Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:58:49

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2301) tomp válasza Doggy dog (#2299) üzenetére


tomp
Topikgazda

Igen. Venni kell a másik kártyához egy hordozható wifis modemet. :D

(#2302) anglergab válasza tomp (#2301) üzenetére


anglergab
addikt

Így van. VoWiFi-hez wifi kell, VoLTE-hoz LTE. Ezek hozzáférési hálózat specifikusak. Annyi kiegészítéssel, hogy a VoLTE elméletben működhet bármilyen GPRS alapú mobil hálózaton.
Ez olyan mint pl. a kábeltelefon csak kábelmodemmel, a DSL-telefon csak DSL modemmel megy. Azaz számít az eszköz és a kapcsolat típusa is.

[ Szerkesztve ]

(#2303) sajtjani válasza Doggy dog (#2297) üzenetére


sajtjani
tag

Jonap!
Szerintem olyanra gondolsz mint amit a digi mobil topikban megalkottak: VoTOS :DD Be szép is lenne!

(#2304) anglergab válasza sajtjani (#2303) üzenetére


anglergab
addikt

Amúgy van megoldás, csak nem olyan elegáns :)

Mobilnet leosztva wifin -> másik wifis eszköz rácsatlakozik -> ez a másik eszköz leosztja a netét wifin -> erre az első eszköz rácsatlakozik wifin -> VoWiFi, ha wifi előnyben részesítve beállítva

(#2305) Doggy dog válasza sajtjani (#2303) üzenetére


Doggy dog
senior tag

Igeennn😀
De jó lenne 👌
De akkor ezek szerint ez még nem megoldott, sajnos!
Köszönöm :R

@ anglergab
Ezt szerettemvolna megoldani elegánsabban 🤣

[ Szerkesztve ]

APA LETTEM! Samsung Galaxy S4 Active GT-I9295

(#2306) Pacsirta 75


Pacsirta 75
friss újonc

Sziasztok, én is most kaptam SMS annyi a kérdésem, ennek van plusz költsége? Vagy ingyen van, mert csodálkoznék 😀

(#2307) tomp válasza Pacsirta 75 (#2306) üzenetére


tomp
Topikgazda

Szia!
Először is kérlek ne ír felkövér betűvel mert értelmetlen. Sima betűkkel is látjuk! :)
Másodszor a VoLTE/VoWiFi extra díj mentes! Nincs külön díja. Annyit fizetsz amennyi a percdíjad. Ha a tarifádban van havi perc mennyiség akkor pedig a perc keret eléréséig díjmentes. Utána a normál megszokott percdíj ketyeg.

(#2308) anglergab válasza tomp (#2307) üzenetére


anglergab
addikt

Így van, a VoLTE/VoWiFi hang "hordozó", mint a 2G/3G. Sokkal korszerűbb mint azok, jobb minőségre is képes. De ez nem jelenti azt hogy VoLTE/VoWiFi esetén jobb is lesz a hangminőséged.

[ Szerkesztve ]

(#2309) trec12


trec12
addikt

Nekem valaki azt mondta, hogy a VoLTE jobban meríti az akksit?? ezért kikapcsolta. Ugye ez nem így van?

(#2310) Lackooo84 válasza trec12 (#2309) üzenetére


Lackooo84
nagyúr

:C :U

The Truth is out there...

(#2311) szaniszlokar


szaniszlokar
aktív tag

Telekomos Mate 20 lite-om van. Tegnap előtt bekapcsoltattam a VOLTE-t. Azt tapasztalom, hogy szakadozik a beszéd. A térerő rendben van, maximális, 4G-n marad a híváskor a telefon.
A Volte előtt (2G, 3G) nem volt gond a hangminőséggel. Találkozott már valaki ilyen problémával?
Készülék vagy szolgáltatói probléma lehet? Gyári beállítások visszaállítása már megvolt többször is. 10-es android fut a készüléken.
A telefon menüjében, most kikapcsoltam a Voltét. Levált, ha hívás van, minden ok. A második slotban Vodafone kártya van, az is megy rendesen. Már a kártyákat is megcseréltem a dolgokban. Ha Volte van, akkor szakadozik a beszéd. A kártya is új, az ünnepek előtt lett cserélve.

[ Szerkesztve ]

Minden ellenállás hasztalan.

(#2312) Aurig@ válasza szaniszlokar (#2311) üzenetére


Aurig@
őstag

Másfél éve megy folyamatosan a VoLTE, több, mint két éves Telekomos kártyával. Volt készülékcsere is. Jelenleg OnePlus 7 van, Android 10-el. Hibátlan! Sőt a fiamnak is aktiváltattam, feltöltős Telekom kártyára a régebbi Mi A1-es telefonomra, nála is hibátlan.

<<- OnePlus 7 „8/256” Android 12 ->>

(#2313) anglergab válasza trec12 (#2309) üzenetére


anglergab
addikt

Attól függ, mihez képest.
Persze ha csak 4G vagy csak wifi van, akkor a VoLTE/VoWiFi jobban merít, mintha nem lennének bekapcsolva - de akkor ugye nem vagy elérhető.

2G/3G-hez képest nehéz összehasonlítani, nagyon sok tényezőtől függ.

Ha nagyon jó nálad a 4G jel, akkor várhatóan kevesebbet fogyaszt a VoLTE mint a 2G/3G. Készenlétben biztosan.
Ennek oka a 4G alacsonyabb fogyasztása a 2G/3G-hez képest azonosan jó jel esetén.

A VoLTE vs. VoLTE nélkül auto hálózati mód megint más kérdés.
Itt okozhat fogyasztás növekedést a VoLTE készenlétben. Hogy aztán a CSFB átbillentse a mérleget, ha van hívás is.
Tehát ha van hívás, akkor a VoLTE biztosan kevesebbet fogyaszt.
Ha nincs, akkor kicsit többet, de ez elhanyagolható manapság.

[ Szerkesztve ]

(#2314) trec12 válasza anglergab (#2313) üzenetére


trec12
addikt

Köszi!

(#2315) pederizs válasza pixta78 (#2258) üzenetére


pederizs
csendes tag

Hello!

Kipróbáltam MI9-en amit írtál. Tényleg megy a hívás, az SMS viszont 10-ből 8x nem. NIncs erre megoldásom viszont....

(#2316) martonl válasza trec12 (#2309) üzenetére


martonl
senior tag

Az újabb telefonoknál, ahol a specifikációban külön meg van adva készenléti és beszélgetési idő 4G-re, minden gyártónál és típusnál kevesebb érték szerepel, mint 2G-3G-re. Tehát ebből kiindulva igen, jobban meríti az aksit.

(#2317) kali válasza trec12 (#2309) üzenetére


kali
legenda

Nem, nem így van.
Feltételezve persze minden esetben az ideális feltételeket.

[ Szerkesztve ]

(#2318) anglergab válasza kali (#2317) üzenetére


anglergab
addikt

Gondoljuk végig a készenléti esetet (jó LTE lefedettség mellett, telefon nem mozog):

LTE auto. mód: LTE-re attachol a telefon, ott pedig küldi a Tracking Area Update-eket rendszeresen. Illetve rendszeresen mér RSRP-t és esetleg azt is felküldi a hálózatnak.

vs.

LTE auto. mód + VoLTE: a fentieken túl:
rendszeres Service Request küldés + forgalmazás hogy ne járjon le a VoLTE regisztrációja, azaz újra regisztrálás. Ez persze nem sok adat, de több mint a fenti eset.
Illetve ezt ugye egy külön program küldi (IMS), annak is kell valamennyi akkuidő.

[ Szerkesztve ]

(#2319) martonl


martonl
senior tag

Egyébként itt főleg a rádiós résszel foglalkozunk. Biztos hülye kérdés, de maga a más hang kodek (ami persze a jobb hangminőséget eredményezi) nem terheli jobban a procit és ezáltal az akkut? Ezen a dolgon már vitáztunk egyébként korábban, én inkább hiszek a hivatalos adatoknak. Nokia és Alcatel telefonok specifikációkban már le merték írni külön a 4G készenléti és beszélgetési időket. Ezek is persze ideális körülmények között vannak mérve gondolom, mint az autók katalógus fogyasztása, de mind kisebbek a 2-3G értékeknél.

[ Szerkesztve ]

(#2320) anglergab válasza martonl (#2319) üzenetére


anglergab
addikt

A VoLTE/VoWiFi hordozók, annyi közük van a kodekhez, minőséghez, hogy immár 13 kbps fölé lehet menni. Ez csak egy lehetőség.

Ha nem megyünk e fölé, akkor pedig pontosan ugyanazok a kodekek dolgoznak 2G/3G/VoLTE/VoWiFi esetében is.

