Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Chal

    addikt

    Szert tettem egy uap-ac-pro -ra, egyelőre csak teszt jelleggel, de mivel beválni látszik, ezért folytatom az építkezést még 1-2db-al, illetve egy valn és poe képes switch-el. Annyira viszont nem szippantott (még?) be a dolog, hogy unifi cuccokba ruházzak be, egyelőre a magam számára rugalmasabbnak éreznék valami használt cisco switchet, illetve routernek egy inteles pf/opensenset, de még nem döntöttem :)

    Szeretném viszont mindenképpen használni az AP-knál a roamingot, illetve azt, hogy az ssid-kat vlanokkal szeparáljam. Más unifi feature nem igazán érdekelne. Ugye ezekhez nem kell USG, vagy unifi switch? Ha jól értem a doksikat és a community fórumokat akkor nem, illetve logikusan belegondolva sem, de a manapság tomboló vendor lock-in jelenségek mellett én már nem lepődök meg semmin :)

    Illetve még egy kérdés: azt jól láttam, hogy a CloudKey 100%-ban egyenlő egy akármin futó Unifi Controller sw-vel? Arra gondoltam, hogy egy random desktop gépemre felteszem, beállítom vele amit kell, aztán nem is futtatnám, csak ha fw-t kell frissíteni, vagy 2 évente egyszer a beállításokon változtatni. Ez így járható út, vagy benézek valamit?

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz rekop #1932 üzenetére

    Szuper, köszönöm :)

    Hajt itt valaki egyébként nem unifi gigás poe switchel 802.3af -es unifi vagy egyéb poe cucokat (AP-k, kamerák)? Az ötlet az lenne, hogy kukázok ebayről vagy valami itthoni selejtezésnél ciscot, vagy valami mást. Egyelőre nem tudom mi lehet a sweet spot, illetve hogy van e egyáltalán értelme. Így hirtelen ránézve, gigabit + 802.3af képes 24 portos c2960-akat lehet vadászni 80-100 USD környékén, de a 48 portos sem sokkal drágább.

    A 8 portos Ubiquiti US8 150W ezzel szemben 70kHUF körül lenne, persze az új, garis, meg minden, de hát aggathatnám még rá a szedett-vedett soho switcheket ha kifogyok a portokból, ráadásul ha 1 portot ellövök így uplinknek, akkor összesen 7db poe portom maradna, ami lehet hogy kevés lesz.

  • Chal

    addikt

    válasz Egon #1934 üzenetére

    Hát, költözök, és "zöldmezős beruházás" lesz, szóval mindenképpen kell vennem switchet. És mivel akarok 2-3 poe-s AP-t, meg vagy 3-4 kamerát, így akkor már eleve poe switchet néznék, tisztább, egyszerűbb, szebb :)

    Persze erősen árérzékeny a dolog, szóval azért 100-150kHUF-ot nem fogok egy switchert adni otthonra, de mondjuk 30-40k-t egy kiebrudált ciscoért szívesen kiadnék még, főleg hogy laborozni is jó lenne nekem. Persze az a kockázat megvan, hogy nálam fog megdögleni. Ugyanakkor a 6db tápfeladóból pont meglenne az ára.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Egon #1937 üzenetére

    Ubi AP-hez adnak tápfeladót, szóval csak kamerához kell venni (ha ahhoz nem adnak).

    Már amelyikhez... Nagyon jó áron lehet kifogni bontatlan OEM UAP-okat itt az aprón is néha, meg jófogáson is. Bőven jobban mint amennyibe egy poe adapter kerül.

    az meg kicsit nevetséges, hogy a komplett hálózat többi része (router + AP-k + kábelek stb.) nem kerül annyiba, mint egyetlen switch

    Ugyanezt mondom én is, ezért is keresek más alternatívát. Fix keretből dolgozom, az 5eFt/adapter nekem annyira nem passzol hozzá, főleg hogy csúnya is (és akkor még a legolcsóbbat vettem, "jókis" dugasztáppal). Szóval próbálok szerezni valami használt Ciscot, jobb ötletem egyelőre nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Chal #1938 üzenetére

    Na, sikerült is lőni ebayen egy c2960s-t. 24p gigabit, minden port poe-s (12 port poe+), 4db sfp port refurbished, 1 év garival. 25eFt lett a vége postával, UK-ból. Elvileg jövő héten meg is jön, kíváncsian várom :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz killerjohn #1949 üzenetére

    Az egész életem enterprise-level szoftverfejlesztéssel és tervezéssel töltöttem.

    Viszont enterprise network eszközöket gondolom nem üzemeltettél még, vagy nem terveztél velük hálózatot. Az általad leírt problémákra ezek az eszközök nem adnak választ, sőt... az Ubnt egy csillvilli user friendly valami egy Ciscohoz vagy egy Juniperhez képest, és akkor a HPE-ről ne is beszéljünk. Ez egy más világ eléggé. Kb. ahhoz tudnám hasonlítani a dolgot, mintha akartál volna venni egy kis kompakt autót, de aztán olvastad valahol, hogy azért egy platós kisteherre több dolgot fel lehet pakolni, így inkább azt vetted. Aztán csodálkozol, hogy nincs benne ülésszellőztetés, Android Auto, vagy Carplay, meg nem lehet C-s jogsival vezetni :)

  • Chal

    addikt

    válasz TomiTheHero #1979 üzenetére

    A beágyazott cuccokban néha elképesztő gány sw-k tudnak lenni, próbálj meg neki olyan ssid-t adni amiben csak kisbetűk vannak, hátha.

  • Chal

    addikt

    válasz HTomee #2186 üzenetére

    Ha nincs egyéb unifi eszközöd, és/vagy nem fontos a centralizált management ezek miatt, akkor szerintem érdemes rálesni a Mikrotikre is. Hosszas gondolkodás és tesztelgetés után én inkább vettem egy 3011UiAS-RM-et, remek darab, izom procival, gigabitet simán viszi layer 3-ban, sok nat és tűzfal szabály mellett. Szintén Unifi/Edgerouter irányba akartam elmenni mindennel először, de feleslegesnek éreztem 2db UAP miatt erre építeni a teljes rendszert, főleg az árak miatt. Így most van egy ebayezett 24 portos gigás poe-s (minden porton aktív poe) Cisco switchem (30kHUFvolt talán postával), egy Mikrotik 3011UiAS routerem, meg a 2db Ubi UAP AP-m.

    Ár/érték arányban (nekem) ez jött be a legjobban. Igaz nem homogén gyártói paletta, de saját kategóriájában minden eszköz a legjobbak között van, hatalmas múlttal és supporttal. A számosságuk miatt (4db eszközről beszélünk) pedig a központi management hiánya se fáj, főleg hogy a kezdeti időszak után jó ha évente egyszer kell hozzájuk nyúlni.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Egon #2200 üzenetére

    Második ház bekábelezése után (na jó a másodiknak a közepén járok éppen, szóval új az élmény), adnék egy jótanácsot: ne told túl. Az leső házamban épphogy csak a budiba nem tettem portot, aztán meg megbántam, ott álltak kihasználatlanul. Első körben az ár: ha már csináljuk, csináljuk rendesen, és ne kínai dzsunka szarokat tegyünk fel ugye, hanem a fali szerelvényeink sorozatából vegyünk RJ45 aljazatokat. A példa kedvéért Schnediert és Legrand felső kategóriát ne is nézzük, legyen csak a belépő Legrand Valena (nem a Life, hanem a sima). Ebből a dupla portos 5eFt, a szimpla 3eFt (olcsó webshopban, ha a polcról akarod levenni barkácsáruházban, akkor x1.5). 10db árából már egész jó routert kapsz, én inkább arra költenék.

    Dolgozóba tennék párat, TV mögé szintén, de oda is csak a 4K streaminget igénylő dolgoknak, szóval nem akarnék mindent is bekötni amin csak UTP van, sok eszköznek bőven elég a wifi is, főleg ha jók az AP-k és a kliensek is. Gyerekszobába teszek egyet, hátha poweruser lesz a gyerek, ha nem elég neki, majd köt rá egy butaswitchet. Ezeken kívül a poe esközöknek nyilván szükséges, de itt én meg is állnék. Nálam is van amúgy HUE, de az pl. a "core"-ban lesz, közvetlenül a switch szekrényében/szekrényén, szóval ennek nem kell egyik szobába se port. Az izzók remek mesh hálózatot csinálnak Zigbeen (perpill 15db dolgozik, és lesz mégegyszer ennyi).

    Microserverbe meg gondold meg a 10G optikát, lehet lőni bele ebayen kártyát, persze router/switch oldalra is kell teljesítmény + sfp ami kiszolgálja, de meg fogja hálálni a rendszer, jobban mint a kazal kihasználatlan UTP aljzatot :)

    így a végére eszembe jutott, hogy azért ízlés kérdése is a dolog, szóval a fentieket ne vedd észosztásnak vagy oktatásnak, egyszerűen csak leírtam a saját tapasztalataim.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Egon #2205 üzenetére

    Nyilván van igazság abban, amit írsz, de úgy vagyok vele, hogy egy (nagy)felújítást egyszer csinál az ember az életben (egy adott ingatlanban)

    Én is ezzel szívok most. 2004-es a ház, előző tulaj már akkor húzott UTP-t, nade cat5-öt. Most méregetem hogy mit bír, amin nem megy a gigabit, azt áthúzható e, ha nem, akkor ott rohadjon meg. Jó program... :)

    Szóval nekem már az egész elején kételyeim voltak (illetve vannak most is), hogy megéri e egyáltalán rézzel vacakolni. Én itt minimum 10 évre tervezek, de inkább 20-ra, tartok tőle, hogy már sokkal rövidebb távon is kevés lehet ez a sáv. De meglátjuk mit hoz a jövő, az új ethernet szabványokban végül is van már 2.5gbase-t meg 5gbase-t is, kérdés hogy a gyakorlatban egy hosszabb, több helyen hajlított cat6-on mennyivel fog menni (a 10G biztosan nem járható egy családi házban rézen, de szerintem adatközpontban is vakvágány).

    A teljes felújítást illetően filléres tételek a fali csatik (csak a fűtésre el fog menni több mint 2 milla, majd ha lesz pénzünk rá - most tartunk cca. 5 millánál, még "csak" az ablakcsere és a külső hőszigetelés volt meg...)

    Na erre is figyelj azért, én is hajlamos vagyok beleesni abba a hibába, hogy sok milliót nyomok a házba, és "apróbb" dolgokra könnyebben költök sok pénzt ahhoz képest, mintha nem csinálnám az egész építkezés/felújítás projektet. A HUE jó példa erre, ugyanezen elv alapján már belelapátoltam vagy 250kHUF-ot, hiszen eltörpült a többi milliós kiadás mellett. De a nap végén az akkor is 250eFt lesz, szaros izzókra költve... :))

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Egon #2212 üzenetére

    Ne sajnáld, legalább az zöldmezős, és tudod mire számíthatsz :) Itt napokat tudok arra elcseszni, hogy nyomozom mi hova megy, meg oroszrulettet játszok azzal, hogy a meglevő kábelt kihúzom, aztán vagy be tudom a helyére húzni az újat, vagy nem. Ha nem, akkor game over, és se régi cat5 se új cat6 :) Ja, és a jelenlegi csomópont annyira rossz helyen van (egyik tetőtéri szoba gipszkarton fala mögé rejtve, kis szerelőnyílással), hogy egyszerűen felfogni se bírom hogy miért oda, és miért így. Ezért aztán onnét jó 20 méterre és egy szinttel lejjebb viszek mindent, szerintem sose lesz kész :D

    Ez már csak félig off: ki milyen rackszekrényt használ? Az előző házamban volt egy 6U-s, de mindig is utáltam, túl kicsi volt, cserélni meg lusta voltam. Most valahogy úgy kalkulálok, hogy 2U PDU, 1U patch panel, 1U router, 1U switch, kb 6U Microserver polcon 2db (elvileg el fognak férni egymás mellett), plusz egy polc 3U-val a szirszaroknak. Ez 14U, és hogy ne legyen szűkös sehol, 16-18 kéne, netán 20 környéke, és akkor lehetne még egy szirszaros polc vagy szünetmentes, sose lehet tudni.... A mélység kapcsán is bizonytalan vagyok, 450 mély telco rack perpill elég, de ha egyszer rákívánok egy full size pizzásdoboz szerverre ebayen, akkor mi lesz? :)

    Szóval elég lehet a fenti, vagy nem gondoltam valamire? Másik nagy kérdés, hogy pontosan milyet/hol. Mivel egy darab vasról van szó, ezért vennék szívesen gombokért jófogásról, apróról, de perpill nem látok jókat.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Egon #2214 üzenetére

    Rádrótoztam (lazán) a kamerára a behúzót, és addig szórakoztam, amíg betaláltam vele a lyukba a födémen, ÉS vissza is tudtam húzni úgy a kamerát, hogy nem jött vele vissza a behúzó

    Hát ez szép sztori, respekt :)

  • Chal

    addikt

    válasz Zwodkassy #2217 üzenetére

    Működik igen, net csak a cloud funkcióknak kell (távoli elérés a mobilappból).

    Egyébként hivatalosan nincs benne wifi, de valójában meg igen. Egy OpenWRT fut rajta, valahol van tutoriál hogy hogy lehet rá bejutni, és bekapcsolni a wifit, de ugye ez unsupported, és a következő firmware upgrade is nyakon fogja vágni.

    szerk.: közben meglett

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Horvi #2236 üzenetére

    A Mikrotik rádiói szerintem nem annyira jók, egy kicsit lemaradtak. Pont-pont esetén vannak továbbra is jó cuccaik, azt nem vitatom.

    Egyébként otthoni környezetben a hibrid megoldásokkal sincs gond szerintem, illetve azt érdemes átgondolni, hogy kell e centralizált management. Nekem pl. nem kell, hányszor nyúlnék hozzá egy évben? (a monitoringot nem sorolnám ide, az egyéb dolgok miatt fut úgyis saját megoldás, abba meg szépen integrálható bármi). Annyi miatt feleslegesen korlátoznám be magam, és megvan az a szabadságom, hogy routernek Tiket vegyek, AP-nek meg UBNT-t, szóval mindegyik gyártótól azt, amiben igazán erősek :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz szallasi007 #2365 üzenetére

    Kicsit kevered, bocs az okoskodásért, de szerintem jobb ha kiigazítjuk:

    fibre channel (FC) - storage-oknál, illetve SAN-oknál használt portokoll, nincs köze a fizikai kábelhez (bár nyilván ahogy a nevéből kiderül, azért többnyire optikán közlekedik (kivéve amikor nem :) )), olyan mintha azt mondanád a kábelre hogy "ethernet" (az is igaz lehet, csak ugye nem ezt akartad mondani)

    Bizonyos eszközökbe nem lehet direktbe bedugni az optikai vagy réz kábeleket, mert un. transceiver-t használnak, hogy az adott port univerzálisabb legyen és a beledugott transceiver-től függően lehet az usernek többféle opciója a használt médiára és a sebességre. Ezekből van többféle szabványú, úgy mint pl. a gbic, vagy az sfp, sfp+, sqfp, xenpak, stb stb... A gbic egy régi típusú transceiver, már kihalt, illetve az sfp váltotta le a 2000-es évek közepén.

