-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
MrZed001
tag
A jó öreg kék-fehér Mindenképpen első dolgod legyen kipróbálni.
Az FB csoportból rendeltek összesen talán 5-6 darabot.
Ebből kettő volt hibás. Egyiknek csak nem volt a kijelző kábel csatlakoztatva, a másik érkezéskor halott.A com (RS242) portos kábel végére tudsz tenni pl com-usb átalakítót, és máris PC-ről Watchpower programmal tudod monitorozni, vezérelni invertert.
PE-N relé meglétét úgy tudod tesztelni, hogy AC_be oldalról csak a PE-t kötöd bele, és napelemről és/vagy aksiról indítod el invertert (magyarán AC_be oldalra nem kötöd sem a fázis, sem a nulla)
Ekkor AC_ki porton L-N között 230V-ot mérsz.
- Ha PE - L_ki és PE-N_ki között 110-115V-ot mérsz, akkor lebegtetett föld, nincs benne relé
- Ha PE - L_ki 230V és PE-N_ki között 0V-ot mérsz, akkor van benne reléTud szünetmentes módot is (elmegy áram AC_be oldalt és aksi+napelemből ad áramot AC_ki oldalt max 3,5kW-ot)
Tud átmenő rátermelést is, azaz amennyit napelem termel, annyival kevesebbet fogyaszt szolgáltatótól. Viszont 3,5kW-os egység. Ezt ajánlott 3,5 kW átmenő fogyasztásra tervezni. Ha hirtelen elmegy az áram, akkor ő átvált saját áramszolgáltatásra ... és csak 3,5kW-ot tud kiadni, szóval le is áll túlterheléssel. Magyarán terveznichungey9
Szerintem nagyon rossz, hogy ha hiányzik belőle PE-N relé.
Érintésvédelmileg nem engedélyezett lebegtetett földet 1 eszköznél többre kötni. Kettő esetén már kötelező föld független PE-vel összekötni őket.
És, FI relé nem működik utána. Ez azért gáz.
Szóval de, mindenképpen ajánlom TN-C-S rendszer kiépítését.
Azaz N föld potenciálra lehúzását, és inverter után FI relé beépítését (rajta is van második ábrán). -
chungey9
tag
Szerencséd van, a kék inverter nincs nullázva így nem kell megkerülni bekötéskor a fi relet, és a kimenetet is tarthatod föld függetlenül, akkor nem kell utána sem fi relé. Én nem szeretem ha a hálózati nullával össze van kötve, egy esetleges nulla szakadás okozhat problémát. De ha összekötöd akkor kell utána fi relé (ávk). És ajanlanék legalább egy alis DC 500 túlfeszültség védelmet a bemeneten illetve ac275 a kimeneten, ez kb 5000 Ft. A DC oldalt érdemes kiemelt óvatossággal kezelni, kezdésnek lehet jobb egy alacsony DC feszültségű kitapasztalni.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Óra topik
- Genshin Impact (PC, PS4, Android, iOS)
- BMW topik
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Nintendo Switch 2, vagy amit akartok (találgatós topik most még)
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Milyen széket vegyek?
- Kamionok, fuvarozás, logisztika topik
- 3D nyomtatás
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- További aktív témák...