Hirdetés

A tabletpiac helyzete 2025 tavaszán

A mai tabletek teljesítménye sokszor néhány éves laptopokéval vetekszik. Viszont az, hogy melyiket választjuk közel sem olyan egyértelmű mint régebben.
Először is egyre bővül a büdzsébarát piac a xiaomi, és a lenovo, és a hihetetlen mennyiségű ismeretlen kínai márka termékeivel.

Hirdetés

Ebben a ketegóriában nagyon nehéz döntést hozni, hiszen a papíron jól kinéző termékek sokszor messze alúlmúlják az elvárásokat. Egy lenovo tablettel személyes tapasztalatom is van, nagyszüleim kapták ajéndékba de még ők, akik tényleg csak facebookozásra használják is jelezték, hogy akadozik és nehezen használható a termék.
De nem a hardver a probléma fő forrás.
Egy tabletet főként szórakozásra és kreaiív folyamatokra használjuk és ezeken a területeken a legfontosabb dolog a fluiditás és az felhasználóbarátság. Az olcsó tabletek legtöbbje sajnos az android egy rosszul optimalizált, igen kevés odafigyeléssel optimalizált verzióját futtatja, amely minden második percben mikrolaggokkal és hibaértesítésekkel halmozza el a felhasználót
Bár hardver terén gyengébb egy használt ipad valószínűleg kellemesebb és használhatóbb is ezeknél a készülékeknél.
A középkategórában érdekesebb a helyzet itt már nagyobb nevű és combosabb gépeket találunk, a harc az elmúlt években itt főleg a samsung és a xiaomi között zajlott viszont Március 12.-én az Apple bemutatta az ipad 11. generációját amely csupán 170000 forintról indul és az iphone 15-ből ismerős Bionic A16 chippel érkezett és a korábbiakkal ellentétben az alap verzió is 128 GB tárhelyet kapott.

Ebben a kategóriában a leg személyesebb a döntés, főleg az a fontos hogy melyik márka infrastruktúrájába vásárolt be korábban az ember.
A felső-középkategória is alaposan fel lett rázva az M3 chippel szerelt ipad air 11 és 13 inches kiadása által.

Az apple új tabletje minimum 128 GB memóriával, és 8 GB RAM-al érkezik, a 11 inches modell 299000- forintos áron indul míg a 13 inches királyi képernyőméretért már legkevesebb 399000 forintot kell kiadnunk. ebben a kategóriában az egyetlen reális alternatíva a samsung galaxy tab S10 FE+ és S10 formájában nyilvánul meg, de sajnos ezek a tabletek egyetlen előnye a hatalmas kijelzőméret mivel teljesítményben és szoftveresen is alulmúlják az apple termékeit.

És végül a krémek kréme, a csúcskategória amelyben ismét a samsung és az apple csatáját láthatjuk ezúttal az macbook air m4-es chipjével érkező ipad pro és a samsung s10 Sorának ultra modellje között.
13 hüvelykes iPad Pro (M4) - Technikai adatok - Apple Támogatás (HU)
Bár ismét igen csábító a samsung kijelzőjének mérete, sajnos a laptopokkal versenybe szálló ipad legtöbb esetben jobb választás.

Bár idén nincs túl sok nehéz döntés de jó látni, hogy a samsung termékei lassan egy ligába érnek az apple évek óta domináló ipad sorozatával és az említett termékek is combos frissítést kaptak. Izgatottan várjuk a júniusi apple WWDC-t ahol bár valószínűleg új ipadet nem de sok más új terméket kapunk.

  • Azért azt se felejtsük el, hogy a gagyibb cuccokra nincs különösebb támogatási idő, szóval se újabb OS verziók, se biztonsági frissítések nem lesznek, max. pár évig; Apple meg általában ad 6 évet, de a Samsung is most 4? 6? Vagy csak telefonokra?
    Pláne munkára használt eszköznél, de személyes használatúnál is elég fontos, hogy legalább biztonsági javításokkal támogatott legyen.

