Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44001) gabor9991 válasza #94522368 (#43976) üzenetére


gabor9991
őstag

Volt már bejelentett hiba emiatt, írtam is erről, feltették a mérőt 2 utcával odébb a trafó mellé és kaptam egy levelet hogy minden rendben.
Egyébként ha megmérem multiméterrel a feszültség a konnektorban nincs annyi sohasem mint amennyit az inverter mér, ha ez a feszültség tovább esik az oszlopig a légkábelen akkor lehet hogy még akkor is szabványos értéket mérnének ha itt mérnének az én házamnál.

(#44002) senki68 válasza asdf_ (#43999) üzenetére


senki68
senior tag

Persze jó más antenna is ha stimmel a csatlakozó.

Amúgy ha cég telepíti, akkor antennával együtt adja meg az árat, ami általában végösszeg, amúgy se jelentős tétel egy ilyen beruházásnál.

De egyébként mikor nekem telepítettek, elfelejtettek antennát hozni, mivel elég messze van router, így betettek egy jelerősítőt, és azzal ment. Tehát nem feltétlenül kell antenna.

In Line meteren van gyárilag egy úgynevezett beépített antenna, egy nyáklapon, nálam látta is az inverter, de kiírta gyenge jel, nem lehet hozzáadni. Így kellett hozzá egy külső antenna.

Ismerősnél is szereltem fel In Line metert, mivel nem a szomszédban van elővigyázatosságbl vittem magammal antennát, de meg se próbáltuk antenna nélkül mert azt mondta, neki legyen normális jel, ne egy filléres antennán múljon :)

De hát van akinél ez a "filléres" antenna is kiveri a biztosítékot :)

(#44003) tothgabor73


tothgabor73
csendes újonc

Sziasztok!

Van arra ésszerű magyarázat, hogy a P1 porton miért ilyen lebutított fázisáram-adatokat adnak? (sx631, 1A-re kerekítve :(( )
Illetve a DLMS optikai kiolvasón nem lehet ezekhez az adatokhoz pontosabban (I L123, P L123) hozzájutni? Valaki csinált már ilyet?
Köszi előre is!

(#44004) bortel válasza hedgehog (#43995) üzenetére


bortel
újonc

Köszönöm a választ. Már megijedtem, hogy valami műszaki/megbízhatósági ok miatt kevésbé kedvelt a Growatt.
Viszont szerintem a magyarországi szervízcég eltűnése nem jelenti automatikusan azt, hogy a hibás invertert kukázni kell, mert a akkor a gyártói (nemzetközi) garancia terhére cserélik, csak a garanciális ügyintézés válik bonyolultabbá.

(#44005) bortel válasza senki68 (#43972) üzenetére


bortel
újonc

Engedélyezett inverter listában azt látom, hogy a 2.5kW Fronius engedélye tavaly májusban lejárt: "Fronius GALVO 2.5-1 és a LIGHT változat 2500 1 10,9 2022.05.04"
És más Fronius nincs helyette. Sajnos most éppen egy fázison motorozok :((

(#44006) senki68 válasza tothgabor73 (#44003) üzenetére


senki68
senior tag

Feszültség és teljesítmény pontos, írj rá egy progit ami kiszámolja az áramot :)

(#44007) asdf_ válasza senki68 (#44002) üzenetére


asdf_
veterán

De hát van akinél ez a "filléres" antenna is kiveri a biztosítékot :)

Persze, hiszen nem reális az ára.

(#44008) asdf_ válasza bortel (#44005) üzenetére


asdf_
veterán

Az a kérdés, hogy egy munkapont vagy kettő kell. Ha kettő, akkor vagy igazán meglőve 1 fázison. Valahogy tökvéletlenül pont a legszarabb helyen sikerült meghúzniuk a határt azzal a 2,5 kW-tal... :(

(#44009) tothgabor73 válasza senki68 (#44006) üzenetére


tothgabor73
csendes újonc

Erre gondoltam én is, de nincs fázisonkénti pillanatnyi teljesítmény, csak összesített. :-(

(#44010) Gyuc


Gyuc
aktív tag

Ha telepítésnel pluszba kérnék 2x410JAsolar panelt azt szerintetek mennyiért számolja fel cakumpakk? Esetleg ha van itt telepítő szaki akkor érdekelne mit mond.
Elore is köszönöm!

(#44011) #94522368 válasza gabor9991 (#44001) üzenetére


#94522368
törölt tag

Egy fázisú rendszer esetén megoldás lehet a csatlakozó átkötése az oszlopon alacsonyabb feszültségű fázisra, ha van olyan. Kérdés, hogy a kedves hálózati engedélyes mennyire partner ebben. :((

(#44012) asdf_ válasza Gyuc (#44010) üzenetére


asdf_
veterán

Kb. 210-260e, ceruza- és körülményfüggően.

[ Szerkesztve ]

(#44013) Gyuc válasza asdf_ (#44012) üzenetére


Gyuc
aktív tag

Köszi a gyors választ! Ennyire gondoltam én is kB.

(#44014) asdf_ válasza Gyuc (#44013) üzenetére


asdf_
veterán

(Azt elfelejtettem írni, hogy pont ugyanúgy nem vagyok telepítő mint te, de ettől függetlenül ebbe kellene beleférnie, de mindenképp most kérd, utólag a kutya nem fogja megcsinálni vagy olyan árat mond, hogy elszédülsz)

(#44015) gabor9991 válasza #94522368 (#44011) üzenetére


gabor9991
őstag

Már lefutottuk azt a kört is, [link] egy ideig talán jobb volt, de most látható hogy újra bejelentés lesz belőle.

(#44016) ssarosi válasza asdf_ (#43977) üzenetére


ssarosi
tag

Évente 1-2x elvesztette az SE wifije a beállításokat, és nem látta a tőle 3m-re lévő routert.
Újra kellett csatlakoztatnom.
Meguntam, és átváltottam RJ45-re.
Azóta atom stabil.
Azt nem tudom, hogy wifi nélkül lehet e telepíteni (RJ45 + notebook), mert ha igen, és megoldható a LAN kábel, akkor nem kell antenna sem.
Ha a wifi modul meg eleve benne van az SE-ben, akkor közelről egy telefonnal lehet telepíteni és átváltani LAN-ra.
Mellesleg bármilyen szabvány SMA csatlakozós antenna jó hozzá. Akár ideiglenesen is.

[ Szerkesztve ]

(#44017) senki68 válasza ssarosi (#44016) üzenetére


senki68
senior tag

Wifi nélkül nem tudsz telepíteni, de az inverter csinál magának egy saját wifi hálózatot. Arra kapcsolódsz telepítéskor egy okostelefonnal.

Tehát nem létszükséglet a wifi antenna.

(#44018) Gyuc válasza asdf_ (#44014) üzenetére


Gyuc
aktív tag

Igen tudom, de azért sokat logsz itt :D

(#44019) #94522368 válasza gabor9991 (#44015) üzenetére


#94522368
törölt tag

Van annak valami gyakorlati előnye, hogy a teljesítménytényező 0,8 körüli értékre van állítva? Elég sok meddő teljesítmény keletkezik Így a kép alapján. Mi történik akkor, ha induktív helyett kapacitívat termel?

(#44020) bortel


bortel
újonc

Segítsetek légyszi: hol tudok Magyarországon, magánszemélyként, jó áron, engedélyezett invertert vásárolni? Most éppen 2.5kW egyfázisú grid-tie típusokra vadászok, nem túl nagy sikerrel.

(#44021) Catman


Catman
aktív tag

Sziasztok, Huawei inverter beépített wifi hotspotját telepítés után ki lehet kapcsolni valahogy? Lehet paranoiás vagyok, de inkább ne akarjon senki csatlakozni hozzá...

(#44022) asdf_ válasza bortel (#44020) üzenetére


asdf_
veterán

Ha elég 1 string, akkor SAJ-R5-2,5K-S1-15 szlovák számlával innen 216e.
Van még Solax, Sungrow, Foxess, Godwe, Growatt, SMA az ismertekből, ez is mind egystringes.

(#44023) asdf_ válasza Catman (#44021) üzenetére


asdf_
veterán

Megváltoztatod a Changeme jelszót és nem fog tudni.

(#44024) tothgabor73 válasza Catman (#44021) üzenetére


tothgabor73
csendes újonc

Ha adsz egy erős jelszót neki, akkor talán nem kell annyira félned, vagy akkor a saját wifidet is törhetik. (Persze, ha nem állítottál be MAC szűrést, vagy egyéb plusz védelmet a routereden)
Ha még mindig a Changeme a jelszavad, akkor mondjuk jogos a félelem ;) (Úgy látszik, kicsit elkéstem a válasszal ...)

[ Szerkesztve ]

(#44025) tothgabor73


tothgabor73
csendes újonc

Azt meg tudja valaki mondani, hogy az SX631 mérő P1-en kiadott előző havi adataiban mi az utolsó 6 teljesítményérték? 3-3 viszonylag egyforma szám, nálam pl. (03.676*kW)(03.088*kW)(03.676*kW)(04.744*kW)(04.744*kW)(04.640*kW)

(#44026) gabor9991 válasza #94522368 (#44019) üzenetére


gabor9991
őstag

Úgy tudom hogy a q/u karakterisztika miatt állitgatja az inverter a teljesítménytényezőt, a meddővel csökkenti a hálózati feszültséget vagy valami ilyesmit mondott a telepítő de ebből egy szót se értek :) csak azt mondta ha ezt beállítja akkor nem fog túlfeszültség miatt leállni az inverter hanem visszaveszi a teljesítményt a maximumról.
Amikor emelkedik a feszültség akkor a teljesítménytényező 1-ről elkezd csökkenni ahogy látod akkor mikor készült az a kép akkor 0.8 körül volt.
Néha még így is leáll ettől függetlenül.

(#44027) Strezi


Strezi
őstag

Annyira komolytalan ez a wifizés egy potenciálisan évtizedekre fixen bekötött eszköznél! BT jó átadásra, aztán vezetékes net neki. 10 éve megy gond nélkül az SMA, meg a felhőszolgáltatása is.

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#44028) asdf_ válasza ssarosi (#44016) üzenetére


asdf_
veterán

Olyan netre, ami nem üvegről jön, én nem mernék invertert dugni kábellal (TV-t sem). De üvegnél is csak akkor, ha beltéri inverter, beltéri kábelezés, ha a fél világot meg a padlást is megjárja az ethernet, akkor oda ethernet túlfeszvédő, az meg pont annyi, mint az általam drágállott antenna, jó az wifin, ha valami gebasz van vele, akkor vélhetőleg van annyira értelmesen megírt a felügyeleti rendszer, hogy automatikusan küld egy push üzenetet vagy emailt, hogy 24 órája nem történt termelés, és akkor ránéz az ember, mi a szitu.

(#44029) senki68 válasza Strezi (#44027) üzenetére


senki68
senior tag

Én se szívesen kábelezném ki a netet az inverterhez.
Semmi gondom a wifivel.

(#44030) edeleny válasza Catman (#44021) üzenetére


edeleny
őstag

Jelszo, amit6nem felejtesz el 😁

Egyébként kb 2 méter a távolsága.
Nekem a bejárati ajtó mellett van, ha a szélfogóból bemegyek a házba, már nincs jel.

Tehát aki fel akarja törni nálam kell hogy legyen.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#44031) Catman válasza asdf_ (#44023) üzenetére


Catman
aktív tag

Nos, ki is próbáltam, és természetesen nincs megváltoztatva. :) Szóval milyen app és milyen jogosultságok kellenek ennek a megváltoztatásához? Tudok ezzel bármit kezdeni, ha nem vagyok telepítő?

(#44032) tothgabor73 válasza edeleny (#44030) üzenetére


tothgabor73
csendes újonc

Nálam is hasonló a szitu. Bár nálam az utca 3 m-re van az invertertől, de nem hiszem, hogy valaki azzal szarakodna, hogy belép és elállítgat valamit. De unatkozó/kíváncsi emberek ellen bőven elég a wifi és a telepítői jelszó megváltoztatása (esetleg a useré is, mert ha nincs megadva, akkor az első próbálkozó állíthatja be) Ha esetleg nem tudod, akkor viszonylag könnyen megresetelhető, én is azt tettem, mert elfelejtettem, hogy a srác megadta a telepítőit :W Egyébként szándékosan ilyen gyenge a net rajta?

(#44033) tothgabor73 válasza Catman (#44031) üzenetére


tothgabor73
csendes újonc

Fusion Solar + telepítői jelszó (de lehet, hogy a user is elég, nem tudom) Felcsatlakozol az inverter netjére (ne legyen közben bekapcsolva a mobilnet, és kell a GPS is) és a FS "Saját" menüjéből kiválasztod a készülék telepítését, majd az invertert. Ott bejelentkezel az inverterre, majd telepítőként megadod a jelszót jó eséllyel 00000a, és kikeresed a beállításoknál a kapcsolat beállításai között a wifit

(#44034) kardkovacsi válasza bortel (#44004) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Azért olvass bele a facebook csoportokba Growatt címszó alatt.
Az, majd a kínaiak fognak neked ide küldeni javított invertert :D :D :D

(#44035) Catman válasza tothgabor73 (#44033) üzenetére


Catman
aktív tag

Köszi. Sajnos csak felhasználóként tudok belépni, és ott nem lehet az AP-t konfigurálni... Beszélnem kell a telepítővel.

(#44036) tothgabor73 válasza Catman (#44035) üzenetére


tothgabor73
csendes újonc

2-3 perc resetelni, de persze ha egyszerű vele beszélned, akkor jobb megkérdezni. (A reset mást nem állít el, csak a jelszavakat)

(#44037) #94522368 válasza gabor9991 (#44026) üzenetére


#94522368
törölt tag

Köszönöm a felvilágosítást a Q-U szabályozásról. Találtam egy dolgozatot erről [link] a témáról. Ebben a 13-14. oldalon azt írja a szerző, hogy ez a fajta szabályozás max. teljesítmény közelében csak akkor működik megfelelően, ha az inverter legalább 10% - kal túl van méretezve. Ez szükséges a megfelelő mennyiségű és irányú meddő előállításához. Sajnos úgy tűnik, hogy a közcélú hálózat felújításáig kompromisszumokkal fog működni a rendszer... :(

(#44038) Janusz001


Janusz001
őstag

Shelly em tud napi maximum pillanatnyi fogyasztást kijelezni? Webes felületen nem találok ilyet, illetve pillanatnyi áramerősség is érdekelne, mondjuk ez könnyen kiszámítható, de egyszerűbb lenne ha a felületen kijelezné.

(#44039) bekesizl válasza Janusz001 (#44038) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Ha az appban nem látod, akkor valószínűleg csak külső eszközzel/szerverrel képes rá. Esetleg ha rámész az eszköz saját oldalára (IP cím), a letöltésnél megnézheted, mi jön le.
Nekem csak 3EM van, az csak Wh rajzol diagrammot valamilyen időfelbontással.

(#44040) peternac válasza Janusz001 (#44038) üzenetére


peternac
tag

Nekem is 3EM van, de gondolom az EM is ugyanaz, csak 1 fázis.
Napi maximum pillanatnyit csak akkor tudsz nézni, ha gyűjtöd az adatait pl. Home Assistant-ba. A saját weboldalán (és a felhőbe, ha be van kapcsolva) csak a fogyasztás és visszatermelést gyűjti:

Pillanatnyi áramerősség van alapból:

De ahhoz hogy teljes képet kapj, érdemes bekötni HA-ba és/vagy egyéb okosotthon rendszerbe.

(#44041) Janusz001 válasza peternac (#44040) üzenetére


Janusz001
őstag

Nálam az áramerősség sor hiányzik.

