- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- hcl: MS Office365 Linuxon
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Szólánc.
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
- Mr Dini: Mindent a StreamSharkról!
- erkxt: A Roidmi becsődölt – és senki nem szól egy szót sem?
- Hieronymus: Három júniusi képem
Aktív témák
-
djyangce
tag
válasz
Pizzafutar #2 üzenetére
Ez a help elsősorban azoknak lehet hasznos, akik nem rendelkeznek mindig a legfrissebb csomagokkal. A Debianban például, ami ugye kicsit lassabban frissül, ezzel szemben igen stabil, jelenleg az XFree86 4.1.0-ás verzója van. Ebben nem indul el a Radeon a beépített driverrel (modullal).
Tovább mennék ennél is. Akik Linuxot kezdenek el használni nem feltétlenül frissítenek egy már bevált, beállított stabil disztribúciót, hogy minél frissebb legyen. Kevés olyan ''nagy'' disztrib van pl., aminek a legfrisebb stabil változatában már 4.3.0-ás XFree86 van. A SuSE 8.2 ilyen, amit hirtelen a <a href=''http://distrowatch.linuxforum.hu''>distrowatch</a>-on találtam. -
djyangce
tag
Hi mindenkinek!
Mivel pár napja vettem egy Radeont és valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, aki egyre inkább használja a linuxot, gondoltam megosztom veletek a Radeon linux alatti beállításának trükkjeit:
#1: Két alaphelyzet van: a, A linux vagy a videokártya telepítésekor ha sikerült az X-et<sup>*</sup> bekonfigurálnod úgy, hogy az az Xserver saját modulját használja a Radeonhoz és tökéletesen működik, akkor legfeljebb a gyári drivert akarhatod még telepíteni.b, Nem sikerült, akkor valószínűleg olyan X-ed van, amely nem tökéletesen támogatja a Radeonokat.
<sup>*</sup>: Annak, aki nem linuxos, de méginkább annak aki az lesz érdemes tudni, hogy az XFree86 után sokszor röviden X-nek nevezik a linux alatt jelenleg használatos grafikus felület alapját.
#2: Meg kell nézned, hogy melyik verziójú X-et használod, Ezt a konzolról az ''X -version'' parnccsal teheted meg rendszergazdaként.
#3: Ha nem akarsz gyorsítást, és 60Hz-en használod (gyakorlatilag akármilyen felbontásban) a monitorod (ez mondjuk TFT monitorok esetén amúgy is elég), akkor megpróbálhatod beállítani a ''vesa'' módot. Ez csak akkor fog működni, ha az X-ed minimum 4.2.x-es (4.1.0-val nem sikerült így beállítanom, 4.2.0-val nem próbáltam, de 4.2.1-gyel sikerült). Kézzel átírhatod az XFConfig file-t, ekkor ki kell javítani a ''Section ''Device'''' alatt a ''Driver'' a két macskaköröm közötti részt ''vesa''-ra, vagy használhatod az xf86config parancsot rendszergazdaként.
#4: Ha mégis be akarod állítani valami miatt a gyári drivert, akkor a következőket kell tenned először:
- El kell menni az ati oldalára és le kell tölteni a Linuxhoz való dirvert, amely vagy a 4.1.0-hoz, vagy a 4.2.0-hoz lesz rpm csomagban (ez a RedHat package manager, vagyis a RedHat csomagkezelője. Akinek nem RedHat, vagy rpm alapú, tehát SuSE, Mandrake stb. linuxa van, hanem Debian, az se ilyedjen meg). Érdemes letölteni még az oldalon látható Check.sh-t, amely adott esetben megmondja, hogy melyik driververzióra van szükséged.
- Érdemes a ''Driver Release notes''-ot elolvasni
- Akinek nem rpm alapú disztribúciója van, hanem Debian, annak fel kell telepítenie az ''rpm'' és az ''alien'' csomagokat, majd ennek segítségével a letöltött driver könyvtárában kiadni az ''alien -d <driver_neve>.rpm'' parancsot.
- Csinálj Backupot az X könyvtáraidról.
#5: Installálni kell a csomagot. Ez rpm alapon (ebben nem vagyok biztos, Debiant használok) az ''rpm -u <driver_neve>'' paranccsal, Debian alatt a ''dpkg -i --force-overwrite <driver_neve>.deb'' paranccsal lehet megtenni. Ez minden szükséges dolgot fel fog rakni a gépre.
#6: A /lib/modules/fglrx/src/ könyvtárban ki kell adni a ''./make_sh'' parancsot.
#7: Új kernelt kell fordítani (Annak is, akinek eddíg sikeresen ment az X driverével a kártyája). Minden beállítás maradhat, kivéve a ''Character Devices'' szekcióban a ''Direct Rendering Manager (XFree86 DRI support)'' opciót. Ha ez bele van fordítva a kernelbe, akkor nem lehet a Radeon drivermodulját betölteni. Ezután isntallálni kell az új kernelt és újra kell indítani a gépet.
#8: A /lib/modules/fglrx/ könyvtárban a '':/make_install'' parancsot kell kiadni. Ez be fogja rakni a modult a /usr/lib/<kernel_verzió>/kernel/drivers/char/dri'' könyvtárba és be is tölti.
#9: Alaposan olvasd végig a Monitorod doksiját, különös tekintettel a vízszintes és függőleges frissítési frekvenciákra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
#10: Csinálj backupot az X beállításairól, főleg, ha azelőtt működött. Az fglrxconfig paranccsal és NE az xf86config paranccsal hozz létre új X-beállításokat. Nagyon ügyelj, hogy ne adj meg rossz monitorfrissítést, mert az tönkreteheti a monitorod.
#11: Ha minden sikeresen ment, akkor elvileg az X elindításával mindennek működnie kell. Ha nem, akkor lehet más a gond. Nálam például az volt, hogy a Section ''Device'' szekcióban a BusID sorban helytelenül ''1:0:1'' állt '1:0:0'' helyett.
Sok sikert mindenkinek a beállításhoz!!!!
Aktív témák
- LG UltraWide 34WR50QC-B Monitor! VA 3440x1440 / 100Hz / FreeSync
- LG UltraWide 29WQ60A-B LED IPS Monitor! sRGB 99% / 5ms / 100Hz / FreeSync
- Samsung ViewFinity S6 34" (S34C650TAU) monitor garanciával
- BESZÁMÍTÁS! LG UltraGear 27GL850-B 144Hz QHD 1ms monitor garanciával hibátlan működéssel
- HP Omen - 27" IPS - UHD 4K - 144Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDR 400 - USB-C - KVM Switch
- Nexus 6P 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- AKCIÓ! Apple Macbook Air 13" 2020 M1 8GB 256GB SSD notebook garanciával hibátlan működéssel
- MacBook felváráslás!! MacBook, MacBook Air, MacBook Pro
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RX 9070 XT GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest