Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53001) #94522368 válasza 4D4M (#52996) üzenetére


#94522368
törölt tag

Ahogy én emlékszem, 15 percenként csak a lekötött teljesítmény csúcsértékét vizsgálták (kW- ban), túllépés esetén ˝büntikéztek˝. Nem az energia mennyiségét (kWh- ban) nézték, és nem a profilos (pl. lakosság) felhasználóknál. (mérő OBIS kód 1.6.1 és 1.6.2 talán)

[ Szerkesztve ]

(#53002) 4D4M válasza Jolida (#53000) üzenetére


4D4M
aktív tag

Mond, de azt még nem tudom, hogy mellettem vagy ellenem érvelsz vele (:

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#53003) senki68 válasza 313313 (#52985) üzenetére


senki68
senior tag

Nem értem.
Hozzám nem jönnek smart órát olvasni, diktálnom sem kell, azért smart mert leolvassák távolról.
Miért kellene havonta? Most is éves leolvasás van.

Túlgondoljátok.

(#53004) senki68 válasza User_2 (#52994) üzenetére


senki68
senior tag

Miért is nem?

Olyan egyszerű.

Van a betáplált, meg a vételezett.
Most is ilyen számlát kapnak a napelemesek.

Nagyon túlgondoljátok ezt az egészet.

(#53005) Doom válasza 4D4M (#52993) üzenetére


Doom
aktív tag

"nem kizárt, hogy a szomszédok tekertek az inverterükön" - ez teljesen kizárt, egyrészt annyit értenek hozzá, mint én, másrészt vagyunk olyan viszonbyan, hogy bevallanák. Most lett kész egyébként mindannyiunknak aug. végén - szeptember elején, ugyanaz a kivitelező is. Föld alatt jön be a házba, érdemes lenne akkor egy villanyszerelővel megnézetnem szerintetek? Szívesen elkerülnék egy hetekig tartó veszekedést az Eonnal, ha lehet.

#52995: jones965
3 fázisú az inverterem, a szomszédé is. 16 + 25 + 16 A, jellemzően a 3.-on van a túlfesz, de néha az elsőn is. A szomszédnak asszem csak 3x16A-je van. Nem tudom, ez számít-e.

[ Szerkesztve ]

(#53006) 4D4M válasza Doom (#53005) üzenetére


4D4M
aktív tag

Nincs jelentősége, hogy mennyi az igényelt teljesítményetek.
Mikori építés? Egykorúak a házaitok?

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#53007) Jolida válasza 4D4M (#53002) üzenetére


Jolida
tag

Melyiket szeretnéd? :D

Műszakilag minden további nélkül megtervezhető - valamelyik 23:59-kor kijövő közlönyben kötelezően előírandó - utólagosan kiépíthető hitelesség ... amit persze "lesz" cég, amelyiktől meg lehet/kell venni és lesz cég auditálásra, minőségbiztosításra, akármire....

(#53008) Doom válasza 4D4M (#53006) üzenetére


Doom
aktív tag

2001-es építés, az ikerszomszédomé nyilván pont ugyanolyan idős, de a szemben lévő szomszédé is kb. ennyi.

(#53009) nimfas


nimfas
addikt

Kíváncsi leszek, hogy télen, fűtési időszakban a grafikon mennyire egyenesedik ki mint az EKG, (vagy inkább közeledik egymáshoz a két vonal) ha bekapcsolom a nappali-konyha-fürdő elektromos padlófűtést és a 2 klímát miközben letekerem a gázkazán termosztátját. Továbbá menni fog egy 120 literes villanybojler is, (ami még egyelőre egy 50 literes).

[ Szerkesztve ]

(#53010) 313313 válasza senki68 (#53003) üzenetére


313313
addikt

Mert én még csak vételezek, nem táplálok vissza. Én se értem, de Démáaznal hiába van Smart órád, elszámolási időszak végén leolvasó olvassa ;)

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#53011) jones965 válasza Doom (#53005) üzenetére


jones965
Modder

Akkor a trafótól lévő távolság sem lehet mérvadó. Mint írták a lekötött áramerősségnek itt nincs jelentősége, még fázisonként különbség esetén sem, hiszen az invertered leadott áramerőssége DC oldalon ezeknek a közelében sincs.Meg kellene mérni a valós feszültség értékeket, valamint hogy a smart mérő milyen értéket mér.
Marad a beüzemelő cég, vagy a szolgáltató felkeresése

(#53012) edeleny válasza 313313 (#53010) üzenetére


edeleny
őstag

Szeptember 3.-án olvastak.
A H tarifás órát csak így tudja.

Fotózta az órát, a plombákat. Ilyenkor nem csak olvas, ellenőriz is, hogy minden rendben van e.

A napelemes oda vissza mérő, smart óránál az elszámolás nem az az állás ami akkor volt amikor ott járt, hanem a harmadika nulla óra nulla perces beküldött érték.

Volt EMASZ terület.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#53013) kanyi51 válasza gduck (#52940) üzenetére


kanyi51
senior tag

irigyellek érte :)

(#53014) ecaddsell válasza VaZso (#52942) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Tehát létezik olyan inverter, aminek létező funkciója, hogy off-grid üzem esetén megcsinálja a nulla-vezető földelését (PE-N összekötést), on-grid üzem esetén pedig megszünteti ezt a kapcsolatot.

OK, ez is lehet egy megoldás (bár vsz. a mifelénk használatos off-grid inverterek esetében lehet kevésbé jellemző).
A nulla potenciáját célszerű valahova rögzíteni, az lehet a föld is (ha nem a bejövő nulla). Ide viszont a kimenetre nagyon adja magát a Fi relé.
A nulla rögzítése a földhöz egy vezérelt relével potenciális meghibásodás szempontjából vsz. nem optimális, de mivel van engedélye el kell fogadjuk.

[ Szerkesztve ]

(#53015) edeleny


edeleny
őstag

Lehet, hogy ma sokszor foglak zargatni titeket!

Első dolog!
Az MVM től napi szinten kérem az adatokat, ebből, és az inverter adataiból csinálok táblázatot!
Az összeített adatoknéha nemstimmelnek, de 1-2 kW eltéréstől nagyobb dolog soha sem volt. (99,99%-ban az Émász oldalon van a hiba)
Huawei Inverter.
Telefonos app, PC-s weboldal, és az én táblázatom! Többször ellenőriztem!

A táblázatom szerint 430 kWh-t termeltem a hónapban. Az inverter szerint 454 kWh-t.
Azért ez nem kevés különbség, és nem látom, hol a hiba.Az inverterből kinyert napi adatokat adja össze az Excell. Ezek századra stimmelni szoktak.

Járt már így valaki? Mi lehet a hiba?
Van 16.-án egy 23.94-es termelés, kétszer küldte volna el?

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#53016) gduck válasza edeleny (#53015) üzenetére


gduck
addikt

"A táblázatom szerint 430 kWh-t termeltem a hónapban. Az inverter szerint 454 kWh-t.
Azért ez nem kevés különbség, és nem látom, hol a hiba.Az inverterből kinyert napi adatokat adja össze az Excell.

Most akkor az inverteres napi adatok összege nem stimmel az inverteres havi összeggel?

Amúgy MVM/Émász területen vagy? Hol lehet náluk nézni az adatokat? Én tegnap óta egy P1 mérőt használok.

[ Szerkesztve ]

(#53017) BB9000 válasza edeleny (#53015) üzenetére


BB9000
senior tag

A szolgáltatód felé betáplált áram mennyiségét méri a smart óra. Az inverter méri a megtermelt áram mennyiségét. Ez a kettő csak abban az esetben lehetne azonos, ha az érintett időszakban egyáltalán nem volt fogyasztás. Nálad hogy néz ki a hálózat? Nincsenek fogyasztóid?

Én is excel-ben vezetem a termelés, fogyasztás, betáplálás adatait. Az EON távleolvasási portál úgy adja a napi adatokat, hogy nulla órakor olvassa le az órát, így a leolvasott érték még az előző nap termelési adataihoz tartozik. Ha a te excel táblád ezt nem így csinálja, akkor abból is adódhat eltérés.

[ Szerkesztve ]

(#53018) edeleny válasza BB9000 (#53017) üzenetére


edeleny
őstag

Próbálokmindkettőre válaszolni!
Január elsejétől vezetem a táblázatot!
Az inverter adatai, és a Smart mérő által küldött, de excellbe letöltött negyedórás adatokból dolgozom!
A napi adat az úgy jön ki, hogy a Smart óra adatait összegzem, szummázom. Fogysztás (24 órás bejövő) kiadott mennyiség (24 óra alatt kiadott mennyiség) , ebből számolt szaldó (24 órás mennyiség, ami lehet plusz, és minusz is), valamint az inverter által mért termelés.
Aztán az excell ezt összesíti egy havi rublikában, a táblázat alján. (32.-én :) )
Meg ezekből az adatokból számolok még egy csomó adatot, helyben elfogyasztott áram mennyisége,a meghtermelt mennyi 5-a megy ki, be, havi átlagok, éves adatok, leolvási éves adatok, stb)
Az általam lekért összesített napi adatok, és a lekért havi adatok az ÉMÁSz oldalról ritkán stimmelnek, de korrigálom a havi adatokra!

