Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #16104 üzenetére

    "A szárítási időtartam nekem kicsit karcsúnak tűnik..."

    Ahogy Sanyabá is írta, soktényezős dolog ez.
    Azért írtam, mert én meg egyértelműen sokallottam, hogy akkor egy palló anyagot 5 évig kelljen szárítgatni.

    Évekkel ezelőtt szót váltottam erről az itteni EDRÉRT vezérének a fiával. Azt mondta, hogy 2-3 hónap alatt légszáraz lesz a collos fenyő, ha az uralkodó széliránynak megfelelően rakatolják.
    Mindettől függetlenül én úgy gondolom, hogy egy év alatt még a vastagabb anyag is száraz lesz, hacsak nem valami halmozottan balfék szárítja.
    Abból sosincs baj, ha tovább szárítjuk. Az én elvem az, hogy inkább egy évszakkal tovább száradjon, mint két héttel hamarabb kerüljön a gyalugépbe. Most, hogy 5-6 éve dolgozok nagyobb mennyiségű fával, kis túlzással merem mondani, hogy már a szagáról felismerem, ha még túl vizes. Mert illatot fog adni feldolgozáskor még a legszárazabb fa is, de a rakatnak nem lesz feltűnő szaga, ha már kellően száraz. Meg aztán sokszor a repedések is elárulják, ha már légszáraz. Viszont ha visszafogottan (meleg, de zárt helységben pl) szárítjuk, úgy még a repedésre erősen hajlamos bükk is teljesen ép marad. Egy szabadban helyesen szárított bükk végein a repedés nem lesz messzebb a bütüktől 5-6 cm-nél (talán a szellőzőléc fogja meg a repedést? :F ). Ha hirtelen száradt, akkor nem ritkán teljes hosszában is végigreped.

Új hozzászólás Aktív témák