    A DAC (direct attach cable) ahogy a neve is mutatja, egy olyan kábel, aminek gyárilag rá van szerelve mindkét végére a transceiver, jellemzően racken belüli kábelezésnél használatos.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Költözés után vagyok néhány hónappal, az "új" házban építgetem a hálózatot, illetve upgradelem az előző tulaj által behúzott kábeleket. Egész jól állok, van már rackem, 24 portos poe switchem, stb.. Még az egész elején kérdezgettem itt Unifi cuccokról, mert AP -k terén e mellett döntöttem (egyéb Unifi eszköz nem lesz). Akkor le is csaptam egy UAP-AC-PRO-ra, mert bitang jó áron volt (30eFt alatt, bontatlanul). Eltelt egy kis idő azóta, most lett időm kivenni a fiók mélyéről. Mostanáig a régi routeremet használtam AP módban, konkrétan ezt: Zyxel Armor Z1 Elég combos darab (az ára is az volt), de ettől még soho kategória.

    Ami számomra mégis meglepő volt, hogy az egyik félreeső szobában a földre levágva közel teljes lefedettséget csinált a házban 2.4-en (2 szinten ~250m2, tégla falak, beton födém) az elmúlt hónapokban. 5G-n pedig szinte elvitte a teljes lenti szintet. Voltak persze helyek ahol azért nem éppen lehetett 4K-ban Netflixezni (jellemzően az emeleti rész legtávolabbi pontjaiban), de ahol szükség volt rá, ott mondhatni 100%-ban elegendő volt a jelerősség és a throughput, ahol meg nem, ott meg úgyis mindegy volt.

    Ma végre felszereltem az UAP-PRO-t, és a fenti soho Zyxelhez képest csapnivaló lett az eredmény. -70-80dBi-s jelszintek ott, ahol előtte 50-en voltam, vagy alatta, van olyan eszköz ami kb. használhatatlan, 5G-n kb. csak abban a helyiségben lehet használni, ahova tettem. Próbáltam áthelyezni, növelni a transmit powert, ezek valamelyest segítettek, de még mindig igen messze van a dolog a jótól. Mindezek miatt csuklóból raknám is vissza a Zyxelt, ha nem lenne égető szükségem néhány "enterprise" funkcióra, mint pl. a vlanozható ssid-k.

    Oké, olvastam már régebben is, hogy a Pro nem erről híres, szóval az eredeti terv is az volt, hogy veszek mellé egy LR, vagy eleve 2db LR lesz, a Pro-nak meg amúgy is lesz helyes máshol a családban. Viszont most egy kicsit elbizonytalanodtam. Tesztelt már valaki hasonló szituban (zárt tér, téglafalak) Pro-t és LR-t egymás után? Mik a tapasztalatok?

    A csatornák amúgy konganak az ürességtől (falu), 1db digis ssid-t látok, a Unifi féle scan szerint a utilization átlagosan 5% körül van mindenhol.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz MasterMark #2710 üzenetére

    Ugyanott kezdtem tesztelni ahol a Zyxel volt, csak nem a földön :) Áthelyezés kapcsán próbáltam a plafon helyett a falra tenni, illetve mozgattam távolabbi helyiségbe is. Kb. csak rontani tudtam rajta, a transmit power felhúzása 22dBm-re látványosabb eredményt adott, de pl. a szomszéd szobában a feleségem desktop PC-je így is csak 2.4-en tud csak csatlakozni, és 5-10Mbit-eket mérek rajta (előtte 5G-n is ment 70Mbps körül).

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz MasterMark #2712 üzenetére

    Kíváncsiságból kipróbáltam, de ugye a Zyxel kialakítása és a botantennák karakterisztikája teljesen más, az UAP-PRO ugyanott használhatatlan volt. Azon a ponton próbáltam a plafonra vagy a falakra tenni, de a legnagyobb jóindulattal is jó ha az 50%-át hozza a Zyxelnek szummában.

  • Chal

    addikt

    válasz MasterMark #2714 üzenetére

    Játszadozok még vele, de főképp az érdekelne hogy ilyen téren az LR mennyivel lenne jobb, mert mindenképpen szeretnék venni +1-et a házba, és kíváncsi lennék rá hogy mire számíthatok.

    Amúgy együtt lehet élni ezzel is, ami "számít", az úgyis kábelen van, de azért kicsit jobb eredményre számítottam.

  • Chal

    addikt

    válasz bon #2718 üzenetére

    Aham, köszi, mindenképpen próbálkozok még, bár az már tisztán látszik, hogy 2db eszközzel fogok tudni hasonló teljesítményt és lefedettséget csinálni, mint az említett Zyxellel. Mondjuk az igazsághoz hozzátartozik, hogy annak az új ára annyi volt, mint 2db UAP-LR-é, és buta mint a föld, szóval jobb deal ez :)

  • Chal

    addikt

    Na, ez egy ilyen hét, egy tök más projekt kapcsán jött szembe új feladat a családban, más helyen: meglevő infrát kellene upgradelnem Unifi-ra. Egy kb. 2000m2-es terület lefedéséről lenne szó (kültér). 5-6 éve szereltem ide egy Picostationt, aminek az antennáját kicseréltem egy ilyenre. A legtávolabbi kliens 60-65 méterre van, a kis Pico-val egész jól és stabilan ment is a dolog, de ugye a Unifi-ba ezt nem fogom tudni integrálni. A "jól" alatt itt azt értem, hogy itt sem 4K loseless streamelés ment rajta, de a kültéren mozgó mobil kliensek általános igényeit kiszolgálta, a területen levő wifi kamerákkal együtt (tömörített 3fps, nem highres streamet küldenek egy NVR-re).

    No, e helyett kezdtem el nézegetni az UAP-AC-M-et, de nagyon szidják mindenhol a gyenge rádiója, és az ebből adódó alacsony range miatt. A fent linkelt tp-link antennát ráadásul rá sem tudom tenni, egy ilyen upgrade lenne hozzá hivatalosan, de ez is csak szektorsugárzó, és ha elég is lenne a 90 fok (2.4-en), az eredmény akkor is kétséges.

    Van erre jobb Unifi alapú megoldás, vagy hagyjam meg a Pico-t, és felejtsem el az egészet? Vagy szerezzek egy használt UAP-Outdoor(+)-t? (Ezt ugye már nem gyártják). A Pico megtartása amúgy főképp azért nem szimpi, mert a telken levő 2-3 épületben UAP-ok kerülnének, ugyanazon SSID-vel, így ha az user kimegy a kertbe, akkor belefut Pico területébe, amit viszont nem managel a Unifi, ez által nem lesz része a roamingnak sem. Össze lehetne finomhangolni gondolom, hogy azért elfogadható módon működjön, de jobban örülnék egy tisztán Unifi megoldásnak.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz bon #2721 üzenetére

    Az épületekben van UTP, szóval azok végére csak egy AP kell (sima UAP-LR a terv, AC-re nincs szükség). És mindezek mellett kellene lefedettség kültérre is, amit most a kis Pico old meg a nagy TP-Link lézerkarddal :) UAP-PRO jó lenne, esetleg, de a terület közepén van egy kisebb lámpaoszlop, annak a közepére/tetjére talán jobb lenne valami omni antennás cucc.

    De ha már Pico:, 2012 körüli dátumokkal az Ubnt community fórumokban linkelgetnek egymásnak Unifi firmwareket, Pico-hoz, Rocket-hez, meg mindenféle korabeli AirOS alapú cucchoz, illetve hivatkoznak egy Airos2Unifi firmware migration tool-ra is. Az url-ek már nem mennek, és download szekcióban sem találok hasonlót. Ez mi volt, és miért nincs már? Vagy ezek csak az akkori Unifi megoldásokkal mentek volna?

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Radványi #2724 üzenetére

    Ha nem félsz a használt cuccoktól, akkor én a helyedben ránéznék ebayen pár Ciscora, HP-re, vagy hasonló kategóriás eszközre. Egykor milliós, 24-48 portos, minden portján poe-s gigabites switcheket tudsz megvenni gombokért (postával 30-40kHUF) néha.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz julius75 #2733 üzenetére

    Az AP-LR nem tud fast roamingot, de nem feltétlen baj, illetve ennél bonyolultabb a kérdés. Itt részletesen ki van fejtve.

    Amúgy a sima LR-ek jól eladhatóak, 17-20 körül mennek a használtpiacon. Az AC-LR-ek meg úgy 25 körül elcsíphetőek. Illetve az Alzában vettem most 3db bontottat, abból 2db 30eFt alatt volt. Szóval szerintem megéri a +5-10eFt az AC-LR upgrade-re, ha kell a 802.11r támogatás.

  • Chal

    addikt

    válasz julius75 #2736 üzenetére

    Őszintén szólva nincs tapasztalatom vele, a héten kezdtem hasonló projektbe, de mivel nálam is van pár gen1 LR, így fogok tudni tesztelgetni, de új vásárlásnál már figyelek rá, hogy 802.11r képes UAP legyen.

    Port forwardról nem tudok nyilatkozni, én Mikrotikeket használok, de ott is inkább vpn-el oldom meg a kérdést.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz julius75 #2739 üzenetére

    Tényleg csinálj egy vpn-t, Mikrotikben is pofonegyszerű, ezer tutorial van rá, megéri. Az Asusnál szerintem csak a gui limitálja a 32db port fw.-t, bár ez a lényegen nem változtat.

    rekop: igen, az okozta a zavart, hogy én úgy értelmeztem, hogy AC-sektől támogatott gen2-től, és hogy ez jó darabig így is volt. Hirtelen rákeresve írnak mindenfélét ubnt community fórumon is, de találtam konkrétumot is az imént: elvileg 3.9.x-től kaptak a régi eszközök is 802.11r basic supportot, ahogy a többi is. Mondjuk tapasztalatot nem találtam róla, csak értetlenkedést, meg hogy nem működik jól. Neked van róla biztos infód/tapasztalatod, hogy régi eszközön is használható e jól? Már azon túl, hogy a firmware a fentiek alapján már 1.5 éve tudja. Nem lenne rossz, ha menne egy sima gen1 UAP-al is rendesen :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz rekop #2744 üzenetére

    Aham, köszi, ez akkor jó hír :)

    Én meg beszívtam ezt: link

    3db UAP-AC-LR, ma vetten át őket, és mindegyik vinnyog, tipikus coil whining hang. Az erőssége eltérő, az egyik olyan szinten csinálja, hogy az asszony átjött a szomszéd szobából, hogy bármi is ez, kapcsoljam ki, mert megfájdul a feje. POE táptól nem függ, ezer éves 100-asokkal is csinálják, meg a sajátjukkal is, mindenféle kombinációban. Ezt az "apróságot" leszámítva amúgy működnek.

    Mehetek gariztatni/cseréltetni :(

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz julius75 #2746 üzenetére

    Bontott != hibás. Ha jó áron van, akkor megérheti pl. egy apróról származóval szemben (ha amúgy azt is megvettem volna), hiszen van számla és garancia. Hibás meg mindkettő lehet, ebben az esetben pedig egyszerűbb lesz a csere is jóval.

    A zajt szerintem a tápáramkör valamelyik passzív elemének a gerjedése okozza, vélhetően egy kondenzátor.

    rekop: sajnos ez valamilyen beszállítói/minőségellenőrzési probléma lehet ami nagyobb mennyiséget érint, mert perpill van nálam 6db uap-ac-lr, abból 4 csinálja, és mindegyiknél más a hangerő, illetve van köztük olyan is, aminél terhelésfüggő. 2db pedig teljesen kussban van, akkor is ha terhelem. Egyébként a most beszerzett háromból én is csak egyet fogok kicseréltetni, a többi olyan helyen lesz, ahol szintén nem zavaró, illetve nem annyira jelentős náluk a zaj amúgy sem.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz JoceeHunt #2752 üzenetére

    Nem NAT-ol véletlenül a szolgáltatód? Első körben erre nézz rá szerintem.

  • Chal

    addikt

    válasz JoceeHunt #2755 üzenetére

    Ahogy már fentebb is írták, fix IP != publikus IP. A cloudos cuccok azért oldják meg, mert ott te (pontosabban az adott eszközön futó alkalmazás) kezdeményezi a kapcsolódást bentről, kiépítve ezzel a kétirányú kommunikációt a synology és az ubi szervereivel. Viszont ha kintről akar valaki kezdeményezni feléd kapcsolódást, az nem fog menni a publikus IP hiánya miatt.

    Szóval szerintem először azt derítsd ki, hogy nat-ol e a szolgáltatód nálad vagy sem, addig nincs értelme további hibakeresésnek.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Zsötie #2808 üzenetére

    Végső esetben próbáld letesztelni a routert saját cuccokkal. Úgy értem, hogy a wan portba is gépet dugsz, és nem a digit. Linux alatt viszonylag könnyen tudsz pppoe szervert csinálni. Melós egy kicsit, de talán adni fog plusz információkat.

    szerk.: BTW, link van egyáltalán a wan a porton? Ezek se örökéletű eszközök, simán elszállhat bármelyik port, lehet, hogy pppoe szerverrel se kell bajlódni, első körben dugj rá egy gépet adj a routernek és a gépnek is sima static ip-t, és próbálj kommunikálni. Ha nem megy, akkor döglött a port, ha megy, akkor jöhet a gépre a pppoe service, és áss tovább.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    PRO-nál még van egy apróság: van rajta egy USB port, ami egyelőre nem használható semmire :D

    Amúgy én 3x3 mimo esetén sem tudok rajta 300-400Mbit-nél többet kihozni, azt is csak nagyon ideális esetben, jobbára 250-300Mbit a reális sávszél egy légtérben az AP-vel. Ugyanez a kliens egy izom Zyxel routerrel stabilan tart ugyanezen szoba bármelyik pontján 700-750Mbit-et. (A direkt rezes kapcsolat iperf-el kimérve 960Mbit-et hoz).

    Na nem mintha szükségem lenne rá, csak szeretek méricskélni, illetve lehet, hogy az UAP-PRO-t wifi performanciában megveri egy all-in-one gamer router/ap, viszont sokkal jobb a lefedettsége.

    Én ezek miatt szükségtelennek érzem a PRO-t az LR-el szemben, egyetlen előnye talán a +1 port, de az is nyilván csak akkor, ha valakinek éppen az kell nagyon valamire. Ráadásul az LR poe-ben is rugalmasabb, mert tudja az aktív/passzív megoldásokat is.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Egy ER-X -et, és egy Cisco 2960-at szeretnék összekötni trunk porton, az ER-X-et L2 switch módban használnám (volt a fiók mélyén egy, és teljesen jól megállja a helyét managelhető switchként is, szóval miért ne...).

