Hirdetés
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- kenand: Intel NUC 5i3RYK (Core i3-5010U) házbővítés 2db SSD (HDD) befogadására
- Gurulunk, WAZE?!
- urandom0: Használj te is európai terméket! 🇪🇺
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- petipetya: Nagy chili topic. :)
Új hozzászólás Aktív témák
-
Márton
nagyúr
de kár hogy leült ez a topik
-
Márton
nagyúr
Elvileg nincs ott stég, az útról legalábbis nem látni, drónozni nem fogok itt
-
-
Márton
nagyúr
Visszamehetek, ha lesz időm, 3 percre van.
A helymeghatározáshoz nem nyúlik, mindig be van kapcsolva, de tudtommal ha nem használja semmi, akkor nem megy, a Cooltool is 0-nak jelzi a holdak számát ilyenkor.Más: most szökőkút, amennyire emlékszem igen, valami stég is volt ott. De ez miért lényeges, vagy csak érdekesség? Jártál erre?
-
A Google Earth kiírja, hol és mikor melyik műholdat használja. Itt azt hiszem, épp az Airbustól vett képet.
De tényleg rá kellene jönnünk, mi a gond a telóddal, mert ilyet nem kellene csinálnia. Ha a tóhoz nem is mész vissza, jó valami levegőből jól azonosítható tér, focipálya, park sétányok is.
Ha a helymeghatározás nincsen folyamatosan bekapcsolva nálad, legalább 5 percet adnék neki, hogy magához térjen (néha 10 is kell, ha annyira hideg a start).Más: A Csónakázó-tón a félszigettel szemben ugye már egy szökőkút van, ahol régen valami T alakú stég volt? Talán a felújításkor bonthatták el, és épült a helyére egy kör alakú szökőkút.
-
Ez mintha nem is L1/L5 vevő lenne, annyira rusnya. Az igazán durva nem önmagában az ekkora eltérés, hanem az, hogy a vízszintes irány ennyivel hosszabb a valóságnál. (Felteszem, nem úsztál egyenesen a sétány meghosszabbításában.)
A GPSTest app mit mutat?
(A műholdképeket összenéztem. A Maxar itt elég pontos. A Bing itt kb. 4 méternyire, az Esri és a Mapbox itt kb. 12 méterrel van elcsúszva.)
-
Márton
nagyúr
"egy családtag telóját kölcsönkérve"
Nem kell kölcsönkérni, hisz én még az S6-om használom fő-telóként. Mi9 csak gps-es munkákhozNa majd legközelebb megy mindkettő.
Igen, azt sejtem, hogy a műholdképen lehetnek akár méteres hibák is, de az akkor is megdöbbentett, hogy
1) a szigetre betérés esetén egyik irányban van több méteres eltérés, a szigetre beérve meg a másik irányban
2) visszatérve a kanyarhoz, ismét ott a kb. 10 méteres difi, és ennek már ugye semmi köze ahhoz, hogy a műhold kép mennyire pontos vagy nem pontos. Lehet más holdakat használt ekkor a vevőm? Pont akkor váltott másik 4 holdra, amikor a sziget közepe felé jártam? Ha így van, jó volna ilyen esetekben valahogy lock-olni a használt holdakat arra a pár percre, hisz inkább legyen konstans a hiba, amir könnyen korrigálok, minthogy egy útvonal közepén ugorjon. De ezt gondolom nem lehet androidon. -
Elsősorban önmagához képest nézd a visszatérés pontosságát! A műholdkép simán lehet 10-20 méterrel is elcsúszva, különösen a hozzánk hasonló gyarmatokon, még inkább vidéken.
(Az OpenStreetMap szerkesztő felületein - iD editor, JOSM stb. - ezért van is lehetőség az elcsúszás állítására, hogy egy fentről azonosítható objektumot GPS/GNSS mérésekre húzz,
és így kezdd el a környék berajzolását műholdképről. Ha elárulod, merre van ez a félsziget, megnézem, az egyes műholdképek mennyire pontosak az általunk pontosabb mérés nélküli referenciának tartott FÖMI ortofotókhoz képest.)Önmagában az L5-től nem lesz centiméteres pontosságod, de egy hagyományos (csak L1) vevőhöz képest jobbnak illene lennie. Esetleg egy családtag telóját kölcsönkérve érdemes megismételni a tesztet.
-
Márton
nagyúr
Hát, L5 ide, L5 oda, azért téved ez is 10m-t ha olyanja van..
Fenntről ahogy jövök, jobb oldalamon fák, de tiszta rálátás az égbolt nagy részére, felhő alig.
Kb. 10m csúszás ugye balra. Ahogy besétáltam a szigetre, a végén 10m csúszás jobbra (ugye nem a tóba mentem, ahogy jelzi). Felvétel megáll. Fél perc múlva, vissza a sziget bejáratához és ugyanott indítottam a felvételt, ahol bekanyarodtam 2 perccel korábban. Itt is látható a 10m-es difiJobbra számítottam.. Vagy napkitörés volt ma?
-
DeFranco
nagyúr
hm... én még nem találkoztam ilyennel, "vadidegennel" (nem családtag) is simán meg tudom osztani mindkét módon.
mi egymás között hárman háromféle telefonnal osztjuk meg a helyzetünket, samsung, redmi, poco, ez nem lehet probléma, ha csak nincs valami specifikus korlátozó beállítás Lányod telefonján.
...utánaolvasva, ha Lányod kiskorúként van nyilvántartva a google-nál akkor az lehet probléma, ebben az esetben lehet megoldás, ha "családot" alakítotok, és akkor talán tudod managelni ezt. [link]
-
vaakuum
addikt
Végignyomtuk három készüléken, az én helyadataimat az asszony telefonjára két opcióban lehet megosztani : néhány óra, vagy amíg ki nem kapcsolom. Az Ő helyadatait szintén így lehet megadni az én irányomba is, meg a gyerekhez is. De meglepő módon a lányom Redmi készülékén csak az 1 napos a maximum beállítási lehetőség. Jó lenne, ha nem kellene neki kapcsolgatnia
. Ez a beállítási határidő készülék típus függő lenne?
-
-
vaakuum
addikt
Help pls!
Gyerek megy külföldre. Van valami mód erre az időre, hogy a telefonján valami nyomkövetést lehessen használni?
-
-
-
Az Mi 8-ban nincs AGC, és utólag sem fognak belerakni.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy kevésbé tud megtartani egy-egy holdat, sokkal gyakoribbak a váltások, így a számított pozíció is jobban ugrál. (Maga az alapvető GNSS vétel rosszabb.) Valószínűleg úgy érezték, a "világ első kétfrekvenciás mobilja" így is jelent akkora előrelépést az egysávosokhoz képest, hogy nem érdemes ezzel foglalkozni.
