami harci bogaras talán Bugs néven?
Listát meg fogod osztani?
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #111770 üzenetére
Látod elhagytad az igaz utat! Bánd meg bűneid és térj meg gyökereidhez gyermekem!
FoxiestFox: Amit írtál alapnak jó, az én ízlésemhez kicsit ki kell egészíteni. Főként a korai címeknél. Első ránézésre ami rögtön hiányzik: az X-Wing és TIE páros. Ahogy klikkelgetősökből is hiány van, mondjuk egy DoTT mindenképpen kellene. korai Warcraftokat is csapjuk hozzá. Scortch-ot is hiányolom. Na majd ha lesz időm egyszer...
Pikari: Torzítja az analízised a hazai helyzet. Ide eleve később jöttek cuccok és akkor is a már olcsó, kifutó kártyákból vettek többet az emberek. 2001-ben TNT-t már ócsón (sic) utána vágták az embernek. az MX-ek is hihetetlen karriert futottak be évekkel későbbi gép felújítások miatt. Savage pl. 98 Karácsonyán került volt a gépembe, mert nem volt TNT már az üzleben, de valami kellett. Vagy várj csak, először egy Riva 128 volt, pár héttel később lett a Savage és azután a TNT.
Erről jut eszembe, hogy ugyanez volt korábban is. 89-ben a turbo XT-ket már kiárusításban dobálták az emberek után. Ugyanazokat a gépeket amiket itthon 93 elejéig hirdettek. 91-ben ugyanez volt a 286-tal, az USA-ban az olcsó AMD 386 SX és DX, meg a Cyrix DLC lett a belépő gép. Itthon 92 végére lett a 286 a belépő és a 386 a vágyott darab, már ha össze tudta kaparni rá az ember a lóvét.
Számunkra 96-ban jöttek be az olcsó Cyrix miatt a Pentium kategóriás gépek, de ezzel tudom, hogy az itthoni átlag előtt jártunk.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #111763 üzenetére
Azért a C64-nél az elterés minimális volt egy PC-hez képest. Kicsit másként szól, a digi hang nem működik, mondjuk ahogy a másiknál. De ezek minimális különbségek. A 90-es években már erősen esett a mennyiség, aki kitartott a C64 mellett addira kitanulta csínjánt-baját-bánatát.
Pikari: Ránéztem, júniusban már újságban is hirdették. Nyomdai átfutást is figyelembe véve ez is megerősíti az emlékeim. Azt tudom még hozzátenni, hogy Fehérvárra kb. 1 héttel később ért le az újdonság és még akkor is érdemes volt vonatozni egy órát az árkülönbségért. A Délitől séta távolságra volt a Mikland, de ez már csak rémlik, nem esküszök meg rá, hogy az volt a park másik oldalán.
fpeter84: Az elmélet és a valóság néha ütközik. Ha sima sorosként akarod kezelni, akkor az eredeti PC-nek még a 9600 feletti sebességek is kihívást jelentenek. A bufferelt kezeléssel persze már többet bír.
a régi primitív IDE
Pont ez az, hogy az már nem primitív. A primitív az MFM/RLL volt ahol minden a vezérlőn múlt. Itt már a HDD magánügye, hogy miként dolgozik belül, és neki kell válaszolnia a parancsokra.
Ügyes ez a ROM loader megoldás. Bár amennyi időt beletettél az egészbe építhetnél egy XT-IDE-t.
Égetőből nekem ennek valami régi elődje van, amire használom bőven jó. Bár néha jó lenne, ha tudna DIL-es PIC-et és társait is írni.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz fpeter84 #111756 üzenetére
8088-nál a nincs értelme azt jelenti, hogy nem fogja tudni üzembiztosan etetni a processzor. Sima 8 bites slotba nem is tudom milyen kártya lenne az ami 115k fölött menne stabilan.
Az IDE-nél a probléma nem a kártya első sorban, hanem a HDD. Azok nem mennek 8 bites módban. Viszont ha találsz egy Goldstar vezérlős IDE kártyát, akkor azzal és egy jól beállított XT-IDE ROM-mal menni fog a CF kártya. A CF-ek jelentős része ugyanis hajlandó 8 bites üzemmódban működni.
Pár hónapja próbálgattam hálózati kártyával ezt a módszert és össze lehetett hozni. De azért kellett jumperelni, cserélgetni, állítgani, szóval tudni kell, hogy mit és miért csinál az ember
envagyok: Azért van még ott sok játék amit nem említettél. Wizard of Wor, 1942, Arkanoid, Robocop és még lerakatnyi lövöldözős arcade, soccer... Minimum 25 jó játék tuti kijött a legjobb években, ma meg talán 1-2.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #111750 üzenetére
Májusban már lehetett Voodoo 2-őt venni, a vizsgaidőszak megkezdése előtt nem sokkal. Elég jól emlékszem rá, mert sűrű volt a program és mutogatta a koleszben a burzsuj szerencsés. Akkor adtam el a komplett gépem, júniusban Moldova szavaival élve már "hazán kívül voltam"
envagyok: Ahogy a Plusihoz a Pets rescue pár éve. De ezt a néhány játékot ne hasonlítsuk ahhoz a dömpinghez amikor havonta tucatanyi stuff jött ki.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
az igenyesebb jatekokra mar akkor is kellett egyket ev,
Ez mindig is így volt, nem túl meglepő. Az új technikát be kellett szerezni, meg kellett tanulni és csak ezek után jöhetett a munka. Amigára is az igazán jó játékok zöme 1989-94 között jött ki. Persze már voltak korábban is és később is jöttek, de ez a pár és volt a harang görbe közepe.
PC-re az igazán jó játékok 92 és 96 között jöttek ki.
fpeter84: Próbáltam, de nem jutott eszembe ilyen magas értékeket beírni. A 115k fölötti nem volt igazán jellemző azoknál a vasaknál amiknél ennek értelme van, 386 fölött már inkább más módszert szoktam használni.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #111729 üzenetére
Ilyen nem is létezett akkoriban, ügyesen elrendezgetted. 2000-ben amikor betörtek azért nem lopták el a gépem, mert úgy nézett ahogy Pedig akkor intenzív fejlesztés alatt állt és erősen fájt volna, ha elviszik.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #111704 üzenetére
Aki akart mára fillérekért feltankolt rendes PIII-ból, persze, hogy nem szarakodunk Cerkákkal. Akkor csak szerettük volna a P3-mat, csak kifizetni nem tudtuk. Néha az embernek kedve szottyan előszedni a régi rollert és kerekezni abban a bizonyos nagy kerek erdőben.
Pikari: Azért a P2B, BH6 és konkurensei simán vitték, igaz tuningnak számított. A BX 150MHz-ig simán stabilnak bizonyult
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #111673 üzenetére
Megtaláltam. Itt érdemes nézegetni a chartot:
Például a 800-as P3 100/133MHz-es FSB-vel szépen gyorsult. Hiába volt ott a 256k cache, az sem volt elég. Kb. 3 azonos sebességű proci megmutatja mennyit számít a Cerka vs P3 vs FSB:
Cele 850@100FSB 114 100%
P3 850@100FSB 126.4 111%
P3 866@133FSB 140.8 123%A dupla (128 vs. 256kB) cache kb. annyit ért, mint 33%-os FSB emelés. Ha a Cerka mellé rakod az árát, akkor máris kedvezőbben látod azt a procit. Ha meg a Duront csapod mellé, akkor máris még szarabbnak
KROK: Megtettem a keresgélést gyorsan. Akkor elég sokat csencseltünk a cuccokkal. Jól emlékszel a Cerkákban volt potenciál, ha meg lettek rángatva. Mondjuk ott volt a Duron, meg a ceruzás Athlonozgatás is. Aztán egyszer véletlenül Cerka árban jött egy 1GHz rézbánya és maradt is viszonylag sokáig.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #111652 üzenetére
Nekem jobb gépeim voltak, de erőn fölött költöttünk rá. Mondjuk idővel kifizetődött a keresetben, mert nem csak játékra használtam -> több tudás -> jobb lóvé.
DarthSun: Így van, gyorsan lehet cserélgetni a gépet. Jobb, mint egy kartondoboz vagy mindig csavarozgatni.
Coppernél nem a cache hozza a sokat, hanem az FSB.
arn: Elég sok sztárolt cucc van ami reálisan nézve nem igazán jó. A Voodoo sem volt igazán jó, csak első. A GUS jó ötlet volt, csak kevésbé használható. Az A1200 mire megjelent elment mellette az ipar és már ár/értékben sem hozta azt amit korábban az A500.
Fücsök007: A sima 266-os Cerka pont kezd ritka lenni, mert mindenki kerülte. Ahogy a horror drága 233-as Klamath is. Ettől nem lesz egyik sem jó, de ritkák.
KROK640: Egy jól patkolható platform volt a BX és meglepően időtálló. Viszont a 450MHz+ időszakban már nagyon kellett az FSB a Celeronnak. Egy tuningolatlan 66MHz-es FSB-vel megvert darab elég gyengus volt. De ugynazon az órajelen 100-as FSB-vel már ott lihegett a P3 nyakán kevés pénzért. A BX 150Mhz-nél kezdett kifulladni ami elég volt egy Tua Cerka mellé is úgy nagyjából, hogy összekapja magát.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #111647 üzenetére
Ezt takarja, csak feldobtam egy deszkát ami kéznél van gyorsan:
Nyomtattan tartókat. A slotok alatt is alátámasztja, a tápot is tartja. Még a bekapcsóval és a kábellel küzdök. Lehet rövidebbre kellene vágni, mert így eléggé gyűri a spárgát.
arn: A tapasztalataink részben fedik egymást, de valószínűleg sokat számít, hogy ki milyen játékkal játszott, mert vannak gépek amiket te, vannak amiket én tartok értelmetlennek, vagy átmenetinek. Persze benne van az is, hogy kinek milyen gépe volt, van hozzá kellemes vagy éppen kellemetlen emléke.
szerk: Amíg te 20 gépet építettél amíg én most tucatnyi különféle baby ATX lapot szedtem elő 386SX-386DX-486DLC max DX33 vonalon. Mert kit mi érdekel...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
A nagy különbség, hogy most végig lehet próbálni minden féle variációt. Szóval bőven el lehet bohóckodni a korabeli cuccokkal sokkal többet, mint az ember gondolná.
Akkoriban eszembe sem jutott volna 386SX-et 486SLC2-re cserélni az alaplapon. Mármint eszembe juthatott, de nem volt hozzá cucc, hogy áttákoljam. EPROM csere-bere vagy más mókolás? Ma könnyen elérhető az infó, a ROM-ok, programok.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #111636 üzenetére
Érdekes, nekem atom stabil volt 450-re húzva. 2 évig használtam, 2000-ben a lapban már egy 1GHz-es P3 + 8500-as Radír volt. Aztán kapott egy Tua Cerkát, de az már csak rövid idegi volt meg nálam, de sógor sokáig használta.
Tegnap nekiláttam benchet tákolni érdekel valakit?
FoxiestFox: Nah az ilyen sztorik jöhetnek, már ha szeretnél (szeretnétek) róla mesélni. Na meg a 90-es évekbeli árlisták is, azokat is gyűjtöm. Éppen ezt a korszakot élem újra
Próbáltatok A1200-on X-COM-mal játszani? Érdekes "élmény" volt rájönni mi is volt vele gondom.
arn: Persze a tápolt gépen sokkal jobban fognak menni az eggyel korábbi programok. Ez kb. olan, mint a korábbi DOS-os progik DX2-őn vagy DX4-en.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
98-ból kihagytál egy tipikus gépet ami megint egy jó találat. Nem top, de nagyon tipikus volt:
300A Celetron, BH6, TNT - Win 98-as játékokkal jól elbírt és tuningolva akkoriban meglepően sokáig jó volt.
A realitást is mellé írjuk? Egy DX40-nek örültünk 92-93-ban és 95-ig el lehetett karistolni vele. 95-ben leesett a Cx és AMD 486-ok miatt a DX2 ára. Egy megfelelő 5V-os procit támogató lapba bepattintott tizenpárk-s 80MHz-es DX2-vel ki lehetett bekkelni az olcsó K5-6x86-ig. Abból is a második menet, egy olcsó 6x86MX megint tipikus budget gép volt. Akinek jobban ment a szekér 5x86-ra válthatott valahol a kettő között...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
-
frescho
addikt
Boldog, Békés Karácsonyt!
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Fenyő #111529 üzenetére
Így van, de volt és van 1-1 más szempont. Régen szempont volt, hogy egy Cx 486DX40 olcsóbb volt, mint egy Intel 486SX33 és gyorsabb. Ugyanígy a DLC40 az SX25-tel volt így. Ma meg a tesztből nem hagyhatom ki ezeket az olcsó cuccokat, ha pont arról lesz szó, hogy mi lett az Amigák veszte.
Mindreader: Ilyenből jöhet még
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #111511 üzenetére
Nem fog menni. Ami töltöget és több lemezt használ az túl nagy egy carthoz. A 1571/81-nél is az a probléma, hogy sokszor ezeknél ráülnek a vasra és saját rutinokat használnak. Ez nem volt gond, mert a C64 egységes volt, de pont ezért nem lehet eszközöket könnyen kiváltani később. Leginkább a Pi alapú 1541 emulátort ajánlanám erre, az elboldogul minden ilyesmivel.
Erről amúgy az jutott eszembe, hogy az Amigánál is gondot okozott ez. Az 1.3 -> 2.xx váltásnál elég komoly gondok voltak, mert a programozók adott címeken léptek be a kickstart rutinjaiba, nem rendesen API-t hívásokon keresztül, mert így gyorsabb volt. Aztán az új OS-nél ez hirtelen már nem működött és ment a pislogás.
Hosssszu: Kicsit korábbról indítom, a 486-os csapat már csak a második felének/harmada lesz.
Fenyő: Jó, hogy írod, előszedem az SLC2-őt. Mind a két fajtát. SX2 is van már a polcon, de az meg ugye csak egy DX2 cache nélkül.
Yutani:
a SET BLASTER paranccsal inicializálni lehetett
Megint a szaknyelv pontatlan használata. Azzal nem inicializáltál semmit, csak egy DOS környezeti változót állítasz be amiből a programok tudják, hogy milyen címen, DMA, Interrupt mellett találják meg a kártyát.
SB Pro komptibilis vonalon nekem az ESS vált be akkoriban. Fél-harmad áron adott szinte megkülönböztethetetlen hangot.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #111500 üzenetére
Én meg brutálisan kegyetlen vagyok és kihasználom a lehetőségeket. Többszöri felszólítás és határidő kitolás után sem adták be a projekt feladatot. Végül kénytelen voltam bevarrni pár karót. De januárban az első órán még pótolhatják egy jegy levonással.
Jövőhéten olyan dolgot teszek, de olyat ami on topic lesz. Ki tudjátok találni ennyiből, hogy mik lesznek terítéken? SX, SLC, DX, DLC, DX2
envagyok: A kungflu több téren elég limitált. Nem megy saját lemezkezelő rutint használó, meg turbós cuccokkal, ha jól tudom.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
-
frescho
addikt
válasz Pikari #111474 üzenetére
Az csak inicializálja valószínűleg a kártya regisztereit. A kérdés, hogy ebből mennyi marad a memóriában. Ha nem foglal helyet, akkor nincs szó driverről. A 400k valószínleg a wavetabla kezelés, meg minden összelapátolása miatti programozói "jó szokás" miatt van. Ha XP alatt nem tudtad használni amiatt is lehetett, mert nem volt inicializálva a PnP/keverő része. A varázs opkód pár tucat port írás lehet mindössze és a kiírt értéktől függ, hogy milyen módban indul.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #111469 üzenetére
Például a dos egy szabványos interfészt nyújt az egérhez, amihez a szükséges interruptokat az egérdriver állítja be.
Kicsit kifejteném jobban. Ha az interruptok beállítása alatt arra gondoltál, hogy betöltés után a rezidens programrészére irányította azokat, akkor egyetértek, de ezt itt kb. rajtad kívül kevesen fogjuk még érteni.
DOS alatt csak definiálták a kezelést, de maga a DOS képtelen lett volna azt kezelni. Az egér például pont az ahol kellett valamilyen driver. Több protokoll is volt, PS/2, MS bus stb, szóval azért kellett az a driver, mert nem csak a 33h megszakítást inicializálta, hanem az arra érkező kérések és a soros portról érkező adatok közötti illesztést is megoldotta.
A blastert akkor programozod közvetlenül, ha eredeti sound blastered van.
Ez nem igaz, a legtöbb kártya SB kompatibilis volt hardver szinten. Ha jumperes driver sem kell, ha PnP akkor is csak az int/dma beállításhoz kell a program. Egy ESS még jobb SB Pro is tud lenni, mint az eredeti.
szerk: Eszembe jutott még driver. ZIP meghajtóhoz, LTP portos merevlemezhez, SCSI kártyához, CD meghajtóhoz is voltak driverek. Szóval voltak driverek DOS alá, bár sokszor inkább TSR-nek hívtuk őket: Terminate-and-stay-resident program
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #111456 üzenetére
Kinéztem egy torony A4000-et, de gyorsan le lett szavazva az ötletem. Amúgy olyan árak voltak, hogy nem igazán érte volna meg, csak ha valami nagy ritkaság.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #111454 üzenetére
Vannak a keleti parton is összeröffenéseik és pont útba estek a bejáratott NY-Washington közötti tempózásban. A kitérőt az óceánparttal tudtam indokolni.Ha már arra jártunk... De amúgy semmi extra, itthon is van hasonló és a BRSZK szerintem idén már majdnem 3x nagyobb volt.
https://frescho.hu
-
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #111423 üzenetére
Szerintem a második. Évtizedek óta van ICE Z80-hoz. Miért nincs elterjedve a mikrovezérlős megvalósítás, helyettesítés amikor a kód nagy része elérhető már szintén évtizedek óta? Mert a kutyát sem érdekli. Pár éve összekötöttem több project kódját, vasát és CPU-t, floppy meghajtót, RAM-ot, ROM-ot emulál TRS-hez a cucc. Szerintem egy kézen meg tudom számolni az embereket akik utánépítették a nyílt leírás és kód alapján. Mondjuk megértem, ez sem hithű retró. Azt meséltem amikor a VCFED egyik rendezvényére betántorogtam?
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #111403 üzenetére
Haladni a korral? Ejnye no ilyet mondani a retró topikjában? Penitenciaként két Win 98 telepítést Tomato VIA-s lapon rovok ki rád!
"már mindenki tudja, mire képesek, mindenki unja, mindenkinek már a könyökén jön ki,"
Khmmm. Továbbá: Forgasd a kedvenc 386/486 VLB-s Aristo lapod manuálját, míg az 5V-os Texas Instruments DX2 80 jumperelési beállításával meg nem nyugszik háborgó lelked!
komolyabbra fordítva: nem, nem tudják, sőt inkább nem tudják. A Macintoshról, arról, hogy az elején nem indult fényesen és nem az első GUI-s alma volt konkrétan 10% sem tud. A dual core-t meg tessék ide is linkelni, mert a zsiráfot is szeretjük, még ha nem is kellene itthonra. Ahogy nektek sem hiányzik a forrasztgatás, meg TTL IC válogatás. Én is magamnak irogatok, meg annak a pár tucat embernek aki még képes olvasni. Ma már egy 30 perces youtube is meghaladja a kitartását az átlagnak, ha meg előkerül benne pár számadat, késleltetés vagy digitális jel, na akkor 30 másodpercen belül menekülőre fogják
vrob: A PC-nél gond volt a midivel, mert nem volt igazán pontos. Pont az a gondja amit írsz, függött a géptől. Érdekes módon az Atari ebben sokkal jobb volt, talán azért, mert ott nem volt sok variálás. A PC-n igazán a 80-as évek végére sikerült összehozni jobban a dolgot. Nem véletlenül nem volt korábban támogatás a játékok oldaláról.
