Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz sisi22 #84371 üzenetére

    Magas épületekre jelenleg is szükséges villámhárító, vagy bárhová ajánlott lehet. Tetőn egy TV-antenna is bevonzhatja a villámot, ami mindig a legrövidebb utat "keresi" a föld felé. Egy antennaárbóc is szakszerűen földelendő.

    De ezek nem védenek a villámlás másodlagos (induktív) hatása ellen, ami a megfelelő biztosítások szövegében is szerepel, mármint erre kell kötni.

    Amikor lecsap a villám a föld irányába (akármin keresztül), hatalmas áram lép fel, ami úgy indukál feszültséget a környező fémtárgyakban, vezetékekben, mint egy trafó primer tekercse a szekunderben. (Mellékes, hogy nem tekercs, egyenes huzalban folyó áram is indukál elektromágneses teret.)

    Tehát itt a probléma a hatalmas térerőváltozás, ami fellép, intenzitástól / távolságtól függően. Komolyabb / közeli csapás egy TV-t képes kinyírni még úgy is, hogy be sincs dugva sehová, csak az LCD integrált huzalozásán keresztül kárt okozhat a térerő, amit a nagy képernyő antennaként felvesz.

    Amikor egy készülék tápegysége tönkremegy a túlfeszültségtől, azt sem úgy kell elképzelni, hogy villám csapott a vezetékbe és azt bevezette a hálózat, közvetlenül. Jellemzően "csak" a térerőváltozás indukál feszültséget a vezetékekben és így okoz kárt.

    Létezik persze a direkt villámcsapás is, amikor egy ház kéményét is szétvágja, tetőantennán keresztül is mehet a TV-be, de az már totálkár olyankor és a házban is minden elektronika tönkremegy általában, plusz a passzív elektromos dolgokban is kár keletkezhet.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés