Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) nort_on válasza donat_sz (#49) üzenetére


nort_on
senior tag

Köszönöm a részletes választ! :R

Igen hosszú, mert jó lenne normálisan megcsinálni, hogy legyen értelme is a sok munkának, amit ebbe teszünk. Bár eddig az is tökéletesen elég volt, hogy TBSZ 2023 összes befizetés 10 forint, dec 31 záró meg 20 forint. :U

Nálam az alapkoncepció az volt, hogy leképezzem a valós számlákat (pénz és ÉP) évenként, TBSZ-enként (szolgáltatónként NEM fogom, végig gondoltam, több macera és nem ad plusz infót) és lefedjem a valós mozgásokat. A befektetési számla tartalmaz egy/több pénzszámlát devizánként és 1 értékpapírszámlát, ezért van nálam ilyen sok. Bankszámlát nem vontam bele, lent írom, hogy miért (transfer/deposit/removal). De lehet ezt is kellene (még kigondolom), igazából a költéseket máshol vezetem, PP csak a befektetésekre kell, az is leginkább TBSZ fókuszban, mivel az adás/vétel 99%-ban ott van.

Nyugaton ez egyszerűbb, USA-ban elég egy USD deposit meg egy befektetési számla, de EU-ban is megoldható 1-2 számlával, csak mi "szívunk" adminisztrációban az évenkénti TBSZ miatt.

Pénzt mivel Ft-ból van 99%-ban a megtakarításom ezért aznap mikor átterelem a befektetésekhez a pénzszámla HUF-on teszek egy depositot. A Revoluton/Zen/stb. történő váltásnál transfer pénzszámla EUR-ra az adott váltás szerint. Mivel eddig ERSTE-nél volt befektetésem és oda mindig már az €-t utaltam be ez után ment egy újabb transfer az ERSTE Investment EUR-ra. - Ez így jó, mert lefedi a valós mozgást, csak az a "baj", erre én is a napokban jöttem rá, hogy a deposit csak egyszer "számolódik", és ha banki vagy normál számlán kerül beírásra, a többi mozgás meg transzferként, ami a valós mozgás, akkor pl a Reports > Performace > Payments > Saving \ Year/Instrument pontban csak a "Deposit-os" Deposit Account-ok fognak megjelenni, nálad a * pénzszámla HUF. Ez így jó is, de szerintem hasznosabb az az infó, hogy pontosan mennyi pénz ment be az adott TBSZ-be (HUF/EUR/USD, adminisztráció, adózás, stb miatt). Így a transzfereket nem transzferként, hanem deposit és removalként kell bevinni (transzferként is lehet és utána egy kattintással át lehet alakítani (deposit/removal tételnek). Vagy direktbe minden deposit rögtön pl a TBSZ 202x HUF-ra (vagy EUR-ra) megy, de ez meg nem teljesen fedi le a valóságot, mert a normál számlára esik be a pénz, és marad is ott valamennyi a TBSZ fee miatt. Ezen még szintén gondolkozok, de valószínűleg így fogom csinálni (transzfer és utána átalakítás deposit/removal).

A TBSZ-ek viszont a "Securities" alatt vannak felvéve (ERSTE okán mind Eurós volt) pl. ERSTE TBSZ 2023 ahol a referencia számla az ERSTE Investments EUR. Amikor vettem egy értékpapírt, akkor az ERSTE Investments EUR-nál van a vásárlás és vásárláskor adom meg az "offset account"-ként pl az ERSTE TBSZ 2023-at. - Ez így kb jó, de csak ha 1 éved van és azt is csak EUR vételi irányban. Ha USD is van, akkor természetesen kell USD számla is, de az más téma. A nagyobb "baj" ezzel, hogy ha eladsz, akkor az a "gyűjtő" normál számlára megy "ERSTE Investments EUR", de valójában az az adott TBSZ-hez tartozó pl "ERSTE TBSZ 2023 - EUR" számlára menne, és ha több éved van/lesz, akkor nem lesznek valósak a TBSZ pénzszámlákon lévő összegek. Nyilván, ha nincs eladás, akkor mindegy. De egyszer csak lesz az is. :D

[ Szerkesztve ]

(#52) donat_sz válasza nort_on (#51) üzenetére


donat_sz
senior tag

Azt hiszem kezdem érteni, hogy gondolod!

Nálam az alapkoncepció a mozgások lekövetése volt + hogy látható legyen a portfólió teljesítménye egészében. Igazából azon kívül hogy együttesen TBSZ, NYESZ vagy MÁK nem is terveztem nézni. A nyugdíjpénztáraknak van saját PP projektje (füle) :DDD annak teljesítménye így szintén látható. Egy ideig alternatívaként tekintettem arra az opcióra is, hogy saját projektet kap a MÁK is, a TBSZ is, a NYESZ is és NYP is, de amíg a NYP-on lévő pénzzel érdemben nem kalkulálok, addig a másik hárommal igen, így azokat együtt is jó ha láthatom.

Ami a számlák közti transfer/deposit/removal-t illeti elgondolkodtatsz. Én ugye MÁK/NYESZ/TBSZ szinten szándékoztam csak szétválasztani a befektetéseket (mármint az adott PP projektben). Így hogy mennyi van 1-1 évi TBSZ-en kevésbé tűnt relevánsnak.
Igazából ezt egy biztonsági mentésnek szánt yahoo finance adminisztrációval megoldom, ott TBSZ-enként rögzítem a vásárlásokat/eladásokat :DD így onnan az adott egyenleg az (aprók nélkül) leolvasható.

Viszont közben az jutott az eszembe, hogyha a depsoitok közé felveszed a TBSZ-eket, ráadásul évenként és devizánként, akkor pl idén (IBKR-nél) lesz 3 betéti számlád (HUF, EUR, USD). Akkor itt a Ft-os (?), mint TBSZ pénzneme lesz, ahol a befizetéseket összegezni akarod? A többi deviza közti mozgást már csak mint tranzakció könyveled? Így a payment Year/Instrument riportban csak a FT-os számlákat követed (ráadásul €-ban nézve)?

Más, deviza váltási költséget hogy viszed fel? Pl most IBKR-nél ugye van 2 usd-nek megfelelő díj Ft-ban könyvelve (nálam IBIE miatt a TBSZ-en). Eddig én azt csináltam, hogy az adott vásárolni tervezett papír(ok)hoz kötöttem a díjat, de ezzel nem vagyok teljesen kibékülve. Alternatíva az EUR/HUF-ot megadni mint releváns "értékpapír", ami megint csak kicsit nyakatekert, de talán ez így most jobban belegondolva mégis csak tisztább megoldás.

(#53) nort_on válasza donat_sz (#52) üzenetére


nort_on
senior tag

Hehe, behúztalak téged is a csőbe, nem is olyan egyszerű ez, igaz? :U :DDD

Én pont fordítva tervezem, mindent egy helyen akarok látni, felviszem az ingatlant és az ingóságokat is, pl járművek, hangszerek, stb, külön-külön vagy valamilyen gyűjtő instrumentum alatt. Ezek megvannak MoneyManager alkalmazásban, simán be tudom importálni. Aztán az egészből meg úgyis arra szűrsz, amire csak akarsz, de legalább van egy teljes képed. De pl amit az emberek legfontosabbnak tartanak, a bankszámla pl nem is lesz benne, felesleges, ott van a legkevesebb pénzem.

Igen, ez a lényeg, hogy az adott évben befizetett összeg deposit-ként a megfelelő évi TBSZ HUF-on landoljon, adózás miatt úgyis az lényeg, hogy mennyi forintot fizettél be, az lényegtelen, hogy bankban, revolut/ZEN, IBKR főszámlán vagy TBSZ-en belül váltottad, a NAV-ot sem fogja érdekelni. És igen, TBSZ-en belül intézed a váltást (PP adminisztráció szerint) transzferként rögzítve (ezzel csak az a bajom, hogy nem a valós folyamatot rögzíted, de megjegyzésben ott lehet, hogy Revolut/ZEN. De az IBIE esetén ez sem gond, mivel ott úgyis TBSZ-en belül érdemes váltani), illetve ez volt már az első bejegyzésben is a kérdésem, hogy a fee miatt hogyan érdemes. Igen, valószínűleg külön kell felvinni a fee-t aznapi dátummal, az első bejegyzésemben ott is van a képen az FX, de kicsit módosítottam rajta, ez a friss.

[ Szerkesztve ]

(#54) donat_sz válasza nort_on (#53) üzenetére


donat_sz
senior tag

Még nem biztos, hogy behúztál :U
A befektetések részemről nem fognak adó vonzattal bírni, amíg a mostani rendszer fentáll, csak TBSZ-en, NYESZ-en és MÁK-nál tevékenykedem. Majdani kivét esetén is (20+ év múlva) az adott lejáró TBSZ-ről szándékozom rész kivétet csinálni, törni nem szándékozom. Ettől függetlenül nem nagy meló, lehet megcsinálom a felvetett módot! Ártani nem árt, aztán lehet később mégis csak jól jön :D

FX - igen külön kell felvinni a fee-t aznapi dátummal az adott devizapárra a konklúzió részemről is.

u.i. A teljes képet én itt biztos nem akarom látni, ez csak a befektetések követésére és azok akár nagyító alatti kontrolljára valók részemről. A teljes képre nekem van egy másik program (3? vagy 4? biztosan túladminisztrálom :DDD :DDD), ami minden pénzmozgást, vagyonértéket lekövet. Ott pl a befektetések vagy vagyontárgyak csak dec 31-el kapnak egy értéknövekedés/csökkenés korrekciót az éves pénzügyi helyzet, célok áttekintése során.

u.u.i. miért DAX és miért nem NASDAQ a NYESZ esetén?