Az inverter napi, összesített adatai idágig századra pontosan megegyeztek az invertzer havi adataival.
Na most ez nem stimmel.
Az inverter által szolgáltatott, összeadott napi adatok(napi bruttó termelés) nem stimmel az inverter által szolgáltatott havi bruttó adattal.
Ez idáig grammra pontos volt!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#53019) edeleny válasza gduck (#53016) üzenetére


edeleny
őstag

Igen MVM/Émász!

https://eloszto.mvmemaszhalozat.hu/usz(bD1odSZjPTExMg==)/dso/mvm/index.html#/okosmero

E-mailban kell kérni.
Küldenek egy aláírandó nyilatkozatot, azt vissza kell küldeni, és utána egy két héten belül beállítják.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#53020) gduck válasza edeleny (#53019) üzenetére


gduck
addikt

:R

(#53021) BB9000 válasza edeleny (#53018) üzenetére


BB9000
senior tag

Értem már a gondodat . A hibát az excelben kell keresned. Lehetséges hibaokok:
1./ Az egyik napi érték az adott cellában nem szám formátumú és emiatt nem adja hozzá az összeghez. Pl akkor van ilyen, ha a tizedes elválasztó karakter pont helyett vessző, vagy vessző helyett pont.
2./ rossz az összegző képlet, nem a megfelelő cellákat összegzi.
3./ rosszul írtad be az értékeket a táblázatba és elcsúszott.
Ha ezeket ismét ellenőrzöd és nem találod meg a hibát, akkor küldd át nekem az excel-t és megnézem.

(#53022) gorbep


gorbep
senior tag

Egy ismerősömnek szeretnék segítséget keresni:

SAJ SununoPlus 2.5K invertere E01 hibával kiáll (relé hiba) Többszöri újraindítás sem segít, a Tisztaenergiák nem reagál a hiba jelzésére. Tudtok valami jó tippet adni mi ilyenkor a teendő? Javít valaki SAJ-t itthon? ... 2017.06.-i az inverter....

Régebben volt itt hasonlókról szó, nem dicsérték a supportot... :(

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#53023) 4D4M válasza Doom (#53008) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ha a hálózat és a kötések rendben vannak (a ház kora alapján nem tűnik magas kockázatúnak, de manapság is csinálnak csodákat villanyszerelés címszó alatt), akkor még azt tudnám elképzelni, hogy náluk be van állítva a Q-U, amivel néhány esetben még pont el tudják kerülni a lekapcsolást, de hosszú távon a szolgáltatót kell ezzel bombázni. A szolgáltatói mozgástérről árulkodik, hogy éjjel mennyire esik le a feszültség jelenleg. (ha nagyon, akkor általában csak drága megoldások vannak)

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#53024) VaZso válasza ecaddsell (#53014) üzenetére


VaZso
senior tag

"A nulla rögzítése a földhöz egy vezérelt relével potenciális meghibásodás szempontjából vsz. nem optimális, de mivel van engedélye el kell fogadjuk."

Ha jól sejtem, a szolgáltatónál sincs még erre kialakított elvárás, valószínűleg ezért sem engedték el még általánosságban a hibrid üzemet.
Mondhatnák, hogy a hálózat és az off-grid rendszer nulláját minden esetben közösíteni kell, bajt nem kellene okozzon - van földelés a háznál és oszlopon is, és eleve többé-kevésbé leválasztott a működés. Mindkettő afelé mutat, hogy az oszlopon dolgozót áramütés nem fogja érni emiatt.

Más kérdés, hogy meg lehetne vizsgálni az összes invertert, milyen hibaállapotba tud kerülni (Deye-nál pl. leválasztott az akku is, másnál nem feltétlen), feltételezni, hogy nem jó az ingatlan földelése, ezen felül fennáll egy hibajelenség az inverteren is, a szolgáltató embere pedig éppen leköti a PEN-vezetőt az oszlopról (tehát szolgáltató oldaláról megszűnik a földeltség) - ekkor előfordulhat-e áramütés, ill. milyen óvintézkedéseket kell tenni ennek elkerülésére (nyilván nem kellene fogdosni)...
...de ez kérdés lehet akár egy hibás UPS-re is, ha már...
...ami érdekesebb kérdés lehet, hogy kikerülhet-e rá a PV feszültség (vagy high-voltage akku DC-je), ami egy harmadik hiba folytán a földpotenciálhoz képest lehet akár 1000 VDC is.

...és valakinek rá kellene bólintania erre, felelősségvállalással...
A fent írtak kitalációk, de akár ezeket (is) lehetne vizsgálni..

Másik oldal viszont, hogy egyrészt az inverterekben vannak ellenőrzések és egy rakás védelmi mechanizmus (pl. szivárgóáramra is nem véletlenül), és egy hibrid inverter, aminek van hálózati engedélye, termelhet grid-tie üzemben, hibásodhat-e meg úgy, hogy csak és kizárólag off-grid üzemben okozzon bajt - és itt visszatérünk oda, hogy alapjában véve az inverter működik, esetleg a nullája nem jó potenciálon van (rossz földeltség) és kijut a hálózatra (rossz a ház földelése), földeléshez képest feszültség van rajt, a szolgáltató földje pedig szintén nem jó vagy a kábelt kötik le.
Úgy látom, ehhez elég sok hiba együttese kell.

A lényeg, hogy nagyon hiányzik erre egy elvárt bekötési ajánlás a szolgáltató részéről.

(#53025) BlackJack21 válasza Z_A_P (#52947) üzenetére


BlackJack21
tag

HET ≠ RRF

(#53026) ssarosi válasza edeleny (#53012) üzenetére


ssarosi
tag

Nálam 15.-én olvasták az órákat (EON).
Vezérelt egyértelmű, nem okos óra.
Az okos óráról a leolvasás időpontjában mutatott fogyasztási értékek szerepelnek az elszámoló számlán, nem a lejelentett nulla óra nulla perces értékek.
Na ezért nem lesz itt bruttó elszámolás mostanában.

(#53027) 4D4M válasza VaZso (#53024) üzenetére


4D4M
aktív tag

Én nem foglalkoztam még ezzel mélyebben, de ha felelősséget kellene vállalnom valamiért, amit összeraktam, akkor ezeknek az átnyálazásával kezdeném:

IEC TS 62257-9-5:2018
Recommendations for renewable energy and hybrid systems for rural electrification - Part 9-5: Integrated systems - Laboratory evaluation of stand-alone renewable energy products for rural electrification

IEC TS 62257-9-8:2020
Renewable energy and hybrid systems for rural electrification - Part 9-8: Integrated systems - Requirements for stand-alone renewable energy products with power ratings less than or equal to 350 W

Ennek a velős sorozatnak a részei amúgy.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#53028) MrZed001 válasza ecaddsell (#52912) üzenetére


MrZed001
tag

"Nem tudom milyen PE-N reléről beszéltek, vsz. ilyen nincs az off-grid inverterekben"

Kérlek szépen, itt lent a pirossal bekeretezett a PE-N relé.
Ez egy MPP Solar hálózatos szigetüzemű inverterből fotózva

És hogy mi a feladata?
Javaslom áttanulmányozását a következő ábrának, mely a hálózatos szigetüzemű és valós hibridek általános felépítése


Itt fent bal szélen az N-G Bonding relay néven találod meg.
Megvalósítás kétféle szokott lenni.
Két pólusú váltó relé: vagy N_be, vagy PE köti a fogyasztói oldali N_ki-hez
Egy pólusú relé: Vagy köti vagy nem PE-t az N_ki-hez

"off grid inverter betáp oldalon mint közönséges fogyasztó jelenik meg azaz a központi Fi relé után van"
Első hiba amit minden amatőr elkövet.
Mivel inverter mögött vannak a fogyasztók, így elé FI relét tenni értelmetlen.
Ha vannak nem védett fogyasztók is, akkor azok számára külön FI relé szükséges.

[ Szerkesztve ]

(#53029) Doom válasza 4D4M (#53023) üzenetére


Doom
aktív tag

Köszönöm a segítséget neked is és jones965-nek is, akkor írok a szolgáltatónak, hátha.. .Végülis a probléma mindenkinél jelen van kisebb vagy nagyobb mértékben.

(#53030) edeleny válasza ssarosi (#53026) üzenetére


edeleny
őstag

Itt:
https://eloszto.mvmemaszhalozat.hu/SMMU(bD1odSZjPTEwMA==)/belepes.htm?guid=CEFA7CE0001A1EEE95DBCA1AD044C2E9

Innen szedem a 15 perces adatokat. És persze a a hvi óra állást is.

https://eloszto.mvmemaszhalozat.hu/usz(bD1odSZjPTExMg==)/dso/mvm/index.html#/meroallasoklista

Itt fenn van a legutóbbi mérőállás (2023.09.04 dátummal)
Ha a 2023. 09.01. nulla óra nulla perchez, hozzá adom amit fogyasztottam harmadika éjfélig, megkapom azt ami a legutóbbi leolvasás. Tehát az automata beküldött adataival operálnak. Nem emlékszem, hogy éjfélkor lett volna ott bárki is! (ha igen lelövöm a kutyát)

És hogy egyszerű elgyen:
https://ker.mvmnext.hu/usz(bD1odSZjPTIwMQ==)/ker/nkm/index.html#/szamlak

Egy teljesen más oldal, teljesen más regisztráció. Megtudnám nézni a számlát, már ha 16 nap után lenne! De nincs!
:)

..............., és ebből lesz majd havi elszámolás! Bő 3 hónap múlva......., úgy, hogy még fingjuk sincs hogy lesz....

Ki mer fogadni? :)

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#53031) H-Mano válasza edeleny (#53018) üzenetére


H-Mano
tag

"Az inverter által szolgáltatott, összeadott napi adatok(napi bruttó termelés) nem stimmel az inverter által szolgáltatott havi bruttó adattal."
Nálam (Solplanet) pl. eltünt a szept. 6-i termelés adata pár nappal később, miközben grafikusan az a nap is látszik....

(#53032) Z_A_P


Z_A_P
addikt

Sziasztok, egy 4920-as rendszer (12*410), huawei 5kw interverrel a FusionSolar (huawei) app szerint elobb 5180Watt-al termelt. Ez hogy :Y

OK

(#53033) User_2 válasza Z_A_P (#53032) üzenetére


User_2
tag

napelemtábla és inverter is képes a névlegesnél többet termelni, ez sokszor rajta van az adatlapján, inverterek kb 10%-al tudnak többet kinyomni,
műszaki adatoknál az alábbiakat keresd:
Rated output apparent power [VA]
vs
Max.output apparent AC power [VA]

(#53034) H-Mano válasza Z_A_P (#53032) üzenetére


H-Mano
tag

Nálam a (7x 425) 2975Wp-s rendszeren (Solplanet) volt 3280...(12:16)

[ Szerkesztve ]

(#53035) Z_A_P válasza User_2 (#53033) üzenetére


Z_A_P
addikt

Ahha, koszi:

Inverter:
Rated AC apparent power 5,000 VA
Max. apparent power 5,500 VA

Tabla:
Na itt nem talaltam ilyet, de akkor enne is tudnia kell kicsit tobbet. Hacsak nem rosszul merte az app? inverter?

Erdekes, mert 2-3 hete az igazi nyari idoben ~4kW volt kb a max, most meg +25%. Azert lehet mert most huvosebb van? (most epp 4.6kW)

[ Szerkesztve ]

OK

(#53036) User_2 válasza Z_A_P (#53035) üzenetére


User_2
tag

táblánál hiszterézist keress, ilyennel szoktak villogni marketinganyagban
az ilyen grafikonszerű, hőmérséklet és % a mások oldalán

(#53037) 4D4M válasza Z_A_P (#53035) üzenetére


4D4M
aktív tag

#44241

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#53038) hevepapa


hevepapa
senior tag

Na... tegnap megjött a HomeWizard kWh mérő. Reggel a villanyszerelő haver, felpattintotta a DIN sínre, bekötötte ahogy kell, a wifi részét kb. semmi perc alatt beállítottam. Tökéletesen működik. Bár jóval drágább, mint a P1 portra csatlakoztatható eszköz, de ahol nincs mód az órán a P1-et használni, ott jó alternatíva lehet.

(#53039) Nand_i válasza Z_A_P (#53032) üzenetére


Nand_i
tag

Nálunk a 8.1kWp (20*405) eddigi maximuma 8195W volt. :)) Inverter 8.2es.

[ Szerkesztve ]

(#53040) leslieke válasza Z_A_P (#53032) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nekem 5490 is volt ma, ez a max. ezen az inverteren, 6270-es rendszer.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#53041) Z_A_P


Z_A_P
addikt

Az a durva, hogy gyakorlatilag most jonnek-mennek a felhok, kozben tuz a nap, es kb percenkent ugral 15-100% kozott a termeles. Azert ezt lekezelni rendszerszinten biztos jo buli lehet :Y

OK

(#53042) Sentosa72 válasza leslieke (#53040) üzenetére


Sentosa72
lelkes újonc

Jellemzően egy nagy felhő után indul be nálam , 7,885kwp 8 at is tud 5-10 percig utána visszaáll 6kW környékére , ha nem jön újabb felhő. Huawei 8ktl-m1.

(#53043) ssarosi válasza edeleny (#53030) üzenetére


ssarosi
tag

EON a leolvasástól számítva 4 nap után (szombat-vasárnap is benne volt) küldte a számlát.

(#53044) mlaci01


mlaci01
tag

[Erre] esetleg valaki ?

(#53045) PilG


PilG
kezdő

Felig irrelevans kerdes (de legalabb nem politika :) ), de mivel sok informatikus van itt, hatha valaki tud segiteni.
Internetem egy mobil SIM-es TP-Link Archer MR 600 routeren keresztul van. (Ez valoszinu, hogy valamikor le lesz cserelve egy 5G kepes routerra, mert korlatlan 5G mobilnetem van)
Hamarosan bovul a WiFi igenyem egy Growatt inverterrel es egy Shelly PRO 3EM-el. (Valamint a kesobbiekben kismillio Shelly erzekelovel/kapcsoloval, CCTV rendszerrel, klimaval, TVk, ...)
Szerintetek jobban jarok, ha veszek egy routert a "haztartasi" eszkozoknek, amit bekotok az Internetes router ala, vagy inkabb egy routerre toljak ra mindent?
Mi a gyorsabb/biztonsagosabb megoldas?

(#53046) Tapsi válasza PilG (#53045) üzenetére


Tapsi
addikt

Mehet egyben minden.

(#53047) asdf_ válasza PilG (#53045) üzenetére


asdf_
veterán

Én üldözési mániásabb vagyok, inverternek, ip kameráknak semmi dolga azon a hálózaton, amin én lógok (de egymásén sem). Külön vendégwifi mindkettőnek (persze egy eszközön, nem kell emiatt 3 router vagy 3 AP).

[ Szerkesztve ]

(#53048) hevepapa válasza PilG (#53045) üzenetére


hevepapa
senior tag

Nálam is a vendéghálózatra vannak rakva az ilyen-olyan IoT eszközök. Olyan beállítással, hogy se egymást, se a belső hálózatot nem látják. Mivel sok IoT eszköz nem a "sebezhetetlenség" szobra, ezért jobb a békesség és amennyire lehet elszaparálom a fő belső hálózatomtól ahol a telefonok meg a sz.gépek vannak.
Sőt én MAC cím alapján mindnek fix IP-t is adok, így az ESET Internet Security Hálózatfelügyelet pontjában pontosan látom, ha esetleg felbukkan a hálózaton egy kakukktojás :)
Egyébként hogy mennyire ajánlott az IoT eszközöket külön rakni, az is megerősíti, hogy pár hete a TP-Link Archer C80 routeremhez kijött egy firmware frissítés és abban már van egy dedikáltan elszeparált hálózat az IoT cuccoknak.

(#53049) Tapsi válasza asdf_ (#53047) üzenetére


Tapsi
addikt

Semmi jelentősége, amennyiben titkosított csatornán kommunikálnak az eszközök. Márpedig 2023-ban ez az alap. Ha pedig a guest netedet megtörték, akkor már a nem guestet is meg fogják. :)

(#53050) VaZso válasza Tapsi (#53049) üzenetére


VaZso
senior tag

Szerintem itt elsősorban nem a rendszerek saját (titkosított) kommunikációja az érdekes elsősorban, hanem a hálózaton belüli másik rendszer sérülékenysége.
pl. találnak egy Windows sérülékenységet vagy egy beágyazott Linuxos rendszeren egy már rég javított, de adott eszközön nem frissített lyukat, és azon keresztül tevékenykednek tovább.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.