Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28001) cdl válasza kardkovacsi (#27999) üzenetére


cdl
senior tag

A több 10 000 100%-os támogatási rendszerrel mi lesz? Ott mindenki nyert elméletileg...

(#28002) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Válaszolt az MVM a panaszlevelemre. Befogadták a kifizetési kérelmet, de türelmet kérnek az utalásra. Kifizetési határidőt nem adtak meg. Azaz, nesze semmi fogd meg jól.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28003) Blackmate válasza leslieke (#28002) üzenetére


Blackmate
senior tag

És fognak késedelmi kamatot fizetni?

(#28004) bb71 válasza leslieke (#28002) üzenetére


bb71
őstag

Melyik szolgáltatótól lettél MVM-es, vagy az is voltál? Szept. 1-jén volt váltásod? Melyik időszakra adtad be a kifizetési kérelmet?

(#28005) 313313 válasza cdl (#28001) üzenetére


313313
addikt

Majd fele visszamondja,főleg a komplexek (ablak,fűtés,napelem) mert nem lesz önereje megfizetni az elszállt árakat...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#28006) tbc2 válasza tbc2 (#10334) üzenetére


tbc2
tag

Közben hűtőt cseréltünk, és az új hűtő 0.7 kWh/napot tud, azaz kb. a felét fogyasztja a korábbinak. Viszont érdemben hangosabb (!!!), mint a 15 éves.

#napbányásza

[ Szerkesztve ]

(#28007) leslieke válasza bb71 (#28004) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

ELMŰ volt előtte. Igen, szept. 1 volt a váltás. Szept 1-től március 6-ig tartó időszakra vonatkozik a kifizetési kérelem.

@Blackmate
Arról nem írtak semmit, de szerintem nem fognak. Tavaly az ELMŰ sem tartotta a határidőt és nem fizetett késedelmi kamatot.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28008) bb71 válasza leslieke (#28007) üzenetére


bb71
őstag

És szept. 1-márc. 6-ig között többet termeltél be, mint amennyit fogyasztottál?
Szept. 1-jén is igényeltél vissza pénzt a túltermelésért?

(#28009) leslieke válasza bb71 (#28008) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Igen, 2085 kWh pluszom volt szeptember 1- március 6 között. Előtte az ELMŰ-nél is pluszban voltam, 3058 kWh, ezt ki is fizették.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28010) Tony21 válasza leslieke (#27969) üzenetére


Tony21
tag

Nekem mondjuk bejött, ha nem lesz felhő, ma is termel 80kWh felett a 8kW-os Growatt :)

(#28011) Tiédetis válasza Tony21 (#28010) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Azt hittem a panelek termelnek :Y

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#28012) Tony21 válasza Tiédetis (#28011) üzenetére


Tony21
tag

Azok csak a fotonokat gyűjtik be, a hálózatba az inverter termel vissza :D

(#28013) Tiédetis válasza Tony21 (#28012) üzenetére


Tiédetis
senior tag

nem tudom, nem átalakít?

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#28014) Tony21 válasza Tiédetis (#28013) üzenetére


Tony21
tag

Egyenáramot váltóáramra, de ha neked elég a panelek termelése, az inverteredet nyugodtan szereld le.

(#28015) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Amúgy most mi az ábra? Brutál napelem telepítési igény van még mindig és nincs ember vagy ez már mérséklődött mert felmentek az árak illetve nincs inverter.
Szóval lehet könnyen mondjuk telepítő embert szerezni egy bővítéshez ha minden anyag megvan?

(#28016) Tiédetis válasza Tony21 (#28014) üzenetére


Tiédetis
senior tag

jujj, ne legyél már ilyen ideges :DD

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#28017) Tony21 válasza Tiédetis (#28016) üzenetére


Tony21
tag

Nem vagyok ideges, de ha már mindenképpen kötekedhetnéked támadt, csináld rendesen, ne ilyen amatőr módon. Mondjuk írhattál volna rendszert "panelek" helyett, mivel a rendszer termel általánosan használható váltóáramot. Önállóan mindegyik részegységet a hajadra kenheted.
Bár nem tudhatom, lehet hogy te egyenárammal működtetsz mindent, így meg érthető a dolog ...

(#28018) Tiédetis válasza Tony21 (#28017) üzenetére


Tiédetis
senior tag

jaj Istenem.... komolyan mondom... Sajnállak ha nem érted a poént.
Mind1

"Nekem mondjuk bejött, ha nem lesz felhő, ma is termel 80kWh felett a 8kW-os Growatt "

Mondjuk írhattad volna, hogy a rendszered, melyben Growatt inverter van, ennyit termel. De az inverter magában semmit sem ér. Szóval leszólták az invetert ami neked van. Én nem ismerem, így nem tudom milyen.

[ Szerkesztve ]

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#28019) cOxeR


cOxeR
Ármester

Rendszer működés szempontból, számít bármit is a panelek mennyisége? Értem ezalatt, hogy kevesebb nap esetén teszem azt, egy kisebb teljesítményű panelből nagyobb mennyiség előbb kezd el termelni, mint ugyanazon méretezésű kevesebb panelből álló rendszer?
Kettő munka pontra 54-55 panel nem sok egy kicsit? Főleg ha kettő dőlésszög miatt, 42/13 arányba lenne célszerű osztani a köröket?

(#28020) kardkovacsi válasza cOxeR (#28019) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

A teljes sztring feszültség számít amit a panel darabszáma adja meg x a panel feszültsége. De ez általában ugyanakkora teljesítményhez hasonló feszültségű egy panel mivel a kisebb panelok feszültsége jellemzően kisebb a nagyobbaké meg nagyobb.
Azért érdekes ez, mert az inverternek van egy hatásfok görbéje ami feszültség függő és minél közelebb van hozzá a panel szám által kiadott feszültség annál jobb.
Amúgy a feszültség nagyjából konstans, amikor megjelenik a fény ott a feszültség a panelon. A teljesítmény meg az áramon keresztül jön le, azaz minél nagyobb a teljesítmény annál nagyobb az áram miközben a feszültség nagyjából konstans (azért nagyjából mert ezt is mozgatja azért az inverter).

(#28021) leslieke válasza cOxeR (#28019) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Szerintem nem a mennyiség számít, hanem a teljesítményük összege munkapontonként.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28022) bekesizl válasza cOxeR (#28019) üzenetére


bekesizl
csendes tag

A maximális áramra nem árt még ügyelni.
SE esetén ez (is) meghatározza az optimalizálókat. Amit tavaly én kaptam Trina 380W-osakat, azokhoz nem sok opti volt egyáltalán alkalmas.
A sima sztring inverterek talán nem ilyen kényesek, de a max. áram értéket ott is be kell tartani.

Szerk: ez a panelen belüli cellaszámtól meg azok elrendezésétől függ, tehát a méretétől is.

[ Szerkesztve ]

(#28023) Tiédetis válasza kardkovacsi (#28015) üzenetére


Tiédetis
senior tag

FB csoportban panaszkodnak hogy eléggé elfogytak az inverterek, főleg a nagyobb méretűek. Valaki még írta is, hogy SE 8-10-es inverterekre több hónap (már nem emlékszem de nem 1-2 volt) a visszaigazolás

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#28024) Tony21 válasza Tiédetis (#28018) üzenetére


Tony21
tag

Ok, ezt bocsánatkérésnek veszem :C

Nem látom, hogy bárki leszólta volna, amiért nem szokták ajánlani, az az EuSolar.
Látod, kidolgozza a belét is :)

(#28025) kardkovacsi válasza Tony21 (#28024) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

De csak az EU Solar forgalmazza a Growattot itthon (még az is lehet kizárólagos disztribútorok). Pont ez a probléma vele. Mert ők meg nem valami segítőkészek garancián túli problémák esetén. Sőt még a garanciásakban sem.

[ Szerkesztve ]

(#28026) Tiédetis válasza kardkovacsi (#28025) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Anno egyszer írtam nekik, alig bírtam őket lerázni. Akkor még nem tudtam, hogy ők growattra vannak ráállva és nekem ez nem szimpi. Pláne hogy szidták a froniust. Másik ilyen cég a wagner solar volt. Olyan árat adott, amit semmivel nem lehetett magyarázni. Alkudozott, hogy majd átdolgozza. Oké, megmondtam mennyi a legjobb ajánlat, érje el azt. 600k-val volt felette. Nem tudta elérni, sőt.. Nekem tetszettek a SAJ inverterek is, de maradtam a froniusnál.

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#28027) leslieke válasza kardkovacsi (#28025) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Úgy tudom, hogy nem csak nálunk kizárólagos forgalmazók, hanem a pl. a németeknél is.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28028) axioma válasza cOxeR (#28019) üzenetére


axioma
veterán

Nekem SE17K-n van 52 panel (325Wp, 2019 oszi telepites), ket string duplas optikkal ami igy ugye 2x13db, es felmerult, hogy ez a rendszer nem szabalyos, 14 opti kene per string minimum... Nyilvan ha egyesevel lenne optizva akkor meg a max.ba futnank bele. Raadasul az optiknak van kompatibilitasi grafja, es emiatt igy se egyszeruen megoldhato a bovites (mondjuk gazdasagilag nem is jonne vissza).

(#28029) kardkovacsi válasza Tiédetis (#28026) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Pontosan. A napelemes FB csoportban is folyton szidja a Petre András (ő a cégvezető) az összes többi inverter gyártót aztán amikor valami garanciális igény miatt esetleg belinkelik, hogy akkor segítsen már, hallgat mint a sz@r a fűben. Iszonyatosan undorító az egész hozzáállás. Reméljük Tonynak nem lesz semmilyen problémája az inverterrel.

(#28030) Tony21 válasza kardkovacsi (#28025) üzenetére


Tony21
tag

Ezért írtam én is őket, miattuk nem nagyon ajánlják.

Ha gond lesz vele, majd szidom a többit, hogy biztos ennyit sem bírtak volna, bezzeg milyen jó ez a Growatt, hogy idáig bírta ... aztán meglátjuk :D

(#28031) aerosmith válasza cdl (#27995) üzenetére


aerosmith
őstag

Telepítő hozzáállásuk lehet hogy jó de az értékesítőjüké nem.
Megküldtem az igényeket, erre küldött egy alulméretezett ajánlatot.
Írok neki hogy nem lesz jó mert kevés a kwp erre válaszol hogy de a 10e forintos számlához ez a megfelelő méret.
Erre válaszoltam neki hogy viszon az én villanyszámlám 100e ft és ezt már eddig megírtam ezt neki kétszer.
Innentől elengedtem őket.

(#28032) senki68 válasza axioma (#28028) üzenetére


senki68
senior tag

Azért elég messze vagy még a max-tól.
Stringenként 50 opti, az összesen 100.
Most meg lenne 52 ha szimpla lenne.

Teljesítményben is messze vagy a max-tól.

(#28033) axioma válasza senki68 (#28032) üzenetére


axioma
veterán

Ja ugy ertve igen, az inverter maxtol messze, de a stringmaxot kiutne. A telj az meg 16.9kWp, az ertelemszeruen keves, sajna kesobb talaltam meg a topikot a telepitesnel. Igazabol nem biztos hogy 4 panel ertelmesen felfert volna... 2 igen es az is ervenyesitette volna.
Remelhetoleg ha koltozunk egyszer akkor jobb rendszer lesz felteve minden szempontbol.

(#28034) senki68 válasza axioma (#28033) üzenetére


senki68
senior tag

Miért?

Stringenkén 50 opti és 13500 watt.
Hol vagy te a maxtól?

(#28035) cOxeR


cOxeR
Ármester

#28020kardkovacsi
Ebbe most belekeveredtem, sehogy se jön ki nekem a panelek adataival az inverter max értéke. Reggel meglesem újra, ezeket, mennyire jön ki.

#28021leslieke
Igen, ez logikusabb is sokkal, egyik felmérő mondta, hogy 1 string max 20 panel, de azt karcsúnak tartom, mert sehogy se jönne ki egy 2 munkapontos 20-as inverterre a panel mennyiség. :)

#28022bekesizl
Köszi, 120 cellás panelek, ahogy nézem amúgy, cellaszám szempontból sokkal jobb a kisebb wp-s panel aránya. 120 cell 375wp, 144 cella 410wp ergo arányaiban ennyi cellanövekedéssel 450wp jönne ki. Felületre feltehető teljesítmény arányban is az jött ki, hogy jobb a kisebb.

(#28036) axioma válasza senki68 (#28034) üzenetére


axioma
veterán

Egy stringre nem megy fel (se egyesevel optizva darabra, de most hogy mondod azt meg lehetett volna va'gni hogy csak 50, de wattra akkor sem). Ket stringre egyesevel optizva jo lenne, de draga. Igy meg elvben nem szabalyos, de nem muszakilag hanem tablazatilag.
Legkozelebb mar nyilvan egy csomo minden jobb lesz, pl. ha epitkezunk akkor jobban lehet napelemesre tervezni a tetot is (irany(ok), doles).

(#28037) senki68 válasza axioma (#28036) üzenetére


senki68
senior tag

Ezt írtad.
" Nyilvan ha egyesevel lenne optizva akkor meg a max.ba futnank bele."

Erre írtam, hogy messze vagy még a maxtól.

(#28038) kardkovacsi válasza cOxeR (#28035) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nem a max kell neked. Fronius pl. azt mondja 200V-nál beindul az inverter de 600-nál konvertál a legnagyobb hatásfokkal de 1000-ig bírja. Ezért érdekes ez. Ez a feszültség meg mint írtam közel állandó. Tegyük fel egy panel feszültsége 40V akkor 15 panelnél van a legjobb hatásfok. Persze elmegy 5-6 darabbal is meg 20-al is.

(#28039) Tiédetis


Tiédetis
senior tag

szó volt itt az inverterek hatásos működéséről
symo 4,5 amire 14 310-es qcells került fel anno és most bővítéskor 4db 320as amerisolar, 1 stringen
a fronius creator szerint
MPP 19 fokon 643V összesen
70 fokon 500,46V összesen
Ezek mennyire jó értékek, mert ha jól látom 800V a max. tartománya az inverternek

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#28040) ProdyG


ProdyG
senior tag

Sziasztok, picit visszaolvastam de nem találtam sok infót erről...
Szerződést kötöttem egy céggel még januárban egy SE rendszerrel kapcsoltban. Februárban az áramszolgáltató jóvá is hagyott mindent, de azóta az SE10K inverterre várok (kb 3-4 hónapja) és továbbra is bizonytalan az egész.
Van itt valaki aki belelát ebbe a dologba valamennyire? Egyre inkább azt érzem, hogy feleslegesen várok, mert ebből nem lesz semmi.

(#28041) KrAt


KrAt
veterán

Tegnap nálam is felkerültek a napelemek (20x380W JA Solar) és egy SE10k inverter, optikkal.

A telepítést a Naphaszon KFT végezte.

Mind a srácokról, mint a vezetőről csak pozitívan (és még annál is pozitívabban) tudok nyilatkozni, minden rendben volt, gyors felmérés, gyors és nagyon megfelelő ajánlat, intéztek mindent (csak az óracserét megyek én intézni, úgy gyorsabb), a telepítés és nagyon flottul és rugalmasan ment.

(#28042) leslieke válasza ProdyG (#28040) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Pedig sokan írták itt is, hogy SE-ből hiány van. Ha sürgősen kell a rendszer, kérj a cégtől egy másik gyártó inverterét.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28043) süti5 válasza KrAt (#28041) üzenetére


süti5
őstag

Nálam is ők telepítettek tavaly és csak jókat tudok mondani róluk.

(#28044) ProdyG válasza leslieke (#28042) üzenetére


ProdyG
senior tag

Ők is ezt mondták, hogy térjünk át Huawei-re. De én igazából SE-t akarnék, ha ez nem jön össze lehet inkább elállok az egésztől, mert az ilyen kényszermegoldásokat nem szeretem :(

(#28045) ProdyG válasza KrAt (#28041) üzenetére


ProdyG
senior tag

Neked nem kellett az SE10k-ra várni? Ha neked ezt most szerelték, akkor nem is értem az egészet, mert én hónapok óta azt hallgatom hogy nincs SE inverter sehol...

(#28046) KrAt válasza ProdyG (#28045) üzenetére


KrAt
veterán

Már régóta a szobámban pihent, raktárkészletről megkaptam :)

(#28047) leslieke válasza ProdyG (#28044) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Mi a gondod a Huawei-el?

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28048) cOxeR válasza ProdyG (#28044) üzenetére


cOxeR
Ármester

Én ezért biztos nem dobnám el az egészet, jó az a Huawei.

(#28049) kardkovacsi válasza cOxeR (#28048) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Azért egy Huawei meg egy SE nem egy kávéház.

(#28050) asdf_ válasza leslieke (#28047) üzenetére


asdf_
veterán

Sarkítva: Toyotát akarsz, azt rendeltél és azt mondják, bocs, most csak SsangYong van, jó lesz?
Plusz ha optimalizáltat akar/kell, akkor meg cseberből vederbe, mert ott meg opti nincs, tehát nem tud menekülőútvonal lenni.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.