    A portokat így akarom kialakítani:

    Cisco gi/0/2 <--- trunk (vlan 20,30) ---> ER-X eth0 (vid 20,30)

    ER-X eth1 access port (pvid 20) <---> host1
    ER-X eth2 access port (pvid 20) <---> host2
    ER-X eth3 access port (pvid 30) <---> host3
    ER-X eth4 access port (pvid 30) <---> host4

    Csak akkor működik, ha a trunkre felviszek egy natív vlan-t, azaz:

    cisco:

    switchport trunk native vlan 20
    switchport trunk allowed vlan 20,30
    switchport mode trunk

    ER-X:

    set interfaces switch switch0 switch-port interface eth0 vlan pvid 20
    set interfaces switch switch0 switch-port interface eth0 vlan vid 30
    set interfaces switch switch0 switch-port interface eth1 vlan pvid 20
    set interfaces switch switch0 switch-port interface eth2 vlan pvid 20
    set interfaces switch switch0 switch-port interface eth3 vlan pvid 30
    set interfaces switch switch0 switch-port interface eth4 vlan pvid 30

    Így nem megy, pedig szerintem kellene:

    set interfaces switch switch0 switch-port interface eth0 vlan vid 20
    set interfaces switch switch0 switch-port interface eth0 vlan vid 30
    ..
    ..

    Tehát az eth0-ra csak vid 20,30 lenne, pvid nem. Mit rontok el? (Amúgy csak a szépérzékemet bántja, meg hogy beletettem már 1-2 órát, most már kíváncsi vagyok :) )

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz rekop #3588 üzenetére

    Azért vettem fel 1-1 vlan-t natívnak mindkét oldalra, mert máshogy nem akart menni a trunk. Miután ez megtörtént, elindult a forgalom, és minden működött az elvártak szerint (pl. az eth3/eth4 is, 30-as pvid-el, access portként belátott a vlan 30-ba).

    Viszont megcsináltam most újra nullárol, a trunkon csak vid 20,30 van, pvid nincs, a Ciscon sincs natív vlan, és működik! :) Nem tudom mi okozhata azt, hogy elsőre nem ment ugyanezzel a configgal. Magic.... vagy csak én néztem be valamit, no mindegy, bocsi a felesleges kérdésért :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz MasterMark #4700 üzenetére

    Alapvetően nem lenne gond az usb-s soros dongle-ökkel, ami baj van/volt velük azt az "FTDI gate" okozta, illetve a klón chipek. Ha az ember körültekintően vásárolt, akkor teljesen oké volt a dolog mindig is. Persze a kínai pár dolláros változatoknál garantált volt a szívás a fake chip-ek miatt. Ma nem tudom mi a helyzet, én sok éve ugyanazokat használom, akkor kitúrtam hogy melyik az a gyártó ami nem ver át (cserébe dupla annyiba került, dehát ez ilyen).

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz betyarr #4774 üzenetére

    Nem tudom mi a beállítás módja az eszköznél, de mostanában nagyon terjed a Espresiff (valójában a Texas Instruments találta ki, de mindegy) féle ESP-Touch inicializálás. Ez nagyjából azt csinálja, hogy a telefonos mobilapp udp csomagokkal bombázza a def gw-t., és a package length-be kódólja bele az SSID-t és a jelszót. A csatlakoztatni kívánt eszköz pedig sniffeli az ÖSSZES látható hálózat forgalmát, keresve benne a neki szóló spéci algoritmust. Mivel a packet length korrelál az ethernet frame méretével, így hálózaton kívüli eszköznek lehet leakelni adatot, na ezt használja ki a fenti beállítási mód, az SSID-t és a jelszót így juttatja el az eszköznek. (Összeségében elég durva, anno mikor az első ilyen cucc szembe jött, csak lestem, mert ötletem sem volt hogy csinálta. Nemm csinált magából AP-t, amivel rá kellett volna csatlakoznom a telefonommal, mint klasszikus esetben, nem volt BT kapcsolat, az Android/IOS meg ugye nem csatlakozik úgy rá valamire az user engedélye nélkül szóval a háttérben sem lehet ad-hoc wifis adatcser. Mégis valahogy sikerült neki, ekkor mélyedtem bele jobban a témába).

    Simán el bírom képzelni, hogy valamilyen nem triviális Unifi feature képes ezt megnehezíteni, vagy akár blokkolni. Nálam egyébként utoljára működött, talán egy Google Home Mini-t kellett így beállítani. Viszont régebben sokat szívtam én is, akkoriban egy combosabb Zyxel AP-m volt, és pl. Sonoff eszközöket kellett volna így beléptetnem. Szintén "ezredik" próbálkozásra sikerült csak. Elég ötletes ez a megoldás, de nem igazán megbízható, főleg ha masszívan ki vannak tömve a 2.4-es csatornák a környéken.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz betyarr #4779 üzenetére

    Nekem is volt amikor azonnal ment. Gondolom erősen függ attól is, hogy a szomszédok éppen mennyire forgalmaznak, hiszen az új eszköznek a bekapcsolás és a párosítás pillanatában minden hálózatot figyelnie kell, azon a ponton még fogalma sincs róla, hogy melyik a tiéd, és hogy abból fog majd érkezni az ssid/pass.

