Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1101) pjen válasza Lauda (#1100) üzenetére


pjen
félisten

Teljesen igazad van, én azért írom mindíg a biztosítást, mert sokan megpróbálják az aránylag drága biztosítást egyéb megoldásokkal kiváltani. Vagy mindíg, ha kettőt villámlik, mindent kihúznak, áramtalanítanak. A Tv azért van, hogy nézzem, a biztosítás meg azért, hogy fizessen, ha a túlfesz védő konnektoron átballag a villám.

(#1102) Firehand


Firehand
tag

Sziasztok.

Szeretnék venni egy túlfeszültség ellen védő elosztót, kellene benne egy kis segítség.
Tudnátok nekem ajánlani ilyet, a Tv+beltéri+router lenne rádugva, illetve esetleg később egy konzol is.
Ha jól olvastam a fórumon ez nem csodaszer és viszonylag csak "kis" védelmet nyújt, és ugye illik mellé a lakásbiztosítás is.
Kellene egy 4-6 dugaljzatú amibe a fenti készülékeket be tudom dugni, illetve ha létezik olyan is ami mondjuk konnektorba bedugható és mondjuk tud 2 dugaljt is befogadni, arra is kérnék ötletet ha esetleg van.

Illetve még egy kérdés a Telekom bejövő vonalát is lehet védeni valahogyan?
Előre is köszönöm

Ha kicsi a tét a kedvem sötét....

(#1103) pjen válasza Firehand (#1102) üzenetére


pjen
félisten

MM ben van konektorba dugható és abba már akármekkora hosszabbítót dughatsz.

(#1104) zelikocc válasza Firehand (#1102) üzenetére


zelikocc
senior tag

DSL (telefonkábel) vagy koax a Telekom bejövő vonala?

Régen engem is idegesített ez a dolog, de már üvegszálas optikai kábel van, az meg csak fényt vezet szerencsére.

(#1105) Firehand válasza zelikocc (#1104) üzenetére


Firehand
tag

Üvegszálas net van, de erre nem is gondoltam hogy az nem vezeti. ;-) Köszi. :DD

Ha kicsi a tét a kedvem sötét....

(#1106) Firehand válasza pjen (#1103) üzenetére


Firehand
tag

Mindegy hogy Hama/Emos vagy akármilyen márka lehet.

Kecskemét mellett lakom, ott nem láttam ilyet ami konnektorba dugós és túlfeszültség ellen is véd.
Ilyen volt csak [link] meg a noném... de ezek csak elosztó

Ha kicsi a tét a kedvem sötét....

(#1107) Iomega válasza Firehand (#1106) üzenetére


Iomega
őstag

APC PM1W-GR SURGE PROTECTOR túlfeszültségvédő

Annyit érünk, amennyi szeretet van bennünk. - "Ne menjen le a Nap, a te haragoddal!"

(#1108) garga01 válasza Firehand (#1105) üzenetére


garga01
senior tag

Nálam Digi optika van, de a router és ONT is egy Belkin túlfesz. védős elosztóban van.
Az optikán nem jöhet semmi, de pl. nálunk fém feszítő drót van mellette, ami bejön az optikai kábellel együtt a lakásba, csak a dugó előtti pár cm hiányzik. A padláson van egy 10-es gigabites switch, annak a kábele és a router közé kötöttem be egy APC protectnet LAN védőt. Egy ilyet be tudsz akár kötni a T-home-os eszköz és a saját routered közé. Én egy darab réz kábelt közöttem hozzá egy villásdugóval csak a földeslébe kötve, amit a fali konnektorba dugtam a túlfesz védős elosztó elé (tehát nem bele).

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt..... csak más a fogása!

(#1109) Amerigo57


Amerigo57
őstag

Visszatalálós upp.

(#1110) kress válasza Amerigo57 (#1109) üzenetére


kress
aktív tag

nálad nincs kedvencekhez adom gomb? 😃

(#1111) Bane.Davids.


Bane.Davids.
lelkes újonc

Üdv!

Nem teljesen idevágó a történetem, de szeretném, ha a hozzáértőktől kielégítő és remélhetőleg megnyugtató válszokat kapnék laikusként.

Sztorim a következő:
Több, mint egy hónapja (július 21-én) hatalmas vihar volt településünkön és nagy valószínűséggel a Telekom rendszerén keresztül túlfeszültséget kaptunk. Sajnos nem tartózkodtunk itthon, hogy áramtalanítsunk. Munkából hazaérve azt tapasztaltuk, hogy a routerhez Ethernet kábellel csatlakoztatott laptop nem kapcsol be, illetve a két set top boxunk sem kapcsolt be. A Laptopba beletörődtünk, szegény egyébként is öreg volt, a set top boxokat pedig cserélte a Telekom pár napon belül. (A viharban egyébként a közelben sok set top box és router elszállt, a Mi routerünk egyébként túlélte.)
A vihar után kb. 10nappal pedig a fiatalabb, alig 3éves 4k philips UHD tv-énknek kezdett el villogni és random becsíkozódni a kijelzője pár perc bemelegedés után. Ez a tv abban a nappaliban volt, ahol a set top box és a laptop is. Itt már fel is vettük a kapcsolatot a biztosítóval, mert ez már sokkal érzékenyebben érintett bennünket, mint az öreg kis laptopunk...
Ekkor mondta a szervíz szakembere, hogy a tv valószínüleg alaplap vagy kijelző hibás lett és a 10nappal korábbi túlfeszültség okozta benne, mivel hdmi-vel csatlakozott a tönkrement set top box-hoz.
Ehhez a meghibásodott nappaliban lévő tv-hez csatlakoztatva volt a vihar idején is egy vadiúj Playstation 5, illetve a hálószobában a másik tönkrement set top box is csatlakoztatva volt egy másik ugyancsak 4K UHD philips tv-vel. A Playstation 5 és a hálószobai tv azóta is tökéletesen működik.
És itt kezdődik a kérdésem, amire választ szeretnék.
Lehetséges, hogy a Playstation 5 és a tv a későbbiekben meghibásodik emiatt az egy hónappal ezelőtti túlfeszültség miatt?
Vagy megnyugodhatok és ezek túlélték, nem fog kijönni rajtuk semmi hiba a jövőben?
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat előre is!

(#1112) Dr. Szilikát válasza Bane.Davids. (#1111) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nagyon ritka az utólagos meghibásodás, sőt régebben ilyennel nem is találkoztunk szervizben egyáltalán.

A LCD-kijelzők egy speciális eset. Van egy nagy felület, vezetőszálakkal behálózva. A villámláskor fellépő elektromágneses térerőváltozás ezekben a vezetőszálakban valószínűleg káros mértékű feszültséget indukál, amiatt szoktak ezek is néha meghibásodni ilyenkor. De a kár itt is azonnali szokott lenni. Elképzelhető azonban, hogy esetben csak később jelentkezett a probléma, a korábbi sérülés miatt.

Feltehetően nincs köze a HDMI-hez, vagy akkor más forrásokról lehetne jó kép. Szerintem elképzelhető, hogy a "csak" a kijelző kapott.

Gondoljunk bele, volt olyan eset, amikor az említett térerőváltozás falnak lökte az embert. Ezt konkrétan egyik ügyfél adta elő, életszerűen, hihetően. Ott is elszállt a házban sok dolog. Ha jól rémlik, még egy LCD kijelző is.

(#1113) Bane.Davids. válasza Dr. Szilikát (#1112) üzenetére


Bane.Davids.
lelkes újonc

Nagyon szépen köszönöm a hozzáertő választ! Ezek szerint nagy valószínűséggel a másik tv-n és a Playstation 5-ön nem fog kijönni a későbbiekben semmilyen hiba utólagosan amiatt a vihar miatt és ennek nagyon örülök!
Megnyugtatott, hálás vagyok érte!

(#1114) Dapro


Dapro
senior tag

hi, na ennek is van topikja, úgyhogy lássuk :)
túlfeszültség, túlmelegedés stb ellen védő elosztót keresek PChez. viszont jó lenne ha lenne rajta USB-nek is hely valami fast chargeos. de ha ezek nem érik meg akkor vmi egyszerűbbet ajánljatok pls, 6-8 aljzatos. ty

(#1115) pjen válasza Dapro (#1114) üzenetére


pjen
félisten

Túlmelegedés ellen védőt még nem nagyon láttam. Mi lenne az stb?

[ Szerkesztve ]

(#1116) Dapro válasza pjen (#1115) üzenetére


Dapro
senior tag

Én is csak 1nél láttam, de mindegy a lényeg a túlfesz védelem.

[ Szerkesztve ]

(#1117) Frenk


Frenk
aktív tag

Sziasztok,
[APC PMF83VT-GR] túlfesz védelmi elosztó most "nagyon" akciósan az EMAG-on: 11.490-Ft. [EMAG, -67%]
Akit esetleg érdekel.

(#1118) BB9000 válasza Frenk (#1117) üzenetére


BB9000
senior tag

Jó cucc! Ajánlott! Nekem is van egy koax védelem nélküli változatban. Megvásárlás előtt vedd figyelembe, hogy elég "szokatlan" formája van. A képeken nem is tűnik fel, de amikor először megkaptam, akkor meglepődtem a formáján. (neten rendeltem meg ezt is.) Nem egy szép darab, de a védelme jó. Itt egy kicsomagolós videó, ezen jobban látszik: YT

[ Szerkesztve ]

(#1119) Vege


Vege
csendes tag

Sziasztok!
Mi a véleményetek, ups elé szabad-e túlfesz védő elosztót berakni? Mert itt azt javasolják, hogy nem:
https://www.se.com/us/en/faqs/FA158852/

(#1120) BB9000 válasza Vege (#1119) üzenetére


BB9000
senior tag

Egy normális UPS elé nem kell túlfeszvédős elosztót beiktatni, mert abba már amúgy is be van építve.
Az APC indoklása az általad linkelt oldalról:
"Plugging your UPS into a surge protector:
In order for your UPS to get the best power available, you should plug your UPS directly into the wall receptacle. Plugging your UPS into a surge protector may cause the UPS to go to battery often when it normally should remain online. This is because other, more powerful equipment may draw necessary voltage away from the UPS which it requires to remain online. In addition, it may compromise the ground connection which the UPS needs in order to provide adequate surge protection. All APC Back-UPS and Smart-UPS products provide proper surge suppression for power lines without the need of additional protection."

(#1121) ricsip


ricsip
addikt

sub

-

(#1122) Eversmann


Eversmann
aktív tag

Sziasztok

Lenne otthon egy mosógép (2200 watt) és egy hősugárzó (2400 watt) fürdőszobába. Nyilván ritka, hogy a kettő egyszerre megy.

Mit ajánlatok hozzá? Nézzek egy 2500 wattos bemeneti teljesítményű túlfeszültségvédőt pl APC, 1 aljzatost, és mikor kell, cseréljem ki mindig arra, amelyik kell?

Köszi

[ Szerkesztve ]

Life is better with a Titan

(#1123) pjen válasza Eversmann (#1122) üzenetére


pjen
félisten

Hát a hősugárzóhoz tök felesleges, de én még a mosógéphez se tettem soha.

(#1124) flash-


flash-
veterán

ez véd bármit ha a pc-t,tv-t szeretném "valamivel " védeni az elektromos gondok ellen?

vagy ha nem akarok szunetmentes tapot de valami védelmet mégis akkor mit vegyek?

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#1125) pjen válasza flash- (#1124) üzenetére


pjen
félisten

Az van ráírva, hogy igen. :)

(#1126) Dr. Szilikát válasza flash- (#1124) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Bizonyára van benne a szokásos varisztoros védelem, illetve szikraközös kiképzések és akkor mégis több a semminél, vagy akár nem is gyengébb (energiaelnyelőképesség szempontjából), mint más társai.

De ha senki nem szedi szét és teszi fel a netre a belsejét, akkor csak a vak bizalom marad.

(#1127) Menotti válasza Eversmann (#1122) üzenetére


Menotti
aktív tag

Szerintem az igazi egy ilyen lenne a kismegszakitók elé:
[link]

Ezekről senki nem irogat...
Sőt mindenki aki védeni akarja a különféle villamos berendezéseit (Én is ebben a cipőben vagyok jelenleg...) egy ilyennel kellene kezdeni(nyilván ezekből is amit a pénztárca megenged...)

Ha összesen csak egy konnektorba dughatót használunk az csak hamis biztonság érzetet fog adni (az első közelben lecsapó villámig)

(#1128) pjen válasza Menotti (#1127) üzenetére


pjen
félisten

Hát én inkább egy jól konfigurált lakás biztosítással kezdeném. :)

(#1129) BB9000 válasza Menotti (#1127) üzenetére


BB9000
senior tag

Abban igazad van, hogy ez a topik nem ad átfogó képet a túlfeszülségvédelemről. Már a címében is csak annyi szerepel, hogy " Túlfeszültség ellen védő elosztó".
A témakör tágabb értelmezéséhez hasznos olvasnivaló lehet ez a 2020-ban megjelent cikk a Villanylap.hu -n.

[ Szerkesztve ]

(#1130) pjen válasza BB9000 (#1129) üzenetére


pjen
félisten

A túlfeszültség védelemnek villám védelemmel kéne kezdődni. Abból egy komplett rendszer ára esetleg össze mérhető a védendő dolgokkal vagy drágább.

(#1131) Menotti válasza pjen (#1130) üzenetére


Menotti
aktív tag

Ez alapján ha nincs villám védelem akkor is van értelme a túlfeszültség levezetőknek:
[link]

A pár ezer forintos elosztók mellé mindenképp látom értelmét a T1,T2 túlfeszvédőknek.Ezek azért még nem aranyárban vannak,beszerelésük sem jár óriási fúrás-faragással....
(50 éves társasházban lakom ,van rajta villámvédelem)

(#1132) BB9000 válasza BB9000 (#1129) üzenetére


BB9000
senior tag

További tanulságos elmélkedés a túlfeszültségvédelem témában Varsányi Péter tollából: https://varsanyipeter.hu/tulfesz.pdf
(elég a harmadik oldaltól elolvasni)

[ Szerkesztve ]

(#1133) Amerigo57 válasza BB9000 (#1132) üzenetére


Amerigo57
őstag

1970 vagy 1971-ben voltam még gyerekként Esztergomban rokonoknál, az akkori "ELMŰ ", véletlenül , a 220 V helyett, ipari áramot engedett a lakossági hálózat egy részére.
Több ház is kigyulladt, a rokonomnál az összes vezeték , illetve az elektromos bekapcsolt készülékek kiégtek, tönkre mentek.
Az ELMŰ már másnap rendezte a károkat, ez kb 150 lakást érintett akkor. :U .

(#1134) Audience válasza BB9000 (#1132) üzenetére


Audience
aktív tag

Én inkább egy profi gyártó útmutatóját ajánlom ami szerinti szerelést a MABISZ is elfogadja

LINK

(#1135) Arkana


Arkana
csendes tag

Sziasztok!
Nem vagyok otthon villany témában, ezért biztosan banális a kérdés, de visszakeresve sem találtam rá egyértelmű választ, ezért megkérdezem. :)
Tehát ha földeletlen aljzatba dugom be valamelyik közismert túlfeszültség védő elosztót (pl APC Essential SurgeArrest), akkor az ténylegesen működni fog és megvédi a mögötte lévő cuccokat? Egy PC védelme lenne kiemelt fontosságú. Esetleg védi, csak nem olyan hatékonyan vagy ez teljesen kiszámíthatatlan? (A gyártók gondolom nem ajánlják, hogy földeletlen aljzatba legyenek bedugva, de most egyelőre kényszerít a körülmény.)

(#1136) Dr. Szilikát válasza Arkana (#1135) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Varisztoros, illetve szikraközös védelmek, ami nem csak a védővezetőhöz képest igyekszik rövidre zárni, hanem a fázis-nulla között is. Tehát ez a része megvédi a tápegységet (próbálja, de az energiától függ, mennyit képes elnyelni), hogy lehetőleg ne kapjon túlfeszültséget.

De ilyen szempontból nem mindegy, hogy egy számítógép csak önmagában létezik (ami jobbik eset a gép szempontjából), vagy további csatlakozói vezetnek valahová, amin keresztül halad a föld felé a túláram és agyonvág bármilyen érzékeny részeket.

Ha nem vezet sehová, akkor is megeshetne elvben olyan, hogy a villámlás pillanatában ív húz át a gépet kezelő ember felé, hogy az ember levezesse a feszültséget a föld felé.

https://components101.com/articles/metal-oxide-varistor-mov-overview

[ Szerkesztve ]

(#1137) Arkana válasza Dr. Szilikát (#1136) üzenetére


Arkana
csendes tag

Köszi a választ! Pozitívnak vettem.
Nem a villámcsapások kivédése a prioritás, hanem a kisebb-nagyobb hálózati feszültségingadozások okozta esetleges problémák megelőzése. Az elektromos hálózat a környéken és az épületben sajna nem az igazi.
A gép nem önmagában van, monitorok, hangfal + perifériák csatlakoznak hozzá, amik a dolgozóasztalon vannak.

[ Szerkesztve ]

(#1138) Dr. Szilikát válasza Arkana (#1137) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ha egy asztalon van, de az asztalról nincs vezetési irány a föld felé (jelkábelek, HDMI, antenna, egyáltalán sehová, semmi), az még egy elszigetelt egységnek tekinthető, ilyen értelemben.

(#1139) pjen válasza Arkana (#1137) üzenetére


pjen
félisten

Esetleg egy szünet mentes táp?

(#1140) Arkana


Arkana
csendes tag

A szünetmentes táp egy jó lenne, ha lenne dolog, de nem prioritás.

Az előző válaszomban nem gondoltam arra, hogy az ethernet kábel a falból jön. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.