Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8451) turistakolbi válasza Alpi. (#8449) üzenetére


turistakolbi
aktív tag

Na ez is lefutott, köszönhetően a Ruszki barátainknak :D
Foggalmam nem volt mire kettintok az orosz oldalon, de lejött :D
Viszont ezzekhez az értékekhez nem értek.
Azt tudom, hogy egy olcsó fos ramom van :D de ahhoz mérten remélem ez jó érték.
Addig megyek vissza biosba, csökkentek a soc és a vdd feszeken,

https://www.twitch.tv/muerte188

(#8452) Alpi. válasza turistakolbi (#8451) üzenetére


Alpi.
addikt

Szinte túl jó, hogy xmp legyen ! :)
Milyen ramok egyébként ?

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#8453) turistakolbi válasza Alpi. (#8452) üzenetére


turistakolbi
aktív tag

Ryzen Dram calculatorral lőttem be az értékeket és kézzel állítottam be.
Csak ugyebár most adtam +mhz-t az IF nek és a memóriának
Csináltam egy tesztet, ahol nincs semmi program bekapcsolva és így ezek az értékek jöttek ki. Még javult a latency.
Ezek a ramok.
https://ipon.hu/shop/termek/patriot-16gb-viper-rgb-ddr4-3600mhz-cl17-kit-pvr416g360c7k/1725250
És a végeredmény akkor. Mindenkinek köszönöm az idejét és a segítségét!

https://www.twitch.tv/muerte188

(#8454) Alpi. válasza turistakolbi (#8453) üzenetére


Alpi.
addikt

Gyanúsan jó volt ! Xmpk ennél gyengébbeket szoktak húzni.

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#8455) 4264adam válasza Alwares (#8437) üzenetére


4264adam
veterán

Igen, keress rám megírtam a hszt pár hónapja, 1.25V is stabil volt.
5600X is 1.25V megy 4.7Ghz

(#8456) AsakuraDave


AsakuraDave
őstag

Hali,

B550 Strix-F + 5600X
Jól választottam ki a Processor, Motherboard fület?

Nah most ez a calc mennyire "pontos" 5xxx proci és B550 lap mellé?
Taiphoon-ból importaltam a RAM-omat, látjátok is felül de fogalmam sincs, hogy most ez CJR vagy AFR kit és a kettő között van különbség pl az OC potention AFR -t választva 97% 3448 CL16.
Illetve olvastam, hogy 5xxx proci mellett nem kell minden timingot állítani elég csak az első 6 adatot meg a tRFC-t? Ezt Asus BIOS-ba, hogy kell pontosan? Legyen kiválasztva a RAM profil (DOCP)? És utána timings alatt átírom vagy manuál 3200Mhz és timingokat beír? :F

[ Szerkesztve ]

There's only one thing that hurts people more than lies. It's saying out loud the truth and facts.

(#8457) sfknasty válasza AsakuraDave (#8456) üzenetére


sfknasty
aktív tag

100%,hogy AFR kit.Megfordúlt már nálam pár db ebből a konkrét tipusból.2 féle cippel gyártották a konkrét típust.Leválogatott rossz minőségű samsung b-die és hynix afr.Ennél a típusnál az afr konkrétan a jobb választás.De ha jól tudom,akkor afr-rel 2019 Augusztusáig gyártották.Minden értéket manual adj meg.Egyébként nálam ezek az afr kitek 4000Mhz cl18 is tudtak.

[ Szerkesztve ]

(#8458) lukgab


lukgab
tag

Sziasztok

Érdeklődnék, hogy kb hol tartok, mennyi maradt még benne a rendszerben ? :)

Ryzen 5900X + TUF x570 + RTX 4090 // LG C2 // LG CX // ZyXEL 326 NAS

(#8459) Devid_81 válasza lukgab (#8458) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Szia,

Par embernek koztuk nekem is ez segitett, nezz ezekbol valamit, hatha dob meg a teljesitmenyen. :)
Van abban meg teljesitmeny rendesen, ugyhogy hajra :D

...

(#8460) jokeph válasza Devid_81 (#8459) üzenetére


jokeph
nagyúr

Van-van, 5600x alap PB-vel ad CPU-Z ben 650 pötty körül. :U

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#8461) lukgab válasza Devid_81 (#8459) üzenetére


lukgab
tag

Igen, ezeket beszéltük priviben is, viszont nem találtam meg a menüpontokat az asus biosban, mert vagy két helyen lehet állítvani, vagy meg sem találtam, vagy van előtte valami más szöveg és nem tudom, hogy ez most az-e vagy sem :/

Ryzen 5900X + TUF x570 + RTX 4090 // LG C2 // LG CX // ZyXEL 326 NAS

(#8462) AsakuraDave válasza sfknasty (#8457) üzenetére


AsakuraDave
őstag

Ha beolvasom Taiphoon-nal a kit-em és beállítom, hogy Hynix AFR és pl 3600Mhz-et allitok akkor nem kalkulál semmit, 3466Mhz amíg kalkulál.

[ Szerkesztve ]

There's only one thing that hurts people more than lies. It's saying out loud the truth and facts.

(#8463) JSandor válasza Devid_81 (#8459) üzenetére


JSandor
tag

Szia,

Pl az LLC8 érték az egy gigabyte alaplapban melyiknek felel meg ? Mivel ott nem is számozás van hanem elnevezés. ilyen normal, high, turbo exm perf stb. LLC az a vcore load line calibration ?

(#8464) sfknasty válasza AsakuraDave (#8462) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Igen.Sajnos a Dram Calculator az afr kiteket csak addig kalkulálja.3466Mhz felett magadtól kell rájönnöd,hogy milyen beálítások mellett stabil.Nagyjából ugyanúgy skálázódik,mint a cjr,vagy djr.

[ Szerkesztve ]

(#8465) AtHoS válasza lukgab (#8461) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Global States Enable - Advanced/AMD CBS Global C-state Control
CPPC-k osszes Enable - ilyennel nem talákoztam Asus BIOS-ban
Spread Spectrum Disable (Nem minden gyarto biosaban van ilyen) - AiTweaker menü elején van SB Clock Spread Spectrum
LLC8 (Leggyengebb LLC, gyartonkent elter a szamozas) - AiTweaker/Digi+ VRM részen VDDCR CPU Load Line Calibration, de Asus fordítva számoz, mert 1-es a leggyengébb és 5-ös a legerősebb
SOC fix 1.1v - AiTweaker menü
VDDP 0.9v - AiTweaker menü
VDDG 1.05v - AiTweaker menü
PPT limit 160W - Advanced/AMD Overclocking/Precision Boost Overdrive és a PBO-t Advanced-re kell rakni, alatta pedig a PBO Limits-et Manual-ra
TDC Limit 140A - lásd előbbi
EDC limit 200A - lásd előbbi
Infinity Fabric 1900MHz (ramok ehhez merten 3800@CL16) - ezzel ne foglalkozz, mert alapból 1:1-ben hajtja, amúgy pedig AiTweaker menü FCLK Frequency
PBO+100MHz - Advanced/AMD Overclocking/Precision Boost Overdrive és a PBO-t Advanced-re kell rakni és Max CPU Boost Clock Override
Scalar 10X (nalam a 10X-es valt be, ezt ki kell tapasztalni melyik a legjobb) - előző menürészen Precision Boost Overdrive Scalar
Curve: -20 ket legjobb magnak, tobbinek -30 - ugyanezen menürészen Curve Optimizer almenü
Vcore: AMD overclocking - AiTweaker menü VDDCR CPU Voltage, de Asus-nál nincs AMD overclocking beállítás

Amit még szoktak javasolni, hogy AiTweaker/Precision Boost Overdrive almenüben PBO Fmax Enhancer legyen Disabled, a többi itt pedig Auto

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#8466) Devid_81 válasza AtHoS (#8465) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Koszonom a segitseget, elegge szukszavuan MSI bioshoz "szokva" fogalmaztam :B :R

...

(#8467) AtHoS válasza Devid_81 (#8466) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Szóra sem érdemes :B hátha jól jön másnak is később, bár eredeti hsz-od nem linkeltem hozzá

Más

Asus X570 Crosshair VIII lapokra kijött a végleges ComboAM4v2 1.2.0.0 3204-es BIOS [link] + Pro WS X570-ACE-re is

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#8468) Devid_81 válasza AtHoS (#8467) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Majd elobb utobb egy jo kis elso hozzaszolast kellene osszehozni az infokkal, szep lenyilos formaban :B

...

