- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- Ivqkzy-: 2. gépem
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Steven: Sokat utazó kávéfüggők ide!
- eBay-es kütyük kis pénzért
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- droidic: EA GAMES – élő emberrel a supportban 2025 ben
- btz: Internet fejlesztés országosan!
-
LOGOUT
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
sztanozs
veterán
válasz
BalanceR #39427 üzenetére
Június, vagy Júliusi Stable verzió óta. Critical-on még mindig asszem áprilisi van, az még nem tudja. Jaja, 2020-05-17 BETA, illetve 2020-06-17 STABLEIlletve nem, ha nyomtál FW update-et, akkor már másfél hete van CRITICAL-ban is:
2020-09-14 Promote the 2020-09-03 release to be the default EEPROM images
Interesting changes since 2020-04-16:
- Add support for booting from USB mass storage devices.
- Add support for bootloader updates for USB MSD or network boot (self-update)
- Improve compatibility for USB devices which require the USB port power to be switched off for a period of time during a reboot.
- Add support GPT and Hybrid MBR partition tables.
- Add support for EEPROM write-protect.
- Add the ability to loop between different boot-modes until a bootable image is found. The default is to loop between SD and USB-MSD.
- VLI 0138A1 - Improve full-speed isochronous endpoint support. -
sztanozs
veterán
válasz
Zirowe #39393 üzenetére
nálam ez fut kb 1 hónapja OMV-n. Igaz transmission-t cserélnem kellett qbt-re, de szépen fut:
- OMV (SMB+Docker+Portainer)
- QBT docker
- PiHole docker
- OVPN docker
- Watchtower docker
Az os egy usb3-as sata laptop vinyóról fut és egy usb3 duál SATA külső házban levő 2x3TB WDRed vinyó párosra dolgozik.
minidlna is van, csak nem konfiguráltam még be -
sztanozs
veterán
-
sztanozs
veterán
Pi4-re van már USB-ről bootolás?
-
sztanozs
veterán
válasz
body007 #39160 üzenetére
Nálam valami fura az utolsó héhány frissítés óta magas a load. Előtte alig volt valami.
Ez van rajta:
- Raspbian (RaspberryOS most már) Lite
- OMV (smb megosztás)
- Docker
-> Portainer
-> OpenVPN
-> PiHole
-> Transmissionkét 3TB vinyó van rákötve közös USB-n, mostanában a CPU nagy része iowait,-ben lebzsel
-
sztanozs
veterán
Ez az elhalálozás jele, vagy valami más?
23:16 blk_update_request: I/O error, dev mmcblk0, sector 4504406 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 1 prio class 0 kernel
23:16 blk_update_request: I/O error, dev mmcblk0, sector 4504402 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 1 prio class 0 kernel
23:16 blk_update_request: I/O error, dev mmcblk0, sector 4504400 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 1 prio class 0 kernel
23:16 blk_update_request: I/O error, dev mmcblk0, sector 4504347 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 8 prio class 0 kernel
23:16 blk_update_request: I/O error, dev mmcblk0, sector 4504338 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 9 prio class 0 kernel
-
sztanozs
veterán
válasz
Tav-Csoves #39070 üzenetére
vagy:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install qt5-default
és
sudo apt-get install qtcreator
vagy
sudo apt-get install qttools5-dev-toolsbár nem próbáltam...
-
sztanozs
veterán
válasz
Tav-Csoves #39070 üzenetére
Compilálni is lehet a Qt-t hozzá, de rámegy az éjszaka:
https://wiki.qt.io/Native_Build_of_Qt5_on_a_Raspberry_Pi -
sztanozs
veterán
válasz
BalanceR #38207 üzenetére
Én Dockerbe raktam fel OpenVPN-t, aszzem a OMV topicban le is írtam melyiket.
container4armhf/armhf-docker-openpn névre hallgat. De van más docker image is.
docker-compose:version: "2.1"
services:
openvpn:
cap_add:
- NET_ADMIN
image: container4armhf/armhf-docker-openvpn
container_name: openvpn
ports:
- 1194:1194/udp
restart: unless-stopped
volumes:
- ovpn-data-shared:/etc/openvpn -
sztanozs
veterán
Bármilyen (publikus) IP címmel lehet domain-t regisztrálni legyen az dinamikus, vagy fix (sőt igazából a regisztrációhoz IP cím sem kell).
Dinamikus esetén egydül annyival több a macera, hogy kell figyelni arra, hogy ha változik, akkor frissíteni kell az A (és AAAA) rekordo(ka)t. Célszerű olyan regisztrátort választani, ahol ez könnyen (és naponta akár többször is) megtehető. -
sztanozs
veterán
linux alatt nekem valahogy nem nagyon jön át a fájlok jogosultságkezelése. ez a user-group-everyone nekem túl szűk a windows jogosultságkezeléséhez képet (vagy én nem látok valamit a rendszerben). Többször megesett, hogy NAS-on root-tal vagy valami lokális userrel userrel készítettem fájlokat (pl ssh-n keresztül) és utána nem értem el már sambán keresztül. Sőt máig szívok vele, hogy az x userrel futó transmission által lerakott fájlokat nem tudom olvasni az y user sambán keresztül (ha az y nem root, vagy nem chmod-olok mindig)...
-
sztanozs
veterán
Erre gondoltál?
https://itcafe.hu/tema/raspberry_pi/hsz_35193-35193.html -
sztanozs
veterán
válasz
azbest #35486 üzenetére
Nem tudom tesztelve lett-e a 10bit RPi4-alatt, sajna nekem nincs csak egy kettesem, szóval sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudom. Mivel egyébként dekódolási szempontból ugyanaz a 10 bit, mint a 8 (legalább is láthatóan csak a colorspace van elcseszve) hihetetlen, hogy még senki nem írt egy szoftver patch-et a korrigálásra... vagy ez ennél bonyolultabb?
-
sztanozs
veterán
válasz
pigster #35484 üzenetére
h.265 gyakori kódolás (bluray és FullHD feletti felbontású filmeknél is ezt használják általában). Viszont ha letöltött filmjeid vannak, ott általában elérhetők újratömörített/leskálázott filmek.
Arra kell figyelni, hogy RPI 3 és az alatt a 10 bites színkódolás nem támogatott h.264 alatt sem - pontosabban a hardveres dekóder ugyan dekódolja, csak nem színhelyesen jeleníti meg. Fájlnévben általában feltüntetik, ha 10 bites a tartalom (ilyen pl sok anime is). -
sztanozs
veterán
válasz
LógaGéza #35291 üzenetére
Ja, hogy ilyen kellene... erre inkább már egy integrált atomos alaplap kellene két 3 kiállásos videokarival. Vagy a sztreaminghez kellene egy olyan source, ami alapbol 3 részre bontja a videot és valami szinkronizacio a 3 pire, de akkor is lehet csuszas a lejatszasok kozott...
https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=113498 -
sztanozs
veterán
válasz
LógaGéza #35286 üzenetére
chrome-ot (chromium) tudsz úgy indítani, hogy megmondod neki a helyet és méretet, ahova nyisson. Ha application módban indítod el (--app=URL), akkor nem lesznek böngésző kontrollok, meg status bar alul, csak ablakkeret.
Bővebb info: [link]Ezt simán leautomazálod shellből.
-
sztanozs
veterán
Ha átmegy annyi adat a hálózaton és a TV natívan ismeri a formátumot, akkor igen.
-
sztanozs
veterán
Ne haragudj, de ingyen (jófejségből, vagy mert csak érdekel a dolog) én pl egy csomó dolgot megcsinálok, de ez egy komplex feladat, pénzért.
A hozzászólások egy része is inkább a buktatókon és a problémán lamentál, nem egyszerűen a kérdezőt oltja. Szvsz ezekből is bőven lehet tanulni.
Nekem egyébként úgy tűnik, hogy kérdező sem látja át a feladatot, csak úgy belecsöppent, mint kezdő tolvaj a besurranásba. -
sztanozs
veterán
válasz
konyok #34870 üzenetére
A lényeg a zárójelben van:
aki szívesen (és nem ingyen) leprogramoz nekem egy ilyen feladatotTehát te pénzért keresel egy fejlesztőt, ami eléggé (állás)hirdetésnek tűnik.
Az ilyen megkeresésekre a fórumnak ez a része van fenntartva: [Állásbörze]
Illetve itt feladhatod hirdetésként is: [WH Apró > egyéb szoftverek] -
sztanozs
veterán
válasz
Latitude #34207 üzenetére
hiszen amúgy is csak az tud a hálózathoz csatlakozni aki tudja a hálózat jelszavát?