    Kínaiak esetén pedig egy más szinten vannak az adatbiztonsági aggályok :S

  • szabonagyur
    félisten

    Ez a tablet választás is nézőpont meg pénz kérdése. Ha több pénzem lenne, akkor se fizetnék 3-400e forintot egy tabletért, ami ugyanazt tudja funkcionálisan, mint egy olcsóbb cucc.
    3. éve használom a Chuwi Ubook 11.6-ot és még mindig hibátlan. Nem fluid, mert nem indulnak villámgyorsan az alkalmazások, de nekem tök mindegy, hogy 500ms vagy 5000ms alatt indul el rajta egy ppt, vagy excel, youtube. Elindul? El. Használható? Igen.
    Lényegében kiszolgálja az igényeimet egy vacak 50e forintos kínai tablet. Igénytelen vagyok. :) Ugyanaz, mint az autóknál is. Havernál it ott a Mazda Cx 60 fullosan. Mondom ok, szép, kényelmes, de 20M. Nem meri otthagyni sehol lepukkant részen, földútra nem megy, Romániában, de még itthon a piacra se megy vele. Casco+kötelező+fenntartásra panaszkodik milyen drága... hát ja, fél millió erre a dögre csak a casco. Tényleg megéri presztizsből a drágábbat venni. Szíve joga, csak ne panaszodjon, mi mennyi.
    Tabletnél is drágább termékbe drágább az alkatrész is, Apple gépben nem lehet "fillérekből" kijelzőt meg aksit cserélni. De lehet venni hozzá garanciát legalább.
    Elavul ugyanúgy, 2-3 év után megunják.

    Ne haragudj meg érte, de attól, hogy bebizonyítod magadnak, hogy jól döntöttél még lehetnek más igények.

    És nem csak végletben kellene gondolkozni, mert nem minden 20M-s autóvásárló sír rajta, hogy mennyire sokba kerül a fenntartása.
    Az, hogy nem szívesen hagyja ott az autót az mondjuk inkább a társadalomra nézve egy negatív pont. Van kollégám aki az 1M-s autót sem szívesen hagyja ott, mert biztos rányitja az ajtót valaki, vagy mint volt rá példa beletolatnak és otthagyja. Ez szerintem teljesen józan gondolkodás, hogy valaki szeret vigyázni a tárgyaira.
    Egy 10M-s autóra is bőven 250e körül van már egy CASCO...

    Az iPadhez visszatérve pedig nem avul el a mostani új sem 2-3 év után és nem került 3-400e Ft-ba sem.

  • qnadam
    veterán

    Célhoz kell választani eszközt, nem megvenni valamit és utána ráeszmélni, nem jó mindenre. Egy 10"-os Blackview tabletet használok 2021 szeptembere óta. Mivel 90%-ban tartalomfogyasztásra használom, tökéletesen megfelel azóta is. Számomra egy iPad például nem lenne megfelelő, használok olyan alkalmazást aminek nincs ipad os verziója.
    Én is vettem pl gyári felcsatolható billentyűzetet hozzá, működik is szépen, 10"-os laptop lesz belőle androiddal, de ez szükségmegoldásnak megfelelő. Ha meg kell írni egy hosszabb szöveget, előkapom, rácsattintom, működik. Soha eszembe nem jutna rajta ligthroom-ot használni pl.

    célhoz választottam eszközt, tartalomfogyasztásra egy oled kijelzős, de nem túl erős tabletet. a lightroomot kipróbáltam, nem jött be így.
    csak példának hoztam, hogy egyáltalán nem mindenre elég egy olcsó tablet.

  • salaud
    aktív tag

    ugyanazt tudja funkcionálisan != kiszolgálja az igényeidet.
    saját lenovomról pl nemrég tudtam meg, hogy lightroomban képet szerkeszteni vele kifejezetten kellemetlen élmény.

    Célhoz kell választani eszközt, nem megvenni valamit és utána ráeszmélni, nem jó mindenre. Egy 10"-os Blackview tabletet használok 2021 szeptembere óta. Mivel 90%-ban tartalomfogyasztásra használom, tökéletesen megfelel azóta is. Számomra egy iPad például nem lenne megfelelő, használok olyan alkalmazást aminek nincs ipad os verziója.
    Én is vettem pl gyári felcsatolható billentyűzetet hozzá, működik is szépen, 10"-os laptop lesz belőle androiddal, de ez szükségmegoldásnak megfelelő. Ha meg kell írni egy hosszabb szöveget, előkapom, rácsattintom, működik. Soha eszembe nem jutna rajta ligthroom-ot használni pl.

  • qnadam
    veterán

    Ez a tablet választás is nézőpont meg pénz kérdése. Ha több pénzem lenne, akkor se fizetnék 3-400e forintot egy tabletért, ami ugyanazt tudja funkcionálisan, mint egy olcsóbb cucc.
    3. éve használom a Chuwi Ubook 11.6-ot és még mindig hibátlan. Nem fluid, mert nem indulnak villámgyorsan az alkalmazások, de nekem tök mindegy, hogy 500ms vagy 5000ms alatt indul el rajta egy ppt, vagy excel, youtube. Elindul? El. Használható? Igen.
    Lényegében kiszolgálja az igényeimet egy vacak 50e forintos kínai tablet. Igénytelen vagyok. :) Ugyanaz, mint az autóknál is. Havernál it ott a Mazda Cx 60 fullosan. Mondom ok, szép, kényelmes, de 20M. Nem meri otthagyni sehol lepukkant részen, földútra nem megy, Romániában, de még itthon a piacra se megy vele. Casco+kötelező+fenntartásra panaszkodik milyen drága... hát ja, fél millió erre a dögre csak a casco. Tényleg megéri presztizsből a drágábbat venni. Szíve joga, csak ne panaszodjon, mi mennyi.
    Tabletnél is drágább termékbe drágább az alkatrész is, Apple gépben nem lehet "fillérekből" kijelzőt meg aksit cserélni. De lehet venni hozzá garanciát legalább.
    Elavul ugyanúgy, 2-3 év után megunják.

    ugyanazt tudja funkcionálisan != kiszolgálja az igényeidet.
    saját lenovomról pl nemrég tudtam meg, hogy lightroomban képet szerkeszteni vele kifejezetten kellemetlen élmény.

  • Ez a tablet választás is nézőpont meg pénz kérdése. Ha több pénzem lenne, akkor se fizetnék 3-400e forintot egy tabletért, ami ugyanazt tudja funkcionálisan, mint egy olcsóbb cucc.
    3. éve használom a Chuwi Ubook 11.6-ot és még mindig hibátlan. Nem fluid, mert nem indulnak villámgyorsan az alkalmazások, de nekem tök mindegy, hogy 500ms vagy 5000ms alatt indul el rajta egy ppt, vagy excel, youtube. Elindul? El. Használható? Igen.
    Lényegében kiszolgálja az igényeimet egy vacak 50e forintos kínai tablet. Igénytelen vagyok. :) Ugyanaz, mint az autóknál is. Havernál it ott a Mazda Cx 60 fullosan. Mondom ok, szép, kényelmes, de 20M. Nem meri otthagyni sehol lepukkant részen, földútra nem megy, Romániában, de még itthon a piacra se megy vele. Casco+kötelező+fenntartásra panaszkodik milyen drága... hát ja, fél millió erre a dögre csak a casco. Tényleg megéri presztizsből a drágábbat venni. Szíve joga, csak ne panaszodjon, mi mennyi.
    Tabletnél is drágább termékbe drágább az alkatrész is, Apple gépben nem lehet "fillérekből" kijelzőt meg aksit cserélni. De lehet venni hozzá garanciát legalább.
    Elavul ugyanúgy, 2-3 év után megunják.

  • mihók
    újonc

    ....ismeretlen kínai márka, a xiaomi, és a lenovo....

    Ha írnék valamilyen témában cikket, előtte biztos utánaolvasnék, de én óvatos duhaj vagyok. :)

    Átírtam a feljebbi komment javaslatára, hogy egyértelműbb legyen

  • mihók
    újonc

    rosszul van tagolva. meg kellene fordítani, hogy a xiaomi, lenovo és a hihetetlen mennyiségű ismeretlen kínai márka termékei, úgy egyértelmű lenne.

    esetleg az eredeti sorrendben, hogy a sok ismeretlen kínai márka valamint a xiaomi és lenovo.

    meg kijavítani a 2ö25-ös évszámot a címben :)

    Szia, köszi, hogy szóltál, javítottam.

  • qnadam
    veterán

    ....ismeretlen kínai márka, a xiaomi, és a lenovo....

    Ha írnék valamilyen témában cikket, előtte biztos utánaolvasnék, de én óvatos duhaj vagyok. :)

    rosszul van tagolva. meg kellene fordítani, hogy a xiaomi, lenovo és a hihetetlen mennyiségű ismeretlen kínai márka termékei, úgy egyértelmű lenne.

    esetleg az eredeti sorrendben, hogy a sok ismeretlen kínai márka valamint a xiaomi és lenovo.

    meg kijavítani a 2ö25-ös évszámot a címben :)

  • nullpoint
    őstag

    ....ismeretlen kínai márka, a xiaomi, és a lenovo....

    Ha írnék valamilyen témában cikket, előtte biztos utánaolvasnék, de én óvatos duhaj vagyok. :)

Tovább a fórumba.