(#44042) peternac válasza Janusz001 (#44041) üzenetére


peternac
tag

huh, akkor passz
lehet, hogy az EM nem írja ki
a letölthető CSV-t nézted? valahol le lehet tölteni a gyűjtött adatokat, 1 évre visszamenőleg
abban talán benne van
---
közben megnéztem: https://shelly-api-docs.shelly.cloud/gen1/#shelly-em
valóban nem tudja az áramerősséget :O
mondjuk a teljesítményből és feszültségből tudsz számolni közelítő áramerősséget (power factor sincs sajnos)
a 3EM tudja alapból

[ Szerkesztve ]

(#44043) Bathalsar válasza peternac (#44042) üzenetére


Bathalsar
aktív tag

Igen, az egy csatornás Shelly valóban nem írja ki. Viszont, ha van felette egy Home Assistant, akkor könnyű szenzort csinálni rá, ami számolja a teljesítményből és a feszültségből.

-- Hű-ha! Mindig így kezdődik. Aztán majd jön a futás, meg a sikítás

(#44044) szekera


szekera
csendes tag

kijött a FusionSolar app frissítés 6.23.00.191-re
[Important Update]
1.The intelligent customer service function is supported.
2.Optimized the help and feedback to quickly obtain the function guide.
[Function Update]
1.The functions of viewing and editing physical views are optimized.
2.Resolve some known issues and continuously optimize user experience.

[ Szerkesztve ]

(#44045) gabor9991 válasza #94522368 (#44037) üzenetére


gabor9991
őstag

Tényleg nem értek hozzá, de az inverterek a névleges teljesítményük 110százalékát képesek leadni, így az én 4kW-os inverterem ha épp 4kW-ot tol a hálózat felé akkor még megvan a +10százalék ami szükséges a meddő hálózatra juttatásához, de ezt tényleg teljesen mindenféle hozzáértés nélkül írom miután elolvastam a linkelt dolgozat említett részét.
A 18. oldalon viszont az szerepel, hogy:
"Hasonlóan a németországi előírásokhoz, a napelemek által okozott feszültségváltozás legfeljebb 3% lehet."

Ha ez így van akkor ez sok esetben megkönnyíthetné a panaszos ügyek kezelését a fogyasztó számára, mert ugye nálam reggel 233V a feszültség és ez elméletileg nem emelkedhetne 240V fölé akkor sem amikor a legnagyobb teljesítménnyel termel az inverter , viszont van a 230+/- 10% szabvány amire hivatkozik a szolgáltató így a 253V is elfogadottnak tekintendő.

(#44046) 313313 válasza gabor9991 (#44045) üzenetére


313313
addikt

"Hasonlóan a németországi előírásokhoz, a napelemek által okozott feszültségváltozás legfeljebb 3% lehet."

Ez a fogyasztóra vonatkozik ám, hogy az ő berendezése nem emelhet annyit a szolgáltató hálózatán ;)

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#44047) gabor9991 válasza 313313 (#44046) üzenetére


gabor9991
őstag

Ha rendben van a hálózat akkor nem fog :)

(#44048) senki68 válasza gabor9991 (#44045) üzenetére


senki68
senior tag

Az inverterek a névleges teljesítményük annyi százalékát tudják leadni amennyit a szoftverük enged.
Jelenleg az áramszolgáltatók nem engedélyezik a HMKE rendszereknek hogy meddőt termeljenek.

(#44049) gozi válasza senki68 (#44048) üzenetére


gozi
tag

"Jelenleg az áramszolgáltatók nem engedélyezik a HMKE rendszereknek hogy meddőt termeljenek."
Elosztói szabályzat 6/b melléklet, 95. oldal, "Meddőteljesítmény termelés/nyelés" alfejezet:
"Háztartási méretű kiserőművek energiaátalakító berendezéseinek alkalmasnak kell lenniük az alábbi fázisszögű meddőteljesítmény termelésre/nyelésre: ..."

[ Szerkesztve ]

(#44050) senki68 válasza gozi (#44049) üzenetére


senki68
senior tag

Az egy dolog, hogy alkalmasnak kell lennie, az meg egy másik, hogy lehet e termelni?

Hibrid invertert is fel lehet tenni csak szigetüzemben nem lehet használni :)

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.