Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#26001) Raggie válasza Porcica (#26000) üzenetére


Raggie
őstag

Szervusz. Nem a hőfokoktól lesz valami stabil vagy nem.
Ha azt szeretnéd, hogy hűvösebb legyen a kártya akkor a cél hőmérsékletet rakd lejjebb Wattmanban. A cél hőmérséklet az a hőmérséklet amit igyekszik a hűtés tartani. Tehát ha 77 fokra van rakva, akkor ne csodálkozz, hogy 75-76 foknál még nem hűt igazán a hűtő... :)

Még egyszer leírom: mindent tegyél vissza gyári alapértelmezettre és úgy próbáld meg. Procit, RAM-ot, VGA-t stb mindent. Ha úgy is elhasal a rendszer akkor lehet tényleg probléma van.

Hiába gondolod azt, hogy minden stabil, mert szemmel láthatólag nem az. A komponensek egymásra is hatással vannak. A gyártói "Auto OC" funkciók meg notóriusan szar beállításokat alkalmaznak, kérdezz meg bárkit. Legtöbbször egyáltalán nem jó és nem is stabil beállítást alkalmaznak. De ezt te nem fogod feltétlenül a hőmérsékleten látni.

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#26002) Porcica válasza Raggie (#26001) üzenetére


Porcica
csendes tag

Mint mondtam a wattman defaultot nyom mindenre, restart aztán megint stock hiába írom át, nem crashel az újraindítás után, hanem szimplán leszarja, írtam feljebb.

(#26003) ThodEE


ThodEE
őstag

Sziasztok !

Ezeknek az M2 SSDknek segít a plusz borda? Van értelme? :R
970 EVO Plus NVMe M.2 SSD 500 GB
EK-M.2 NVME FEKETE SSD HŰTŐBORDA

http://picasaweb.google.com/116647084346941867867/1155?authuser=0&feat=directlink

(#26004) Raggie válasza Porcica (#26002) üzenetére


Raggie
őstag

A Wattman csak a VGA-t kezeli. Procit, ramot egybeket nem. Én azokra is értettem.

Clint Eastwood FTW

(#26005) enemi válasza ThodEE (#26003) üzenetére


enemi
senior tag

Sok mindentől függ... Én szereltem rá ,mert kb 50 fokkörül mozgott,de azóta nyertem vele kb 10 C fokot.

[̲̅̅P̲̅][̲̅̅s][̲̅̅y][̲̅̅T̲̅][̲̅̅r][̲̅̅a][̲̅̅n][̲̅̅C̲̲̅̅][̲̅̅e]

(#26006) ThodEE válasza enemi (#26005) üzenetére


ThodEE
őstag

Jól hangzik, nekem is jobban tetszik a 40fok, ennyi plusz pénzt megér :R

http://picasaweb.google.com/116647084346941867867/1155?authuser=0&feat=directlink

(#26007) Panthera válasza enemi (#26005) üzenetére


Panthera
őstag

Hogyan rögzítetted? Sekisui vagy ahhoz hasonló kétoldalas ragasztóval? Azért érdekelne, mert valahol azt írták, az nem elég, nem helyettesíti a pasztát.

(#26008) enemi válasza Panthera (#26007) üzenetére


enemi
senior tag

videjó

[̲̅̅P̲̅][̲̅̅s][̲̅̅y][̲̅̅T̲̅][̲̅̅r][̲̅̅a][̲̅̅n][̲̅̅C̲̲̅̅][̲̅̅e]

(#26009) VGYke


VGYke
addikt

Sziasztok! Remélem jó helyen járok. Legutoljára itt problémáztam a gyári házhűtő ventilátorokkal, de nincs érdemleges válasz.
Lényegi kérdésem: tudtok ajánlani 200x25mm 800RPM és 140x25mm 1200RPM minőségi házventilátorokat 4 pin-es, azaz PWM kivitelben és az RGB nem fontos, csak a minőség, tartósság, csend!

kutya az ember legjobb barátja... lenne, ha tudna kölcsönadni

(#26010) abdulka1 válasza VGYke (#26009) üzenetére


abdulka1
őstag

Szia!

Ventilátorok - Ház, CPU (borda, radiátor), VGA

Első körben nézd át a topik összefoglalót.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#26011) Tibicsucsu


Tibicsucsu
aktív tag

Sziasztok!

Egy Fractal Design Define R3 hazban eli mindennapjait az adatlapomon olvashato konfig. Elotte egy FX6300 volt benne CM 212 EVO hutovel, de azt sajnos nem tudtam rarakni az AM4-es foglalatra ezert maradt a gyari huto. A hazban csak a hozza adott ket 120-as ventillator van es a hazhoz adott potis szabalyzora vannak kotve kb minimumra tekerve. Regen az egyik az elolapnal befele a masik a hatlapon kifele fujt, de egy cikk alapjan atraktam az elso ventit a proci fole az oldalso lapra, mert tul melegnek talaltam az uj procit.
Most az a gondom, hogy az oldalso ventillator igy hangos nekem. A cikk alapjan at szeretnem rendezni ugy, hogy elol legyen befele fujva a ket gyari 120-as venti (140-es nem megy be oda) es a hatso oldalra valamint a tetejen a hatrebb levo helyre tennek egy-egy 140-es ventillatort, amik kifele fujnak a levegot. Mivel en elegge arerzekeny vagyok ebben a temaban Arctic P14 PWM-et neztem ki ket uj ventillatornak. Engem elegge meggyozott ez alapjan (vigyazat, nemetul van). Arra gondoltam, hogy valahogy leszabalyozom max 1000 fordulatra, mert igy is eleg erosnek tunik es ugy meg csendes is. Es akkor itt jonnek a kerdesek, mert teljesen amator vagyok a temaban.

- Jo-e egyaltalan az elkepzelesem a ventillatorok elhelyezeserol?
- Erdemes-e hasznalni a Define R3-hoz adott potis szabalyzot vagy a mostani alaplapok ezt meg tudjak oldani nekem vhogy a 3 tus ventillatoraimhoz?
- Megeri-e a felarat a P14 CO valtozat, Bionix az miben mas?
- Ki tudom-e hasznalni a PST-t vagy csak siman csatlakoztassam a 4 hazhutesnek fenntartott tukre a ventiket?
- A haz vemtillatoroknal, minek a homerseklete alapjan szabalyoz a PWM
- Hogyan rogzitsem a ventillatorokat, hogy ne rezegjenek (hallottam vmi gumikrol, de gondolom abbol is van gagyi kinai)
- Erdemes-e Arctic P120-ra cserelni a 8-9 eves Fractal Design ventiket?

(#26012) Raggie válasza Tibicsucsu (#26011) üzenetére


Raggie
őstag

Szerintem az elöl alul be és hátul felül ki kombináció az ami a legjobb hűtést adja általánosságban.
A te konfigodban szerintem a VGA hőmérsékletére inkább vigyázni kell, mint a CPU-ra ezért érdemes azt, nézni, hogy annak hogyan lesz alacsonyabb a hőmérséklete, mint a CPU-t.

Ha már ventit vásárolsz és a hangerő fontos számodra, akkor sajnos egyáltalán nem éri meg olcsót venni. Az olcsó ventik MIND hangosak. Legalábbis akkor amikor levegőt is mozgatnak. Ha leveszed annyira őket, hogy ne legyen hangjuk, akkor meg nem szellőztetnek már... :(

Én a Thermalright 140-es ventijeit nagyon ajánlom, meg a BeQuiet SilentWings ventiket. Nem olcsók, de a csönd megéri... :)
Teljesen mindegy milyen szabályzót használsz, csak tudja a fordulatszámot állítani. Ha 3 pin-es ventijeid vannak, akkor ahhoz való kell, ha 4 pin-esek akkor ahhoz. Az alaplapok is sokat tudnak ma már, de azt külön meg kell nézni az alaplap használati utasításában és meg kell nézni, hogy hány ventinek van foglalat a lapon, mert lehet hogy csak egy vagy kettő csati van, és akkor a többit nem fogod tudni használni.
Mindig annak a hőmérsékletnek az alapján szabályoz, ami be van állítva. Ez is laponként és beállításonként változik. Szokott sokszor a CPU hőmérséklete lenni az alap, vagy a chipset.
A jó ventik nem rezegnek, csak simán csavarral kell rögzíteni őket, az a lényeg, hogy stabilan tartsa ne lötyögjön. A rossz venti ígyis-úgyis zörögni fog, ahhoz lehez gumikat venni, de sokat nem fog számítani...
Arctic ventikkel csak rossz tapasztalatom volt és nem is vettem már legalább 10 éve, úgyhogy azokkal kapcsolatban nem tudok segíteni.

Clint Eastwood FTW

(#26013) Tibicsucsu


Tibicsucsu
aktív tag

Koszi a valaszt!

Nem tudom h nezted-e a tesztet, amit linkeltem, de az ar mellett pont az sarkallt arra, hogy az arctic-ot valasszam.
Van egy 100%-os teszt, amikor minden venti maxon megy: [link]
es van egy 1000 RPM teszt is, amikor probaltak oket ezres fordulatra beloni: [link]
Nekem a masodikbol az jon le h az arctic 1000-es fordulaton gyakorlatilag csendesebb, mint egy pure wings 2 azonos legszallitas (remelem jo szo) mellet es jobb, mint egy silent wings 3, ami maxon porog. Ezert gondoltam arra, hogy jo lesz nekem egy leszabalyzott arctic P14 egy draga, csendes venti helyett.

(#26014) Raggie válasza Tibicsucsu (#26013) üzenetére


Raggie
őstag

Hát nem tudom ki és mennyit fizetett ennek a csávónak, de az Arctic csak nagyon szeretne jobb lenni, mint bármelyik BeQuiet! :DDD
Nekem NbEloop ventijeim vannak, és azok még a Noctuá-kat is lehagyják itt meg a közép mezőnyben vannak valami csodánál fogva... személyes tapasztalataim nem igazán támasztják alá ennek az eredményeit. De persze mindenki maga dönti el, hogy kinek hisz. :)

Clint Eastwood FTW

(#26015) Oposzumtoszó


Oposzumtoszó
senior tag

Sziasztok!

Házhűtő ventilátor elhelyezésében szeretném a segítségeteket kérni. Lehet, hogy láma kérdés lesz, ez esetben elnézést kérek.

A házikó: [Corsair Carbide 200R]

Az elején lévő venti befelé fúj.
A tetején lévő kifelé.
A CPU kompakt hűtésének a ventije hátul kifelé.
A táp alulról kapja a friss levegőt és értelemszerűen kifelé fúj.
Ha az oldallapra szeretnék ventiket tenni, azoknak ugye befelé kell fújnia?

Előre is köszönöm!

(#26016) Raggie válasza Oposzumtoszó (#26015) üzenetére


Raggie
őstag

Célszerű nagyjából ugyanakkora légszállítással fújatni befelé a levegőt, mint amennyivel kifelé.
Most két ventid fúj ki és csak egy szív be. Tehát én befelé irányulva tenném be ha oldalra akarsz ventit tenni.
De egyébként teszteld le nyugodtan. Átfordítani egy ventit nem olyan nagy mutatvány! :)

Clint Eastwood FTW

(#26017) Oposzumtoszó válasza Raggie (#26016) üzenetére


Oposzumtoszó
senior tag

Köszönöm a tippet, úgy tettem be. :R

(#26018) SRII


SRII
őstag

sziasztok!
Érdeklődnék, van egy
ház Enermax StarryFort SF30
i7 9700k (nincs húzva)
aorus gtx 1080 ti xtreme edition
(szobában kb 22 fok van)
a proci játék közben 75-78 fok a videokártya 80-85 között.
6 venti van benne a procihűtől egy be quiet! Dark Rock slim a videokártya 3 ventije is szépen megy.
Számomra kicsit magasak ezek az értékek, vagy ez még elfogadható? esetleg venti csere ? Elölről szinte semmi(jó azért megy be de ha a kezemet odarakom szinte semmi légmozgást nem érzek) levegő nem jut be 3 darab 12cm van elől de csak 500 forognak(gyári rgb enermax)
Köszönöm.

Ha esetleg venticsere a megoldás akkor milyen rgb pwm 4db 12cm és 2db 14cm ventit ajánlanátok?(zaj annyira nem zavar, inkább a hőfokok amiket látok)

Vásároltam hozzá Thermaltake Riing 12 LED RGB sajna alig mozgat meg valami levegőt sőt hangos is nagy fordulaton, ami nem lenne gond ha lenne levegő áramlás is, számomra nagy csalódás főleg hogy 19k volt egy 3 as pack belső vezérlővel!!

[ Szerkesztve ]

Légy önmagad! Mindenki más már foglalt!!

(#26019) BenyaHUN


BenyaHUN
újonc

Sziasztok!

Nemrég vettem egy Ryzen 9 3900x-et és rá egy Dark Rock Pro 4-et. Házon kívül 70 fok fölé nem ment a dolog, mivel 2 napig az alaplap dobozára téve használtam, míg a ház nem jött meg. Most viszont 84 fokra simán felmegy, ha a videokártyát is leterhelem mellé. Lehetséges, hogy a házban ennyire rossz a légáramlat?

A házam egy Deepcool Matrrexx 55 (az üveg előlapos verzió), előlap mögött 3db Arctic F14PWM PST CO ventivel, hátul egy sima Arctic F12 PWM.
A videokártyám egy Asus Radeon rx570 (Nem ROG, hanem a sima)

Lehetséges, hogy a procihűtő nincs eléggé megszorítva? Netán ennyit számítana az, hogy elforgattam? (Nem értem, miért, de ki tudja már...) Esetleg felülre 14 centis ventit téve javulhat a helyzet? Lehetséges, hogy az üveg előlap miatt az oldalán nem tud elég levegőt beszívni?

A hűtőborda borda és a kiáramló levegő nem tűnik melegnek, de ez lehet, hogy normális. Tanultam termodinamikát, de most nem tudom értelmezni, hogy ez dizájn, vagy probléma kategória.

(#26020) Raggie válasza SRII (#26018) üzenetére


Raggie
őstag

Szervusz, ez a Starryfort SF30 eléggé rossz szellőzéssel rendelkező ház... Az összes első három ventit totál lefogja az előlapi ablak... Sajnos nem biztos, hogy sokkal jobb hőfokokat érnél el még ha le is cseréled az összes ventidet.

Clint Eastwood FTW

(#26021) Raggie válasza BenyaHUN (#26019) üzenetére


Raggie
őstag

A te házad sem valami jó szellőzésű.
Valamint a 3 db 14 centis befújó venti mellé csak egy darab 12 centis kifújó ventit használsz. Ez nem igazán jó. Legalább az egyik befújó 14-est áttenném hátulra/felülre kifújónak és így 2-2 venti fog ki és be is fújni. Kicsit jobb lesz a légáramlás a házban.

Azonban amennyiben a kifelé jövő levegő nem meleg, akkor lehet más baj(is) van.
Ellenőrizném a procihűtő pasztázását, valamint ha küldesz egy fotót a gép belsejéről ,akkor meg tudom mondani, hogy jó irányba állnak-e a dolgok.

Clint Eastwood FTW

(#26022) BenyaHUN válasza Raggie (#26021) üzenetére


BenyaHUN
újonc

Gondolkozom, hogy a ház előlapját kicsit megmoddingoljam, hogy a jobb oldalán is be tudja szívni a levegőt. A dolgok tuti jó irányban állnak és a pasztázással sincs gond szerintem. Mikor leszedtem a hűtőt, látszott a proci összes felirata, de a paszta sem hiányzott róla, sőt még a szélén egy kicsi ki is ment. Raktam rá még egy picit, de nagyon nem segített. (Leszedésnél féltem, hogy a procit is kitépem a foglalatból, annyira rajta volt).

Szerintem veszek 2 db 14-es ventit a gép tetejére és leszabályozom őket, csak azt szeretném, ha a videokártyák kapnának levegőt, mert a tervek szerint minimum 2db lesz, mert virtualizációnál kell a 2 dedikált GPU. De gondolkoztam, hogy egy berátom venne egy "Mesh" verziót és kicserélnénk vele az előlapokat, mert neki ez tetszik, meg nem is kell neki olyan extrém hűtés, mint nekem.

(#26023) Raggie válasza BenyaHUN (#26022) üzenetére


Raggie
őstag

Ahogy elnézem a képeket a Mesh verziónak sokkal jobb az eleje légáramlás szempontjából az biztos. Ha két GPU is lesz a gépben, akkor én egyébként inkább valami márkásabb, jobb házban gondolkodnék a helyedben. Ebben még a mesh előlappal is lehet megfőnek a kártyáid...
Phanteks, drágább CM vagy FractalDesign házakat javasolnék.

Clint Eastwood FTW

(#26024) Ukeve


Ukeve
tag

Sziasztok! :)

Nemrég beruháztam egy új konfigba, amit saját magamnak raktam össze. Teljesen jól működik minden. viszont a processzor hőmérséklete egy kicsit furcsa számomra.
A konfigot megtalálhatjátok az adatlapomon, a 2db F14 szívja befelé a friss levegőt a ház elején, az F12 meg a meleget kifelé. A procihűtőt a saját pasztájával raktam fel, igaz először csináltam ilyet.
A hőmérsékleti értékek úgy alakulnak, hogy teljesen terheletlenül nem megy 45 fok alá, de terhelés hatására 70 fok fölé se. És még fontos lehet, hogy hiába tekerek fel minden hűtőt 100%-ra, akkor se esnek lejjebb a hőfokok.
Úgy gondolom, hogy ezek nem teljesen normális értékek egy ilyen toronyhűtő mellett, főleg nem az idle.
Esetleg user error és próbáljam meg újrapasztázni, vagy ezt el kell így fogadnom?

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#26025) arcitec válasza Ukeve (#26024) üzenetére


arcitec
addikt

Sok mindentől függhet , milyen a ház, ez eléggé fontos tényező,mennyire jól szellőző.
140.es ventik talán jobbak lehetnének pl 2 elől, 1 hátul , 1 fent. Nálam, 31-32 fokon van idle az i5 9600k , de kb minden alkatrész ezen hőmérséklet körül van. Az is igaz a proci hűtő a "lég király." Vagy nagyon jó egy hűtés, vagy jó halk... Nézz körül a neten, milyen vélemények vannak a 40 fokról több találat is van. Lehet egy még jobb proci hűtő kellhetne oda, illetve a ház szellőzése az ami még egy fontos tényező... [link]

[ Szerkesztve ]

(#26026) Raggie válasza Ukeve (#26024) üzenetére


Raggie
őstag

Egy újra pasztázás márkás pasztával segíthet, illetve legalább még egy 14-es ventillátor kifújó venti beszerelése is.
De egyébként teljesen rendben vannak a hőfokaid. Az idle hőmérséklet szinte mindegy, ha csak nem 50-60 fok. Ami számít, az a terhelt hőmérséklet, és ha az tényleg nem megy 70 fölé huzamosabb terhelés mellett sem, akkor minden rendben van. :)

Clint Eastwood FTW

(#26027) ETOM


ETOM
addikt

Sziasztok! Lenne egy Alpenföhn Brocken 2 hűtésem amit a régi 1155 gépemben használtam.
Ez a kit kell nekem ha AM4-s gépben szeretném használni? [link]

:R

szerk. Most nézem lejjebb le van írva, hogy jó hozzá :B

[ Szerkesztve ]

(#26028) Zozzant


Zozzant
addikt

Sziasztok! Mivel lehetne "lezárni" egy ház tetején a 14cm-es ventiknek kialakított rácsot? Nem szeretném ha onnét szívna a hátsó és a proci venti. Valami "gyári" megoldás vagy barkácsbalázs? :)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#26029) atiska007


atiska007
senior tag

Sziasztok!

Vettem egy ryzen 5 2600-at, de az előző hűtőm megmaradt, ami egy ID-Cooling SE-213-V2

Melyik ajánlottabb felrakni?
A dobozban lévő gyári, vagy a régi motoros id-cooling? :)

Mittudomain!

(#26030) Raggie válasza atiska007 (#26029) üzenetére


Raggie
őstag

Jobb az az ID-Cooling ha tudja az AM4 foglalatot is! :K

Clint Eastwood FTW

(#26031) Raggie válasza Zozzant (#26028) üzenetére


Raggie
őstag

Pontosan milyen ház és miért nem szeretnéd ha onnan szívnának a ventik?

Clint Eastwood FTW

(#26032) Zozzant válasza Raggie (#26031) üzenetére


Zozzant
addikt

Bitfenix shinobi és azért nem mert 1. ott nincs porszűrő 2. a házban lentről, előlről fel, hátra és ki a levegő iránya, ebbe nem fér bele, hogy felül szív inkább mint, hogy a felszálló bentit kivinné. Elvileg a sarokba felfelé még lehetne tenni egy ventit, de az plusz zaj.
Most rátettem egy újságot a tetejére:)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#26033) Raggie válasza Zozzant (#26032) üzenetére


Raggie
őstag

:D
Egyébként ha több befújó ventid van, mint kifújó, akkor nem nagyon szív be máshonnan levegőt a házba, mert nem győzi a már amúgy is benn lévőt kifújni. Szóval én nem aggódnék.
De csinálhatsz is egy hosszabb tesztet rátett és nem rátett újsággal. Furcsálnám ha 1-2 fok különbségnél nagyobb lenne a különbség bármelyik komponenst nézve.