  • Chal

    addikt

    Tegnap elkezdett furcsán viselkedni nálam egy UAP-AC-PRO, ami abból áll, hogy a 2G-s hálózatokon (2db) nem lehet forgalmazni. Csatlakozás sikeres (laptoppal és telefonnal tesztelve), de már a DHCP requestek sem mennek át. Reboot vagy power cycle néhány órára/fél napra megoldja a dolgot, aztán megint elhasal. 5G-n tökéletes minden. Újraindításig minden 2G-s eszköz hallott (kb. 20db kliens), wifi experience a controller szerint mindeközben kiváló :D

    Az eszköz évek óta jól működött, config módosítás vagy 1 éve történt utoljára, controller és UAP firmware kb. fél éves (bár ez utóbbit most a hibakeresés alatt frissítettem, sajnos változást nem hozott). A környéken egyébként szinte nulla idegen wifi hálózat (vidék, családi házas környezet) volt, újra körbenézve ez a helyzet sem változott. A tápot egy poe-s Cisco switchtől kapja, másik portba átpatchelve is ugyanez a jelenség.

    Tartok tőle, hogy ez valamilyen hardwares probléma lesz, és gari sincs már, de ha van bármilyen egyéb ötlet, akkor szívesen veszem.

    Előre is köszi!

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz MasterMark #8288 üzenetére

    Sajnos kirotálta elég gyorsan, az újraindításnál meg rohanásban voltam, nem néztem meg, a második power cyclet meg távirányítással csináltattam az asszonnyal :) És persze most ~20 órája semmi baja. Legalább ebből tanulva most állítok neki egy remote syslogot :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz JoceeHunt #8293 üzenetére

    Telekom FTTH-nál nem kell, bekapcsolod a pppoe passthrough-t az eszközben, és be tudsz hívni (asszem bármelyik) switchportján. Igen, ez azt jelenti, hogy 2db kapcsolat lesz. 1db az eszköz router módja miatt (ezt persze ilyenkor nem kell használni, csak úgy van, de akár használhatod is, illetve IPTV boxoknak kellhet), 1db pedig a switchporton lógó pppoe-ző saját eszköznek. Ez direkt ilyen, főképp az IPTV miatt, szóval nincs is üfsz.-en kérhető modem/router módváltás mint más szolgáltatóknál.

    Nálam legalábbis így van évek óta, de nem követem a dolgaikat, lehet hogy más végponti Telekomos eszközzel máshogy megy ez (ha valaki tudja, akkor megírja vélhetően).

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz JoceeHunt #8295 üzenetére

    Rég volt már, de emlékeim szerint, én az online üfsz bugyraiban hoztam létre pppoe usert, amivel aztán be is engedett a pppoe passthrough bekapcsolása után (vagy volt ott egy, és megváltoztattam, mert nem kaptam hozzá semmit, a franc se tudja már...). UDM-et passzolom, nincs ilyenem.

  • Chal

    addikt

    válasz MasterMark #8288 üzenetére

    Nem lett szerencsém, megint elhasalt az UAP-AC-PRO 2.4G-s része. A logokat meg tudtam nézni, semmi érdemi nincs benne, ugyanúgy néz ki mint a ledöglés előtt, client association, key exchange, stb... lefut, aztán nem történik semmi, forgalmazni már nem lehet. Az egyedül nyoma ennek az AP logjában egy csomó ilyen sor:

    [STA_TRACKER] Not converting DHCP Offer to unicast.....stb..

    De ugye ez már csak okozat, mivel ezek a sorok az új wifi kapcsolatoknál vannak, akiknél nem járt le a lease, azok szimplán semmire nem válaszolnak, illetve nem tudnak forgalmazni. Az újaknál ez azért ütközik ki, mert már a DHCP offert se tudják fogadni, és ez bekerül a logba.

    Ugyanakkor ez adott egy új nyomot, hiszen ha van offer, akkor kell lennie requestnek is, és tényleg: a routeren (Mikrotik) megnézve a forgalmat, a 2.4-es wifis eszközök felől jön forgalom, de a válasz nem érkezik meg hozzájuk.

    Mi a fene lehet ez? Hogy tud úgy megdögleni a 2.4-es rádió, hogy layer2-ben egyirányúvá válik? Miközben layer1-ben kétirányú, hiszen a wpa2 auth meg egyebek lefutnak, és belépnek az eszközök. Eddig azt hittem hogy hw hiba, és cserélni kell a jó üreg PRO-t, de ez most bevitt az erdőbe.

    Switchet továbbra is kizárnám, hiszen ugyanezen a porton ugyanebben a vlanban tökéletes minden az 5G rádiós eszközöknél (bár külön SSID-n vannak, de ez gondolom lényegtelen).

    Figyelembe véve az előzményinfókat is (semmi nem változott hosszú ideje, sem hw sem sw téren, de még csak új kliens(ek) sem lettek) van bárkinek bármilyen ötlete? :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Steady74 #8316 üzenetére

    Teljesen jó a NAS, a CK-nak csak ott van értelme, ahol nincs helyben always on erőforrás a Controller futtatására. Szóval ez nem arról szól, hogy az egyik jobb megoldás, a másik meg rosszabb, hanem mindkettő másra való. Esetedben adott egy izmos inteles NAS, jó sok rammal, ami amúgy is körberöhögi a CK-ban levő vasat, szóval kézenfekvő, hogy ezt kell választani.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés