Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16301) zseko válasza #12516608 (#16300) üzenetére


zseko
veterán

Valóban, az alaplapomnál írta is az egyik biosnál, hogy mindenképp fel kell tenni a legfrissebb all-in-one drivert.
Én régen sosem raktam fel, amikor meg felraktam akkor mérhető lassulást okozott, ezt írták is anno akkor (valahol fórumban, úgy emlékszem), hogy a win által feltett az jobb, úgyhogy nem erőltettem.

HR24.hu

(#16302) fudi2002 válasza PuMbA (#16293) üzenetére


fudi2002
veterán

Ez nem igaz. A winével is simán megy. Viszont én nem találtam jobbnak a win sajátját, a nemalegfrissebb (9. Havi asszem)viszont érezhető előrelépés volt nekem minden téren, de hogy ez általános érvényű vagy csak az én konfigom és beállításaim mellett, az passz. Ezért nem is vertem nagy dobra.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#16303) hokuszpk válasza Chaser (#16285) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

anno 126 -ert vettem, szoval ugyvélem nemvoltolcso, de ha eladom a Vegat...
megerte :D

*** bar a biosban van ilyen "Surround view" opcio, lehet ki kellene probalni.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#16304) TechRobot válasza xuser (#16282) üzenetére


TechRobot
aktív tag

A b550nem kifejezettem arra van, inkáb egy jó x570.. De egy optimalizálás kézzel mindenképpen nem árthat ha ilyenek a hőfokok. Bár az a hűtő nem a legélesebb kés a fiókban. Nekem 5950X AIO vízzel is éppen csak meg van fogva. 70+

Dikk egy százas...

(#16305) MPowerPH válasza TechRobot (#16304) üzenetére


MPowerPH
félisten

Kozepkatos B550 -es lapok nagy resze veri az X570 -es mezony nagyjat.

Don't Tread On Me

(#16306) Wilks válasza Chaser (#16285) üzenetére


Wilks
tag

Egy kis pozitív hir a 3D-V-Cache-ről. :)

[link]

[ Szerkesztve ]

(#16307) Dare2Live válasza Wilks (#16306) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Egyértelmű, hogy AMDnek AL miatt prio minnél gyorsabban átállni a ZEN 3 VCache változatára. Idáig lehetett tökölni. :)

és reméljük folytatódik ez a trend és hasonló előrelépések lesznek minden évben... és nem 2évente 6-9% mint amikor intel egyeduralkodó volt.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#16308) mattheus válasza PuMbA (#16298) üzenetére


mattheus
őstag

Köszönöm szépen!
Nagyon sokat agyaltam rajta, de egyelőre jegelem a dolgot.

(#16309) hokuszpk válasza mattheus (#16297) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

minden is dragulni fog, termeszet osanyank ad ra okot.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#16310) PuMbA válasza hokuszpk (#16309) üzenetére


PuMbA
titán

Hogy írhatsz ilyet. Tudjuk, hogy csakis a 7nm-es VGA, proci, konzolgyártás a hibás, ami elveszi minden elől a kapacitást ;] Még a papírhiány is ezért van.

[ Szerkesztve ]

(#16311) hokuszpk válasza PuMbA (#16310) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

még számolgatják, a földrengés utáni szökőár miatt a kikötőben hány konténerhajó süllyedt el vagy sérült meg, valamint a szállítás közben oceánba esett konténerek mennyiségét, perpill csak annyi biztos, hogy sok ;]

ja és az Etna is kitört.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#16312) palfitom válasza hokuszpk (#16311) üzenetére


palfitom
félisten

Csodás...

#16313 hokuszpk
:DDD

[ Szerkesztve ]

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#16313) hokuszpk válasza palfitom (#16312) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

oké, oké, nepánikoljunk, a szökőárat én költöttem hozzá, de az biztos, hogy az árak szöknifognak :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#16314) Devid_81 válasza PuMbA (#16310) üzenetére


Devid_81
nagyúr

A 7nm rendben lesz, nem kell aggodni.
Az 5nm viszont mas teszta:

TSMC: Fire Near 5nm Site, Rumored Price Hike, & $4.5 Billion Debt For U.S. Fab

Ez egy 2 napos hir, aszondja az 5nm-es helyukhoz volt tuz, arameles varhato meg talajmenti fagyok az Alpokban :K

...

(#16315) Chaser válasza PuMbA (#16310) üzenetére


Chaser
titán

igen-igen
ezért qrva olcsóak az ssd-k pl, nyilván
meg a ramok is - tudom, te olcsóbban vettél x éve, segítek: a ram-nak mindig van egy mélypontja genenként, elérte azt, ráadásul azóta a ft sokkal hitványabb, de jéééé, most is an nagyon jó áron ram nem is kevés, biztos azokhoz nem kell félvezető és gyártósor...vagy azok nem a rettegett tsmc 7nm-en készülnek? -
és intelnél persze nem chiphiány - hatalmas aki ezt kitalálta :d chiphiány b+, az -
áruld már el, hol érinti egy esetleges jelenlegi terméseti csapás az elmúlt egy évet?
jahhhhhhhhh, pont úgy mint a covid meg a karácsony
megírom azt a "cikket"
már néha félek felnézni, nehogy elnyeljen a sötét... ;]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#16316) keIdor válasza Devid_81 (#16314) üzenetére


keIdor
titán

Hát persze, hogy amellett volt tűz. Aham, ja.
Az indok máris megvan.

3nm-nél meg gondolom földönkívüli invázió lesz, vagy zombi apokalipszis.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#16317) Jack@l


Jack@l
veterán

B450-es lap bebootol egy bios frissítés erejéig, ha a bios rajta nem támogatja még az 5000-es szériát? (ami támogatja bios verzió az erősen nem ajánlott a jelenlegi procimhoz és frissítés után nincs visszaút)

[ Szerkesztve ]

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#16318) varmi2 válasza Jack@l (#16317) üzenetére


varmi2
nagyúr

Egyszerű. Amikor megveszed az új cput, akkor lefrissíted az új biost, kiveszed a régi cpu-t, berakod az újat. ÉS kész.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#16319) Jack@l válasza varmi2 (#16318) üzenetére


Jack@l
veterán

Ja, végülis amikor elviszik a régit, akkor még megtehetem. Köszi mindenkinek a segítséget.

[ Szerkesztve ]

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#16320) hokuszpk válasza Jack@l (#16317) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ha nem ismeri az uj cput, azzal nem bootol be.
MSI Max lapokon altalaban van cpu nelkuli frissitesi lehetoseg, egyeb esetben kelleni fog egy regebbi cpu, amivel elindul a lap, Varmi megoldasa kell neked, a csere elott a regi cpu utolso dolga a biosfrissites legyen.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#16321) Chaser válasza Jack@l (#16319) üzenetére


Chaser
titán

mielőtt kiveszed a gépből frissíted vele a bios-t? :B

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#16322) Mosqu!to


Mosqu!to
addikt

Sziasztok!

Beújítottam egy szett Samsung B-die Ram-ra, jelenleg XMP szerint full auto-n mennek, 3600MHz, 16-16-16-36 1.35V. A proci egy 5900X és egy MSI B550 Gaming Edge Wifi alaplap.

Érdemes esetleg valamit tweakelni? Órajel 3800-4000, vagy időzítésen szigorítani? Az FCLK jó úgy ahogy alapból belövi, vagy azon is érdemes állítani?

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

(#16323) 3L1T3


3L1T3
addikt

Tudom van RAM topik, ugyanakkor 5900X ezt megeszi? Első Ryzen build amihez közöm van, köszi!

Corsair Vengeance RGB Pro 32GB, 3600MHz
Speed: 3,600MHz
CAS Latency: 18
Timings: 18-22-22-42
Voltage: 1.35V

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI ֎ Intel® Core™ i9-14900K ֎ G.SKILL Trident Z5 RGB 64GB (2x32GB) DDR5 6400MHz CL32 ֎ Arctic Liquid Freezer III 420 A-RGB Black ֎ ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X ֎ SAMSUNG 1TB 980 PRO M.2 PCIe ֎ Lian Li O11 Dynamic EVO XL

(#16324) Zsolty20 válasza 3L1T3 (#16323) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Nekem szerintem pontosan ilyen van és az 5600x-emmel jól kijonnek :)

(#16325) 3L1T3 válasza Zsolty20 (#16324) üzenetére


3L1T3
addikt

:R

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI ֎ Intel® Core™ i9-14900K ֎ G.SKILL Trident Z5 RGB 64GB (2x32GB) DDR5 6400MHz CL32 ֎ Arctic Liquid Freezer III 420 A-RGB Black ֎ ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X ֎ SAMSUNG 1TB 980 PRO M.2 PCIe ֎ Lian Li O11 Dynamic EVO XL

(#16326) Rabbitf_24 válasza 3L1T3 (#16323) üzenetére


Rabbitf_24
őstag

Már vége annak az időszaknak, amikor nem volt teljes kompatibilitás, amit meg vettél az amúgy is egy elég jó típus. Nekem már többféle felállás volt a 3600-om mellett de sosem volt kompatibilitás gond. Használd egészséggel! :R

(#16327) Chaser válasza Mosqu!to (#16322) üzenetére


Chaser
titán

órajelet addig told amíg az if megy, fclk-t is állítsd hozzá, 1:1-ben menjen minden
cpu függő mennyi az if vége, 3600-3800 kb
ott menjen minél szorosabb időzítésen a ram - elviekben nem gond neki c14 sem 3800-on anélkül hogy megsülne, de ki tudod próbálni -
világot nem fog megváltani, de itt-ott-amott hozhat némi extrát - melós dolgokban rendernél és vágásnál biztosan nem -
aztán teszteld tm5-tel egy órát, meg egy kis prime blend az if/soc fesz. miatt

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#16328) R3laX válasza 3L1T3 (#16323) üzenetére


R3laX
addikt

Single/Dual Rank-okra figyelj esetleg még. El tudsz esni sebességtől, ha a Single-t nem 4-es stick-ben használod. Nem tudom hogy az a kit single vagy dual. [link]

[ Szerkesztve ]

(#16329) R3laX válasza 3L1T3 (#16323) üzenetére


R3laX
addikt

Kitgurusok az SL-t Single-nek mérték. [link]

(#16330) Jack@l válasza R3laX (#16329) üzenetére


Jack@l
veterán

A sebessegeses a videoban siman a 16gb vs 32 gb memoria miatt van...

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#16331) R3laX válasza Jack@l (#16330) üzenetére


R3laX
addikt

Ott van a 2x16 SR / 2x16 DR is nézd meg jobban. Jobban szeretik a DR-t 2 stick-nél, erről már korábban is sokan írtak itt. Néhol minimál a különbség, de van.

(#16332) Jack@l válasza R3laX (#16331) üzenetére


Jack@l
veterán

Csak a video enkodolast neztem. Ott mashogy voltak a sorok elnevezve

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#16333) Mosqu!to válasza Chaser (#16327) üzenetére


Mosqu!to
addikt

Szépen bírja a ram 1.4V-on a 4000MHz CL16-ot (TM5 teszt futott rajta fél órát, nem tudom mennyit érdemes), de az FCLK 1900 már sok neki, POST előtt elhal, csak bios reset segít.
Lehet annak stabilitásán valamit hozni?
Ilyenkor inkább 4000MHz CL16 és aszinkron vagy hagyjam 3600-on és próbáljak CL15-öt, vagy ha nem megy 16-ot, mert nem éri meg a 4000MHz ha nincs fent az FCLK?

[ Szerkesztve ]

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

(#16334) Locutus


Locutus
veterán

üdv

Úgy döntöttem beújítok egy Dark Hero, 5900X, meg 2x16 trident z cl14 kombóra, egy 980 1TB-vel. Tiszta lap, win11-et raknék fel, úgyis már jópár éves a win10em. Vga, ház, hűtés meg a 970 evo plus marad, a többi megy.

Kérdéseim a következők:
- kell e valamit mahinálni a biosban, vagy a default dolgok jók win11 mókolás mentes installálásához?
- D15S-nek gondolom nem probléma az 5900X, kryonaut extremem van hozzá, de vajon PBO-val sem lesz sok? AIO-t nem akarok. Egyéb tuningot nem tervezek.
- Mit érdemes még és hogyan beállítani, ami elsőre esetleg nem egyértelmű?
- Ami még felmerült bennem, hogy nekem a 3080on még nem rebar bios van. Azt gondolom utólag is el lehet intézni majd, nem?

Köszi :)

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#16335) Kleroo válasza Locutus (#16334) üzenetére


Kleroo
veterán

Szia!
Nekem a full default beállítással kb az alábbit tette(5800x, asus b550m):
Űrben lévő limitek, így rommá feszelve szép órajeleket elérve, kb 5mp alatt 90C-on volt, és ott is maradt, lassan throttlingolva a tempót. Nem tudom hogy a bios avagy a proci csinálja így by default, de elég zavaró volt, 4x raktam fel a hűtőt, mert azt hittem rosszul van fent.

Solution: PBO2-ben érdemes ECO-ra betenni, és utána utánaolvasni hogy mit hogyan kell állítani hogy gyors és hűvös legyen. Bár 5900 kevésbé forrófejű.

Mindenestre ne elpődj meg ha full default nagyon magas hőmérsékletú lesz, kb hideg hűtőbordáka mellett. :D

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#16336) hokuszpk válasza Kleroo (#16335) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

epp tegnap nezegettem a pbo-homersekletpara egyszeru megoldasat :

pbo paramaterek kozott megadhato a Thermal limit.
első méréseim szerint az 5700G alig veszit teljesitmenyt igy.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#16337) Locutus válasza Kleroo (#16335) üzenetére


Locutus
veterán

Ez kb a 3700X-em élete egy hsz-ben :DDD

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#16338) Timer válasza hokuszpk (#16336) üzenetére


Timer
veterán

Az a baj, hogy a ventilátor felüvöltéses viselkedést önmagában csak ezzel nem tudod megfogni. Cserébe ha mondjuk a pillanatnyi tüskék fölé állítod a nagyobb fordulatot, legalább nem forr el a rendszer, mint alapból, mert van ideje felpörögni a ventiknek és rendezni a helyzetet a max hőfok limit miatt. Ha nem AC tuninggal nyomnám, akkor én így használnám.

(#16339) hokuszpk válasza Timer (#16338) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nekem ezzel sose volt problemam, most se nagyon uvolt a venti, mar nem is emlexem ra, egyszer beallitottam, talan 40% -rol indul, 80 fokon 100% , a koztes bogyokat meg rahelyeztem a ketto kozotti egyenesre. felporgesi kesleltetes valami 0.7s.
szvsz maxigazon is eleg halk.
lehet belejatszik, hogy a fulem is maskent van treningezve, fiatalkorom delelottjeit folyamatos monoton zugassal telitett szerverszobakban aludtam at.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#16340) Timer válasza hokuszpk (#16339) üzenetére


Timer
veterán

"fiatalkorom delelottjeit folyamatos monoton zugassal telitett szerverszobakban aludtam at."

Ja kérem, aki tud élni! :D

(#16341) fejesg2 válasza hokuszpk (#16339) üzenetére


fejesg2
aktív tag

Én is kb így állítottam be az 5800X fölött és rendben van.

Az élet egy szar játék, de a grafikája nagyon ott van!

(#16342) Chaser válasza Mosqu!to (#16333) üzenetére


Chaser
titán

mindenképp 1:1-ben menjen ne aszikronban
3733-at is megnézheted, ram biztos tudja c15-ön de lehet 14-en is - sztem simán -
soc fesz mennyi? 3800-hoz 1050mv simán lehet, de megnézheted 1100mv-tal is - afölé nem mennék -
lehet az kevés 1900-hez, de ha nem akkor az annyit tud, lentebb kell venni 1866-ra
ha véletlen azt sem tudná - elméleti esélye van -, akkor 1800-ra, azt biztos tudja
ott nálam a soc fesz valami 1v körül megy 3600c16-os ram mellett stabilan
a prime lblend vagy large fft kiteszteli jól a socot, elég-e a feszültség, elég futtatni 10-15 percet is - láod melyik kell, írja mit tesztel -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#16343) LP700-4


LP700-4
tag

Sziasztok!

Olyan létezik, hogy egy Asus Strix X570-E gaming alaplapról váltottam egy Asus crosshair viii dark herora, de a proci ( 5900X ) maradt ugyan az, meg minden más is. Amivel most küzdök, hogy az előző PBO-s beállításaim nem mennek ezzel a lappal, megy egy darabig a gép ( 5p ) majd újraindúl fekete kép és a ventik felvisítanak és a lapon 00 hibakód és narancs led. Nem reagál semmire, csak ha lecsattintom a tápot. Ha autora állítom a pbo-t akkor is ezt csinálja, ha kissebb órajelet adok meg a pbo-ban akkor is ezt csinálja, ahogy hozzá érek a pbo beállításhoz ezt csinálja, de ha manuálisan vissza állítom a biosban a pbo-t alapra, akkor is ezt csinálja, csak bios reset oldaja meg a problémát. Na most itt vagyok, hogy van egy jobb alaplapom, amiben nem tudom használni a pbo-t. Mi lehet a hiba? A bios a legfrissebb.
Windowst még nem raktam újra, mert "elvileg" nem kell. A lap driverei fent vannak.

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#16344) intuicio


intuicio
aktív tag

Sziasztok! Most én vagyok vakegér, vagy az amd oldalán eltűnt a 5600x driver? :Y

(#16345) Narancs81 válasza Locutus (#16334) üzenetére


Narancs81
tag

5900X-et teszteltem (akaratomon kívül ugyan...) Shadow Rock TF2-vel és NH-D15S-el. Két féle pasztát is próbáltam: MX-5 és NT-H1. Azt tudom mondani, hogy a shadow rock még max fordulaton is throttlingol prime95 vagy CB alatt, a borda pedig közben hideg! Jó tudom, a shadow rock nem nagy kapacitású hűtő, de a borda hidegsége benne az érdekes, hogy nem tudja a kellő dinamikával elszállítani a hőt. A noctua hűtőjével ilyen gondot nem tapasztaltam.
A hűtő ventijét kvázi felesleges túl reaktívra rakni. Hiába pörög fel hirtelen, nem fog segíteni, a hirtelen keletkezett hő el sem éri a bordákat. A noctua LNA-ját felhasználtam, mert azzal is elpörög 1200-ig, ami nekem több mint elég.
Ha az 5900X ref 142W TDP-je felé szeretnél menni, lehet már kevés lesz a noctua is, de alapbeállítások mellett teljesen jó, zárt házban is.

(#16346) Sefi84 válasza Narancs81 (#16345) üzenetére


Sefi84
senior tag

A Shadow Rock TF2-nek rossz nagyon a talpa, nem sík, így alig fekszik fel, de mindegyik BeQuiet hűtőnek, a Noctua azért is jobb, ott nincs ilyen probléma, nekem 20 fok különbség volt a TF és D15 között :((

Házi-mozi mindenek felett!!! :)

(#16347) hokuszpk válasza intuicio (#16344) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

hm. minek kellene az 5600X -hez driver ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#16348) intuicio válasza hokuszpk (#16347) üzenetére


intuicio
aktív tag

Akkor megfordítom a kérdést. A többihez miért van? :DDD

(#16349) hokuszpk válasza intuicio (#16348) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

akkor rácsodálkozok.
miért ?
van ?
:DD

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#16350) SzlobiG válasza intuicio (#16348) üzenetére


SzlobiG
félisten

Szerintem te kevered a chipset driverrel...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.