Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55001) cOxeR


cOxeR
Ármester

Azért az idei november brutálisan többet hozott mint az előző évi… nem is láttam még ilyen különbséget egyik hónapra vonatkozóan se.
2022 - 594 kWh
2023 - 1052 kWh

(#55002) süti5 válasza cOxeR (#55001) üzenetére


süti5
őstag

Nálam is brutális a különbség :
2022 - 333 kWh
2023 - 557 kWh

(#55003) axioma válasza süti5 (#55002) üzenetére


axioma
veterán

Novembereink:
[231 - bekapcsolas asszem 15-en], 369, -, 323, 584
De azert nem biztos hogy ez a legnagyobb kiugras. Foleg nominalisan nem.
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#55004) tothbe válasza cOxeR (#55001) üzenetére


tothbe
addikt

akkor sztm nem rég óta van napelemed. tavaly nagyon gyenge volt a november. kb a szokásos fele. most lett megint normális. ;)

By(e) Tothbe

(#55005) User_2


User_2
tag

a telepítendő rendszer 1 fázis 2,5kW,
most nézem a csatlakozási dokumentációban az egyvonalas rajzot, amit elvileg tervező készített:
3x6mm2 NYY-J vezetéket ír az invertertől az elosztódobozig, ami kb 5méter.

jól sejtem, hogy nem ezzel a vezeték keresztmetszettel fogják "végrehajtani" a kivitelezést?
azaz erősen túlzottnak vélem.

- ha kisebb keresztmetszettel szeretnének telepíteni ragaszkodhatok a 3x2,5 mm2-hez?
- mire számítsak ? az MVM embere át fogja venni, ha nem a tervben szereplő 3x6mm2-t találja?

(#55006) cOxeR válasza tothbe (#55004) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nincs régóta és tusom, hogy nagyon pocsék volt, de ez elég nagy különbség. :) Éves szinten viszont nem volt rossz az előző év ettől függetlenül.

(#55007) VaZso válasza User_2 (#55005) üzenetére


VaZso
senior tag

Nálunk a tervben lévő vonalas rajzon 5x4 mm2-es vezeték szerepel (ebben az esetben alulméretezett), telepítve 5x6 mm2-essel lett.

Dokumentációt viszont nem néztek átvételkor.

Remélhetőleg nem 1,5 mm2-essel akarják azért telepíteni, én kérném, hogy ezen ne spóroljanak.

(#55008) asdf_ válasza User_2 (#55005) üzenetére


asdf_
veterán

Azért rakják a 3*6-ost, mert ha 3*2,5-tel mennének, akkor kellene mellé külön húzni egy 6-os zöld sárgát, merthogy EPH. Így elhagyja mindenki a két külön kábellel b*szakodást, és behúz egy 3*6-ost és problem solved.

(#55009) gduck válasza Blackmate (#54927) üzenetére


gduck
addikt

Mivel az enyémnek elég régi volt a verziója, így lefrissítettem. Működik vele, nincs semmi probléma.

Van a Karbantartás menüpontban egy Naplókezelés menüpont, ahol Hardverkulcsnapló és Alkalmazásnapló tölthető le.

dongle_log.zip: csak hibák lennének benne
app_log.zip: tele van hexadecimális adatokkal, valami ilyesmi:
[2023-11-30_20:20:49:476] [INFO ] [1648        ] [send modbus raw -> 02 07 00 00 00 07 ... ]
[2023-11-30_20:20:49:513] [INFO ] [1648        ] [recv modbus raw <- 02 07 00 00 00 FD ... ]

(#55010) User_2 válasza asdf_ (#55008) üzenetére


User_2
tag

ááá, köszönöm

(#55011) beller


beller
aktív tag

Január végi beüzemelés óta az első nap, hogy nulla a termelés.

(#55012) Jolida válasza beller (#55011) üzenetére


Jolida
tag

Nulla??? :((
56Wh-t termeltem! :W
Azért nem panaszkodom, ebben a hónapban összejött 522kWh (9.6-os rendszer, DNY).

(#55013) edeleny válasza edeleny (#55000) üzenetére


edeleny
őstag

......., és a reggeli emailomra az EMASZ máris válaszolt.
Sűrű elnezesek közepette, hogy két hónapja nem válaszoltak küldenek 5000 forintot. Mondjuk a termelésért meg 3000- t kellene 😁😁

November. Igen! Nekem nincsenek ilyen szép számaim.
140 kWh volt tavaly 210 kWh az idén.
Szaldóban tavaly - 900 volt, most - 250 - nél járok.
A megebb ősz, és a hidegebb november vége, hamarabb abba hagytam a klímázást.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#55014) Janusz001


Janusz001
őstag

Nekem az elmúlt 5 évet visszanézve inkább az átlagostól gyengébb lesz a november, de a teljes év is toronymagasan a legkevesebb lesz, hacsak nem lesz a december valami extrém napos, elnézve az előrejelzést, nem lesz. Helyileg B.csaba.

(#55015) HunChris válasza Janusz001 (#55014) üzenetére


HunChris
senior tag

Nálam SE elvárthoz képest -22%, picit jobb mint a tavalyi, keleten a tél mindig felhősebb, mint Pesten.

(#55016) bobace válasza Janusz001 (#55014) üzenetére


bobace
őstag

Nem tudom a többieknek hogy lett ilyen fasza a november, nekem
PVGIS jóslat: 251 lenne.
2022: 180
2023: 163

Jah Debrecen..
Még gyengébb mint tavaly. :O

[ Szerkesztve ]

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#55017) gduck válasza bobace (#55016) üzenetére


gduck
addikt

Nálam ( Salgótarján):
2022: 245
2023: 261

[ Szerkesztve ]

(#55018) Frankie50 válasza bobace (#55016) üzenetére


Frankie50
tag

A másik végen sem jobb a helyzet :(
Tavaly kevesebb mint tavalyelőtt, idén is csak a bővítés miatt jobbak az eredmények. Mind a két megelőző évnél 3x több volt a november. Ma eddig 0, tegnap 0,9 kWh :O
Az időjárást sajnos nem lehet befolyásolni. Erre felé sokat esik mostanában.
Cserébe tiszták a panelek :DD

[ Szerkesztve ]

(#55019) marani


marani
csendes tag

Holley DTSD545 órám van. Azon a Modem státusz LED-ek milyen színűek lehetnek? Ma kétszer levágta magát az óra, és azóta a család otthon lévő része azon aggódik, hogy szerintük az eddig mindig csak pirosan villogott (szomszédok is állítják nekik, hogy csak piros lehet), most pedig átmegy narancssárgába és zöldbe is. Mondtam nekik, hogy lehet, pont most kommunikál az óra, azért változik, vagy egyéb normális oka van, de nem tudtam őket meggyőzni.
Oké működés a piros, a narancssárga és a zöld? Vagy igazuk van, hogy csak a piros?
Az MVM-et hívtam, de a Műszaki ügyintézés menüpont alatti hölgynek annyi volt a válasza, hogy fogalma sincs...

(#55020) 313313 válasza marani (#55019) üzenetére


313313
addikt

Piros szín sose jelent jót ;)
Zöld/sárga a rendes villogás, talán néha villant pirosat. Ha be is áll a modem,pár hónapon belül kimennek megnézni mi a baj.
Amúgy meg nézegesd az MVM appot, abban ha látod az aktuális óraállást, jó a modem kapcsolat.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#55021) marani válasza 313313 (#55020) üzenetére


marani
csendes tag

Tavaly márciusban cserélték az órát. Akkor egyszer-kétszer megnéztem rajta az értékeket, de nem emlékszem, milyen színű volt a LED. Az appot kezdetek óta használom, ott minden rendben. Ha hazérek, megnézem a villogást, aztán majd figyelgetem hétvégén. Csak az a fura, hogy a szomszédnál mindig piros (látom, amikor hazaérek, mert velem szembeni ház). De lehet, hogy az övé a rossz. :)

(#55022) bb71


bb71
őstag

Lecserélték a héten a forgó-morgó éjszakai órát, és a normál órának az állása is megjelent az applikációban.

Akkor most elszámolás következik és bukom a telet, mert márciusi az évfordulónk?

(#55023) marani válasza bb71 (#55022) üzenetére


marani
csendes tag

Bocs, most vettem észre, hogy nem a normál órádat cserélték, hanem az éjszakait. Akkor szerintem nagy kitolás lenne, ha most elszámoltatnának. Ha igen, mindenképpen reklamálnék.

(Szerintem igen, hacsak a szolgáltató nem engedélyezi a leolvasás időpontjának megváltoztatását. Nem sűrűn szokták.)

[ Szerkesztve ]

(#55024) ftamas0201


ftamas0201
senior tag

Bejelentette a kormány: megváltoztatják a lakossági napelemes pályázat fontos szabályait

"Megemeli a kormány a januárban induló lakossági napelemes pályázatnál a maximális rendszerméretet, azaz 4 kW-os helyett akár 5 kW-os rendszert és 8 kWh-s tároló helyett akár 10 kWh-s tárolót is engednek telepíteni - jelentette be a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség pénteki konferenciáján tartott beszédében Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára."

(#55025) Tapsi válasza ftamas0201 (#55024) üzenetére


Tapsi
addikt

Szerintem az egész koncepció egy őrültség. Talán valami lobbi lehet mögötte, nem tudom.

(#55026) asdf_ válasza Tapsi (#55025) üzenetére


asdf_
veterán

Jaja, nem napelemet meg akksit kéne osztogatni, hanem hungarocellt a homlokzatra meg gyapotot a födémre. Egységnyi összegre sokkal jobb megtérülést hoz. Na meg ugye engedne ténylegesen is ha nem is lejönni, de lentebbre menni a gázról.

[ Szerkesztve ]

(#55027) axioma válasza asdf_ (#55026) üzenetére


axioma
veterán

+100

(#55028) snooze válasza marani (#55019) üzenetére


snooze
veterán

pontosan melyik ledekröl van szó,ami a kijelzö felett van?nekem is ilyen órám van,megnézem nálam milyen szinü..

GO Gunners!!!

(#55029) ecaddsell válasza ftamas0201 (#55024) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Szuper, sikerült hozzáigazítani a valósághoz, mert mint itt is kibeszéltük a 5kWh-os lépcső a tipikus.

Most már csak azt kellene átlátni, hogy a kapacitás a terhelhetőséget is befolyásolja és mivel az akkukat hosszabb távon nem szabad 0.7C felett terhelni a 5kWh-os akku csak olyan 3.5kWh egyidejű terhelhetőséget biztosít ami vagy elég egy háztartásban vagy nem (nálunk pl. a villanytűzhely/sütő mosó/szárítógép stb. miatt tuti nem vagy lehet vele sakkozni mi megy egyszerre).
Azaz a 5kWh-t jobb lenne inkább elfejteni, a 10kWh sem kerül 1M-nál többe (legalábbis netes rendeléssel keletről, de igaz lehet nagy volumenű beszerzésnél is).

Tapsi
EU-ból jön, cél a fogyasztási csúcs csökkentése. Teljesen racionális cél. Hétköznap nálunk is este van a csúcsfogyasztás.

asdf_
Aki még mindig nem tett magától gyapotot a födémre a jelenlegi szituban is az kb. menthetetlen mert nagyságrendileg 1.5 év alatt megtérül és 1 nap alatt 0 tapasztalattal bárki letudja rakni.

A homlokzati szigeteléssel meg az a gond, hogy eléggé munkaigényes (nálunk pl. több mint 1 hónapig csinálták anno, persze 3 állvány is kellett, de egyszerűbb esetben is kb. 2 hét) és nem mellékesen ilyenkor érdemes megcsinálni az ablakcserét előtte (mert utólag elég macera és különben nem lehet összefüggően megcsinálni a szigetelést, hőhidas lesz stb.) azaz itt gyorsan nem lehet eredményt elérni mert nincs aki csinálja. Egyébként a környékünkön rengetegen szigeteltek (volt ahol felújítás is volt), nem kevés szakira várakozás után.

(#55030) marani válasza snooze (#55028) üzenetére


marani
csendes tag

Igen. a legtetején van egy sáv, aminek a bal oldalán egy rövidebb, a jobb oldalán egy hosszabb kijelző látszik (legalábbis a neten talált prospektuson úgy láttam), és a rövidebb, bal oldali a kérdéses.

(#55031) snooze válasza marani (#55030) üzenetére


snooze
veterán

ok,ha hazaérek megnézem és irok..

GO Gunners!!!

(#55032) marani válasza snooze (#55031) üzenetére


marani
csendes tag

Küldtek egy képet:

[ Szerkesztve ]

(#55033) senki68 válasza ftamas0201 (#55024) üzenetére


senki68
senior tag

Akkor tartanám ezt nagy eredménynek, ha összhangba hoznák a gyártókkal, és a nemzetközi szokásokkal.
Hibrid rendszer jellemzően 10kW-ig van / Tudom Deye van 12kW is /.
Nem is értem miért ragaszkodik a kormányzat ehhez az 5kW-hoz. 1 fázis ugye nem lehet, 3 fázishoz meg valljuk meg kicsi.
Akksi sem egy nagy érték, mondjuk a 10kWh az már azért használható, de én biztos 20 kWh-nál húznám meg a határt.

Látszik, még mindig nem akar találkozni a politikai érdek a szakmával.

(#55034) asdf_ válasza senki68 (#55033) üzenetére


asdf_
veterán

Mert az van, hogy az a lényeg, hogy azt érezd, hogy saját lábra állhatsz miközben azért mégsem állsz saját lábra, tehát csak az illúziója, hiszen az nem jó odafent, hogy nem függsz attól, hogy épp mennyivel olcsóbban kapod a piaci árnál az energiát az ő kegyükből,
Másrészt nem az a cél, hogy a világ minden energiáját is megtermeljék ezek az emberek, mert úgyis nyílegyenesen megyünk a nyári déli teljesen értéktelen energia felé, nem kell ezt külön gyorsítani. Egy átlagos normál háztartásba, ahol nem villannyal fűtenek, nincs villanyautó, nem megy egész nyáron 18 fokon a klíma és nincs hat hektoliteres jacuzzi, oda évi 6 000 kWh megtermelt energia bőséggel elég. Akinek meg ennyi nem elég, érje be ennyivel, örüljön, hogy ennyivel kevesebb lesz a számlája, ha nem tetszik, megveheti piacról is. Meg akinek villanyautója, jacuzzija van, az meg talán amúgysem a támogatásra rászoruló ember, tehát neki eleve mindegy kell, hogy legyen, mert be sem állhat a sorba (feltételezem itt is lesz kereseti limit, bár erről a 100%-os pályázatból már tudjuk, hogy nem mindenkit szór ki).

[ Szerkesztve ]

(#55035) senki68 válasza asdf_ (#55034) üzenetére


senki68
senior tag

Az a baj, hogy nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal.
Megyünk az elektrifikáció felé, meg a karbonsemlegesség, de azért ne legyen túl nagy napelemed, még a végén magadnak megtermelsz mindent.
Miért gond az elektromos autó? Mert ugye arra is van támogatás, meg zöld rendszám.

(#55036) Tapsi válasza senki68 (#55033) üzenetére


Tapsi
addikt

Alapvetően ez a problémám a dologgal. Ezek a számok nagyon messze vannak a realitásoktól.

#55029ecaddsell

EU-ból jön, cél a fogyasztási csúcs csökkentése. Teljesen racionális cél. Hétköznap nálunk is este van a csúcsfogyasztás.

Erre ennél csak hatékonyabb eszközök vannak! Például rakjanak a trafókörzetbe egy akkupakkot, és meg van oldva a dolog. Feltöltés meg olcsón telepített termelő rendszerekkel mehetne, vagy hálózatból völgyidőben.

(#55037) snooze válasza marani (#55032) üzenetére


snooze
veterán

megnéztem,enyém is ilyen szinekkel villog..👍👍

GO Gunners!!!

(#55038) 4Grider válasza Tapsi (#55036) üzenetére


4Grider
nagyúr

Belegondoltál milyen kapacitásúnak kellene lennie egy ilyen akkupakknak?

(#55039) Tapsi válasza 4Grider (#55038) üzenetére


Tapsi
addikt

Ár/érték arányban egészen biztosan jobb, mintha letelepítünk magánházakhoz 10Kw-os pakkokat.

És perpill arról se vagyok meggyőződve, hogy Paks2 költségét beforgatva nem lenne ez egy jobb megoldás, mint atomerőművet építeni. Nem számoltam utána, de valaki megtehetné.

[ Szerkesztve ]

(#55040) axioma válasza Tapsi (#55039) üzenetére


axioma
veterán

Raadasul nagyobb meretben, mas elvu megoldas is hatekonyabb lehet mint a mostani kemiai alapu (pl. felfutott kozetkocka).

(#55041) asdf_ válasza senki68 (#55035) üzenetére


asdf_
veterán

Nincs gond ha van villanyautó, csak ha van, akkor azzal nem fog beleférni az évi 6 000 kWh megtermeltbe.

(#55042) ftamas0201 válasza Tapsi (#55036) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Az egyébként kiderült már, hogy ehhez is 10 gyereket kell szülni három apától és kap lóvét az ember vagy végre kaphat valaki olyan is aki csak dolgozik mint az állat és mindenből kimarad? :D
Eddig mindent saját zsebből fizettünk mi csak mert nincsenek gyerekek, nem tartozunk se 25 év alá se nem tudom én már mibe, mindenből kihagytak. És akkor kiszúrják a szemünket 10 év szaldóval, és milyen rendesek..
Na meg a másik kérdés, hogy ez össze van-e fűzve, hogy csak új rendszerrel mehet vagy már meglévőt bővíthetném csak akksi pályázatra beadva. Nem néztem utána, hogy vannak-e már kint ilyen infók, lehet ennél többet tudni vajon? Ha megdobnának 10kW-nyi akksival, még önköltségből vennék hozzá és meg is vagyok, de gyanítom ez nem lesz ilyen egyszerű és ha meg is kapják valaha az első körösök a lóvét, ebből előreláthatólag csak 3-4 év múlva lesz pénz az embernek :D

Nem beszélve a cikkben emlegetett 700 milliárdnyi hálózatfejlesztésről amit 2029-ig akarnak elkölteni. A magyar hálózatra kb ez a 700 milliárd annyi mint itthon beteszek egy FI relét... nem rég nyilatkozták le, hogy a vízhálózatra kb 8ezer milliárdnyi lóvét kellene fordítani, hogy az elavult csövezést helyrehozni és állomásokat felújítani. Ez a párszáz milliárd arra elég, hogy talán talán szinten tartsák az amúgy is már romokban lévő hálózatot. Túlfeszültségi problémákról ne is beszéljünk, nem hogy trafóállomásonként akkupakkokat telepítsenek :D Nem fog itt történni semmi csak a szívatás, a még jobb lehúzás és minden negatív része.. Na jó túl negatív vagyok, de talán ez a realitás.. :D

[ Szerkesztve ]

(#55043) asdf_ válasza 4Grider (#55038) üzenetére


asdf_
veterán

Belegondoltál milyen kapacitásúnak kellene lennie egy ilyen akkupakknak?

Bele, de nem sokkal jobb a trafó mellé letolni egy-két darab konténert, amiben van mondjuk kb. 2 MWh akksi/konténer, messze-messze sokkal jobb fajlagos áron, mint a lakosságnak egyesével szórni az 5-10 kW-os pakkokat smart meterrel, power module-lal? Ugyanannyi össszeg messze jobban hasznosul, ha nincs egy tonna fölösleges sallang egyesével.

[ Szerkesztve ]

(#55044) Tapsi válasza asdf_ (#55043) üzenetére


Tapsi
addikt

Pontosan. A hibrid inverter eleve dupla ár tök feleslegesen. Ez a pályázat egy sima parasztvakítás, érdemi hatása az ellátásbiztonságra nem lesz.

(#55045) 4Grider válasza asdf_ (#55043) üzenetére


4Grider
nagyúr

Egy 2 MWh LiIon akksis konténer kb. 800000 USD költséggel jár. Azaz 280 millió Ft / db. Kb. 5-10 évig lesz használható...

(#55046) Tapsi válasza 4Grider (#55045) üzenetére


Tapsi
addikt

Szerintem messze nincs szükség ekkora kapacitásra a csúcsidő simításához.

(#55047) 4Grider válasza Tapsi (#55046) üzenetére


4Grider
nagyúr

Nem én vetettem fel a 2 MWh-t, én csak a bekerülési árát néztem meg. Nyilván van olyan trafókörzet, ahova sok, és van olyan, ahova kevés lenne.
Kérdés, hogy hány órával számolsz. Tegnapelőtt naposabb idő volt, ott 4 óra után esett le a termelés nullára, este 10-ig az ugye 6 óra. Tegnap/ma alig volt termelés. Nyáron meg este 7-8-tól kell este 10-11-ig nafta. Kérdés, mit kezdesz a reggeli csúcsokkal.

[ Szerkesztve ]

(#55048) axioma válasza 4Grider (#55047) üzenetére


axioma
veterán

De itt ugye nem feltetlen az a cel, hogy napsutest taroljunk el (az evszakos tarolas ott tuti nem megy), hanem hogy csucsot vagjunk le, _valamilyen_ olcso arambol. Az meg lehet a hajnali volgy is (ami most lehet hogy me'g elfogy, de mire egy ilyen projekt lezongorazodna, az uj paks pont lehet hogy ejjel sok lenne).

(#55049) Reggie0 válasza ftamas0201 (#55024) üzenetére


Reggie0
félisten

Es van osszegkorlat is? Mert 10kWh LTO akkuval azert lehet megerne, ha 2/3-at fizetik :)

(#55050) Blackmate válasza gduck (#55009) üzenetére


Blackmate
senior tag

Köszi az infót. Pontosan melyik verzióról frissítettél mire?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.