Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12001) bb71 válasza #81475328 (#11999) üzenetére


bb71
őstag

Igen, csak ki garantálja, hogy nem kerül ki a szerződés - új szerződéskötés történik amperbővítéskor - a szaldóból?

[ Szerkesztve ]

(#12002) #81475328 válasza bb71 (#12001) üzenetére


#81475328
törölt tag

Miköze az Amper bővítésnek a napelem szaldóhoz?
Megint valami tévhír terjenghet...

Az Amper bővítéstől nem változik a HMKE csatlakozási szerződés.
Hisz nem lesz inverter méret növelés (ami miatt változna).
Szerintem.

----

Amúgy senki nem garantál semmit, egy jogszabály bármikor változhat.

Most ez az érvényes a jövőre nézve....

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnökének
1/2021. (II. 10.) MEKH rendelete
a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak
és külön díjak alkalmazási szabályairól szóló
10/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet módosításáról

[ Szerkesztve ]

(#12003) senki68


senki68
senior tag

Üdv mindenkinek!
Végre rászántam magam telepítek napelemet. Már csak egyetlen kérdés maradt. Milyen panel legyen? Esetleg tudna valaki segíteni a kettő közül melyiket, vagy teljesen mindegy?
1.
TITAN 350W Mono Premium FULL
BLACK Frame N-TOPCon
Technology

2.
370W-os Longi Solar monokristályos TIER1 napelem

Inverter az SolarEdge 3 fázisú lesz.

Vélemények?

(#12004) Blamazs válasza #81475328 (#12000) üzenetére


Blamazs
senior tag

Köszönöm szépen az infót!

(#12005) #81475328 válasza senki68 (#12003) üzenetére


#81475328
törölt tag

Az egyik kiváló ár/érték arányú és minőségi napelem a magyar kínálatban.
A LONGi LR4-60HPH 375 Wattos mono perc félcellás fekete keretes
(fekete leszorítókkal szerelve! természetesen)

HiMo méretú: 1038x1755 mm.
Azaz a tetőn cirka 106x178 cm helyigénye van.

(#12006) kirkri válasza bb71 (#11996) üzenetére


kirkri
addikt

A június 30-ra nagyon rámentél, de igazából ez a dátum nem releváns, ha jelenleg is három fázisod van. Ugyanis a szaldó nem szűnik meg június 30-a után, csak a lakásfelújító pályázatnál van jelentősége.

Tehát a napelemet megcsináltathatod a jelenlegi 3x16A mellett, a végén megkötöd a szerződést az áramszolgáltatóval (június 30-ig) és innentől szaldóban vagy. Ezután van 1.5 éved az amper bővítésre. A szaldó 2023. dec. 31-éig minden zokszó nélkül köthető, csak az állami pályázatokon indulókat (lakásfelújítós és MFB ingyenhitel) szívatják ezzel a június 30-as határidővel.

Természetesen a fentiek csak meglévő három fázis esetén érvényesek, ha csak 1 fázis van, de 3 fázisra is váltana az illető a napelemmel együtt, akkor más a helyzet.

21 éve a Prohardveren! ™

(#12007) tothbe válasza bb71 (#11996) üzenetére


tothbe
addikt

Csak gyorsan azt ezt hogy értem kérdésre. Amikor készre jelenti a kivitelező a dolgot utána az ELMŰ már neked küldi az esetleges számlát az óracseréhez és a szerződést is. Ezeket már neked kell intézned mivel az óracsere és a szerződés nem a HMKE kivitelezés része ráadásul szerződni nem is tudna helyetted a kivitelező.

By(e) Tothbe

(#12008) cdl válasza #81475328 (#12005) üzenetére


cdl
senior tag

Pont ilyet raktak fel Nekem :) Feketék a leszorítók is.

(#12009) makkmarce válasza Tom10 (#11981) üzenetére


makkmarce
őstag

Szerintem hasznos.
Ha 2 string ugyanarra néz és azonos a panelszám, akkor látni fogod, ha az egyikkel valami gond van, mert elterő lesz a teljesítményük. Könnyebb a hibát megtalálni, ha mondjuk megpattan egy cella vagy ilyesmi. Meg szerintem az inverter is hatékonyabb(de ennek konkrét megválaszolását inkább az itteni szakértőkre bízom).

okoskodom, tehát vagyok

(#12010) tbc2 válasza tothbe (#11994) üzenetére


tbc2
tag

Én Érden voltam, felhívtam őket, rögtön másnapra kaptam időpontot, és választhattam az aznapi több időpont közül. Történt mindez a mostani héten. Egyébként köszönöm a múltkori tippedet, hogy személyesen vigyem be az aláírt szerződést, mert valóban gyorsít a folyamaton. A leadott szerződés után 1 hétre kaptam időpontot, jövő kedden - ha Buddha is úgy akarja - jönnek órát cserélni. Remélem ott is minden OK lesz, és elkezdődhet életem hátralevő része! :)

(#12011) joghurt válasza Chal (#11974) üzenetére


joghurt
addikt

És akkor mi van, ha a P1 port el van zárva nálunk? Ld. kép
Kérni kell az Elműt, hogy hozzanak gumidugós fedőt, cseréljék ki, és plombálják újra?

A tej élet, erő, egészség.

(#12012) Chal válasza joghurt (#12011) üzenetére


Chal
addikt

Szerintem szívás. Az enyémen a feliratok is mások alul, rá van szitázva a P1 port piktogramja, és nem az alsó fedélre, hanem a felette levő részre. Ez arra enged következetni, hogy a tiédben nincs a fedlap alatt sem.

Ezt én sem értem amúgy teljesen, kicsit zsákbamacska az egész, hogy milyet kapsz, és azt sem tudom, hogy lehet e kérni P1-est (mármint óracsere előtt jelezni). Én is csak akkor szembesültem a létezésével amikor már elmentek, fel volt szerelve az óra, és jobban megnéztem.

[ Szerkesztve ]

(#12013) tothbe válasza joghurt (#12011) üzenetére


tothbe
addikt

Akkor te még az előző verziót kaptad amiben nincs olyan port. Egy fázisosban még most is olyat adnak.

By(e) Tothbe

(#12014) bb71 válasza tothbe (#12007) üzenetére


bb71
őstag

Köszönöm mindenkinek a tanácsokat.

(#12015) Samott


Samott
addikt

Jonnek szepen az ajanlatok, de eleg nehez osszehasonlitani oket. Viszont kozben igyekszem muvelodni a temaban, es megprobalnek egy masik megkozelitest. Szoval napelemet szeretnek, kb. 15e huf villanyszamla kivaltasara. Erre a delnyugati fekvesu tetore:

(link a nagyobb kephez)

Ahogy szamolom ketfele konfig fer el rajta, kisebb napelemekbol (1m x 1,7m) fuggolegesen rakva 4x2 + 2x2 + 2x2 (ossz: 16db), vagy nagyobbacska napalemekbol (1m x 2m) vizszintesen rakva 3x2 + 3x1 + 3x1(ossz: 12db).

Jo az elgondolas, melyik az inkabb javasolt elrendezes? (en a kevesebb panel fele hajlok).

Ami meg nagyon fontos, a kepen is latszik: a villany bekotes oszlopa bearnyekol a kozepso reszre. Okoz ez akkora gondot hogy emiatt erdemesebb a SolarEdge iranyba menni? Vagy eleg a jo minosegu panel + fronius?

[ Szerkesztve ]

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#12016) Jovanny2 válasza Samott (#12015) üzenetére


Jovanny2
őstag

Nekem 14 darab 1,7x1,04 Longi 370W panel lesz fenn, ez 5,18kWp. Szerintem a te fogyasztásod is olyasmi méretű rendszert indokol, mint az enyém, és a tájolásunk is hasonló. Nekem van egy nagyobb kémény, és akárhogy rendezem, pár panel kap valamennyi árnyékot, szóval nekem SE lesz. Neked szerintem akkor nem kell SE, ha a bal oldali részt ekkora panelekkel függőlegesen bepanelezed (4x2), a középsőnek csak a bal oldalára teszel kettőt (1x2), a jobb oldali részre pedig teszel 2x2-t.

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#12017) cdl válasza Samott (#12015) üzenetére


cdl
senior tag

Ha nem ragaszkodsz az SE rendszerhez, megoldás lehet 1-2 Tigo is.
Ezt bármelyik rendszerhez hozzáillesztheted. 1-2 panelnél nem hiszem, hogy többet érintene a dolog. 30-35.000 huf kiadás lenne.
A több panellel nyerhetsz kicsit:
16x370=5920
12x440=5280

[ Szerkesztve ]

(#12018) tothbe válasza cdl (#12017) üzenetére


tothbe
addikt

Igen. A TIGO is jó lehet és akkor felmehet mind.
vagy érdemes megnézni még a Maxim paneleket mert az kezeli legjobban az árnyékot.

By(e) Tothbe

(#12019) Samott


Samott
addikt

Koszonom a valaszokat! A szomszed haz arnyekaval meg nem is szamoltam:



Nyaron szerintem nem lesz gond, de a teli honapokban ez sajna ilyen. :(

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#12020) zoger


zoger
tag

Sziasztok!
Kaptam ajánlatot rendszerre, mely egy HUAWEI SUN2000L-4KTL-L1 interterből, és 10 db LONGI LR4 370w panelből áll.
Nem igazán értek hozzá s kérdezném, hogy ez jó konfiguráció?

(#12021) madgie válasza Samott (#12019) üzenetére


madgie
titán

Akkor Maxim, szerintem. Nekem a déli oldalon ilyen bejövő vezeték van, plusz télen picit a szomszéd tető árnyékol, nyugati oldalon meg egy kémény van, ami napnyugta felé már dobhat egy kis árnyékot 1-2 leendő panelre. SE és Maxim között variáltam, az utóbbi olcsóbban jön ki (a panelenkénti monitorozás meg nem érdekel).

(#12022) cdl válasza zoger (#12020) üzenetére


cdl
senior tag

Én pont ezt választottam csak 3KTL-es inverterrel. De Te így bővithetsz egy kicsit még, ha akarsz majd.

(#12023) Blackmate


Blackmate
senior tag

Van aki használ és ezáltalál tapasztalatra tett szert transzformotáros inverterről?
Engem a galvanikus leválasztás miatt érdekelne.
Hátrányai ismertek számomra (nehezebb, alacsonyabb hatásfok, drágább), de ezeket mérlegelném a galvanikus leválasztással szemben.

(#12024) MrZed001 válasza Blackmate (#12023) üzenetére


MrZed001
tag

Inverter, vagy transzformátor a kérdés ?
Egy (maximum kettő) készülék galvanikus leválasztására használható transzformátor.
Az inverter meg kettős konverziósan tud kvázi galvanikus leválasztást.
Mire szeretnéd használni, mi lenne a cél ?

(#12025) Geresics válasza Blackmate (#12023) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A mai napog üzemeltetek 2db 100kW-os trafós invertert. Tömege több tonna, de a nagyobb baj, hogy alacsony(abb) besugárzás mellett olyan meddőt termel, hogy külön kompenzációt kellett kialakítanom hozzá (cosfi 0,4-0,6 kb).
A kommunikáció már évek óta bekrepelt rajta, alig várom, hogy valami végzetes hibájuk legyen, és lecserélhessem valami modernebbre (pl. Fronius Tauro) :B

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#12026) Blackmate válasza MrZed001 (#12024) üzenetére


Blackmate
senior tag

MrZed001 : inverter miatt kérdeztem. Lehet, hogy rossz beidegződés nálam, de szeretem külön tudni a rendszereket. Ami konkrétan aggaszt az a DC komponens megjelenése az AC hálózatban, ami az AC oldali FI relén okozhat meglepetéseket.

geresics : köszi, erre nem is gondoltam, pedig tök logikus. Egy újabb érv ellene. :(

[ Szerkesztve ]

(#12027) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!

Nem egyértelmű számomra hova is kellene regisztrálnom az inverteremet.
Elsősorban Monitoringra gondolok.
Segítenétek?
Growatt
Vagyis azt az infót kaptam, hogy mikor jönnek beépíteni akkor be is regisztrálják nekem.

Na de hova? Miért ők?
Valahogyan úgy érzem jelszavak meg egyéb okok miatt ezt nekem kellene megtennem. :D

Na de itt a nagy kérdés hogy hova?

Mert hát ugye a kivitelező azt mondta nekem, hogy az eu-solar felületén az ő rendszerükbe kell beregisztrálnom az invertert. Miértis??

Megtaláltam a gyártói oldalt is.
Itt találtam két lehetőséget:

1.
2.

Gondolom a kettő ugyan az
Itt kellene inkább regisztrálnom?
Vagy elég ha az EU- Solar oldalán beregisztrálok?

Illetve itt kell(ene) a +10év garanciát rögzíteni?
Azt az infót kaptam hogy erre nincs szükség. Ez igaz?

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#12028) makkmarce válasza hódmaci (#12027) üzenetére


makkmarce
őstag

én simán egy ideiglenes jelszóval beregisztráltatnám a kivitelezővel, aztán utána jelszót módosítanék, sokkal kevesebb fájdalommal jár, mint megismerni a tipushibákat, és gyártói trükköket. Mert ha bármi gond van, akár a wifi modullal , vagy bármi mással, az egyből kijön, ha viszont te akarod csinálni, akkor ha gond van, hívogathatod a kivitelezőt, aki majd valamikor ráér.

okoskodom, tehát vagyok

(#12029) hódmaci válasza makkmarce (#12028) üzenetére


hódmaci
senior tag

Na jó, de a három hej közzül hova revisztál?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#12030) MrZed001 válasza Blackmate (#12026) üzenetére


MrZed001
tag

Az inverterek nagy frekivel meghajtott MOSFET-ekkel alakítják az egyenáramot váltóárammá.
Elméletileg ezen nem lenne szabad DC szivárgásnak lennie tudtommal.

(#12031) makkmarce válasza hódmaci (#12029) üzenetére


makkmarce
őstag

Ezt passzolom, mikor a growattot rakták fel nálunk, akkor még jelentős összeget kértek el a wifi modulért, ezért fater inkább szólt, hogy kösznem. Szóval a growattnál nem tudom melyik a jó oldal.

okoskodom, tehát vagyok

(#12032) Geresics válasza hódmaci (#12029) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A kérdésedre ott a válasz (még ha csak bújtatottan is) az összefoglalóban ;)
A lényeg, hogy a gyártó eredetileg úgy alakította ki a rendszerét, mint minden normális gyártó: a végfelhasználó regisztrál a gyártói weboldalon, és a végfelhasználó maga dönti el, hogy kinek milyen jogosultságot ad ki, hogy láthassa a rendszerét.
Ezzel szemben a hazai forgalmazó, aki már középeurópában és németországban is kizárólagos forgalmazó minden egyes WIFI sticket amint megérkezik a kontinensre saját maga alá regisztrál, és ő a végfelhasználónak csak jogosultságot biztosít a hozzáféréshez.
Nekem még van olyan felhasználónevem, ami a gyártónál lett létrehozva, én tudok magamhoz regisztrálni olyan sticket, amit ők még nem regisztráltak be, de mivel ilyet már nem hozhat senki be, így ha én rá szeretnék nézni egy rendszerre, nekem is az importőrtől kellene hozzáférésért kuncsorognom. Volt, hogy ezt ki tudtam játszani, de mivel nekik van gyártói támogatásuk, így a hozzám regisztrált rendszereket is egyszerűen elvették tőlem...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#12033) hódmaci válasza Geresics (#12032) üzenetére


hódmaci
senior tag

Na itt álljunk meg egy szóra.
Csak, hogy én is értsem. :D

"A lényeg, hogy a gyártó eredetileg úgy alakította ki a rendszerét, mint minden normális gyártó: a végfelhasználó regisztrál a gyártói weboldalon, és a végfelhasználó maga dönti el, hogy kinek milyen jogosultságot ad ki, hogy láthassa a rendszerét."

Ez eddig így OK.
Na de:
"a hazai forgalmazó, aki már középeurópában és németországban is kizárólagos forgalmazó minden egyes WIFI sticket amint megérkezik a kontinensre saját maga alá regisztrál"

Mert?????
Ez így eléggé személyes 'adatok kezelésével összeütközőnek' látszik. :U

Akkor ezt én ki sem tudom játszani?

Mi van akkor ha idejön hozzám a kivitelező és telepítés végén mikor "lőné" be a rendszert közlöm vele, hogy "sorry de nálam nincs net."

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#12034) Frankie50 válasza hódmaci (#12027) üzenetére


Frankie50
tag

Üdv!
Nekem a hónapban készült el a rendszerem. EU-solár. Kulcsrakész rendszerről van szó esetemben. Nekem nem kellett Eonhoz sem mennem, ők intéztek mindent. Mikor telepítették bekapcsoltak mindent, felprogramozták a routeremre a wifi jeladót. Videót kellett készítenie a telepítőnek a működő rendszerről. A telefonomra letöltöttem a ShinePhone programot, regisztráltam az Eu-solár oldalán, ez addig megvolt mire bekötötték az invertert. Kijött az eon, cserélte az órát, beindította a rendszert, és azóta nézegethetem bármikor, bárhol. Sajnos Wines app nincs hozzá, és a régi androidos tabletre sem sikerült telepítenem. Csak android, és ios rendszereken működik.
Szép napot!
Úgy emlékszem, hogy a stick egyirányú, csak az inverterről küld adatokat, beindítani is csak az inverteren lehet. De ha ennyire érzékeny adatokat tárolsz, akkor mond le a wifit, és nézegesd a kijelzőn az adatokat :DD Na jó ez csak vicc volt :C

[ Szerkesztve ]

(#12035) Samott válasza hódmaci (#12033) üzenetére


Samott
addikt

Parancsolj kerlek: Adatvédelmi Incidensbejelentő Rendszer

Nekem nincs ilyen rendszerem, de egy erintett nyugodtan elindithatja. Addig csinaljak amig hagyjak nekik.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#12036) Frankie50 válasza hódmaci (#12033) üzenetére


Frankie50
tag

Közben kipróbáltam, az 1. pontra a működik a meglévő regisztrációm, és franko wines asztalon látok mindent :C nem kell semmit letölteni hozzá :R

(#12037) hódmaci válasza Frankie50 (#12036) üzenetére


hódmaci
senior tag

Na és a 2. mit dob?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#12038) Frankie50 válasza hódmaci (#12037) üzenetére


Frankie50
tag

Üdv!
Arra nem jó a regisztrációm, de most csináltam egyet oda is. Egy tervező, kalkulátor program ahogy nézem. Szóval számomra már lényegtelen. Azt hiszem :F
Nálam már működik, és a leírás szerint megmentettem 3 fát :C igaz nem olcsón :DD

(#12039) tbc2 válasza Geresics (#11968) üzenetére


tbc2
tag

Nagyon jó összefoglaló, érdekes volt picit betekinteni a kulisszák mögé.

Napelem-park üzemeltetésben jártas emberként egy picit mesélhetnél még az alábbi grafikonon látható értékekről:

http://mavir.hu/web/mavir/naptermeles-becsles-es-teny-adatok

Amit úgy gondolom, hogy értek:

day-ahead: a mai modellek pontossága alapján egy közepesen jó tipp arra, hogy HOLNAP melyik negyedórás időszakban mennyit fog sütni a nap, ergó mennyit fog termelni a napelem (ha jól tudom, előző nap 23 óráig kell megtenni tétjeinket erőmű-tulajdonosként)

intraday: egy pontosabb tipp arra, hogy MA a nap hátralévő részében mennyit fog sütni a nap (itt nem tudom, hogy mennyivel előre van lehetőség a tippeket megtenni)

A többi szín viszont nekem nem egyértelmű, hogy mit jelent. Ezekről tudsz egy picit mesélni?

(#12040) akom válasza hódmaci (#12027) üzenetére


akom
senior tag

Ezek azok a kérdések amiket nem szeretnek kivitelezők.
A valóság az hogy a saját rendszered felett nincs semmilyen jogosultságod.
Kapsz egy alap jogosultságot hogy láss egy két adatot és kész.
Az más kérdés, hogy felengedsz a hálózatodra egy olyan eszközt, amit nem tudod hogy mit, és hova riportál...
A másik kérdés meg az, hogy mi van ha megszűnik a cég, lehal a szerver.. Akkor majd a kivitelező feltett kézzel mondja: "nem én tehetek róla". Számolgathatod majd az órán a termelési adatokat.

(#12041) makkmarce válasza hódmaci (#12033) üzenetére


makkmarce
őstag

én a fronius-t saját magam regisztráltam a froniusnál, szóval ha nemtetszik az általuk ajánlott rendszer, szerintem megteheted, hogy :
A. nem regisztrálod, csak localba nézegeted (és az EON oldalán is a beküldött és használt energia napra bontva látható)
B. másik inverter márkát választasz

Ahogy lentebb geresics írta, mikor bejön az országba az eszköz, már akkor átberhelik, nem akkor, mikor hozzád kiviszik. Persze az egy jó kérdés, hogy mennyivel vagy előrébb, ha egy kínai growatt.com oldalon regisztrálsz, mintha mondjuk az EU solar-nál.

okoskodom, tehát vagyok

(#12042) makkmarce válasza akom (#12040) üzenetére


makkmarce
őstag

"Kapsz egy alap jogosultságot hogy láss egy két adatot és kész."

mondjuk azon lehetne vitatkozni, hogy valójában mekkora jogosultság is kell egy usernek a komplexebb rendszereknél.
PC-n se készíthetsz saját bios-t, a gázkazánod ROM-ját se írhatod hivatalosan újra és a settopbox-on se tudsz végleg csatornákat törölni, max kivenni a kedvencekből.
Kérdés inkább az, hogy van e olyan dolog, amihez nincs jogod, de felhasználóként, neked ez rohadtul kellene, mert az adatszolgáltatást , azt simán megtagadhatod. Én első körben localba raktam össze az inverternek is a hálózatot. IP alapján rá tudtam menni, nem töltött fel semmit se a felhőbe, mert be se volt állítva. Én döntöttem úgy, hogy egye ragya, menjen, de ezt bármikor visszavonhatom.

okoskodom, tehát vagyok

(#12043) akom válasza makkmarce (#12042) üzenetére


akom
senior tag

Igen, lehetne vitatkozni. De az a tudat, hogy más tudja a saját rendszeremet menedzselni, én pedig csak egy vendég vagyok, ez számomra sosem volt megnyugtató. Arra ugye nem reagáltál, de az hogy a termelési adatokat egy ismeretlen helyen és ki tudja meddig tárolják még ennél is nagyobb problémának látom.

(#12044) Samott válasza akom (#12043) üzenetére


Samott
addikt

Kifizetted, a tied. Nem szolgaltatast vettel, hanem eszkozt. Irtam mar, fel kell oket nyomni a hatosagoknal.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#12045) hódmaci válasza makkmarce (#12042) üzenetére


hódmaci
senior tag

" egy usernek a komplexebb rendszereknél.
PC-n se készíthetsz saját bios-t, a gázkazánod ROM-ját se írhatod hivatalosan újra és a settopbox-on se tudsz végleg csatornákat törölni"
Ez igaz. De ha nem engedem akkor nem is tudja senki megcsinálni. Még a gyártó sem.
Ezt tudom gátolni jelszóval vagy csak egyszerűen fizikailag nem engedem megközelíteni a készüléket.

Az a lényeg hogy van beleszólásom még a bios frissítésbe is.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#12046) #81475328 válasza Samott (#12044) üzenetére


#81475328
törölt tag

Pontosan.

Tőlünk ezért úgy kapja az ügyfél a rendszert, hogy
- az ügyfél az istenkirály=ővé_a_regisztráció
- mi csak jogot kapunk a távoli felügyeletre tőle

---

Megj: mondjuk growatt-ot nem sózunk rá senkire.
Az importőr számomra nem elfogadható üzletpolitikája-hozzállása okán.

(#12047) Chal


Chal
addikt

Kinek hogy alakult a február? Nálam 1kWp-re 73 kWh jött ki, ezzel 14%-al vagyok felette a PVGIS által kalkuláltnak (0%-ra állítva a loss értéket). Szóval elégedett vagyok, bár az elmúlt 1-2 hétben azért nagyot hajrázott az időjárás, e nélkül elég pocsék lett volna a hónap :)

(Pest megye, árnyék nincs, két string ugyanolyan tájolással: slope 35°, azimuth 40°. SAJ Suntrio 10K.)

(#12048) DuDieHUN


DuDieHUN
aktív tag

MrZed001 : jól olvasom, hogy az 5 kW-os inverterrel gondjaim lehetnek egy 1100 wattos mélykúti szivattyúval?

(#12049) joghurt válasza Chal (#12047) üzenetére


joghurt
addikt

Nekem 83 kWh/kWp, ami erősebb az októbernél is, illetve a szintén szép idei január után sem vártam ekkorát.

A tej élet, erő, egészség.

(#12050) bb71 válasza Chal (#12047) üzenetére


bb71
őstag

A 0% loss érték nem önbecsapás egy kicsit? Mondjuk úgy 10%-os becsapás?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.