Hirdetés

Bemelegítés - BHP Billiton

Elsőként a "kedvenc" részvényeim egyikét veszem szemügyre, ez egy kis bemelegítés lesz a későbbiekhez, némi magyarázatot ad majd arra, hogy miről is szól ez az egész. A kedvencet nem azért tettem zárójelbe, mert nem kedvelem ezt a céget, hanem azért, mert rendszeresen figyelemmel követem a mozgását. Nincsenek kedvenceim, csak olyan cégek, amiket figyelek. A BHP Billitonról lesz szó, ez egy nyersanyagkitermelő/feldolgozó cég, alumínium, fémek, uránium, gyémánt, stb.-vel foglalkozik.

A "big picture" (története) a következő: az árfolyam az elmúlt években jelentősen emelkedett, mert a nyersanyagok drágulásának és a megnőtt keresletnek köszönhetően folyamatosan rekord profitot tudtak realizálni, azonban az elmúlt időszakban ennek vége szakadt, mert az USD erősödése miatt csökkenni kezdtek a nyersanyagárak (a nyersanyagokat USD-ben számolják), és a kínai/indiai gépezet sem úgy működik már, mint az elmúlt években, ezek az országok sem tudnak már olyan ütemben fejlődni mint eddig, csökken a kereslet. Legalábbis ezt mondják a "szakértők". A szakértők mindig mindenfélét mondanak, nem érdemes figyelni rájuk, mert ki tudja, hogy milyen hátsó szándék áll a szavaik mögött. Ennek a kis történetnek az a tanulsága, hogy a részvények árába mindig a cég jövője árazódik be: csökkenő nyersanyagárak + csökkenő kereslet = csökkenő profit -> a részvény ára esik.

AMD K10 TLB-hiba explained!

Úgy gondolom, hogy az AMD megérdemli, hogy szóljunk pár jó szót az érdekében azokban az időkben, amikor úgymond még az ág is húzza őket. A K10 megjelenése után megjelentek a neten a kárörvendő kórokozók, akik mindenféle háttérismeret nélkül ócsárolják a céget, belekapaszkodnak mindenféle kis negatívumba, és megpróbálják lehordani az AMD-t mindennek, aminek csak lehetséges, persze negatív értelemben.

A Phenom lassú, a Phenom sokat fogyaszt, a Phenom bugos, a Phenom blabla, más sem kell az AMD-nek, minthogy ezekben az időkben amikor a cég önmagával is küzd, még további hátráltató "elemek" lépjenek a színre.

A Phenom teljesítményével és fogyasztásával a Prohardveren egy cikk keretein belül foglalkozok, viszont a "rettegett" TLB-hibával kapcsolatos álláspontomat itt kívánom kifejteni. A PH!-s cikkben szándékosan nem esik szó a TLB-hibáról, hamarosan kiderül, hogy miért nem.

Szóval, mit is hallani mostanában? Arról hallani, hogy a Phenom/Opteron bugos, és fagy. A hiba kijavítható, de cserébe a teljesítmény drasztikusan lecsökken. Mi igaz ebből? Nos, az igaz, hogy a prociban van egy ilyen hiba, és az is, hogy a javítás után csökken a teljesítmény. De ez a hiba csak egy a sok közül, amit éppenséggel felkapott a sajtó, mert gondolom vkinek érdekében állt, hogy felkapja. A TLB-hibán kívül a K10-ben még van egy csomó dokumentált hiba, de ez nem csak a K10-re igaz, hanem az összes processzorra, éppenséggel a Core 2-nek is volt egy TLB-hibája (meg még több másik), de azt az Intel egy BIOS-frissítéssel orvosolta, és csak a nagy kuss maradt utána a tér/idő kontinuumban. Ezeket a hibákat általában laboratóriumi körülmények között tudják reprodukálni, amikor direkt arra hajtanak, hogy a hiba előbújjon, merthogy egy ilyen hibát nem egyszerű reprodukálni.

A K10 legnagyobb problémája

guy #1 (standing) "come on people ! I mean, I want to know when we will able to deliver a working Barcelona"

guy #2 (hands crossed) "huh man, no idea... what do you think you guys ?!"

guy #3 (bored) "such an awkward position... time to look for another job ?"

guy #4 (looking underneath) "I've watched carefully but, Glurb, s**t, WTF ?, still nothing in sight !"

guy #5 (facing) "call people in TX : Austin we have a problem"

guy #6 (rightmost, deaf) "OK, cool, I'll call immediately, I'll tell them everything is fine"

:D

forrás: Eric Bron