(engem mondjuk halálra idegesítene hogy folyton egy újság van a gépházam tetején, de ez már személyes preferencia :) )

Clint Eastwood FTW

(#26034) Oposzumtoszó


Oposzumtoszó
senior tag

Sziasztok!

A következő témában kérném a véleményeteket:
A lenti képen látható az alábbi házikó.

Jelenleg három 14 centis venti fúj elől be, és egy 14 centis elvileg nagy légszállítású hátul ki. A ház útmutatójában szerepel ez az elosztás, mint ajánlott opció.
Viszont a belső hőmérsékletektől nem estem hasra. Még oldalra tudnék ventit tenni, de nem tudom mi lenne a legjobb.
Szerintetek hogy lenne a legjobb a légszállitás?

(#26035) Raggie válasza Oposzumtoszó (#26034) üzenetére


Raggie
őstag

Hát sajnos csodát nem tudsz művelni egyetlen értelmes helyen lévő kifújó ventivel. Ez a ház léghűtésre katasztrófa. :(
Inkább vízhűtésre lett tervezve, ahol a radiátor kinyomja egyből a házból az oldalán a meleget.
De léghűtésnél ez nem megy. Ha most oldalra teszel kifújó ventiket, akkor az elöl beérkező friss levegőt egyből ki is fújatod velük.
Vagy vegyél egy kompakt vízhűtést a procira és annak a radiátorát tedd oda(ez talán segíthet valamit), vagy válts házat szerintem.

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#26036) skt


skt
tag

Sziasztok!
Adott lenne profilomban lévő konfig. A házban 5db venti található (3 elől beszív, 1-1 hátul és felül kifúj). Aida szerint idle a következőképpen néz ki [kép] . A kérdésem lenne, hogy alapjában véve jók ezek az értékek? Valamint szerintem indokolatlan fordulatszámon pörög a cpu és a ház venti(k). A gpu gyárilagag tudja a silent mode-ot. Tudnátok támpontot adni vagy egy konkrét fancurve-t mondani, hogy érdemes és milyen programmal beállítani hogy mikor hogyan kapcsoljanak a ventik? Valamint ezek a ventik a cpu vagy a mobo temp-et tekintsék forrásnak? Mik az ideális hőmérsékletek, mihez viszonyítsak?
Előre is köszönöm! :R

(#26037) Rison77


Rison77
senior tag

Sziasztok!

Adott egy deep silence 2 ház, és szükségem lenne pár tanácsra, hogyan lenne lehetséges kicsit jobb hőfokokat kicsikarni belsejéből, ha lehetséges. A komponensek egy 9600k brocken 2-vel, ami max 65 fok terheléssel, néha peakel 70-72-re, de ezek csak pár mp-ig tartanak, viszont van benne egy msi rtx 2070 gaming x is, ami teljes terhelésnél 74 fokot is eléri amivel nem vagyok megelégedve. Jelenleg a ház úgy néz ki ,hogy elől van a 2 gyári ventije amit már beraktam a vga mögé a radiátor helyére, hogy közvetlenebb legyen az áramlás, de nem segített, hátul ugye szintén ott van az 1 db gyári venti , ezek maximum fordulaton mennek, ehhez nem találtam infot mit tudnak. A ház aljában van egy lepa bol quiet ami a vga-ra fújja a levegőt, illetve a felső részen van 1db ugyanilyen ami kifele szívja, ezek fixen 1200 rpm-en mennek. Az, hogy leszedem a ház oldalát illetve felrakom körülbelül semmi különbséget nem adott azon kívül, hogy hetente takaríthatom a port. Lehet ezen esetleg javítani valahogy új ventikkel, vagy elhelyezéssel, vagy inkább nézzek egy jobban szellőző házat?

(#26038) Raggie


Raggie
őstag

(#26036) skt :
Az idle értékek jók. De az idle értékek kb minden házban jók, ami nem teljesen szar. :D
A lényeg a terhelés alatti értékek. Pár óra játék után készíts hasonló screenshot-ot és akkor többet tudunk majd.
A venti görbékre nincsen általánosan jó. Azt minden konfigra egyedileg kell kitesztelni. A mobo hőmérséklet eléggé lassan vagy alig változik, ezért inkább a CPU hőmérsékletét venném alapul.

(#26037) Rison77 :
Ez a ház egy csendességre kigyúrt ház, nem egy szellőző bajnok, de alapvetően azért nem is rossz. Az első két ventit semmiképpen se rakd beljebb, rakd őket szépen vissza a ház elejébe alulra. Így tudnak kinti friss levegőt juttatni a házba.
Egyébként a 72 fokos proci és 74 fokos VGA egyáltalán nem meleg. A mai modern VGA-k és CPU-k simán jók 80-85 fok alatt, akár huzamosabb időre is(néha akár 90 fokig is felszaladhatnak).
Láttam már teljesen beporosodott és megakadt ventivel éveken keresztül használt gépeket, ahol folyamatosan thermal throttling körül(100-105 fok) voltak a proci és vga is és semmi bajuk nem volt. ;)
Én csak simán használnám a gépet a helyedben és nem aggódnék amíg 85 fok alatt van minden.

Clint Eastwood FTW

(#26039) skt válasza Raggie (#26038) üzenetére


skt
tag

Ez kb 2 óra odyssey és csgo után :R [kép]

(#26040) Raggie válasza skt (#26039) üzenetére


Raggie
őstag

És eközben ment még a játék vagy már kiléptél? Mert nekem gyanús, hogy itt visszahült a cucc.
Vagy csinálj logolást vagy HWinfo-van nézd(az kiírja a max és átlag értékeket is) vagy játék közben alt-tabolj ki és akkor gyorsan printscreen.

Ha ezek játék közbeni értékek, akkor meg nagyon jók a hőfokaid! :)

Clint Eastwood FTW

(#26041) Rison77 válasza Raggie (#26038) üzenetére


Rison77
senior tag

Persze nem probléma a 74-75 fok, csak az a baj, hogy a vga ilyeneket produkál.

2800 rpm-en már eléggé zavaró hangja van. Rendellenes működés nyilván, de eddig nincs rá épkézláb megoldás, így gondoltam házon belül hűteném le jobban a levegőt, hogy ne menjen 74-75 fokra fel, és produkálja ezt a jelenséget.

(#26042) Raggie válasza Rison77 (#26041) üzenetére


Raggie
őstag

De akkor ne a házadat cseréld le, hanem szabályozd valami programmal a VGA ventillátor fordulatszámát!
Sokkal egyszerűbb és költséghatékonyabb módszer. :D

Clint Eastwood FTW

(#26043) csaba1999


csaba1999
csendes tag

Sziasztok
Egy i5-9400ft cpu-hoz ki milyen hűtést ajánlana? Kb 15cm magas hely van benne szélessége még mint egy gyári Intel hűtő
Segítséget előre köszönöm

a

(#26044) Raggie válasza csaba1999 (#26043) üzenetére


Raggie
őstag

Ha nem tuning a cél, akkor egy sima CM 212 EVO bőven elég neki.

Clint Eastwood FTW

(#26045) OldAkita


OldAkita
aktív tag

szeretnék egy régi házat átszellőztetni két db 8cm-es ventilátorral. Az egyik elöl szívja be a levegőt a másik hátul fújja ki. Sajnos csak egy alaplapi ventilátor csatlakozó van az Asus B85-ös alaplapomon. Az egyik ventilátort csatlakoztattam rá és szépen működik, mikor valami videokártya izzasztó fut, akkor a ventilátor fordulata, talán 1600-ról akár a 2000-et is megközelíti, illetve mivel csak rövid vga benchmark program futott eddig, gondolom ha egy játék órákon át megy, akkor még magasabb fordulattal is dolgozhat a kis venti. A ventilátorok ősöregek, de sose voltak használva, 3pin-es csatlakozójuk van. Az alaplapon 4pin-es a csatlakozó, de azért szépen ráilleszkedik a 3 pin-es venti csatlakozó. Nem olvastam utána hogy 1 alaplapi ventilátor csatlakozási pont akár több ventilátort is képes meghajtani, ezért saját kútfőből kigondolva vettem egy ilyen SATA-ás ventilátor elosztót. [link] Ahogy rácsatlakoztattam a másik ventilatort az éktelen sebességgel és zajjal kezdett forogni. Kicsit utánaolvasva kezdek képbe kerülni mi az a PWM. Erre a kábelre ez van írva. Hogyan tudnám szabályozni annak a ventilátornak a sebességét amit erre a kábelre csatlakoztatok. Persze csak valami rém egyszerű dolgot tudok elképzelni, pl hogy létezik olyan szoftver ami érzékeli hogy az egyik SATA csatlakozón van egy ventilátor amit szoftveresen szabályozhatok. Ez lehet hogy világraszóló baromság és ez így nem tud működni. :-) Viszont nem óhajtanék potméterre és egyebekre beruházni, hacsak nem fillérekért. Akkor már inkább kipróbánám ezt az elosztót [link] reménykedve hogy ami eddig szabályozta azt az egyet ami az alaplapra lett csatlakoztatva, ezután mindkettőt azonos szinten szabályozni fogja. Kérlek okosítsatok ki hogyan csináljam a legegyszerűbben?

(#26046) csaba1999 válasza Raggie (#26044) üzenetére


csaba1999
csendes tag

Köszönöm megnézem:)

a

(#26047) abdulka1 válasza OldAkita (#26045) üzenetére


abdulka1
őstag

Szia!
Első körben tudni kellene(a manuálban le van írva, vagy ellenőrizd a BIOS-ban), hogy milyen szabályzásra képes a lapod.
Esetleg írd le a pontos típust, és megnézzük.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#26048) Raggie válasza OldAkita (#26045) üzenetére


Raggie
őstag

Valószínűsítem, hogy mivel 4 pines az alaplapi csatlakozó ezért PWM vezérlést tuti tud. Mivel a 3 pines venti önmagában szépen üzemelt, ezért gondolom, hogy fesz szabályzást is tud.
Ide a legjobb egy 3pin-es elosztó volna. Azaz egy 3pin bemenet és két 3pin kimenet.
Pl ez: LINK

Clint Eastwood FTW

(#26049) OldAkita válasza abdulka1 (#26047) üzenetére


OldAkita
aktív tag

Ez az alaplapom [link] és van valami fan xpert a specifikációk között. Rákerestem és ennek már a 4. verziója is létezik, de nem tudom honnan merjem letölteni mert bár több helyről is kínálják de félek valami vírust töltök le magamra. Viszont belenéztem a BIOS-ba és ott lehetőség van a CPU és a ház ventilátorainak szabályozására, 3 féle profil mód van és egy manual. Viszont egy hangot nem szól arról hogy egyéb ventilátorokkal mit tud kezdeni. Tulajdonképp fogalmam sincs hogyan lehetne közölni akár ezzel a FAN XPERT programmal hogy nem a cpu vagy a ház érdekel hanem egy harmadik ventilátor. Először hibásan linkeltem milyen SATA kábelt vettem amire rá van irva hogy PWM, talán most jobban sikerül [link] Viszont erősen hajlanék Raggie fórumtárs ötletére, mert egyrészt igen olcsó, másrészt egyszerűnek tűnik, szóval lehet hogy az ő megoldását választom.

(#26050) Raggie válasza OldAkita (#26049) üzenetére


Raggie
őstag

Ha a PWM-es elosztóval maxon pörögnek a ventik, az azt jelenti, hogy PWM-el akarja szabályozni a lap, de a ventik maguk fesz szabályozósak.
Azért lehet ez, mert alap érzékeli, hogy 4 pines(PWM) csatit dugtak bele, ezért gondolja, hogy PWM venti az. De mivel te két fesz szabályzós(3pin-es) ventit raksz rá nem működik a szabályzás.

FYI:
Amikor PWM csatira kötsz 3pin-es ventit akkor az maxon meg folyamatosan.
Ez azért van, mert a PWM pinkiosztás ez:
full fesz, föld, viszajelzés, PWM szabályozó jel
Namost ebből a 3pines venti csak az első hármat kapja meg azaz fullon megy.
A 3-pines fesz szabályzós venti csati ilyen:
szabályozott fesz, föld, visszajelzés.
Mivel amikor csak a 3pin-es ventit dugtad rá a lapra akkor az jól ment, ebből arra következtetek, hogy érzékelte hogy fesz szabis a venti és ő is egyből úgy szabályozott.

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.