Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:25:26

LOGOUT.hu

Specifikációjához képest meglepően olcsó router, ami AC1200-as Wifi-t és gyári firmware-val is több hasznos szolgáltatást ígér (fájlmegosztás, dlna, nyomtató megosztás, stb.)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#251) vottokar válasza woodworm (#250) üzenetére


vottokar
senior tag

Remélem sikerrel jársz. Jó lenne már egy gyári wifi működőképességét a cfw-k sokoldalúságával ötvöző firmware.

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#252) suste válasza vottokar (#251) üzenetére


suste
veterán

Jó lenne tudni, hogy a Padavan egyébként mit tud? (Nem kötekedek, csak kérdezek! :) )
Na meg hogy mit tud a gyári fw funkciókban és stabilitásban :). Erről még szinte senki nem írt.
Pl van torrent kliens a Padavan-ban? Vagy szenvedős mint DDwrt-n?
Mert egyelőre én ezt nem látom, hogy miért lesz jó a Padavan a gyári helyet.
Már a tplinkeknél is olyan sokat fejlődött a gyári fw, hogy sok embernek tökéletesen megfelel (minidlna, samba, ftp, jó wifi, nyomtatómegosztás, guest wifi, IP-qos, stb), sőt még jobb is lehet adott esetben.
Itt a PH-n legtöbbször a torrent jön elő, mint igény.
Szóval szerintem akkor lesz jó, ha a Padavan-ban legalább ezek benne lesznek:
-torrent
-dlna
-samba (jogosultság állítással)
-ftp (jogosultság állítással)
-qos
-ddns (sokféle szerverrel, vagy akár saját kóddal!)
-nyomtatómegosztás
-guest wifi (lehetőleg ne csak egy)
-statisztikák.

És még akkor is nagyon messze lesz az openwrt/lede viszonylag egyszerűen kezelhető szabadságától.

(#253) woodworm válasza suste (#252) üzenetére


woodworm
veterán

Csak telefonról, mert épp nincs net :)
A felsoroltak mind elérhetőek, még hely is marad, egyedül a qos kompromisszumos, mert nincs hozzá gui és nem műkök a hwnattal együtt.
A gyáriban pl. a wifi titkosítás paraméterezésével nem estek túlzásba.

[ Szerkesztve ]

(#254) Zirowe válasza suste (#252) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Én próbáltam már xiaomin, gyakorlatilag egy gyári asus fw-t kapsz, amire aztán azt telepítesz amit akarsz optware/entware-el.
Viszont ha jól emlékszem, mintha csomagot csak külső meghajtón lévő partícióra engedett volna telepíteni.
Nem mélyedtem el benne annyira, mert nekem már az asuson se tetszett a gyári felület, rögtön le is cseréltem egy tomatora.

Álmodozom, de tök jó lenne inkább egy tomato rendesen megoldott wifivel, de természetesen elsősorban openwrt/lede. :)

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#255) vottokar válasza suste (#252) üzenetére


vottokar
senior tag

Az a baj, hogy nekem fogalmam sincs, hogy mit is tud a padavan. :B Keresgéltem, találtam képeket, videókat többféle router padavanos menüjéről. A gyári 2.03-as Dlinkhez képest ég és föld. (amúgy régebbi verziós 860L A1-nél még normális menű volt szerintem sokkal több állítási lehetőséggel.) A mostani B1-es firmwareje megközelítőleg szerintem csak teljesen alap kétklikkes felhasználásra alkalmas. Átnézek még pár dolgot, de a wifi korrekt működésén kívül (de merevlemezzel sajnos már az sem igaz) sok dolgot nem tudok felsorolni, amire jó. Nekem messze nem akkorák az igényeim, mind amiket felsoroltál, de nekem pl. nem megy a ddns, a normális samba, a qos hogy is mondjam igen tré (bár az nekem nem is kell). Az usb-re szerintem csak hdd-t enged csatlakoztatni, legalábbis sehol nem láttam nyomtatóra való utalást sem..
Amúgy attól tartok, hogy valami vagy a gyári firmware-ben is el van rontva, vagy a hardverben is bibi van, mert nálam otthon gyári állapotban is usb2-es házzal romlik a wifi minősége, úgy, hogy a lemez vagy fél méterre el van rakva a router mellől, és igazán más zavaró tényező nincs körülötte. Mindez, ha az ezeréves NAS-omat beüzemelem, nem ront el semmit se...

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#256) suste válasza vottokar (#255) üzenetére


suste
veterán

na akkor én örülök hogy legalább az 5Ghz-en tudok hozzá csatlakozni :) [link]

(#254) Zirowe
akkor miért van értelme asuson váltani? :)

[ Szerkesztve ]

(#257) woodworm válasza vottokar (#251) üzenetére


woodworm
veterán

Sajnos nem sikerült. Nem tudom, hogy neki mi módon jön össze az ssh kapcsolat, kipróbálva az eredetileg linkelt fw-t, a sajátomat és az utólag linkelt recovery-s megoldását, de egyikkel sem működnek a portok.

(#258) vottokar válasza woodworm (#257) üzenetére


vottokar
senior tag

Nem olvasom amúgy a ddwrt fórumot, de talán egyszer megosztják az igazságot a dologról... :(
Én meg nézegetek közben, de nem találtam még megfelelő AP-t.
Jövő héten hosszú délutános leszek, szerintem megint behozom a "hengert" egy kicsit kisérletezni.

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#259) woodworm válasza Zirowe (#254) üzenetére


woodworm
veterán

A hálózatfelderítése pl. kimondottan tetszik.
Van két switch üzemmódban futó routerem és mindig elfelejtem/keverem a címeket. Lehet openwrt-ben is be lehet kapcsolni, de itt működik alapesetben is. Lehet funkcionalitás tekintetében nyerő az openwrt, de ergonómiában sokkal jobb az asus/padavan.
Egyébként lassan az openwrt/lede is elérkezik oda, hogy a méretek miatt a külső tárhely lesz az alapopció a csomagok telepítéséhez.

Nem vagyok otthon annyira az asusok tekintetében, de a készülék nagyjából behatárolja a rárakható custom romot is. Vagy nem így van? Tehát ritkán választhatsz hogy a gyári helyett padavan vagy tomato menjen fel.

[ Szerkesztve ]

(#260) Zirowe válasza suste (#256) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Mármint asuson a gyári helyett a tomatot preferálom, ezért nem pálya nálam a padavan, vagy mire gondoltál? :)

[ Szerkesztve ]

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#261) Zirowe válasza woodworm (#259) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Mostani asusokban elég nagy a flash, ami nekem van ac56u-ban 128MB, a ram pedig 256MB, gyakorlatilag olyan tomato tehető rá, amibe már minden telepítve van, csak engedélyezni kell.
Azt hiszem már erre is van openwrt, csak a wifije nem fullos, mert broadcom.

Ez az, amit irigylek így az openwrt/lede oldaláról nézve, mert itt már a 16MB flash is nagy szónak minősül, hát még a 128MB ram.
Ezért voltak nagy reményeim a xiaomi 3 routerrel, de sajnos nem lett belőle semmi.
De ez már nagyon off itt. :)

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#262) F34R válasza vargalex (#247) üzenetére


F34R
nagyúr

Nem hasznalok semmit, csak a dhcpcd-t itt viszont a dhcpcd.conf-ba hiaba allitom be a static ip-t akkor sem valtozik semmi.
Egyebkent valamelyik oldal a 192.168.1.2 -t irja, masik meg 192.168.0.2-t. LEDE volt elsonek rajta, majd megprobalkoztam volna suste CC-vel es a mentesevel. Itt akadt meg a flasheles es azota csak villodzik a led.
Ezekszerint a WAN-kabelnek bedugva kell lennie? Mindjart keresek egy pendrive-t es megnezem valami masik disztroval ahol be tudom loni a NetworkManager-t.

(#263) woodworm válasza F34R (#262) üzenetére


woodworm
veterán

Nem kell wan kábel. A recovery a böngészőben a 192.168.0.1-es címen érhető el, a gépet lan-ra kell csatlakoztatni és fix ip-t kell adni (192.168.0.2).
A routert lenyomva tartott reset gomb mellett kell bekapcsolni és 10 másodpercig tartani. Nekem nem jött be a simán lenyomva tartott reset. Ha tp-linkhez vagy szokva, akkor a reset az alján van és nem azonos a wps gombbal.

(#264) F34R válasza woodworm (#263) üzenetére


F34R
nagyúr

Szoval akkor meg ilyen manoverrel nem lehet teglasitani?
Mert mar tegnap rendesen levert a viz. :D

(#265) vargalex válasza F34R (#262) üzenetére


vargalex
Topikgazda

dhcpcd esetén így kell beállítani.
Chromium-ból nem megy recovery módban a firmware feltöltés, de firefox-ból igen.

Alex

(#266) suste válasza woodworm (#259) üzenetére


suste
veterán

ha már hálózatfelderítés, akkor valaki tudja hogy hogyan lehet lekérdezni openwrt alatt a hálózatban lévő fix ips- eszközök címét?
egyelőre az jutott eszembe, hogy "cat /proc/net/nf_conntrack", majd ebből kiszűrni az IP-ket, majd kivenni csak a saját hálózatosakat, és ebből még kivenni a dhcp-seket
de csak van egyszerűbb megoldás:)
ráadásul így még MAC címek se lennének
jó lenne legalább egy IP+MAC lista, esetleg hálózati nevekkel :))

(#267) vargalex válasza suste (#266) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Pedig szerintem csak valami hasonló megoldás jöhet szóba. Legfeljebb a forrás az az arp parancs kimenete (ami egyébként OpenWrt-n a cat /proc/net/arp). Szóval a kiindulási forrás valami ilyen lehet:

arp | grep br-lan

Persze az arp táblában csak a szomszédok vannak...

[ Szerkesztve ]

Alex

(#268) vargalex válasza vargalex (#267) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Valami ilyesmire gondolok:

arp | grep br-lan | grep -v "$(cat /tmp/dhcp.leases | cut -f 2 -d " " | tr '\n' '|' | sed 's/|$//' | sed 's/|/\\|/g')"

Alex

(#269) F34R válasza vargalex (#265) üzenetére


F34R
nagyúr

Eppen nem Arch alapu disztrom van, utoljara 2014-ben hasznaltam, de a lenyeg ugyanaz.
Megnezem igy is, route-hoz a 192.168.0.1 kell?

[ Szerkesztve ]

(#270) vargalex válasza F34R (#269) üzenetére


vargalex
Topikgazda

A distro elvileg mindegy, csak egyrészt én Arch linuxot használok, másrészt annak az egyik legrészletesebb a wiki-je, azért linkeltem azt.
A route megadása ebben az esetben mindegy, mivel úgyis csak tartományon belüli IP-t akarsz elérni. Az csak arra szolgál, hogy ha egyéb IP-t akarsz elérni, akkor azt melyik gateway-on keresztül tegye. Természetesen be is írhatod a 192.168.0.1-et, probléma nincs belőle.

Alex

(#271) F34R válasza vargalex (#270) üzenetére


F34R
nagyúr

Meglett, nagyon nehezen akart bejonni de sikerult. Be volt ragadva a dhcpcd szerviz igy manualisan kellett inditanom allitanom dynamic ip > static ip.
Koszonom mindenkinek a segitseget.

Szoval mielott ment volna fel a CC, LEDE-n felraktam a blockmounts , ext4-s csomagot de valamiert az overlay-ba kezdte el tolteni, lehetseges az hogy az elso csomag mar nem hasznalhato az uj Openwrt/LEDE alatt es helyette az ubox lett a valtoja? Mert akkor mindent megmagyaraz :)

[ Szerkesztve ]

(#272) suste válasza vargalex (#268) üzenetére


suste
veterán

ezzel még nálam bent maradnak a sok 0-ás mac-ek
én is hasonlóra jutttam:

cat /proc/net/arp|egrep -v "IP|00:00:00:00:00:00"|grep br-lan|sort|awk '{print $1 " " $4}'|egrep -v "$(cat /tmp/dhcp.leases|awk '{print $3}'|tr '\n' '|'|sed "s/.$//")"

de ezzel is bentmaradnak az ARP-ban bentragadt de már nem kapcsolódó dhcp-s kliensek is :(
szóval a teljes DHCP kiosztást ki kéne vonni belőle, nem csak az aktuálist

[ Szerkesztve ]

(#273) vargalex válasza suste (#272) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Érdekes, nálam nincsenek 00:00-ás MAC-ek. Egyébként szerintem az a járható út, ha az így maradt IP-ket ping-eled és sikeresség esetén tartod meg a listában.

Alex

(#274) suste válasza F34R (#271) üzenetére


suste
veterán

nem értem a kérdést:(
az overlay-be kell telepítenie, ez a normális

(#275) F34R válasza suste (#274) üzenetére


F34R
nagyúr

A letoltest tolta az overlaybe, vagyis nem erzekelte a mountpointot. De hogy miert :F

Rendesen megformazott ext3-s kulso hdd-m van, meg is talalta fel is csatlakoztatatta, transmission-be a megfelelo letoltesi utvonal szerepelt.

(#276) vargalex válasza F34R (#275) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Akkor valamelyik config biztos nem volt jó, mert LEDE alatt is block-mount van

Alex

(#277) woodworm válasza woodworm (#257) üzenetére


woodworm
veterán

Helyzetjelentés:
Annak ellenére hogy nagyrészt a folyamattal együtt tanulok és hátráltatnak az ismeretlen fw-k is, egy kis félsikerről be tudok számolni.
Alapvetően a ddwrt fórumos user leírása a Moszkvában Mercédeszeket osztogatnak jellegű rádióhírre hajaz. A legnagyobb hiba, hogy belementem ebbe a ddwrt-ről indulok leírásba, mivel részlépeseket hagy ki és nagy valószínűséggel keveri a csatlakozási formákat. A parancs ugyanis nem működik ddwrt-n abban a formában, ahogy leírta, rossz a parancs megadása, a kapcsolót az utasítás elé kell tenni, előtte kell egy unlock a meghajtóra, mivel ddwrt-n nem automatikus. Ddwrt-n van telnet és az ssh-t is be lehet kapcsolni, de a padavan indulás után csak telneten érhető el, tehát vagy mindkét esetben telneten csatlakozott, vagy ddwrt-n ssh-n és padavan alatt telneten.
Mivel meguntam a factory>>ddwrt>>padavan folyamatot, ezért felraktam az fw-t openwrt alól, ami működésre utaló jeleket ad. Böngészőben ugyan elérhetetlen és ssh-n sem jobb a helyzet, de telneten, ha akadozva is, de elérhető, néha megszakad.
Most kellene egy mentés az mtd2-ről, mielőtt felflashelem a módosítottat. Mivel a pent nem tudom mountolni, jó lenne valami telnetes megoldás, hogy pc-re tudjam másolni a mentett fájlt.
Vagy valami megoldás, hogy stabilan tudjak csatlakozni a rossz switch konfigurációjú routerre.

(#278) taki01


taki01
őstag

Mekkora lesz a sebesség ha usb-s 4g modememet használnám? A tplink mr3420on max 20 Mbps jött.

(#279) dchard válasza taki01 (#278) üzenetére


dchard
veterán

Az USB porttal semmi gond nincs, kifejezetten gyors (főleg USB3-mon). Egészen biztos vagyok benne, hogy az LTE hálózat lesz a szűk keresztmetszet, nem pedig az USB port a routeren.

mr3420-at utoljára DC+HSPA+-on használtunk, akkor elméleti max közelében (38Mbit-nél) tetőzött a sebesség, viszont a régebbi TP-Link-ekre jellemző volt az USB port alul méretezése, ezért sok volt a táplálási hiba. A 860L viszont legalább 1 ampert ki tud köhögni, tehát ilyen gond nem lehet, pláne egy USB2 modemmel.

Esetleg érdemes lehet a modemet USB hosszabbítóval előnyösebb helyzetbe hozni, vagy eleve úgy elhelyezni a routerrel együtt, hogy jobb rálátása legyen a modemnek a toronyra (ablak közelében, vagy emeletre ha családi ház), ezek befolyásolják leginkább a sebességet.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#280) vargalex válasza woodworm (#277) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Mennyire stabil a kapcsolat? Én PC-n egy SSH, vagy FTP szervert indítanék (attól függően, hogy padavan alatt ssh, vagy FTP kliens érhető el) és oda tolnám fel.
Esetleg padavan alatt manuálisan indítani egy SSH, vagy FTP szervert, ha lehet.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#281) woodworm válasza vargalex (#280) üzenetére


woodworm
veterán

Van egy köröm a családdal, utána kipróbálom!

Egyébként a padavanon működnie kellene az ssh szervernek, de dhcp-vel "Resource temporarily unavailable", fix ip-vel pedig "Connection refused" üzenetet kapok.
Végső megoldásként, paraszti ésszel a cat beolvasás és képernyőről másolásnál a karakterkódoláson kívül lehet valami fennakadás?

(#282) woodworm válasza woodworm (#281) üzenetére


woodworm
veterán

Sikerült, hát nem kapkodó idegbetegnek való a művelet.
Erre inni kell egy sört. Ha visszajövök, írok egy gyors parancslistát.

[ Szerkesztve ]

(#283) woodworm válasza vargalex (#280) üzenetére


woodworm
veterán

Megoldódott a kérdés de újabbak adódtak, ha esetleg van pár ötleted az eredeti állapot helyreállítására!

Sikerült végigvinni a folyamatot, egy pendrive mountolása megoldotta a problémát, a végén működött a padavan. Reggel frissíteni akartam egy bővebb funkciókat tartalmazó verzióra, de újraindulás után se kép, se hang.
A eddigi folyamat:
- openwrt alatt:
mtd -r write DIR-860L_3.4.3.9-099.trx firmware

- amikor elindult a padavan, semmilyen más formában nem sikerült csatlakozni hozzá, csak telneten. Az is meglehetősen instabil volt, sokszor vált elérhetetlenné és szakadt meg a kapcsolat. A leírás szerint az mtd2 módosítása után ez rendeződik. Élve a gyanúperrel itt is mentettem mielőtt írtam:
mount -t vfat /dev/sda1 /media -o uid=1000,gid=1000,utf8,dmask=027,fmask=137
cd /media
cat /dev/mtdblock2 > mymtd2.bin
umount /media
mtd_write write -r mtd2.bin "Factory"

Innentől működött a router, volt hálózat, routolt és a wifi is működött.

Reggel a frissítés után elérhetetlenné vált a router, nem tudom, hogy az fw miatt vagy mert esetleg a webes frissítést választottam. A recovery-n keresztül a gyári és az openwrt visszamegy, innen van továbbút ddwrt-re. Amikor a jelenlegi állapotot összehasonlítom az eredetivel, észrevettem, hogy openwrt alatt vannak olyan részletek, amik teljesen más partícióra kerültek. Nem akarok tovább rontani a helyzeten, az a mini howto, amin elindultam, kicsit olyan, mintha emlékezetből írta volna az user. Nem teljesen korrektül írta le a parancsot, keverte a csatlakozási protokollt.
Teljes mentésem van ddwrt és openwrt alatt is, és a padavanos változtatásról. A hozzászólásában azt írja, hogy a ddwrt-s mtd2 partíció visszaírása rendezi az eredeti helyzetet, de mellette megjegyzi, nem teljesen ugyanakkora az a partíció, mint openwrt-n.
Tehát igaza van és működik vajon ez a megoldás vagy más utat kell keresni?

[ Szerkesztve ]

(#284) taki01


taki01
őstag

Egy csomó fórumot végig olvastam és nem találtam megoldást rá, hogy hogyan tudom életre kelteni a Huawei E3372 non Hlink (E3372h 153) modemet. Eddig próbáltam NCM-mel és QMI-vel, ja és 3g-vel. 3g-vel felcsatlakozott, de itt csak 2g-s lefedettség van így elég lassú volt. Lehet hogy én csesztem el valamit de valamiért nem akar össze jönni.

[ Szerkesztve ]

(#285) markussandor


markussandor
senior tag

Szomorú vagyok, teszteltem a router wifi képességeit, és nem értettem, hogy miért nem csatlakozik a laptopom, ha AC only módban van, aztán a neten valaki írta, hogy az intel 7260 kártyát több verzióban is elkészítették, le kellett vennem a laptop alját, hogy megnézzem, nekem sajnos csak "N"-es jutott :-(

Szóval 5GHz-en a maximális tempó 205Mb/s lett az iperf3 szerint, gyári FW-el.
Nem is olyan rossz. Holnap megnézem openwrt alatt is.

2.4 GHz-en csak 81 Mb/s jött össze, mert nem volt hajlandó 40MHz-re állítani magát a zsúfolt panelben, 20MHz-től nem is olyan rossz...

(#286) woodworm


woodworm
veterán

Ok, a probléma rendeződött.
A padavan webes frissítéskor nem kérdezi meg a beállítások megtartását, mint az openwrt. Viszont nem törli, hanem megtartja. Ehhez a szokásához, annyira ragaszkodik, hogy többszörösi flash után is megmarad. Nem számoltam, de két körnél biztos többször volt rajta gyári, ddwrt, openwrt, azokkal működött. Mivel padavanra visszatérve mindig hálózati problémája volt, megpróbáltam ap-ként beüzemelni és ekkor megjelent a mini listáján (a több rendszerrel és flasheléssel ezelőtti címmel).

A rendszer tényleg jól működik. Akinek kevés a gyári, a wifi pedig fontos lenne és van benne kísérletező kedv, kipróbálhatja. A visszatérés kérdéses, én három rendszeren mentettem, de végül is nem írtam vissza a módosítást. Openwrt-n nem is lehet, hiába említi a hozzászólásában.

Az usb3-at vissza lehet butítani usb2-re, mellette magyarázat, hogy így kevesebb interferencia van 2,4 GHz-en. Mivel nekem amúgy sem működött a magasabb sebességen, ki is kapcsoltam.

[ Szerkesztve ]

(#287) vottokar válasza woodworm (#286) üzenetére


vottokar
senior tag

Rendelkezem eme műremekkel, és a héten délutánonként szabadidővel is. Csak pontos tudásom nincs a padavanra átállásra. :( Ha nem lenne túl hatalmas kérés (de az, tudom), letudnád írni egy teljes hozzászólásban, pontról pontra a lépéseket, és kellő utasításokat, hogy nulláról (vagyis recovery állapotról hogy lehet eljutni a teljesen működő padavan-ig? És esetlegesen milyen plusz file-ok kellenek hozzá. (a ddwrt-s fórumról leszedtem már a dir860l 3.4.3.9.-099.trx és bin fileokat, a dir860lb_mtdblock2 és mtd2.bin fileokat)
Szerintem nem csak én lennék, aki ki szeretné próbálni.
pakolok, mert menni kell haza....

[ Szerkesztve ]

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#288) vargalex válasza woodworm (#286) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Mértél wifi sebességet? OpenWrt alatt csak akkor írhatóak a firmware-n kívüli partíciók, ha olyan saját build-et készítesz, amiben ezt engedélyezed.

Alex

(#289) woodworm válasza vargalex (#288) üzenetére


woodworm
veterán

Igen, éltem a gyanúperrel ezzel kapcsolatban, ezért mentettem ddwrt alatt is, ott nincs ilyen korlát tudtommal. Plusz a módosítás előtt padavanon is egyet a kérdéses partícióról.

Sebességet hiába mérek, nincs sok lehetőségem, csak a minivel tudom használni. Ott pedig limit a 100-as lan, azt hozza mindkét frekvencián. Esetleg most, hogy a 1043v1 kidőlése után beüzemeltem a wdr3600-ast, 5GHz-en tudok nézni n-es sebességet.

(#290) Csacse


Csacse
tag

Sziasztok!

Milyen előnyei vannak egy open wrt nek? Otthoni felhasználó szempontból. Nehéz feltenni?

(#291) vottokar válasza Csacse (#290) üzenetére


vottokar
senior tag

Ha DIR860L B1-re akarod feltenni akkor hátránya, hogy perpillanat a wifit elrontja a gyári firmware-hez képest sokaknak. Főleg, ha használod az USB csatlakozót merevlemez csatlakoztatásra.
Előnye, hogy az egyklikkes, nem sok mindent állítani engedő gyári firmware-hez képest szinte mindent megtehetővé tesz. Csak a telepített csomagok kérdése a tudása. A vas router szinten igen erős (ebben az árkategóriában).
A telepítés nem igazán bonyolult, de a pontos bekonfigurálás azért nem fog menni még luci alól sem nulla hozzáértéssel. (legalább is szerintem, saját tapasztalat alapján)
Ha elolvasod ezt a párszáz hozzászólást, ami itt van, kb. tisztában leszel a mostani állapotokról openwrt/lede fronton.

[ Szerkesztve ]

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#292) F34R válasza vargalex (#276) üzenetére


F34R
nagyúr

Tegnap megint nekiugrottam (mert amiota megvan csak joforman pihen az asztalon)
Mountpoints jo, transmission config jo [tobbszor is lecsekkolva], majd amikor elakarom kezdeni a toltest akkor nem a hdd-re hanem a belso flash-re tortenik : S

Minden usb-vel kapcsolatos csomag fentvan, szoval nem hiszem hogy ez lehet a problema.
Es akkor tegnap este kaptam meg egy zold pulzalo ledet is.

(#293) vargalex válasza F34R (#292) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Fel is van rendesen csatolva a HDD?

Alex

(#294) F34R válasza vargalex (#293) üzenetére


F34R
nagyúr

Mountpoint szerint igen. Most teszek egy probat CC-vel is hatha ott megmarad a beallitas.

(#295) woodworm válasza vottokar (#287) üzenetére


woodworm
veterán

Összeszedtem egy kicsit a hosszú történetet, hogy hogyan került padavan a routeremre.
A ddwrt oldalán találtam egy rövid szösszenetet egy usertől, hogy buildelt egy működő padavant és mellé egy módosított eepromot.
Nem volt túl bőbeszédű: nincs rá garancia, mentsd a factory partíciót mielőtt flasheled és a módosított mtd2 nélkül instabil a router. A fájlokhoz mellékelt leírás két parancsot tartalmaz, túl sok részletezés nélkül. Később, napokon keresztül adagolva közölt olyan információkat, amelyek fontosak lettek volna.

Mielőtt bármibe kezdünk, mentsük a teljes rendszert és jegyezzük fel a készülék mac-címeit (wan, lan, 2,4GHz, 5GHz). Mivel openwrt volt a routeren, rögtön ezzel kezdtem, mert emlékeztem a 1043-as topik egyes történeteire az art partícióval, bár éltem a gyanúperrel, hogy openwrt alól nem egyszerű visszaírni a leírásban említett partíciót.
Később ddwrt alatt is készült egy teljes mentés és ez a fontosabb, mivel itt biztosított a visszaírás lehetősége. Tehát az új fw-t openwrt/lede alatt is fel lehet tenni, de az egyszerűbb visszatérés lehetősége miatt mindenképp fel kell tenni egy ddwrt-t a backup miatt. Az eltérő kiosztás miatt az openwrt-s mentés nem rakható vissza ddwrt-vel. (Lehet van rá megoldás, nem találtam)

Az openwrt oldaláról vettem a scriptet, amivel a mentést végeztem, egyszerűbb így, mint a routeren vesződni egyesével. Bash script, linux kell hozzá, akár egy virtuális gépen, én a win10 beépített környezetét használtam. Külön könyvtárban vannak a router cuccai, itt hoztam létre a scriptet. Mivel maga mellé teszi a mentést, nem kell másolgatni sem később.

#!/bin/bash

set -e

function die() {
echo "$@"
exit 2
}

OUTPUT_FILE="mtd_backup.tgz"

OPENWRT="root@192.168.1.1"

TMPDIR=$(mktemp -d)
BACKUP_DIR="$TMPDIR/mtd_backup"
mkdir -p "$BACKUP_DIR"
SSH_CONTROL="$TMPDIR/ssh_control"

function cleanup() {
set +e

echo "Closing master SSH connection"
"${SSH_CMD[@]}" -O stop

echo "Removing temporary backup files"
rm -r "$TMPDIR"
}
trap cleanup EXIT

# Open master ssh connection, to avoid the need to authenticate multiple times
echo "Opening master SSH connection"
ssh -oControlMaster=yes -oControlPath="$SSH_CONTROL" -o ControlPersist=10 -n -N "$OPENWRT"

# This is the command we'll use to reuse the master connection
SSH_CMD=(ssh -oControlMaster=no -oControlPath="$SSH_CONTROL" -n "$OPENWRT")

# List remote mtd devices from /proc/mtd. The first line is just a table
# header, so skip it (using tail)
"${SSH_CMD[@]}" 'cat /proc/mtd' | tail -n+2 | while read; do
MTD_DEV=$(echo $REPLY | cut -f1 -d:)
MTD_NAME=$(echo $REPLY | cut -f2 -d\")
echo "Backing up $MTD_DEV ($MTD_NAME)"
# It's important that the remote command only prints the actual file
# contents to stdout, otherwise our backup files will be corrupted. Other
# info must be printed to stderr instead. Luckily, this is how the dd
# command already behaves by default, so no additional flags are needed.
"${SSH_CMD[@]}" "dd if='/dev/${MTD_DEV}ro'" > "${BACKUP_DIR}/${MTD_DEV}_${MTD_NAME}.backup" || die "dd failed, aborting..."
done

# Use gzip and tar to compress the backup files
echo "Compressing backup files to \"$OUTPUT_FILE\""
(cd "$TMPDIR" && tar czf - "$(basename "$BACKUP_DIR")") > "$OUTPUT_FILE" || die 'tar failed, aborting...'

# Clean up a little earlier, so the completion message is the last thing the user sees
cleanup
# Reset signal handler
trap EXIT

echo -e "\nMTD backup complete. Extract the files using:\ntar xzf \"$OUTPUT_FILE\""

A mentések elkészülte után fel lehet írni az fw-t, ezt ssh-n bejelentkezve tehetjük meg:
- dwrt-n a következő paranccsal:
mtd -r write DIR-860L_3.4.3.9-099.trx linux

- openwrt/lede-n pedig a következővel:
mtd -r write DIR-860L_3.4.3.9-099.trx firmware

Hagyjuk lefutni a flash-t, a router kíírja amikor rebootol.

Innentől lesz nyögvenyelősebb egy kicsit, mivel a patch hiánya miatt nagyon nehéz a bejutás a készülékre. Nekem telneten sikerült, radmir egy későbbi kérdésre írta, hogy ő 5G-n végezte a folyamatot, gondolom ez az 5GHz-es wifi lenne. Láttam már másoknál ebből adódó hibákat, de az akadozó, megszakadó telnet sem leányálom, rábízom mindenkire, ki, mit választ.

A teendők sorban
- Bejelentkezéshez az ip-cím 192.168.1.1, user: admin, pass: admin
- Egy fat32-re formázott pendrive csatlakoztatása a routerhez, majd mountolása:
mount -t vfat /dev/sda1 /media -o uid=1000,gid=1000,utf8,dmask=027,fmask=137

- belépés a mountolt könyvtárba
cd /media

- Az eredeti partíció mentése:
cat /dev/mtdblock2 > mymtd2.bin

- A meghajtó leválasztása:
umount /media

- A nem tökéletes kapcsolat miatt többször kellett betelnetelnem, mire sikerült két egyforma és a partíció méretével egyező mentést készítenem. Ez azt jelenti, hogy ezt a lépést többször megismételtem, a pendrive-ot csatlakoztattam a pc-hez és átmásoltam a készített fájlt. Ha megvan a mentés, fel lehet írni a patchelt változatot.

- A radmir által csatolt mtd2.bin fájlt a pendrive-ra kell másolni és és csatlakoztatás után mountolni, majd belépni a mountolt könyvtárba a korábbi parancsokkal. A flasheléshez a következő parancs kell:
mtd_write write -r mtd2.bin "Factory"

- A router rebootja után rá lehet nézni az adminfelületre a böngészőben. Nem emlékszem már, de valószínű, hogy nem aktív az ssh, be lehet kapcsolni.

- Újra bejelentkezve vissza lehet írni az eredeti mac-címeket.
lan_eeprom_mac XX:XX:XX:XX:XX:XX
wan_eeprom_mac XX:XX:XX:XX:XX:XX
radio2_eeprom_mac XX:XX:XX:XX:XX:XX
radio5_eeprom_mac XX:XX:XX:XX:XX:XX

Nem próbáltam a visszatérést, de szerintem a padavan ssh-n visszaírva az eredeti mtd2 partíció mentését és recovery-vel pedig a gyári vagy openwrt fw-t tűnik a könnyebb útnak, de természetesen ott a ddwrt-s mentés is.

Az fw-t és a patch-et radmir készítette és a ddwrt fórumán tette közzé. Köszönet érte!

[ Szerkesztve ]

(#296) vottokar válasza woodworm (#295) üzenetére


vottokar
senior tag

Uhh.. Az itt levő hozzáértőknek ez biztos egyszerű, de nekem párszor még át kell olvasnom, és meg kell emésztenem.
(Ma biztos, hogy nem állok neki, mert van még egy beígért nagy munkánk ma délutánra, és nem tudom mikor kezdjük és végzünk....)
De hatalmas köszönet, hogy leírtad ezt ide. :R Azért ez így elsőre is érthetőbb volt a ddwrt fórumos írásnál. (legalább is nekem.)

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#297) vargalex válasza F34R (#294) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Tennél ide egy képet a mount points oldalról (vagy még inkább a mount parancs kimenetéről) és a transmission config-ról? Én továbbra is azt gyanítom, hogy itt nem kerek valami. Én CC, DD és LEDE alatt is próbáltam a transmission-t, nem volt gond sehol.

Alex

(#298) F34R válasza vargalex (#297) üzenetére


F34R
nagyúr

Ez alapjan az iras utan indultam el [link]

Eddig kuszkodtem a firmware-el villodzo green ledet sikerult javitani, viszont cserebe kaptam egy orange ledet CC-n, hiaba ertem el a routert nem mukodott megfeloen. Ment is vissza a LEDE.

Itt vannak a kepek.

(#299) vargalex válasza F34R (#298) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Itt bizony nincs mount-olva a HDD. Log-ban mi látszik?

CC alatt még nem működik a LED, ez a wiki-ben is le van írva.
A leírásban egyébként van néhány felesleges lépés. Az USB kernel modul a firmware része, csak a kmod-usb-storage, kmod-fs-ext4 és block-mount csomagok telepítése szükséges.
Egyébként biztos, hogy ext4 filerendszerű a partíció?

Alex

(#300) F34R válasza vargalex (#299) üzenetére


F34R
nagyúr

Kozben sikerult megoldanom ujraindittam a routert es akkor mar felcsatolta.
Ha jol tudom fs-ext4 visszafele kezeli a regi ext3/2-s particiokat is. Legalabbis linux kernelben igy van. Egyebkent ext3 csak azert mert a media lejatszo ezt kezeli ntfs-n kivul.

Viszont rtorrent-et is megneznem ha lehet, csak nem tudom mennyire tudja utemezve sorba allitani a torrenteket.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.