Hirdetés

2024. június 8., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51101) korcsi válasza Caranita (#51100) üzenetére


korcsi
veterán

Miért van jelentősége, hogy földkábel?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#51102) 4D4M válasza Caranita (#51100) üzenetére


4D4M
aktív tag

Jó eséllyel megoldja a feszültségproblémákat.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51103) senki68 válasza korcsi (#51101) üzenetére


senki68
senior tag

Nem tépi le a vihar :)

(#51104) User_2 válasza Caranita (#51100) üzenetére


User_2
tag

valamelyik előző héten nálunk is trafót cseréltek, oszlopot, mindent.
szaki elmondása alapján:
- a fa tartóoszlop annyira elkorhadt, majdnem szinte balesetet okozhatott volna
- a csatlakozó vezetékek kötése eloxidálódott
- az egyik egyébként védőcsőben lévő vezeték szigetelése egy 50centis darabon leolvadt a védőcsövön belül, amit kívűlről nem lehetett volna észrevenni. (esetleg talán hőkamerával, de erről semmi infóm nincs, hogy a szolgáltatók hőkamerázzák-e a trafókat és az oszlopokon lévő kötéseket)

szóval az jött le, ha a trafót nem is cserélnék, már azzal nagy szolgálatot lehetne tenni a feszültség ingadozások és a szolgáltatói áramveszteség csökkentése érdekében, ha a kötéseket ellenőrzik és újrakötik.

na de ebből nem kell trendre gondolni, mert az egész városban egész idei évben összesen kettő trafót cserélnek.

(#51105) kardkovacsi válasza Caranita (#51100) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Valószínű, hogy javítani fog. Földkábel jellemzően vastagabb mint a légkábel (itt nem érdekes a súly) aminek kisebb az ellenállása. Nálad is földkábel lesz?

[ Szerkesztve ]

(#51106) kardkovacsi válasza korcsi (#51101) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Földkábel vastagabb mint a légkábel. Légkábelnél ugye a súly elég kritikus tényező, nem rakhatsz túl vastag kábel. Vastag kábel meg kisebb ellenállás.

[ Szerkesztve ]

(#51107) Caranita válasza kardkovacsi (#51105) üzenetére


Caranita
aktív tag

Nálam sajnos nem, ide pont nem hozzák el a földkábelt :F

Amiatt kérdeztem hogy lehet e közvetett hatása, de ezek szerint van remény:C

(#51108) axioma válasza gorbep (#51033) üzenetére


axioma
veterán

Ha kulon string lesz (lehet) es koltsegminimalizalsz, nezd meg a kettesevel optizashoz milyen tipus kell neked, biztos olcsobb mint 2 kulon, es olyan sok infot nem vesztesz.

(#51109) senki68 válasza axioma (#51108) üzenetére


senki68
senior tag

Az a baj a dupla optival, hogy abból is kell a minimum mennyiség, /általában 16 db/ tehát az 32 panel.
Itt meg már közbeszól a teljesítmény határ.

(#51111) gorbep válasza axioma (#51108) üzenetére


gorbep
senior tag

Sajna a 17K long string inverter... 16 panellel nem tervezek 1 lépcsőben bővíteni, 32-vel meg összesen sem... úgyhogy ez a megoldás kilőve...

Most 1 stringen van 20 opti (15+5)... azt lehet 32-ig növelni egyszerűen...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#51112) DNReNTi


DNReNTi
őstag

E.ON Távleolvasási Portál
Regisztráció elutasítása

Tisztelt Partnerünk!
Az Ön regisztrációja elutasításra került az alábbi ok miatt:
2023.01.01-től új SMART regisztráció nem lehetséges. Részletek az OPUS főoldalon.

LOL :DDD

but without you, my life is incomplete, my days are absolutely gray

(#51113) nimfas válasza asdf_ (#51075) üzenetére


nimfas
addikt

Ez kezdésnek elég lesz?

[link]

(#51114) H-Mano válasza DNReNTi (#51112) üzenetére


H-Mano
tag

Az E.ON oldalán is elutasítanak???
(Csak mert OPUS?)

[ Szerkesztve ]

(#51115) Borisz76


Borisz76
veterán

Ez volt már ? :

Döntöttek: szabaddá tennék az utat az erkélynapelemek előtt
Egyeztetéseket és jogszabály-módosítást kezdeményez a II. Kerületi Önkormányzat a költséghatékony napelemes megoldásokról.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#51116) senki68 válasza Borisz76 (#51115) üzenetére


senki68
senior tag

Mitől "költséghatékony"?

(#51118) User_2 válasza Borisz76 (#51115) üzenetére


User_2
tag

EU-s kötelezettség és így egyben vállalás is, hogy 800 W-ig lehetővé teszi minden tagország külön engedélyezés, tervezés nélkül is az on-grid napelemrendszereket. másnéven balkonsolar-t.

így viszonylag nehéz értelmezni, hogy miről vagy kivel szeretne micsodát kezdeményezni.
nyíltabb lenne, ha egyeztetés helyett emlékeztetne a vállalásra vagy sürgetne vagy valami bármi ilyesmi,
egyeztetést kezdeményezni az mégicsak fura, mintha most találná föl vagy ki.
fura ez az önállóságnak látszó valami.

(#51119) gorbep válasza schawo (#51117) üzenetére


gorbep
senior tag

Energiaközösségi alapon, vagy fizikailag kiépítenétek töltő pontot a delikvensnél... engem már keresett meg cég energiaközösséges ajánlattal, de nekem bonyolultnak tűnt.... cserélnék az Eon Smart mérőjét a sajátjukra... meg az árakról nem tudott mondani még semmit... ingoványos volt, hogy mi lesz ha bontok velük, viszzamehetek e az egyetemes szolgáltatás alá, lesz e szaldó stb...

így bátor dolog lett volna belevágni... de szerintem innen kb mindenkit érdekelni fog... :R

És gondolom mindenkinek hasonló aggályai lesznek mint nekem.... ezeket előre tisztába kell tenni...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#51120) schawo válasza gorbep (#51119) üzenetére


schawo
titán

fizikai saját töltőpont

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#51121) asdf_ válasza User_2 (#51118) üzenetére


asdf_
veterán

Szerintem egy önkormányzat csak annyit tud beleszólni ebbe, hogy azt mondja, hogy városképileg nem ugat bele, hanem hagyja hogy rakja mindenki. A cikk meg csak a szokásos clickbait...

(#51122) asdf_ válasza nimfas (#51113) üzenetére


asdf_
veterán

A szándékosság fennállását kéne tudni bizonyítani felperesi oldalról. Másrészt komolyan gondoljuk, hogy azok, akik 4 hónappal a bruttó előtt képtelenek villantani annak feltételeit, meg olyan hülyeségeket mondanak, hogy betáplálási kötelezettség volt, azok már tavaly októberben tudták, hogy idén mindenki alól kirántják a szaldót? Ne vicceljünk már... A cipőfűzőjét csoda, hogy megköti egyikük, másikuk...

(#51123) axioma válasza schawo (#51120) üzenetére


axioma
veterán

Na de akkor ez kb jol ertem annyi, hogy ti szamlazhattok ki toltest, en nem, de ha messze vagyok a fobb utaktol es senki nem ker belole, akkor te sem veszed meg tolem, igaz? Az otlet jo ettol me'g! [Toltom van, persze nem olyan minoseg.]

(#51124) schawo válasza axioma (#51123) üzenetére


schawo
titán

Nem főbb utak környékén jó ez. Inkább lakótelepek környékén, ahol sokaknak nincs töltési lehetősége. Egy 80 forintos AC töltő csodákra képes.

Ingyenes töltési lehetőségek kilőve (Lidl, Penny), fizetős töltési árak az egekben, saját töltési lehetőség nulla. Sokan vannak így.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#51125) Rolly válasza schawo (#51124) üzenetére


Rolly
veterán

oks de magánszemélynek hogy fizetsz az áramért aki ezt nem adhatja el? :)

(#51126) schawo válasza Rolly (#51125) üzenetére


schawo
titán

Töltőberendezés üzemeltető jogszerűen megvásárolhatja magánszemélytől a villamos energiát.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#51127) Rolly válasza schawo (#51126) üzenetére


Rolly
veterán

És hogyan kell utána adóznia a magánszemélynek?

(#51128) gorbep válasza Rolly (#51127) üzenetére


gorbep
senior tag

Csak tippelek: Önálló tevékenységből származó jövedelem... mint az ingatlan bérbeadás... 15% SZJA és kérhetsz 10% költségátalányt vagy elszámolsz számlával igazolt költséget, amelyik kedvezőbb...

az MVM is megveszi tőled a villamos energiát... de az most rendeletileg 12MWh-ig (?) adómentes... lehet erre is az vonatkozna... az még jobb

Amit én ebben aggályosnak látok, hogy egyetemes körben maradást lehetővé teszi e... de gondolom az ajánlattevő körbe járta ezt jogilag

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#51129) Tiédetis válasza schawo (#51124) üzenetére


Tiédetis
senior tag

napelemesek eléggé elszórtan vannak szerintem az országban, ez csak akkor lehet jó, ha többen vannak egy kisebb körzeten belül, jól gondolom?

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#51130) axioma válasza schawo (#51124) üzenetére


axioma
veterán

Na igen, nalunk nem ilyen a kornyek. De orulok hogy lesznek akiknek jol jon.
[Amugy ezek szerint Lidl dragabb lesz 80Ft-nal?]

(#51131) gorbep válasza axioma (#51130) üzenetére


gorbep
senior tag

Mutatjuk a Lidl töltés árait roamingban

De előtte ülj le... :Y

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#51132) axioma válasza gorbep (#51131) üzenetére


axioma
veterán

huhh latszik nem jarok kozteri toltokhoz...
ez a toltesinditasi dij durva, en van hogy 1kWh-t toltok... asszem ossz van 15, es nyilvan nem nullaval gurulok oda

[ Szerkesztve ]

(#51133) Semin válasza gorbep (#51131) üzenetére


Semin
senior tag

Majd saját appból kedvezménnyel olcsóbb lesz.
Már így is van egy kupon plus rendszer [link] , ide nem nehéz integrálni a kedvezményt vagy az ajándék kW-okat.

Gondolom ezen okból lesz integrálva ebbe az appba a töltés indítás is.

[ Szerkesztve ]

(#51134) Rolly válasza axioma (#51132) üzenetére


Rolly
veterán

Okes de saját appal nincs ilyen valami haszon kell a mobilitynek is az indítás miatt..

Ac drága dc szerintem nem vészes amúgy...

(#51135) gorbep válasza Rolly (#51134) üzenetére


gorbep
senior tag

Hát felénk a DC jó ha 18 kW... a ZOÉ gyorsabban tölt ha az AC-t dugja be... :Y

Én nem reménykedek nagy kedvezményekben... de a reményhal...

Egy dologra lesz jó.... ha nagy gáz van, ott biztos lesz hely... de remélem nem az lesz mint Szlovákiában, hogy záráskor lekapcsolják... miért is? Nem kell a lóvé??

Lesz ráció a 101 Grid / EvDirect ajánlatában... 80 Ft...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#51136) schawo válasza Rolly (#51127) üzenetére


schawo
titán

Az üzemanyag célú villamos energia terméknek minősül.

Magánszemély ingó vagyontárgy (termék) átruházásából származó jövedelme nem haladja meg az adóévben összesen a 600 ezer forintot, akkor nem keletkezik adófizetési kötelezettsége, függetlenül attól, hogy a tevékenységet a magánszemély üzletszerűen végezte-e.

600e forintot pedig nehéz lesz bárkinek is átlépni, ettől nem senkinek kell tartani.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#51137) Rolly válasza schawo (#51136) üzenetére


Rolly
veterán

Köszi az információkat...

(#51138) KisTücsök


KisTücsök
addikt

Sziasztok!

Egy 4kW körüli szigetüzemű rendszert szeretnék összehozni. Van eddig 13db TrinaSolar 235w panelem [link] , ezt majd még kiegészítem. Milyen invertert ajánlotok hozzá? Illetve akksikat? 12, 24, vagy 48v-ban gondolkodjak? Egy klíma menne róla, egy hűtő, meg éppen ami kell.

(#51139) Rolly válasza KisTücsök (#51138) üzenetére


Rolly
veterán

Én deye invertert vennék, 48vos lifepo akkuval...

(#51140) Borisz76 válasza Rolly (#51139) üzenetére


Borisz76
veterán

Az működőképes ha csak panel + inverter van és mondjuk egy split klíma üzemelne róla ?

Ismerősöm csinált pár panellel + inverterrel egy kis saját rendszert , amire klímát kötött. Ez biztos. Csak arra nem emlékszem, hogy aksit tett e a rendszerbe vagy sem.

Direkt a "faék" módszerrel a legegyszerűbben készítette el.
Pontos részleteket nem tudok sajnos.

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#51141) senki68 válasza Rolly (#51139) üzenetére


senki68
senior tag

Szigetüzemre??? Minek?

(#51142) 313313 válasza Rolly (#51139) üzenetére


313313
addikt

Ma beszéltem egy kivitelezővel, eddig Fronius vonalon mozgott csak, most nyitogat Deye felé, főleg a Gen 24 pluszok helyett. Azt mondta egy 10kW-os akupakk harmadába kerül a Deyéhez...

Szerk.: Jahh és a nagy hírt el is felejtettem kb 2 hete bekapcsoltam az első 10kW inverter plusz 9,8kW akkupakk párost (SolarEdge) sziget üzemben nem mentek, Démász terület. Kokégák átvettek egy hasonló méretű Huawei rendszert is. Annyi a nyitja, a terven rajta volt minden, úgy lett engedélyezve ;)

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#51143) senki68 válasza 313313 (#51142) üzenetére


senki68
senior tag

Storedge vagy Home Hub?

(#51144) 313313 válasza senki68 (#51143) üzenetére


313313
addikt

Mire gondolsz pontosan?

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#51145) senki68 válasza 313313 (#51144) üzenetére


senki68
senior tag

"10kW inverter plusz 9,8kW akkupakk párost (SolarEdge) "

Milyen inverter?? Storedge vagy Home Hub????

(#51146) 313313 válasza senki68 (#51145) üzenetére


313313
addikt

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#51147) Rolly válasza senki68 (#51141) üzenetére


Rolly
veterán

Mert gondolom nem teljes szigetüzemre gondolt... de lehet csak én gondoltam túl...

(#51148) senki68 válasza Rolly (#51147) üzenetére


senki68
senior tag

Ebből én nem gondolom, hogy nem szigetüzemre gondolt.

"Egy 4kW körüli szigetüzemű rendszert szeretnék összehozni."

(#51149) senki68 válasza 313313 (#51146) üzenetére


senki68
senior tag

Köszönöm.
Storedge.

Szigetüzemet nem tud, asszimetrikus termelést nem tud.

[ Szerkesztve ]

(#51150) nimfas válasza senki68 (#51149) üzenetére


nimfas
addikt

Akkor csak jobb a Deye? 😉

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.