Az Mi 8-cal alapvetően lehet RTK-zni, de jellemzően a deciméteres pontosságra képes. Sőt, lassú mozgás közben ez már majdnem egy méteres RMS-re romlik. Kérdés, megéri-e ehhez a mobilnet.
Egy tanulmány az Mi 8-cal végzett statikus RTK mérésekről.Igen, az vicces, hogy az Mi 9-be egy ilyen szempontból visszalépés került. Valószínűleg úgy gondolták, elenyésző az RTK-s felhasználók száma, cserébe pár centtel olcsóbb lehetett az előállítási ára.
-
-
Elég régi cikk lehet, ha akkor még csak két darab kétsávos mobil volt.
A fázismérésnek nem feltétele az RTK korrekció, az RTK korrekciónak viszont csak fázismérés esetén van értelme. Az #59-ben én írtam hülyeséget a rövidítésekre koncentrálva. Az ADR a fázisméréshez kell, az RTK pedig épp ezt pontosítja.
-
Márton
nagyúr
"there appear to be no apps that leverage the RTK abilities of Android dual-band phones...probably because there are only 2 such phones on the market, the Mi 8 and the Huawei 20. All the others have to rely on the "black box" since they do not output any CarrierPhase data..."
Akkor ez itt a kommenteknél nem írja helyesen, igaz? Fázis nélkül is lehet RTK?
-
Márton
nagyúr
A realtime RTK az erdőben hogyan korrigál nekem méter pontosra, ha a bázisállomás nyílt égre néz, én meg ki tudja hány méter magas és milyen lombú fák alatt navigálok éppen?
A Geo++ RINEX Logger Mi9-en nem akar elkezdeni loggolni. "Waiting for RAW GNSS measurements.." percekig. Ez normális?
Egy mai teszt: S6 vs Mi9
Hát, 2-3x pontosabb sűrű erdőben az L5 miatt -
-
dchard
veterán
Na ez király, de szerintem mi két külön dologról beszélünk: te az RTK fixről, én meg arról, hogy vannak olyan vevők, melyek képesek autonóm módon (RTK nélkül) fázist mérni. Ha a NAVSTAR-t nézed, akkor a klasszikus felállásban volt C/A kód L1-en, L2-n meg csak katonai. Ha elég ügyes volt a vevőd, akkor a C/A kódmérésből tudta pontosítani álló helyzetben a saját óráját annyira, hogy el tudta kezdeni az L2 freki fázis átmeneteit mérni, ahol amúgy csak nem hasznosítható katonai kód volt. RTK nélkül. Ehhez álló helyzet, és nagyon jó műholdvétel szükséges. Most két GPS DOCXO-m is működik éppen közel tökéletes rálátással (nem telefonok értelemszerűen), és jól látszik, hogy 30-35dB/Hz alatt nem is használja a holdakat egyáltalán. AZ egyik régi Trimble vevő, csak L1 C/A + fázist tud, modnjuk ahhoz képest elég pontos órajelet ad, a másik tud L1C/A + L5 fázist, és GLONASS fázist is tud mérni. Egyik sem RTK képes. Órajel generáláshoz a kódmérés egyszerűen kevés, viszont nem támaszkodhatsz RTK-ra sem, mert nincs mindenhol. Csak hogy legyen összehasonlítás: a régebbi Trimble DOCXO is tud 10ppb körüli pontosságot 10MHz-en. Az újabbik vevő 5-6ppb ha tényleg közel teljes rálátás van.
-
Nincs itt semmi gond. Nem volt szó arról, hogy versenyautó útvonalát akarnánk RTK-val rögzíteni. De már a mai kommersz vevőkkel is összejöhet, hogy sétálás közben is meg tudja tartani az RTK fixet. Tipikusan ha két mérés között a hullámhossznál kisebb a távolság (ami az L1 frekvencián kb. 19 centi, és általános, hogy másodpercenként 10 mérést végez egy vevő, azaz a séta 1 m/s sebességgel belefér), akkor megmarad az egyértelmű megoldás.
(Nem arról van tehát szó, hogy menet közben veszi fel a fázismérést, hanem hogy az álló helyzetben megszerzett adatokat tudja megőrizni-felhasználni, ha nem következik be hirtelen nagy változás.)
Jó kérdés, honnan lehet tudni egy készülékről az egyes feature-ök meglétét, kiírja-e közvetlenül ezt az információt valamelyik app.
Mindent tud: Google Pixel 4/5/6, Samsung Galaxy S20/S21 Ultra.
Csak ADR: Xiaomi Mi 8, Huawei P30 Pro és Mate 20
Csak AGC: Xiaomi Mi 9, One Plus 7 és 7 Pro
Csak ADR, egy frekvencia: Samsung Galaxy S9
A várható pontosság kb. ebben a sorrendben, fentről lefelé.Egyelőre nem tudok rá jobbat, mint a GNSS Loggerrel menteni egyet, és belenézni a RINEX adatokba.
Egy kicsit olvasmányosabb cikk a logok kiértékeléséről -
dchard
veterán
Az elmúlt hónapok meglehetősen sok csalódást okozott ami a pH színvonalát illeti, szóval nekem mindneképpen üdítő egy ilyen szakmai beszélgetés
A korábbi hozzászólásomat egy kérdéssel még kiegészíteném: azt hogy egy vevő tud fázist is mérni (már ha tud), azt hogyan lehet kideríteni? Van rá app ami megmondja?
-
dchard
veterán
"Ahogy fent megvitattuk, az ADR-t (fázismérés) nem. "
Na várjunk egy kicsit. Eddig csak két vagy több frekis vevőkről volt szó, arról nem hogy fázismérést is tud némelyik. Én eddig csak geodéta GPS vevőben, illetve órajelgenerátorban láttam olyan vevőt, ami képes a fázismérésre, de azok is csak álló helyzetben, mivel a fázismérés megkezdéséhez már önmagában nagyon jól be kell húzni a vevő oscillátorát, és mozgás közben a publikusan hozzáférhető kódméréssel tudtommal ez lehetetlen. Bár még a végén kiderül, hogy a Galielo eleve jobb publikus felbontása és a két publikus freki már lehetővé teszi, hogy a vevő mozgás közben is felvegye a fázismérés "fonalát" ? Arról nem beszélve, hogy a fázisméréshez sokkal jobb SNR kell a kódméréshez képest... Össezfoglalva: némileg szekptikus vagyok, hogy bármi is tud fázismérést mozgás közben
-
-
Bocs, nem tudtam, hogy ennyire élő a kérdés.
A (sima) Mi 9 tudja az AGC-t (automatic gain controller value). Ahogy fent megvitattuk, az ADR-t (fázismérés) nem. L5/E5/B5 sáv van benne. A nyers mérésekhez elvileg hozzá kellene tudniuk férniük az appoknak, mert a Google előírja, hogy ami Android 10-et (29-es API szint) tud futtatni, az ott kötelező.
Érdemes lehet felraknod a GnssLogger appot, a mentett logokat átvinni PC-re, ott felrakni a GNSS Analysis-t, és abban csemegézni a pontossági adatokból, vagy készíteni egy jelentést.
Csak az érdekesség kedvéért: Most májusban kiírtak egy okostelefonos deciméteres kihívást, aminek a szeptemberi ION GNSS+ 2022 konferencián lesz az eredményhirdetése. Mindenki megkap 200 nyers mérési adatsort, amiből minél pontosabban kell kiszámolni a pozíciókat. RTK nélkül!
RTK-val akár 2,5 centit is el lehet érni ezzel a telefonnal. Persze alapvetően statikus, hosszabb idejű méréssel. Kérdés, érdemes-e hobbi célokra küzdened ezért.
-
Az issue-k alapján az Mi 9-ben másmilyen GNSS chip van, ami butább. Az eredeti listába is csak az Mi 9T Pro-t írtam, mert erről találtam adatot.
A második linked az nem a tényleges mérési adatokra vonatkozott, hanem hogy a Xiaomi rossz műholdfrekvenciákat adott át az API-n, így ez alapján a GPSTest nem tudta jól felcímkézni a Galileo E1 és Beidu B1 sávokat, csak számot írt ki. (Pl. a "1602.000" az a GPS L1 frekvenciája.) Ezt a MUI 11-ben javította a Xiaomi.
-
Márton
nagyúr
Közben utánakeresve a raw adatok android 7-től támogatottak, így izzítottam a másik S6-omat, amin már az van
és erre feltelepült az app. De sajnos úgy tűnik ez a régi teló nem támogatja a raw datát. Az L5-ös készülékek vajon mindegyike tudja?
"Mi 9-cel gyakorlati tapasztalataim nincsenek. Elvileg minden adott hozzá, hogy jól működjön."
Sajnos találtam hiányosságokat, kérdés ezek ma is fennállnak-e:
[link]
"however there's no SBAS support for some reason (although the 855 should support it)."
"Xiaomi Mi9 does not provide Accumulated Delta Range measurements. The Xiaomi Mi8 does provide these measurements.
Xiaomi picked a different chipset for that does not populate these fields."Ez az adat rtk utófeldolgozáshoz kell, akkor erre nem a legjobb a 9-es? Míg a 8-as igen? Pontosan mi volt a gond ott a korábban említett "körítéssel?"
[link] itt mondjuk azt írja az utolsó, hogy "no longer have the satellite data error". De most ezt vajon mire vonatkozik?..
-
Márton
nagyúr
köszi!
A Rinex Logger sajnos nem telepíthető az S6-omra, legalábbis a play áruház nem listázza.
Honnan tudhatom meg, hogy egyáltalán kiadja-e a nyers adatokat a vevőm?
Ha igen, ezt kéne beállítanom a Lefebure kliensben? A receiver settingsnél csak test mód, external bluetooth, tcp/ip meg UDP developement only mód van. Vagy pont azért nincs valami 'internal gps' a listában, mert nem tud nyers adatot kiadni?
Vagy tudhat, csak mondjuk root kell hozzá?Gondolom akkor ilyen listát is nehéz találni, melyik teló gps-e tud alapból nyerset is.
(bár azt még nem annyira értem, miért baj ha ő már feldolgozta valahogy és arra engedjük rá az rtk korrekciót. Csak pontosabb lenne így is, még ha nem is annyira mint nyers adatokkal)Igen, legjobb lenne realtime a méteres pontosság, nem pedig utófeldolgozással.
BUTE00HUN0-ig így még nem is jutottam el, hirtelen azt sem tudom hol reggeljek.
A www.euref-ip.be user registration alatt? -
Egy bekezdéssel lejjebb írtam, miért kell 4 hold.
Alapvetően 4 ismeretlenünk van: a 3 térkoordináta, és a pontos idő (mert nincsen nálam a műholdakhoz szinkronizált atomóra). Ennek a 4 ismeretlennek a meghatározásához 4 egyenlet, azaz 4 mért adat kell.
3 holddal csak becsülni lehet.Több hold használatával több okból is pontosabb lesz:
Egyrészt tud a vevő olyan négyest találni, aminek az adataiból a numerikus pontosság jobb lesz. Ez tipikusan a minél nagyobb térszöget, a minél "messzebbi" holdakat jelenti - ezt igyekeztem a kék-sárga holdas rajzon megmutatni.
Másrészt pedig a mai vevőkben már van akkora számítási teljesítmény, hogy akár húsz hold adataival is számoljanak. Egyszerre. Matematikailag ez egy túlhatározott egyenletrendszer - lenne, ha nem lenne minden mérésnek bizonytalansága. Tehát a vevő az első négy holdból nem a legvalószínűbb pontot számolja ki, hanem egy intervallumot. Amit aztán az ötödik hold adatait felhasználva szűkít. És így tovább. Ami így a legvégén lényegesen kisebb lesz, mint eredetileg. Akinek van hozzá affinitása, olvasgathat róla.
Igen, a különböző műholdrendszereket egyszerre is tudja használni. (A régebbiek még csak a GPS+Glonass-t ismerték.)RTK-zni csak akkor tudsz a telefonoddal, ha a nyers GNSS adatokat is ki lehet szedni a vevőből. Például a Geo++ RINEX Logger alkalmazás le tudja ezt menteni - akár utólagos feldolgozáshoz is. A leggyakrabban csak már a vevő által kiszámolt pozíció jön ki belőle - épp az, ami helyett mi pontosabbat szeretnénk.
NTRIP casterből bármelyiket használhatod, amelyikhez hozzáférsz. Pl. a Műegyetem K épület tetején levő BUTE00HUN0-t többen is elérhetővé teszik.
Az alkalmazáson múlik, van-e annyi esze, hogy az általa ismertek közül a legközelebbit használja, vagy neked kell fixen beállítani valamit.A Lefebure NTRIP Client azt az egyet használja, amit te megadsz az "NTRIP Settings" alatt. Például
Network Protocol: NTrip Rev 1
Caster IP: 193.190.230.76 (Ide maga a caster szerver kell. Ez az euref-ip.be alá tartozik, én hozzájuk is regisztráltam.)
Caster Port: 2021 (a legtöbb casternél ennyi)
Data Stream: BUTE00HUN0 (pl.)
Ha jól emlékszem, az NTRIP Clientben benne van a librtk,A Bluetooth GNSS a közelebbieket ajánlja fel (ezért a teljes lista URL-jét kell megadni).
Host: 157.90.249.44 (Pl. az euref-ip.net, mert oda is regisztráltam.)
Port: 80 (mert a listát HTTP protokollal szedi le)
Try list nearest streams first: X
Stream: BUTE00HUN0RTK-záshoz nem feltétlenül szükséges az online kapcsolat - mint azt fentebb is írtam. Vagy a vevő nyers adatait kell tudni lementeni, és utólag feldolgozni.
De az is lehet, hogy az RTK számítás a vevőbe van beépítve; ilyenkor magát a vevőt kell a valósidejű NTRIP adatokkal etetni, és már csak a pozíció jön ki belőle. Vagy a telefonos alkalmazás fér hozzá a nyers adatokhoz, és maga elvégzi a számítást, szintén valósidejű korrekciós adatokból.
Előre biztosan nem tudsz letölteni korrekciós adatokat, mert akkor a jövőbe látnál, hogy 5 perc múlva mi lesz a légkörben.Az utólagos feldolgozáshoz (amennyiben le tudod menteni a nyers adatokat) utólag is tudsz adatot szerezni. Amiért a macerásabb voltán túl nem szeretjük az az, hogy a terepen semmi visszajelzésed sincs róla, hogy a mérésből utólag kiszámítható lesz-e a pozíció.
És akkor el is érkeztünk ahhoz, mit is hívunk fixnek. Azt, amikor a ronda egyenletrendszernek van megoldása. Előfordul, hogy a sima pontosságú (bizonytalanságú) mérésekből kijön valami, de a korrigált RTK-s adatok ellentmondanak egymásnak, az egyes intervallumoknak nincs közös része. Minél rosszabb a vétel, és főleg minél messzebb vagyunk a bázistól, és minél gyorsabban mozgunk, annál nagyobb erre az esély.
Nagyon leegyszerűsítve: Ha a képletekből az jön ki (kijöhet az), hogy a hullámhossz egész számú többszörösére vagyunk a bázistól, akkor mindenki örül, mert egyértelműnek tűnik a helyzet. Ezt hívjuk RTK fixnek.
Ha viszont a matekozás végén tört számú hullámhossz jön ki, akkor csak azt tudhatjuk, hogy nem tudjuk pontosan. Ez a float RTK. 5-20-szorosára romlik a bizonytalanságunk. Ami azért még mindig pontosabb, mint a hagyományos mérés, de már nem centiméteres tartományban.A fentiekből az is következik, mi a teendő, hogy fixünk legyen: A bázis nem fog közelebb jönni, ezen nem tudunk segíteni. Ruppótlan csórók vagyunk venni egy saját bázist, így azzal főzünk, amink van.
Egyfelől ha visszaveszünk a sebességből (például megállunk), máris több esélyt adunk a vevőnek. Másrészt hosszabb idő alatt több mérést tud elvégezni, így előbb-utóbb megjöhet a várva-várt fix. Vagy akár kimegyünk a takarásból, ahol hamar összejön a fix, és nagyon lassan visszamegyünk a mérni kívánt pontra.Na, ezek miatt nem annyira jó az utólagos RTK feldolgozás, különösen egyszer végigjárni kívánt útvonal esetén.
-
Márton
nagyúr
Elfogytak a kérdések? Áá, korántsem
"Egy harmadik pontból harmadik távolságot felmérve már csak két lehetséges metszéspontot kapunk, amiből az egyik a világűrbe esik."
Akkor miért kell 4 műhold a pozícióhoz? Van olyan videó, ahol azt mondják a magasság meghatározásához kell a negyedik. Van, ahol azt, hogy 3-mal még elég pontatlan és a negyedikkel lesz pár méteres a pontosság. Ezt el is fogadnám, de akkor pl. 6- használatával miért nem lesz még pontosabb? Vagy használ egyszerre többet is mint 4 hold?
Ezek szerint nem:
"minél több műholdat lát egy rendszer, annál több esélye van jobb négyest találni"
De miért nem használja egyszerre azt a 6-8-at is, ha van rálátás?+esetleg a különféle rendszereket is tudja egyszerre használni, pontosítani vele az egyik rendszerrel kalkulált pozíciót?
Akkor az RTK-s megoldáshoz ugye nem kell nálam lenni drága RTK vevőnek, elég ha van mobilnetem egy Galaxy S6-on is akár. Az ingyenes ntrip caster bármelyik lehet, vagy van ajánlott? Pl. emlid jó? Ezek automatikusan tudják a pozícióm alapján a legközelebbi fix állomás korrekcióit közvetíteni?
Ide reggeltem, megkaptam az ip-t, belépési adatokat, de a telón beírva ezeket a Lefebure appba még valami nem jó. Hogy tudom ellenőrizni él-e a kapcsolat? A receiver settings-nél kell valamit állítanom? Az emlid honlapon a rovernél offline a kapcsolat. Android hamis helyek listájában ott van az app, de feljebb azt írja: "nincs alkalmazás", hiába bökök rá a lefebure-ra.
Hmm, valami szájbarágósabb leírás jó lenne"Az RTK korrekcióhoz kell mobilnet, méghozzá durván 10 megabyte/óra adatforgalommal."
Folyamatos net kell hozzá vagy kieshet pár percre? Letöltheti a fél órás túra elején az adatokat és utána már nem baj ha nem vagyok online, mert annyit úgysem változik fél óra alatt a légkör?
"a fix elvesztése esetén megállj/visszamenj, amíg újra megvan."
Miért veszti el, mobilnet térerő ha lecsökkenne?A tesztet mikorra tervezed?
Hálás
-
-
Na ez épp a relatív pontosság kérdése. Amíg ugyanazokból a holdakból számol, az egymás utáni pontok egymáshoz képest viszonylag pontos helyre kerülnek. Viszont amint történik egy holdváltás, ugrik egy szép nagyot, mert azokból a holdakból már más jön ki.
Mondjuk mezőgazdaságban képzelj el egy traktort, amint szépen párhuzamosan csíkozza a táblát, aztán egyszer csak mintha kihagyott volna egy sort, vagy visszaugrott volna egy előzőre.Az A-GPS alapvetően a gyorsabb feléledést segíti, különösen városi környezetben, és/vagy párás időben. Tulajdonképp egy cache a pályaadatokról.
-
Jó írás, köszi!
Amúgy nemtom, amikor tényleg csak annyi kell, hogy kb. mennyit futott az ember, akkor szerintem tök elég egy telefonos vevő pontossága. Mezőgazdaságban félautomata, automata traktornak nyilván kell a méter alatti pontosság, az nem kérdés.
Azt amúgy nem tudom, hogy csinálta, A-GPS volt a Nokia C5-00-ban is, de azon is látszott, hogy melyik oldalán vagyok az utcának 8-O
-
Mondom, hogy Bluetooth antenna nincs, csak BT-s vevő modul, antennával. (Akkor meg felesleges, hogy a telefonod tudja az L5-öt.)
Ilyenből egy korrekt teljes megoldás a uBlox C099-F9P fejlesztői készlet. A chiphiány előtti korszakban 200 euróba került antennával együtt - jelenleg 8 hét a rendelési ideje, és árat sem mernek kiírni.
Volt, aki próbálkozott szintén uBlox vevőt tartalmazó más megoldásokkal, kb. fele áron, de ahhoz még neki kellett egy Raspberry Pi-t rákötnie, és összerakni a szoftveres oldalt is.
Önmagában egy vezetékes antennával sem mész túl sokra. Hova csavarod rá a mobiltelefonodon?
-
Maga egy antenna nem túl drága. De én csak vezetékes megoldásokkal találkoztam, hiszen ott még az analóg jelet kell a vevőig továbbítani. Ha meg Bluetooth, akkor már a vevő is benne van.
1. Ha messze vagy Budapesttől (pl. Bakony), attól még használható az RTK, csak a távolsággal arányosan nőni fog a pontatlanság. Még bőven méter alatt leszel, de a 2 centi nem fog menni.
2. Vannak fizetős szolgáltatások a teljes országra, ha mégis centiméteres pontosságra lenne szükséged. Pl. https://www.gnssnet.hu/ -
Márton
nagyúr
Köszönöm, ha lesz tapasztalatom (mert veszek Mi-t), megosztom.
Külső, aktív antenna honnan indul árban? És az bluetooth-os?
"nem vagy túl messze Budapesttől, Penctől"
Hát ez teljesen változó, éppen hol támad kevem útvonalat rögzíteni..
Tehát nincs egy mindenhol pontosabb jelet generáló RTK mobilnetes megoldás itthon, mégha fizetős is? -
Mi 9-cel gyakorlati tapasztalataim nincsenek. Elvileg minden adott hozzá, hogy jól működjön.
Az RTK-hoz más hardverre már nincsen szükséged.
Már önmagában a kétsávos vevőtől pontosabb leszel; érdemes összehasonlítani a régivel. Persze a külső aktív antenna továbbra is sokat segít(ene).
szerk.: Lehet, hogy csinálok is legközelebb egy összehasonlítást. Zsebtelefon vs. kétsávos vevő RTK nélkül.
-
Márton
nagyúr
"A kétsávos vevő a jelterjedési hibák hatását csökkenti leginkább."
Tehát akkor mindenhol hasznos, hisz pontosabb jelet kapok, mint csak L1-gyel nem?
50m helyett, mondjuk 10m lesz a hiba a fák alatt? Az is jobb mint a semmi.A Mi 9-nél már jó az említett "körítés"? Akkor egy ilyen használtan lehet a leg-költséghatékonyabb L5-ös készülék?
"Az RTK-hoz korrekciós adatokra van szükséged."
De hardverre is a telón kívül vagy csak mobilnetre?Szűrni a wtracks is tud, beállítható mennyire egyszerűsítse a pontok számát, sőt szerkeszthető, mozgatható, összekapcsolhatók szegmensek, stb. és free
-
Na, megnéztem az alltrails-en ezt a feature-t pontosabban. Sajnos elsősorban szűrést végez (kb. 40%-ra), simítást alig, és magától útvonalra sem illeszt:
Azt lehet csinálni, hogy Smart Routinggal lekattintod néhány pontját, és akkor ő az ösvényekre rakja az útvonalat. Az elágazásoknál szoktam besegíteni neki, vagy ha két pont között valahol le lehetne vágni, és ő a rövidebb úton vinne.
A jelzett turistautak elég jó pontossággal fent vannak rajta, az MTSZ-nek van felmérő projektje. -
-
A kétsávos vevő a jelterjedési hibák hatását csökkenti leginkább.
Ráadásul az L5-öt (E5-öt) kb. kétszer nagyobb teljesítménnyel sugározzák az L1-nél és L2-nél, és a repülésben használt frekvenciasávban van, azaz jobban védett az egyéb rendszerek interferenciájától. (Plusz tízszer sűrűbb az ún. chipping rate, azaz tized akkora a korrelációs háromszög.)A sima Mi 9 tud L5-öt/E5-öt. Az Mi 9 SE és az Mi 9T valószínűleg nem.
Az RTK-hoz korrekciós adatokra van szükséged. Ezt hagyományosan a bázisállomás sugározta rádiófrekvencián (pl. a környéken mászkáló geodétának, vagy a közeli traktoroknak), az ezt venni képes készülékeknek. Valaki vagy vett magának egy bázisállomást a farmjára, vagy előfizette a jelet egy országos hálózattal rendelkező cégtől.
De lehet mobilneten keresztül is letölteni az adatokat. Manapság ez az elterjedtebb.Ha küldesz egy GPX (rosszabb esetben KML/KMZ) állományt, visszaküldöm, az alltrails mit csinál belőle.
-
Márton
nagyúr
Köszi!
Akkor az L5 igazából ott javít, ahol amúgy is van nagy rálátás az égboltra?
Mondjuk városon belül, 10-esek között is jó lenne a méteres pontosság, mert utcakép frissítéshez hasznos. (kékvonal=bejárható utcakép a maps-en)Bocsánat, nem Redmit, hanem csak Mi 9-et akartam írni. Arról több helyen olvasom, hogy kétfrekis (L5).
Az RTK korrekciós módszerhez szükségem van drága rtk vevőre vagy csak mobilnetre?
És végül, az alltrails-re ha regisztrálok, akkor mindenféle zajos gps jelet ráilleszt a meglévő, legközelebbi útvonalakra és elmenthetem újabb gpx fájlba?
-
(Lombos) erdőben 1-2 m pontosság szerintem csak RTK korrekcióval hozható össze, plusz egy rakás türelemmel, hogy a fix elvesztése esetén megállj/visszamenj, amíg újra megvan. (Az RTK korrekcióhoz kell mobilnet, méghozzá durván 10 megabyte/óra adatforgalommal.)
Ha regisztrálsz valamelyik ingyenes NTRIP casterre, és nem vagy túl messze Budapesttől, Penctől, vagy Graztól, akkor mobilra elsősorban a Lefebure NTRIP Client alkalmazást tudom ajánlani. Ez lekéri a korrekciós adatokat, és már a telefonon a pontos helyzetet látod. NMEA track logot ő is ment, vagy a GPS mockupot bekapcsolva a kedvenc alkalmazásodból is rögzítheted az útvonalat. Előnye, hogy menet közben is látod, milyen fixed (RTK fix, RTK float, DGPS, 3D, 2D) van épp, sőt hangjelzés is beállítható ennek változására. Hátránya, hogy nekem rendszeresen megszakad a kapcsolata az F9P-vel. (Ez mondjuk nem gond, ha a telefon saját vevője tudja az L1/L5-öt.)
Kicsit feljebb írtam egy adag kétfrekvenciás telefont. Az S20 jó. Redmiből a 9 nem tudja, a Note 9 Pro 5G jó (a sima 5G és 4G nem!), a 9S talán. A friss és drágább készülékekben már benne van, mint a Xiaomi Mi MIX 3 vagy Xiaomi 12.
Nem tudom, pontosan mi az a "Google kékvonal". Túra útvonalat megoszthatsz egy csomó más helyen. Az OpenStreetMap alapúakon ráadásul jó eséllyel már meg is lesznek az ösvények.
De csinálhatod azt is, hogy betöltöd pl. az alltrails.com-on a GPX-et, ami megszűri és az utakra húzza, átnézés után ki tudod exportálni, vagy meg tudod osztani. -
Márton
nagyúr
Remek írás, köszönjük!
Galaxy S6-om egy erdő szélén ilyen útvonalat rögzített.
Az ott a bal alsó részen egy combos 50m-es eltérés
Bár bőven volt rálátás az égboltra és még nem is volt túl sok levél, a cikk után már nagyjából értem miért ilyen "gyerekrajz"-szerű a nyomvonal.Kérdésem, hogy mi volna a legköltséghatékonyabb megoldás a pontosság növelére? 1-2 m már elég lenne.. De azt tartsa. Erdőben is. Van ilyen?
Egy L5 képes teló? A Redmi 8-ról olvastam, hogy még vannak bugok, de a Redmi 9 már jó lehet?
Vagy Galaxy S20?Túraútvonalakból szeretnék Google kékvonalat, de így órákat kell korrigálnom a track-et utólag.
-
dchard
veterán
Én a Galileo-nál "csak" órajel-forrás problémákat hallottam, a Passzív Hidrogén Mézerek elég nagy százalékban váltak pontatlanná, de szerencsére ott a RAFS, ez a felhasználó felé nem jelenti a pontosság csökkenését. Részletek
Szóval engem is érdekelne, hogy Hieronymus mire gondolt pontosan
-
válasz
Hieronymus #29 üzenetére
Igen. És? A kérdés arra irányult, hogy van-e publikus E5.
rövidebb forrásUgye itt egy ugrás jött, és "második generációs holdak" alatt nem a Galileo második generációjára (G2G) gondolsz - hiszen azokat még fel sem lőtték -, hanem a L2C-t sugárzó Block IIR-M és újabb GPS holdakra?
Konkrétan milyen tavaly felmerült gondra gondolsz? -
Galileo szolgáltatások.
1. Open Service. 1164–1214 MHz és 1563–1591 MHz. Nyitott szolgáltatás
2. High Accuracy Service 164–1214 MHz, 1260–1300 MHz és 1563–1591 MHz
A nagy pontosságú helyzetmeghatározás. tervezett szolgáltatás. Például a térképkészítéshez használható majd.
3. Public Regulated Service 1260–1300 MHz és 1563–1591 MHz
Nyilvános előfizetéses szolgáltatás illetve kormányzati szolgáltatás.
4 Keresés és mentési szolgáltatás. MEOSAR-Uplink: 406,0–406,1 MHz
Olyan helyekről is lehet kommunikálni, ahol semmi más lehetősség nem lehetséges. Nyilván nagyon szűk körben hozzáférhető szolgáltatás.Tavaly gond merült fel a második generációs holdak második csatornájának vételével. Néhány vevőegységnek gondot okozott az adatok feldolgozása. Ezért hibás státuszt kapott az adatfolyam. A javításról még nincs hír.
-
-
dchard
veterán
-
1. Én úgy tudom, hogy 2014 óta, jelenleg 23 holdról jön az L2C. Ugyan hivatalosan még mindig "pre-operational" jelleggel (azaz saját felelősségre), de "healthy" státusszal. A Block IIR-M fázistól kezdve (2005-) lőttek fel ilyen holdakat. Egy viszonylag hivatalos forrás.
2. Nem tudom, milyen mélységben érdekel a dolog. Egy kis doksi. Én úgy tudom, az E5 nem kódolt, csak az E6-ra írják, hogy "a jövőben kódolva lehet".
-
dchard
veterán
A telós részt értem. A Glaieio E1-et egészen a szabványosítás utolsó lépéséig L1-nek hívták, de akkor pontosítok:
1. NAVSTAR L1-en jelenleg csak C/A kód van, a modernizált L1C jelet nem sugározzák még. L2C-t szintén csak pár Block3 hold tudja, tudtommal nincs bekapcsolva. Tehát hiába tudja a telefonod
2. Galielo: az L1/E1 sávon működik a civil kód, mivel eleve így fejlesztették le a rendszert. Az E6 sávot hiába tudja a vevőd, mivel az titkosított, előfizetős szolgáltatást ad. Próbálom kinyomozni, hogy az E5 hozzáférhető-e normál halandók számára, de ezt még nem sikerült kiderítenem. A jel struktúrájáról hosszasan értkeznek, de arról, hogy mi van benne és az hozzáférhetőe, meglepő módon nem
-
Amit említettem, hogy az újabb telefonokban (és néhány felsőbb kategóriás sportórában) már kétsávos vevő van, az tipikusan a Broadcom BCM47755-öt jelenti. Ez az L1 mellett az L5 frekvenciákat fogja.
A Galileonál nincs L2, hanem E1, E5 (E5a és E5b) és E6. Csak a Glonassnál és a Beidunál használják az L1-L2-L5 címkéket.
Konkrétan az F9P, amivel mászkálni szoktam, ezeket a sávokat tudja: B1I, B2I, E1B/C, E5b, L1C/A, L1OF, L2C, L2OF. Ez minden rendszeren legalább két frekvencia.
-
dchard
veterán
Kifejezetten igényes szakmai írás.
Kis kiegészítés:
"Az okosabb (drágább) vevők az ún. L1 frekvencia mellett más sávot is kezelni tudnak (a katonai L2 vagy az újabb polgári L5). A katonaiból a kódolt pontosító adatokat természetesen nem tudják visszafejteni, azonban az is elég, hogy a különböző frekvenciákon más az ionoszférás jelterjedési idő, így több sáv mérésével ez a hiba elég jól számolható."
Mivel a sima vevők a helyzetmeghatározást kódméréssel (CDMA) végzik, és a katonai frekvenciák kódjához nem férnek hozzá, ezért ilyenkor a katonai sáv fázisátmenetét mérik. Először az L1 (vagy C/A kód) segítségével megállapítják a pontos helyzetüket, majd az L2 frekvencián elkezdenek fázist mérni. Ennek a módszernek az a hátránya, hogy csak álló helyzetben működik. Alapvetően a geodéták használják ezt a módszert, illetve pontos órajel generálásra hasznáják például a mobil bázisállomások (vagy bárki akinek pontos órajelre van szüksége). De tájfutáshoz biztosan nem jó :-)
Viszont egyre több műholdrendszer kezdte el az L2C (vagyis a másodlagos civil kód) sugárzását. Ebben az esetben már valóban kiszűrhető az ionoszferikus torzitás menet közben is. Sajnálatos, hogy egyrészt baromi kevés eszköz tudja az L2C kódot venni, másrészt egyik műholdrendszerben sincs teljes L2C fedés. Az ameriaiak nagyon lassan haladnak, a Galileo-nál nem tudom hoy áll az L2 civil kód.
-
PDA_FAN
tag
Igen, a pontossága nem olyan, mint egy profi eszközé, de többnyire a felhasználók sem azok :-) Néhány méteres pontatlanság általában nem okoz problémát a legtöbb felhasználási területen. Arról nem is beszélve, hogy milliószám rohangálnak emberek a nagyvilágban okostelefonnal a kezükben úgy, hogy fogalmuk sincs róla, hogy a telefonjuk egyáltalán képes helymeghatározásra.
Anno, mikor az okostelefonok előtti időkben PDA-kkal, GPS céleszközökkel navigáltunk, nagyvárosi környezetben gyakori volt a jelvesztés, vagy a pontatlan helymeghatározás, ami miatt a térkép akár 1-2 utcával odébb mutatta a pozíciót. Ehhez képest az okostelók ma pont a nagyvárosi környezetben teljesítenek legjobban, hála a mindenféle egyéb telekommunikációs hálózati lefedettségnek.
-
A cikkben arra igyekeztem a hangsúlyt helyezni, hogy a telefonod ugyan ad valamilyen pozíciót, de ennek pontossága nem tökéletes. Igen, az örvendetes, hogy már több, független rendszer is van. Így kevésbé fordulhat elő az a probléma mint a 2000-es évek elején, hogy az egyik GPS műhold atomórája meghibásodott, hülyeséget beszélt, így ezt a holdat használó GPS vevők is hülye pozíciókat számoltak. (Mivel akkoriban még kevés hold volt, ennek nagy volt az esélye.) Kb. a teljes járműflottánk mintha tett volna egy repülőgépes kört Prága felé.
A földi referencia pontok annyira "kezdenek" terjedni, hogy az egyik külföldi ügyfelünknek évek óta precíziós mezőgazdasághoz fejlesztünk alkalmazást. Ők RTK szolgáltatást és precíziós sorvezetőt is árulnak.
Bár a köznyelv (és a városi ember) számára a traktorok szántanak, a precíziós irányításra igazából nem annyira a talajelőkészítésnél, hanem utána van szükség: a sorok vetésekor, majd később az ezekhez igazodó műtrágyázásnál, permetezésnél.Az EU-ban a folyamatos emberi felügyelet kötelező (mivel nem tudod, mikor lesz veszélyhelyzet).
-
PDA_FAN
tag
Köszi, remek cikk!
Néhány gondolat a témához:
Az assisted GPS-es okostelefonok a napi használatban akkor is elfogadhatóan tudnak teljesíteni, ha netán az ember letéved az aszfaltról, és kikerül a GSM hálózat adótornyainak hatósugarából. Ha nincs kikapcsolva a lokációs szolgáltatás, netán a hálózatról leszakadás előtt is futott valamilyen térkép alkalmazás, akkor tényleg csak a térképszoftveren múlik, hogy eltévedünk-e. A GPS/Glonass/Galileo/Beidu műholdak vételére egyaránt alkalmas telefonok száma meglepően nagy, a középkategóriás Android készülékek jó része már tudja. Ez azt jelenti, hogy minimum négy műhold pozíciója nyílt terepen akkor is meglesz, ha netán az amerikaiak a GPS rendszerüket épp lekapcsolják. (Nyilván barlangászokon ez nem segít :-)
A földi referenciapont használata a mezőgazdaságban is kezd terjedni. Vannak olyan traktorok, amelyek ezek segítségével automata üzemmódban szántanak, és az emberi felügyelet csak vészhelyzet esetére szükséges.
-
Az talán az utolsó pozíció megőrzésen alapuló helyzet saccolás.
A tornyokon alapuló helyzetmeghatározáshoz is idő kell. Ha nincs legalább 3 látható torony, akkor nincs.
A Google ugyan képes a routerek alapján pontosítani a helyzetet, de ehhez mobil adatforgalmat használ fel. Illetve engedélyezni kell a használatát.
Ezért is megy a sírás, hogy nagy mennyiségű adatot "gyűjt" a szolgáltató. A helyzet és navigáció pontosításához. -
válasz
lomposfarkas #16 üzenetére
Pl. maga az Android.
Bekapcsolod a helymeghatározást a telefonodon, és még a műholdak begyűjtése előtt már mond egy pozíciót. De a köré rajzolt kör sugara sokkal nagyobb. -
-
lomposfarkas
tag
"mobilhálózatból háromszögelve"
Erre tudnátok példát mondani, milyen app képes erre? -
bambano
titán
én egy fizetős rtk-t láttam eddig, úgy tudtam, az urh rádiót használ a különbség sugárzására.
-
philoxenia
MODERÁTOR
-
válasz
philoxenia #10 üzenetére
Fogadjunk, hogy de!
A kocsimban van (kamerás) sávasszisztens, és a magyar útviszonyok mellett a hazaúton van egy rész, ahol rendszeresen félre akar vinni. Mert a nyomvályút vagy hosszanti repedést érzi záróvonalnak.A pontosságnál meg nem egészen értelek. Egy pozíciómérés hibája nem halmozódik a megtett távval, hanem pontonként értendő.
-
válasz
philoxenia #8 üzenetére
A kommersz GPS-ekkel némi túlzással örülhetsz, ha a sűrű belvárosban eltalálja, melyik utcán vagy. Persze ezek is sokat fejlődtek az elmúlt évtizedekben.
Az átlag felhasználónak nem kell okvetlenül a centis pontosság. Az arra jó, hogy a többi készüléket legyen mivel összehasonlítani. És lehessen mi alapján ekézni a kollégám, aki a sportkrumplija által mért értékeket tekinti szentírásnak - még a Margit-szigeti vagy városligeti futókör pontosan kimért hosszához képest is.Melyik út hiányzik? Az OpenStreetMapen megvan? Ha nincs, szívesen felviszem.
A hivatalos futóversenyek hosszát is kizárólag gördülő módszerrel mérik, mert leragadtak a múlt évezredben. Pedig ha belegondolsz, akár a keréknyomás kis változása miatt is változik a sugár, így a mért táv is. (A hivatalos versenyeken az ilyenek miatt a névleges táv csodakonstans-szorosát kell kimérni.)
Úszni nem az F9P-t vittem magammal, hanem egy saját készülékünket. Vízálló övtáska, a vállamon keresztbe. De legalább folyamatosan látja az eget, nem úgy, mint egy sportóra, és aktív, külső antennás.
-
plömplöm
őstag
válasz
philoxenia #8 üzenetére
pár centis pontossággal meg lehetne valósítani valódi sávasszisztenst egy gépjármű-navigációnál
-
philoxenia
MODERÁTOR
Nem kötekedésképpen, de azt eddig is tudtam, hogy minél nagyobb az antenna, annál jobb a vétel...
Nem értem, mire jó a pár centis pontosság alap felhasználóknál. Térképészet, tüzérség, esetleg versenyszervezésnél lehet talán szükség ilyenre, de pl. a Google térképen (így persze a Waze-n is) és az Útinform térképén sem szerepel máig egy februárban átadott új út, pedig mindkét helyre jelentettem és nyilván nem csak én. Több kilométeres útról van szó. Épületet gondolom nem mernél azért kitűzni ilyen pontossággal, a térképeken meg mint mondtam esélytelen ezt számon kérni. Útvonalat felmérni meg gördülő méréssel sokkal egyszerűbb. Mondjuk azt megnéztem volna, ahogy úszol a cuccal a Balatonban, de gondolom olyan nem volt...
Ja és mondjuk a terepviszonyok nyilván durván el tudják torzítani az ilyenfajta mérés pontosságát a gördülő méréshez képest.
Buckás terepen nyilván nagyon. -
Ha tudsz angolul, egy kis ízelítő a Google I/O '18-ról, a Wi-Fi RTT alapjairól.
-
Például Oppo Find X2 Pro és Reno 10x, Realme X50 Pro, Samsung Galaxy S20, S20+ és S20 Ultra, iQoo 3, Huawei Mate 30 Pro, Vivo NEX 3, Xiaomi Mi 9T Pro, Redmi K20 Pro, Realme X2 Pro, Pixel 4, Pixel 4 XL, OnePlus 7 Pro, P30 Pro, Honor 20 Pro
És természetesen ezen terméksorok újabb tagjai.Már az Mi 8-ban is kétfrekvenciás vevő volt (Broadcom BCM47755), de a körítés nem sikerült túl jól, így a gyakorlatban néha még kisebb is volt a pontossága, mint kortársaié.
A cikk írása óta eltelt időben már sportórából is jött ki L1/L5 frekvenciás. Természetesen nem az olcsó kategóriában.
-
totron
addikt
Persze analitikusan nem azonos a két vevőt terhelő hiba, a pontosságot nagyon-nagyon megnövelte.
Nem a pontatlanságot? Az az érdekes, hogy miként számolódik és kerül korrigálásra az egymástól eltérő hibaterheltség, hogyan, honnan tudja a mérési pont, hogy melyiktől milyen és mennyi hibás beérkezés van. Kommunikálnak-e egymással a holdak ez ügyben és ezt a kommunikációt megkapja-e a mérőeszköz, mint fontos segédinfót.joghurt: Az egyszerűbb hétköznapi tájékozódásokhoz vannak még trükkök, amik a telefon által látott mobiltornyokból, vagy a környéken észlelt WiFi hotspotok alapján tudják megmondani, nagyjából hol vagyunk. Mivel ezek nem klasszikus mérések, és elérhetőségük (pl. az erdő közepén), pontosságuk is esetleges, ezért most nem is foglalkozom velük.
Egy külön cikket is megérne, mert mindig csak eddig a pontig informálódik a júzer, engem érdekel mélyebben. -
Dáin
csendes tag
"néhány felső kategóriás telefonban már van kétnormás (L1/L5) GNSS vevő"
Fel tudnátok sorolni néhány konkrét példát, hogy mely telefonokban van ilyen vevő? Szeretnék pontosabb adatokra szert tenni az edzéseimhez, nem hinném, hogy én bevállalnám a komolyabb motyót pluszban, hülyén néznék ki antennákkal a fejemen
A következő telefonomnál, ami lassan esedékes, mindenképpen figyelembe venném a pontosabb GPSt...
-
Említettem, hogy ezt teszik. Csak épp a pontosságuk erősen elnagyolt, különösen terepen, ahol nagyok a mobilcellák (már ha egyáltalán van térerő...), WiFi meg egyáltalán nincs a közelben.
Az AI-s dumát meg hagyjuk már, legalább egy szakmai portálon! Lassan már egy tekerős húsdarálóban is mesterséges intelligencia a csiga, mert magától tudja, merre kell nyomni az anyagot.
-
Az okostelefonok azért elég keményen háromszögelnek a mobilhálózat adataiból is, meg van AI is ami wifit meg hasonlókat is figyelembe vesz.
-
föccer
nagyúr
Jó írás.
Kis kiegészítés
Nem csak 4 műhold adatát dolgozzák fel a rendszerek, hanem az összeset, amitől kiértékelhető jelet kap. Igaz ez a pontosságot nem nagyban javítja (darabszám gyökével fordítottan arányos a pontosság), de azért érzékelhető.
Geodéták 15 évvel ezelőtt is mértek 3 cm pontosan az említett referencia pont felhasználásával. A referencia pont sem mért mást, mint a mozgó vevő, de a kiértékelő rendszer mindkét vevő által mért adatot figyelembe vette. Feltételezés szerint mind a két vevőt ugyan azon mérési hibák terhelik (említett ionoszféra, időjárás főként, de nem kizárólagosan), és a két egyenletrendszert kivonva egymásból a hibák kiejthetők. Persze analitikusan nem azonos a két vevőt terhelő hiba, a pontosságot nagyon-nagyon megnövelte.
Valamikor réges-régen végig kellett számolnunk egyetemen 1 pont meghatározását gps szerint. Utáltam
üdv föccer
Új hozzászólás Aktív témák
lo Hogyan működik a "GPS" vétel mobiltelefonokban, okosórákban, fitneszkarkötőkben?
- KAMIKÁZEE!!! Egér Olcsón CSaK a hétvégén! 2 NAP!
- 2080Ti NZXT/ i5 12600KF / 32GB 3200Mhz / 1TB SSD / 750W 80+ Bronze / NZXT H440 / Gigabyte B760
- Acer Nitro Gaming XV272UV3 - 27
- AKCIÓ!!! DDR5 GAMER PC: Új RYZEN 7 8700F + RX 7800 XT 16GB GDDR6 + Új 16-32GB DDR5! GAR/SZÁMLA!!!
- Antminer S21 Hydro 335 TH/s Használt, Kiváló Állapotban KEDVEZŐ ÁR!
- BESZÁMÍTÁS! Asus TUF B365M i7 9700F 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Rampage SHIVA Zalman 600W
- Samsung Galaxy A71 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Lenovo ThinkCentre M910q Mini PC / i7 7gen/8GB RAM/240GB M2 SSD/12 hónap jótállással
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T14s Gen2 - i5-1145G7 I 16GB I 256SSD I 14" FHD Touch I W11 I NBD Gar!
- Update 03.21. Bomba árak 2025-ben is! Üzleti - Consumer laptopok DELL FUJITSU HP LENOVO
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest