Hirdetés

GPU-k mindörökké

Bevezető

Kedves olvasóim!

Aki ismeri eddigi munkásságomat, az észrevehette, hogy a GPU-kkal foglalkozó cikkeim alapvetően két kategóriába oszthatók: egyrészt vannak az ATI és NVIDIA történelmi párharcát bemutató, rengeteg kártyát felvonultató nagycikkek, melynek első része 11 évvel ezelőtt, míg második része 3 éve jelent meg. Ezen kívül pedig olykor kisebb, kiegészítő cikkeket is készítek, melyekben olyan aspektusokból vizsgálom az alaptémát, amire egy sok kártyás cikk keretében nincs mód. Az első nagycikkhez három ilyen kiegészítő írás is készült, míg a második résznek a mostani kis szösszenet lesz az első (és vélhetőleg egyetlen) kiegészítése (ha nem vesszük figyelembe a tavaly megjelent, mellékvágánynak tekinthető IGP-s tesztemet).

117 oldal lett, maradhat? :)

A foglalkozás a célját elérte: az idő eltelt :DDD A mai napon elkészültem legújabb cikkemmel. 117 oldal, 400 játék, 2333 grafikon, és nagyjából dupla ennyi mérési eredmény. Amikor év elején felmerült bennem a cikk ötlete, még nem gondoltam, hogy ekkora írás kerekedik belőle. Persze mikor nem sokkal később véglegesítettem a koncepciót, akkor már sejtettem, hogy nem lesz egyszerű menet, ráadásul még a szereplők sora is bővült egy kicsit azóta. Mindenesetre ősz környékére ígértem, és az ősz első napján sikerült is lezárnom, így mostantól nem rajtam múlik, hogy mikor jelenik meg. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján néhány hónapig még biztosan bolyong a Logout útvesztőjében, a megjelenésre várakozó cikkek listáját tekintve...

A 13 kártya-pár az új cikkhez

Ezzel az új cikkel (amelynek koncepcióját itt mutattam be) jóval több munka lesz, mint azt előzőleg sejtettem... 20x20, azaz összesen 400 játék kiválogatása, feltelepítése, lemérése nem kis feladat, még akkor se, ha az eddigi cikkeimhez képest jóval kevesebb kártyával kell elvégezni a méréseket. Mindenesetre a két legújabb kártya-pár méréseivel végeztem, és ennek apropóján (hogy el lehessen adni őket) ma megejtettem a kártyák fotózását a cikkhez. Gondoltam egy külön posztban megosztom a képeket, további kommentár nélkül (akiket részletesebben érdekelnek, azok szintén a fentebb linkelt postban olvashatnak róluk néhány szót).

Mégis bővül az új cikk szereplőinek listája

Múlt héten már örömmel jelentettem, hogy összeállt az új cikk végleges koncepciója, ám némi jogos kritika érte a felhozatalt. Eredetileg úgy terveztem ugyanis, hogy az első két DX11-es generációt összevonom, de felhívták rá a figyelmemet, hogy AMD oldalon a HD 5870 és a HD 6970 között jelentősnek mondható eltérések vannak, így érdemes lenne mindkét kártyát szerepeltetni a cikkben. Ebbe végül belementem, így már csak az NVIDIA oldali ellenfele volt kérdéses, ugyanis a GTX 480 és a GTX 580 között olyan kis eltérés van csak teljesítményben, hogy nem lenne értelme mindkettőt berakni a cikkbe. Végül a választásom (szintén olvasói javaslatra) a GTX 560 Ti-ra esett, mely ugyan egy generációval újabb az 5870-nél, viszont specifikációi alapján nagyon közel áll hozzá.

Új cikk beharangozó: a végleges koncepció, és a szereplők bemutatása

Ahogy már korábban említettem, egy új GPU-s cikken dolgozom, ami részben a nagy GPU-s cikk második részének első (és valószínűleg egyetlen) kiegészítéseként fog szolgálni, de részben lefedi az első rész időszakát is. A központi téma most az egyes GPU generációk időtállósága lesz, korabeli ellenfelükhöz viszonyítva, vagyis azt vizsgáljuk, hogy megjelenésük után, évről évre haladva, meddig tudják még futtatni a játékokat, és milyen sebességre képesek, kizárólag egymás ellen versenyezve. Tehát az eddigi cikkeimtől eltérően, ez most nem egy "sok kártyás", hanem egy "sok játékos" teszt lesz.

Az új cikk a 20-as szám bűvöletében fog telni: 20 évre visszamenőleg, évente 20 játékkal lesz lemérve a 20 versenyző. Persze ez nem fog 20x20x20 mérési eredményt jelenteni, hiszen értelemszerűen nem minden játék lesz lemérhető mindegyik kártyával, de még így is nagyon sok meló lesz vele, és a rengeteg játék miatt várhatóan sokkal több szívással is jár majd, mint az eddigi cikkeim esetén, de azért azt talán meg tudom ígérni, hogy mire 2x20 éves leszek (ami idén decemberben esedékes :D ), addigra elkészül a cikk. Na de lássuk a végleges koncepció részleteit:

Minden Pascalok és Vegák szent grálja

Nem vagyok egy hardcore gyűjtő, általában a hétköznapi halandók által is elérhető típusok vonzanak, de ha lehetőségem van beszerezni az egyik kedvenc típusomat, méghozzá makulátlan állapotban, akkor nehezen tudok ellenállni. Ez pedig az alább látható Titan Xp, vagyis a legerősebb Pascal alapú kártya (nem összetévesztendő a minimálsan gyengébb, de sokkal gyakoribb Titan X (Pascal) típussal). Egy mondvacsinált indokot is faragtam mellé: szerepelni fog az újonnan készülő cikkemben. Így már sokkal "szívesebben" fizettem ki érte 2 db 1080Ti árát (amely típusnál csak elhanyagolható mértékben erősebb). Persze létezik még ennél is ritkább változat belőle, mégpedig a Star Wars-os különkiadás, de egyrészt az technikai értelemben ugyanez a kártya, másrészt sosem voltam nagy Star Wars fan, így nem vonz különösebben, és az eredeti fekete dizájn jobban is tetszik.

DX9 kártyák vs Win10... van valakinek tapasztalata?

Mint azt már egy korábbi bejegyzésben említettem, egy GPU architektúra időtállósági jellegű cikket tervezek készíteni, és a legrégebbi kártyák, amiket szerepeltetni tervezek, a DX9 éra csúcsmodelljei lennének. Konkrétan egy 7900 GTX és egy X1900 XT. A két oldtimer korú nagyvas már meg is érkezett, és kiváló egészségnek örvend:

A Win10 alatti beüzemelésükkel viszont problémáim adódtak, méghozzá (a várakozásaimmal ellentétben) nem a Radeon, hanem a GeForce esetében. Természetesen hivatalos Win10 támogatás egyik típushoz sincs: a Radeonhoz Vistás (!!!), a GeForce-hoz pedig Win7-es a legutolsó driver, ennek ellenére tökéletesen üzemelnek velül Win10 alatt is (ha azt nem vesszük figyelembe, hogy a Start menü átlátszó és kattinthatatlan lesz mindkét kártya esetén, egyéb komolyabb problémába nem üzköztem).

GPU-k mindörökké

Ezen a munkacímen fog készülni a következő cikkem. Persze, mivel a fantáziám gyakran cserben hagy, ezért többnyire a munkacím marad meg a végleges megjelenésnél is, és könnyen lehet, hogy most is ez lesz a helyzet. Címadásban sosem voltam jó, de talán így is utal rá kicsit, hogy most a szokásostól eltérő koncepció köré építem a tesztet.

A cikk alapötletét a lentebb látható kártya adta, ami alkalmi áron, ám meglepően jó állapotban került hozzám: egy Radeon X1900XT.

A kártyát próbálgatva eszembe jutott, hogy mennyire forradalminak állították be anno ezt a típust (főleg a már akkor is inkább ATI-párti PH hasábjain), hiszen elsőként itt növelték meg jelentősen a Pixel Shader egységek számát a hagyományos pipeline-ok számához képest. Vajon hogyan öregedett ez a típus, mennyire volt időtálló ez a fejlesztés? A drivertámogatása legendásan csapnivaló volt, ám itt jött az újabb meglepetés: a kártyát először (egyéb híján) Win10 alatt próbáltam ki, és kisebb masszírozás után tökéletesen üzemelt az utolsó elérhető (még Vista alá készült!) driverrel. Innentől pedig egyértelmű volt az ötlet: készítsünk egy időtállóság-tesztet, ahol azt vizsgáljuk, hogy az egyes GPU generációk hosszú távon hogyan szerepelnek egymás ellen!

Keresek Radeon HD 4890 kártyát

Sziasztok!

Bár nem szeretném a Logoutot ilyen bejegyzésekkel spammelni, de az előző alkalommal sikerre vezetett, így még egyszer utoljára megpróbálkozok vele. A már ott is említett készülő cikkhez keresnék egy Radeon HD 4890 kártyát. Mindegy, hogy referencia felépítésű, vagy valamilyen custom változat, de mindenképp 4890 kellene, mert 4870 már van. Jobb híján az fog szerepelni a cikkben, de ha horogra akadna egy 4890, az még jobb lenne.

Fontos: a kártyát mindenképp megvenni szeretném, és nem kölcsönkérni. Többen szoktak ajánlani kölcsön kártyát a cikkeimhez, de ezt a megoldást nem szívesen alkalmazom, mert egyrészt a cikkek készítése hosszú időt (több hónapot) vesz igénybe, másrészt nem elhanyagolható az esélye annak, hogy ezek az oldtimer kártyák nem élik túl a teszttel járó igénybevételt. Természetesen arról szó lehet, hogy amennyiben az eladó igényt tart rá, akkor a teszt végeztével a kártyát, amennyiben túlélte, ugyanazon az áron visszaadom neki, mint amennyiért vettem, de a kölcsönzéssel járó felelősséget nem szeretném vállalni.

Keresek 512 MB-os NVIDIA G71 alapú kártyát.

Sziasztok!

Egy készülő cikkemhez keresnék megvételre 512 MB-os GF7 szériás kártyát. A legjobb értelemszerűen egy 7900GTX lenne, de ennek hiányában 7900GTO, 7950GT vagy akár 7800GTX-512 is megfelel. Ezek Quadro változata (Quadro FX 4500) is jöhet. Sajnos a használtpiacról eléggé eltűntek, nem találok egyet se, ezért megpróbálkozok itt is, hátha a Logout olvasói közül lapul valakinél egy ilyen régi csúcsvas.

Fontos: a kártyát mindenképp megvenni szeretném, és nem kölcsönkérni. Többen szoktak ajánlani kölcsön kártyát a cikkeimhez, de ezt a megoldást nem szívesen alkalmazom, mert egyrészt a cikkek készítése hosszú időt (több hónapot) vesz igénybe, másrészt nem elhanyagolható az esélye annak, hogy ezek az oldtimer kártyák nem élik túl a teszttel járó igénybevételt. Természetesen arról szó lehet, hogy amennyiben az eladó igényt tart rá, akkor a teszt végeztével a kártyát, amennyiben túlélte, ugyanazon az áron visszaadom neki, mint amennyiért vettem, de a kölcsönzéssel járó felelősséget nem szeretném vállalni.