Atarinál nem is annyira a játékok, mint a zenész felhasználók vitték a prímet midi vonalon, de ha már volt, akkor használták. A listán rákeresve 86-ban az Ultima III - Exodus már támogatta a midi zenét.
Ki mit keres a retróban. Nekem nem kell 200MHz-en futó C64 vagy RAMdrive-ról induló Win98. Elégedett vagyok egy korablei jó gép teljesítményével. Mindenki élvezze ahogy akarja, a csipkelődést én sem gondolom komolyan, csak néha nem megy át az irónia.
Czo: OK, csak ettől ugyanúgy nem lesz korhű és számomra nem adja azt az érzést amiért buherálom, heftölöm, tákolom-mákolom a cuccokat. A megoldás viszont ötletes, gombhoz varrjuk a kabátot. Nem szokatlan mutatvány, nincs itt semmi látnivaló
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz cskamacska #111382 üzenetére
99??? A C= 94-ben ment csődbe.
vrob: Az nem IBM PC kompatibilis vonal. Amikor végre a PC buborékból kikerül az ember, akkor meglepődik, hogy semmit nem találtak ki.
Persze megvan a guminőnek is a maga helye, ahogy az iróniának, csak kevesen szeretik egyiket és másikat is.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz cskamacska #111377 üzenetére
Csak ez már nem lesz retró. Pont a zajt, a tökletlen hangzást öli meg amitől az lenne. Aka guminő... (köszönjük, hogy ön is elolvasta a fundamentalista szekció hozzászólását)
Tothg86: Én elengedném azt a kártyát. Bérmi zárlatba húzhatja. Ha már bátor vagy, hogy így kapcsolgatod, akkor mérj feszültséget is. Ha nincs, akkor a táp védelme kapcsol le és nem fog semmi melegedni.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Egy kis érdekes nézivalót osztanék meg veletek. Az Amigát még csak-csak ismerik az emberek, de az Atari ST már sokkal kevésbé terjedt el. Szerintem megérdemli pedig a figyelmet, ugyanis volt egy terület amiben tényleg nagyszerű volt. Erről szól ez a videó: [link]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Yutani #111327 üzenetére
Pénzügyi, emberi, formatervezési és a mérnökökön keresztül átvett műszaki megoldásokban fonódik össze. Az emberek, a tudás részlegesen, de keresztben helyet cseréltek.
Amikor manapság jön egy hír az összeolvadástól, emberek másik cégbe átugrásából, vagy saját gründolásáról, az emberek meglepődve kommentálnak. De látható, hogy nincs új a nap alatt.
https://frescho.hu
Új hozzászólás Aktív témák
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- eGPU tapasztalatok
- Gaming notebook topik
- A jövő számítógépei (Reloaded)
- Vicces képek
- NFL és amerikai futball topik - Spoiler veszély!
- Elemlámpa, zseblámpa
- One mobilszolgáltatások
- Egérpad topik
- További aktív témák...
- Intel i5-9600KF 6-Core 3.70GHz LGA1151 (9M Cache, up to 4.60 GHz) Processzor
- AMD Ryzen 5 5600 BOX - Új, 3 év garancia - Eladó! 40.000.-
- Intel Core i7-8700K 6-Core 3.7GHz LGA1151 (12M Cache, up to 4.70 GHz) Processzor!
- Intel Core I9 14900KF - 24mag/32szál - Új, bontatlan - Gari 2030.01.28. - ig - Eladó!
- INGYEN FoxPost! Intel Core i9-14900 LGA1700 processzor - 12 hó magyar bolti garival! -