Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47001) asdf_ válasza senki68 (#46999) üzenetére


asdf_
veterán

Ok, thx, ugyanezt néztem ki magas tartónak :D, csak áram nem volt még hozzá. Ez viszont elég baráti (eddig az S flex volt a jelölt, az 25mm magas ~1800 nettóért, csavar nélkül). Nem vékonyabb amúgy, mint más gyártók? Ezt néztem (és mivel a teteje nem zárt, vetettem is el azonnal, nekem hiányzik az onnan merevségileg), nyilván csak fényképeken és olyan soványkának tűnt, egy vastag más gyártókéval?

(#47002) kardkovacsi válasza gorbep (#46973) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Végül ez a háromszög alakú megoldás lett és tök jól működött. Hullámpapírból vágtam négyzeteket és félbe hajtva rászalagoztuk a panel sarkára. Már itthon is vannak a panelok. Csak fel kell rakni őket :)

(#47003) senki68 válasza asdf_ (#47001) üzenetére


senki68
senior tag

Ilyen volt nekem a régi. Abból van eladó 38 db :)

Miért kellene zártnak lenni a tetejének? Akkor hogy teszed bele a lefogatót?

Nekem ez a 2 fajta van, ami a kezembe került, nem érzem úgy, hogy nem elégséges.
2 sín teljesen egyforma csak az egyik magasabb. Anyagvastagság 1.5 mm.
Teljes magasság, kicsi 28mm nagy 73mm.
A kicsiben azért nincs az a + belső, mert olyan alacsony, hogy nem kell. Mindkettőnek 15mm mély felülről a lefogató csavar helye. Úgyhogy mindkettő egyformán stabil.
Kicsiből van 38 db a nagyból meg 13 db.

(#47004) MrTwister válasza senki68 (#46994) üzenetére


MrTwister
őstag

Persze, nyilván én is egy itteni fórumon elismertebb invertert rakattam volna mondjuk SolarEdge-t az intelligens optimalizálós hálózatával esetleg Froniust vagy Huaweit, de mivel napelempályázatban vagyok és eonsolar azt mondta, hogy csak Sungrow inverter van és kész elfogadom vagy várhatok még ismét ki tudja mennyit, ha egyáltalán lenne más márkájú inverter... 2 év várakozás után, örülünk, hogy felteszik végre a rendszert, így is most várunk az inverterre, igen még ez a lenézett Sungrow is kifogyott a raktárukból... :W
Legalább már a napelem panelek fent vannak...

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy S20 Ultra@128GB Cosmic Grey##HP Elitebook 8540W@SSD@1TB HDD##ALPENFÖHN WING BOOST 2 PLUS 14cm PWM Blue * 4 db(2*front&1*rear&1*bottom)##RoS gém'tag:MrTuuist3r#2966

(#47005) senki68 válasza MrTwister (#47004) üzenetére


senki68
senior tag

Azért a huaweii -t nem említeném egy sorban az SE-vel Froniussal :)

Én biztos, hogy az eonsolarral nem szerződtem volna. Nem a legjobb hírű telepítő cég.

(#47006) asdf_ válasza senki68 (#47003) üzenetére


asdf_
veterán

Miért kellene zártnak lenni a tetejének? Akkor hogy teszed bele a lefogatót?

Az S flex volt fejben előttem, az kívülről kapaszkodik, nem belülről.

Ezer köszi, szerintem ebbe az irányba megyek majd. Én azt tippelem, sokat számít az a plusz 4-5 centi légrés, még ha nincs opti akkor is, a tied meg most már nem fog megfőni.

(#47007) MrTwister válasza senki68 (#47005) üzenetére


MrTwister
őstag

Hát most már ez van. Az alvállalkozók nagyon szép munkát végeztek eddig, remélem az inverterrel is ilyen ügyesek lesznek. :K

Samsung Galaxy S20 Ultra@128GB Cosmic Grey##HP Elitebook 8540W@SSD@1TB HDD##ALPENFÖHN WING BOOST 2 PLUS 14cm PWM Blue * 4 db(2*front&1*rear&1*bottom)##RoS gém'tag:MrTuuist3r#2966

(#47008) edeleny


edeleny
őstag

Az optimalizálók kapcsán lenne kérdésem a hozzáértő kollégákhoz.

Huawei inverter, 2 string. 7 - 10 panel.

Most akkor mindre kell optimalizáló, vagy. Elég csak arra ami gyanús?
Első körben arra a háromra tennék amiről kiderult, hogy télen alig éri a nap. A másik stringen, meg ha úgy adódik kerülne egy vagy két panel, de teljesen más szögben.

Az optimalizálónak négy kimenete van.
A telepítése annyi, hogy szethúzom a panelre menő kábelt, egyrészt a rövidebb végét a kábelre, kanit a kockával, a hosszabbat meg a panelre, és kész?

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#47009) zpkasa


zpkasa
csendes tag

Sziasztok,
kérem segítsetek a csatolt fotók értelmezésében: 14 DNY-i panel, Solaredge inverter, felhőtlen napos idő, eredményként össze-vissza termelés. Szerintetek mi lehet a gond?
3 tegnapi kép, plusz az utolsó egy évekkel ezelőtti tökéletes nap.
Köszönöm,
Zoli

[ Szerkesztve ]

(#47010) Andras6800 válasza zpkasa (#47009) üzenetére


Andras6800
senior tag

Szia, javaslom, nézd meg az inverter hibanaplót.
Ezt SE monitorok weblapon tudod megtenni asztali gépről.
Belépsz, ott: Elrendezés - rákattintasz az ivferterre - megjelenik egy "i" az elrendezés kinézet feletti sorban. Arra rámész. Felugrik egy ablak és ott hibák menüpont.

Másik, hogy az elemez menüben kérj le egy AC feszültség kimutatást az adott napokra. 1 napra kérd csak, hogy jobb legyen a felbontás. Illetve minden fázisra.

Tppre amúgy magas AC feszültséged van, amiatt áll le. Érdemes lehet felvenni a kapcsolatot a telepítővel is. Vagy aki csinálja nálad a felügyeletet,

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#47011) Andras6800 válasza senki68 (#46984) üzenetére


Andras6800
senior tag

Én úgy tudtam, a bypass dióda a napelemet érő részleges árnyék kompenzálására van. Így ha a panel fele árnyékos akkor ahogy írod, azt a részt veszi csak ki, nem az egész panel "áll le". Így ugyan csökken az átfolyó áram, ami visszafogja az egész stringet, de legalább nem tűnik el.
Én itt úgy vettem le, hogy hamar az egészet éri. Vagy legalábbis a nagy részét. Ilyenkor meg mivel bezuhan a panel áramerősség, méginkább húzza magával a stringet.

A hot spots dolog is ugyan úgy részleges árnyéknál van.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#47012) senki68 válasza Andras6800 (#47011) üzenetére


senki68
senior tag

Nem.
Régen volt 1 bypass dióda 1 panelon. Az ha árnyékot kapott vagy leesett a termelés, rövidre zárta a panelt, tehát kivette a termelésből.
Azért , hogy ne essen ki az egész panel, így már bevett gyakorlat 3 bypass dióda, hogy oszloponként vegye ki a termelésből, ne az egész panelt. Vannak olyan panelok, ahol már 6 bypass dióda van.

Viszont a bypass dióda nem arra van, hogy minden nap visszatérő árnyékot lekezeljen.

(#47013) Andras6800 válasza senki68 (#47012) üzenetére


Andras6800
senior tag

Ah, köszi a kiigazítást. Rosszul emlékeztem.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#47014) Janusz001


Janusz001
őstag

Na, új fronius fw már enged 1% többletet, eddig sziklaszilárd 5000w -volt csúcson, most 5050.

(#47015) süti5 válasza Janusz001 (#47014) üzenetére


süti5
őstag

SE mennyit enged másnál?
Ha jól néztem, nálam 5%-ot.

[ Szerkesztve ]

(#47016) gorbep válasza kardkovacsi (#47002) üzenetére


gorbep
senior tag

:C

Amúgy nem saját ötlet... a gyártók is így raklapolják a paneleket.... gondolom már kiérlelte az evolúció... néha nem szégyen a tapasztaltabbaktól ötletet lopni... jobb más kárán tanulni...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#47017) modflow válasza gorbep (#47016) üzenetére


modflow
veterán

Nem szállítottatok még üveget, zuhanykabin ajtó, sima üveg bármi?
Sosem szabad lapjával semmi üvegszerűt, ez a szállítás nem napelem panel szállítási találmány. :)

(#47018) Janusz001 válasza süti5 (#47015) üzenetére


Janusz001
őstag

Passz, SE -t nem vágom, anno amikor 2019 -ben feltették az 5kw -os primo -t, még 10% -ot (+500W -ot jelentett nálam) engedett, aztán valamelyik fw -ben visszavették kb. 2% -ra, majd lett 0%, csodálkoztam is most, hogy csúcson több fér ki a csövön, nem sok, de éves szinten 1-2 dolog elketyeg ennyi többlettel.

(#47019) Hohocali válasza senki68 (#46994) üzenetére


Hohocali
aktív tag

Tudomásom szerint neked Solaredge invertered van. Ez csak úgy tud működni, hogy minden panel optimalizálót kap, tehát ez szerinted nem "NORMÁLIS" inverter. Szabad megtudni, melyik a "NORMÁLIS" inverter?
Ha nem ismered az optimalizálók működését, akkor nem ismered a rendszered. Ez hogy lehet? Úgy tudom tanfolyamokon is voltál... :Y

[ Szerkesztve ]

"az armos chipek minden szempontbol elavultak, csak tok hulyeknek tudjak eladni oket , lasd ipad userek" by vers :)

(#47020) senki68 válasza süti5 (#47015) üzenetére


senki68
senior tag

Változó.
A 7K az 7400-at enged a 10K 10600-at. 17K meg semmit. Az fix 17.000

(#47021) senki68 válasza Hohocali (#47019) üzenetére


senki68
senior tag

Normális inverter az amit magamnak is feltennék.
Ezek pedig SE, Fronus , Deye.
A többi a futottak még kategória.

Működési elv alapján van az SE és az összes többi.

Saját rendszeremet, meg az SE rendszert ismerem, még az optik működését is, ezért is írtam, hogy nem ismerem az olyan potik működését, mint a Tigo, vagy huaweii.

Egészen más, egy olyan rendszer, ahol minden panelt optimalizálni kell, és fix stringfeszültséggel működik, mint egy meglévő stringbe ahol változó a stringfeszültség, betenni néhány panelra optimalizálót.
Eleve nem működhet úgy mint egy SE opti mert ugye azokat az inverter vezérli.
De egy string inverter nem tud optit vezérelni.

De még az is lehet, valóban hülye vagyok hozzá, csak írom a hülyeségeket, tanfolyamon meg azért voltam, hogy addig se legyek otthon. :)

(#47022) Hohocali


Hohocali
aktív tag

Ma nézegettem a rendszeremet (10kW Solplanet inverter, string1: 15 panel 3 féle irányban, minden panel Tigo-zva, string2: 12 panel egy irányban), napelem JA solar JAM54S30-410. Homeassistant szerint:


Hogyan lehetnek ilyen magas áramértékek? Se a panel, se az inverter, se a Tigo nem tudja ezeket. Sajna a Solplanet app-al nem ellenőriztem az értékeket.

[ Szerkesztve ]

"az armos chipek minden szempontbol elavultak, csak tok hulyeknek tudjak eladni oket , lasd ipad userek" by vers :)

(#47023) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Ha már szállítás: a raklapokon hogyan vannak pakolva a napelem táblák? Egymás mellett élükre állítva vagy egymásra fektetve? Vajon kibírják, ha 3-5 db-ot tető csomagtartón lapjával egymásra pakolva (köztük hullámpapír lemezzel) szállítanék? A vízszintes üveglap rázkódás tűrése miatt érdekelne.

(#47024) beller válasza senki68 (#47021) üzenetére


beller
aktív tag

Csak kérdezem, hogy a Sungrow inverterrekkel mi a gond? Az egyik legnagyobb kínai gyártó, Ausztráliában a legnagyobb darabszámban eladott inverter.

(#47025) kardkovacsi válasza cinemazealot (#47023) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Amikor hozzám hozták akkor állítva volt. Mi most fektetve szállítottuk, kibírta. Igaz, sík felületre fektettük és került a sarkokra a már említett hullámpapír. Illetve ilyen gurtnyi szerű cuccal (nem tudom a nevét) át lett kötve, hogy ne pattogjanak egymáson.

(#47026) pipo112


pipo112
senior tag

Sziasztok! 2021 dec óta van üzemben a rendszerem,tavaly Március ,Április és Májusi időszakban Márc 459kwhÁpr. 413kwh Máj 503kwh termelésem volt ehhez képest idén 360kwh,340kwh,355 jelenleg .lehet ekkora eltérés két különbözőévben mert 100-140kwh eltérés van a március és májusi termelés április még ok ott csak 60kwh az eltérés . néztem asz appot meg az inverter infot is ,én nem látok hibát . helyileg Szeged ,déli tájolás kb 45 fokos tetőn. :R

Azt tanácsolom mindenkinek, hogy ne fogadja el senki tanácsát. :P

(#47027) 4Grider válasza beller (#47024) üzenetére


4Grider
nagyúr

Alapvetően nem rosszak, jól működnek. Amikor viszont nem, azt filléres alkatrészek hibája miatt teszik (nálam pl. túlmelegedést monitoroz és napjában 20-30x standby-ba teszi magát).

(#47028) HunChris válasza pipo112 (#47026) üzenetére


HunChris
senior tag

Ha felhőtlen időben beesik a termelés, akkor néha magasfesz lesz az oka.

(#47029) 4Grider válasza HunChris (#47028) üzenetére


4Grider
nagyúr

Sőt, egyre gyakrabban, ahogy telepítik az újabb rendszereket.

(#47030) zpkasa válasza Andras6800 (#47010) üzenetére


zpkasa
csendes tag

Köszönöm, nézem

(#47031) pipo112 válasza HunChris (#47028) üzenetére


pipo112
senior tag

felhőtlen időben teszi a dolgát nem láttam még be esni ,csak elég nagy eltérés van a 2 év azonos időszakában és arra lennék kíváncsi lehet ekkora eltérés?

Azt tanácsolom mindenkinek, hogy ne fogadja el senki tanácsát. :P

(#47032) senki68 válasza cinemazealot (#47023) üzenetére


senki68
senior tag

Állítva vannak.
Ha szétszedik a raklapot, akkor általában fektetve szállítják. Van napelem raklap, én is azon szoktam szállítani, 18 darabot egymásra pakolva, /gyárilag minden másodiknak a sarkán van papír/ targonca beteszi a kisteherautóba. .
Van aki ugyanígy utánfutón hozta el, de hoztak már nekem személyautóval is 14 panelt. Utastérben .
Tehát jól rögzítve, odafigyelve simán elhozható 3-5 panel tetőcsomagtartón.

(#47033) senki68 válasza beller (#47024) üzenetére


senki68
senior tag

Nem tetszik a neve :)

(#47034) beller válasza senki68 (#47033) üzenetére


beller
aktív tag

Az más. Így természetesen igazad van :) .

(#47035) kardkovacsi válasza pipo112 (#47031) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Mert nem süt annyit a nap...másnak is ilyen.

(#47036) cinemazealot válasza senki68 (#47032) üzenetére


cinemazealot
addikt

Szuper, megnyugodtam. Köszönöm szépen! :R

(#47037) HunChris válasza pipo112 (#47031) üzenetére


HunChris
senior tag

Itt ma lesz meg a májusi SE által elvárt. (1,59 MWh)
2021től jobb lesz, de nem éri el a 2022-őt.
2021 1,57 MWh
2022 1,74 MWh
2023 1,56 MWh eddig
Idén áprilisban viszont többet termelt, mint 2022ben.
2022 március legendásan jó volt.

[ Szerkesztve ]

(#47038) LOTR válasza senki68 (#47021) üzenetére


LOTR
addikt

ezeket nem csak tőled kérdezem, de folytatva a témát:

és az mennyire "általános" eset vagy mennyire igaz, hogy a nagykerek elkezdenek nem forgalmazni SE rendszereket?
állítólag eljár felettük az "idő", a kínai gyártók technológiában meg elmennek mellettük

deye inverter eon területen 12kw fölötti méretben nincs az engedélyezett listában, ennek esetleg tudni az okát?

[ Szerkesztve ]

One Ring to rule them all

(#47039) senki68 válasza LOTR (#47038) üzenetére


senki68
senior tag

SE felett eljárt az idő?
Nehezen tudom elképzelni mivel az SE rendszerek a korukat megelőzték.
Nincs látható jele, hogy a nagykerek ne forgalmaznák.

Engedélyezett listában csak azok az inverterek vannak, amire engedélyt kértek. Valószínű nagyobbakra nem kértek.
A másik, hogy hibrid inverter 10kW-ig van, ez az invertergyártók alapnézete. 10kW felett már ipari méretről beszélnek, így nem is céljuk ipari méretben hibrid invertert gyártani.
A Deye az egyetlen akinek van 10kW hibrid invertere. SE ,Fronius megállt 10kW-nál.

(#47040) zsolosz


zsolosz
tag

Érintésvédelmi/EPH kérdésem volna a szakértőkhöz:
A napelemeket össze illik kötni egymással vagy elég a tartószerkezetet bekötni a rendszerbe?
Mielőtt valaki megkérdezi, miért nem a kivitelezőt kérdezem,
megtettem. Szerinte jól van így...
Földre és tetőre is szerelt napelemek.
A tetőn lévőt nem látom, de az udvaron nincsenek a napelemek bekötve a rendszerbe /EPH/, csak a sínek.
A 4 sín össze van kötve, és be is van kötve, de a napelemek egymással és a sínekkel nincsek + a tartószerkezet sincs.
Földelőszonda szintén nincs /nem tudom kell-e.
Köszönöm, ha valaki válaszol, hogy foglalkozzak-e az üggyel, vagy rendben van így.
Würth napelem tartószerkezet. Nem írja, hogy lenne rajta EPH tüske, mint a Schletter esetén.

(#47041) senki68 válasza zsolosz (#47040) üzenetére


senki68
senior tag

A napelemek fémesen csatlakoznak a tartósínhez, tehát ezeket külön külön nem kell vezetékkel összekötni. A tartószerkezet meg fémesen csatlakozik a tartósínhez, tehát ezt sem kell külön összekötni.

A 4 sínt össze kötötték, az jó, bár szerintem nem sok értelme van, max a 2 sort elég.

Nem feltétlenül kell külön földelőszonda, bár nem rontja el a rendszert.

(#47042) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Kicsit vihar volt :) 20W délután háromnegyed ötkor.

(#47043) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

4 darab panel fektetve (1,7 méteres) tartószerkezettel együtt, mint bővítés. A 200e (számla nélkül) mennyire sok vagy kevés? A panelokat én vettem, szóval az ár a felrakásra és a tartószerkezetre vonatkozik, leszorítókkal esetleges kábelezéssel együtt, az elvileg minimális mivel a meglévő állított sor alá kerülne.

[ Szerkesztve ]

(#47044) senki68 válasza kardkovacsi (#47043) üzenetére


senki68
senior tag

A tartószerkezet kb 50 ezer marad munkára 150 ezer, fél nap alatt végeznek, kiszállás, oda az egész napjuk, elég reálisnak tűnik. Ennél sokkal olcsóbban nem úszod meg.

(#47045) süti5 válasza kardkovacsi (#47043) üzenetére


süti5
őstag

Mennyi volt a 4 panel ára? Együtt lehetne számolni ft/db árat össz bekerülési költségként.

(#47046) kardkovacsi válasza senki68 (#47044) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Fektetett, ahogy számoltam van az 80-100e is, ha én venném :)
Így a 100e munkadíjnak, meg a szállításnak megfelelő.
Szóval igen, erre jutottam én is.

(#47047) kardkovacsi válasza süti5 (#47045) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Sharp 330-as panelt szereztem, 35e volt darabja és nem volt szállítási költség. Szóval így 340e lenne 1,32 kWp. 257e per kWp.

(#47048) Vismajor01 válasza kardkovacsi (#47043) üzenetére


Vismajor01
addikt

Nekem 29 panelt 410 ezerért raktak fel/le. Durva...

Samsung Galaxy s22Ultra/Corsair One Pro/Lexus RX400H

(#47049) kardkovacsi válasza Vismajor01 (#47048) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nyilván van benne egy ürömi faktor, mint minden másban. De ebben benne van a tartószerkezet is. Ez van.
Már a kőműves és hasonlóknál is észrevettem, errefelé mindenkinek vastagon fog a ceruzája.

(#47050) süti5 válasza kardkovacsi (#47047) üzenetére


süti5
őstag

Tavaly nekem 400ezer/kWp-re jött ki a bővítés, igaz akkor még jóval drágábbak voltak a napelemek és ők hoztak mindent, de ennyi volt mindennel együtt.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.