(#55) nort_on válasza donat_sz (#54) üzenetére


nort_on
senior tag

Nekem is ezek a célok/tervek, és tényleg ne kelljen törni TBSZ-t, de ha kell, akkor nagy a baj és nem akarok akkor ezzel szívni, lesz más bajom is...

SXR8 és DAX jobban diverzifikált (nem mintha ilyen alacsony portfólió aránynál lenne jelentősége...), a másik, hogy a NASDAQ osztalék fizetős. Egyrészt ERSTE-nél régebben konkrétan ezt elvitte az oszti fee, másrészt meg nem akarok ezzel is szívni, hogy ilyen pár tizenforintokat visszaforgassak, ezért veszünk csak acc ETF-et. :U

(#56) nort_on


nort_on
senior tag

2051/G kötvényre van valakinek jó inputja? Ez nem olyan egyszerű, mint a PMÁP-ok, gondolom az allampapir.hu oldalról (van letölthető Excel is) kellene a Vételi Nettó Árfolyamot valahogy bele varázsolni. :U Nem vagyok IT-s, előre is köszi! :R

(#57) vnorbi válasza nort_on (#56) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Az allampapir.hu-n mindig csak egy pillanatnyi árfolyam érhető el, visszatekintésre nincs lehetőség. Visszamenőleges adatok a WebKincstár nyitólapján is elérhető letölthető pdf formátumú árfolyamtáblákból nyerhető. Ebben nap végi záró árfolyamok vannak, és megoldható az automatizált letöltés, a 2023-as év összes pdf-je lejött 2 perc alatt (24 MB). A pdf-ekből pedig könnyen kinyerhető az érték. A Vételi Nettó Árfolyam például így egy paranccsal az egész a pdf letöltésével kezdve:

bash $ wget -q https://webkincstar.allamkincstar.gov.hu/report-service/report --post-data='{"clientCode":"all","reportName":"_20633_arfolyam_mak","language":"hu","report_params":[{"name":"datum","value":"2023-01-02"}]}' --header='Content-Type:application/json' -O - | pdftotext -raw - - | grep 2051/G | cut -d " " -f 2
49.8300

Nem fogom megcsinálni a feedet, de akinek van rá affinitása, ez jó lehet alapnak.

[ Szerkesztve ]

(#58) nort_on válasza vnorbi (#57) üzenetére


nort_on
senior tag

Ok, köszi! :R Hátha valaki feed-et is tud csinálni. YT-on rákeresek menni fog nekem is? Motort is úgy szoktam szerelni... :DDD

(#59) fecus válasza pyxis (#50) üzenetére


fecus
őstag

Köszi, visszajött az adat.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#60) vnorbi válasza nort_on (#58) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Hajrá! :)

Szerintem egyébként lesz rá jelentkező. Ahogy néztem itt az egyéb megoldásokat, van tudás és hostolási lehetőség is másnál. Megcsinálni éppen meg tudnám én is viszonylag hamar az aktuális nappal bezárólag, de úgy megosztani, hogy napról napra frissüljön az új adatokkal, az nem menne (nem akarok regisztrálni ilyenre, ahol ütemezetten lehet futtatni a scriptet, és hostolja kifelé az eredményt).

[ Szerkesztve ]

(#61) pyxis válasza fecus (#59) üzenetére


pyxis
csendes tag

nézegettem, de nem találtam semmit, aztán rájöttem, hogy egyszerűen nem frissült a bamosz sem...

(#62) donat_sz válasza nort_on (#55) üzenetére


donat_sz
senior tag

van valami jó megoldásod a már rögzített Ft/€ transzfereknek a deposit/removal konverziójára?
ahol nem változik a deviza, ott simán megy nálam is, de ahol deviza váltás is van ott nálam
"java.lang.IllegalArgumentException" hibára futok. vagy ez csak nálam van? :F

(#63) nort_on válasza donat_sz (#62) üzenetére


nort_on
senior tag

Én ezt a következő módon oldottam meg legutóbb, hogy a valós mozgások is lekövethetőek legyenek (1+2), de a TBSZ HUF deposit is jó legyen (3-5):

1. 70.000 huf beutal (IBCE main HUF)
2. 69.980 huf removal (IBCE main HUF) - ennyit váltottam
3. 69.980 huf deposit (IBCE TBSZ 2024 HUF) - ennyit váltottam és így a kimutatásokban ez a valós forint befizetés jelenik meg
4. 69.980 huf transfer (outbound) (IBCE TBSZ 2024 HUF) - így korrekt marad a deposit érték
5. 185 eur transfer (inbound) (IBCE TBSZ 2024 EUR) - így nem jelenik meg mint deposit érték, csak TBSZ HUF számlán
6. 1.8 eur fee meg az IBCE main EUR számlára lett beírva

A 2021-ben RC belső HUF>EUR váltásom volt, ott jól lett beírva, viszont 22 és 23 Revolut, ZEN, stb, és a váltások/beutalások sem stimmeltek, volt, hogy összevártam őket, így nem tudtam párosítani, ezért a beutalt EUR-t vettem figyelembe és a beutalás napi MNB árfolyamon írtam be az euróból visszafejtve a forintot. Ez így biztos nem stimmel (mert több nap eltérés is lehetett a váltás és beutalás között), viszont a NAV úgyis az aznapi forint árfolyamot nézi, szal adózási szempontból jó. És a fenti alapján írtam át az összes befizetést és váltást, úgyhogy most minden TBSZ stimmel.

Trade-ek is kész vannak, meg az ingatlan, ingóság, és MÁK, sőt még a gyerek babakötvényes MÁK számlája is, egyedül a 2051/G automatikus frissítése hiányzik. :U

[ Szerkesztve ]

(#64) nort_on válasza nort_on (#63) üzenetére


nort_on
senior tag

Ja, ezt a régiek átírását úgy csináltam, hogy az EUR deposit-okat kiexportáltam CSV-ben, beképleteztem az MNB árfolyammal a forintot és beimportáltam a TBSZ HUF számlára. Utána meg átalakítottam a fenti szerint. Így duplán volt minden, de le lehetett ellenőrzni minden tételt, és utána a régieket (TBSZ EUR deposit) kitöröltem, és csak az új (TBSZ EUR transzfer inbound) maradt. Előtte + utána mentés, nehogy valami félre menjen... :U

[ Szerkesztve ]

(#65) donat_sz válasza nort_on (#64) üzenetére


donat_sz
senior tag

Igen, ez a válasz a kérdésemre, köszi, ez megoldás lehet.
Az az igazság, hogy ez a sok deposit/removal sokkal kevésbé átlátható számomra, mint a transzferek, ahol az offset account mutatja mi hova vagy honnan vándorol és ezt egyelőre csak a jegyzetekkel tudom pótolni, ami mégse ugyanaz. Viszont az általad felvetett éves befizetések a TBSZ-re meg máshogy nem látszik jól :(((

#63nort_on
Jelen állás szerint én a 24-es IBIE TBSZ-en váltást picit máskét rögzítettem, én a Ft-os számlához könyveltem le.
A többi depsoit/removal/transfer hasonló logika szerint (IBCE vs. IBIE okán meglévő eltérések vannak csak). IBIE esetén ugye tudok a TBSZ-en váltani, ami ráadásul csökkenti majd a havi TBSZ díjamat

szerkesztés:
22 és 23 Revolut, ZEN, stb, és a váltások/beutalások sem stimmeltek, volt, hogy összevártam őket, így nem tudtam párosítani, ezért a beutalt EUR-t vettem figyelembe és a beutalás napi MNB árfolyamon írtam be az euróból visszafejtve a forintot. Ez így biztos nem stimmel (mert több nap eltérés is lehetett a váltás és beutalás között), viszont a NAV úgyis az aznapi forint árfolyamot nézi, szal adózási szempontból jó. És a fenti alapján írtam át az összes befizetést és váltást, úgyhogy most minden TBSZ stimmel.

Remek, újabb házifeladat :DD lassan jobb lesz nulláról újraépítenem mindent mint egy save as-t faragni újra és újra :DD

[ Szerkesztve ]

(#66) nort_on válasza donat_sz (#65) üzenetére


nort_on
senior tag

Mondtam én, hogy behúztalak a csőbe. :U :DDD Nekem is ráment az utóbbi 2 hetem, szerencsére nem volt sok meló... :D

Igazából egyszer kell megcsinálni. Jól. ;] És ha megvan a logika, ez így szerintem már nem rossz, akkor az újakat beírni már gyerekjáték lesz.

(#67) donat_sz válasza nort_on (#66) üzenetére


donat_sz
senior tag

Arra mindenképpen jó volt, hogy újra néztem a teljes videóját Portfolio Performance bemutatóját a Lustaport klubnak, az elmúlt pár évben érezhetően kopott az emlék több mindenről is. Kipróbáltam az elképzelésed a TBSZ törés estén szükséges adatok eléréséhez és annyi biztos, hogy a 24-es TBSZ-t már a külön TBSZ deposit számlákkal csinálom, a korábbiak újraépítését ill. az átváltási költség aktualizálásról még nem döntöttem el, hogy belevágok-e, végülis pár év és fordulnak a TBSZ-ek és, ha addig nem töröm fel őket, akkor onnantól meg már sose kell :D
Amin még sokat gondolkodtam, hogy kell-e a pénzszámla. Korábban a devizaváltás lekövetésére szerintem hasznos volt. De azzal, hogy IBIE-nél a TBSZ-en érdemes váltani ennek okán már nem lenne szükséges, de marad és ezzel az extra tranzakciók is :D

Kérdés 1: Ezt (arfolyam.iridium.hu/EUR) érdemes MNB árfolyamnak?
Kérdés 2: ERSTE-IBIE transzfert hogy könyvelted? Te elvileg már készen vagy vele.

(#68) nort_on válasza donat_sz (#67) üzenetére


nort_on
senior tag

Nem mondom, hogy így jó vagy hogy így kell csinálni, de együttgondolkodáshoz jó. Aztán mindenki úgy alakítja ki (át), ahogy neki a legjobb.

Én is néztem pár videót, pl a lustásat is, de szerintem itt már több infó jött össze, mint amit ott a srác elmondott, meg sok kérdésre érdemben sem tudott válaszolni. Persze kiindulásnak nem rossz. Német (vagy más külföldi) videók meg az évenkénti hungarikum TBSZ miatt nem jók. Annak viszont örülök, hogy aktív a fejlesztés és jönnek ki a frissítések, API IBKR még jó lenne, de igazából annyi tranzakcióm nincsen, DT-re lenne fontosabb.

Válasz 1: MNB honlapról töltöttem le, az a NAV-nak is elég hivatalos kell legyen.

Válasz 2: Szolgáltatók szerint nincs szétszedve (egyelőre így döntöttem), így igazából nem volt transzfer, a TBSZ 2021 az bármilyen szolgáltatónál TBSZ 2021. :U

De ha kell, akkor kb 2 kattintás megcsinálni, nálam a 2023.12.19-i napi állományt (instrumentum + cash) kell transfer-nek beírni, de szerintem így korrekt (fedi a valóságot, mivel a TBSZ-ről nem került ki semmi, az pl részkivételnél lenne) és követhetőbb is, ha egyben marad.

[ Szerkesztve ]

(#69) powerwade


powerwade
senior tag

Szerintetek mi a legegyszerubb mondja annak, hogy ha korabban rendszeresen valtottam HUF-ot EUR-ra, annak az atlagarat kitalaljam PP-ben? Jelenleg ez Excelben van rogzive, roppant egyszeruen, de gondoltam kihasznalom a PP-ben rejlo lehetosegeket, es csinalok egy kulon filet erre.
Addig ok, hogy csinalok egy HUF deposit es security accountot, majd egy EURHUF=X security-t. De ha venni akarok ebbol az EURHUF-bol akkor valami nem kerek.

Ti hogyan csinaljatok?

(#70) powerwade


powerwade
senior tag

ez a megoldas: mindket currency-t HUF-ra kell allitani :)

(#71) donat_sz válasza powerwade (#70) üzenetére


donat_sz
senior tag

ezt így elsőre nem igazán értem mi ez a HUFHUF :(

@nort_on
azért ez a nagytakarítás is jár eredményekkel. Kiderült, hogy a ERSTE milyen "szépen" játszik a kerekítgetéssel.
Az egy dolog, hogy egy tétel vásárlásakor bár kiírja 2 tizedes jegyig a pontos költséget, csak hát sok esetben meg egész számra kerekítve könyveli mégis azt.
De az igazán nagy kedvencem, hogy a NYESZ-en tartott NASDAQ osztalékfizetésnél képes negatív értéket kihozni (persze tizedes jegyben és ilyenkor le is könyveli a negatív tizedes értékeket :W ) mert szerintük a matek:
79,91 osztaléknál az adó 11,99 a költség 68 volt tavaly márciusban ezt a PP simán 0-ra korrigálta magától, de ERSTE meg lekönyvelte -0,08-al :Y
ha jól sejtem a díjaiknál kerekítettek (felfelé) és ezért jön ki ez a szörny :D

vagy csak sok kicsi sokra megy, igaz? :D

(#72) donat_sz válasza nort_on (#63) üzenetére


donat_sz
senior tag

Végül elkezdtem újra felépíteni mindent a 0-ról a PP-ben. Szerencsére most belefér néha-néha egy-egy adag adminisztráció a szabadidőmbe. Viszont a devizaváltások könyvelésének módján továbbra is vacakolok.

Jól értem, hogy esetleges adózás szempontjából csak az a fontos, hogy a TBSZ-re való beutalás napi forint összeget meg tudjuk határozni? (€ összeg MNB-s árfolyammal Ft-ra konvertálva).
A deviza váltás költsége figyelembe vehető adózás szempontjából vagy sem?
Nekem még a TBSZ-ek miatt nem kellett eddig adózni befektetés után, így ez ügyben biztosan nem vagyok még naprakész. Ha figyelembe vehető, miért nem Ft alapon számítod a TBSZ számlán? Ha nem vehető figyelembe akkor meg csak a portfólió költség szempontjából látom értelmét rögzíteni, de az meg már így is torz, hiszen a devizaváltásnál "fals" adatokat használsz. Vagy hogy hol tévedtem el?

Szóval, ha mégsem tévedtem el, akkor három opció létezik szerintem az ERSTE-s időszak adminisztrációjára:

1) valós költségeket érdemes rögzíteni a PP-be. Egy nem értékpapír HUF és EUR számlán elvégezni a váltást és az adott évi TBSZ-re már a váltott EUR-t érkeztetni. NAV esemény esetén pedig akkor kiszámolni a TBSZ forint bekerülési értékét. (nem lehet nagy effort, hiszen az euró érték és dátum adott)

2) elengedni a valóságot, csak a NAV riportra fókuszálni és TBSZ Ft számlára érkeztetni a valóban beérkezett €-t az aznapi MNB árfolyammal forintosítás után. Így a díjak nem fontosak.

3) keverni a kettőt vagyis a 2) opció csak rögzíteni a valós devizaváltási/utalási költségeket is, de ez így nem lesz pontos (lásd fentebb), de jobban közelít a valósághoz, mint a 2) opció.

Én ha nem értem félre, akkor a te 2)-es opcióddal szemben az 1)-est hasznosabbnak értékelem, de mielőtt átalakítom az adatokat erre, azért szeretném látni, hogy helyes-e a gondolatmenetem vagy valahol belegabalyodtam.

(#73) nort_on válasza donat_sz (#72) üzenetére


nort_on
senior tag

Röviden, ha a HUF>EUR váltások pontosan megvannak és nem sok volt belőle, akkor teljesen jó az EUR érkeztetés a TBSZ-re, így tényleg valós adataid lesznek.

Én azért érkeztettem az MNB átváltott forintot, mert nálam a 3 év TBSZ-ein keverve volt, sok esetben nincs infó, hogy mi volt a kiindulási forint, pl kriptóban előtte ment 10-20-50%-ot, ezért lett a biztosan tudott EUR beutalásból visszaszámolva napi MNB-n.

(#74) donat_sz válasza nort_on (#73) üzenetére


donat_sz
senior tag

90+%-ban megvannak a váltások.. ezért is próbálom megérteni a pro/kontra részleteket.
Azért ha belefér, érdekelne a hosszabb válasz is (az adott kérdésekre, akár privátban is, ha valamiért esetleg úgy jobb neked)

(#75) bandus


bandus
veterán

volt már róla szó, de lehet valamelyik másik topikban, és nem találom, hogy mi is a bevett módja a PMÁP kamatfizetés kezelésének? rögzítem a kifizetett összeget dividentként és a papír árfolyamát pedig lehúzom 1-re/1000-re?

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#76) donat_sz válasza bandus (#75) üzenetére


donat_sz
senior tag

szerintem igen.

(#77) Uyuarasy válasza bandus (#75) üzenetére

Ha kezzel vezeted az arfolyamot akkor igen (kamatfizetes utan 0.99 Ft lesz az arfolyam az 1%-os buntetest is figyelembe veve), ha webes providert hasznalsz akkor eleg csak a dividendet felvenni.

