Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) Lauda


Lauda
félisten

Ezt most talaltam, fanatikusoknak kotelezo: [link]

(#502) Lauda


Lauda
félisten

[link]

[link]

[ Szerkesztve ]

(#503) yerico válasza Rive (#493) üzenetére


yerico
senior tag

Atomrobbanás az, amikor beindul a nukleáris reakció, azaz a maghasadás. Atomrobbanás volt Hirosimában, vagy Nagaszakiban, de nem volt Csernobilban. Mindegyiknél volt sugárszennyezés.

(#504) yerico válasza Ricardo128 (#495) üzenetére


yerico
senior tag

A sugárzás erőssége a távolsággal négyzetes arányban csökken, így az, hogy Debrecen v. Budapest, gyakorlatilag édesmindegy volt. A légkörbe került szennyeződés útvonala sokkal lényegesebb volt akkoriban, hogy merre került a talajra a szennyeződés.

(#505) Rive válasza yerico (#503) üzenetére


Rive
veterán

A maghasadás, az lényegében folyamatosan be vanik indulva Pakson is. Ez az egész atomerőműves történet lényege.

Szóval ez így kevés, nagyon kevés az atomrobbanás definiálásához.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#506) Lauda válasza yerico (#503) üzenetére


Lauda
félisten

Egy atomeromuben mi futi fel a vizet?

(#507) Ricardo128 válasza Lauda (#506) üzenetére


Ricardo128
aktív tag

Gázrezsó vagy elektromos radiátor, nem? :F :DDD

gölmétcsül ©

(#508) Dr. Akula válasza Lauda (#506) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Mondjuk a fisszió?

#503 yerico:
Robbanás akkor van ha nincs kontrollálva a hasadás. Csernobilban pl. grafittal. Alapesetben a neutronok többségét elnyeli a grafit és nem keletkezik ész nélküli láncreakció, csak annyi amennyi neutron "elhasználódott."

[ Szerkesztve ]

(#509) commanDOS


commanDOS
senior tag

Tömör, jól összefoglalt írás. Ha jól sejtem az infók többsége főleg a "Csernobili csata" című dokumentum filmből származik. Érdekel a történet és elég sok videót, képet megnéztem, beszámolót, kutatást elolvastam már a netet böngészve. Én úgy tudom, hogy a romok alatt már csak kihűlt fűtőanyag maradványok vannak.
Van jó pár kép is, amiket robotokkal készítettek a megolvadt "magmáról".
Elég hátborzongatóak.
Ha van itt olyan, aki tőlem jóval okosabb a témában, akkor lenne pár kérdésem.
Kép
A képaláírás tanulsága szerint ezek valamilyen gőzelvezető szelepek, amiken át kifolyt a megolvadt fűtőanyag. Pontosan mire valók ezek? Ezek a reaktor alatti térben vannak.

[ Szerkesztve ]

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#510) kukinyo


kukinyo
addikt

Jó cikk lett, elgondolkodtató.
Bár nem olvastam végig a hsz.-okat de felháborított az a hozzáállás ahogy pár ember szidta a szovjeteket.
Hogy csak is ott és velük történhet ilyen. És ez a szám szerint 56 katasztrófa az USA-ban?
Lehet hogy egyik sem volt akkora volumenű mint Csernobilban (egyébként én ebben is kételkedem), de nekem senki ne magyarázza be hogy ezek bizony ugyan úgy nem emberi mulasztások következményei.

(#511) commanDOS válasza kukinyo (#510) üzenetére


commanDOS
senior tag

Balesetek mindenhol előfordulhatnak, amíg az emberi tényező benne van a képletben.
Ennek ellenére én nem védeném tűzzel-vassal a ruszkikat. Itt nem előítéletekről van szó, hanem bizonyos sajátosságokról. Az egyik ilyen, hogy a Szovjetunióban volt a legtovább katonai irányítás alatt az atomipar.
A civilszférát nem készítették fel kellőképpen a technika irányítására. Ezt úgy értem, hogy volt egy instabil, alapvető tervezési hibákkal küzdő atomreaktoruk, amit ugyanakkor a szabályok betartásával és a hiányosságok ismeretével relatíve biztonságosan lehetett üzemeltetni. Ehhez kell a katonai fegyelem, a civil szférában nyilván nincs meg. Pontosan ezért nem építettek más országban ilyen reaktort, mert tudták, hogy önmagában nem biztonságos, túl nagy szerepet játszik az üzemeltetésben az emberi tényező. Túl sok mindenbe lehet belepiszkálni. Ezt ők is elismerték a baleset után és módosították is a többi RBMK reaktor szabályzását. Erről készített az MTV egy doku. filmet 4 évvel a baleset után.
Na most ez csak az egyik dolog. A másik felelőtlenség, hogy ilyen reaktort egyáltalán megtervezhettek. Olyan a konstrukció, hogy a láncreakció elszabadulását csak a külső biztonsági eszközök tudják megakadályozni.
Egyébiránt pedig miért terveznek vajon olyan reaktort, ami a fűtőelemek üzem közbeni be és kirakodására van optimalizálva? Egyes források szerint ez egyértelműen plutónium termelésre való. Más források viszont azt állítják, hogy az ilyen módon előállított plutónium katonai felhasználásra alkalmatlan.
Továbbá az emberi tényezőhöz tartozik, amit az erőmű látogatói tapasztaltak: laza fegyelem, a vezérlőben dohányoznak, a kapcsolók felett kis papírcetlik: "ne nyomd meg, lent dolgoznak."
.

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#512) Recon666 válasza commanDOS (#509) üzenetére


Recon666
Közösségépítő

Van onnan is info, de nem sok. Eleg sok helyrol szereztem be oket.

(#513) commanDOS


commanDOS
senior tag

Google maps-en érdekes dolgokat lehet látni. Ott van pl az erőműtől északra a félbemaradt 5,6 blokk. Ettől szintén északra van egy csarnok, amiben ha jól látom (fényképek tanulsága szerint) ott van 1 vagy 2 félkész reaktor, mármint maga az acélburok és egyéb szerelvények. Döbbenetes méretű és meghökkentő, hogy ennyi az egész, egy 1-2cm vastag acéllemezből álló henger. Ugyanakkor megérti az ember, hogy miért vált be a ruszkiknak: helyben megépítik, nincs a szállítási lehetőség által korlátozva a mérete.
Linkelni sajnos nem tudom, akit érdekel a leírtak alapján megtalálja.

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#514) djculture


djculture
félisten

Az új szarkofág francia építő munkásait evakuálták: [link]

[ Szerkesztve ]

(#515) commanDOS válasza djculture (#514) üzenetére


commanDOS
senior tag

Sokat nem tudni. Gondolom nem a szarkofág omlik, hanem a turbinacsarnok tetőszerkezete.
Komolyan nem értem, hogy ha ott van egy huszon akárhány éve rozsdásodó tetőszerkezet, ami alatt sugárzó anyag van (és azt bent kéne tartani), akkor mi a halál f@száért nem lehet időben leszedni a havat a tetőről, mielőtt az egész összedől. Nem kevés ember dolgozik ott még mindig és ez senkinek nem jutott eszébe?
Másrészről viszont a greenpeace károgására nincs semmi szükség. Minek riogatnak? "rossz előjel" és akkor mi van? Az új szarkofág épül, mit lehet még tenni? Menjen oda a barom és foltozza be ő a tetőt.
Komolyan mondom, hogy a greenpeace az egyik legkárosabb szervezet.

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#516) solaris17 válasza Q.R. (#34) üzenetére


solaris17
aktív tag

Pont tegnap láttam. Énis kicsit ledöbbentem rajta.

Phenom II X6 | 8 GB CORSAIR XS3 | Kingston V300 | HD 7790 | Creative X-FI Fatal1ty

(#517) Lauda


Lauda
félisten

Holnap lesz 30 eve, hogy tortent ez a szornyu katasztrofa. Lassan elkeszul az uj szarkofag is. :)

(#519) Dilikutya válasza Lauda (#517) üzenetére


Dilikutya
félisten

Fel is tettem este a S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl-t. :)

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#520) Lauda válasza Dilikutya (#519) üzenetére


Lauda
félisten

Nagy kedvencem nekem is a jatek. ;)

(#521) 8th


8th
addikt

[link] Az after 30 years című albumát érdemes meglesni.

[ Szerkesztve ]

(#522) Lauda


Lauda
félisten

(#523) turbokappa


turbokappa
senior tag

Azért ne feledjük a Majaki termelési üzemet. Szennyezésben talán rosszabb volt ,mint Csernobil.

A semmiért vállalom a felelősséget!

(#524) Lauda válasza turbokappa (#523) üzenetére


Lauda
félisten

Elkepzelheto, hogy tobb radiaktiv anyag szabadult ki, azonban nem terjedt el akkora teruleten es nem szennyezett be idegen orszagokat.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#525) mufi


mufi
senior tag

Sziasztok, van itt olyan aki mar turazott Csernobilban?
Regi nagy vagyam eljutni oda...

Creed Aventus 500 ml splashre keresek jelentkezőket.

(#526) Lauda válasza mufi (#525) üzenetére


Lauda
félisten

(#527) mufi válasza Lauda (#526) üzenetére


mufi
senior tag

Mar bocsi, de meg alsokategorias viccnek is gyengusz ;-)
Kulfoldi irodak folyamatosan visznek turistakat, rengeteg magyar jar oda es senkinsem rippel ;-)

Creed Aventus 500 ml splashre keresek jelentkezőket.

(#528) Lauda válasza mufi (#527) üzenetére


Lauda
félisten

rengeteg magyar jar oda es senkinsem rippel ;-)

Ezt honnan lehet tudni? Marmint hogy senki sem lett beteg?

[ Szerkesztve ]

(#529) mufi válasza Lauda (#528) üzenetére


mufi
senior tag

Jelezte valaki? :U

Creed Aventus 500 ml splashre keresek jelentkezőket.

(#530) Lauda


Lauda
félisten

Elkeszult es helyere toltak az uj szarkofagot:

http://www.origo.hu/foto/multimedia/20161129-helyere-kerult-az-uj-csernobili-szarkofag.html

http://index.hu/tudomany/2016/11/29/csernobil_helyere_kerult_acelszarkofag/

:C

Mondjuk le a kalappal azok elott, akik vallaltak ezt a munkat. Kivancsi leszek hanyan patkolnak majd el rakban, aminek persze semmi koze ahhoz, hogy parszaz meterre tartozkodott hosszabb ideig egy atomkatasztrofa helyszinehez.

[ Szerkesztve ]

(#531) Lauda


Lauda
félisten

(#532) updog válasza Lauda (#531) üzenetére


updog
senior tag

Illene ezeknek valami "pihentető" zsilip a határon, ahol pár napig eltéblábolnak miután kimajomkodták magukat ott. Egyik nap még kapják a 4-es blokk mellett a normál sugárzás 40.000x-esét, másik nap meg már a hetes buszon állnak mellettem? :(((

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#534) 8th válasza updog (#532) üzenetére


8th
addikt

Nyugodtan állhatna melletted másnap a buszon. Amit néhány perces közös utazás alatt az illető közelében töltenél attól nem lenne semmi bajod.

(#535) Rive válasza Lauda (#530) üzenetére


Rive
veterán

Kivancsi leszek hanyan patkolnak majd el rakban, aminek persze semmi koze ahhoz, hogy parszaz meterre tartozkodott hosszabb ideig egy atomkatasztrofa helyszinehez.

Hát, igazából az efféle helyeken dolgozóknak jelentősen kisebb esélyük van rákban megpusztulni mint tetszőleges átlagjózsinak- az engedélyezett dózist az észlelhető kockázatemelkedéssel járó szint alatt tartják, viszont rendes időszaki orvosi vizsgálat van, nem úgy mint mondjuk itthon ahol lassan az életmentés is várólistás...

(#532) doeeg: Egyik nap még kapják a 4-es blokk mellett a normál sugárzás 40.000x-esét, másik nap meg már a hetes buszon állnak mellettem?
Elég közkeletű félreértés (köszönjük annak, aki kitalálta a sugárfertőzés szót), de: szimplán a dózis egyedül jellemzően csak annyira tesz bárkit is sugárzóvá, mint egy leégés a napon.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#536) Lauda válasza Rive (#535) üzenetére


Lauda
félisten

Igen, hivatalosan ez így szokott kinézni. Meg ilyenkor emelni szokták a határértékeket is, csak erről az emberi szervezetnek elfelejtenek szólni. Aki ilyen sugárzó szarok közelébe megy, annak biztosan éri káros hatás a szervezetét, hiába néz ki minden szuperül a papírokon. Az sem mindegy, hogy az adott dózist évek alatt kapod meg, vagy ugyan azt a mennyiséget hónapok alatt.

[ Szerkesztve ]

(#537) Rive válasza Lauda (#536) üzenetére


Rive
veterán

Ez a gyakorlatban is így néz ki. Bár akár az alacsony dózis káros hatása is vitatható tudományos alapokon, itt mégis csak szimplán arról van szó, hogy a rendszeres orvosi vizsgálat maga egyszerűen összehasonlíthatatlanul nagyobb hatással van.

Van egy megemelt, vészhelyzetekben alkalmazható határérték, de még az is eléggé visszafogott - ráadásul Csernobilban már nagyon régóta nincs az a fajta vészhelyzet.

Röviden: szívesebben mennék oda dolgozni, mint mondjuk Bp belváros valami forgalmas csompont mellé :K

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#538) Rive válasza Rive (#537) üzenetére


Rive
veterán

Hümm. Tegyük hozzá, hogy egészségügyi szempontból.
Állítólag elég sz@r a kaja és a a szórakozási lehetőségek is khm... korlátozottak :DDD

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#539) 8th válasza Lauda (#536) üzenetére


8th
addikt

Lyulyj. Elmegy valaki megnézi a vezérlőt. És? Ha másnap odaáll melléd a buszon akkor mi történik? Kopoltyúd nő? Vagy gyíkemberré változol? :N Elgondolkodtál már azon ha valaki az őt ért extrém magas sugárterhelés miatt megbetegszik azt miért sugárbetegségnek hívják és miért nem sugárfertőzésnek? Az emberek repkednek ide-oda van aki évente többször is, és fogászati röntgent csináltatnak, hébe hóba elmennek egy tüdőszűrésre, a csajok mammográfiára is. Ha valakinek olyan problémája van azt rendszeresen megcétézik. Egy csernobilban megfordult katasztrófa turista kb. a legutolsó amitől én félnék. Haverom is nyomta a dumát amikor kocsmázás közben feljött a téma. Mert az rohadt veszélyes meg nettó orosz rulett meg mind barom aki odamegy meg amúgy is minek kísérteni a sorsot stb... Nos mr. minek kísérteni a sorsot a kb. két órás piálás alatt elszívott vagy hat-nyolc szál cigit. De a katasztrófa turistáktól fázik az is. :DDD

(#540) Lauda válasza 8th (#539) üzenetére


Lauda
félisten

Ezt biztos nekem szántad? Hosszabb időt ott dolgozó emberekről volt szó.

[ Szerkesztve ]

(#541) 8th válasza Lauda (#540) üzenetére


8th
addikt

Neked.

"Számomra érthetetlen, hogy épelméjű emberek ilyen helyekre képesek elmenni,."

(#542) Lauda válasza 8th (#541) üzenetére


Lauda
félisten

Nem értem a reakciódat. Én az új szarkofágot építő emberekről beszéltem.

Ha másnap odaáll melléd a buszon akkor mi történik? Kopoltyúd nő? Vagy gyíkemberré változol?

Nem tudom mi történik. Azt sem tudom miért kérdezed ezt tőlem.

Elgondolkodtál már azon ha valaki az őt ért extrém magas sugárterhelés miatt megbetegszik azt miért sugárbetegségnek hívják és miért nem sugárfertőzésnek?

Nem gondolkodtam el rajta. Miért kellett volna?

[ Szerkesztve ]

(#543) 8th válasza Lauda (#542) üzenetére


8th
addikt

(#544) Lauda válasza 8th (#543) üzenetére


Lauda
félisten

Ahhoz a linkhez nincs több hozzáfűznivalóm. A kérdéseidet pedig nem értem. Én nem tettem olyan kijelentést, ami azokkal összefüggésben állna.

[ Szerkesztve ]

(#545) 8th válasza Lauda (#544) üzenetére


8th
addikt

Jó, hagyjuk. Nincs ma türelmem ehhez.

(#546) Lauda válasza 8th (#545) üzenetére


Lauda
félisten

:R

(#547) Lauda válasza Lauda (#533) üzenetére


Lauda
félisten
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.