Meglepő, de igaz: a legtöbb esetben a GSM-en és VoLTE/VoWiFi-n ugyanaz a 12.2 kbps-es AMR kodek működik.
Ezért a hangminőségük is azonos legtöbbször!

Innen a gyakori frusztráció, hogy VoLTE-ra váltottam, de nem tapasztalok jobb hangminőséget, tehát valami gond van a VoLTE-vel vagy a hálózattal.
Ami persze nem igaz, csak tévesek az elvárások.

[ Szerkesztve ]

(#2321) martonl válasza anglergab (#2320) üzenetére


martonl
senior tag

Igen, köszi, azt tudom, hogy a kodek automatikus, és függ a másik féltől (kivéve, ha mi mókoljuk a telefont). Jól tudom? Ideális esetben azonban EVS kodek lesz alkalmazva, ugye? Ennek a feldolgozása nem jelent megnövekedett proci teljesítményt?

(#2322) tomp válasza martonl (#2321) üzenetére


tomp
Topikgazda

Ha a hálózat támogatja az EVS-t és mind2 telefon is akkor EVS-el fog menni a hívás. De ez még elég ritka. Telekomnál talán még megy. Vodánál mintha elkezdték volna tiltani.
Procit nem terheli mivel ezeket hardveresen tudja azaz a processzor magok terhelése 0%.

(#2323) M@Db0Y válasza tomp (#2322) üzenetére


M@Db0Y
senior tag

Samsung telefonok között nálunk megy a céges flottában a HD+ Vodafonenál, nem hiszem, hogy tiltanák.

(#2324) anglergab válasza M@Db0Y (#2323) üzenetére


anglergab
addikt

Milyen Samsungok?

(#2325) M@Db0Y válasza anglergab (#2324) üzenetére


M@Db0Y
senior tag

S széria. Konkrétan amivel biztosan megy S8, S9, S9+, S10+.

(#2326) kali válasza anglergab (#2318) üzenetére


kali
legenda

Magát a hanghívást, telefonálást mértem és hasonlítottam össze a gyakorlatban a 3G-vel, több gyártójú és típusú készüléken az jött ki, hogy a 4G hanghívás kevesebbel beéri.
A feltételek minden más tekintetben azonosak voltak.

(#2327) anglergab válasza M@Db0Y (#2325) üzenetére


anglergab
addikt

Köszi. Így van. S8 az első, ami támogatja.

(#2328) anglergab válasza kali (#2326) üzenetére


anglergab
addikt

Ok. Ez érthető.
Én a készenlétet írtam, te a hívást.
Ugye a végeredmény attól függ, ki mennyit telefonál. Minél többet, annál kevesebbet fogyaszt relatíve a VoLTE. Minél kevesebbet beszél, annál többet fogyaszt relatíve.
Tehát ha valaki nem telefonál, akkor nem éri meg akku szempontból.

De ez nem meglepő, hiszen aki annó nem netezett, annak se érte meg akku szempontból bekapcsolni a GPRS-t.
Ami amúgy használat közben kevesebbet fogyasztott mint a (HS)CSD.

[ Szerkesztve ]

(#2329) martonl


martonl
senior tag

Alcatelék ki merték írni a specifikációban a 4G beszélgetési és készenléti időket. A beszélgetési idő 4G-n durván kevesebb, még a felét sem éri el a 2G beszélgetési időnek, de a készenléti idők is sokkal jobbak 2-3G-n. Nem tudom, ezt hogy mérik.

(#2330) g0dl


g0dl
addikt

Az igaz, hogy két simes készülékek esetén csak az egyik sim mehet volte-val?
Amelyik nem az alapértelmezett adatkommunikációra használt, az csak umts/2g lehet.

(#2331) M@Db0Y válasza g0dl (#2330) üzenetére


M@Db0Y
senior tag

Készülékfüggő. Elég sok készülék támogatja a dual 4G-t és Voltet.

(#2332) tomp válasza g0dl (#2330) üzenetére


tomp
Topikgazda

Ha Dual VoLTE támogatott a telefon akkor mind2 SIM kártyán megy egyszerre!
pl nálam a OnePlus 7 Pro-n ha 2 kártya van benne akkor "VoLTE1-2" ikon jelenik meg.

(#2333) g0dl válasza tomp (#2332) üzenetére


g0dl
addikt

Köszönöm. Én OnePlus 3T-n kapcsoltam be, és csak az megy volte-vel, amelyik az alapértelmezett adatkapcsolat sim-je.

A 7TPro-nál szükséges mókolni a hazai volte-hez, vagy megy alaphelyzetben is?

(#2334) tomp válasza g0dl (#2333) üzenetére


tomp
Topikgazda

Talán a 6T-től van DualVoLTE. A régi OnePlus 5-ön nekem is csak azon volt VoLTE amelyiken ment a mobilnet.
OP7-től Telekom és Vodafone kártyával nem kell mókolás. Legfeljebb a LogKitben kell talán bekapcsolni a VoLTE kapcsoló megjelenítését de Telekommal még ez sem kell azt hiszem. QPST már nem kell ezeknél mivel Telekommal a "DT-VoLTE-Commercial" profilt állítja be magának, vodával pedig a Holland VF profilt. Telenor és Digi kártyával kell még mókolás.

(#2335) anglergab válasza martonl (#2329) üzenetére


anglergab
addikt

Ez modemtől is függhet, illetve készülék oldali IMS klienstől.
Régebben valóban magas volt a fogyasztás az extra IP feldolgozás miatt, de ez ma már sokat javult az optimalizálásnak köszönhetően.

A VoLTE ugye új hordozóra (IP) teszi legtöbbször ugyanazt a digitális hangot (GSM kodek).
Ehhez fel kell darabolni a digitális hangmintákat, RTP hordozót, ahhoz pedig UDP hordozót kell az IP-hez illeszteni. Majd tömöríteni kell az említett hordozók fejléceit (RoHC).
A keletkező IP csomagokat route-olni kell. Kell buffer a latency és a jitter miatt. Ha nagyok az IP csomagok, kicsi az overhead de nagy a latency, ha kicsik a csomagok nagy az overhead de kicsi a latency. Számos dolgot optimalizálni kell a csomag kapcsolás miatt.

2G/3G CS esetén nincs IP hordozó, azaz a fenti extra lépések is hiányoznak. Cserébe maximálva van a sávszélesség 13 kbps-ben.
A CS egy célmegoldás (hanghoz, ami adatot is tud), az IP univerzális (adathoz, ami hangot is tud) és gazdaságosabb (mivel a forgalom nagyobb része már adat!).
Mind a kettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Hanghoz inkább a CS, adathoz az IP hordozó illik.

[ Szerkesztve ]

(#2336) tomp válasza anglergab (#2335) üzenetére


tomp
Topikgazda

Azért ha már a bázistól IP-n megy a CS is akkor érthető, hogy 4G-n már eleve IP-re tervezték a hívást. A vonalkapcsolt hívás alacsony jelszintnél ugye nagyon rossz. VoLTE sokkal tisztább. Illetve ahogy megfigyeltem VoLTE-n nem megy el a "pocsék" hangminőségig hanem inkább bontja a hívást "hálózati hiba" üzenettel.

(#2337) anglergab válasza tomp (#2336) üzenetére


anglergab
addikt

A csomag alapú forgalom várható növekedése miatt tervezték csak-IP-re az LTE-t. Meg persze az egyszerűsítés miatt.

"A vonalkapcsolt hívás alacsony jelszintnél ugye nagyon rossz. VoLTE sokkal tisztább."
Ez az LTE-nek köszönhető.
Ha lenne rajta CS, akkor valószínűleg az is jobb minőségű lenne.

"Illetve ahogy megfigyeltem VoLTE-n nem megy el a "pocsék" hangminőségig hanem inkább bontja a hívást "hálózati hiba" üzenettel."
Ez a telefonok/IP miatt lehet.

Igen, a core, átvitel már korábban elkezdett átállni csak IP-re. Ebbe illeszkedik természetesen az LTE. Ahhoz pedig a VoLTE a szabványos hanghívás.
Amíg ez nem valósult meg, addig kell a 2G, 3G, CS fallback.

[ Szerkesztve ]

(#2338) martonl válasza anglergab (#2335) üzenetére


martonl
senior tag

Akkor pl. a Nokia 2720 is régi készüléknek, vagy elavultnak számítana ezen a téren? Mert ennek a
specifikációjában is kevesebb 4G készenléti és beszélgetési idők szerepelnek.

[ Szerkesztve ]

(#2339) martonl


martonl
senior tag

Ahogy láttam (az előzőt már nem tudom szerkeszteni), újabban már nem merik leírni a készenléti és beszélgetési időket a hálózat függvényében, azért ez is beszédes. Pedig nyugodtan el lehetne ismerni a gyártóknak, hogy a volte többet fogyaszt, ahogy ezt a 3G idején is még le merték írni. Ha meg kivezetik a 2-3G-t, akkor már úgyis mindegy lesz.

(#2340) anglergab válasza martonl (#2338) üzenetére


anglergab
addikt

Nem egyszerű.
Ez már függhet a használt teszt hálózattól is, a körülményektől, konfigurációtól, kodektől, van-e transzkódolás, van-e RoHC a telefonban és a hálózatban, van-e Carrier Aggregation, melyik 3GPP Release-t támogatja a telefon és hálózat modeme, IPv4 vagy IPv6-ot használ a telefon/hálózat, mi az aktuális VoLTE konfig telefon es hálózat oldalon, milyen timerek vannak beállítva, van-e telefon és hálózat modem oldalon DRX és TRX stb.

Az IP hordozó hozzáad egy extra komplexitást, illetve nem teljesen determinált a működés (latency, jitter).

[ Szerkesztve ]

(#2341) kali válasza martonl (#2339) üzenetére


kali
legenda

Nem arról van szó, hogy nem merik, hanem nem is tudják leírni, mert nagyon sok tényező függvénye, amik egy része ráadásul kívül áll a készülékek gyártóján.

(#2342) anglergab válasza kali (#2341) üzenetére


anglergab
addikt

Igen, a lényeg hogy VoLTE-n sokkal több a konfiguráció modem oldalon mint CS-en. Ezek nagy része azért kell hogy egy IP alapú azaz nem garantált csatorna (latency, jitter, packet loss, out of order packet, QoS stb.) úgy viselkedjen mintha garantált erőforrás lenne a hanghívásnak.
Ez nem egyszerű dolog, számos kompromisszum kell. Ezek szinte mind modem oldali, azaz "hardveres" (RTOS) feature-ökkel valósulnak meg.

[ Szerkesztve ]

(#2343) martonl válasza anglergab (#2342) üzenetére


martonl
senior tag

kali, anglerlab:

Ok, köszi a válaszotokat. Én nem kötözködni akartam, csak arra hívnám fel a figyelmet, hogy akkor ne állítsunk olyat egyértelműen, hogy a volte kevésbé meríti az aksit. Egyszer erre nincs bizonyíték, másodszor van, ahol ennek pont az ellenkezője van leírva.

(#2344) kali válasza martonl (#2343) üzenetére


kali
legenda

Én a saját gyakorlati tapasztalataimat írtam le, hosszú órákat szántam rá több telefon (például Huawei Mate 10 Pro, Samsung Galaxy Note9, Apple iPhone XS Max) esetén is az alapos tesztelésre.
Mióta új munkahelyem és munkám van, nincs annyi időm és energiám a dologra, de arra még rászánok majd egy hétvégét, hogy egy dual 4G és dual VoLTE képes készülékben tesztelem két azonos szolgáltatójú SIM kártya esetén a 4G készenléti fogyasztást külön, miszerint az egyiknél aktív lesz a VoLTE, a másiknál nem.
Nem feltételezek mérvadó különbséget, de az akár nagyon minimális különbséget is látni szeretném számszerűsítve.

(#2345) martonl válasza kali (#2344) üzenetére


martonl
senior tag

A tesztnél azt is kéne nézni, mi a helyzet, ha a nem volte-s készüléket 2, vagy 3G módban hagyod. De igazán ne fáraszd magad ezzel, főleg ne az én kedvemért. De persze köszönet, ha megcsinálod a teszteket.
:R

(#2346) kali válasza martonl (#2345) üzenetére


kali
legenda

A magam kedvéért is csinálom, mert érdekel.
Mindig 4G módban használom a készüléket mind a két SIM kártya tekintetében, így csak azt fogom nézni, arra vagyok kíváncsi, hogy készenlétben mit mutat a 4G és VoLTE be kontra 4G és VoLTE ki különbözet a gyakorlatban.

(#2347) martonl válasza kali (#2346) üzenetére


martonl
senior tag

Akkor rendben, várjuk az eredményeket.

(#2348) tibor23 válasza kali (#2346) üzenetére


tibor23
senior tag

Engem is érdekel a teszt, köszönöm a megosztást.

(#2349) anglergab válasza kali (#2346) üzenetére


anglergab
addikt

Előre is köszönjük a hiánypótló mérést! :R

(#2350) balco


balco
aktív tag

Vajon a Xiaomi Mi A3-mal megy a Digi VoLTE/VoWifi? Nem találom a táblázatban.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.