(#78) bandus válasza Uyuarasy (#77) üzenetére


bandus
veterán

kézzel vezetem, néha amikro eszembe jut, akkor átírom az aktuálisra. aztán lehet beimportálom valamely itt leírt megoldást, de annyira ezt nem tartom fontosnak.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#79) powerwade


powerwade
senior tag

Sziasztok, par honapja elkezdtem a PP magyar forditasan dolgozni aztan el is felejtkeztem rola, egeszen a mai napig, ugyanis ram irt az egyik fejleszto, hogy atkuldene a test buildet (linux/windows) amiben mar szerepel a magyar forditas.

Jelenleg 2330 elem van a forditasban, ennek 99%-a "kesz", bar eleg sokmindent kezzel forditottam, de volt amit automazialtam, igy valoszinuleg rengeteg hiba van benne - de kezdesnek nem rossz, ugy velem - bar sajnos a penziugyi kifejezesek es fogalmak nem az en vilagom. Fontos megjegyeznem, hogy onmagaban a szavak es kifejezesek forditasa "latatlanban" nehez, mert kell hozza a kontextus amit pedig a szoftver hasznalata kozben latsz. Ezert is fontos, hogy megnezzuk hogy is nez ki a program futasa soran, pontosan hol helyezkedik el a kifejezes stb...

Szoval ez igazabol kozossegi alapon mukodik, barki tudja szerkeszni :) Nagyon orulnek ha esetleg valaki, aki jobban kepben van ezekben, atnezne es/vagy belejavitana...
Itt tudtok garazdalkodni: https://poeditor.com/projects/po_edit?id_language=65&id=194291

Amint megerkezik a build, megosztom itt a topikban (ha nem tiltja a szabalyzat) vagy privatban adok linket ra.

[ Szerkesztve ]

(#80) powerwade válasza powerwade (#79) üzenetére


powerwade
senior tag

Amint irtam, eleg sokmindent automata forditassal csinaltam es nem ellenoriztem le :D
Van itt Tabornok, Kilatas, Szivargasos meg Alfa-elony is... es egyeb cifrasagok.... de par ember per ora alatt kikalapalja.

Ha van ra kollektiv igeny egyaltalan :) Ha nincs, az se baj, majd elszuttyogok vele egyedul kezzel - ez az automata forditas amugy is zsakutca.

(#81) bandus válasza powerwade (#79) üzenetére


bandus
veterán

nem rossz kezdeményezés, de sok létjogosultságát nem látom. akik szerintem eljutnak ezen programig, azoknak nem okoz gondot az angol nyelv, sőt, inkább nehézség lehet megtalálni pár dolognak a magyar megfelelőjét, ahogy írod is.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#82) powerwade válasza bandus (#81) üzenetére


powerwade
senior tag

Na igen, valami hasonlo gondolatokkal / indokkal hagytam abba fel eve... viszont azota beszelgettem par emberrel akik nem (vagy csak kicsit) tudnak angolul, de ennek ellenere befektetenek es szeretnek valahol rogziteni / vizualizalni az egeszet. Persze mivel en is csak angolul foglalalkozom mindennel, nem igazan ertettuk egymast amikor befektetesekrol volt szo :)
Ennek ellenere ugy gondolom, hogy annyi mindennek van magyarositasa, miert ne legyen ennek is. Van benne kihivas, ha egyedul allsz neki, de ezert irtam, hogy par ember par ora alatt gatyaba tudja razni.
Nem akarom tultolni a temat, ugyhogy ahogy fentebb is irtam, barki tud csatlakozni a fenti linken, es ha kell a teszt program akkor irjatok.

(#83) powerwade válasza powerwade (#82) üzenetére


powerwade
senior tag

Es persze a "nagy hirt" elfelejtettem kozolni: https://www.portfolio-performance.app/
Elerheto mobilos verzio (iphone/android) is mar az alkalmazasbol :) Friss ropogos, ma kerult fel...

[ Szerkesztve ]

(#84) donat_sz válasza powerwade (#83) üzenetére


donat_sz
senior tag

Ez kezdésnek remek hír, kár, hogy a saját szerveren tárolt filet nem tudom megnyitni vele..

(#85) powerwade válasza donat_sz (#84) üzenetére


powerwade
senior tag

imho ez nem az app hibája, hanem android/iPhone limitàció. Itt írják, hogy mit és hogyan támogat.
https://www.portfolio-performance.app/en/walkthrough
Mondjuk én mobilra syncthinggel szinkelek elég sokmindent, szóval nálam nem volt semmi bökkenő, simán benyalta a portfólió filet lokálisan :)

(#86) nort_on


nort_on
senior tag

Nálatok android alatt működik a PP app? Drive-ra feltöltöm a binary fájlt, az alkalmazás látja is, kiválasztom, aztán nem történik semmi... :F

(#87) Catman válasza nort_on (#86) üzenetére


Catman
aktív tag

Nálam müködik.

