Hirdetés

Ez nem jött be... 080929

Mármint a 700 milliárdos "bailout". Ez a megmentési terv már a múlt hét előtti hét csütörtökön és pénteken beárazódott a részvényekbe (amikor kiszivárgott a pletyka), és azóta szinte az összes plusz eltűnt. Mostmár az emberek nem a segélyre figyelnek, mert azt az USA kormánya úgyis megszavazza, hanem attól félnek, hogy még ez sem lesz elég. :D És ha belegondolunk, akkor igazuk is van. Időközben már két vagy három európai bank is bedőlt, szóval ki tudja mi lesz később.

A stagfláció réme fenyeget, amiből igen nehéz kikecmeregni. Persze most a gazdasági lassulás jeleire hivatkozva tovább esnek a nyersanyagárak is, ami jó hatással lesz az inflációra, csak kell egy kis idő, mire ez érződik majd.

Technikai szemmel az USA piac, de igazából szinte az összes tőzsde egy nagy káosz, az összes hírvezérelt, technikai támaszok meg ellenállások többé nem léteznek. Részvényeket most nem is figyelek, mert minek? Minden esik, a shortosok meg a shortoló ETF-ek nyernek ezen az egészen (ez is jó tanulság nekem).
Egyetlen dolog amire felfigyeltem az a VIX index 40 körüli értéke, ami kib@ magas, 1998-ban egy rohadt nagy esés után később 2002-ben pedig a medvepiac végét egy 45-ös érték jelentette. Ez akár még jót is jelezhetne, de ki garantálja, hogy nem emelkedik tovább vagy hogy nem lesz ennél rosszabb? A VIX emelkedő trendben van rövid és hosszútávon egyaránt, szóval amíg ez nem törik meg, addig gáz van.

Feljegyzések 080925

Nemrégen arról írtam, hogy a dollár tovább fog erősödni. Akkor még nem tudtam, hogy az USA kormányának feltett szándéka a dollárt elinflálni a 700 milliárdos segéllyel, szóval azóta kicsit elbizonytalanodtam. :D

Az EURUSD-n ez egy euró-gyengülés korrekciójának tekinthető bear-flag (1) vagy pedig egy trendforduló (USD-gyengülés) utáni bull-flag (2) lesz belőle?

Az USD-vel erős összefüggésben van az arany és az olaj árfolyama. Náluk is ugyanezek a kérdések merülnek fel. Vajon az olaj grafikonján csak egy szimpla bear-flag alakult ki az utóbbi napokban és most folytatódik az esés vagy egy új emelkedő trend vette kezdetét és most éppen konszolidál az árfolyam?

Feljegyzések 080924

A múlt hét közepe óta csak fél szemmel követem az eseményeket, mert beteg voltam. Ahogy elnézem nem vesztettem sokat, mert ugyanaz a hírvezérelt cikk-cakk mozgás jellemző a piacokra, mint korábban, csak most éppen az USA pénzügyminiszterének 700 milliárdos bankokat kisegítő terve borzolja a kedélyeket. Először a pénzügyi részvények esetében tiltották be a shortolást (a spekuláns a részvény árának eséséből profitál), aztán további 30 cég is erre a sorsra jutott, és ez meg is látszik az indexeken, a volatilitás minimális, és amíg nem derül ki, hogy a megmentési tervet elfogadja-e a szenátus, addig így is marad, valószínűleg.

KATT

A múlt hét elején bekövetkezett esés utáni visszapattanás borítékolható volt, mert az S&P500 és a Dow Jones index is az eső trendcsatorna alsó trendvonalához érkezett és még nem beszéltem a VIX indexről, ami szintén trendfordulós jelzést adott. Az ilyen helyzeteket jól ki lehet használni egyes ETF-ekkel, pl. a DDM alias Ultra Dow30 ProShares a Dow Jones indexet követi (tehát amikor emelkedik akkor emelkedik, amikor esik akkor esik), de százalékban a dupláját éri, tehát amikor az index 2%-ot emelkedik, akkor az ETF 4%-ot emelkedik és ugyanez van esésnél is (ergo dupla a kockázat). Namost múlt szerdán az indexek egy nagyot zuhatnak és elérték a trendcsatorna alját, semmi más dolgunk nincs ilyenkor, mint hogy az alján bevásárolunk egy ilyen ETF-ből. Azért kell a dupla hozamot biztosító ETF-et választani, mert a medvepiaci rallyk sokat hozhatnak de általában gyorsan behalnak. A csütörtöki rally után sejthető volt a folytatás (ekkor terjedt el a pletyka a 700 milliárd USD-s megmentési tervről), az eufória 1 napig még kitartott, így pénteken is emelkedett az index, de mivel két nap alatt 7%-os volt az emelkedés ami túl gyors, ezért várható volt a konszolidáció, ami hétfőn be is következett. A DDM vételének és eladásának jó időzítésével 14%-ot lehetett kaszálni 2 nap alatt, ennyit egyetlen bank de még egy kötvényalap sem hoz 1 év alatt. Ezek a kis akciócskák egy medvepiacon csak erős idegzetűeknek ajánlhatók és ott is csak komoly előkészület és számolgatás illetve folyamatos hírolvasgatás mellett.

Az orosz tőzsde 080915

Az orosz tőzsdét folyamatosan figyelem, mert hatalmas benne a növekedési potenciál. Az RTS index (Russian Trading System) a vezető orosz részvényindex teli van nyersanyagkitermelő/feldolgozó cégekkel, Gazprom, Lukoil, Mechel, ismerősek? És a lényeg: egész Európa és Ázsia egy része is az orosz olajtól és földgáztól függ, Európa úgy táncol, ahogy az oroszok fütyülnek, még az USA-ba is szállítanak nyersanyagokat, az itt megvásárolható cégek tuti befektetésnek tűnnek, vagy mégsem?

KATT

Az oroszokról tudvalevő, hogy mindig is "vonzódtak" a diktatórikus berendezkedéshez, cárok, Lenin, Sztálin, Brezsnyev, stb és most Putyin. Demokrácia van, de Putyin a mindenható. Medvegyev az ő kiskutyája a kis hamira vár, és teljesíti minden parancsát. Bár az orosz befektetések az elmúlt években jól teljesítettek, csak idő kérdése volt, hogy mikor bújik elő a szög a zsákból.

Az USD tovább fog erősödni? Szerintem...

fundamentális alapon elég valószínű. Elég belegondolni, az elmúlt évek dollárgyengülésébe már beárazódott a Bush-kormányzat összes baklövése, egy kis USA-recesszió, pár bank összeomlása, kamatcsökkentés meg egyéb csúnya dolgok.

Most az eurón van a sor, az USA után most az EU-övezetet is elérte a gazdasági lassulás, ám az USD erősödése a nyersanyagok áraira jó hatással volt, így az EU (Trichet) már megteheti (bár elég bizonytalan), hogy a kamatcsökkentéssel próbál majd úrrá lenni a lassuláson, így az euró kevésbé lesz kelendő. Az USA-ban viszont ennek pont a fordítottja játszódhat majd le: azt gondolhatják, hogy a gazdasági lassulás már a végéhez közeledik, így a kamatnöveléssel felvehetik a harcot az infláció ellen.

Másrészről amikor minden esik, a részvénypiacokról mindenki kimenekíti a pénzét, a nyersanyagok is egyre olcsóbbak lesznek, hova menekülhet a befektető? A kötvények és a pénz piacára. A kötvények és pénzpiaci alapok jól tejelhetnek majd. Ha mindenkinek a pénz, azaz az USD kell majd, akkor felértékelődik.

Kapituláció?

Breaking news: a jelzáloghitel-piaci válság az USA-ban újabb fejezetéhez érkezett, a Lehman Brothers csődvédelmet kért, a Merrill Lynch-et felvásárolja a Bank of America, az American International Group pedig ha nem tud tőkét emelni, szintén becsődől. A mai napon a világ összes tőzsdéjén vérengzés van, úgyhogy a mára adott tippekben szereplő cégek aligha fogják elérni a belépési pontot. :D

Ideje volt már, hogy kiboruljon a bili, én a gyors megtisztulásnak vagyok a híve.

Elképzelhetőnek tartom, hogy pár nap nagy eladási lázat követően egy visszapattanás következik, de nem hiszem, hogy hosszúéletű lesz.

Tippek 2008.09.15-re

Intel: negatív divergencia az MACD hisztogrammon és a slow stochastic-on.

Az Apple szénája nem áll túl jól.

Az összesnél követő stoploss. Hogy hány %? Az idegrendszer kérdése.

Mi lesz veled AMD?

A BHP Billiton után lássuk az AMD-t. Az AMD már csak azért is aktuális, mert a fórumon már jópárszor felvetődött az ötlet, hogy venni kéne AMD részvényt mert most nagyon olcsó. Nos, ez igaz, az AMD részvényeinek árfolyama histórikus viszonylatban a mélypontok közelében van, azonban máris egy fontos szabállyal kell kezdenem az írást. Inkább vegyél drága részvényt ha van mögötte valódi érték, mint olcsót, ha amögött nincs érték. AMD-vel kapcsolatos "elemzésem" kicsit hosszabb lesz, mint a többi, elvégre egy olyan vállalatról van szó, ami a munkámmal kapcsolatos és nagyjából naprakész infóim vannak vele kapcsolatban.

Mi a helyzet az AMD-vel a fundamentumok szempontjából? Nos, az AMD elég nagy kakiban van. Ha jól emlékszem akkor 7 egymást követő negyedévben voltak veszteségesek, egy ilyen cég papírjai kinek kellenek? A helyzetet súlyosbítja, hogy az AMD sosem fizetett a részvényeseinek osztalékot. Ez meg is látszik az árfolyamon. Az AMD árfolyama a csúcsot utoljára 2006. februárban érte el. Namost ha azt veszem alapul, hogy a részvény árfolyamába mindig a jövő árazódik be, akkor mit is látok? Most így visszanézve a PH CPU-tesztes archívumát az AMD ekkor volt utoljára úgy igazán a csúcson a processzorok világában. Ekkortájt jelent meg az Athlon 64 FX-60, de ez már nem zavart túl sok vizet, mert az Athlon 64-ek erőfölénye már az előző hónapokban/években beárazódott a részvénybe. Ennél sokkal nagyobb jelentőségű, hogy ekkortájt (vagy picit korábban) jelentek meg azok a hírek, melyek szerint az Intel felhagy a Netburst-architektúra erőltetésével (ki is jött az uccsó Netburst kétmagos, a Presler) és a P3-as vonalat folytatja (amiből később lett a Core 2). Hoppá, a részvényesek jövőbelátók lennének? :D Nem, inkább csak mérlegelik a helyzetet (nameg úsznak az árral).

Egy kis pontosítás...

OK, szóval azt hiszem, hogy a BHP Billitonos bejegyzésemmel nem azt a hatást értem el, amire számítottam. Írásomból talán úgy tűnhet egyeseknek, mintha ez az egész részvényesdi egy pofonegyszerű dolog lenne, kiszámolom ezt, kivonom azt, berajzolom ide ezt a vonalat, és itt eladom, ott veszek, stb. és a végén gazdag leszek. Ha ez így lenne, akkor mindenki ezt csinálná és meggazdagodna. Ez olyan, mint a fogyás. Ha nem kéne diétázni és edzeni a fogyáshoz, hanem elég lenne bekapni egy tablettát, vagy felvenni a Chi-mittoménmilyen fülbevalót, felrakni a derekadra a rezgő izzasztóövet, és lefogynál, akkor nem lennének kövér emberek. Érdekes, nem? Vannak kövér emberek. Meg kell küzdeni a dolgokért.

A helyzet az, hogy élesben a kereskedés teljesen másként működik. Amikor a pénzed sorsáról döntesz már közbeszólnak az emberi tényezők, vagy minek lehetne ezt nevezni. Túl mohó vagy és nem adod el a részvényt, mert az jár a fejedben, hogy még nincs vége az emelkedésnek. Vagy esik a részvény, de mégsem adod el, mert abban bízol, hogy vissza fog emelkedni. Kiszámoltál mindent, de félsz venni, mert mi van ha mégsem jön be? Félsz, hogy elveszik minden pénzed, ezért totálisan rossz döntéseket hozol.