Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#26901) Raggie válasza Jimbow (#26899) üzenetére


Raggie
őstag

Szervusz mi a pontos konfig? (lényeg: ház, ventik, VGA, CPU és CPU hűtő)

Clint Eastwood FTW

(#26902) Zamma válasza pidzse4 (#26898) üzenetére


Zamma
őstag

Akkor most jön az amit már korábban is próbáltál hátulról szívóra állítsd át mindhárom ventit.
Ha az sem vezet jó eredményre, küld vissza és vegyél 20 ezerért egy Deepcool AG620-at [link] . Az AK-t nem érdemes venni, jobb venti a MAX, mint ami azon van.

Amúgy Hardware Canucks-ék rendesen leszólták a DRP4-et [link] .
Az viszont hogy maga a hűtőblokk is gagyi az már elég gáz...

Erősorrend:
1) NH-D15
2) Thermalright Phantom Spirit 120
3a) Deepcool AK620
3b) Deepcool AG620 / Thermalright Peerless Assassin 120

(#26903) Zamma válasza Raggie (#26901) üzenetére


Zamma
őstag

Zalman Z3 plus ház, a gyári ventikkel (kettő fent, egy elöl, egy hátul), illetve a CPU-n Be Quiet Pure Rock 2. Gigabyte 3060ti.

Hát, ezt 2 posztból raktam össze, azt is az Nvidia topikba rakta be, ott kezdődött a problémája - én is véletlenül vettem észre.

Szép lassan szereti a dolgokat megoldani. Kiélvezi minden cseppjét... :D

(#26904) Raggie válasza Jimbow (#26899) üzenetére


Raggie
őstag

#26903Zamma : köszönöm.

Ha a kolléga által írtak igazak, akkor főleg az alábbiakat ajánlom:
-Ha még lehet és van rá normálisan kialakított hely, akkor előre még egy ventit be lehet tenni a házba,ami friss levegőt fúj be.
-egy kicsit a kábeleket tisztázni kellene, hogy a ház belsejében ne legyenek belógó kábelek, mert az is sokat segít a légáramláson.
A fentiek után már sokmindent a ház légcseréjével nem tudsz tenni.

Ezután jöhet a VGA venti görbéjének állítgatása. Ez eléggé egyedi és szubjektív dolog. A te általad preferált hangszint és hőmérséklet párost te tudod megtalálni, de sokszor nem optimálisan vannak belőve gyárilag ezek a szabályzások, tehát van rá esély, hogy tudsz lényegi változást is elérni vele.

Clint Eastwood FTW

(#26905) Zamma válasza blp85 (#26900) üzenetére


Zamma
őstag

félre ment....

[ Szerkesztve ]

(#26906) blp85 válasza Zamma (#26905) üzenetére


blp85
aktív tag

Én is a szellőzés, meg a 6700XT miatt cseréltem le a Zalman Z11-et, pedig szerettem a kinézetét, de eljárt felette az idő. Jelenleg egy Deepcool CH510-es "urna" a gépház, ami ugyan nem mesh előlapos, de így is jobban szellőzik, mint a Zalman. Illetve a Z11 esetében mindig aggódtam a táp hűtése miatt is, mert azok a rések nekem kevésnek tűntek.

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

(#26907) Zamma válasza Jimbow (#26899) üzenetére


Zamma
őstag

+1 blp85 javaslatához
Én is egy ilyet javasolok, mert ez egy gyengén szellőző ház. :(
Ha le tudod venni a ház előlapját akkor talán változna még a helyzet...
Illetve a slotokra - ha fér - belülről, a vga alá lehetne még egy beszívó ventit eszkábálni...

[ Szerkesztve ]

(#26908) blp85 válasza Zamma (#26907) üzenetére


blp85
aktív tag

Az előlapon vannak a gépház gombjai. Lehet P12 Maxal jobban járna, a gyári Zalman ventik nem egy nagy légszállítással rendelkeznek (a hátsó is a gyári, ahogy látom, az biztos, hogy nem egy erős venti).

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

(#26909) Jimbow válasza blp85 (#26908) üzenetére


Jimbow
csendes tag

Köszi mindenkinek. Igen, az egyik elsőt leszámítva gyári Zalman ventik, azokat tudom cserélni, ha lenne értelme. Az első felső P12, a gyári Zalmant eggyel lejjebb tettem.

A PCI alá valò is talán elfér, ami említesre került (kérdés: a kártyára fújja a levegőt vagy onnan szívja?).

Kabelek elrendezését kb kimaxoltam, de hátha tudok faragni meg, sajna kevés a hely erre :D a HDDt tudom lejjebb tenni, a lenti ventinek az eléggé akadály.

Új házat nem vennék, csak ha nagyon muszáj...eleve nem tiszta, hogy a 80C-s hotspot mennyire gáz, a nem hotspot érték alacsonyabb. Vegyes infòkat olvasok erről.

A konfig Zalman z3 plusz, i5 12400 BQ pure rock 2-vel, ott rendben van a hőmérséklet. A kártya gigabyte rtx 3060 ti oc de hùzás nélkül. Gigabyte B660 gaming DDR4 alaplap.

(#26910) blp85 válasza Jimbow (#26909) üzenetére


blp85
aktív tag

A kártyára kellene fújnia a levegőt, azaz onnan hajtaná el a meleg levegőt. Előre pedig P12 max-ot vagy valami nagyobb légszállítású ventilátort tennék, az befújja a hideg levegőt, onnan gondolom kapna a VGA alatt lévő is frisset. Kb. 2 slot vastagságot foglalna el az a hűtés kiegészítő (készen is lehet kapni, de az nem low budget), illetve az első két ventit, ami most megvan rá lehetne applikálni erre, így csak 2 ventit kellene venned.

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

(#26911) Jimbow válasza blp85 (#26910) üzenetére


Jimbow
csendes tag

Igen, a leszerelt Zalmanokat gondolnám oda :D

(#26912) Zamma válasza Jimbow (#26909) üzenetére


Zamma
őstag

Próbáld meg a slotos ventis témát meg a ventik áthelyezését és ha nem járnál sikerrel akkor azt tedd amit írtam.
Vegyél egy P12 MAX-ot, tedd ide és kívülről szívja be a kártyára a hűvöset így:
Akkor van gond, ha nem fér oda el a 120-as venti, mert akkor egy gyengébb 92-es lesz a befutó...
Szerintem az első ventiket is kénytelen leszel lecserélni MAX-ra, mert alacsony a légmennyiség ennél a háznál a frontoldal kialakítása miatt.
Ezzel tudod a témát kiMAXolni - szó szerint... :D

[ Szerkesztve ]

(#26913) pidzse4 válasza Zamma (#26902) üzenetére


pidzse4
aktív tag

Szia.

Hát részemről leteszteltem mindent amim volt. Szóval 6 féle 12 cm ventit . A gyári bequiet
ventik gagyik voltak semmi erő nincs bennük és nehéz is felrakni de leszedni mégnehezebb. Borzalmas nehéz leszedni. Nem értem hogy akik ott dolgoznak hogy tudnak ilyen gagyi rögzitést csinálni. Röviden leteszteltem 3 noctua ventit 1 leviitácios corsairt és pár arctic ventit beleértve a 3300 is . a 3300 azt vettem észre hogy ha felrakom fura hangja lesz nem tudom miért de olyan fémes hangja volt ha 3000 ről leált 1000 re és a levegő erő sem volt olyan mint vártam. Olyan volt a hűtése mint a 2000 rpm noctuanak ami maradt is benne . Pedig az 3300 érthetetlen . De ez van többször is lefutattam a tesztet és cseréltem a ventiket. Probáltam azt is hogy 2 db 1200rpm noctua van rajta és az jobban hűt e mint egy 2000-2100 rpm 1 db középen noctua black venti. De a 2 db 1200 nagyon rossz volt. Szóval többet érek ha csak 1 venti van középen egy 2000 rpm noctua. Az halk is fekete is és jól be tudom szoritani nem mozog és halk is. Kiprobáltam 2 db 3300 rpm arcticot de hangos volt és nem hűtött jobban max 2 fok a difi vagyis semmi. Szóval végig probáltam középen a ventiket melyik a jobb halkabb stb... De az összes közül a 2000 rpm noctua nyert. Igy aztán az marad középen és a házventi meg egy BioniX P120 arctic 2100 rpm fekete fehér szinű jó halk és jól tolja a levegőt gumi tüskével rögzitve. Meg egy kicsit átalakitottam a borda tetejét mert az aluminium fémlap dekoráció miatt nem lehetett rendesen szerelni ki és berakni a ventit nagyon idegesitett lecsavaroztam. De most igy jó ahogy van. Igy marad egyedi lett. Csináltam pár képet.

Jobb nem lett 94 fokos a CBR23 180 W de legalább halk és játék közben nem gyorsul be a venti mint az 1 tornyosnál nopctuánál . Mert ott sokszor felugrott a cpu hőmérséklet 90 re és akkor a venti mint a porszivó bekapcsolt és nyomta neki amig nem hült le aztán csend megint . És ezt játszotta még játszottam idegesitő volt, le föl le föl. Ez jobb nem lesz! Akkor jó ha lerakom a cpu turbóját 163 ra akkor szépen 85 körül van max és a sebesség szinte alig esik vissza lemértem a CBR23 ha 180w megy akkor olyan 22700 ha 162w akkor 21900 szóval a 22000 megvan és halk a gép ennyi amit lehet tenni. Ja igen még annyit vettem észre ezzel a P12 MAX ventivel ,hogy ha nem maxon megy mondjuk 2500rpm vagy 2000rpm akkor felgyorsul kicsit és lelassul felgyorsul kb 2110 re aztán vissza 2022 , 1998 és vissza 2098 és ezt játsza és te azt hallod hogy gyorsul lassul és idegesitő ki is vettem. Ti nem tapasztaltatok ilyet nézzétek meg nem tartja a sebességet rendesen. A corsair noctuánál ilyen nincs. Jó kis teszt volt :D

[ Szerkesztve ]

(#26914) Jimbow válasza Zamma (#26912) üzenetére


Jimbow
csendes tag

Köszi...a hátsòra van valami szalonképes kialakítás vagy marad a házibarkács? :D

(#26915) Raggie válasza pidzse4 (#26913) üzenetére


Raggie
őstag

Az van, hogy ilyen hőmenyniségnél már épített vizet szoktak ajánlani...
Sajnos vehetsz bármilyen erős léghűtést, ha felmelegszik a borda a sok és tartós hőmennyiségtől, akkor hiába van rajta bármilyen venti nem lesz hűvös.

Clint Eastwood FTW

(#26916) pidzse4 válasza Raggie (#26915) üzenetére


pidzse4
aktív tag

Ja tudom ezért vettem 240es vizet. De az még rosszabb volt. Szombaton viszem vissza. Ezt semmi nem hűti le. Max a 360 vagy a 280 . De azok 70.000 ft ami már jó.

(#26917) pidzse4


pidzse4
aktív tag

Elegem lett leraktam a cput 150 wattra azóta a CBR23 max 80 fokig megy fel a pontom pedig : 21545 szerintem teljesn jó .

(#26918) Zamma válasza pidzse4 (#26913) üzenetére


Zamma
őstag

Mit is mondhatnék... még szerencse hogy nem adtál több pénzt érte... :(
Méghoogy 250 W... ez egy vicc...
A gép hátuljától való befelé szívást esetleg próbáltad-e? Ott 2-3 foknak még jönnie kellene...

(#26919) Zamma válasza Jimbow (#26914) üzenetére


Zamma
őstag

Jóféle csinos kis gyorskötöző szokott erre lenni az ajánlás, mást sajnos én sem tudok... :U
Viszont már másoknak is ajánlottam és működött.

(#26920) pidzse4 válasza Zamma (#26918) üzenetére


pidzse4
aktív tag

Probáltam mindent csak telefujja a házat meleggel, ami meleget ad csak kifelé szabad fujni. A nagy 250W TDP KAMU MÉG A 180w IS ALIG BIRJA 93 FOKON TARTANI.200 TDP 101 FOK ÉS VESZI LE a SEBESSÉGET. Ez egy gagyi cég soha többet bq! Szemezek ezzel erről tudsz valamit ugy hallottam jó:ARCTIC Liquid Freezer II 420 :) az rgb verzió: [link]

[ Szerkesztve ]

(#26921) Raggie válasza pidzse4 (#26920) üzenetére


Raggie
őstag

Nem gagyi a BeQuiet, de lehetetlent nem szabad tőle várni.
Már írtam, hogy ennyi hőt épített vízzel szoktak hűteni...

Clint Eastwood FTW

(#26922) Jimbow válasza Zamma (#26919) üzenetére


Jimbow
csendes tag

Köszi, rendeltem pár P12 maxot, a HDD-t kidobom, lesz helyette egy második M2 SSS. Lehet még a DVD is repül, meglátom.

(#26923) pidzse4 válasza Raggie (#26921) üzenetére


pidzse4
aktív tag

Rá van irva hogy 250 TDP erre a 180 W sem hűti ki igy hogy 3300 ventik vannnak rajta . a gyári ventikkel még a 93 fokot sem tudja tartani. Akkor mi ez ha nem gagyi. Vagy ne irják rá hogy 250 TDP. Mert Kb 170 TDP amit tényleg tud nem több. Átverik az embereket. Kidobtam az ablakon 35 ezret.

[ Szerkesztve ]

(#26924) Zamma válasza pidzse4 (#26923) üzenetére


Zamma
őstag

Ebben én is igazat adok neked... mehet az ember a fogyasztóvédelemhez.
Aztán a cég bemutatja a labor tanusítványát hogy márpedig a hűtő tudja a feltüntetett 250 TDP-t - igaz hangosan, az is igaz hogy csökkenő cpu teljesítménnyel, illetve nem folyamatos 250-nel, hanem 250 tüskékkel.

Nem véletlen hogy sosem javasoltam ezt a BQ DRP 4-et, de nem is fogom, mert ebben az árban vannak 13800-13900-at is lehűteni képes hűtők... [link] .

(#26925) Necronom


Necronom
senior tag

Sziasztok,

Edeklodom, hogy a procihuton levo benyomos-elforditos vackokat valahogyan szet lehet szedni?
Sajna letortek a butykei es nem biztos hogy ki szeretnem dobni ez miatt az egesz hutest....

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#26934) PROHARDVER!


PROHARDVER!

pidzse4
Olvasd el kérlek a topik címét és ennek megfelelően fórumozzál.

(#26935) Jimbow válasza Jimbow (#26922) üzenetére


Jimbow
csendes tag

Na beszereltem a P12 maxokat előre, eddig maradt a GPU hotspot 80 alatt (79.5). Plusz kitisztáztam a kábeleket, amennyire lehet. HDD, DVD repült. A fordulatszám beállításokkal még foglalkozni kéne, viszont azt nem tudom, be lehet-e állítani azt, hogy a ventik a GPU hőmérsékletét vegyék figyelembe. Mert az alaplapi mérőpontok jòval hűvösebbek a GPU-nál.

(#26936) Zamma válasza Jimbow (#26935) üzenetére


Zamma
őstag

FanControlban lehet vezérelni a ventik fordulatszámát, ha
1) az alaplapra kötötted be
2) felismeri a szoftver a kártyádat
3) mégsem ismerné fel létezik hozzá HWinfo és GPU-Z plugin is, amivel nagy eséllyel sikerülnie kell.

Így néz ki most nálam egy MSI 3060 Gaming X-nél (nem raktam a gpu-ra külön görbét, de a jobb alsó dobozban olvasva van a hőfoka):

(#26937) Jimbow válasza Zamma (#26936) üzenetére


Jimbow
csendes tag

Köszönöm, nekem csak a fapados gyári Gigabyte van :D Megnézem ezt is akkor.

Biztos bele kell nyúlni mert a P12 Max-ok elöl 1800 rpm fölé nem is mentek.

Viszont a két első venti elosztón van és úgy megy az alaplapra (4 pines minden).

(#26938) Jimbow


Jimbow
csendes tag

Sőt, az enyém a tetőn lévő 2 molexeset nem is látja :D

(#26939) Zamma válasza Jimbow (#26937) üzenetére


Zamma
őstag

A hasonló tulajdonságú ventiket szabad csak egy csatolóról járatni. Ha van egy 3000-et pörgő meg egy egy 2000-es ventid azt ne kössed se ugyanabba a hubba, se ugyanarra az alaplapi csatolóra, se Y elosztóval ne közösítsd.

Ha ez megvan akkor a bios-ban (ha van benne ilyen) kalibráljad a ventiket, ami azt eredményezi hogy a minimál és maximál pörgésnek megfelelően vezérli.

FanControlban ezt szintén ajánlott megtenni, mert csak így garantált az hogy amilyen fordulatot jelez ez tényleg úgy is van.

[ Szerkesztve ]

(#26940) Jimbow válasza Zamma (#26939) üzenetére


Jimbow
csendes tag

Köszönöm, már ismerkedek a fan controllal. Jòl értem, hogy ha a programban csak egy ventire állítok be diagramot, akkor a többit a bios beállítások vezerlik továbbra is?

Az elosztòn P12 maxok vannak, PWM-et így nem enged.

A ház OEM ventijeit, molex csarlakozòval sajna a dan control nem látja. De a bios legalább igen.

(#26941) Zamma válasza Jimbow (#26940) üzenetére


Zamma
őstag

Assisted Setupot végigfuttattad? A P12 Maxokat 3000 RPM-en tudod vezérelni?

Ha igen, akkor ha a kapcsolója ki van kapcsolva a programban akkor azt a bios intézi - a képen bal alul a GPU Fan 1 és 2 épp így van.

Az „elosztó” alatt fan hubot vagy Y kábelt értesz?
Néha van olyan hogy ha csak az egyiket kötöd rá - csak az egyforma ventiknél használd - úgy ismeri fel, utána rákötheted a többit is.

Az OEM ventiknél is az lehet a megoldás amit az előbb írtam.

[ Szerkesztve ]

(#26942) Jimbow válasza Zamma (#26941) üzenetére


Jimbow
csendes tag

Y kábelen van a két P12 max, és felpörögtek 3000-re a próbáknál.

A Gigabyte progi elvileg a biosban is állíható beállításokat hozza, ami ott System 3 néven fut [kizárásos alapon, a HW infos sebességek alapján, mert ott is csak hármat látni (CPU, System 1 és 2, na meg persze a GPU)], azt a fan control nem látja, pedig megvolt az assisted setup.

Most szerintem annyit fogok csinálni, hogy csak az előlapi P12 maxokhoz csinálok egy olyan görbét, ami a videokártya hőfokot néz és ha játszok, bekapcsolom.

(#26943) Jimbow válasza Jimbow (#26942) üzenetére


Jimbow
csendes tag

Hát tesztelés alapján sajnos a két első P12 max venti semmit nem hat a GPU-ra, benchmark alatt semmivel sem mentek lejjebb a max hőmérsékletek, pedig olyan görbét rajzoltam, aminek 45 C-től már 3000 a fordulatszáma. Viszont konzisztensen marad 80 C alatt, az is valami :D. Még lehet alá szerelek egy 9 centiset, az még fér és arra rajzolok egy görbét játékhoz. Köszönöm a sok segítséget.

(#26944) Zamma válasza Jimbow (#26942) üzenetére


Zamma
őstag

A grafkártyát külőn meg kell adni, az Assisted setup utáni képernyőn:

Ha azzal sem látja a Hwinfo és GPU-Z plugint - ha akarod - kipróbálhatod még...

Hát igen, a házad műanyag frontoldala durván korlátozza a légáramlást... (vannak akik nem riadnak vissza attól hogy forrasztópákával szereznek érvényt az akaratuknak szép kis lyukak formájában, de a kis, 2 mm-es fúró is csodákat tesz... :D )

Szóval, ha nincs más, marad az amit írtam és a vga alatti mókolás - az viszont fog hozni a konyhára, meglásd! :K

[ Szerkesztve ]

(#26945) r6man123


r6man123
senior tag

Ezzel az ARTIC case fan hub-bal kapcsolatban van valakinek tapasztalata? Ugyan olyan márkájú / típusú Pwm ventiket kellene szabályoznia.
Köszi! :)

(#26946) Zamma válasza r6man123 (#26945) üzenetére


Zamma
őstag

Nem szokták szidni... :D

(#26947) r6man123


r6man123
senior tag

Sziasztok!
Van egy Midgard 2 házam.
A képen egy random netes kép van, de eszerint a logika szerint szeretném a ventiket berakni. Megfelelő így / működőképes a dolog?

Bekerült egy 4070 ti, szeretném ha rendben lenne a hűtése egy Ryzen 7 5700x mellett.

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#26948) pidzse4 válasza r6man123 (#26947) üzenetére


pidzse4
aktív tag

Alul és elöl mindig be , hátul és felül mindig ki és akkor jó lesz. Oldalt is ki mert a vga fűteni fog durván. Bár ha nyáron nagy meleg van vedd le nyugodtan az oldalát, hogy jobban szellőzön.

[ Szerkesztve ]

(#26949) Zamma válasza r6man123 (#26947) üzenetére


Zamma
őstag

Na, csak kibújt a szög a zsákból, hogy mihez is kell az a hub... :D
Nem írtad hogy mivel hűtöd a procid (minimum 6 hőcső, 2 ventivel)? Azt sem hogy milyen ház ventik (minimum Arctic P12)?
Először is, sok lesz az a venti - már ha nem akarod légszűrőként is használni... :))

3 beszívó, 2 kifújó kell csak - ha a cpu hűtésed jó:
Beszívók: 1 elölre (oda, ahol jobban tud járni a levegő, de az alsó a tutibb), 1 alulra (gpu-ra fújjon, érdemes a ház lábát nagyobb lábra cserélni hogy legyen a levegőnek hely, audio boltokbn kapsz ilyet), 1 oldalra (alulra, gpu-ra fújjon)
Kifújók: 1 hátul, 1 felül (a hátsóhoz közelebb lévőre)

Ha ez mégsem lenne elég, akkor a cpu hűtés irányát megfordítani hátulról szívóra (venti kívülről beszív, cpu hűtő hátulról előre fúj). pkusz 1 ventit kell még föntre tenni.

(#26950) r6man123


r6man123
senior tag

Köszi @pidzse4 és Zamma!
A légszűrőről jut eszembe. Van 2 macskánk.. :) Van olcsó, homemade megoldás (a napi háromszori takarításon kívül :D ) a ventik elé porszűrőre? :)
Lehet valóban túlgondoltam, igazából most sincs probléma a hőfokokkal, inkább próbálok túlkompenzálni, hogy nehogy rákívánjak egy új házra. :D
A mostani házzal semmi bajom nem lenne, ha az évek alatt a gumis bevonat ne vált volna undorítóvá. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.