Mondjuk én local file-al használom.

[ Szerkesztve ]

(#88) nort_on válasza Catman (#87) üzenetére


nort_on
senior tag

Köszi a tippet, így megkajálta. :)

(#89) net91


net91
senior tag

Sziasztok,

A kérdésem nem a fórum témához tartozik, de szintén portfólió nyilvántartásával kapcsolatos és itt megfordul sok okos ember.

Évek óta a Google Finance-n tartom nyilván a portfóliómat.
A Google Finance fióknál használt e-mail cím megszűnt, ezért a meglévő portfóliót szeretném átvinni egy másik fiókra, de eddig nem jöttem rá hogyan lehet.

Esetleg valamilyen tipp, javaslat?

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#90) bandus válasza net91 (#89) üzenetére


bandus
veterán

Go to google support.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#91) Uyuarasy válasza net91 (#89) üzenetére

Ha nem tudod ujra letrehozni azt a cimet, akkor en is csak a supportot tudom javasolni.

(#92) jagermester


jagermester
csendes tag

Sziasztok!
Növelnék egyet a részletességén a PP-ben nyilvántartott számláimnak. (Most pl az összes TBSZ-em és a NYESZ egy securities/deposit account alatt van.)
Van rá bármi "beszt prektisz"? Vagy elkezdhetem előről 0-ról újra építeni?

Az működhet, hogy felveszem az új struktúrában a deposit/sec accountokat és az all transactions alatt végigmegyek a tranzakciókon és egyesével módosítgatom a releváns mezőket? Vagy van ennél jobb megoldás?
Köszi

(#93) bandus válasza jagermester (#92) üzenetére


bandus
veterán

az egyes értékpapírok esetén jobbklikk és van transzfer opció. ott könnyen át tudod őket rakni másik accountra.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#94) jagermester válasza bandus (#93) üzenetére


jagermester
csendes tag

És az a historyban hogyan fog látszódni? Ha mai nappal transzferálom őket akkor az adott account teljesítményét fogja helytelenül mutatni, nem? Vagy visszadátumozzam a transzfert a vásárlás napjára? Nem vagyok benne egyelőre biztos hogy ez a nekem való funkció.

(#95) bandus válasza jagermester (#94) üzenetére


bandus
veterán

ezt nem tudom, de mondjuk amennyiből megírtad ezt a két hsz-t annak a fele idejéből csinálhatsz egy accountot és kipróbálhatod mit mutat a performance :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#96) jagermester válasza bandus (#95) üzenetére


jagermester
csendes tag

Ez egy nagyon hasznos komment volt... (gyerek altatás közben az nem megy csak a HSZ)

(#97) nort_on válasza jagermester (#92) üzenetére


nort_on
senior tag

Így is lehet manuálisan, attól függ mennyi van. Ha nagyon sok, akkor szerintem jobb, ha kiexportálod CSV-be az összes tranzakciót és ott szerkezted át a megfelelő számlákra (gondolom a dátumok meg a többi részlet nem változik) és ezt a helyesen "TBSZ-ezett" és "NYESZ-ezett" CSV-t beimportálod. Előtte létre kell hozni a TBSZ-eket, NYESZ-t, ahogy írtad.

Korábban elég részletesen leírtuk, hogy kb hogyan érdemes.

[ Szerkesztve ]

(#98) jagermester válasza nort_on (#97) üzenetére


jagermester
csendes tag

Köszi, igen, azon felbátorodva kezdtem neki. CSV szerkesztés lett, ezzel viszonylag baráti időn belül sikerült átírni a ~100 tranzakciót.

[ Szerkesztve ]

(#99) fecus válasza jagermester (#94) üzenetére


fecus
őstag

Szerintem "bármikorra" tudsz transzferálni. Visszafelé is. Azt kell meggondolni, hogy miképpen szeretnéd az eredményességet látni!

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#100) bandus válasza Uyuarasy (#77) üzenetére


bandus
veterán

ezeket a lépéseket megtettem, de a gyakorlatban nem tetszik az eredmény. az eszközérték ugye helyes, de a perfomrance mutatókat elrontja, ha a divident (=kamatfizetés) után visszacsökkentem az árfolyamot 0.99-re. mi lehet a megoldás? nekem úgy tűnik, hogy az lehet a jó kezelési módszer, ha ilyenkor a teljes pozit eladom és a névértéket kvázi újra megveszem.

ti hogy oldottátok meg a pmáp kamatfizetés rögzítését végül?

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.