Hirdetés

2024. június 13., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#25701) KpTm válasza Raggie (#25700) üzenetére


KpTm
újonc

A BIOS beállítás biztosan jó, és a CPU ventilátorral nincs gond, a házé pörög teljes fordulaton. Mivel a feszültséget az alaplap szabályozza, ezért az sem lehet, hogy a ventilátornál a hiba, pedig több fórumban is olvastam, hogy az Arctic PWM ventilátorainál előforduló hibajelenség ez, de egy 3 pin ventilátorról van most szó...
Tartok attól, hogy az alaplapnál van a hiba, hardveres vagy szoftveres (BIOS). De a legfrissebb verziót használom...meg kellene néznem régebbi verzióval?

(#25702) Raggie válasza KpTm (#25701) üzenetére


Raggie
őstag

Tehetsz egy próbát egy régebbi BIOS-szal.
De akár a CMOIS reset is segíthet benne, lehet hogy csak bebugolt valami a BIOS programban.

Clint Eastwood FTW

(#25703) KpTm válasza Raggie (#25702) üzenetére


KpTm
újonc

Végül megoldódot, felvettem a kapcsolatot az MSI supporttal és pár üzenet után elküldték a legújabb béta BIOS verziót (még nem publikus) ami orvosolta a problémát.

(#25704) b1sti válasza Lacika25 (#92) üzenetére


b1sti
senior tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnek kérni. Egy Z9 Neo-ban érdemes- és ha igen akkor mire, cserélni a gyári ventilatorokat? És az is érdekelne, hogy hova a “legjobb” a szerelésük a legjobb hűtés érdekében! Ár tekintetében alsó-közép kategória lenne megfelelő!
Előre is nagyon szépen köszönöm az építő jellegű válaszokat! :))

(#25705) Raggie válasza b1sti (#25704) üzenetére


Raggie
őstag

Hát abban a házban már eleve 5 venti van, és nincs is többnek hely.
Tehát a mostaniakat tudod jobb minőségűre cserélni vagy az első 12-eseket 14-esekre maximum.
De ha az árban az alsó-közép kategória a cél, akkor szerintem nem lesz jobb az eredmény sajnos.

Clint Eastwood FTW

(#25706) b1sti válasza Raggie (#25705) üzenetére


b1sti
senior tag

Melyek lennének a jobbak, amire lehetne cserélni?? Pl az említett 14-esek, és a házban levők?!

(#25707) Raggie válasza b1sti (#25706) üzenetére


Raggie
őstag

Hát én a Thermalright TY-147A ventijeit ajánlanám a 14-esek közül. Ez középkategóriás ár felsőkategóriás teljesítménnyel. De ezek is már 5ezer körüliek árban.
Sajnos ez alatt nem igazán van olyan venti amire megérné lecserélned a gyáriakat.
Pontosabban olyan még talán van, ami nagyobb fordulaton megy és ezáltal több levegőt mozgat meg, de azok nagyon hangosak is... ilyeneket én nem ajánlok.

Clint Eastwood FTW

(#25708) b1sti válasza Raggie (#25707) üzenetére


b1sti
senior tag

Az 5k még nem vészes! Csak lehet látni 8-10-20k körülieket is...

(#25709) Melorin


Melorin
addikt

Sziasztok.
Az mennyire normális, hogy egy 75-80 fokos procin lévő Brocken 3 hőcsövét közvetlenül a proci felett lazán tudom fogdosni, csak langyos? A proci forrasztott kupakos, és a hűtő alatt MX4 kence van vékonyan.
Fogta már meg valaki a hőcsövét? :D

(#25710) Raggie válasza Melorin (#25709) üzenetére


Raggie
őstag

Nem túl jó jel. Elvileg tartósan ilyen hőfok mellett a hőcső processzortól távolabbi végén is bőven melegnek kell lennie. Elvileg a hőcsövek kb 10x-400x jobban vezetik a hőt a réznél.... legalább 70 fokosnak kellene lennie még a hűtő tetején is a hőcső végének.
Szerintem rosszul van felrakva vagy kiszáradt alatta a paszta.

Clint Eastwood FTW

(#25711) Melorin válasza Raggie (#25710) üzenetére


Melorin
addikt

Hogy lehet rosszul felrakni egy hűtőt? Minden furat adja magát. Egyszer már leszedtem és újrapasztáztam de minden ugyanolyan.

(#25712) dewil666


dewil666
őstag

Sziasztok!

Most veszek egy Thermaltake Core X31 házikót!
Jelenleg 3db 20cm, 1db 17cm,1db 14 cm, 3db 12 cm ventim van.
Hogyan szereljem be majd a ventiket hogy a legjobb huzatot érjem el a házban? Persze tudom hogy nem kell az összes venti csak azért írtam hogy ennyi a felhozatal amiből lehet kombinálni.

Elképzelés:
Kifelé fúj:
felülre megy 2db 20-as, hátra 1db 12-es,
Befelé fúj:
elölre 1db 20-as és 1db 12-es,
alulra 2db 12-es vagy ha befér akkor 1db 17-es.

[ Szerkesztve ]

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#25713) abdulka1 válasza Melorin (#25711) üzenetére


abdulka1
őstag

Ha pl. az intel gyári hűtőjénél is alkalmazott bepattintós rendszer van a hűtőn, és nincs rendesen a helyén egy "tüske", vagy nem a megfelelő állásban próbálod bepattintani, esetleg a torony hűtő csavarjait nem szimmetrikusan húzod meg.
Ezek nagyban befolyásolhatják a hűtés hatásfokát a megfelelő kontakt hiányában.

#25712 dewil666: Attól, hogy telerakod a házat ventilátorral, még nem lesz jobb a hűtés, főleg ha egymást kioltó légáramlatokat csinálsz a levegő többirányú bejuttatásával . Arra kellene törekedni, hogy túlnyomást, illetve egyirányú levegőáramlást biztosíts a házban. (Lehetőleg elölről-hátrafelé irányban). Ha így csinálod, kevésbé fog porosodni is a belsőség.
Amennyiben kevésnek bizonyul, esetleg próbálkozhatsz a felső, és alsó ventik beüzemelésével.

[ Szerkesztve ]

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#25714) Raggie válasza dewil666 (#25712) üzenetére


Raggie
őstag

Én ahova csak lehet 14-eseket raknék.
Előre és alulra összesen 3x14 befújó, hátulra csak 12-es megy tehát azt, felülre meg két 14-es kifújót.
A lényeg, hogy alapvetően kicsivel több légáramlás menjen befelé, mint kifelé hogy pici pozitív légnyomás legyen a házban. Így csak a ventiknél fog beminni levegő és ott tudod porszűrőkkel szűrni. Így nem lesz poros a házad, vagy csak nagyon lassan.

Clint Eastwood FTW

(#25715) dewil666 válasza Raggie (#25714) üzenetére


dewil666
őstag

Köszönöm a segítséget!
És ha úgy csinálnám, hogy elölre és alulra bemenne 1-1 20cm es 14cm. Hatulra és felülre 1-1 20cm es 12cm-es?

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#25716) Raggie válasza dewil666 (#25715) üzenetére


Raggie
őstag

Az sem rossz, de két 14-es tobb légáramlatot csinál általában, mint egy 20-as.
Persze ha a 20-asok már megvannak, akkor jóval olcsóbbra jössz így ki mert nem kell annyi ventit venni. :)

Clint Eastwood FTW

(#25717) dewil666 válasza Raggie (#25716) üzenetére


dewil666
őstag

Ahogy én nézem a 14cm-es jóval kevesebb légszállításra képes mint egy 20cm-es:
Ezt adják gyárilag hozzá:

THERMALTAKE CL-F013-PL14BL-A:
Fan Dimension 140 x 140 x 25 mm
Start Voltage 9.0 V
Rated Voltage 12 V
Rated Current 0.28 A
Power Input 3.36 W
Fan Speed 1000 R.P.M
Max. Air Pressure 0.763mm-H2O
Max. Air Flow 67.023 CFM
Noise 20 dB-A
Bearing Type Sleeve
Life Expectation 30,000 hrs,25?
Connector 3 PIN
Weight 134.1 g

Ez van nekem 20cm-es:
Cooler Master MegaFlow 200 (R4-LUS-07AR-GP)
Méretek:
200 x 200 x 30 mm
Fordulatszám:
700 fordulat/perc
Zajszint:
19 db
LED háttérvilágítás:
kék
Súly:
266 g
Tartósság:
Akár 30.000 óra
Áramerősség
0,16 A (maximum 0,28 A)
Fogyasztás:
3,36 W
Áramellátás:
3-tűs Molex
Feszültség: 12 V
Légáramlás 110 CFM (186,89 m3/h)

[ Szerkesztve ]

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#25718) Raggie válasza dewil666 (#25717) üzenetére


Raggie
őstag

Azt írtam, hogy két 14-es jobb, mint egy 20-as.
Amit javasoltam TY-147A, 75 cfm-es, tehát abból kettő az 150 cfm, ami több, mint az egy darab 20-asod, ami 110 cfm.
Azért így írtam, mert áltában, ahova be lehet tenni egy 20-as ventit oda lehet betenni két 14-est is helyette.

Clint Eastwood FTW

(#25719) sztrope


sztrope
tag

Üdv.
Adott egy zalmann z3 plus ház, viszont a felső 2 hűtő nem működik, plusz előre szeretnék rakni még egy hűtőt (12cm).
Az alaplapomon csak egy 4 pines csatlakozó van, így átalakítóval kell megoldanom.
Jelenleg gyári hűtő van hátul és a gyári elől (utóbbit a tápra kötöm) a hátsó elveszi az egyetlen 4pines csatlakozót.
Kérdésem, tudnátok ajánlani alsó-középkategóriás ventit? Létezik olyan átalakító /hosszabbító amire köthető 4db 4 pines csatlakozó?
Nem értek ehhez igazán, sz*rt pedig nem akarok venni :D

(#25720) Raggie válasza sztrope (#25719) üzenetére


Raggie
őstag

Nincsen esetleg 3 pines csati még az alaplapon?
Mi az alaplapod pontos típusa?

Egyetlen 4 pinesről lehet akár 10 ventit is vezérelni egyébként pl EZZEL.
Plusz áram miatt bele kell dugni egy molex csatit a tápegységedről is.

Elég jó ár-értékű ventik alsó kategóriában a Xilence Red Wing-ek. LINK

Clint Eastwood FTW

(#25721) sztrope válasza Raggie (#25720) üzenetére


sztrope
tag

Asus b350m-a alaplapom van, van még azthiszem 3 pines, de arra a proci hűtő van kötve.

(#25722) Raggie válasza sztrope (#25721) üzenetére


Raggie
őstag

Akkor a 4 pin-esre köss egy ilyen elosztót azt csókolom. ;)

Clint Eastwood FTW

(#25723) sztrope válasza Raggie (#25722) üzenetére


sztrope
tag

Oké köszi, ilyen elosztót Magyarországon nem lehet kapni? Vagy kábel esetleg?

(#25724) Raggie válasza sztrope (#25723) üzenetére


Raggie
őstag

Nem tudom, de 700 Ft-ot szerintem még ebay-ről is meg lehet kockáztatni! :D

Clint Eastwood FTW

(#25725) sztrope válasza Raggie (#25724) üzenetére


sztrope
tag

Pcx oldalán ezt találtam : https://www.pcx.hu/akasa-ak-cbfa03-45-0-45m-4pin-molex-5x-4pin-pwm-kabel-162731
Ez is megfelelő lenne nem?
Viszont valaki említette, hogy vagy gyári hűtőt veszek olyat ami a gépbe van jelenleg, vagy lecserélem a gyári hűtőket is mert csak az egyik típus fog működni.
Ez igaz?

