Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#301) Egon válasza inf3rno (#297) üzenetére


Egon
nagyúr

Nem teljesen értem az oktatás koncepcióját, de mindegy. A saját kis otthoni SOHO routereken akar állítgatni, közben meg Enterprise rendszereket érintő dolgokról beszél.
Ha nem elérhető a DNS szerver, akkor a rendelkezésre állás sérül az IT biztonság szentháromságából (CIA), ami meg otthoni átlagjóskának a legkevésbé fáj (cégeknek nyilván másképp fájhat). A Google DNS szerverét beállítva (8.8.8.8), eléggé biztonságban érzem magam ezzel kapcsolatban (vannak már eszközök ddos ellen, kisebb szervezeteknél is mint a Google). Ha még beállítunk egy másodlagos DNS szervert, akkor meg végképp nem érzem ezt problémának (saját szerver eléggé overkill lenne erre a célra, ráadásul magánemberként nem is erre való).
Nem hallottam még TCP secure opcióról, nem is értem hogy milyen módon titkosítana. A helyi hálón, bármely környezetben (legyen az otthoni vagy céges), szerintem nem feltétlenül kell titkosítás az adatforgalomban (bár vannak ettől eltérő vélemények). A hálózatot magát kell védeni: a külső részt tűzfallal, belül megfelelő szeparációval (VLAN), a fizikai végpontokat port security-val, és persze megfelelő jogosultságmenedzsmenttel a kliensek vonatkozásában. Ha ez megvan, és esetleg mellé van csattintva még némi logelemzés és hálózati forgalom-elemzés is (persze viselkedés-alapú), akkor lehet próbálkozni. Szerintem.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#302) inf3rno válasza Tibro5 (#298) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja, nekem is szóba jöhet, hogy felteszem VM-be az itthoni szerverre, de inkább szétválasztanám a kettőt, meg a wifi erősség annál is kérdés lenne. Szerintem tök gáz, hogy nincsenek tesztek, amik alapján el lehetne igazodni, vagy csak én nem találom őket.

Buliban hasznos! =]

(#303) inf3rno válasza Egon (#301) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Az a koncepció, hogy legalább az otthoni hálózaton csináljuk meg, amiket mond, ha már a cégesen nem feltétlen mi fogjuk. A csapat egy része jogász, akik valszeg sosem fognak egyébként routert állítgatni, én viszont jobban bele akarok folyni ebbe, mert inkább a technikai, mint a jogi oldalán akarok dolgozni. Nekem sem teljesen világos bizonyos dolgoknál, hogy miért javasolja, de elég komoly szakember, úgyhogy elhiszem neki. Ja az is szóba került, hogy nem elég loggolni, hanem elemezni is kell a logot lehetőleg közel real time.

Buliban hasznos! =]

(#304) inf3rno válasza Tibro5 (#299) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hát azt mondják aki igazán ért hozzá az FreeBSD-ről (esetleg OpenBSD-ről?) indul, aztán abban alkot valami jobbat, mint a pfsense. Most így közel nulláról én sem állnék neki, messze nem az én szintem. Egyedül annyiból érdekes, hogy a FreeBSD nem támogatja a rá épülő operációs rendszereket, tehát ha fórumban kérdek valami pfsense vagy GhostBSD specifikusat, akkor elhajtanak a francba, hogy az más OS. Nem tudom ezeknek milyen a supportja. A GhostBSD-t mindjárt kipróbálom egy laptopon kíváncsiságból.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#305) Egon válasza inf3rno (#303) üzenetére


Egon
nagyúr

Konkrétan mi ez a képzés, meg tudod írni (akár privátban is)? :R

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#306) inf3rno válasza Egon (#305) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja, ment privi.

Buliban hasznos! =]

(#307) Véreshurka válasza Multibit (#290) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Otthon nekem is a telefonomon és tabletemen kívül a mobil eszközök dhcp-znek, de feleségem ios-es eszközei nem komálják valamiért ha a vpn-es vlan-on lógnak, így muszáj leszek majd azokat is statikus ip-vel ellátni és áthajtani a nem vpn-es gateway-en. Egyelőre még mivel öregek az ios-es eszközök (ipad2 + iphone se) még nincsenek frissítve, azt hiszem a 13-as rendszeren vannak, abban pedig még szerintem nincsen ilyen funkció. Köszi, ha megnézed 14.1-en! :R

El Psy Kongroo

(#308) Egon válasza inf3rno (#306) üzenetére


Egon
nagyúr

Ment válasz. :R

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#309) Véreshurka válasza inf3rno (#289) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Szerintem te most a legjobban azzal járnál, ha vennél egy Asus AC65P-t 25000 Ft környékén, és feltennél rá egy OpenWRT-t. Mind az Asus routereknek, mind az OpenWRT-nek van fóruma itt a PH-n. Persze nem elhajtani akarlak innen, de árban ezzel jönnél ki a legjobban és meglenne a wifi is. Sajnos pfSense-ről én azt olvastam, hogy nem kezeli olyan faszányosan a wifi-t, hiába tudná, illetve hiába van a kiszemelt gépben wifi lehetőség, mint a qotom-oknál lehet kérni. Aztán ha még mindig vágyat éreznél rá és már több befektetni való pénz is a rendelkezésedre áll akkor vissza is térhetnél a pfSense-hez, vagy ha nagyon hajt a kíváncsíság akkor meg dobd fel VM-ként a szerveredre és az OpenWRT-vel egyetemben tudnád tesztelni ezt is. Nekem is van egy asus ac65p-m, 20-ért vettem ismerkedni az openwrt-vel, illetve szemezgetek egy olcsóbb mikrotikkel is. Viszont ha vársz egy kicsit és összejönne egy qotom gép rendelésed, máris kinyílna a világ számodra ami a router os-eket illeti: untangle, sophos, pfsense, opnsense, vyos, stb... Illetve a későbbiekben az asus-t be tudod lőni majd AP-nak is.

El Psy Kongroo

(#310) Véreshurka válasza Tibro5 (#300) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi! :R Ezt jó tudni. Az androidok nálam nagyon le vannak maradva: teló még 6-ossal megy (Oneplus One), tablet már hetessel (samsung régebbi típus) :DDD De lassan csere lesz legalább telefon terén, ott meg már tuti csak 10-essel szereltet fogok kapni, és jó felkészülni.

Egyébként örülök, hogy válasz nélkül belevágtál és sikerült, legalább bővül a kis csapatunk, és remélhetőleg sok jóságot hallhatunk majd tőled is :)

El Psy Kongroo

(#311) Multibit válasza Véreshurka (#309) üzenetére


Multibit
veterán

Sajnos pfSense-ről én azt olvastam, hogy nem kezeli olyan faszányosan a wifi-t
Nem tudtam, hogy így van. Nem csak azért nem próbáltam, mert wifi-mentes a routerem :D , hanem mert annyira elégedett vagyok az Unifi AP-val (a kontrollere egy Synology NAS-on fut), hogy nem szándékozom váltani egyelőre. Az OPNsense viszont nagyon bejött. Kár, hogy a FreeBSD nem túlságosan PPPoE-barát.

(#312) Véreshurka válasza Multibit (#311) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Már meg nem mondom, hogy hol olvastam róla, de pont emiatt nem is kértem a qotom-ot wifi-vel, pedig az eredeti célom az lett volna, hogy mindent a pfsense intéz. Így sem jártam rosszul, mert nagy megelégedéssel használom a ruckus AP-mat :) , amit ha nem tudtam volna jó pénzért megvenni, valószínűleg most egy unifi AP lenne itthon.

El Psy Kongroo

(#313) inf3rno válasza Véreshurka (#309) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nincs ezzel semmi gond, én is erre jutottam. Érzésre meg úgy tűnt, hogy azért van egy ilyen hátulütő a dedikált routerekhez képest, hogy wifiben nem lesz erős. Azért kár, hogy a Qotomhoz nincsenek tesztek, hogy mégis mennyi az annyi. Szívesen látnék egy összehasonlítást bármelyik AP-vel vagy wifi routerrel. Mindjárt beleolvasok az amazonos véleményekbe, hátha írja valaki meg utánanézek a wireless chipseteknek, amik a kártyákban és a routerekben vannak, hogy mennyire eltérőek. A szervert nem akarom most megbolygatni ilyen VM-ezéssel, mindenképp valami külön eszköz lesz. A routernél valami combosabbra gondoltam, de igazad lehet, hogy felesleges, és jobban járok egy AC65P-vel, mások is azt ajánlották a router topikban, csak hát én ennyire alapos vagyok. :))

Buliban hasznos! =]

(#314) Tibro5 válasza Multibit (#311) üzenetére


Tibro5
senior tag

Azt mondjátok el kérlek, hogy a Unifi AP mér olyan menő? Azt néztem, hogy elég drága és csak 450mbps-et tud 5ghz-en. Míg egy 8 éves linksys router meg 1200-at mond papíron de 866mbps-et ténylegesen tudja, hogy van ez?

(#315) Multibit válasza inf3rno (#313) üzenetére


Multibit
veterán

Őőő... Mit nevezel dedikált routernek? Az all-in-one home eszközöket? Éppen, hogy azok nem dedikált routerek! :)

(#316) Multibit válasza Tibro5 (#314) üzenetére


Multibit
veterán

Ki mondta, hogy menő? ;]

(#317) Véreshurka válasza Tibro5 (#314) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Amikkel eddig összefutottam ezzel kapcsolatban:

- 10-ből 9-en azt állítják, hogy iszonyat stabilak,
- több klienst is beton stabilan kiszolgál, és itt nem az otthoni 20+ eszközre gondolok, hanem akár több 100-ra, persze több AP között elosztva őket,
- ugye nem mindegy melyik modellt nézted, pl. az UAP HD-t 1733 Mbps-el reklámozzák
- seamless roaming-ot is tud (mesh) ha több AP van a hálózaton.

Hirtelen ennyi. Ha az USG-ket nem is, de az AP-jukat mindenki nagyon dícséri. Nálam "csak" egy switch van, de azon kívül, hogy meg kellett tanulni használni és meg is szenvedtem vele, egyelőre jól teszi dolgát 16/24 ráakasztott eszközzel.

Szerk.

Azt még elfelejtettem hozzátenni, hogy egyébként rohadt jó csicsás a kontroller felszíne, csak ne változtatnák állandóan a menüket. :))

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#318) Multibit válasza Véreshurka (#317) üzenetére


Multibit
veterán

A seamless roaming és a mesh nem szinonimái egymásnak. Az Unifi AP-k mesh nélkül is képesek seamless roamingra :K
Ezt a mesht sikeresen nyomják a köztudatba a markecingesek.

(#319) Véreshurka válasza inf3rno (#313) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Az AC65P combos annyira, hogy kihajtsa a gigabitet csak úgy magában, és sokan dícsérik a wifijét is. Arra ügyelj, hogy Vargalex által készített OpenWRT-t tegyél fel rá, mert azért az AsusWRT elég soványka ha kicsit jobban a mélyére szeretnél merülne a hálózatosdinak :)

El Psy Kongroo

(#320) Véreshurka válasza Multibit (#318) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Igen, nem voltam benne biztos, hogy egy és ugyanaz a kettő, azért is tettem zárójelbe, mert gondoltam sokan ismerhetik így. De most már végre én is megjegyzem magamnak :K

El Psy Kongroo

(#321) inf3rno válasza Multibit (#315) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Jó bocs, nincs meg a szaknyelvem hozzá. A sohot se tudom, hogy egy átlag router annak számít e, mert ilyen mikrotiket meg ilyesmiket dob csak a kereső rá, ami már egy fokkal magasabb kategória, mint a minden egybe asus, tplink és társaik. Itt úgy értettem a dedikáltat, hogy maga a gép erre készült, nem pedig egy általános mini pc-be szórunk be egy wifi kártyát, aztán elnevezzük wifi routernek. Nem tudom, hogy a kártyák és az ilyen routerek chipjei között mi a különbség, de gondolom egy routerbe valami komolyabb minőséget tesznek, mert egyszerre több géppel kell kapcsolatot tartania, szemben a hálókártyával, aminek normál esetben csak a routerrel.

Buliban hasznos! =]

(#322) Egon válasza Tibro5 (#314) üzenetére


Egon
nagyúr

Nem tudom mit néztél, de a legolcsóbb Lite AP is 866-ot tud 5 GHz-en (a 450 egyébként is tipikusan 2.4 GHz-es érték), a Pro tud 1300-at.
Az ára nagyjából Mikrotik szinten van: ezek nem otthoni hanem kisvállalati használatra vannak tervezve, ennek megfelelő stabilitással és terméktámogatással (össze lehet hasonlítani, hogy random Asus routerrel (ha már úgyis az a sláger itt) szemben, milyen gyakran és meddig jönnek frissítések rá...).
Nekem az tetszik benne, hogy egyben menedzselhető egy teljes termékvonal (Unifi): így a router, switch és AP is).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#323) inf3rno válasza Véreshurka (#319) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Akkor úgy lesz, köszi! Néztem közben a leírását, és megfelel az igényeimnek. Még molyolok a témával pár órát, aztán berendelem.

Buliban hasznos! =]

(#324) Multibit válasza inf3rno (#321) üzenetére


Multibit
veterán

Csak azért akadtam fenn a dedikált szón, mert - szerintem - éppen egy mini PC-ből lehet dedikált routert csinálni. Attól dedikált, hogy kizárólag router feladatokat lát el. Amúgy nem csak "barkácsolni" lehet ilyet, több gyártó konyhakészen adja ezeket. Más kérdés, hogy a potenciális vásárlók többsége nem igazán akar dedikált routert, mert drága, nem mindig barátságos a beállítása, kell hozzá vásárolni még ezt azt. Éppen ezért én a "wifi-router"-t egy nem létező állatfajnak tartom :D A router nem wifi-zik! Az a wireless access point dolga :K

(#325) Multibit válasza Véreshurka (#307) üzenetére


Multibit
veterán

Megnéztem az öreg iPadet (2014-ben vettem). Az iPadOS 14.1-ben már a privát MAC cím az alapértelmezett. Egy kapcsolóval visszaállíthatod a "gyári"-t, ami után szükséges egy újracsatlakozás.

[ Szerkesztve ]

(#326) inf3rno válasza Multibit (#324) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Teljesen igazad van.

Buliban hasznos! =]

(#327) Véreshurka válasza Multibit (#325) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi! :R

El Psy Kongroo

(#328) haddent válasza inf3rno (#289) üzenetére


haddent
addikt

Ez a kérdés vagy nagyon komplex vagy nagyon egyszerű :DDD Ennek oka, hogy attól függ, milyen szemmel nézed? A családod valószínűleg ránéz, jó oké, ugyanazt csinálja, van tőle net, tök jó, kit érdekel? Szakértői / érdeklődő / hobbista szemmel viszont köze nincs a két megközelítésnek egymáshoz.
Egy SOHO router az van azt kész, oszt netet, szór wifit ezek az újak tudnak már 1-2 vicces extra dolgot amit jobb esetben a SoC meg a ramjuk el is bír-ogat úgy ahogy aztán viszlát.
Egy pfSense (de talán okosabb lenne úgy fogalmazni, hogy "épített" dolog utalva pl. a bejegyzés első/előző részére) meg annyit úgy és annyira jól fog csinálni, ahogy akarod és meg tudod oldani, nincs határ. Jelenleg hálózatos/szerveres/itsecurityanalyst keverékként dolgozom és őszintén merem állítani, hogy tudja azt amit a több tíz sőt százmilliós Palo Alto, FortiGate, Stormshield vagy mondj akármit, sőt, néha jobban. Ha épp valamit nem tud, akkor megoldod máshogy, mert ahogy helyesen írtad is, egy BSD. UNIX -on pedig mit nem lehet megoldani? Azt, amihez (még) kevés a tudásod, nincs lehetetlen ;) :DDD

Én azt gondolom, hogy otthonra, kiscégnek de akár nagy cégnek is, ahol nem az van, hogy a pénz kit érdekel csak ki lehessen tenni a plecsnit, hogy EZ VÉD MINKET közben meg egy elavult szar, ott teljesen racionális választás egy hasonló (nem kötelezően és egyértelműen pfSense de hasonló) megoldás okosan összerakva. Otthonra pedig érdeklődő vagy szakértő embereknek szerintem verhetetlen.

Én eleve semmiben nem vagyok a híva a "mindent egyben nagyon tud" eszközöknek, tehát nálam egy hálózat onnan indul, hogy van egy tűzfal, egy managed switch és van(nak) acces point(ok). Az más kérdés, hogy csóróságból ez(ek) nálam is használt TP LINK Archer C5-C7 és társai, mert pl AP -nek marha jók és olcsók, szerintem.

Ha most akarsz nulláról nekilátni és nem tudsz kukázni valami értelmes fogyasztású és erejű PC -t, hanem venni kéne, akkor is ki lehet jönni 50 -ből. Ilyen Ivy Bridge -től felfele induló Dell Optiplexek már vannak 20 körül, 1 éve is voltak, egy kis ram, egy kis ssd, egy 4x intel gigabit dedikált NIC és még mindig hol jársz? 30-40? Régi router beáll AP -nek, maradék 10-20-30 -ból akár most akár később veszel AP -ket, ízlés és pénztárcától függően. El lehet menni akár Ubiquit irányba is, verhetetlenek ár/érték és tudásban is, AP -ben is.

..mindez akkor, ha érdekel, szereted, fogsz vele törődni. Ez egy PC lesz bárhogyan is, nem fogja azt feltétlen tudni, hogy kiveszed a dobozból, bedugod és 10 évig rá se nézel. Tudja és tudhatja ezt is, csak akkor az előnyei eltörpülnek a hátrányai viszont nem

(#329) haddent válasza Véreshurka (#319) üzenetére


haddent
addikt

Tudnak/tak már olyan WRT -t csinálni, hogy a hardveres NAT megmarad? Mert még azzal is kérdéses, hogy milyen csomagmérettel hajtja ki a gigát, anélkül meg kár is nekifutni

Tibro5 mert enterprise level. Nem csak ráírják a dobozra, mint a tplink asus stb bárki, hogy 1500Mbit/s WiFi aztán 100M -es NIC van benne :DDD Stabil, jó, VyOS/Vyatta alapú és kifejezetten olcsó. Rossz mezőnyben nézed az árakat, nézz mellé Cisco meg hasonló dolgokat. És akkor ott még csak a Cisco SOHO -t nézed, aminek csak a logója Cisco a bele valami olcsó gagyi szar

[ Szerkesztve ]

(#330) inf3rno válasza haddent (#328) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Régi routert nem tudom hogyan lehetne betenni AP-nek. Az UPC-s modem és router egyben, abból maximum modem lesz. Van egy olyanom még, amit aprón vettem, szintén router + modem TC7200, de modemként valamiért nem tudott működni. Nem derült ki, hogy mi a kínja, viszont helyi hálózatot tudtam vele csinálni. Azzal esetleg tudnék kísérletezni, hogy AP-t csinálok belőle, de fogalmam sincs, hogy ez egyáltalán lehetséges e.WAN nincs rajta, csak koax kábelnek van input meg 4 LAN port. Hagyományos régi PC-t nem vennék rá használtat, mert sokat fogyaszt 24/7. A másik gondom a szünetmentes. Gondolom egy sohosnál nem annyira lehet érdekes, ha elmegy az áram, egy ilyen mini pc-nél meg esetleg károsodhat tőle a gép, plusz az ébresztést sem tudom, hogy meg lehet e oldani, ha visszajön, mert aksiról mindig van, amíg teljesen le nem merül. Nem hiszem, hogy megoldható, hogy két gépet kössek a szünetmentes USB-jére, hogy mindkettő leálljon, ha lemerül az aksi, a szervernek pedig mindenképp kell ez a feature...

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#331) inf3rno válasza haddent (#328) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Jó, beraktam a TC-t és a CB-t is AP-nek, az Ubee meg lett a modem és router kikapcsolt wifivel. Egyelőre itt tartok, villognak, hogy nincs rájuk dugva koax, de nem érdekel, erre most rohadtul nem akarok költeni. A következőben majd csinálok egy külön router gépet, amibe teszek SFP+-t is, hogy legyen vezetéken 10 gigabit a szerver és az asztali gépem között. Arra jó is lesz a pfsense, csak egyelőre nem tudom, hogy hardveresen mi kell ekkora sebességhez. Majd még utána olvasok.

Buliban hasznos! =]

(#332) dudi válasza haddent (#246) üzenetére


dudi
senior tag

sziasztok,

ismerkedem a pfsense-szel és próbálom beállítani az IPv6-t úgy, hogy a telekom hgw-jét nem tudom (nem is próbáltam) bridge-be állítani. Eddig openwrt-vel egy egyszerű IPv6 relay megoldtotta az ügyet, de ugye ezt a pfsense nem támogatja.
Valakinek van tapasztalata IPv6 beállításról, ha a FW az ISP eszköze után van kötve? Ha jól látom, így nem tudok prefix delegation-t beállítani a pfsense-n, lévén a hgw a router.
Vagy felejtsem el az egészet?

köszi,
Gábor

Sounds like your fix is worse than your problem...

(#333) Véreshurka válasza haddent (#329) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Sajnos ezt hirtelen nem tudom de most, hogy említed, valóban mintha olvastam már volna erről, hogy nincs hardveres NAT. Át kéne futni ehhez az Asus Routerek topikot, hogy volt-e erről szó, mert ott sokan használják a 65P-t gigabit-es nettel és openWRT-vel. Azt viszont tartom, hogy ha minden kell olcsón (router + AP egybe + jó konfigurálhatóság) akkor nem egy rossz vétel a 65P ismerkedni a hálózatozással, persze ha csak nincs egy felesleges gép otthon amire mehet a pfsense ;] Mert 25-ért olyan fogyasztással, mint az Asus nem sok minden van. Akár a hiányosságaival együtt.

El Psy Kongroo

(#334) Patice válasza Véreshurka (#333) üzenetére


Patice
nagyúr

Asus routereken a hardveres NAT gyorsítás, csak a gyári vagy az arra épülő Merlin FW-rel megy. Más alternatívával nem, mivel ez zárt kódú fejlesztés, nem adták közkézre.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#335) Véreshurka válasza Patice (#334) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Világos, köszi! :R Akkor jól rémlett...

El Psy Kongroo

(#336) Multibit válasza Patice (#334) üzenetére


Multibit
veterán

:K
Ehhez még hozzátartozik, hogy a hw NAT bizonyos alkalmazások mellet nem működik (pl. QoS). Ebben az esetben csak a CPU nyers ereje számít, húzós használatkor 100%-on pörög a processzor. Ha kellően erős az adott modellbe épített SoC, akkor elérhető ilyenkor is a "gigás" sebesség, de ritka az ilyen home router és sokba kerül. Annyiba, amennyiért inkább építeni érdemes.

(#337) haddent válasza Véreshurka (#333) üzenetére


haddent
addikt

Természetesen, főleg ismerkedni, nem is érdemes egyből valami komolyabbal. A fogyasztással kicsit vitába szállnék. Én párszor számolgattam már, amíg te, otthon, 1-2 szervert üzemeltetsz néhány tíz vagy száz Wattról van szó 24/7, addig ez éves szinten ezrek vagy 1 vagy max 2 tízezresben mérhető és ugye baromira meg sem érzed, mintha egyszer veszel valamit és látsz egy -120 ezres zárolást hirtelen :DDD

Multibit na meg a NIC is sokat számít. Mindent meg lehet CPU -ból oldani, de azért amit lehet azt dedikáltan illik. Pl. nem az összes, de 1-2 Suricata szabályt ráengednél egy akár high-end Asusra, ő ott főne meg szerintem, hogy készhagyábééknköszhelo :DDD

(#338) inf3rno válasza haddent (#337) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ez igaz valamennyire az építettre is? Pl van bele olyan hálókártya, amin van hardveres gyorsítás?

Buliban hasznos! =]

(#339) haddent válasza inf3rno (#338) üzenetére


haddent
addikt

Természetesen. Eleve pl. a virtio támogatás, hw checksum offload, tcp segmentation offload, large receive offload.. ezek csak amiket most hirtelen a pfSense grafikus felületéről kiolvastam, biztos van ezer másik amibe nem ástam bele magam. X86 esetén azért ez annyira nem a cpu terhelés elvételéről szól, inkább latency -ben gondolom, hogy lehet különbség.
Nyilván minél közelebb áll / konkrét enterprise chipset, annál több ilyet támogat

(#340) rekop válasza Véreshurka (#333) üzenetére


rekop
senior tag

Az én véleményem, hogy aki ismerkedni akar a hálózatokkal, annak mindenképpen az alapoknál kell kezdenie. Attól hogy megvesz valaki egy konszumer routert, rátesz egy custom fw-t, majd különböző leírások/videók alapján beállít valamit, még nem fogja érteni a működését. Sőt ahhoz hogy az alapokat megtanulja, vennie sem kell semmit. Vannak a neten elérhető ingyenes tananyagok(a topikom összefoglalójában van link is hozzá, kezdésnek kiváló szerintem), ha valaki komolyabban gondolja annak az alábbi képzést ajánlanám tizenpár euróért. Ez mellé egy Packet Tracer és/vagy GNS3, és lehet is tanulni, gyakorolni, és nem kell venni semmilyen hardvert.
Ha meg venni kellene valami all-in-one eszközt mert kicsi a keret, én akkor sem az említett Asus-t venném, hanem például egy Mikrotik hap ac2-t. :)

[ Szerkesztve ]

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#341) haddent válasza rekop (#340) üzenetére


haddent
addikt

Egyetértek elméletben, gyakorlatban nekem (hangsúlyozom személyes vélemény és tapasztalat, nem vagyunk egyformák) soha nem ment a leülök meghallgatom / végignézem / tanulok téma, halálra unom, lassú, érdektelen. Én problémamegoldási szempontból szeretek mindent tanulni, azaz "adott egy probléma, hogyan oldjuk meg, ehhez milyen technológiák állnak rendelkezésre amiket hogyan tudunk használni" 5 perces google keresés majd bele a közepébe és közben stackoverflow stb, bármi ami kell. Én speciel pont így tanultam ki a hálózatosdit, végzettségem (elte programtervező inf.) alapján van némi (tényleg némi, 1 tárgy, 1 félév) közöm hozzá, de baromi elméleti, távlati és elavúlt volt, épp a klasszikus oktatási modellek miatt.
Az is +1, hogy bármilyen nem "bedugom használom dejó van wifim" 1bites (nem sértés, én se vagyok történész meg hentes sem) felhasználónak elég rossz választás egy kommersz, sexy shiny asus tplink bármi dobozka menő csillogós kartonból

[ Szerkesztve ]

(#342) inf3rno válasza haddent (#341) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem annyira jó így tanulni, mert nem tudod, hogy mit nem tudsz. Az iskolában rákényszerítenek az elsőre. Magamtól meg én is a másodikat használom legtöbbször, és kimarad egy csomó alap. Szerintem jobb könyvet választani az adott témára legalább addig, amíg az alapokkal tisztába kerül az ember.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#343) haddent válasza inf3rno (#342) üzenetére


haddent
addikt

Ez kicsit kétoldalú penge, mert mennyire alapoktól kezdenéd pl. a "hálózatok" témát? Layer 1 / hardver? Ha igen, akkor annak némi "kötelező" minimális történelmét, felépítését is? Nem olyan szinten, hogy te tudd a következő szabványt architektúrálisan leírni, de, hogy irodalmi nyelven "legyen fingod róla"? De ha így, innen elkezded, akkor nyilván ugyanezt minimális elméleti szinten el kell végezned magával a számítógépekkel is, mert arra épül. És a végén ott lyukadunk ki, hogy éveket ülsz papír felett, ahol absztrakt görög betűkkel matematikai nyelven halmazelmélettel és logikával írsz programot, papíron :DDD Persze, ez így a szép és kicsit sem bánom, de konkrétan egy profi, ebben dolgozó "hálózatos szakember" sem feltétlen tudja ezt így. Komoly elhivatottság kell ahhoz, hogy ehhez kedved és motivációd legyen végigcsinálni. Ha meg kicsit belekóstolsz előtte a "váó, ezzel így ezt meg tudom csinálni" -ba és utána / mellete / közben érdekességképp utánanézel, hogy "az tök jó, de mi van e mögött, mitől működik?" akkor lehet, hogy fenntartod az érdeklődésed és nem hónapokkal / évekkel később kell összekötni, hogy ahaaaa az ennek volt az előfeltétele és így ez az.
Nyilván más szakmákban nincs megfelelő kompetenciám, de szerintem ez globálisan is elmondható, de az informatikában egész biztosan, vagyis akkor inkább úgy fogalmazok, hogy biztos vannak hozzám hasonló beállítottságúak, akik így sokkal jobban élvezik és könnyebben és nem utolsó sorban 1000x gyorsabban tanulnak ilyen módon.
Azt nem tudom objektíven megítélni, hogy ebben mennyire játszik szerepet egy alapvető világra nyitottság, érdeklődés meg tényleg nagyon alap, de mégis valamelyest dolgokat átlátó előzetes ismeret.

A másik véglet persze az, amikor pl. ismerősöm külföldön ment egyetemre, lényegében ugyanerre a szakra. Na ők nem papíron írtak programot csúnya hieroglifákkal, hanem 1. héten "csoportmunka: írjunk egy játékot". Na az lóf*#@ tejszínnel. Kattintgatsz meg húzogatsz mindent össze, mint egy hülye, csak fogalmad nincs róla, hogy ez mitől miért és hogy működik :R

(#344) inf3rno válasza haddent (#343) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nyilván olyan szintről, ami releváns a napi munkád során. Minimálisan a hardverbe is bele lehet folyni, ha van valami ráhatása. Ha csak a routereket nézzük, akkor a memória, processzor magok, órajel, szünetmentes tápegység is elég sokat számítanak, és ezekről azért jó lenne beszélni legalább néhány mondatban.
Összességében az egyetemi képzés átfogó tudást ad arról, hogy milyen eszközök vannak, és abból hogyan tudsz választani. A gyakorlatinál meg sokszor eléggé utána kell nyomozni, hogy találj valami eszközt, ami jó a problémádra, és akkor sem biztos, hogy optimális, amit találtál, mert nem ismersz túl sok eszközt. Nyilván idővel ez változik, ahogy nő a repertoárod, és sok év alatt el lehet jutni az egyetemi szintre így is.
Én csináltam amúgy mindkettőt, van egy biomérnökim egyetemről, a programozást pedig magamtól tanultam, inkább gyakorlati, mint elméleti úton, úgyhogy elég jól össze tudom hasonlítani a kettőt. A hieroglifák azóta is hiányoznak, mert nem visz rá a lélek, hogy megtanuljam, pedig vannak tök jó tudományos cikkek algoritmusokról, amiket jó lenne megérteni. :D
Ja amúgy ha nagyon elvetemült vagy, akkor nem a matekos halmazelméleti résznél kötsz ki végül, hanem a kvantummechanikánál, mert a számítógépek fizikai jelenségeket használnak fel számolásra. :DDD

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#345) haddent válasza inf3rno (#344) üzenetére


haddent
addikt

Hát akkor igazán nem tartok tőled vissza egy kis csemegét, kezdd a ciklussal :DDD Ez akkor jó, ha hibátlanul tudod fejből, de nem azért, mert bemagoltad a random görög betűk sorrendjét, hanem mert érted mit írsz ;] Kedvencem volt mindig is ez a "első ránézésre kissé bonyolult.... na de lássuk be, hogy triviális!"

Az annyira fizikai rész az már "mocskosfúúúúj" nem elméleti :DDD

[ Szerkesztve ]

(#346) inf3rno válasza haddent (#345) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi! Emésztem. :D

Buliban hasznos! =]

(#347) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Szerintetek az AES-NI mennyire fontos? Nekem úgy tűnik, hogy nincs értelme emiatt a +30% miatt megkötni a kezem processzor választás terén: [link] főleg, hogy egyre többen használnak ChaCha20-at (nem csak WireGuard-ra, hanem TLS-re is [link]), ami elvileg külön hardveres gyorsítás nélkül is tud hasonló sebességet.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#348) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Hogy egy kicsit visszatereljem a fórumtémát van esetleg valaki aki Grafana-t használ a pfsense logok megjelenítésére? Ha igen ki milyen megoldásokkal operál? Most, hogy böngésztem a netet, egész jó kis grafana dashboard-okat lehet létrehozni:
[kép1] [kép2]

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#349) R̲e̲m̲ válasza dudi (#332) üzenetére


R̲e̲m̲
senior tag

Fel kell hívni a telekomot, hogy kapcsolják át. Lokálisan nem fog menni, nekem is 2perc alatt átlőtték gateway-re.

(#350) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Kérdés: van-e arra bevált gyakorlat, hogy egy kommunikációs portot meghatározzak ha az nincs megnyitva a tűzfalon?

Mire is gondolok: csak azokon a portokon tudok kommunikálni amik ugye meg vannak nyitva a tűzfalon, erre létre van hozva egy port alias, és szabályként fel van véve a tűzfalon. Most például elég sok linux ISO-t töltöttem le és nem csak azon tracker-ek portszámát kellett felvennem az alias-on, hanem mivel ellenőrizni is szeretem a letöltött ISO-kat (sha256, gpg) így néhányszor belefutottam abba, hogy pgp kulcsszerverek-hez is kellett kérést intéznem és az elején nem igazán akart létrejönni a kapcsolat. Persze jó pár fórum átolvasásával meglett a portszám ami kellett, de gondolom célszerűbb lenne ezt a pfsense-es logokból kiolvasni. Ezzel csak az a bajom, hogy ugyan megvan az alap "block IPv4" szabályom a WAN interface-en és logolom is azt, de olyan sok log gyűlik össze már akár csak egy adott percre is, hogy nem fogom tudni melyik lenne az amire figyelnem kellene. Tulajdonképpen ennek a szűrési lehetősége felől érdeklődnék, hogy ki hogyan oldja meg ezt.

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.