Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51901) ecaddsell válasza jdeutsch (#51899) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Megfordita a dolgot, ha valakinek van egy visszatápláló inverteres rendszere több stringre osztott panelekkel, nem kell mást vennie, mint invertert + akkumulátorokat.
" Baj "esetén egyszerűen átdugja az egyik sztringet.
Remélem érthetően fogalmaztam.

Ez tényleg jó megoldás. Lehet olcsóbb is mint egy mindent is tudó inverter, ami a visszatáplálás miatt külön engedélyes és ez az árában is meg fog mutatkozni.
Még jobb az átkapcsolás, mert laikusoknak nem biztos, hogy jó ha több száz V DC körül matatnak. A 230-as kiment az OK dugdosósnak is.

(#51902) edeleny válasza 4D4M (#51900) üzenetére


edeleny
őstag

ps.: egy kazán biztosítására nem UPS való, hanem
- nyitott rendszerű megfelelően kivitelezett tágulási tartály
- ivóvizes hűtő csőkígyó / 2 utas termosztatikus visszahűtő szelep

Na már ez szép is lenne, de ugyan azt a radiátoros hálózatot használja a gázkazán, mint a szilárd tüzeléses (már 20 éve)
A nyitott rendszer kizárva. Gravitációs rendszer kizárva, minden más hűtéshez kell valami ami forgatja a vizet.
Még idáig nem volt baj, de soha nem tudni. Hátha akkor jut eszébe az áramnak kimaradásra menni, mikor fával fűtök.

Mondjuk a huzatszabályzó teheti a dolgát! De hátha nem...

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#51903) jdeutsch válasza 4D4M (#51900) üzenetére


jdeutsch
tag

"fajlagosan költséges hóbortot"
Igen lehet így is tekinteni rá, valóban van nem kevés költsége.

"mintha mindenki hülye lenne, aki nem ezt az utat választja."
Soha senkit nem néztem annak, nem is utaltam rá! Ha Te úgy érzed sajnálom, de az a Te problémád.

"nyitott rendszerű megfelelően kivitelezett tágulási tartály"
Ezeket a rendszereket többségében évekkel évtizedekkel ezelőtt tervezték, ennek megváltoztatása, átépítése, sem megy ingyen. Meg merem kockáztatni többszöröse a UPS árának.

"- ivóvizes hűtő csőkígyó / 2 utas termosztatikus visszahűtő szelep"
Sajnos ennek kialakítása sem megy ingyen, és alkalmanként a mai 1200,-Ft/ m3-es ívó vizzel hűteni? na ez egy gazdaságos megoldás. Tovább ragozva a dolgot, a fa is elégett, tehát az is vesztesség.
/csak halkan kérdezem meg, ha az adott helyen, nincs vezetékes ívóviz (saját kút+ viztisztió) mit is tegyen a család? mert ugye áram nélkül a hidrofor szivattyuja sem megy, vegyen kézi szivattyút és pumpálja? Remek megoldások a 21 század világában.
De a legszebb a dologban, a család közben megfagy, mert úgye fűtése az nem lesz.
Tudom a következő ötleted, alakítson ki más fűtési lehetőséget is.
Csak halkan jegyzem meg, (tudom a kor nem dicsőség, hanem állapot) eltöltöttem a tüzelés technika, energetika világában több mint 40 évet, és hidd el a koszon kívül azért más is ragadt rám.
Üdv: DJ

(#51904) 4D4M válasza edeleny (#51902) üzenetére


4D4M
aktív tag

A két sor vagylagos, a második sorban szereplő megoldásokhoz "csak" nyomás kell az ivóvíz hálózatban.
Huzatszabályozó erre alkalmatlan, az égés utáni izzó szakaszban akár lezárt kémény mellett is bőven fel tud forralni egy kazánt pár kg fa.

#51903 jdeutsch:
Soha senkit nem néztem annak, nem is utaltam rá! Ha Te úgy érzed sajnálom, de az a Te problémád.
vs.
Rossz nyomon jársz!

Erre a kinyilatkoztató attitűdre mutattam rá, ami akár a szándékod ellenére sugárzik, akár a koroddal jár, de ezt mindenesetre ezt jelenti. Reszelgethetjük a megfogalmazást, de én megelégedtem a hülyének nézéssel – hátha nincs részed sok visszajelzésben.

Ha a tüzeléstechnkában dolgoztál, akkor nyilván tisztában vagy azzal, hogy ezek, amiket itt felsoroltál nem mentenek fel senkit annak felelőssége alól, ha felrobbantja a kazánját / valakinek a kazánját. Abba már bele se megyek, hogy egy ideális esetben egész élettartama alatt soha meg nem szólaló biztonsági visszahűtő szelep mennyi ivóvizet fogyaszt el...

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51905) BB9000 válasza jdeutsch (#51903) üzenetére


BB9000
senior tag

Kisebb hajó, nagyobb szerénység... :)

[ Szerkesztve ]

(#51906) jdeutsch válasza ecaddsell (#51901) üzenetére


jdeutsch
tag

"Még jobb az átkapcsolás, mert laikusoknak nem biztos, hogy jó ha több száz V DC körül matatnak. A 230-as kiment az OK dugdosósnak is."
Akár igazad is lehet, bennem is felmerűlt ez a gondolat a fiam rendszerénél, de azután elvetettük. Sajnos nem találtunk olyan ívoltó kamrával rendelkező átkapcsolót ami megfelelő lett volna. Szóba jött a 2db kapcsoló reteszelve, az akár müködött volna Miután egyenáramról beszélünk, köztudottan nics "0" átmenet, ha véletlenül terhelés alatt átkapcsolják jó esetben rommá ég az egész.
Költség kímélőbb megoldás valóban, de ha latba vetjük, hogy ez esetben az inverter csak "ott lóg a falon " termelni nem termel, tehát állbenne a pénz, de cserében biztonságot nyújt, nem biztos hogy ez a jobb megoldás. Természetesen ezt mindenkinek magának kell eldöntenie. Mi úgy számoltunk részünkre szerencsésebb megoldás a panelezés. Ha megnézed a jófogáson, facebookon, 30-40 forint környékén lehet vásárolni original gyári új paneleket.

(#51907) H-Mano válasza bb71 (#51884) üzenetére


H-Mano
tag

kWp ?
tájolás(ok) ?

(#51908) bb71 válasza H-Mano (#51907) üzenetére


bb71
őstag

8,14kWp és 50°-ra déltől nyugatra (230°), 36° lejtés

(#51909) H-Mano válasza Jenő@ (#51891) üzenetére


H-Mano
tag

Nálam Trina 425 Wp (+TIGO), de kb. 165 fokon és reggel van árnyék...(szintén egy hatalmas fa)
Talán egy hasonló(210 fok)tájolással rendelkező fórumtárs termelését kellene megnézni, 14:30 körüli "beszakadással" számolva...Kb. mennyit veszíthetsz pl. a PV GIS kalkulált ideális teljesítményből...

[ Szerkesztve ]

(#51910) H-Mano válasza bb71 (#51908) üzenetére


H-Mano
tag

2,975kWp, 165 fok,45 fok lejtés, reggeli árnyék kb. 8:50-ig: 15,7 kWh

(#51911) Geresics


Geresics
Topikgazda

Ez még nekem is új!
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20230908/oriasi-bejelentes-erkezett-a-napelemeseknek-638591

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#51912) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Ez jó hír.
Akkor nálam ez azt jelenti, hogy még van 7 évem. 4-et számoltam mostantól mint megtérülést (szigorúan nominálisan), reál értéken meg kell még az a plusz néhány év rá...szóval pont kijövök nullára mire vége lesz a szaldómnak.

(#51913) Tapsi válasza Geresics (#51911) üzenetére


Tapsi
veterán

Ebben a formában ezt egy tisztességes dealnek tartom. Persze vannak nyitott kérdések, hiszen közel 1 éve termelőrendszerre elvileg nem adnak ki engedélyt.

(#51914) Z_A_P válasza Geresics (#51911) üzenetére


Z_A_P
addikt

Aki szeptember 7. éjfélig, tehát tegnap éjjelig, jelezte az elosztóhálózati társaság felé háztartási napelem telepítési igényét, és 2025. végéig befejezi a beruházását, a telepítéstől számított tíz éven át az éves szaldó elszámolási rendszerben maradhat – gyakorlatilag ezt jelentette be percekkel ezelőtt Lantos Csaba energiaügyi miniszter

OK

(#51915) wik_406 válasza Geresics (#51911) üzenetére


wik_406
csendes tag

Remeljuk ez azt jelenti, hogy minden valtozatlan lesz 10 evig. Es nem azt, hogy idozona alapu eves elszamolas, vagy egyeb nyalanksagok lesznek a havi szaldo helyett. Gondolok itt a teljesitmeny dijra, es meg egy sor dologra, amit kitalaltak egy evvel ezelott.

Wik

[ Szerkesztve ]

(#51916) Polllen válasza Geresics (#51911) üzenetére


Polllen
nagyúr

Helyes.

wik_406
Biztosan lesz még változtatás, nem kérdés. Egyelőre mára megelégszem ezzel a hírrel, a többivel majd akkor, ha kitalálják.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51917) Z_A_P válasza Tapsi (#51913) üzenetére


Z_A_P
addikt

A mostantól beérkező újabb igényekre alapozó beruházások pedig egységesen a bruttó elszámolásba kerülnek.

Es tudtommal a mar kesz, meglevo, palyazatos napelemek is.

[ Szerkesztve ]

OK

(#51918) 4D4M válasza Geresics (#51911) üzenetére


4D4M
aktív tag

Akkor most már csak a 10 éven kell rendesen kiborulni és megvagyunk...(vagy pontosan tudták, hogy meg lesz tartva, csak előtte még eljátszották ezt a vargabetűt a jóságos királlyal az élen)

Timeo Danaos et dona ferentes

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51919) cOxeR válasza Geresics (#51911) üzenetére


cOxeR
Ármester

Meg azért kell a rendelet is, de ez jó hír, vagyis mondhatni tiktok rémhír megint brüsszeli fogás volt.
Nekem 9 év van akkor.
Gondolom megrágta pár ügyvéd és azt mondták bukni fognak tömeges pereskedés esetén.

[ Szerkesztve ]

(#51920) asdf_ válasza Geresics (#51911) üzenetére


asdf_
veterán

Azért egy jó Brüsszelezés nélkül ki nem bírták volna...
De korrekt, hogy hagytak időt a csőben levő telepítésekre. És persze meg lehetettt volna ezt anélkül is csinálni, hogy kapkodnak (volt rá ugye 4 évük, azóta tudott, hogy a szaldónak januártól kampec), meg segget csinálnak a szájukból.
Az pedig kifejezetten meglep, hogy a sok családok, családok, családok után nem volt ott a végén, hogy ez csak a lakosságra vonatkozik (persze a jogszabályban még bármi lehet).

[ Szerkesztve ]

(#51921) H-Mano válasza Z_A_P (#51917) üzenetére


H-Mano
tag

"Es tudtommal a mar kesz, meglevo, palyazatos napelemek is"
Most jött egy hír a minisztertől...Kicsit megalapozottabbnak tűnő, mint a múltkori, félig bebaszcsizva.
Szerintem egy napot :) várjunk az újabb TIPPELGETÉSSEL...

(#51922) User_2


User_2
tag

akkor ez a múltkorinál is nagyobb kivitelezési boom-ot jelent?
annak minden következményével
mennyi lehet? kb 70-80e?
nem hiszem, hogy csak én számolom egyből

(#51923) Polllen válasza User_2 (#51922) üzenetére


Polllen
nagyúr

A tavaly őszinél szerintem nem lesz nagyobb roham. Azon igények jelentős részét kivitelezték.
Nyilván akik engedélyt kaptak, de lemondták, most újra gondolják. Viszont 2025 végéig kell telepíteni, ha jól emlékszem a csatlakozási engedély 1 évig érvényes, szóval azért most még szét lehet húzni a telepítéseket.

Az én tavaly aug elsejei igényem idén február közepén engedélyezték.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51924) Jolida válasza Jenő@ (#51891) üzenetére


Jolida
tag

Hasonló tájolású rendszer, optimalizálókkal.
Fa árnyékolás -jelenleg- kb. 16-tól jelentkezik, ez a görbe asszimmetriáján látszik is.

Ha Nálad fél háromtól már árnyék lesz, rengeteget vesztesz.

(#51925) leslieho2 válasza Geresics (#51911) üzenetére


leslieho2
csendes tag

Tehát nem történt érdemben semmi, csak felültettek minket teljesen feleslegesen az érzelmek hullámvasútjára, újra meg újra...

Magam részérôl továbbra is kivezetném a rezsimizériát és célzott szociális támogatás mellett energiahatékonyságra ösztönözném a Zembereket...

(#51926) Polllen válasza Jolida (#51924) üzenetére


Polllen
nagyúr

Azért kérdés, hogy hány panel lesz árnyékolva és mennyi a rengeteg?

Nálam a reggeli órákban ősztől tavaszig van/lenne árnyék, nem raktam optimalizálót, mert a tujákat kell rendbe szednünk inkább. (Nem kivágás csak visszavágás lesz és először szeretnénk látni, hogy mennyire kell. Ha nagyon, akkor nyilván utólag rakhatom fel az optimalizálót vagy hagyom így. 15 panelből 3-t érint)
Ez szeptembertől márciusig olyan napi 3-5 kWh termelés kiesés, havi 90-150 kWh.
A 6,2-s rendszerem tegnap 30 kWh-t termelt, optimalizálóval 32-33, árnyék nélkül meg 35. lenne. Termelésben a 15% sok, forintosítva meg havi 5500 forint bukta, ami nem sok, főleg hogy ez a plusz termelés jelenleg nem hiányzik.

Természetesen a kiesés becsült érték, nem tudom pontosan.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51927) Z_A_P válasza H-Mano (#51921) üzenetére


Z_A_P
addikt

félig bebaszcsizva.

:D :D :D :D

OK

(#51928) ftamas0201 válasza Polllen (#51923) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Hallgassátok tovább is a videót. :) Aki szeptember 7-ig (tegnapig) leadta az igényt fejlesztésre/telepítésre, nekik van 2025.12.31-ig határidejük befejezni a kivitelezést. Mától már bruttóba kerülnek az új igények.

(#51929) Polllen válasza ftamas0201 (#51928) üzenetére


Polllen
nagyúr

Ez így van, nem is számoltam új igénnyel. Csak azzal, ami a tavalyi boomból maradhatott, mert sokan a drágulás és a kiszámíthatatlanság miatt inkább nem telepített semmit.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51930) axioma


axioma
veterán

Ez viszont akkor ha telepitestol szamitjak, akkor tulajdonos [aram-szerzodo] szemelyetol fuggetlenul lesz vajon 10 ev? Amiota ez a fix hatarido bejott, nem hallottam a szerzodeshez kotest.

(#51931) Siendor


Siendor
csendes tag

Asszem a tegnapi e.on karbantartás sikeres volt :D

-= by Siendor =-

(#51932) Tapsi válasza axioma (#51930) üzenetére


Tapsi
veterán

Egyértelműen úgy lenne korrekt.

(#51933) ftamas0201 válasza Polllen (#51929) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Bár mondjuk ez a szeptember 7-ig is, elég furcsa időpont, ma adták ki a videót esélyt sem hagyva még egy napot sem hogy 1-2 új igény még beszaladjon éves szaldóra :D
De úgy néz ki, hogy a tiktokos bohóckodás után még ennek is örülhetünk(?), jól próbára teszik az emberek tűrőképességét ezekkel a videókkal. :D
Nekem idén februárban indult a napelem, így akkor még van 10 évem az éves szaldóban. Ha csak suttyomban egyszer nem vakargatják meg a hátsó felülket és egyik évben felülírják ezt is..

(#51934) Polllen válasza ftamas0201 (#51933) üzenetére


Polllen
nagyúr

Pont azért csinálták így, hogy új igény már ne legyen. Ha csak rajtuk múlik, kivezetnék az éves szaldót.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51935) H-Mano válasza ftamas0201 (#51933) üzenetére


H-Mano
tag

" tiktokos bohóckodás után még ennek is örülhetünk(?)"
Javaslom a kommenteket...
https://www.facebook.com/em.gov.hu

(#51936) tomi07 válasza ftamas0201 (#51933) üzenetére


tomi07
tag

Tanultak a tavaly októberi bejelentésük utóhatásaiból. Akkor a szolgáltatók hónapokig nem érték utól magukat.
Egyébként a régi telepítésűek szerintem nem örülnek túlságosan, nekik hamarosan vége a tíz évnek.

(#51937) edeleny


edeleny
őstag

Ebben a 10 évben sincs semmi újdonság! Kb. 10 hónapja ezt belengették. A 10. év utáni első elszámoláskor érne véget a tavalyi rendelet szerint!
E szerint pont kilenc évem van!

Most akkor örüljek? Az örök szaldóhoz képest hatalmas visszalépés! A semmihez képest jó!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#51938) Blamazs válasza edeleny (#51937) üzenetére


Blamazs
senior tag

Így van, az elején az volt szerződésmódosításig van szaldó. Most már csak 10 év. Ugye megint eljátszották hogy világvége, aztán könnyítés és tapsol a többség. 8 évem van még.... Remélem nekik nincs már annyi.
Ugye vannak olyan országok ahol ennél jóval több időt hagytak a kifutásra. Na mi ebben is világelsők vagyunk.

(#51939) bobace válasza Blamazs (#51938) üzenetére


bobace
őstag

Amúgy most már ez a szerződésmódosításig dolog megszűnt és csak a 10 év maradt fixen?
Mert akartam teljesítményt bővíteni még idén és/vagy H tarifát beadni, de ha nem szűnik meg a szaldó emiatt, akkor nem sietnék.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#51940) edeleny


edeleny
őstag

Így, viszont lenne egy kérdésem. Mennyire bonyolult az optimalizáló felszerelése.

Van rajta, két rövid, és két hosszú csatlakozó.
Gondolom lehúzom a napelemről.
Mondjuk a két hosszú értelem szerűen a napelem két csatija, a két rövid meg értelemszerűen ( kanit a kockával) a kabelé.

Vagy rosszul látom?

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#51941) forumpista válasza Blamazs (#51938) üzenetére


forumpista
aktív tag

Szvsz, de semmi garancia nincs ra hogy par honap mulva nem jelentenek be megint valami mast.
Ez a fo baj, itthon nem hogy 10 evet de meg 1et sem lehet elore tervezni

(#51942) gorbep válasza Polllen (#51923) üzenetére


gorbep
senior tag

Aki visszamondta, és kifutott az MGT érvényességéből, az meg most veri a fejét a falba...

A tájékoztató a kiállítás dátumától számított 90 napig érvényes.

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#51943) Polllen válasza gorbep (#51942) üzenetére


Polllen
nagyúr

Így. Sajnos ez egy pici győzelem a nagy szemétdomb tetején.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51944) bb71 válasza edeleny (#51940) üzenetére


bb71
őstag

viszont fel kell emelned az összes paneled, hogy hozzáférj!

(#51945) asdf_ válasza gorbep (#51942) üzenetére


asdf_
veterán

Aki visszamondta, és kifutott az MGT érvényességéből, az meg most veri a fejét a falba...

A tájékoztató a kiállítás dátumától számított 90 napig érvényes.

Az hülyén csinálta. Simán el lehet fogadni úgy, hogy a csatlakozási dokumentációt majd később küldi be. Így el is fogadta és megvan az egy éve és egy fillérbe sem került, mert a tervezővel még nem volt kiadása.

[ Szerkesztve ]

(#51946) User_2 válasza gorbep (#51942) üzenetére


User_2
tag

MVM területen 1 évig érvényes az MGT.
tehát aki pl idén márciusban kapta meg az MGT-t, a tavaly októberben beadott igénylésre,
annak 2024 márciusig elegendő elkészíttetni és beadni a csatlakozási dokumentációt.

(#51947) gorbep válasza leslieho2 (#51925) üzenetére


gorbep
senior tag

Dehogy nem... önként és dalolva lenyeltük a 10 év-re korlátozását az ÖRÖK ÉVES SZALDÓ-nknak... :W

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#51948) Polllen válasza gorbep (#51947) üzenetére


Polllen
nagyúr

Az örök éves szaldó azért arról szólt, hogy amíg nem kerül sor inverter cserére.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51949) Geresics válasza Polllen (#51948) üzenetére


Geresics
Topikgazda

...vagy bármilyen más szerződésmódosításra. Ez szerintem nagyon max 20 év lenne (ami a mostani duplája). Gondolok itt szerződő nevének változására (eladás, költözés, halál, sima átírás, stb.), teljesítménybővítésre, egyéb tarifa bekötésére, stb-stb...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#51950) zsiga19 válasza Geresics (#51949) üzenetére


zsiga19
csendes tag

Úgy érted, hogy ha mondjuk 3x16A-ről 3x25A-re bővíttetném a teljesítményt, akkor ugrana a szaldó? Vagy ha a hőszivattyú miatt H (vagy hogy hívják) tarifás órát szeretnék, akkor is ugrana a szaldó?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.