(#25726) Raggie válasza sztrope (#25725) üzenetére


Raggie
őstag

Ez is jó igen.
Nem igaz, amit ez a valaki mondott. Fognak a ventik vegyesen is működni gond nélkül.

Clint Eastwood FTW

(#25727) sztrope válasza Raggie (#25726) üzenetére


sztrope
tag

Oké :)) Akkor beruházok egy ilyenre meg nézek mellé 3 db 4 pines ventit , köszönöm szépen.

(#25728) hektorka69


hektorka69
tag

Sziasztok!

van nekem egy mini-itx konfigom.
Ebben a VGA egy msi gtx 970 referencia hűtős
ennek a hűtőjét szeretném lecserélni valamire ami picit hűvösebben tartja a gpu-t
terhelés alatt 87 fokos.

accelero twin turbo 2-t néztem de sajnos ha felrakom a vga-ra nem tudom felrakni ház oldalát.
51mm a vastagsága és nekem olyan 47mm-em van.

valakinek esetleg lenne valami ötlete?
valami low profile vga hűtés?

Előre is köszi a segítségeteket!!!
Üdv!

(#25729) arcitec


arcitec
addikt

53:18-tól témába vágó analógia .... ;]
[link]

(#25730) arcitec válasza arcitec (#25729) üzenetére


arcitec
addikt

Bocsi ez itt fentebb 1-el téves nem ide szól ..

(#25731) Raggie válasza hektorka69 (#25728) üzenetére


Raggie
őstag

Nem tudom milyen a szellőzése úgy általában a házadnak, de lévén mini-itx ezért nem hiszem, hogy túl jó.
Az aftermarket hűtők sajnos mind olyanok, amik a házba bentre tolják a VGA hőjét. A mostani hűtőd pedig a házon kívülre fújja ki első sorba, ezért jó a te esetedben.
Megtisztítva, újrapasztázva volt már a kártya? Lehet az is bőven elég volna neki.

Clint Eastwood FTW

(#25732) laskr99


laskr99
addikt

Sziasztok!

NF590-es chipsetre tudtok valami aktív torony hűtőt?

Sajna a gyári full réz hűtő nincs meg, titan réz van rajta de érezhetően meleg. Meg a másik chipre is(a kis borda) keresnék hasonlót, most az abit hűtőjét mókoltam rá, de kevéskének érzem ahhoz képest(kis borda ventivel)

(#25733) Raggie válasza laskr99 (#25732) üzenetére


Raggie
őstag

Mit jelent, hogy érezhetően meleg? Ezeket sokszor akár 80 fok fölötti általános üzemre tervezik.
(nem tudom, hogy konkrétan ez a chipet is ilyen-e csak tudom, hogy sokszor igen)

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#25734) laskr99 válasza Raggie (#25733) üzenetére


laskr99
addikt

Hát 37 fokot ír a bios, de a második chipre nem tudom mennyi lehet, szeretném hidegen tartani, tovább élne, ritka lap :D Nforce chipsetek hírhedten forrófejűek.

(#25735) divan


divan
senior tag

Egy Zyxel nast szeretnék "elhalkítani" Ebben 80x80x20-as venti van, 3 pines kábellel. nagyon sokat keresgéltem már, de amire halkat írnak, vagy 25 mm vastag, vagy csak 2 pines a kábele. Mondjuk jelenleg is 2000 körüli fordulaton megy, elvileg szabályozza, de 2000 alatt még nem láttam soha. A szobában, főleg este, elég zavaró a hangja. Erre van valakinek ötlete, ajánlata?

(#25736) cekipeti87


cekipeti87
újonc

Sziasztok!
Olyan problémám lenne, hogy be quiet dark rock pro 3 hűtőm amit pár éve vásároltam, és az alaktrészek között nincsen lga-1151-es tokozáshoz alkatrés belehet utólag ilyen szerezni?
Köszönöm a segítséget!

(#25737) abdulka1 válasza cekipeti87 (#25736) üzenetére


abdulka1
őstag

Az 1151 tokozás furatai megegyeznek a korábbi 1150, 1155, 1156 furataival.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#25738) cekipeti87 válasza abdulka1 (#25737) üzenetére


cekipeti87
újonc

Ezt nem tudtam köszönöm a segítséget!

(#25739) asdf74


asdf74
tag

Sziasztok. Zalman Z9 U3 ház 3 gyari ventijéből, a hátsó 120-as kifújó elkezdett zörögni. Lecserélném, tudtok ötletet adni? Illetve érdemes a többit is lecserélni jobb szellőzés végett? Köszönöm

(#25740) makoss


makoss
veterán

Üdv!

Tudnátok erre valami normális bordás hűtőt, ami a hőfokát a lehető legjobban leviszi? :R
SAMSUNG 500GB 970 EVO M.2 PCIe M.2 2280
Vagy olyan topikot ami ezzel foglalkozik.

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#25741) makoss válasza makoss (#25740) üzenetére


makoss
veterán

Erre valaki?

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#25742) Gambito


Gambito
tag

Sziasztok.

Sokáig megvoltam egyedül is, de muszáj volt felkeresnem ezt a fórumot mert a sok légkavaró már kifog rajtam lassan. Eddig szépen halkan ment a gépem és a hőmérsékletekkel sem volt gondom, de korábban vettem egy uuj házat TT Viev 31, amibe 4 db corsair ll 120 került(elöl 3 hatul 1), a procit pedig egy dark rock pro 3 be quiet hűti.
Ez a konfig hűtés és zajszint szempontjából teljesen megfelelt nekem mindaddig, míg meg nem vásároltam a 2080 ti Dukeomat az MSI tol. Nos itt máris fent álltak olyan problémák a kártyával , hogy a PCI cable segítségével a gépház oldalához állítva a kártya nyilván kevés levegőt kapott közvetlen a plexi mellet, ezért full terhelés alatt elérte a 80 fokot. Átraktam a kártyát normál PCI slotba hogy több levegőt tudjon beszívni, szóval nincs a plexi mellet, van alatta hely. A probléma az hogy mégy így is felmegy 75 fokra a kártya.

A kérdéseim a következők lennének:
1. A házam elejében elhelyezett három ventilátor ami 1 oldalról kis réseken keresztül szívja be a levegőt az közvetlenül az elülső plexi elé lett behelyezve, hiszen ott van neki a hely. Ezeket a ventilátorokat érdemes lenne e a nem kijelölt helyüktől egyel hátrébb (már a gépház belsejébe) helyezni, hogy több levegőt tudjon beszívni?
2. Van további két ventilátorom (TT 120) amiket a gép aljára kártya alá besziivásként, valamint a gép tetejére hátulra kifúvás ként akarok pluszba beszerelni. Az alaplapomon (ASRock z370 Gaming K6) csak 5 db 4 tus ventilátor ellátó egység van. 1 proci 4 db pedig a ventiké, így nem tudok többet bekötni. Létezik e valamiféle elosztó vagy controller amibe lehet ilyeneket bedugni, továbbá az a probléma még hogy TT ventik 3 tűsek.?
3. Ez pedig az hogyan lehetne ha már sikerült a 6 db ventilátort működésre bírni, ezeket konfigurálni , állítgatni hogyan milyen módon tudom majd, esetleg van e rá program bioson kívül?

Köszi aki elolvassa és válaszol!! Lesz még kérdésem légkeverésben, mert hű vagyok és még csak most kezdtem igazán.

(#25743) Raggie válasza Gambito (#25742) üzenetére


Raggie
őstag

Hát igen a 2080Ti-nek van fogyasztása és hőtermelése ha megterhelik szóval látható miért melegszik: nincs elvezetve a házadból megfelelően a meleg levegő.

A kérdéseidre:
1. Ne tedd, jó helyen vannak.

2. Ez lett volna a javaslatom nekem is. De inkább kicsit másképp. Ne plusz egy beszívót és egy kifújót tegyél be hanem csak plusz egy kifújót és előről egy befújót tegyél át lentre. Felesleges jóval több befújót tenni, mint kifújót, mert nem tud több levegő bemenni mint ami kijön. Ha azt teszed amit javasoltam, akkor kb ugyan annyi befújó venti lesz mint kifújó és jóval jobb lesz a házad szellőzése.
Elosztók vannak, keress rá e-bayen hogy "PWM fan splitter". Párezer forintos beruházás.
A ventik pinjei számítanak! A 3 pines aljzatba 3 pines venti kell a 4 pinesbe 4 pines! Ilyenkor tutod csak őket megfelelően szabályozni!

3. Vagy BIOS vagy SpeedFan. De inkább BIOS-t javasolnám elsőre.

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#25744) Gambito válasza Raggie (#25743) üzenetére


Gambito
tag

2. vizuális szempontbol nem vennék ki onnan ventit. A besziivott leveo toblet gondolom nem jelent problémát?
3. Sajnos ez a program nálam egy ventit se ismer fel.

(#25745) Raggie válasza Gambito (#25744) üzenetére


Raggie
őstag

Hát ha ennyit tud kezelni az alaplap, akkor választani kell a vizualitás és a hűtés között...
Vagy splitterrel megoldani.

Clint Eastwood FTW

(#25746) Gambito válasza Raggie (#25745) üzenetére


Gambito
tag

Már vettem is két elosztott PCXtol, most megyek érte. A kalibrálás még így se tudom hogy fog menni, nem tudom elosztón keresztül bios hogy ismeri fel a ventiket.? A három tűs ventikhez pedig van TT controller.
Esetleg még valami ötlet, valami más progi nincs ami még ennél is jobban használható, mint a speedfan? Vagy hogy miért nem lát nálam egy ventit se?

(#25747) laceb


laceb
tag

Sziasztok!

Tegnap vettem egy házikót:
Phanteks Eclipse P400 Tempered Glass White

Hová raknátok és milyen ventiket?A házzal együtt kapott két ventit megtartsam?

konfig:
FSP Raider 550W
ASUS M5A99FX PRO R2.0
FX 8300 (4,4 GHz-re fogom húzni)
be quiet! Pure Rock
XFX Radeon R9 380 4GB
Kingston HyperX Fury 8GB DDR3 1866 MHz KIT
AMD - s alaplap lévén a procihűtő vízszintesen áll, felfelé fúj!
:R

Na és most miért jött Boborján? -Miért jöttem?Hát azért mert ha nem jövök, hanem megyek, akkor nem itt lennék, hanem ott!

(#25748) Raggie válasza Gambito (#25746) üzenetére


Raggie
őstag

Az elosztóra kötött két venti pontosan ugyan úgy fog pörögni, azokat egy ventiként szabályozza majd a lap.
BIOS-ban javaslom, hogy állítsd őket. Program nincs más, hacsak az alaplap gyártójának nincsen valami csoda programja, de nem szokott lenni...

Clint Eastwood FTW

(#25749) Raggie válasza laceb (#25747) üzenetére


Raggie
őstag

Elöl, alul befújók, hátul felül kifújók. Ilyen összeállításban javasolnám.

A két venti közül az egyik befújjon elöl, a másik kifújjon hátul ha csak ezt a kettőt szeretnéd használni.
Phanteks ventik jó középosztálynak számítanak általában, szóval meg is lehet tartani őket akár.

Clint Eastwood FTW

(#25750) Gambito válasza Raggie (#25748) üzenetére


Gambito
tag

Majdnem össze jött :D csakhogy a TT ventik 3 pinesek? egy régebbi TT ventimnek a controllerebe pedig 5 tüs csatlakozoja van. Szoval kell egy három tüs átalakito még az elosztoba :D. de lehet hogy veszek két noctuat azt csá. Noctuabol van ameilyket kifejezetten ajánlod ?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.