Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #4205 üzenetére

    Itt két lazán kapcsolódó dologról beszélünk.
    Az egyik a 7nm-es wafer ellátás
    A másik pedig Charlie féle TCO, költség

    Gondolataim:
    1) chiplet IO
    Ha jól emlékszem, a Rome IO die egyik jellegzetessége és hiányossága volt, hogy egy core nem tudja egyszerre minda 8 DDR4 csatornát használni, csak 2-t, azt, amelyik az IO lapka hozzá legközelebbi kvadránsában helyezkedik el. Ha ezt nem oldották fel, akkor nagy IO lapka helyett MCM módon raknak le IO lapkákat. A spórolás ott jön, hogy mindegyik sku-ra annyit raknak, amennyi ott szükséges.
    Ennek persze akkor szerintem kevés jelentősége van, ha továbbra is 12/14nm-es IO lapkákat használnak. Bár annak is van egy ára ($20-100), de az így megspórolható összeg eladott EPYC chipenként pont ez a $50 körül van és nem is igazán segítene az ellátáson, csakis akkor , ha egyébként a Milan 7nm-es IO lapkával jönne.
    A 7nm-es IO lapka egyébként indokolt - a fogyasztás miatt és esetleg a magas IF clock végett.
    Namármost a chiplet IO azért nem hülyeség, merthogy ugye valójában a X570 chipset egy pont ugyanolyan IO lapka volt, mint a procik melletti, tehát tudnak kommunikálni egymással.

    2) kicsi EPYC
    Forrest Norrod az egyik interjúban valami ilyesmit mondott, a TCO-ban nem a CPU ára a legmeghatározóbb, hanem a CPU teljesítménye. CPU-d hibahatáron túl, mondjuk 20%-kal erősebb a konkurenciánál, akkor a TE CPU-dból a vásárlónak kevesebb pont azzal a 20%-kal kell kevesebb szervert kell építenie, ami annyival kevesebb alaplapot, házat, memóriát, háttértárat, és helyet, hűtést igényel.
    Ez alapján a kicsi EPYC ereje (mármint TCO szempontjából) nem abban fog megmutatkozni, hogy az IO lapka kisebb és ezért olcsóbban adható, hanem leginkább abban, hogy az egész platform lényegesen olcsóbb lesz - mintha ugyanazt olyan platformon adnák kevesebb maggal, ami a legütösebb sku-t is ki tudja szolgálni.

    Ha a kettőt összeteszem, akkor az jön ki belőle, hogy tudnak úgy kicsi EPYC platformot építeni, hogy nem kell egy köztes IO lapkát tervezni, mert össze lehet rakni két olyan IO lapkát, ami amúgy az AM4 platformra megy.

Új hozzászólás Aktív témák