(#8469) Devid_81 válasza JSandor (#8463) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Ilyesmi nalad is ahogy kinez a biosod? :F

Bar nem egyertelmu nekem sem ezekkel a nevekkel, gondolom a low lehet ami a leggyengebb.
De szerintem ahogy valtoztatod mutatni fogja a gorben oldalt, ott a leggyengebb kellene.
Remelem majd elokerul egy Gigabyte tulaj es kisegit minket :B

Vegszukseg esetere hagyd auton, remelhetoleg az nem lovi tul nalad.

[ Szerkesztve ]

...

(#8470) lukgab válasza AtHoS (#8465) üzenetére


lukgab
tag

Köszi a pontosításokat!

Majdnem megtaláltam mindent :) Keresem ezeket a menüpontokat:
TDC Limit 140A
EDC limit 200A
Illetve nálam melyik a két legjobb mag?

Amúgy a Curve és a TDC / EDC állítás nélkül ezeket az eredmények lettek:

Ryzen 5900X + TUF x570 + RTX 4090 // LG C2 // LG CX // ZyXEL 326 NAS

(#8471) Devid_81 válasza lukgab (#8470) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Csillagos es a pettyes. :K
Csak a CCD0 erdekes, tehat 1 es 5-os mag erdekes neked ezekbol.

...

(#8472) AtHoS válasza lukgab (#8470) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Ne keresd, mert leírtam

PPT limit 160W - Advanced/AMD Overclocking/Precision Boost Overdrive és a PBO-t Advanced-re kell rakni, alatta pedig a PBO Limits-et Manual-ra

TDC Limit 140A - lásd előbbi -> Tehát a PPT limit mellett találod
EDC limit 200A - lásd előbbi -> Tehát a PPT limit mellett találod

Szerintem a CB R20 multi pont nagyon alacsony most, kb. 8500+ magassága kellene legyen pl. [link]

szerk.

Ha CB R20-nál a File menüben bekapcsolod az Advanced benchmarkot, akkor nem csak multi terhelést tudsz mérni, hanem single-t is

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#8473) lukgab válasza AtHoS (#8472) üzenetére


lukgab
tag

Benéztem, megtaláltam a menüpontot. 200 ra állítottam az EDC t de csak 190 lett belőle.

Ryzen 5900X + TUF x570 + RTX 4090 // LG C2 // LG CX // ZyXEL 326 NAS

(#8474) ImpersonatoR

Version 3204
2021/01/29
20.41 MBytes
ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO BIOS 3204
1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.0

Csak nehogy kipróbáljam.

Pedig most olyan jó stabil nincs kedvem hozzányúlni :U

(#8475) lukgab válasza ImpersonatoR (#8474) üzenetére


lukgab
tag

Első körben szeretném megköszönni mindenki segítségét! Már majdnem postoltam volna az összes eredményt, mikor a CB20 as tesztnél rebootolt a gép. Talán 21350 volt a C23 multi core illetve CPU-Z 9620 / 670. Nem tudom, hogy mit kellene esetleg állítani, hogy ne rebootoljon a gép.

Plusz érdekesség képen lenne a kérdésem, hogy mikor a CTR-t használtam, akkor a multi corom 22000 volt a C23ban illetve 8549 a C20ban és a AIDA 64 ben az L3 1000 felett volt ( most 700 ) , ami most leírt kézi beállítások után sehol sincs. Azt az eredményt a CTR RC2 vel értem el azzal, hogy állítottam 1187mV 4600 és 4250 és bios reset után csak egy apply gombot nyomtam :))de még nem adtam fel :D

Ez a CTR es kép, míg 2 kommentel lejjebb a kézi beállítás eredménye ( memória akkor még nem volt beállítva a progi alapján - itt még 18-21-21-39 most a safe beállításokkal 16-20-20-40 el megy)

[ Szerkesztve ]

Ryzen 5900X + TUF x570 + RTX 4090 // LG C2 // LG CX // ZyXEL 326 NAS

(#8476) AtHoS válasza lukgab (#8475) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Curve Optimizer-nél milyen értékeket állítottál be? Csak mert az procinként erősen változó ezért minden egyes procinál ki kell tesztelni az értékeket. Tehát ezt neked kell kitapasztalni.
Én ez alapján teszteltem a curve optimizer értékeket magonként [link]

A 2 db Preferred Cores esetén +200 MHz mellett, míg a többi mag esetében +0 MHz mellett teszteltem és végül az így kapott értékeket állítottam be magonként

A CTR2 AllCore OC-t alkalmazott, míg a manual OC-d pedig PBO alapon működik. Mindkettőnek megvan a maga előnye, mert AllCore alkalmazásával a többszálas terhelések optimálisabb energiafelhasználással dolgozhatnak (video kódolás, stb...), PBO alapú OC esetén pedig a kevés szálas terhelésre lehet gyúrni a preferált magok maximális frekvenciájának emelésével, de ez a többszálas teljesítmény rovására történik.

Február 3.-án kerül publikálásra a CTR2 RC3, amivel ezt a kettőt fogod tudni "ötvözni". Belövöd BIOS-ban PBO alapon a max kevésszálas teljesítményre kihegyezve és CTR2-ben elmented a kitesztelt AllCore profilt.
A CTR2 HybridOC funkciójával 70% (ez a terhelési érték állítható) proci összterhelés alatt a BIOS beállítások szerint fog működni, míg 70% összterhelés fölött (tehát sok szálat megdolgoztató programokban) pedig az elmentett AllCore profil alapján.
Lényegében szoftveresen megkapjuk a Dark Hero lap egyedi hardveres funkcióját

Közben megtaláltam a CPPC beállítások helyét Asus BIOS-ban
Advanced\AMD CBS\NBIO Common Options\SMU Common Options

CPPC = Enabled
és
CPPC Preferred Cores = Enabled

read-only mode on the forum

(#8477) JSandor válasza Devid_81 (#8469) üzenetére


JSandor
tag

Igen, ilyen a biosom. Próbálkozok holnap vele

(#8478) AsakuraDave válasza AsakuraDave (#8462) üzenetére


AsakuraDave
őstag

Nah RAM-mal annyit csináltam, hogy a BIOS-ban az XMP profil van kiválasztva(Asus BIOS-ban ez D.O.C.P. vagyis lehet AMD rendszereken az XMP már ezen a néven fut) utána a 3200Mhz -et átváltottam 3600-ra és az FCLK -t 1800-ra:
"3200Mhz/CL16/FCLK1600":

"3600Mhz/FCLK1800 OC"

Tipp, hogy lenne-e érdemes még valami timing -okat állítgani hátha lehetne még alacsonyabb? :R

There's only one thing that hurts people more than lies. It's saying out loud the truth and facts.

(#8479) sfknasty válasza AsakuraDave (#8478) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Memória teszt futtatása ajánlott,mert nálam pl soha nem volt stabil a 3600Mhz ilyen időzítések mellett. :K Mondjuk a trc is elég magas.Ha jól emlékszem,akkor 58-nak kellene lennie a doboz szerint is.Csak a rendszer soha nem arra az értékre lövi be,még xmp esetén sem.

[ Szerkesztve ]

(#8480) lukgab válasza AtHoS (#8476) üzenetére


lukgab
tag

Amit írtál - PER CORE beállítás, 1 és 5 minusz 30, a többi minusz 20.
Beállítottam a ezt a két paramétert, illetve megnézem az OCCT programot a leírás alapján.

"A 2 db Preferred Cores esetén +200 MHz mellett, míg a többi mag esetében +0 MHz mellett teszteltem és végül az így kapott értékeket állítottam be magonként"
Ezt nem értem, mert +100 at állítottam a PBO nál.

Ryzen 5900X + TUF x570 + RTX 4090 // LG C2 // LG CX // ZyXEL 326 NAS

(#8481) hackeeeee válasza lukgab (#8473) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Én kb. 2-3 hetet szórakoztam a Curve-al, és a többivel, mire ez meglett, és a lenti eredmények.. Az 1 szál néha 692-693, de utána visszamegy. Multi is néha kicsit több.

Nekem ez +100-al megy, 200-al nem, ott WHEA van.

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#8482) hackeeeee válasza sfknasty (#8479) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Nekem a gskill tud ilyet. :)

TRFC alapján sanszosan ez is hynix, vagy micron lehet, az enyém hynix, 3600, és DR 3600-as kit. Bár procODT szerint talán Bdie? Nem tudom eldönteni..

Nálam ezt tudja a GTZNC: 3900x mellett ezekkel a beállításokkal ment 3800-at. Itt 3966-ig tudom indítani, csak nem stabil. :)

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#8483) lukgab válasza hackeeeee (#8481) üzenetére


lukgab
tag

Csak hogy képbe kerüljek - a szórakozás alatt azt érted, hogy próbálgattad a Curve értékek állítgatását minuszban? Csak ennyi, más paramétert nem állítottál?
Most azt láttam redditen, hogy a mind a két CCX két legjobb magát javasolt -20 ra tenni, nem csak az első CCXét. Neked mi lett a véglges beállítás?

Ryzen 5900X + TUF x570 + RTX 4090 // LG C2 // LG CX // ZyXEL 326 NAS

(#8484) hackeeeee válasza lukgab (#8483) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Igen.

Fórum, google, stb. Állítottam valamit, teszt, megint, teszt. Ez ilyen.

Asszem ez van nálam is, vagyis, 2 legjobb mag 20, a többi 25, mert 30-on elszáll, meg ha jól emlékszem talán 26-on is, vrm koppon hajtva 130%, regular, limitek a lentiek. +100Mhz.

De, csak viszonyításképp, sógoromnál ugyan ez a setup nem megy.

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#8485) AsakuraDave válasza AsakuraDave (#8478) üzenetére


AsakuraDave
őstag

Éjjel már kettőt láttam így reseteltem és újra belőttem a DOCP+3600Mhz+FCLk1800-at így más timingokat kaptam:

RAM fesszel meddig lehetek jó? 1.45V max? Csak nekem egy monitoring progi se mutat RAM hőfokokat :/

There's only one thing that hurts people more than lies. It's saying out loud the truth and facts.

(#8486) Szinyák válasza AsakuraDave (#8485) üzenetére


Szinyák
őstag

Hwinfo 64 ?? Annak elvileg mutatnia kell a ram hőfokot ..

Szinyák

(#8487) Dobi 562


Dobi 562
addikt

Sziasztok! Memory management BSOD-ot mi okozhat? Csak akkor jon elo mikor ujrainditom vagy leallitom a Windows-t.

MSI x-570 tomahawk wifi
Ryzen 5 5600x
G.skill flare-x 3200 cl14 2*8Gb

Ha nem toltom be a biosban az xmp profilt a memoriahoz, hanem alapon hagyom (2400Mhz) akkor instabil a rendszer. Ugyanez a kek halal jon random idokozonkent, windows betoltesekor, bongeszes kozben is akar.

Ha xmp profil be van toltve, akkor jon a kek halal csak leallitaskor es ujrainditaskor random idokozonkent (tehat nem mindig tortenik).

CPU tuning nelkul is csinalja, pbo mellett is csinalja.

(#8488) Danex válasza Dobi 562 (#8487) üzenetére


Danex
addikt

Soc, vddg io, Ccd feszekre érdemes lenne ranezni

Pl 1.05V soc, 0.94V vddg io és ccd, ezeknek elég safe értékek de a proci memória vezérlő oldaláról elégnek kéne lennie 3600as orajelig legalább

[ Szerkesztve ]

(#8489) Thrawn válasza Dobi 562 (#8487) üzenetére


Thrawn
félisten

Ha alapjáraton is problémák vannak az valamelyik alkatrész hibájára utal, lehet RAM vagy akár CPU is. Melyik BIOS-t használod?

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#8490) Dobi 562 válasza Danex (#8488) üzenetére


Dobi 562
addikt

Ez mind auto-ra van allitva bios-ban, Hwinfo hol mutatja a vddg io es ccd feszt? Csak a soc-ot talaltam meg.

#8489Thrawn
Se jatek, se benchmarkok alatt nincs kekhalal onnantol kezdve, hogy az xmp profil aktivalva van, csakis windows leallitaskor/ujrainditaskor de neha-neha.

Elozo procimmal Ryzen 5 2600x semmi problema nem volt.

Bios: a legutolso nem beta (V14) van fent.

Lehet csinalnom kellett volna egy windows es/vagy amd chipset driver ujratelepitest?

(#8491) Thrawn válasza Dobi 562 (#8490) üzenetére


Thrawn
félisten

Lehet nem ártott volna a chipset driver újratelepítés és/vagy egy Windows is. Mindenesetre próbáld ki az 1.53-as bétát, bár annál is még vegyesek a visszajelzések, az 1.2.0.0 AGESA BIOS pedig még nincs kint.
A Zentimings is tud feszeket mutatni.

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#8492) Dobi 562


Dobi 562
addikt

Ok, itt van a zen timing-os screenshot:

Lattok valami furcsat?

Soc, vddg io, Ccd feszek rendben vannak?

(#8493) sfknasty válasza hackeeeee (#8482) üzenetére


sfknasty
aktív tag

A 3600 GTZNC kit az Hynix DJR,vagy CJR.(az tudhat ilyet) A 3200Mhz kit az Hynix AFR(ami régebbi,mint a CJR,DJR),vagy leválogatott Samsung B-die.(na ennél a kitnél iszonyat antituning)
Megfordúlt a kezem alatt pár ilyenG skill 3200Mhz GTZR kit az AFR-ből is és a B-die-ból is.
Jelenleg G skill 3600 GTZRC van,ami megegyezik a Neo GTZNC-vel. :K

[ Szerkesztve ]

(#8494) AtHoS válasza lukgab (#8480) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Pedig nem olyan bonyolult.

Amikor a két preferált magot teszteltem OCCT-vel, akkor +200MHz volt beállítva, a többi mag tesztje alatt pedig +0MHz

Esetedben akkor 200 helyett +100MHz

De ez csak így saját kútfőből gondoltam - lehet rosszul - mivel 1-2 szálas terhelésnél a beállított Max Boost értékkel növeli az órajelet és a nem elsődleges magokon nincs értelme ezzel az emelt órajellel tesztelni, mivel sosem fognak ezen az órajelen üzemelni. Tehát az emelt órajeles tesztelés csak a kiemelt magoknál szükséges.

Viszont lehet fölösleges ezzel foglalkozni, mivel alapesetben csak a Preferred Cores órajele emelkedik meg a beállított max boost értékkel, de OCCT tesztelés során mikor kézzel kényszerítjük a nem preferált magokra (és a hozzájuk tartozó kiegészítő szálakra) egyesével, nem tudom, hogy ezen magok boost órajelét a beállított Max Boost értéke befolyásolja-e.
Rákérdeztem a múltkor, de nem érkezett rá válasz, így biztos ami ziher alapon az előbbi módszert alkalmaztam

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#8495) Danex


Danex
addikt

Redditen olvastam, hogy utolsó néhány %-ot ki lehet préselni a prociból úgy, hogy meg kell nézni melyik EDC,TDC, PPT van limiten és amelyik a határon van 5 egységgel csökkenteni az értékét.

Nálam az EDC minimális csökkentésével pont annyival lett hűvösebb a proci, hogy allcore magasabbra tudott boostolni így több pontom is lett.
Akinél a hőfok neccesebb ott szerintem több is benne van.

[ Szerkesztve ]

(#8496) AtHoS válasza Danex (#8495) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Mi számít határon lévőnek? Amelyik nem éri el a 100%-ot? Vagy az ami limiten van a 100%-kal?

Nálam CB20 multi alatt így néz ki

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#8497) Danex válasza AtHoS (#8496) üzenetére


Danex
addikt

Hát nálam alapból motherboard limiten voltak ezek az értékek így láttam mi a legmagasabb és úgy indultam el.

Igazából nálad kérdés, hogy terhelés alatt (CB20) most hány fokos a CPU? mert ha 80 feletti akkor PPT limiten nem igazán kéne emelni és mondjuk meg lehet próbálni hogy az EDC-n 5A-t csökkenteni.

És persze az effective órajelen érdems nézni jó irányba mozdultunk-e el

[ Szerkesztve ]

(#8498) AtHoS válasza Danex (#8497) üzenetére


AtHoS
nagyúr

81,6C volt a max, de semmi terhelés nem volt előtte a CPU-n, gondolom hosszabban terhelve ment volna még fentebb is

Auto limittel PPT 142W és EDC 140A

Mivel írtad, hogy EDC-n kellene megnézni 5A csökkentést, akkor ami limiten van azon kell/érdemes csökkenteni.

szerk.
Ja meglesem, hogy mit mutat csökkentett EDC-vel

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#8499) AtHoS válasza Danex (#8497) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Nos meglestem az EDC limit csökkentését, bár nem csak 1 lépcsővel, hanem lementem egészen 90A-ig 5-ösével lépkedve.
Elég érdekes eredmények születtek, bár teljesen belakott w10-en minden háttérben futó alkalmazással + kiegyensúlyozott energiaprofillal, melyek imitt-amott bezavarhattak valamit az összképbe.
Mivel csak a változtatás hatásának irányát szerettem volna látni, lépcsőnként csak egy CB20 multi tesztet futtattam, majd restart és BIOS-ban újabb csökkentés után jöhetett a következő teszt.
Volt pár lépcső, ahol win betöltése közben hiba lépett fel, ezért az önjavító modul életbe lépett, de egy újraindítást kérve már rendben indult a rendszer és a tesztek is probléma nélkül futottak.....érdekes

Az eredmények

EDC limit - CB20 multi - *last-max órajel (MHz)*
Auto (140A) - 5907 - 4584-4600
135A - 5793 - 4580-4612
130A - 5820 - 4587-4608
125A - 5914 - 4588-4614
120A - 5962 - 4594-4613
115A - 5928 - 4596-4618
110A - 5964 - 4600-4618
105A - 5960 - 4605-4635
100A - 5979 - 4616-4638
95A - 6004 - 4620-4646
90A - 5891 - 4634-4660

(*last-max órajel (MHz)* - mikor a CB20 kiírta a pontszámot készült egy screenshot. last: a screenshoton látható Current érték, max: a screenshoton látható Maximum érték)

Nos első érdekesség, hogy első lépcsőnél bazi nagyot esett a CB 20 multi pontszáma, de tovább csökkentve a nagy esésből elkezdett emelkedni és 95A-nél tetőzött, majd a következő lépcső újra egy nagy esést eredményezett. Itt meg is álltam a teszteléssel, de kíváncsi voltam milyen értéket hoz single-ben:
90A - 579
95A - 590

Akkorát nem esett a single, mint amire számítottam ezért wrar benchmarkot is futtattam: single - 4159 + multi - 34686 Mivel másik topikhoz épp tegnap mértem winrar-ral, hasonlításképpen a tegnapi eredmények - az óra mellé betelepedő alkalmazások kilövése után + teljesítménycentrikus energiaprofillal - single - 3671 + multi - 32546. Winrar-nál emelkedett mindkét pontszám

Ami szintén meglepett, hogy az EDC áramkorlát csökkentésével a PPT ugyanúgy elérte a 142W-os limitet mindegyik lépcsőnél és ennek megfelelően a Tdie is ugyanúgy 82C magasságában tetőzött, tehát az EDC csökkentésnek semmi hatása nem volt a Tdie hőfokra

90A-es lépcsőnél az EDC limit 94A-nél volt és HWInfo ekkor 104,5%-ot írt rá. Tehát itt valamiért nem korlátozott megfelelően, viszont a TDC értéke századra megegyezett ekkor az EDC értékével, de lehet az a jobb fogalmazás, hogy az EDC értéke egyezett meg a TDC értékével (TDC minden lépcsőnél 94A magasságában volt). Lehet van egy EDC >= TDC összefüggés?

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#8500) Danex válasza AtHoS (#8499) üzenetére


Danex
addikt

Most jöhet a próba a másik 2 értékkel, TDC esetén nálam egyértelmű teljesítmény esés volt hamar, a fogyasztás limitnel érdekes lehet, ilyen 67-70fok felett közel 10-13Mhz-et ledob magáról a proci fokonkent allcore, lehet van olyan fogyasztási limit ahol a kevesebb wattbol magasabb orajel lehet, ha a hőfok engedi.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.