Elméletben. Gyakorlatban, ha a router kívülről sebezhető, vagy bármielyik hálózatra csatlakozott eszközöd fertőzött, akkor a támadó már hálózaton belül van. De ez vsz a torrent szempontjából a legkevésbé problémás. -
sztanozs
veterán
válasz
zsolt_64 #33957 üzenetére
Ja, ránéztem, nekem is ez van, csak sokkal elkeserítőbb:
Mem: 37232K used, 23424K free, 0K shrd, 4004K buff, 722856K cached
CPU: 33% usr 66% sys 0% nic 0% idle 0% io 0% irq 0% sirq
Load average: 6.32 5.03 2.79 7/94 1674
PID PPID USER STAT VSZ %VSZ %CPU COMMAND
1516 1373 transmis S N 16136 27% 0% transmission-daemon --logfile /var/log
1385 1373 transmis R N 16136 27% 27% transmission-daemon --logfile /var/log
1560 1373 transmis R N 16136 27% 5% transmission-daemon --logfile /var/log
1516 1373 transmis R N 16136 27% 1% transmission-daemon --logfile /var/log
1370 1 transmis S N 16136 27% 0% transmission-daemon --logfile /var/log
1373 1370 transmis S N 16136 27% 0% transmission-daemon --logfile /var/log
-
sztanozs
veterán
válasz
wassermann #33585 üzenetére
OK, közben én is megtaláltam hogy a 4 USB port egy 4 Gbps-os vonalon osztozik, és függetlenítve van a gigabites internettől is.
Ezzel még egy USB3-as SSD is szépen üzemeltethető, ha mellette csak alacsony sávszélességű eszközök vannak. -
sztanozs
veterán
A következők akár a gép működésképtelenségét is okozhatják.
Röviden összefoglalva többen állítják, hogy nekik megy, mások meg szkeptikusan állnak a kérdéshez.
Néhányan kicserélték a feszültség-regulátort, mások szerint erre nincs is szükség. Alapvetően, ha nem akarod használni az 5V-ot igénylő komponenseket (USB/Network, HDMI), akkor vsz a soc elmegy 3.3 voltról is. Pi Zero szinte biztosan. A kulcs az, hogy nem a bemeneten, hanem a GPIO 3V3 és 5V-on kell beadni a 3.3 voltos feszültséget (fixen rövidre azonban nem szabad zárni ezeket, mert ha véletlenül megtáplálnád 5V-ról az eszközt, akkor a 3V3 pinen keresztül biztos megsütöd a SOC-ot). -
sztanozs
veterán
válasz
Murdock1981 #32891 üzenetére
jogosultságokat kell megnézni, vsz pi:0 a könyvtár jog. Át kell takni transmission-ra és rögtön tölt rá:
[link] -
sztanozs
veterán
válasz
Murdock1981 #32552 üzenetére
A dupláját vitte el a routerem kb 2 évig (RT-AC56U), amiben kevesebb a memória és gyengébb a proci.
mod: (#32536) imSG - Pontosabban visszaolvasva mégiscsak válasz az eredeti kérdésre
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Komplett PC - Intel Core i7-9700K, 32GB RAM, NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER
- Új, Gamer - GIGABYTE Z790 D + Intel I7 14700KF + Kingston Fury Beast RGB 2x16GB DDR5 6000MHz CL30
- Csere-Beszámítás! Akciós Gamer PC! R5 5500 / GTX 1070Ti Rog Strix / 32GB D4 / 500GB SSD
- Asztali PC , R5 5500 , 1080 Ti 11GB , 16GB DDR4 , 512GB NVME , 500GB HDD
- AKCIÓ!!! GAMER PC: Új i5-14400F +RTX 4060/5060/4070/5070 +Új 16-64GB DDR4! GAR/SZÁMLA! 50 FÉLE HÁZ!
- Bomba ár! Dell Inspiron 7400 - i7-1165G7 I 8GB I 512SSD I 14,5" 2K I HDMI I Cam I W11 I Garancia!
- Beszámítás! Apple Mac mini 2023 M2 Pro 16GB 512GB SSD számítógép garanciával, hibátlan működéssel
- Bomba ár! HP EliteBook 840 G2 - i5-5GEN I 8GB I 256GB SSD I 14" HD+ I Cam I W10 I Garancia!
- Bomba ár! Dell Latitude 7320 - i5-11GEN I 8GB I 512SSD I HDMI I 13,3" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RX 7600XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest