Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) tdd587 válasza 9950es (#99) üzenetére


tdd587
őstag

Az a baj, hogy valószínűleg igazad van. Ennyire én nem sajna értek hozzá, bár olvastam róla már sokat. Ott is hasonlók voltak a számok és az elkeseredés.

A HDMI-t még nem tudtam fülelni, de a számok bíztatók (10ps jitter alatt 2-3 millió forintot kérnek a CD lejátszókért!!!). A reclock dolgot is olvastam korábban már, de ez is csak egy workaround-nak tűnik. Csinálják, mert nincs más.

Valaki írta, hogy nem megy a DTS connect: de bizony megy az. Vista alatt a régi cuccok valóban nem fognak 5.1-ben megszólalni, de annak ugye nincs köze az átviteli szabványokhoz, ott a Vistából dobtak ki valamit. Ami nekem konkrétan nem ment: Crysis, STALKER.

Ami nálam ment (1.5Mbps DTS jelként jön ki):

- FLAC kódolású 5.1 filmek
- Civilization 4
- Half-life 2 episode 1 és episode 2 (az alapjáték csak a fakefactory moddal együtt ment)
- Bioshock (kifejezetten jó hangok vannak alatta!)

Több most nem jut eszembe, mert nem vagyok nagy játékos, de volt még pár...

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#102) hétalvó válasza Cifu (#93) üzenetére


hétalvó
addikt

Ok, Én örülök neki ha neked megy.

Volt: Intel 965MQ(DD Live), P5W DH Deluxe, P35DS4-em (DTS Connect). És mindél ugyanaz volt, filmek, audió ok, ha valami játékkal próbáltam erősítő lekapcsolt és nem érzékelt jelet, amit addig szépen vett. Mondjuk nekem csak egy 575X-em van.

Most ezért nem fogok kicserélni mindent, de felveszem a jövőbeni listára 605+HD4850 ötletét, ha nem megy akkor jujj mit kapsz :D

https://drive.google.com/file/d/1PaO_rKpCcAc7h7-HJCCqz8rbWeJlRSDz/view?usp=drivesdk

(#103) janos666 válasza tdd587 (#101) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

A Vistánál a DirectSound-ból dobták ki a Hardware Access Layert, vagyis nem fér hozzá a program magához a hangeszközhöz, ezért nincs EAX se a régi Dsound játékokban, az újak már vagy OpenAL-t használnak a hardver elérésére, vagy meg se próbálnak hardveres gyorsítót keresni. (de ami keres és nem talál az könnyen elkönyveli, hogy buta a hangkártya, és csökkentett effektezéssel nyomul...)

Játékoknál ez amúgy hogy van? Mert ugye vagy Dsound-ost használ, esetleg saját szoftveres keverője van, vagy Dsound/OpenAL HAL-on keresztül a hangkártya hardveres DSP-jével kever 32, 64, vagy EAX5-ben akár 128 csatornán. Általában ugye ha saját célprocesszort használ valami, akkor lehet erőforrásigényesebb a dolog, mint ha a CPU-n fut. (mert a CPU-nak sok a dolga, és az erre tervezett célprocesszor lehet egymagában olyan gyors mint a CPU ebben a feladatban, a videókártyák is sokkal gyorsabbak ha grafikáról van szó...)
De általában azt látom a játék menüjében hogy vagy Software, vagy EAX 1-5, meg fel van még sorolva mondjuk a szoftveres 5.1/7.1, és esetenként akár a Dolbi vagy a DTS is.
Igaz csak analóg kimeneten használom az Audigyt, de így azt vettem észre hogy az EAX szól legjobban (erre találták ki, hogy jobb legyen mint a szoftver). De igaz hogy mostanság már elég brutál számítási teljesítménnyel vannak a 2-4 magos széthúzott Core2 procik, nagy felbontásokban már nagyon messzevan a CPU limittől a játék. És mikor divat volt az EAX, azóta ugye rengeteget gyorsultak a CPU-k, ami akkor leterhelte volna a kis P3-at, az a Core2-nek már nem nagy szám (és az a tendencia hogy egyre kevésbé CPU-igényesek a játékok, divat a nagy felbontás...). Szóval akár szoftveres módban se lehetetlen hogy 64 csatornával dolgozzon a szoftveres DSP, és ilyenkor lehetőség van a digitális továbbításra. Vagyis a szoftver által szabadon lekevert anyagot (tetszőleges a frekvencia, míg a hardveres DSP fix órajelen jár, vagy ha állítható, akkor sem lebeghet menet közben) rögtön ki lehet dobni az erősítőre pl DTS-ben. Ha viszont EAX-os hardveres DSP-n kever, akkor nem tudom lehet-e DTS-t használni, vagy csak úgy megy-e hogy a kártya kever olyan minőségben amiben akar, és utánna visszakódolja DTS-be, és úgy megy ki az erősítőre?

Szóval nem tudom hogy játékok szempontjából megérné-e befektetni egy digitális erősítőbe. Pedig már gondolkodom rajta én is régóta, főleg hogy felbukkant ez a RadeonHD féle HDMI hang, terjednek a HD-ripek akár eredeti DTS-el (de ha felezik a másfél megát hogy elférjen, még az is szép az ilyen 384-es AC3-hoz képest...)

Olyat szerintetek lehetne csinálni, hogy az egyik DVI-n csak DVI-s monitor van, a másik DVI-n meg a HDMI átalakító ami az erősítőbe megy? (nemrég cseréltem a monitorom egy kedvező árú S-PVA paneles 1920x1200-as LCD-re, és az árához mérten kurvára megvagyok vele elégedve, nem érné meg most HDMI-s LCD-t beiktatni) Akár olyan trükkel hogy klónmódban dual-monitor, csaképp nem kötök oda monitor csak az erősítőt...

Meg ha már itt járunk: Mennyiből lehetne kihozni egy olyan hangcuccot hogy HDMI-s erősítő + 5 fullfrekvenciás, és 1 mély. Nem kell audifil cucc, most analóg Genius home theater 5.1-el nyomulok, immár vagy 6-7 éve, ezt akarom upgradelni, nem a tökéletességet hajszolni, de azért vegyem észre hogy tényleg megérte belefektetni a pénzt (szóval nem is premium kategória, de nem is gagyi szar...). 100k alatt meglehet oldani?

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#104) hétalvó válasza tdd587 (#101) üzenetére


hétalvó
addikt

:W akkor nem biztos, hogy bennem volt a hiba, csak rossz játékkal próbáltam... De akkor félig meddig igazam van. :) ugye??? :DD

https://drive.google.com/file/d/1PaO_rKpCcAc7h7-HJCCqz8rbWeJlRSDz/view?usp=drivesdk

(#105) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Jittert amúgy szoftveresen lehet finomhangolni a lejátszókkal, csak az jó kérdés miféle kalibrátorral tudod megállapítani a szükséges offsetet, mert nem füllel (max mérsékeled ha ha magyon durva a hatása). És hogy mennyibe kerül egy ilyen kalibrátort bérelni 1 napra, vagy kihívni a gyereket hogy kalibráljon, még monitorokat is húzós árakon kalibrálnak, pedig az populárisabb. És nem tudom valójában mennyire dinamikus ez a torzulás, mennyit jelenthet ha előre beleraksz egy kis offsetet hogy majd a torzítás visszahúzza és pont jó lesz...

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#106) 9950es válasza janos666 (#105) üzenetére


9950es
aktív tag

"Jittert amúgy szoftveresen lehet finomhangolni a lejátszókkal"
ilyen a világon sincs :)) (vagy bit-perfect, vagy nem!! ) Szerintem amire te gondolsz az az hogy a hangszóró frekimenetét kiegyengetni equalizer programmal, na az valami teljesen más dolog, haszontalan is mert csak egy adott ponton müködik , 10 centivel odébb már csak ront, és ha elfogadod a tanácsom inkább ne is hívj ki hivatásos akusztikust mert irdatlan bajban lennél a számlával.

Nem csak reclock létezik egyébént hanem a manapság divatos aszinkron sample rate konverzió, mint már írtam párszor, ehhez elég sok számítási kapacitás kell, de nagyon jók az előjelek arra vonatkozóan hogy el fog terjedni nem is soká nem lesz ritka dolog az 1-5 sem. PL. Samsung blu-ray playerek ESS sabre konverterrel, ha lineáris erősítést preferálsz, vagy ZETEX DDFA pwm erősítők, ha jó a pwm is (jó hát).

[ Szerkesztve ]

120 fps or GTFO :D

(#107) janos666 válasza 9950es (#106) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Sosem próbáltam még, mert engem egyelőre nem érint, de nem halucináltam mikor már több lejátszóban és audió kodekben (pl. AC3filter) is láttam hogy "Jitter correction", és akkor egy csúszka 0-tól úgy +/-200 De lehet hogy akkor az valami másra való? (nem terveztem hogy bárkit kihívok, de az alap hogy előbb megkérdezném kb. mennyibe fog kerülni :) )

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#108) Ragadozó


Ragadozó
Ármester

Hát, le a kalappal, jó írás :R
Tetszett, főleg, hogy én is HDMI-n hajtok egy 94"-os plazmát...
Ezt a HDMI-s erősítő dolgot nem is tudtam (az olcsó erősítők hátrányára gondolok), jó, hogy írtad..

Mozgó autójavító szolgálat - autóvillamosság, autószerelés

(#109) Cifu


Cifu
nagyúr

hétalvó:

Én a saját tapasztalatomról beszéltem. De ha körülnézel a neten, rengeteg ember használ DDL és DTS Connect cuccot, probléma nélkül. Especiel a HDMI-s ATi Radeonokról már nem nagyon találni semmit, én is ezért bátorkodtam megírni a fent olvasható szösszenetet.

janos666:

OpenAL-nél van egy "kis" keverés, mert elvi szinten lehetséges, hogy EAX nélkül is simán effektezzen 128 (sőt akár több) hangot, csak valami miatt ezt nem erőltetik.

Az a kártyától függ, hogy a DSP-t és a tömörítést hogy oldja meg, ha jól rémlik, a CMI például úgy oldja meg, hogy a chip más része foglalkozik a tömörítéssel, és más a DSP-vel. Így lehetséges a DDL alkalmazása DSP után.

Szvsz megoldható, hogy HDMI adja a hangot, és a DVI a képet. A két eszköz külön driveren is működik (a CCC csak a képpel foglalkozik, semmi hangra vonatkozó nincs benne, a Realtek kezelőfelülete meg csak a hanggal).

Sajnos normális HDMI-s erősítőt 100e Ft alatt nem nagyon találsz. A Yama RX-V663-as is ~107e Ft. Ehhez még egy egyszerűbb 5.0-ás hangfalszett is plusz 40-60e Ft, a mélynyomó meg további 25-30e Ft, és ehhez még hozzájönnek a kábelek is.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#110) janos666 válasza Ragadozó (#108) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

HDMI-s plazma? Hmm. Javíts ki ha tévedek, de a plazmák nem alacsony felbontásúak? Akkor miért jó a HDMI ha nem is 1080p-s filmeket nézel? Vagy van legalább 720p-s plazma?

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#111) janos666 válasza Cifu (#109) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Az EAX-nak vannak azért még előnyei a 128 hang kezelésén túl. Elviekben (ha rendesen csinálják a játékot is) rengeteg akkusztikai hatást figyelembe tud venni, mint a falakról visszaverődő hang, doppler effektus, stb. Szóval elvileg ha a lemodellezett a pálya hangi jellemzőit is beállítják, akkor ezt figyelembe veszi és valós időben számolja hogy milyen az adott jelenetben a tér akusztikája, nem előre van beállítva hogy itt most visszhangozni fog a hang, ha 1cm-t előbbrelépsz már nem...

Hát 200k-t már nem biztos hogy megér nekem, az egész gépemre nem költök évi 200k-t. De a cikk, és főleg az itteni hsz-ek nyomán legalább azt eldöntöttem hogy ideje már a hangcucot is beújítani, ha nem HDMI, akkor valami SPDIF cuccal. (abból akadhat használt erősítő is, attól még nem zárkózom el, a használt hangfaltól már igen...)

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#112) 9950es válasza janos666 (#111) üzenetére


9950es
aktív tag

"Elviekben (ha rendesen csinálják a játékot is) rengeteg akkusztikai hatást figyelembe tud venni, mint a falakról visszaverődő hang, doppler effektus, stb. "

semmit nem vesz figyelembe, egy utolsó szir szar reverb fut rajta , az is helységenként "átváltja magát".
X360 -hoz is külön licenszeltek egy 80-as évekbeli (tényleg) princetone nevezetü algoritmust (!!!). Sajnálom hogy valaki még hisz az ilyen creative szinvonalú böszmeségekben.
Az A3d vette figyelembe a környezeti jellemzőket 30-40 "sugár" kilövésével, na ezt az eax nem támogatta, el is felejtődött. Újabban tapogatóznak megint ebbe az irányba ,de a ray-tracing erre nem kifejezetten, vagy csak hibrid formában alkalmas, ha jól emléxem egy kisebb szobát már tökéletesen modelleznek 1Tflops teljesítményü kártyával :)) Persze ebben az az extra hogy tökéletes átmenetet nyújt közegek-helységek közt, real-time.
Német ebayen nyugodtan lehet nézegetni diy hangfalakat is , keyword: Visaton, VIFA stb. 7.1 hülyeség, 2 hangszóró és 2 szub menőbb : DD Gyakorlatilag használtan nyugodtan lehet venni ha értesz hozzá mindent ki lehet rajta cserélni , főleg az elöregedett polietilén , elektrolit(yáy) kondikat , de a wooferek szélét sem nagy szám, értenek hozzá az országban páramn attól még hogy te nem találkoztál ilyesmivel pl hogy recone kit : DD.

120 fps or GTFO :D

(#113) janos666 válasza 9950es (#112) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Hát úgy kezdtem a mondatot, hogy "Elviekben...", vagyis a Creative oldalán ilyesmiket lehet olvasni az EAX-HD 5.0-ról... Nem tudom ebből mi az igazság, kösz hogy felvilágosítottál, de azért nekem jobb tetszik az EAX mint a sima szoftver 5.1 mód. (persze ezt játéka válogatja, lehetne szoftveresen is bármit csinálni, csak ugye a CPU-val kell gazdálkodni ami 1000 dolgot számol játék közben)

Hát, egy HD4850 épp 1 terraflops, vagyis ha veszel egy olyat csak hangkártyának mehet a dolog. Nem drágább mint egy fél-profi hangkártya, sőtt... :)

A 3. részt nem teljesen értem. Én csak mondtam hogy ódzkodnék a használt hangszórótól. Mozgó alkatrészes, öregedik ha az előző tulaj sokat és hangosan bömböltette, nem szivesen vennék olyat. (éppúgy ahogy használt VGA oké, de a használt fülhallgató, vagy egér már nem az igazi...) Az erősítő azért kevésbé öregszik, meg abból is viszonylag fiatal használt cucc lenne az ha HDMI-s, nem 3-4 éves lenne hogy már kiszáradt a kondi :D

Egy ilyen HDMI-s kommersz "Yamaha RX-V363 5.1 csatornás Házimozi Rádióerősítő" nagyon gáz? Mert az tuti hogy 44k-ért túl sokat tud papíron. (papíron szinte mindent tud amit a 300k-s cuccok, ez ugye átalában azt jelenti hogy semmit se tud rendesen... :D)

És akkor a 4870-en átkötött HDMI alkalmas erre a DTS/DolbyDigital-Connectre? Vagyis ha van a játékban Dolby vagy DTS mód akkor megy úgy mint a Realtek cuccal?

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#114) proci985 válasza janos666 (#103) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

azért nem csak annyit tud az EAX 4.0-5.0. konkrétan már ismer olyan dolgokat, minthogy ha visszhangos teremből jön a lövés, és te má kint állsz, akkor rárak visszhangot is, EAX 2.0ában ilyenkor mindig csak attól függött az effekt, hogy milyen helyen állsz, a hang forrásának módosítóitól nem. amikor az X-Fi analóg vs p35-DS4 digital connectet néztem, akkor eléggé feltűnő volt a dolog. tehát 2.0 felett nem csak egy mintavételezést csinál. a játék az egyetlen terület, ahol a creative tényleg nagyon jól teljesít. meg mint mondottam, elvileg képes bitmatched digital outra is, kérdés, hogy mekkora jitterrel.

mod: látom közben ide is elért a téma. szóval a gyakorlatban a creative féle verzió nagyon szépen müxik játékok alatt.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#115) janos666 válasza proci985 (#114) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Hmm. Egyikőtök hülyének néz amiért elhittem pár dolgot az EAX leírásból, másikótok meg kijavít hogy sokkal többet tud mint amiket példaként felsoroltam. :))

Én is azt mondom hogy nekem játékok alatt tetszik az EAX, ezért van Audigy kártyám, X-fire is azért nem újítottam mert előbb új hangcuccot akartam, csak aztán eltolódtt, most meg már itt ez a HDMI mint alternatíva...
Akkor te inkább EAX-al játszol mint connectel? Annyival jobban kever, mint amennyivel gyengébb az átviteli minőség?

Bit-pontos módba lekapcsol a hardveres DSP, nincs se equalizer (nem használom), se 24-bit crystalyzer (ez csak xfinél), de még EAX se... És csak audio creation módban lehet állítani a DSP frekvenciát is, ami már EAX4-el is összeveszhet. Szóval játék alatt nem lesz bitpontos, de még a DSP frekvencia is marad alapon.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#116) Cifu válasza janos666 (#110) üzenetére


Cifu
nagyúr

A HDMI egy csatlakozófajta, a plazma meg egy megjelenítő fajta. A plazmákból gyártanak még FullHD (1920x1080 pixel) felbontásút is, pl. a Panasonic PZ80/85 / PY80 szériája.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#117) 9950es válasza janos666 (#115) üzenetére


9950es
aktív tag

én úgy képzelem hogy eddig volt openal ami x-fikén vagy nativ CPU-n futott, szar volt , semmilyen volt, mostantól pedig lesz openCL ami vgan fut valamennyi CPU segédlettel is, és cool :)

120 fps or GTFO :D

(#118) Cifu válasza janos666 (#113) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az EAX nem csodatévő dolog, csak egy lehetőség. A játék hangképző részének kell odafigyelni mindenre. Van egy általam sokszor felhozott játék, az Operation Flashpoint. EAX nélkül tudott olyan dolgokat, mint a hang terjedési sebességének figyelembe vétele, vagyis ha tőled egy kilométerre robbant fel valami, akkor látod a robbanást, majd utána több, mint 3 másodperccel hallod meg a robbanás hangját. Még valamit rá is számolt, mert a robbanás hangját befolyásolta a terep bizonyos szintig. Mint a valóságban. Sajnos manapság a grafika elvisz mindent, ezért az ilyen dolgokra nem nagyon figyelnek a fejlesztők. Sajnos.

Az RX-V363 azért az árért azt nyújtja, amit egy ilyen árkategóriában elvárnak. Nem fog olyan szinten teljesíteni zene alatt, mint egy jó sztereo erősítő, és nincsenek olyan extrái, mint a drágább testvéreinek (mikrofonos automatikus beállítás és hasonlók), de egy átlagos használatra nem rossz szerkezet. Viszont a HDMI bemenetről nem képes hangot leszedni. alant írtam, hogy melyik nagyobb testvére képes erre. Digitális optikai és koax bemenetei vannak.

Tisztázni kell, hogy miről beszélsz, ugyanis a jelek szerint keverések vannak.

HDMI: egy szabvány, ami az audio és videóeszközök összekötésére szolgál. Ennek egy része, hogy milyen hangformátumokat támogat adatátvitel terén.
Dolby Digital Live: A számítógépek audiorendszeréhez kitalált, Dolby Digital 5.1-es, tömörített digitális hangsáv szabvány. A hangkártya tömöríti le a leképezett hangot Dolby Digitalba, amit így küldi ki az optikai vagy koax digitális kimenetére.
DTS Connect: Ugyanez a DTS által, DTS tömörítéssel.
EAX / A3D: Játékoknál alkalmazott bővítmény, amely a térbeli hangzás jobbá tételéért felel.

Az ATi kártyáinál nincs említve a ugyan a DDL vagy a DTS Connect, de képes a kártyán lévő codec arra, hogy az általa generált hangot ilyen tömörítéssel küldje ki. Ugyanakkor a legjobb az, ha tömörítettlen LPCM formátumban küldi ki.

Az új Creative kártyáknál már van lehetőség arra, hogy digitális kimeneten küld ki a hangot. Az EAX-nek ehhez nem sok köze van, az a kártyában realizálódik a hangalkotáskor. Tehát az EAX az a hang térbeli torzulásaiért felel, a Dolby Digital Live illetve a DTS Connect meg azért, hogy a hangsávok digitálisan, tömörítve jussanak a hangkártyából a hangrendszerhez.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#119) Cifu válasza 9950es (#117) üzenetére


Cifu
nagyúr

Egyfelől örülök az OpenCL-nek, másfelől félek, mert megint annyi programozási felület kezd el versenyezni egymással, ott az nVidia féle CUDA, az AMD/ATi féle Close to Metal és itt az OpenCL. Utána lehet megint azon vinnyogni, hogy A gyártó kártyái jók az A programozási felület alatt, de nem igazán jók a B felület alatt, a B gyártónál meg nincsenek rendes driverek az A felülethez...

Bár lehet feleslegesen aggódok... ^^

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#120) janos666 válasza Cifu (#118) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Aha, most visszaolvastam, ezt magamtól sose feltételeztem volna hogy van HDMI dugsz, de hangot nem veszle róla az olcsóbb.
Tudom mi a szabvány meg mi a kábeltipus, csak minél tömörebben, rövidítve írkáltam, amiatt elhiszem hogy nem volt egyértelmű...

Akkor még 1 kérdés. Egy Audigy 4 SPDIF kimenete ki tud küldeni 5.1-es 1,5Mb-os DTS-t? És ha az erősítőn csak koax van akkor találok ilyen jackdugó-koax átalakítót?

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#121) proci985 válasza janos666 (#115) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

játékoknál átviteli minőség:DDD jó vicc... na szal a játékok mintavételezése és mintái általában nem HIFIs közönségre lettek hegyezve (gyakorlatilag inkább gamer fülesekre és számítógépes hangfalakra...). értsd, a gyakorlatban az összes játék eszméletlen boomos (mélynyomót szinte minden esetben az egekbe vezérlik, még kiegyensúlyozott rendszerben is túlerősített mélyet okozva). mostanában már az 5.1 és a 48khz alapnak számít, bár a tavalyi stalker pl ismerte a stereo hangkimenetet, és ezzel ki is fújt a dolog. vagy példának ott a THX minősített NFS3 5.1 támogatással, és a stereo hangot tudó NFS Most Wanted... az NFS3 idősebb, laza 7-8 évvel. alapvetően az x-fi vistás drivere egyetlen fronton tényleg remek, és az a játékok alatti hangzás. eszméletlenül gyors és pontos, az integrált D/A chip azért egyáltalán nem rossz, és kb mérföldeket ver rá az alaplap dts interconnectjére játékok alatt a sokkal fejlettebb effektezés miatt. a driver miatt már többször gondolkodtam cserén, de játék alatt nagyon meg vagyok vele elégedve.

és akkor a probléma: ha viszont nincs analóg csati az erősítődön, akkor a prelude és az új gamer mittoménmi kivételével egyik XFI chippes cucc se tud más jelet kiküldeni, csak kétcsatornás LPCMet. magyarul stereot. ez stereo erősítőn még nem is lenne gáz, de surround vagy afölött... nos ugye itt bejön a virtual surround (mmint az erősítőn megpróbálni visszakeverni térbe), csak akkor éppen a pontossága veszik el a cuccnak (nos, felkeveri az x hangfalra, de alapvetően stereo jelből nehéz visszaalakítani a dolgokat, előre-hátra irányban pedig csodát nem lehet tenni). anno amikor erősítőt keresgéltem, emiatt kellett mindenképpen analóg bemenetest vennem...

játék alatt az égvilágon semmi szükség nincs bitpontosságra. legalábbis én még olyat nem hallottam, hogy a játék hangjait veszteségmentesen vették volna fel;> egy HD lemeznél/koncertfelvételnél -gondolok itt a lossless hangsávokra- már előjöhetnek az előnyei.

ki lehet dobni a dts 1536ot a digitális kimeneten keresztül. csak ahhoz a forrásnak is annak kell lennie (pl japán belpiacos dvd kiadványok:DDD, itthon a született gyilkosok szinkronizálton volt ilyen, de az még az angol dd5.1@384nél is lényegesen rosszabbul szólt, tehát csak parasztvakításnak tekinthető), asszem powerdvd alatt sikerült is a dolgot megoldanom. veszel egy mono -elvileg megy stereoval is- jack rca átalakítót (~40 forint), rádugod pl a videokártyához kapott RCA-RCA koax kábelt, és már megy is.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#122) Ragadozó válasza janos666 (#110) üzenetére


Ragadozó
Ármester

Óriásit tévedésben vagy: [link]
Full HD-és plazma is van...csak kis méretben nem csinálnak, plazmák 94"-tól kezdődnek...

És miért jó nekem a HDMI? Azért, mert az van szabad csati még a tv, amit nem használtam fel :D Ja és tűéles képet ad, a digitális továbbításnak köszönhetően...

A plazmanál nincs késedelem, de az álló képet nem szabad rárakni sokáig (de maiakban van már védelem)..
Enyém (vagyis milyenk) nem full HD, csak HD ready...

Mozgó autójavító szolgálat - autóvillamosság, autószerelés

(#123) tdd587


tdd587
őstag

Ahogy mondjátok. A DTS connect és Dolby Digital Live csak arra kell, hogy SPDIF-en keresztül menjen az 5.1-es hang. Ha HDMI-t használsz, akkor erre a valós idejű tömörítésre már nincsen szükség, mehet a sokcsatornás PCM!

Szóval HDMI kapcsán nincs többé jelentősége az eljárásnak.

A játékokra visszatérve: ha már egyébként megvan a sokcsatornás hang (pl. STALKER-re eleve nincsen meg, a Crysis-t nem tudom miért nem ment), akkor jön a real time DTS coder és mehet a másfél megabit az erősítő felé. Erről írtak ugye itt a kollégák, hogy agyonver mindenféle olcsó analóg kimenetet. Amit azért nem is nehéz neki.

FLAC kódolású filmeknél ugyanez történik, ott azonban már nem ilyen jó a helyzet. Erős érdekeltségem révén sokat tesztelgettem és azonos forrás esetén a FLAC-->DTS@1.5 szemben az előre bekódolt DTS@1.5 esetén az utóbbi sokkal jobb eredményt adott (gigabyte alaplapi cuccot használva). Sokkal jobb tér és sokkal jobb dinamika. Placebo hatás kizárt. Az egy másik kérdés, hogy a jövőre gondolva mégsem biztos, hogy a DTS ripeket érdemes favorizálni, mivel amint meglesz a HDMI erősítő, ott a loseless rip (oh yeah...) szemben a veszteséges DTS-el. Hogy még ennyire se legyen egyszerű: érdemes megnézni a forrást, ha az ugyanis a blu-ray-en PCM hang van, akkor a FLAC rip egy az egyben ugyanazt fogja hozni. Ha viszont DTS-HD van rajta, akkor a DTS core (1.5Mbps) is egy az egyben a lemezről jön és meggyőző szokott lenni. Persze PCM lesz a végén mindkettőből, ilyenkor viszont ritka a FLAC rip.

Pl. a Transformers ripek ugye mind a korábbi HD-DVD-ről készültek, amin EAC3 volt eredetileg (640kbps) a DTS@1.5 rip tehát sehogy se jön le a lemezről... jó [hír], hogy az új Blu-ray kiadás már rendesen... hogy is mondják, odabazírozik?

Na elkalandoztam megint.

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#124) janos666 válasza proci985 (#121) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Csak írtam hogy vigyázz a bitpontos beállítással, mert az kilövi a creative kártya harderes DSP-jét. (és no EAX), persze ez nem hiányzik a játékhoz, csak akkor oda-vissza kell kapcsolgatni.

Mostanában rákaptam a DVD9-es 1080p-s HD-ripekre, ezeken nem ritka az eredeti, vagy legalább a felezett bitrátás DTS hangsáv. (ízlés szerint lehet mellette AC3 szinkron, de ígyse, úgyse nézném szinkronnal ha van eredeti hang is...)

És egy 50k körüli erősítő, 60k körüli hangfalszett kategóriában számít valamit hogy digitális vagy analóg kimenetre kötöd? (vagy akkor rákötöd mindkettőt, és a lejátszókat SPDIF-re állítod mikor van DTS/AC3 hangsáv, a játékokat meg az analógra küldöd - utóbbi az elsődleges?)

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#125) fury71


fury71
aktív tag

Cifu

Pont aznap még a cikked olvasása előtt kötöttem össze a Sapphire HD 4850-es kártyámat HDMI-vel a Yamaha RX-V1800-as erősítőmhöz. Eddig az SPDIF csatin ment a hang az alaplapi integráltról. A gépemben Asus M2N-E alaplap, Athlon 6000+ X2 proci és 2GB ram és ADI AD 1988 8 csatornás integrált hangkodek van.

Sajnos még nincs LCD TV-m ezért nekem most a hang átvitele volt a fontos.
A gépemen két rendszer van fenn. Egy XP prof és egy Vista Ultimate. Először az XP-n próbáltam ki. A HDMI kábelt az erősítő DVD HDMI in csatijára kötöttem. Felismerte rögtön és meg is jelent a HDMI logo a kijelzőn. Alapból sztereó jelet kapott.
Először mp3-at indítottam és meglepett a digitális koax átvitelhez képest dinamikusabb hang. Ezután egy DVD filmet indítottam Power DVD8 progival. Sajnos nem sikerült beállítani, hogy a kimeneten 5.1-et és csak szteróban szólt.
Fogtam elindítottam egy Media Player Classic Homecinemat és már sikerült is az 5.1 hang erősítőre küldése. Szépen átment a DTS és DD is. A dinamika ugyanaz mint az mp3-nál.
Mivel mostanában töltöttem le kiváncsiságból a Speed Racer 720p HD rippet, mondom megnézem mit mutat. A lejátszásához Zoom Playert választottam. Elsőre itt is sztereó jel ment át, majd az AC3 filter beállítása után ahogy néztem 5.1-es PCM. A dinamika viszont a felére csökkent olyan halk lett a film, hogy -10 dB hangerő beállításnál lett elfogadható. Ellenben a hangja itt is jobb lett az integrálthoz képest. Próbáltam a MP Classicot is de ott sem volt hangosabb.
Na ezután átváltottam Vistára. A vezérlőpult hangbeállításainál szépen mutatta a HDMI Audio kimentet, tehát a Vista alapból felismerte. Viszont az erősítő nem érzékelte a csatit, a logó nem jelent meg. Na ezután olvastam a cikked és feltettem az általad ismertetett Realtek drivert, de így meg a boot után letiltotta a HDMI kimentet. Na fogtam és Realtek driver töröl, új 8.8 Catalyst (8.7es volt fent) fel és láss csodát minden rendben az erölködő felismerte a csatit. HD ripp indít, de dinamika kicsi és az AC3 beállítása után is csak sztereó jel megy ki.
Sem az XP-n sem a Vistában nem tudtam a HDMI hangszóró kimenetét beállítani mint te a Gigabyte progijában, mivel nem is volt ilyen lehetőség sem a vezérlőpultban sem máshol. Lehet le kéne cserélni az Asus alaplapot.
Na itt fejeztem be, tovább már nem próbálkoztam mert időm sem volt már.
Tapasztalataim szerint az ATI HDMI megoldása jó, legalábbis nekem mert ha később beszerzek egy jó kis LCD TV-t egy HDMI csatival tudom vinni a hangot és képet is az erősítőbe, onnan a kimenetről a TV-be. Ráadásul a Yamaha tudja a HD hangokat is és úgy nézem lehet hamarabb lesz Blu-ray író a PC-ben mint asztali az álványban, így akár egy jó kis HDPC :Y is válhat a gépemből akár DTS-HD vagy DolbyTrue HD lejátszással.

Amúgy köszi a cikket, nekem nagyon hasznos volt. :C
Később még próbálkozom tovább. Biztos megoldhatók a problémák.

[ Szerkesztve ]

Az élet valójában egyszerű, csak mi ragaszkodunk hozzá, hogy bonyolulttá tegyük.

(#126) dante05


dante05
csendes tag

nekem egy olyan kérdésem lenne a cikk írójához, hogy játékok alatt érzékeltél e gyorsulást mivel nem az alaplapi hang szólt és tudjuk az eléggé le tudja húzni az fps-eket.

(#127) janos666 válasza dante05 (#126) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Azért húzza le mert szoftveresen kever, tekintve hogy a realtek írta a drivert, így közel azonos (vagyis picikét még több) lehet a CPU-igénye, mint az integrált Realtek HD kodekeknek.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#128) Cifu válasza fury71 (#125) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ahhoz, hogy ne sztereó hang legyen, a Realtek kezelőfelületén a hangfalak (speakers) fülnél át kell állítani 5.1 (vagy 7.1) -re a hangfalakat. A fenti írásban ott van egy kép, ahol pont ezt látni (az utolsó).

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#129) Cifu válasza dante05 (#126) üzenetére


Cifu
nagyúr

Nem próbáltam, de nem hiszem, hogy jelentős változás lenne.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#130) proci985 válasza janos666 (#124) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

az igaz, de bitmatched digital passtroughnak pont az a lényege, hogy a hangkari semmit ne piszkáljon bele;>

ismerős... sokáig ellenálltam nekik, de most, hogy már tv is van hozzá, meg iptv tester vagyok... valamivel hasonlítani kell a dolgokat:DDD

dtsból is van lossless, ugyanúgy, mint DDből. asszem 6megás bitrátával.

nálam 80ks egyberendszer van... bár ez jelen esetben normál erősítőt takar, csak egy dobozban volt a hangfalakkal (külön ugyan jobb lett volna, de nem volt +50em ami ahhoz kellett volna...). nekem megfelel:). fogalmazzunk úgy, hogy formátumtól és használati területtől függ, hogy egy jobb D/As kártyán hajtod analógon, vagy egy gyengébb paraméterűn digitálisan. pl zenénél az XFI analógon leveri a ds4 digitálisát... reftesztelésre egy AKG K530ast használok.

tdd587: a dolgot én is megfigyeltem, hogy dts 5.1 natív 5.1es erősítőn digis kimenettel leverheti a LPCMet. érdekes módon viszont analógon hajtva az LPCM már picit szebben szól.

a Transformers DTS az reencoded DD volt;> bár én erről csak úgy hallottam :U

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#131) Dr_Syrex


Dr_Syrex
senior tag

nagyon jó kis írás. :C :K

Rosetta@home, lépj be Te is a PH! csapatába! *** WoT: Blitzking 43M TURAN - Hungarian Armored Brigade

(#132) fury71 válasza Cifu (#128) üzenetére


fury71
aktív tag

Beállítanám én örömmel az 5.1-et a Realtek kezelőfelületén, de el sem lehet indítani a progit mert a tálcára, asztalra és programok közé nem tett semmit az XP és a Vista sem. Megkerestem a telepítési mappába, de nem indul el. Így semmi lehetőségem a Realtek progi kezelőfelületén beállítani a hangszóró kiosztást. A soundmax Adi 1988-as hangkodek kezelőfelületébe sem épült be.

[ Szerkesztve ]

Az élet valójában egyszerű, csak mi ragaszkodunk hozzá, hogy bonyolulttá tegyük.

(#133) janos666 válasza fury71 (#132) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Próbáld felerőszakolni a Realtek integrált audio chipek driverét a soundmax chipnek (kibontás után eszközkezelőből). Biztos nem fog szólni az alaplapi hang, de talán lesz realtek control panel.

Vagy inkább a Vistában hangszóróikon, playback devices, HDMI, configure és/vagy properties gombokat nézegesd meg.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#134) fury71 válasza janos666 (#133) üzenetére


fury71
aktív tag

Vagy inkább a Vistában hangszóróikon, playback devices, HDMI, configure és/vagy properties gombokat nézegesd meg.

Vistában ez volt az első amit megnéztem, de ott is csak a sztereó lehetőséget ajánlotta fel. Valószínű tényleg csak a sondmaxos drivverrel lesz a gond mindkét op. rendszer alatt.

Az élet valójában egyszerű, csak mi ragaszkodunk hozzá, hogy bonyolulttá tegyük.

(#135) Chosen


Chosen
addikt

Picit off , de a táp nem fordítva van a házadban , a szívó rész van alul, vagy direkt így tetted be?

(#136) Cifu válasza Chosen (#135) üzenetére


Cifu
nagyúr

A CM590-es ház alján perforált rész van kialakítva, ahol a tápegység hideg levegőt szívhat be (nem pedig a házban lévő meleg levegőt). A házban lévő meleg levegőt a ház hátulján lévő venti fújja ki.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#137) Chosen válasza Cifu (#136) üzenetére


Chosen
addikt

OOvváóvvv, nem is tudtam :R

(#138) janos666 válasza plömplöm (#1) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ha jó rémlik, akkor a HD 4800-akon is van SPDIF bemenet is, mint a geforceokon, ugye? Vagyis akár rá lehetne kötni a creative kártya digitális kimenetét, és meg van oldva az EAX 4/5-ös játék is többszörös kábelezgetés, meg kimenet-bemenet váltogatás nélkül is.
Kár hogy a legtöbb creative cucc épp csak a játékok hangját nem tudja rendesen kinyomni SPDIF-re...

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#139) Cifu válasza janos666 (#138) üzenetére


Cifu
nagyúr

Nem rémlik, hogy lenne optikai bemenet a kártyán.
Ha meg már úgy is van DDL vagy DTS-Connect képes Creative hangkártyád, akkor minek a gépen belül átkötni, kösd egyből az erősítőre...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#140) janos666 válasza Cifu (#139) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem optikai, sima 3 eres SPDIF (ami egy stereo-jacken is kijön a hangkártyákból, meg a nyák tetején is régi analóg PC-s CD-lejátszásból örökölt csatlakozón), egy kis dugasz amit a HD2900-asokon még látatlanban floppy tápcsatinak tutiláltak mikor kijött, majd kiderült hogy SPDIF, merthogy van hagkodek a kártyán. Most hogy ez lekopott-e már mára, az jó kérdés, nem vagyok otthon hogy ránézzek a kártyára. (igaz mikor beraktam nem tűnt fel)
És ha mindkét kártya nyákjának a tetején van ilyen SPDIF képes CD-audio dugasz, akkor házon belül is át lehet kábelezni, és megvan a leg elegánsabb megoldás a több hangkodek együttes használatára...
Így biztos nem kell kézileg váltogatni az erősítőt a bemenetek közt, csak egyszer beállítgatni hogy a lejátszók a HDMI-re, a játékok a creative kártyára kapjanak rá, de utánna minden egy kábelen megy ki a gépházból.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#141) janos666 válasza janos666 (#140) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Hmmm, de most látom hogy nem, az új xfik már csak optikain küldenek ki SPDIF-et, koaxon nem. (gondolom ha a hátlapi jackre egyikre se drótozták rá akkor a nyák tetején sincs ilyen kimenet, nem sok értelme lenne hogy az elsőkön eldugják, fent meg megcsinálják, nem lenne munka az első jackekből is kinevezni egyet opcionális SPDIF-nek...)

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#142) rzoli9


rzoli9
csendes tag

Sajnos nem jön össze a hang hdmi -n (ati4870)keresztül az erősítővel (denon3808)....
A probléma röviden: a catalyst az erősítőt dvi panelként ismeri fel és ezért a hangot nem továbbítja---- viszont ha egyből a tvre dugom a kábelt ami DTV (HDMI), akkor minden rendben....
A catalystban nem találtam semmit, amit átállíthatnék.... :F
van valakinek ötlete?

(#143) Cifu válasza rzoli9 (#142) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az erősítőn a hang bemenet is az adott HDMI bemenetre van állítva? Onkyo esetén külön lehet a hangot és a képet beállítani (az egyik képen is látszik), nem tudom, hogy a Denon esetében hogy működik.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#144) BemAnyó válasza janos666 (#141) üzenetére


BemAnyó
senior tag

az asus viszont gyorsan reagált, bár ennyi pénzért ez eszetlenség, viszont szép :DDD (de vajon jó is ?) az mindenesetre jó hogy a crativ k mellé neszált még valaki, azt bánom hogy a terra nem dob megint egy dmx6fire szintű kártyát piacra, a mai elvárásoknak megfelelően, sokkal sokkal jobb több volt mint egy audigy4, persze azt nem azz vette akinek eax kellett,

[ Szerkesztve ]

(#145) rzoli9 válasza Cifu (#143) üzenetére


rzoli9
csendes tag

igen minden beállítás hdmin van , vista alatt is próbáltam és ott egyértelműen ki is volt írva hogy a hdmi kimenet nincs használatban.......
mindegy megpróbálok valamit a denonnal kezdeni szerintem ott kell valamit állítani :W

(#146) dchard


dchard
veterán

Na akkor én is kérdeznék:

1. HD 4xxx karival bárkinek is sikerült DTS-HD vagy TrueHD sávot kinyomnia megfelelő erősítőre? Mert hogy a 4800-as gyári leírás szerint a karik tudják ezt, de mindenki más szerint csak a 8 csatornás LPCM megy ki rajta, DTS-HD és TrueHD nem.

2. A gyári leírás szerint a HDMI-n szerzői jogi okokból maximum 6.144Mbit/s-os bitráta megengedett. A kérdés, hogy ez most csak az AACS protected sávokra (pl.: gyári blu-ray-re) vonatkozik, vagy ha házilag gyártok egy 8 csatornás full res. LPCM-et, akkor az is lekonvertálva fog kimenni?

3. A videokártya HDMi kimenete a ahng eszközök között megjelenő digitális kimenetként lesz elérhető? Egy printscreen-t szívesen megnéznék erről is.

Köszi!

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#147) Cifu válasza dchard (#146) üzenetére


Cifu
nagyúr

1.: DTS-HD vagy Dolby TruHD forrásfile kell (Blu-Ray lemezről, esetleg Rippből), a kártya nem kódol ilyenben, LPCM-et tol ki (én csak LPCM-et láttam eddig, opciót sem láttam arra, hogy a kártya kódolna).
2.: Én úgy értelmeztem, hogy a tömörített hangsávoknál van ez a limit (Blu-Ray-ről pl.). LPCM-nél nem látom értelmét a szerzői jogokra való hivatkozásnak.
3.: A Hangeszközöknél lesz egy HDMI Audio opció. Valami ilyesmi.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#148) rzoli9 válasza rzoli9 (#145) üzenetére


rzoli9
csendes tag

:))
Ha valakinek hasonló problémája lenne....itt a megoldás!

NEM mindegy,hogy a kártya kimenetét melyik HDMI bemenetre kötjük, pl. nekem csak a 4.en
érzékel hdmit a többi 3 csak dvi.... persze hang nélkül.
Ez egy kis de nagyon idegesítő probléma volt :K

(#149) fury71 válasza rzoli9 (#148) üzenetére


fury71
aktív tag

Te most Tv vagy erősítő HDMI bemenetre gondolsz?

Az élet valójában egyszerű, csak mi ragaszkodunk hozzá, hogy bonyolulttá tegyük.

(#150) dchard válasza Cifu (#147) üzenetére


dchard
veterán

Szerintem elbeszélünk egymás mellett DTS-HD/TrueHD témában:

Én arra gondoltam, hogy a kártya képes-e bitstream szinten (ahogy az Ac3-mat és a DTS-t) kinyomni HDMI-n a kártya. Azt soha nem gondoltam, hogy a kártya majd lekódol nekem realtimban egy trueHD streamet tetszőleges bemenetből.

Tehát tételezzük fel, hogy van mondjuk egy Blu-Ray lemezem DTS-HD/TrueHD hangsávval. A kérdés az, hogy a kártya képes-e ennek a DTS-HD/TrueHD hangsávnak az átadására egy erre alkalmas erősítőnek HDMI-n keresztül? Magyarán a hangsáv kimegy az erősítőbe, és az végzi a dekódolást. Nevezhetjük passthrough-nak is. Ahogy nézem, nálad minden adott a kérdés eldöntésére, mert az erősítőd tudja fogadni mindkettőt, így látod, hogy a DTS-HD/TrueHD sávot át tudja-e tolni, vagy csak LPCM-be kódolva megy mindez.

Ez az ultimate kérdés, ez az amiről félrevezető (szinte biztosan fals) dolgok vannak írva a gyártó oldalán, és ez az, amit mindenki szeretne tudni.

Ha tudod, kérlek végezd el ezeket a teszteket, de ha kell segítség, csütörtökön ráérek, tudok vinni elég jó offical trackeket próbaképpen. Mondjuk, hogy elég járatos vagyok a témában :)

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.