Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#26451) Raggie válasza tupacamaru (#26449) üzenetére


Raggie
őstag

A 60/70 teljesen jó hőmérsékletek. Én nem aggódnék a helyedben! :D

Clint Eastwood FTW

(#26452) Cimbee válasza Raggie (#26450) üzenetére


Cimbee
aktív tag

Sajnos felulre nem tudom rakni a vizhutest mert nem fer el :(.

[ Szerkesztve ]

Cimbee

(#26453) Raggie válasza Cimbee (#26452) üzenetére


Raggie
őstag

Akkor jó lesz előre is, csak befelé fújjon ne kifelé.

A normál légáramlás egy PC házban az elöl/alul befelé és hátul/felül kifelé. ;)
A legtöbb esetben ez működik a legjobban.

Clint Eastwood FTW

(#26454) Cimbee válasza Raggie (#26453) üzenetére


Cimbee
aktív tag

Jaaa akkor az a 2db venti nem azert van rajta,hogy a radiatort hutse le? :) :C

Cimbee

(#26455) Raggie válasza Cimbee (#26454) üzenetére


Raggie
őstag

De, de lehűti azt úgy is, hogy ha a kintről szívja be rá a friss hűvös levegőt.

Az a gond, hogy ha nem teszel befelé fújó légáramlást okozó ventilátort a házadba, akkor minden egyéb résen fog beáramlani a levegő úgy ahogyan tud.
Ez két dolgot fog eredményezni:
-nem lesz olyan jó a légáramlás mintha segítenél is neki
-nem az arra kitalált helyeken fog beáramlani a levegő és így több kosz/por lesz a gépedben nagyon hamar mint kéne

Clint Eastwood FTW

(#26456) Selynelar


Selynelar
aktív tag

Üdv Mindenkinek,

Remélem valaki tud segíteni. Már írtam korábban,de sajnos nem kaptam még választ rá. Azóta változott az elképzelésem :))
Tudom,hogy már agyonrágott dolog ez az "airflow" kérdés,de sajnos idő hiányában nem tudtam visszaolvasni a fórumot.
Nos:
A helyzet,hogy hely hiányában a mostani házamat (Phanteks Enthoo Pro M Se-t) szeretném lecserélni valamivel kisebbre,amely tökéletesen beférne az íróasztalom polcos részébe kis helyet is hagyván a kiáramló levegőnek hátul.
A terv egy BeQuiet Pure Base 500Dx. A ház 3db 14cm-es 3pin-es beépített ventilátorral jön.
A kérdésem,hogy szeretném úgy kialakítani az Airflow-t,hogy a fentre telepített ventilátort beteszem előre a másik előre telepített 14cm-es venti mellé és beszívó(intake) funkciója lesz. Hátul marad a kifúvó(exhaust) 14cm-es.
Felülre tervezek 2x14cm-es pwm-es ventilátort betenni(szintén kifújná a meleg levegőt).
A ház alján van szellőző nyílás szóval a táp lefelé nézne a ventilátor részével.

A kérdésem,hogy ez sok lenne? Kell attól tartanom,hogy elszívja a fenti levegő a cpu hűtő elől a levegőt?
A konfig, melynek kellene a jó airflow:
Proci: I9 9900k
Proci hűtő: Noctua NH-D15
Vga: Msi Rtx 2080 Ti Gaming X Trio,melynek ventilátor része lefelé néz
Alaplap: Gigabyte Z390 Aorus Master
SSD: 1tb Samsung 970 evo
Hdd: 2TB Wd Black 7200rpm
Ram: 2*16Gb Kingston HyperX 2666Mhz.

Előre is köszönöm a válaszokat.

(#26457) Raggie válasza Selynelar (#26456) üzenetére


Raggie
őstag

Nem igazán van olyan, hogy "elszívja a fenti venti a cpu hűtő elől a levegőt?" ;)
Jó nagy lesz a légcsere a házadban, ha nem alacsony fordulaton járatod majd őket akkor jó hangos is lesz, de egyébként hibátlan elképzelés. :D

Clint Eastwood FTW

(#26458) Selynelar válasza Raggie (#26457) üzenetére


Selynelar
aktív tag

"Jó nagy lesz a légcsere a házadban"-
Ez gondolom jót jelent. :DD

Gondolkodtam olyanon is hogy fentre 1×14cm-is venti kerül a kettő helyett,hogy balance legyen. (Elől 2 beszívó,1 hátul 1 fent kifúvó)
Vagy jobb inkább az eredeti terv? 2×14cm előre, 2×14cm felülre,s egy 14cm hátra.

A hang nem hiszem hogy gond lenne. 1000rpm-esek a beépített ventik. Felülre pedig pwm-esek kerülnének,melyek nem forognak teljes fordulatszámon,ha csak az alaplap be nem állítja valami ok miatt.

A fenti levegő kifúváshoz elég egyébként 5-6 cm? Mert kb annyi hely van az asztal polca és a ház teteje között ahova a gép kerül majd.

A procis kérdés miatt pedig elnézést. Valahol olvastam ilyen ostobaságot külföldi fórumon. :))

(#26459) Raggie válasza Selynelar (#26458) üzenetére


Raggie
őstag

Elég a 2-2 ki-és-be.
De ha mindenképp többet akarsz, akkor inkább több befújó legyen, mint kiszívó, mert akkor lesz pozitív nyomás a házadban. Azaz a ventilátorokon kívüli réseken nem befelé hanem kifelé fog szivárogni a levegő így ezeken nem kerül be por a házba. ;)

Az 5-6 cm szerintem már pont elég a levegő jó elvezetésére. És igen, a nagy légcsere a házban az jó dolog.

A célegységek belső hűtései(procihűtő és VGA hűtő) csak a benti levegővel tud dolgozni. Kis légcsere esetén ezek felmelegítik a benti levegőt és kevésbé hatékonyan tudnak csak működni a benti melegebb levegő hatására. Jó légcsere mellett a benti levegő cserélődik eléggé, hogy alig legyen csak magasabb hőfokú mint a szobád levegője így a hidegebb benti levegővel nagyobb hatásfokon tudnak üzemelni a benti hűtők. ;)

Clint Eastwood FTW

(#26460) Selynelar válasza Raggie (#26459) üzenetére


Selynelar
aktív tag

Teljesen jogos. Köszönöm az infót.

Akkor felülre felesleges a két kimenő,ha jól értettem,mert akkor negatív airflow lesz. Ha viszont felül és hátul 14cm kiáramlás és elől 2 14cm a beáramlás,akkor nem lesz se negatív se pozitív airflow. Ami elvileg tökéletes kellene,hogy legyen. :CEgyébként,ha maradok az 1 14cm-is ventinél felülre,azt szerinted hova érdemes tenni? Hátulra vagy inkább a gép eleje felé,esetleg középre?

Egyébként ajánlod,hogy lecseréljem a ventiket vagy azért jó az a Pure Wings 2?

[ Szerkesztve ]

(#26461) Raggie válasza Selynelar (#26460) üzenetére


Raggie
őstag

Ha ugyan olyan ventik vannak és ugyan olyan fordulaton pörögnek, akkor helyes a matek. :)

Ha csak egy kifelé fújó ventit teszel be, akor az mindenképp hátul legyen. Arra fúj legtöbb esetben direkben a CPU hűtő, annak a meleg levegőjét egyből jó ha kiviszi valami. A másodikat pedig felülre hátulra. Előrébbre felülre csak akkor érdemes tenni ha már ez a kettő be van töltve.

Clint Eastwood FTW

(#26462) Selynelar válasza Raggie (#26461) üzenetére


Selynelar
aktív tag

Igen a fordulatszámot látom,hogy fontos. A konkrét terv az most,hogy minden gyári venti ki.
3 db Silent Wings 3 14cm-es 3pines venti lesz helyettük (minőségileg jobbak,mint a pure wings 2-esek). Kettő ezekből előlre,egy pedig hátra (igen pont a proci mögé).

Szerinted egyékbént érdemes mindenhova pwm-eset tenni vagy jó az az elképzelés,hogy pwm-es megy felülre és 3pines a többi? A fordulatszám miatt kérdezem,mert tartok attól,hogy ha a fenti pwm-es,akkor nem lesz azonos fordulatszámon a többi-vel. Vagy ezt beállíthatom?

Az elképzelés véglegesen így nézne ki.:

Az arányok,lehet,hogy nem tökéletesek,de nagyjából vázolja az elképzelésemet :D :D :U
Bocs a sok kérdésért. :R :DDD

[ Szerkesztve ]

(#26463) Raggie válasza Selynelar (#26462) üzenetére


Raggie
őstag

Hát attól függ, hogy hány db és milyen vezérlést támogató ventilátor csatlakozó van az alaplapodon.
Ha az első kettőt egy csatira teszed egy elosztóval, akkor elég három csati. De kell legyen legalább egy PWM-et támogató és legalább kettő feszültség szabályzást támogató.
Ha ez megvan, akkor bios-ban be tudod állítani, hogy azonos fordulaton menjenek kb.

Clint Eastwood FTW

(#26464) Selynelar válasza Raggie (#26463) üzenetére


Selynelar
aktív tag

Elvileg a csatik megvannak. Most 3pwm van ebből 2 elosztóval az alaplapra kötve. 2 első venti pedig 3 pinnel. Egy Aorus Master Z390- ről beszélünk.

1000rpm- esek a ventik amiket kinéztem. A pwm-es 1600 lenne. Érdemes 1000rpm fölötti ventit venni,vagy az már túl sok? Ha a pwm fordulatszáma nagyobb,mint a 3 pineseké,az okozhat gondot,vagy az alaplap úgyis beállítja az optimális fordulatszámot a 3pinesekhez viszonyítva?

Egyébként az ábrás elképzelés jó vagy változatnál rajta valamit?

[ Szerkesztve ]

(#26465) Raggie válasza Selynelar (#26464) üzenetére


Raggie
őstag

Az ábrán lévő elképzelés jó.
Az alaplap úgy állítja be a ventiket ahogyan te mondod neki. Az automata dolgok általában nem ideálisak. Vagy túl hangosak vagy túl kevés levegőt mozgatnak.

Ez csak személyes preferencia, de én a közel vagy teljesen azonos fordulatszámú ventiket szeretem egy házon belül. Mind befújó mind kifújó helyekre. Így könnyen kiszámolható a ki- és beáramló légáram és könnyen be lehet állítani a mindenkori pozitív háznyomást.

Clint Eastwood FTW

(#26466) Selynelar válasza Raggie (#26465) üzenetére


Selynelar
aktív tag

Mekkora fordulatszámra érdemes állítani őket?Vagy ez helyzet függő? A 3pineseken is lehet a fordulatszámot állítani? Vagy az az áramfelvételtől függően ingadozik?

Ha jól értelmezem:
Ha a beszívók 800rpm-en pörögnek,akkor a kifúvóknak is 800rpm-en opcionális a fordulatszámuk. Ahogy írtad,így jön ki a matek :K
Az 1000rpm-es ventik egyébként jók? Vagy ajánlottabb nagyobb után nézni?

[ Szerkesztve ]

(#26467) Raggie válasza Selynelar (#26466) üzenetére


Raggie
őstag

A ventilátoroknál a maximális fordulatszámot szokták megadni a gyártók. Tehát ha beállítod mindegyiket, hogy 100%-on pörögjenek, akkor pörögnek majd 1000 vagy 800 rpm-en.

Nekem a házamban 6 db 14-es venti van, azok 900 RPM-esek. 50-60%-nál magasabban nagyon ritkán pörögnek.Mondjuk én nagyon szeretem ha csend van... :)

Az, hogy nálad melyik fordulatszám lesz a nyerő azt te tudod, neked kell kitapasztalni. Az konfiguráció, ház, ház elhelyezés és egyéni zajküszöb függő.

Szerk: minden ventilátort lehet szabályozni csak megfelelő csatlakozóba kell dugni. Ezért írtam, hogy ha tud az alaplapod feszültség szabályzással is szabályozni csatlakozókat, akkor azokra dugd a 3 pineseket. De mindenek előtt nézd meg, hogy mit tud a lap. Mindenképp olyan ventiket vegyél amiket tud is szabályozni!

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#26468) Selynelar válasza Raggie (#26467) üzenetére


Selynelar
aktív tag

Nagyon köszönök mindent. Így most már világos.
Esetleg ebben tudnál segíteni még: "Mindenképp olyan ventiket vegyél amiket tud is szabályozni!"
Itt a lap specifikációja:
[link]

Köszönöm. :R

(#26469) Raggie válasza Selynelar (#26468) üzenetére


Raggie
őstag

Nem a specifikációt kell nézni, hanem a használati utasítást.
LINK - 28.oldalon írja, hogy voltage speed control is van és PWM speed control is
Tehát tökmindegy milyen ventit veszel fogja tudni szabályozni. De attól még majd a bios-ban azt neked kell beállítanod, hogy hogyan szabályozza(milyen hőmérséklethez milyen értéket állítson be).

Clint Eastwood FTW

(#26470) Selynelar válasza Raggie (#26469) üzenetére


Selynelar
aktív tag

Köszönöm a rengeteg segítséget. Minden kérdésemre és dillemmámra választ kaptam. S hálás vagyok,hogy időt szántál a problémáimra, kérdéseimre. Köszönöm még egyszer. :R

(#26471) abridabri válasza Raggie (#26461) üzenetére


abridabri
veterán

"Ha ugyan olyan ventik vannak és ugyan olyan fordulaton pörögnek, akkor helyes a matek"
2venti be - 2ki eseten negativ legnyomas van ,mivel a 2befujo joval kevesebb levegot fog adagolni. A porszuro lefog min 30% -ot a teljesitmenyukbol (hatul meg ugye csak racs van szuro nelkul ). Vagy a fordulatszamokkal kell trukkozni vagy tobb intake venti kell mint exhaust.
[racs] airflow : Neki mehsejt racsos a hatulja ami kb 9% al csokkenti a venti teljesitmenyet
[porszuro] airflow: nylon 35% al csokkenti az venti teljesitmenyet ,plussz meg a racsos elolap is legalabb 10%- al .
Tehat -45% airflow mar odavan a 2 elso ventinel

(#26472) Raggie válasza abridabri (#26471) üzenetére


Raggie
őstag

Ez való igaz! A porszűrőkkel nem számoltam.A legjobb úgyis az, ha az ember külön csatin vezérli a bemenő és külön a kimenő ventiket. Így a vezérléssel be tudja állítani azt, hogy mindenképp pozitív légnyomás legyen.

Clint Eastwood FTW

(#26473) Ciccuka


Ciccuka
veterán

Melyik lehet a legjobb ár/érték arányú M.2 SSD hűtő?
Orico 2100
WareShip Pro 2250
Jonsbo 1250

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#26474) Raggie válasza Ciccuka (#26473) üzenetére


Raggie
őstag

Jonsbo.

Az Orico-n alig van borda, szinte semmit sem ér, csak addig amíg felveszi a hőt maga a fémalkatrész, és utána annyi.
A Wareshhip pro a legjobb bordázatú, de nem ér kétszer annyit, mint a Jonsbo. (valamint szerintem ronda is :D )

Clint Eastwood FTW

(#26475) Ciccuka válasza Raggie (#26474) üzenetére


Ciccuka
veterán

Orico-n szélén van borda, de minta vastagabb lenne az érintkező felület és több anyagból lenne.

Van jobbfajta Orico Extra 2950 is.

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#26476) Raggie válasza Ciccuka (#26475) üzenetére


Raggie
őstag

A szélén lévő lamellék irtó kicsik, kb semmit nem érnek. A drágább verzió már jobb, de akkor annál még jobb a Wareship. De ár/értékben még mindig a Jonsbo-t választanám.

De mivel ezer forintokról beszélünk szerintem leginkább azt vedd amelyik neked tetszik. :D

Clint Eastwood FTW

(#26477) Peace


Peace
nagyúr

Sziasztok!

Meg lettem szólva, hogy miért felfelé fúj a procihűtőm, miért nem hátrafelé. Nem emlékszem már összerakásnál, de gondolom nem én találtam ki, hanem a leírást követtem. [link] Ugyanígy áll, mint itt a tesztben. Felette ugye egy nagy 14 centis házventi fújja felfelé a levegőt. Viszont most hogy a CPU cooler alá került egy 250W-os kártya, így kicsit aggódtam, hogy közvetlenül arról szívja le a forró levegőt. A teszt szerint nem sok jelentősége van, hogy merre néz a procihűtő, de kérdés, hogy valóban számít-e. 77 fokot láttam tegnap max hőmérsékletnek a procinál, ami annyira nem megnyugtató. De ma elindítok egy rendes monitorozót, ami diagramban mutatja, hogy miképp alakul végig a hőfok. Számítana valamit, ha elforgatnám vagy amíg 80 fok alatt vagyok, addig annyira ne aggódjak? Hozzá kell tennem, hogy a 3 házventi le van szabályozva 5V-ra, mert szeretem a csendet. Le kéne mondanom a csendes gépről a nappaliban és felcsavarni őket maxra a nagyobb légszállítás érdekében? Vagy venni egy méregdrága hangszigetelt házat, amiben amúgy is feljebb kúsznának a hőmérsékletek? :F

(#26478) abridabri válasza Peace (#26477) üzenetére


abridabri
veterán

Egyszeruen kideritheted mennyit szamit a melegebb VGA , futtass mondjuk fel ora Aida64 stressztesztet igy kiderited mennyire melegszik a CPU . Ilyenkor a VGA pihen.
Majd futtass fel ora Aida64 + heaven benchmark 4.0 -t egyszerre ,igy kiderul mennyivel melegiti fel .Ha csak par fok ,akkor nincs miert aggodni . Ha pl mar 10 fokkal melegebb a CPU akkor erdemes lenne atforgatni .

(#26479) Peace válasza abridabri (#26478) üzenetére


Peace
nagyúr

Teljesen szuper ötlet! Köszi szépen! :R

(#26480) Raggie válasza Peace (#26477) üzenetére


Raggie
őstag

Jó az előző tipp, de mindent összevetve 80-85 fok alatti proci hőmérséklettel bőven nem aggódnék. :)

Clint Eastwood FTW

(#26481) Peace válasza Raggie (#26480) üzenetére


Peace
nagyúr

Világos. Bennem fel se merült, mert összeraktam így a masinát két éve és nagyon szépen ment. Tegnap vette észre egy kedves barátom, hogy de miért is erre néz a hűtő. És valóban az i5-ös cooler hátrafelé fújt. De feltételezem, hogy leírás és ábrák alapján csavaroztam rá így, nem azért, mert így tetszett nekem. De már tényleg nem emlékszem. :B

(#26482) Raggie válasza Peace (#26481) üzenetére


Raggie
őstag

Az első két Ryzen szériára ha jól tudom a Be Quiet hűtőit csak így lehetett feltenni és nem a hagyományos hátrafelé fújó irányítottsággal. Ez a BeQuiet sara. :(

Clint Eastwood FTW

(#26483) Peace válasza Raggie (#26482) üzenetére


Peace
nagyúr

Akkor ez lesz a megoldás. Ugyanez a Pure Rock van nekem is. Akkor nem is kell agyalnom a forgatással. :DDD

(#26484) Peace válasza Raggie (#26482) üzenetére


Peace
nagyúr

[link] Itt a jóember lecsavarozza a két műanyag valamit a procifoglalat mellett és úgy szereli fel. De nekem a leírás azt mutatta, hogy a két műanyag valamin lévő beakasztóba pattintsam be. Ezért van nekem 90 fokkal elforgatva.....

(#26485) Peace válasza abridabri (#26478) üzenetére


Peace
nagyúr

Csak cpu stress test 65 fok stabilan. Heaven+cpu az 74 fok. Kipróbáltam, hogy a 3 házventit feltoltam 5V-ról 12V-ra...semmit nem mozdult a hőmérséklet. :Y Ennyire nem számítana, hogy mekkora sebességen pörögnek? :F

(#26486) abridabri válasza Peace (#26485) üzenetére


abridabri
veterán

Passz ,melyik verzio a Master CM 690 II Advanced hazad ? plexi oldallapos vagy vga mellett racsos ?
Gondolom a 3 veneti igy nez ki : elol befuj, hatul -fent kifele.
Ha plexis verzio akkor sok mindent nem tudsz csinalni mar , mesh oldallappal lehet meg kiserletezni be /kifujo ventivel a VGA mellett.

(#26487) Peace válasza abridabri (#26486) üzenetére


Peace
nagyúr

Nem plexis, a lyukacsos fém. ;) Nem tudom, hogy számítana-e ha elforgatnám azt a cpu coolert...vagy használom így és annyi. Igazából GPU is 69-70-ig megy fel, nem tűnik vészesnek.

[ Szerkesztve ]

(#26488) Raggie válasza Peace (#26487) üzenetére


Raggie
őstag

Én nyugodt szívvel és szarakodás nélkül használnám egészséggel így ahogy van a helyedben! :D

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#26489) Peace válasza Raggie (#26488) üzenetére


Peace
nagyúr

Az lesz. Ötletem sincs hány fokot jelentene ha elforgatnám a hűtőt. Gondolkoztam, hogy kap még egy 14 centis ventit felülre, de mivel a 3 venti max fordulatra tekerése sem jelentett 1 fokot sem, így azt is elengedném...
Ez igazából nyáron lesz érdekes, mert légkondi az nincs. :U

[ Szerkesztve ]

(#26490) sittes79


sittes79
addikt

Bocsi tudom léghűtés, de aio 240-es radiátorra tudtok ajánlani minőségibb ventiket? Köszi

(#26491) Raggie válasza sittes79 (#26490) üzenetére


Raggie
őstag

Szervusz én tuti NB-eLoop ventiket vennék.
De egyébként szerintem itt kérdezd: LINK

Clint Eastwood FTW

(#26492) sittes79 válasza Raggie (#26491) üzenetére


sittes79
addikt

Köszi, tetszetős ez a venti!

(#26493) buca84


buca84
őstag

Sziasztok!

Ebben a gépben szeretném a gyári procihűtőt halkabbra cserélni. A gép NAS-ként funkcionál.
Proci: intel i5 4570

Mit javasolnátok? Komplett hűtő is érdekelne vagy ventit is.

Köszi!

(#26494) Raggie válasza buca84 (#26493) üzenetére


Raggie
őstag

Hát nem túl vastag a gépház(170 mm össz), ezért gondolom kisebb hűtők férnek bele.
De ezt azért jó volna pontosan tudni. Van erről bármilyen adatod? Vagy esetleg fotód a belsejéről?

Clint Eastwood FTW

(#26495) buca84 válasza Raggie (#26494) üzenetére


buca84
őstag

(#26496) Raggie válasza buca84 (#26495) üzenetére


Raggie
őstag

Hát ez bizony sajnos egyedi felfogatás. A HP saját dizájnja az alaplap.
Egyedül egy ilyen hűtőt találtam ami jobb, mint a tiéd és rá is megy:
LINK

Clint Eastwood FTW

(#26497) buca84 válasza Raggie (#26496) üzenetére


buca84
őstag

köszi!

(#26498) AkosAkos


AkosAkos
aktív tag

Sziasztok!

Ki lehet kapcsolni azt a beállítást, hogy a gép bekapcsolásakor felpörög a CPU hűtő néhány másodpercre? Árt, ha kikapcsolom?

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#26499) Raggie válasza AkosAkos (#26498) üzenetére


Raggie
őstag

Az direkt van beállítva úgy. Akkor elvileg lefújja a bordáról a rárakódott port.
De talán a BIOS-odban tudod ki-be kapcsolni.

Clint Eastwood FTW

(#26500) gyapot1985


gyapot1985
csendes tag

Sziasztok,

Abban kérem a segítségeteke, hogy melyik elrendezést válasszam?
Sajnos máshogy nem fér el a RAM-ok miatt. Fölülre akartam a radiátort de nem jó.
Alulra sem tudom tenni mert nem ér el a cső :(

Marad így az alábbi kettő lehetőség.

A kis fehérek 14cm pwn Corsair vetik, és a radiátor pedig egy Corsair H115i RGB pro.

Asus z490-E
10600k
2x8gb Corsair 3000MHZ Ram
RTX 3080

Ház: Fractal design define 7

A VGA már visszakerült a normál helyére. Olyan fotóm nincs sajnos.

Köszönöm, előre is.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.